Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 28, 2024, 01:47:38

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - бонго-бонго

Страници: [1] 2
1
Аз се опитах да се изтрия съвсем тихомълком още преди мнението ми тук, но това не доведе до нищо. Пише, че трябва одобрение на администратори, но подобно не дойде. Затова се принудих да отменя дерегистрацията и повдигнах въпроса и неслучайно написах , че се надявам желанието ми да бъде уважено. Не се оплаквам от санкции или нещо. Просто смятам, че аз не съм за това място и мненията ми провокират ненужно напрежение. Изтриването на профила ще ме предпази от изкушения да продължа.  Сега отивам да повторя операцията с изтриването на профила. Успех.

2
Формине, Корнелия (в съчетание с амортизацията на Борисов и ГЕРБ) има реалните шансове да доведе БСП на власт и евентуално да "разгроми" ГЕРБ. Според мен, ти като стар "биткаджия" трябва да оцениш това. Идеологическата последователност в днешната политика не от практическа полза, за сметка на търсенето и постигането на тактически преимущества. Основният ви политически противник, ГЕРБ го доказа недвусмислено.
От друга страна, разправата на Корнелия с хора като Гергов, Бургаската групичка, залезът на Дъбовци и подобни е полезно за "отпушването" на вашата партия, защото те се бяха превърнали (според моите несъмнено повърхностни впечатления), в квазифеодални структури.
Така че възприеми Корнелия като временно тактическо оръжие за вземането на властта, пък когато дойде въпросът за провеждане на управленска  , т.е. реална политика, избистряйте идеологията и практическата и реализация. В края на краищата в дългата си история вашата партия е правила какви ли не политически и идеологически компромиси в името на властта и е оцеляла. Една Корнелия няма да я погуби. 

3
В навечерието на Втората световна война един немски, че и италиански работник живее по-добре отколкото колегата му във Франция или Великобритания, смятано като синдикални придобивки, дори и ако не смятаме такива неща като строежa на най-голямата почивна станция (но далеч не единствената) за работници в света, Прора, на о-в Рюген на Балтийско море, круиз корабите за немския пролетариат и прочее програми на организацията Kraft durch Freude (Сила чрез Радост)...


Мисълта е волна птичка божия и каца от тема на тема. Горното ми напомня да питам: А как е живял българският работник през 1939 г.? В сравнение със същите тези работници от Германия, Италия, Франция, Великобритания, Чехия, Полша...Питам, защото случайно се сетих какви лъжи се разпространявха в началото на 90-те...България - на четвърто място в Европа по икономическо развитие!?! Помните ли я тая лъжа...

Че нали разблеждаме социалните аспекти на фашистките режими. Няма никакво съмнение , че фашисткия режим в Италия и особено нацисткия в Германия успяват да спечелят "народната подкрепа" и да консолидират властта си дотам, че в Италия антифашистката съпротива е силно маргинализирана , а в Германия тя липсва. Единствено репресиите срещу политически противници не могат да обяснят такава широка социална подкрепа на "открита терористична диктатура на най-реакционните, най-шовинистичните и най-империалистически елементи на финансовия капитал". Затова съм кометирал социалния аспект на тези режими. Още от самото начало фашистките движения в тези две страни активно се борят за подкрепата на "пролетариата", изтъквайки себе си като алтернатива на болшевизма и на социалистите(социал-демократите). В Италия и в Германия те печелят такава подкрепа.
За хикса - нищо "хуманистично" и "благотворително" няма в това, че след края на Първата световна война , жените са масово освобождавани и на тяхно място са наемани бившите войници. Подобно на ударната демобилизация, предприета от правителството, това е необходимо да бъде обуздан радикализмът на бившите войници, които четири години са били на фронта заради "краля и империята". Вижда се докъде довежда този радикализъм на върналите се от фронта мъже в Русия, до какво води в Германия и Италия. В Англия това е контрирано до голяма степен с разширяването на избирателното право, даване на такова на жени, социални реформи (например NHS здравеопазването е свързано с това), както и превръшането на Лейбъристите в основна опозиционна сила, а сетне участието и във властта. Така в Англия и до известна степен във Франция социални реформи, вместо революции, преврати и подобни успяват да тушират масовото недоволство от войната и нейните последствия.
===
Съжалявам, че се включих във вашия форум.По всичко изглежда, че въпреки желанието ми,  участието ми е контрапродуктивно , провокира допълнително ожесточение , да не говорим за призивите за цензура и метафорична лична разправа (колкото и учудващо да е, че те идат от хора, които се оплакват, че били цензурирани и гонени в стария форум).
Ще се опитам да изтрия профила си и надявам се желанието ми да бъде уважено. Мир вам.

4
„фашизмът е открита терористична диктатура на най-реакционните, най-шовинистичните и най-империалистически елементи на финансовия капитал”.
Две страници бадева, ето ви го.
И разбира се, бонгоидите (докога ще пазим анонимност, че ме сърби да ви го пльосна со се суратя) не правят ниаква разлика, м/у битието на концлагериста от КОРПОРАЦИЯТА на Х. Гьоринг и животеца на изпълнителния директор. Демек - все едно е, фашизъм - машизъм, философски понятия. Между другото, съавтора на статията в газетата, бонгоолу, за "голодомора" никак не се е посвенил да пусне снимки от глада и тифа... през 1921г. Да, пак е в Русия, но е от фонда на Ф. Нансен. Фотографиите са достъпни, всеки може да провери. Така че за фашистите - имате жив пример, изучавайте го, за своята или родната история.
А какво е битието на затворниците от комунистическите трудови и затворнически лагери ?
Дефиницията за "диктатурата на най-реакционните, най-шовинистичните и най-империалистически елементи на финансовия капитал" е на Георги Димитров. И действително част от едрия капитал (но далеч не финансовия) подкрепя нацизма и особено фашизма. Същото прави и част от британската аристокрация, известни са дори и големите симпатии на Чърчил към Мусолини. Но това не означава, че всяка подкрепена от едрия капитал диктатура е непременно фашистка, нито че представител на капитала непременно се фашизира. А Гьоринг получава Reichswerke Hermann Göring след като вече е на власт (1937) и именно с властта на негово разположение той става "капиталист", че и успява да се разправи с конкурентите си в железодобива.

Наистина, въпросът за труда на концлагеристите стои, както и този на чуждестранните работници в Германия е много важен, защото по същество се касае за използване на робски труд. Но не бива да се забравят няколко основни неща:
Концепцията за използването на труда на концлагеристите е свързана с програмата за унищожение на партийните и държавни врагове. В процеса на унищожаването им, те биват "утилитирани", в смисъл принудени да изкарат средствата за своето собствено бавно унищожение. Това е един от най-ужасяващите аспекти на немския практичен нацизъм.

Сетне, иде реч за военновременното производство на Германия, когато значителна част от работната сила на Германия е мобилизирана, а Хитлер упорито отказва жените да участват в производството, както става, например, във Великобритания и във двете световни войни. Не съм проучвал за втората световна, но в Първата световна война, конкретно във Франция и Британия, жените получават далеч по-ниско заплащане от мъжете, а след войната биват масово изхвърляни от работа, за да бъде наета на работа бившата войска.

В същото време, обаче, държавата поставя под контрол индустрията - финансово, ресурсово, като продукция, като норма на печалба, като заплащане, осигуряване на работна ръка - всякак. Т.е. представителите на този реакционен и т.н. капитал, дето уж са диктаторите, се оказват под властта и диктатурата на нацистката партия и държава.

В навечерието на Втората световна война един немски, че и италиански работник живее по-добре отколкото колегата му във Франция или Великобритания, смятано като синдикални придобивки, дори и ако не смятаме такива неща като строежa на най-голямата почивна станция (но далеч не единствената) за работници в света, Прора, на о-в Рюген на Балтийско море, круиз корабите за немския пролетариат и прочее програми на организацията Kraft durch Freude (Сила чрез Радост), която организация има декларираната цел, да "премахне класовата граница между немския пролетариат и средната скласа".

Същото, дори в още по-чист вид се оказва, валидно за фашистка Италия, където работната сила на затворници и концлагеристи има доста скромно значение.

5
Цитат
Допрос задержанных украинских моряков

Мъ верно ли разпит? Щото единият беше очевидно седиран, ако не и дрогиран. Другият, командирът им, четеше от аутокюто със скоростта на диктор на телевизионна реклама. Третият, по-интелигентният от тримата, отличник е бил в училище, сигурно, си беше научил текста наизуст.

Руснаците са ми мили, ама истината ми е по-мила. Напоследък взеха да стават твърде арогантни. Друго мнение и друга версия, извън тяхната, не допускат и не приемат.

Че това е очевадна украинска провокация, е ясно на всички. Ясни са и целите и. "Съюзниците на Украйна" я оставят да си се оправя с Русия сама. Дело хлопотное. Заобиколи ли я тръбата, поне според шляхтата назапад, Русия ще и скочи. А нещата натам отиват. Европа е жадна за руски газ. Американският и идва малко "непазарен". За капак Тръмп пет пари не дава за хохлите. И какво му остава на ПороСенко - да провокира руснаците, а после с вопли Бьют! Убивают мя! да търчи под полата на НАТО и САЩ. Пошло, тъпо, отчаяно. Ама така се докараха гадовете бандеровски. СМЕРШ вам!

Тази обрисувана картинка ми изглежда напълно алогична и се базира единствено на презумпцията, че Порошенко е абсолютен кретен. Впрочем Порошенко е толкова бандеровец, колкото и Савската царица. Моето цялостно впечатление за него е, че се опитва да играе и да балансира между много, някои от които доста различни, фракции, които го подкрепят единствено в името на национализма (който е анти-руски в момента, естествено), сред тях има "бандероци", но той самият - не.

6
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Ноември 27, 2018, 11:25:29 »
Цитат
И кое е точно "социалистическото" на Китай сега, че не мога да се сетя?
Ами там управлява ККП бре бонгич  :nuts:
И по лошото има планова икономика.
 
Какъв ужас. Толку рипахте по площадите, тва "Пазаря - регулатор..." и проч па се оказА, че китайската планова икономика отнася пазарните кат локомотив цинкова кофа.

Така ли - а аз наивно си мислех, че режимът на собствеността , особено върху средствата за производство, е определящ за социалистическия тип, както и премахването на експлоатацията от човек на човека.
Но, разбира се, щом управляващата партия има "комунистическа" или поне комунистическа в името, значи несъмнено държавата e социалистическа.
Впрочем от 1978 Китай говори за "социалистическа пазарна икономика". То българският "Нов икономически механизъм" говореше за такава. Та мисля си, дали не иде реч за държавен капитализъм, нежели за "социализъм".

7
Цитат
...че могат да ме сготвят...
- По-лошото преди сготвянето е разфасоването.

Даже пляскането на филетата и пържолите с плоската страна на сатърчето по се ядват, отколкото кълцането с него... Но нека не хленчим, малко сготвени, повечето наръгани, още повече ... - това е нищо пред възможността да бъдем мулти култи или по-вероятното, също мюслита.
Айсе, спомни си една позната ти страна през седемдесетте години. Аркадашите, които всеки набор имаше из цялата страна. Съседите евреи, арменци, турци, цигани, с които си си разменял основно добри думи и някоя и друга сладка по празниците. Когато в Мадан забрадки нямаше, освен на някои престарели баби, ама то и в Старосел например престарелите баби имаха забрадки. Страната, на която в първата конституция е записано, че който роб стигне до нея, свободен става - и то когато в демокрацията за пример в момента са си продавали любовниците в буквалния смисъл.
Какво не ни беше мулти-култи, а? Читалище "Шалом Алейхем", през две улици читалище "Назъм Хикмет", още през две улици - читалище "Възраждане". Когато горя библиотеката на джамията, кой вади книгите, а? Щото наоколо няма турска махала, това за справка. Аз първия си салеп съм го пила не в Истанбул, а в Пловдив, в сладкарничката под медресето, и никой не ми викаше, че е само за техни хора.
После дойдоха "демократи" и седнаха да ни учат на това, което сами не знаеха, обаче нашето не било такова. Ай сиктир, да бяха си я завряли тяхната наука там, където слънце не свети!

Забрадки сред помаците - например в Неделинско винаги си е имало. Останаха дори и след като ги преименуваха, но ти надали си знаела за тези неща. 
А непосредствено преди да дойдат демократите се случиха някои други неща, които ги няма в описаната от теб идилия. 

9
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Ноември 27, 2018, 01:11:41 »
Не мога да отмина с мълчания чаршафите с груба манипулация, пропаганда, цитиране на непълни или/и ирелевантни данни на … бонго-бонго.

Често е дискутиран т. н. фалит на България от разни мики-маус икономисти като Христо Христов, Красен Станчев, а тук от бонго-бонго to name but a few.

Каква е истината?

През 1989 година в резултат на предателството на ръководителя на КПСС Горбачов се стигна до провал на социалистическата система в Източна Европа. Псевдо учени като бонго-бонго твърдят (форума на Сега), че кризата на  "Комунизма в смисъл управлението на БКП" е системна, а не структурна и следователно непреодолима. Китай е надлежно доказателство за тази груба пропагандна лъжа.
....

… Очевидно тук не е за него, иначе рискува да отнесе много заслужени псувни!

Какво ми даваш за пример Китай? Ти "технократе", наясно ли от кога съществува социализъм със китайска специфика? Наясно ли си от кога Китай членува с международните финансови институции - Световна банка, МВФ, ГАТТ и прочее. Наясно ли си откога са "специалните икономически зони" (нещо, което дебелото Кимче прави сега в Корея)? Когато това беше факт, в България се чудеха какво е това "Брейди книжа"!
Въпросите със "стопанската сметка" т.е. икономическата самостоятелност на  предприятията се обсъждаха близо 12 години, та влязоха накрая с "Новия икономически механизъм".
Китай започна реформите по-рано, насърчи външните инвестиции, разполагаше с необятен пазар и източник на работна ръка и пак отне едно цяло поколение, за да направи икономическия скок и това да бъде почувствано от населението. Китайският модел беше опитан в съседна Югославия , преди нещо подобно - плахо, непоследователно , "снишавайки се" беше опитано в последните години на соца.
И кое е точно "социалистическото" на Китай сега, че не мога да се сетя?

Ма Горбачов бил виновен, ма Луканов бил виновен. Ми те от Марс ли паднаха тези хора? Не бяха ли избрани от техните комунистически партии? Не бяха ли одобрявани по пленуми и конгреси със ставане на краха и дълги овации?
И как щяха да задържат Живков и Горбачов соца - с хилядите гедерейци, бягащи през Чехословакия и Унгария в Австрия и оттам в ГФР? Както Ярузелски държа Полша, може би?

И кое е "невярно" - че България няколко пъти бе в технически фалит и ако не беха финансовите инжекции, съчетани с опрощаване на дългове, беше пътник? Я ми обясни, "технократе", що за икономика може да разчита на реекспорт на суровини? Спадът 1989 и 1991 г на какво се дължеше - на реституция? на приватизация? на антикомунизъм? на див капитализъм?

10
Според мен цялата дандания е за промяна на договора за пролива.

11
Ми той британецът (Dominic Lieven) е известен, утвърден историк , високо ужаван и ценен. Книгата му за Русия и Наполеон (Русия срещу Наполеон: Битката за Европа 1807-1814) е най-доброто англоезично изследване върху Отечествената Война (1812). Тоя Новак не го знам, но нищо чудно - не чета полски.
Впрочем и авторът на статията , Анджей де Лазари е доста интересен , той е професор , ако и повече философ, антрополог и психолог, има чудесни анализи на полско-руските отношения.
Гледам, че в полската хуманитаристика - по чисто политически причини - се е утвърдил терминът "колониализъм". що се отнася до руско-пруско(германско)-австройското владичество над Източна Европа. Аз лично имам проблеми с терминът "колониализъм", защото за разлика от класическия колониализъм, трите големи империи, които си споделят Източна Европа (без Балканите), те интегрират завладените територии в собствената си социална, политическа, икономическа структура.
Дискусията ми напомня за един разговор с Туткалчев в новия форум на "Сега". Тогава със свои думи формулирах позицията си подобно на Ливън:"ЕС опирается на имперскую логику. Жителям Европы, если они хотят, чтобы их мнение, связанное с вопросами безопасности и благосостояния, имело вес, следует объединить силы всего континента, ведь европейцам, пожалуй, не понравился бы мир, в котором решения в сфере торговли или экологии принимают Дональд Трамп, Си Цзиньпин и Владимир Путин". Още повече, "имперското бъдеще" на ЕС няма как да избяга римския класически модел, който позволява надграждането на множество идентичности, особено след като всички поданици получават римско гражданство, така един човек може да Митраист, Тракиец, Римлянин ....

Но в статията има една интересна забележка: според Ливън "с российской точки зрения самую большую опасность представляло украинское национальное движение" - иде реч за краха на империята на Романови. Подозирам, че за множество тукашни специалисти подобно твърдение е дълбоко неверно, щото нали, украинци до 1917 е нямало  :nuts:

12

така като гледам, отливът от герб заминава към негласуващите. бсп единствена запазва нивото си, останалите парламентарни бележат спад спрямо октомври, а останалите са в статистическата грешка:
Цитат
Размер на статистическата грешка: ±3.1%

Изследването на Тренд е от периода 6 – 12 ноември 2018 г.
Сова Харис 16 до 22 ноември:
https://www.standartnews.com/balgariya-politika/sova-kharis-gerb-i-bsp-izravnikha-sili-za-evrovota-379149.html

13
Тоз въпрос към мен ли е? Или към кипрата Корнелка? А, да, забравих. Тя се разправи с Гергов. Малко след като и купи стола на Позитано. Че са като двамката като Котака и Лисицата в Страната на глупците. А да питам аз, кат един Киряк Стефчов, при кой кмет и по чие мнозинствено благоволение започна неудържимия възход на Гергов? Чомаков, СДС. И при кой премиер и по чие управление опереното моме Корни стана видна приватизаторка? Костов, СДС.

По кой подход да я караме с тези едри капиталисти, седесарски назначенци? По партийно-политическия? По класово-партийния? Ами все не излиза пасиансът с тоз поп и таз мома.

Не че нещо, но по времето на Костов Гергов приватизира ЦУМ.

14

държавата абдикира напълно, да,никакъв контрол или съдействие за програмите
но не мисля,че  проблемът,  са НПО-та, държавата е, нейна е тази грижа
 и не вярвам,че се прави нарочно ,няма конспирация в това, нехайство и неможене е
:way_to_go-1308:
Само една малка поправка - държавата не се включи, че да абдикира. Но - за сметка на това - някои държавни и общински служители намазаха покрай проектите и те са част от "свинските черва", за които спомена Асол.
===

@ Old_BG
 Днес в 13:53:22
Пишеш, глупости. В ситуации като такива държавата може да избере дали да установи партьорство с НПО или не за постигане на нещо конкретно. Изобщо не иде реч за филтриране и репресиране на НПОтата.

15
Цитат
Принципната идея за ЮП беше анонсирана през юни 2007 г. Идеята за 3тия пакет през септември 2007, а беше приет юли 2009 г. Т.е. пакетът беше лансиран успоредно с договарянето на ЮП. Идеята беше ЮП да не измести възможностите за други доставки от други страни (Азърбейджан, Иран, имаше идея за Катар, проучваше се възможността за Израел и Кипър), а да ги съвмести. При СП2 аз лично не виждам как 3тия пакет може да бъде приложен. Може би ти се сещаш кой друг, освен Газпром би могъл да го използва за доставки.
сега се правиш на гръмнат. както и да го гледаш, южния поток беше преди третия пакет. сучи, върти - хронологията даже ти си я отбелязал. договореностите бяха преди юли 2009.
Никак не се правя на гръмнат. Комисията обяви пакета - 2007 година, като е естествено че беше необходимо оперативно време , за да бъде въведен през 2009 г.
Това е естествено, защото тя ЕК не искаше ЮП да стане пречката за други възможни проекти и да се превърне в монопол.
И какво направиха юнаците у нас и Газпром (и не само, но за България като начална страна беше особено валидно) - форсираха подписването на проекта, за да избегнат пакета, вместо да се съобразят с него.

16
Цитат
по какъв начин? с какво точно?

Бонго ти го е започнал по-горе, но аз ще си позволя да бъда и по-конкретна. Парите, отпускани по горното включване, плюс още куп други по различни донорски програми, като почнеш още от сороската агенция  и UNDP създадоха куп паразитни нпо-та, които години наред се изхранват от "анализи", "семинари", писане на "стратегии" и прочее кухини, като даже успяха да се оплетат в мрежа и на тази хранилка вече не може да припари никой друг. Въртят се едни пари между едни и същи навързани като свински черва лица. Спонсорите им са наясно каква е хавата, но очеизвадно ситуацията е изгодна за всички страни. Естествено, един лев не е стигнал до някой редови циганин - няма и да стигне. Ако поне половината от тези средства се ползваха по предназначение, щяха да имат поне академици. Прочела съм такова количество глупости на тема "ромско включване", че никога повече няма да разгърна подобна "стратегия", ако ще и падането на Боцо да зависи от това

Е, там е проблемът, че "предназначение" така и не се оформи. Помня, когато очертаваха цялостната концепция за "Включването" - Сорос и компания да финансира през НПОтата, които в партньорство с държавата да участват. Бяха приети приоритети, в които това партньорство да се осъществи. Симеон обеща чудеса, политики
А, онова, което се получи масово е общински и държавни служители се включиха в изсмукани от НПОтата "проекти", всеки си взе своето от кинтите , а резултат никакъв. То не беше усилено НПО строителство, в което едва що завършили "бакалаври", които са виждали циганин на картинка, се втурнаха да усвояват,  то не беше циганки-магазинерки да се преквалифицират в счетоводителки на тези НПОта, то не беше чудо. Пълна разсипия на средства.  Само парите за теми като "образът на ромите в българската преса", кръгли маси, празнувания на Банго Васил  и прочее биха стигнали да субсидират таксите на циганетата от някоя община за детска градина, където да научат български и да бъдат социализирани, че да имат някакъв старт за училище. Ама не би. 

17
Зависи от циганите. Тези, които имат завършено средно образование(без значение какво) са в същата ситуация като българите - познавам такива хора и точно на това му се вика интеграция. Особеното при тях е, че маалата не се ползва с предимство, та даже гледат да не живеят там. Съвсем нормални български граждани! Всъщност, т. нар. "Десетилетие на ромското включване" и купищата евроатлантически инициативи ги маргинализираха, върнаха ги години назад. Тва, никой демократ няма да си го признае, а работата е проста - трябваше им безпросветен електорат. От същото посредством купища идиотски експерименти в образованието се предлага вече и на българите, но поради исторически причини ако щеш, процесът на маргинализация и опростачаване върви с по-бавни темпове.

Естествено, че десетилетието ги върна назад, защото то беше оставено на самотек т.е. на НПОтата, които си "реализираха проектите", държавата практически нищо не свърши по това десетилетие, ако и ежегодните стратегии, които бяха приемани. Т.е. държавата - досущ като НПО отчете дейност, но нищо не беше постигнато.
Поинтересувай се за тези 10 години колко финансов и човешки ресурс българската държава е заделила за какви дейсности , които би трябвало да обхванат над половин милион човека. Зная, че с насмешка се приемат документи от типа на "пътна карта", но не си ли любопитна колко общини са създали някаква всеобхватна стратегия, с конкретни срокове, целени резултати и стъпки и отговорници за постигането им? Ще видиш безброй много "инициативи" и "прояви", но елемент на последователна и всеобхватна политика - никакъв. 

18
Цитат
Но не субсидиите са "съсипали" селското стопанство.
глупости на търкалета. като си нямаш хал-хабер, що участваш? зеленчукопроизводството беше умишлено съсипано именно чрез отказ от субсидиране в комбинация с дъмпингов и тук-там незаконен внос от южните ни съседки. че и от север - полски ябълки, белгийски домати...

за лозята да пишеш нещо? подсказка - имаше европско подпомагане за изкореняване на лозя, всъщност може и още да има. знаеш ли как стои въпросът с новите лозя?
Всъщност съм доста по-запознат от тебе. Като например, че подпомагането за изкореняването на лозята дойде след бум на засаждане - пак с европейско подпомагане. Защото винаги така става у нас - отпуснат се едни пари и всички юруш на маслините.
Някога интересувал ли си се защо така се получва, че например Гърция, Полша успяват да направят "дъмпинг" при условие, че и те са в ЕС, а?   

19
За какво още се дават социални помощи в България?
1. Помощи за отопление/електричество - следи се за доход на лице и  собственост извън собствено жилище!
2. Помощи за бедност/социални - следи се горното
3. Помощи за деца - следи се горното, плюс самотни майки
4. Помощи за лица в неравностойно положение - това вече е ясно
5. Програма за бедността - следи се всичко по т. 2

Обикновено лицата по точки от 1 до 5, понякога с изключение на т. 4 са винаги едни и същи!

Но това не ги прави облагодетелствани, като изключим евентуално самотните майки, с което твърде често се злоупотребява, но там се получава параграф 22. И тук основният проблем е, че няма целенасочена политика, подплатена с хора и ресурси, която да реализира интеграцията на малцинствата (разбирай циганите), което е социален проблем. Няма ефективна връзка , например, между социални служби, училища и детски градини. В Щатите, които не са социална държава изобщо, например, ако детето ти не посещава редовно училище, те емват социалните. Един от показателите, по който те емват е и работа и постоянен доход.
У нас - социалните работници, които са някъде на дъното на класацията на служителите, се появяват в някоя махала, единствено при медиен интерес или ако са успели да се присламчат към някой проект на някое НПО.
Разбира се, има го и моментът, че надали някоя партия би спечелила много гласове на избори, ако предложи последователна дългогодишна програма , подплатена с около 500-600 милиона годишен бюджет за интеграция, че циганите да бъдат откъснати от гетата, образованието на децата им осигурено, а родителите - ангажирани по програми временна заетост, семействата бъдат настанени в общински жилища и т.н.
Веднага някой ще изчисли колко пенсии са заделените средства, с колко могат да се вдигнат детските добавки, да отидат за здравеопазване и прочее.

20
Цитат
КОИ интереси застрашава ЕС.
в миналото - малките блокове на козлодуй, унищожаването на селското стопанство и свеждането му до зърнопроизводство посредством субсидиите. южен поток, който беше договорен преди третия пакет, но неясно защо искаха да го удовлетворява /сравни със северните потоци/. кретенизмите с въобновяемите източници, довели до повишаване с не знам колко на цената на тока.

сега - пробвай примерно да засадиш ново лозе. вече не толкоз любимите мигранти, да не забравяме сърцеядците, сбрани в правец, от които все още може да натрупаме негативи...

Принципната идея за ЮП беше анонсирана през юни 2007 г. Идеята за 3тия пакет през септември 2007, а беше приет юли 2009 г. Т.е. пакетът беше лансиран успоредно с договарянето на ЮП. Идеята беше ЮП да не измести възможностите за други доставки от други страни (Азърбейджан, Иран, имаше идея за Катар, проучваше се възможността за Израел и Кипър), а да ги съвмести. При СП2 аз лично не виждам как 3тия пакет може да бъде приложен. Може би ти се сещаш кой друг, освен Газпром би могъл да го използва за доставки.
Селскостопнаските субсидии не съсипват селското стопанство по начина, по който си го представяш. Сериозен проблем беше неравномерното финансиране по страни (в началото французи получаваха до 240% повече от българи, например). Но никога не е било проблем държавата бенефициант да ги договри според нуждите си и те действително се договарят за всеки програмен период. Проблемът е разпределението им върху единица обработваема площ. Зърнообработването е естествен най-голям печеливш от това по очевидни причини. Но не субсидиите са "съсипали" селското стопанство. Съсипа го системата на изкупуване на продукцията, както и абсолютно непонятната за мен неохота на собственици/арендатори да се кооперират и съгласуват производството особено на плодове и зеленчуци с оглед износ на продукция. Обяснявам - износът е възможен при условие, че се предлага еднородна по качество (сорт, размери, степен на узрялост, качество и прочее) в големи количества. В съседна Гърция е възможно десетки фермери да постигнат това, но у нас е почти невъзможно. В резултат, в България се стига до проблеми като например с черешите - произвеждаме повече отколкото пазара може да поеме, голяма част са неподходящи за консервната промишленост (защото различен тип са подходящи за пряка реализация на пазар и за консервиране), а износ почти няма. ЕС не ни е никак виновен за това, както не е виновен, че селскостопанските тържища закъсняха, а сетне попаднаха в ръцете на прекупвачите.

21
Бонго,как можа по цял сват да видиш добрите особености,само тук не?
Това си е талант!
Може би ще ми помогнеш като ми посочиш "добрите особености" на България.

22
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Ноември 25, 2018, 22:01:41 »
И това какво доказва според вас? Според мен доказва тезата ми, че не може да излезете от оста комунизъм — антикомунизъм. И такива като вас носят не по-малка вина за случилото се през последните 30 години.

чакай малце, нали вината за последните 30 години беше, че така са решили в брюксел/вашингтон и че сме изтеглили късата клечка, въпреки че сме ужасно трудолюбив и интелигентен народ.

оста комунизъм-антикомунизъм е чудна за губене на време, докато керванът си върви. и местната публика вече близо 30 години кълве чудно и си хаби енергията със събития от 1923 до 1989...

междувременно антикомунистичните унгарци вършат ли прагматично бизнес с русия? или чехите, които имат историческата памет за пражката пролет?
ми вършат, разбира се. щото лафовете са си лафове, ама икономиката е важна.

Така е. Но въпросът е именно в прагматичността. Защото - поне според мен - подходът към "големите руски проекти" е твърде подобен на онзи към "еврофондовете".

23
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Ноември 25, 2018, 19:45:17 »

24
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Ноември 25, 2018, 19:34:36 »
Цитат
Комунизмът в смисъл управлението на БКП доведе България до икономически крах. Този крах беше признат от самата БКП през 1989 и 1990 г. Крахът беше породен от икономическите трудности на СИВ , начело със СССР , вкл. задлъжнялостта към западните страни.

бонгич
Не ви ли омръзна да пишете тези чаршафи пълни с лъжи и инсинуации!
Колко е била задлъжняла България "към западни страни"?
Едни грубо 8 милиарда долара. Това бруто.
Нето е наполовина. Защото имаме вземания от Ирак, Либия ..... та до СССР.
 
Колко е задлъжняла сега? А?
Ама брутния, не публичния дълг. Това е коректното сравнение.
Пет пъти повече? Десет?
 
Или сравни лихвените проценти. Ами тогава лихвения процент е много близък до германските.
До западно германсите.
Сега как е? пет пъти по-висок или как?





25
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Ноември 25, 2018, 19:05:34 »
Цитат
Та какво общо имал комунизмът .....

Та да питам и аз.
Кога и като как живяхте в комунизъм, че имате преки впечатления?
Все си мисля,че и в социализъм не сте живели, а в негови "научни" и най вече експериментални разновидности, развит, зрял.... базиран на роднинското начало.

Хубаво цитираш последното изречение . Ама да беше започнал с първото:
Комунизмът в смисъл управлението на БКП доведе България до икономически крах. :smokin:

26
Следя, а и не случайно - като за тебе съм удебелил , че за Монако френският пазар е вътрешен пазар. Наистина Лихтенщайн е някак си по-подходящият пример , макар че и там има едни особености като суверенни фондове и прочее особености. Ти нали си счетовоителка барем - би трябвало да имаш представа за тези неща.

27
Има един въпрос, който не се обсъжда много. В Испания при управлението на Франко има ли фашизъм или не? Какво е отношението на антифашистките сили, Република България, гражданската и полически коректната трактовка... :image008:

Класически десен авторитарен режим, който споделя по-голямата част от класическите политически атрибути на фашизма- краен национализъм като заместител на всякаква друга идентичност (социална, етническа, лингвистична и проче), култ към вожд и ръководна политическа сила (фалангата), милитаризирана държава с култ към героизираното насилие, идеализирано минало и традиция с отправка към митологизиран (лишен от конкретно историческо време т.е. едновременно в миналото и бъдещето) "златен век", и отхвърляне на модернизма, корпоративна държава, проповядващ "крайни решения" чрез смъртта на хиляди хора, обсесия за световен, международен и прочее заговор, антикомунистически и същевременно антидемократичен колективистичен режим.

28
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Ноември 25, 2018, 18:38:00 »
Цитат
е руски по произход (90те години), а впоследствие е трансформиран да следва "добри европейски практики".

Тцъ! Първият доклад на тази тревожна тема от Комисията е от 91 година и то изследващ отминалия  петгодишен период за навиците на агънцата в европейската кошарка :D
Ако проявяваш интерес ще ти посъбера това, онова и ще ти го изпратя. Даже, ако знаеш германците и италианците, пък и гърците, та даже и датчаните какви мошенгии вършат - нашите гащници са некадърни и да откраднат с въображение.

Специално за Сержанта ще дам пример с Португалия (отпреди два програмни периода) с програма, финансирана от ЕСФ. Та, юнаците я пласирали на някакво новосъздадено НПО и й видели сметката за има , няма година. Е, Брюксел не се е минАЛ да даде парите и капото си е останало са сметка на португалската държава, но думата ми беше за размаха..

Кайли, ще ме извиниш, но нямам намерение да продължавам беседата с теб. Тук си водим други къде, къде по-интересни разговори с хора, където имат познания и мнения по темата

Остава да ме убедиш, че през 1991 г. българските "износители" са изучили добрите европейски практики , особено през Комисията, че да ти повярвам  :nuts:

29
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Ноември 25, 2018, 18:33:50 »

Явно не можете да излезете от схемата комунизъм — антикомунизъм и да махнете капаците от очите си. Говоря ви за антикомунизма сега, а не за преди 70-80 години.

А аналогията е съвсем точна — ако тогава в стабилизацията на капитализма сме били стигнали най-много до ниво фабрика, сега ако решим да го стабилизираме пак, ще започнем от същото ниво — фабрика. И сме едни 60-70 години назад от останалите държави от нашата черга. Пак да попитам — кой е виновен за това? Комунистите ли, които бяха стигнали нивото на комбинат (конгломерат в Западна Европа) или антикомунистите, които смъкнаха това ниво до сегашното състояние? Говоря за последните 30 години, така че не се разсейвайте с миналото.

Комунизмът в смисъл управлението на БКП доведе България до икономически крах. Този крах беше признат от самата БКП през 1989 и 1990 г. Крахът беше породен от икономическите трудности на СИВ , начело със СССР , вкл. задлъжнялостта към западните страни. За България основната причина беше натрупващия се хроничен дефицит по валутната сметка, който за последните пет години (1985-1989 вкл) е средно в съотношение 1.5:1, безкрайно бавното и неефективно преустройство на икономиката. Последното се илюстрира от две изказвания на Живков в рамките на по-малко една година по време на преустройството. Пред американски сенатори той твърди (приблизителен цитат по памет) "При нас социализмът е в правителството и в Политбюро. На нас ни плащат да говорим за социализъм. Но надолу , в икономиката е капитализъм,пълна самостоятелност на компаниите." Другото е на вътрешноправителствено заседание, пред което се оплаква, че ръководителите на предприятията лъжели правителството и под всякакъв предлог се опитвали да изцедят някой друг валутен лев от Мин. съвет за внос по второ направление.  :D
 До голяма степен това също така е свързано и със структурата на българската икономика, която през цялото си съществуване поддържа вътрешни дефицити на стоки клас а и клас б , които българските комбинати не могат за задоволят. Така основната част от външните заеми на държавата са търговски по своята същност, за т.нар. "стоки по второ направление". Българският износ не може да компенсира това поради различни причини. В "Единен план за социално-икономическото развитие на НРБ 1985" се отбелязва, "че поради ниското качество през 85 г. страната е принудена да изнася продукция , чиято възвращаемост е под 50%. Това изисква значителни дотации, изтощава икономиката , създава напрежение в прозиводството" .  Същата година всичките 9900 дискети, изнесени във Англия са рекламирани и върнати. На английския пазар електрокарите, с които се гордеехме толкова, се продват с до 15% занижени цени, мотокарите - до 20%, металорежещи машини - до 20%, пак до 20% и хранителни продукти и напитки, като най-яркият пример е нашата друга гордост - българските вина, които трайно заемат ниската ценова ниша. А само като се сетя как едни другари се хвалеха с "пробива" на вина на английския пазар.
Въпросът с качеството и ефективността е непрекъснато поставян на конференции, партийни пленуми и конгреси. И към този тип търговски отношения се добавя сривът на съветския пазар и на СИВ, към които е насочен 3/4 от българския износ. Е, как да оцелеят прословутите комбинати? Впрочем заслуга на Живков е, че предвижда този срив още през 1986 г., когато поставя въпроса за "преосноване на СИВ", за по-голяма координация по образец на ЕИО. Но напразно
Искам да напомня , че България пропуска възможностите за предоговаряне и преструктуриране на външния дълг 1988-9 г. покрай плана "Брейди". Това говори много за финансовата компетентност на тогавашния елит. Това е резултат от непрозрачното поемане на външен дълг, нежеланието на българското ръководство външните кредитори да знаят общия външен на страната и страх, че подобни преговори биха довели до признание на плачевното състояние на страната, което да стане достояние на населението. Когато в началото на 1990 всички питаха "кой открадна валутния резерв", това беше защото малцина и у нас знаеха действителното състояние на нещата. А той се е стопил именно в резултат на финансовата политика през предходните 5 години, а не че някой го е изнесъл с куфарчета. Впрочем начинът, по който България спря да обслужва външния си дълг , също говори за компетентността на тогавашните управляващи, конкретно на лицето Луканов. Правителството го направи без предварителни консултации с външните кредитори, в разрез със стогодишна натрупана практика на българската държава, с което в един миг срина репутацията на страната като надежден партньор.
При условие, че комунистическият елит, който имаше най-добър достъп до образование , информация и контакти се провали толкова шумно, много ми е любопитно кой беше подготвен адекватно да ръководи страната в настъпилата
криза? И до днес, под лозунга "25 години капитализъм" населението в тая страна е масово финансово и икономически невежо. Само да напомня каква беше и все още е нагласата по прословутия план "Ран Ът", за който - напълно неадекватно - винят провала на българския "преход". Чета ги с интерес плачовете на Иван Ангелов по "върховата 1988 г." и за плачевното състояние на страната, ама хей тоя човек беше икономически съветник от високо ниво в продължение на сума ти години, член на сума ти комисии и органи.
Ми нека проследим биографиите на ръководителите на страната - от всички уж партии - колко от тях са родени, образовани и възпитани в условията на социализЪма, от какви семейства произхождат. Ами на онези от икономическата върхуша? Част от тях за една нощ се преквалифицираха в "антикомунисти", другите пък се преименуваха на "социалисти" - "модерни". "домократични", "с човешко лице", "алтернативни" и прочее, а трета част се "деполитизираха". Ама как става тая работа - човек формиран десетилетия като "априлско поколение на Партията" изведнъж хвърля десетилетен ментален багаж и нагласи и получава свише образование и компетентност да гради "национално отговорен капитализъм", че и съчетан с прословутата протестантска етика в комплект. И няма значение за кого говорим - за Андрей Луканов ли, за Илия Павлов ли, за Баневци, Бенчевци, Прокоипевци и прочее сволочи.
Та какво общо имал комунизмът ..... 

30
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Ноември 25, 2018, 16:33:10 »
Цитат
Тоя модел - влогове в чужди банки, имоти в други страни и прочее са нови механизми на ограбване, толкова видими от ограбването на Русия от нейните олигарси през изминалите десетилетия.   

Дали точно от там е моделът!? Горе съм пуснала един прикачен файл (авторство ЕК)  за корупцията и нейните проявления - обърни фнимание за коя държава става дума. Бих могла да накача още 20-на такива...за други :D

Ако искаш мога да ти дам пътечка и до последния доклад на ОЛАФ от 2017 година - там какви чудеса има! Включително и за организирани престъпни мрежи за злоупотреби с огромни пари от "мигрантите" :nuts:
А дали съм казал, че оттам точно е моделът, както си разбрала или просто съм дал Русия като пример на такова ограбване?

Макар че, сега, като се замислям, съм склонен да приема, че моделът е руски по произход (90те години), а впоследствие е трансформиран да следва "добри европейски практики".

31

 
Що се отнася до "източния фланг" на НАТО, никой в Европа не гори особено от желанието да участва във военно противопоставяне. Ако внимателно следиш развитието, най-уязвимите и най-изплашени от възможна конфронтация с Русия, а именно Прибалтика и Полша, напоследък набляган на военно сътрудничество пряко със САЩ, извън рамките на НАТО. Напоследък и в Румъния се чуват такива гласове,
Съгласен, но все пак  има  една особеност в поведението на Полша и трите Прибалтийски републики, върху която си струва да се акцентира:
Как може хем да са "най-уязвими и най-изплашени от възможна конфронтация с Русия", хем с такова настървение да нагнетяват напрежение и конфронтация. Нещо повече - с думи и действия пречат на други европейски държави да нормализират отношенията си Русия.
Политиката им по същество е дълбоко и подчертано антиевропейска.

Ми, това ми се струва естествено, защото мисля, че страхът поражда омраза, а и страхът и омразата са изключително лоши съветници.

32
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Ноември 25, 2018, 16:14:27 »
Ако преди десети у нас се е крало в тия мащаби, значи обяснението ти е вярно.

Крало се е и преди* десети, и преди девети та даже и преди трети. Защото манталитеттът и народпсихологията се формират на за година или за десет, а за векове.

*Но никогаш в такива мащаби, в които се краде сега...

Бих си позволил корекции. Като изключим институционализраната корупция и кражба преди 3март, в резултат на която "царщина" и "държава" получават трайно негативен аспект в "народопсихологията" , като цяло (е има разбира се исключения) корупцията няма толкова разрушителен ефект върху обществото, както сега и не водила до такава съсипия. Тоя модел - влогове в чужди банки, имоти в други страни и прочее са нови механизми на ограбване, толкова видими от ограбването на Русия от нейните олигарси през изминалите десетилетия.   

33
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Ноември 25, 2018, 16:01:21 »
Цитат
Всъщност така е удобно за местната управляваща клика. Брюксел е изключително удобно извинение за всякакви провали.

И това е вярно. Също така е вярно, че хватката за крадене от фондовете далеч не е сериозна. Виж, съвсем друго се получава, ако случайно решиш да пораздвижиш някакво местно производство, недай си Боже да е конкурентноспособно. Тогава става менгеме  и започва да се реве с пълен глас и следват наказателни процедури. От това последното си пати не само България.
А, иначе ква е пък тази държава Беларус - къде ще се бута пред гордата държава членка България!?
Бонго, знам, че не е приятно, но истината трябва да се гледа право в очите. Другото е мижи да те лАжим...и опашката на всички възможни класации, не само в ЕС :smokin:

Истината - поне според мен - е следната. Членството в ЕС е функция от желанието на населението и политическата върхушка за по-добър живот на територията. Макро икономически това се осъществява в много аспекти. Напр. реалните доходи са по-високи от тези преди 15 години, например. В други аспекти, обаче, затъването продължава - например в образование и здравеопазване, които за мен са най-важните за бъдещето на територията.

А някакъв анализ за затъването ще има ли? Или поне някоя хипервръзка към такъв анализ? Питам, понеже вие сте по анализите и хипервръзките? Кога, кой, защо, как? И ако може анализатора да не се оправдава с комунистите.

Цитат
Сержантът, според мен, е прав, че в крайна сметка от нас тук зависи, дали и как ще използваме членството в ЕС.

Е, докато антикомунизма е водещ лайтмотив на повечето партии у нас, няма как да стане. Отделно, че няма и да ни позволят да стане. В момента сме в позицията, на която бяхме през 1939 г. (приблизително).
Некакъв двоен стандарт ми се види. Не виждам защо трябва да правя специален анализ за затъването в здравеопазване и образование. Поектите за "здравна реформа" на Ананиев демонстрират състоянието на здравеопазването, информациите, че фирмите наблягат на владеенето на български напоследък, е симптоматично за състоянието на образованието.
Аналогията с 1939 г., заради която намесвате антикомунизма, не съм сигурен, че е особено удачна. Има достатъчно данни за стремителното възходящо развитие на страната през втората половина на 30те. Авторитарният режим наложен от 19то майци и впоследствие овладян от царя бележе модернизация във всяка област, повишаване на икономическите показатели, успехи в просветното дело , подобряване на здравеопазването; в администрацията се налага принципа на меритокрацията, разбира се, свързана с лоялността към монарха и властта. Разбира се, икономическото обвързване с Германия през този период, особено след 1937 г., е също фактор, но като цяло икономиката бележе забележително развитие, разбира се, в контекста на тогавашното европейско развитие. Без да идеализираме, но и без да пропускаме контекста, нарастват добивите в селското стопанство и то в условията на променящо се съотношение между зърнени технически култури; индустрията, бива регулирана  и нараства като процент от стопанството; периодът бележе усилено строителство на пътища и жп. линии. Настъпва онова, което в старите читанки се наричаше "временна и частична стабилизация на капитализма". Ако изключим политическата емиграция (особено за активисти на ВМРО), емиграция навън почти няма.
В политически план, макар че партиите са разпуснати, комунистите са приели , че "няма условия за въоръжена борба". Те още в 34та са снели тактиката за борба за "съветска България" и през втората половина на 30те услията им са съседоточени преди всичко към постигане на "единния фронт", чиято основна задача е възстановяване на Търновската конституция. За целта се опитват да постигнат споразумение с редица други (разпуснати) партии - като се започне от демократи и земеделци и се стигне до движението на "кръволока Цанков". Повечето оцелели от тях са вече амнистирани в серия от амнистии от предходния период (7 на брой за периода 1923 - 1932 г.), ако изключим няколко "респектирани" от деветнайсетомайци през 1934 г.  Съответно антикомунизмът изобщо не е сред основните идеологеми на властта за сметка на тези за "национално обединение" (разбира се, около Цар и Отечество). Но най-важното - подобно чувство за "обреченост", "безнадежност", "нищо не зависи от нас" и прочее - напълно отстъстват от обществения дебат.
Още веднъж наблягам на условността за развитие в тогавашни условия, в следствие на изключително тежко наследство , породено от репарации, бежанци в страната, световна депресия, преврати, опити за метеж, политически убийства и тероризъм. 

34
1. За трети път ти казвам, че въобще не съм коментирал подбудите, поради които Дучето изпраща войски на Източния фронт* , а фактът, че го е направил. При това, за да се сетя въобще и да  говоря за този факт , бях провокиран от теб.
2. Разбира се , че термините "фашизоид" , "фашизоиден режим" не са мои, но аз съм ги възприел с готовност и често ги използвам. Да не говорим, че поне пет пъти съм обяснявал твърде нагледно приликите и разликите между фашиста и фашизоида. Например спокойно мога да кажа, че Гьобелс е фашист**, а Порошенко - скромен фашизоид.

*Сещаш ли се защо днес Италия и Германия най-малко от всички НАТОвци разтягат отровната дъвка "Източен фланг на НАТО"?

**Само не ми излизай с тъпия номер, че е национал-социалист, а не фашист!

1/Аз коментирам конкретни твърдения, а не хората. Както вече написах, радвам се, че за нещо сме постигнали съгласие накрая.
Напомням ти как ти си отговорил на едно мое мнение, което пряко касае постановките в неграмотната статия:
Първо: Всички фашизми са идеология, политика и инструмент за насилие на най-крупния капитал, на банките и монополите.
Второ: Всички фашизми са феномени на западните кризи.
Трето: Всички фашизми са срещу Русия, СССР и православието.
Четвърто: Всички фашизми се борят за световно/глобално господство на група хора над "непълноценните народи".
Пето: Всички фашизми и видове расизъм искат да създадат своя нов биологичен вид - от "чистия ариец" като свръхчовек, до днешния "джендър" като манекен на постмодернизма.
Шесто: Всички фашизми поддържат насилствения култ към егото на водача "Аз".
И вечният класов расизъм - на богатите срещу бедните. Според него бедните са мързеливи, болни, глупави и въобще непълноценни хора.



Аз съм избрал да концентрирам на третото, а именно:
Всички фашизми са срещу Русия, СССР и православието.

За целта давам пример, че не всички фашизми са ей така по принцип "Русия, СССР и православието" с оригиналния италиански фашизъм, който не е нито антируски, изобщо не засяга проблема с православието, а става антисъветски в контекста на войната, която доминиращата Европа нацистка Германия започва срещу СССР.
Допълнително съм дал аргумента, че и самата съветска власт е последователно анти-православна до Великата отечествена война. Бих добавил също, че и до ВОВ , или поне до чистките 1937-8 г. съветската политика е и анти-руска, за сметка на съветизма като национална политика. Публикацията на Васил Коларов за "Авантюрите на руския царизъм в България" от 1935 г., би била невъзможна след 1939 и особено след 1941 г.
В контекста на термина "фашизоиди", бих коментирал и шестия постулат на статията:
Шесто: Всички фашизми поддържат насилствения култ към егото на водача "Аз".
И вечният класов расизъм - на богатите срещу бедните. Според него бедните са мързеливи, болни, глупави и въобще непълноценни хора.


Отново вземаме за критерий италианския фашизъм и конкретно думите на Мусолини, че основното противоречие е между бедните, но богати на бедни работници държави с плутократичните демократични режими на Запад. Мусолини до края на живота си признава за огромното значение, което Маркс е оказал върху него, че е останал "социалист" до края, че 3/4 от италианската икономика под държавен контрол, споделя болшевишката омраза към средната бюргеска класа. Впрочем , една значителна част от идеологията на Национал-Социалистическа Работническа Партия на Германия е също посветена на пролетариата, на деструктивната роля на капитала , особено в "плутократичните общества". Разликата е, че Хитлер, за разлика от Мусолини, вижда в това дългата ръка на евреите (както я вижда и в самата болшевишка революция), както и че Хитлер, за разлика от Мусолини набляга на биологичната същност на Das Volk (което на български е "народ", но не "нация", отпраща към "народното" в смисъл на фолклорното, не националното). За Мусолини, нацията не е биологична, тя е "95% идея".
Както виждаме и петият и шестият признак за "всеки фашизъм" не издържат критика и то по две линии. Не всеки фашизъм търси да създаде "нов биологичен вид", всъщност не всеки фашизъм е свързан с биологическото разбиране за нацията. По отношение на "култа към "егото" на водача", пък фашизмът се родее някои комунистически режими - напр. сталинизма и маоизма.
И тук идваме до проблема с термина "фашизоид" , който ти старателно отбягваш да определиш. Чисто лексикално значението е "споделящ характеристики, имащ общи черти с фашизма". Но това значение означава, че твърде много режими могат чисто конюнткурно и за удобство на пропагандатора могат да бъдат наречени "фашиодни", особено когато липсва основателно определение на самия фашизъм, както това е в препечатката от "Дума".
Немският национал-социализъм си е немски национал-социализъм и да той споделя редица общи тези с фашизма. Той, респективно Хитлер, заема доста неща от италианския фашизъм, Хитлер се възхищава от Мусолини, но си има собствени специфични черти, преди всичко поради желанието да търси обосновка отвъд обществените дисциплини и обещството, а от "обективните" естествени науки. Терзанията на Хитлер са породени от загубата на войната и краха на трите големи империи - германската, руската, австо-унгарската. Той трябва да го обясни този крах и достига до убеждението , че евреите са виновни за краха на Германия и Русия, а мешавицата от народи (и разбира се, евреите) - за слабостта на Хабсбургската империя ("този конгломерат от раси , етническата смес от чехи, поляи, унгарци, русини, сърби, хървати и пр., ми беше отвратителен. Да не говорим за бацила, който разяжда човечеството -евреите и пак евреите", пише той в "Моята борба"). 
 
Що се отнася до "източния фланг" на НАТО, никой в Европа не гори особено от желанието да участва във военно противопоставяне. Ако внимателно следиш развитието, най-уязвимите и най-изплашени от възможна конфронтация с Русия, а именно Прибалтика и Полша, напоследък набляган на военно сътрудничество пряко със САЩ, извън рамките на НАТО. Напоследък и в Румъния се чуват такива гласове,

35
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Ноември 25, 2018, 13:32:10 »
Цитат
Всъщност така е удобно за местната управляваща клика. Брюксел е изключително удобно извинение за всякакви провали.

И това е вярно. Също така е вярно, че хватката за крадене от фондовете далеч не е сериозна. Виж, съвсем друго се получава, ако случайно решиш да пораздвижиш някакво местно производство, недай си Боже да е конкурентноспособно. Тогава става менгеме  и започва да се реве с пълен глас и следват наказателни процедури. От това последното си пати не само България.
А, иначе ква е пък тази държава Беларус - къде ще се бута пред гордата държава членка България!?
Бонго, знам, че не е приятно, но истината трябва да се гледа право в очите. Другото е мижи да те лАжим...и опашката на всички възможни класации, не само в ЕС :smokin:

Истината - поне според мен - е следната. Членството в ЕС е функция от желанието на населението и политическата върхушка за по-добър живот на територията. Макро икономически това се осъществява в много аспекти. Напр. реалните доходи са по-високи от тези преди 15 години, например. В други аспекти, обаче, затъването продължава - например в образование и здравеопазване, които за мен са най-важните за бъдещето на територията.
Тъжната истина е, че управляващата върхушка е изключително адаптивна. Нима ти се съмняваш, че Боко (като модел) не би могъл да съществува под руска, турска, китайска или друга опека? Аз нямам никакви съмнения за всеядността на нашия "елит", но "европейският модел" прави нещата за него по-лесни: идват едни европейски кинти у нас, разпределят се измежду хранени люде. Сделката е , че Брюксел, но най-вече Германия няма да им търси кусури, а за целта те ще проявяват лоялността, която се иска от хранените хора.По същество това е политиката към клиентските държави, разликата със съветския модел, а и със пост-съветския модел е чиста фикция - хайде да не сравнваме със спорната Белорусия, но да вземем Украйна на Янукович.
Сержантът, според мен, е прав, че в крайна сметка от нас тук зависи, дали и как ще използваме членството в ЕС. 

36
......
 логическата конструкция: Фашизмът е на власт в Италия и е съюзник на фашистка Германия, а тя води война срещу съветска Русия. Следователно италианският фашизъм е антисъветски.
......
 
Друга логическа конструкция, която би могла да бъде да бъде приложена като аргумент е, че Чърчил подкрепя СССР във войната, Великобритания праща редица конвои в помощ на СССР, следователно Чърчил е бил просъветски настроен.
Чии са тези конструкции?!?
Кой , освен теб ги е вдигал като аргумент в спора?
Никой.
Мусолини е пратил войски в СССР не от антисъветски подбуди. Никой не е твърдял обратното.
Чърчил пращал конвои в СССР, следователно  бил просъветски настроен!?!
Кой малоумник може да твърди подобно нещо?!?

Да ти напомня, че спорът , в който ти се намеси, беше не за процесите, протичащи в главата на Дучето, а за разликите и приликите между фашизма и национал-социализма, за фашистите и фашизоидите.

Волно или не, не знам, но ти разводняваш спора

Първата логическа конструкция е на Captain Buddy в Днес в 02:57:10 и аз съм я цитирал в отговора си. Втората е моя, дадена като контрапример, че една логическа конструкция , която пренебрегва фактите , какакто той прави, е грешна.
Радвам се, че кандиса , че "Мусолини е пратил войски в СССР не от антисъветски подбуди."
Що се отнася до "Никой не е твърдял обратното." може да погледнеш някои от мненията по-горе, включително и своето от Днес в 09:40:22.
Трето, моля те не ме вкарвай в своите фантазии за "фашизоидите", защото "фашизоид" е някакъв твой си изсмукан от пръстите термин, на който дори не си се сетил да дадеш определение, но свободно прилагаш. Моето лично мнение е, че той не обозначава нищо друго освен желанието ти да опростиш и механизираш историята и социалните явления, напр. прилагайки "конвенцията да приравнявате италианския фашизъм и национал-социализма". Според мен, това е проява на лаизъм и профанщина, която само принизява нивото на дискусията.
Четвърто, не се намесих в никакъв спор. Коментирах един текст, пуснат от Асол за една специфична употреба на термина "нацизъм" в Украйна. А провокирах спор с изречението си за статията, с която олдбг е открил темата, като я определих като "фундаментално неграмотна", срещу което скочихте всички, въпреки, че някои от вас, вкл. и ти, сте изразили своите съмнения относно нейната състоятелност и валидността на твърдения в нея. 

37
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Ноември 25, 2018, 12:32:14 »
Цитат
Интересно как малоумията на чиновниците от Брюксел все нас ни засягат, а не са засегнали Унгария, Чехия, Словакия, Полша, Словения, Хърватска, Латвия, Литва, Естония и още маса други държави.

Веднага ти отговарям:
Цитат
Всичко каквото ни кажехте изпълнявахме,бяхме добри съюзници.
и
Цитат
Каквото кажат началниците, те да се разберат
И не - не е смешно, а така се действа на практика. Държа да отбележа, че при Тройната - това не беше така! И после пак кажете, че нямало алтернатива.

Малко трудно, особено като се има предвид, че точно Нинова не изпълнява квото и спускат от ПЕС
Апропо, и темата е събитията в ЕС  - не за отношението към Нинова

Всъщност така е удобно за местната управляваща клика. Брюксел е изключително удобно извинение за всякакви провали. Хватката на Брюксел не е нито толкова "желязна", нито контролът толкова пълен, колкото евроскептиците се опитват да твърдят.
Относно великото развитие на Белорусия:
https://vz.ru/news/2018/7/27/934575.html
«Лукашенко говорил об экономических проблемах. Попросил, чтобы Россия профинансировала часть внешнего долга Белоруссии. Путин ответил, что все можно уладить, но только если будут проведены конкретные шаги для дальнейшей интеграции в рамках СГРБ (Союзного Государства России и Белоруссии - прим. ВЗГЛЯД) и Белоруссия поддержит эти шаги», – сказал профессор Андрей Суздальцев из московской ВШЭ, передает «ИноСМИ».
По его словам, на следующей встрече двух лидеров в Сочи Путин собирается услышать от Лукашенко заявление о дальнейшей интеграции.
«В противном случае, без экономической помощи России государственность Белоруссии не имеет шансов на существование», – отметил Суздальцев.
[/i

38
бонго-бонго
Цитат
    Италианските войски в СССР са ... не защото италиянският фашизъм е антисъветски, още по-малко анти-руски.

Само гнусен лъжец и фалшификатор на историята може да твърди горното! Само болен мозък може да има подобна логика като горната. Фашизмът е на власт в Италия и е съюзник на фашистка Германия, а тя води война срещу съветска Русия. Следователно италианският фашизъм е антисъветски.
Не разбра ли, че тук паница леща няма да заслужиш, а само псувни и презрение.
Ходи си при Dybil - https://segabg.com/forum там ти е мястото и ще бъдеш на почит.


Избягвам да комуникирам с теб, но ще посоча няколко неща:
 Никъде не съм прилагал логически конструкции. Позовал съм се на фактите. Опит за логически разсъждания, в противоречие на фактите прилагат опонентите. Напр. логическата конструкция: Фашизмът е на власт в Италия и е съюзник на фашистка Германия, а тя води война срещу съветска Русия. Следователно италианският фашизъм е антисъветски.
Логическата конструкция не е вярна, защото пренебрегва фактите. Честичко към подобни простички логически конструкции прибягват люде, които не са информирани достатъчно или пък се опитват да заобиколят фактите.
Друга логическа конструкция, която би могла да бъде да бъде приложена като аргумент е, че Чърчил подкрепя СССР във войната, Великобритания праща редица конвои в помощ на СССР, следователно Чърчил е бил просъветски настроен.
Както се вижда подобна логика е неприложима, тя пренебрегва и противоречи на фактите, а именно че Чърчил е твърд антикомунист, но за да запази Великобритания и империята е принуден да се съюзи със Сталин. За Чърчил Сталин е като дявола, с когото британският премиер би се съюзил, само и само за да рагроми Хитлер. Подобно на Сталин, чиято реч цитирах, той следва реалностите в политиката, а не идеологическите си пристрастрия. Същото важи и за Мусолини, още повече италианският дуче неведнъж е признавал влиянието на Маркс върху себе си, както и че винаги е бил социалист и на страната на пролетариата.




39


Като конвенция вие можете да приемете, че земята е плоска. За "форумните ви дебати" сте приели не само, че немският национал-социализъм и фашизмът са едно и също, но сте и извели немският национал-социализъм като основният фашистки модел. То тези "конвенции" ги приемате, за да оправдаете крайния резултат, който желатете да получите.
.....
 Дори да пренебрегнем цялата положителна реторика на Мусолини към съветска Русия, имаме и твърденията от най-високо съветско ниво, че фашизмът не е пречка за развитие на съветско-италианските отношения.
Сталин поддържал връзки с Мусолини. Да ти имам и аргументите! А какво е трябвало да направи СССР? Да нападне фашистка Италия?
То и Молотов подписал пакт с Рибентроп - най-великият аргумент на Koziak partners .
Само, че съветски войски около Милано няма. Има обаче, италиански дивизии под Сталинград.
И на 22 юни пълчищата на Рибентроп тръгнаха към Москва, а не обратното.

Прочее, то и в момента Русия поддържа връзки със САЩ , въпреки, че те са агресивна, корумпирана, свръхмилитаризирана, проядена от алчност и некадърност държава. Държава,  обявила света за зона на американски интереси. Държава, която подклажда конфликти, братоубийствени войни, цветни "революции" и арабски пролети из цялото земно кълбо. 
А какво да прави Русия, как да реагира Путин?!? Да я атакува с Тополи, Кинжали и Сармати...това ли трябва да направи?

Само този ли от аргументите успя да отделиш?

Ето формулировката на Сталин:
Некоторые германские политики говорят по этому поводу, что СССР ориентируется теперь на Францию и Польшу, что из противника Версальского договора он стал его сторонником, что эта перемена объясняется установлением фашистского режима в Германии. Это не верно. Конечно, мы далеки от того, чтобы восторгаться фашистским режимом в Германии. Но дело здесь не в фашизме, хотя бы потому, что фашизм, например, в Италии не помешал СССР установить наилучшие отношения с этой страной. Дело также не в мнимых изменениях в нашем отношении к Версальскому договору. Не нам, испытавшим позор Брестского мира, воспевать Версальский договор. Мы не согласны только с тем, чтобы из-за этого договора мир был ввергнут в пучину новой войны. То же самое надо сказать о мнимой переориентации СССР. У нас не было ориентации на Германию, так же как у нас нет ориентации на Польшу и Францию. Мы ориентировались в прошлом и ориентируемся в настоящем на СССР и только на СССР. (Бурные аплодисменты.) И если интересы СССР требуют сближения с теми или иными странами, не заинтересованными в нарушении мира, мы идём на это дело без колебаний.


Сталин много ясно поставя проблема - че се касае не за идеологически противоречия, не за някаква изначална омраза между фашисти и комунисти, която да диктува международните отношения, а обратното, че идеологическите лозунги трябва да следват реалната политика. По нататък той говори и за Германия, както и за двете линии в НСДАП - едната за сътрудничество със СССР, другата - против.
Италианските войски в СССР са, защото Италия е съюзник на Германия, а не защото италиянският фашизъм е антисъветски, още по-малко анти-руски. Хитлер изисква от всички германски съюзници и сателити "солидарност" във войната, така както изисква от тях и да участват във войната с Великобритания и по-късно САЩ. Самият Мусолини смята , че войната със СССР е грешка и, че основните врагове на фашисткото движение са на запад - "плутократите" и "материалистите" в Англия и САЩ. Интересно е, че и самият Хитлер, в периода 1919 - до "Бирения пуч" 1923 няма нищо против руснаците, а напротив - смята, че историческият път на германците е в съюз с руснаците.

40
Мнения … / Re: Герои или злодеи?
« -: Ноември 24, 2018, 11:22:09 »
Сталин е един от многото.
Някакво начало.
Мао, Ганди, Чингиз хан,хан Тервел........
Ако има време и желаещи ще е интересно да си поговорим за мястото на "злодеите" в прогреса.


=====

Да си призная , на мен ми е изключително трудно да видя общото между Ганди, Ченгиз и Тервел.

41
Но съветвам интересуващите се по темата за фашизма да се върнат към оригиналния фашизъм в Италия, особено в аспекта за отношението към Съветска Русия. Все пак фашистка Италия беше една от първите западни държави, която призна СССР.
Виж сега , ние тук , в твое отсъствие постигнахме нещо като конвенция - да не правим разлика между италианския фашизъм и германския национал-социализъм.
Да, ясно е че двата термина не са тъждествени, че погледнато строго научно  между тях има разлики, но за форумните ни дебати "фашизъм" подхожда напълно като описание на това , което поднесе Германия на света в средата на миналия век.

П.С. Интересно , дали Италия няма да бъде една от първите западни държави, признала законността на присъединяването на Крим към Материка!?!

Като конвенция вие можете да приемете, че земята е плоска. За "форумните ви дебати" сте приели не само, че немският национал-социализъм и фашизмът са едно и също, но сте и извели немският национал-социализъм като основният фашистки модел. То тези "конвенции" ги приемате, за да оправдаете крайния резултат, който желатете да получите. И това е основният порок на самата статия, привнесена от "Дума", подобен с нейната собствена злоупотреба с името на Искра Баева, която никога не би се подписала под този текст. Подобен пример е признакът "отношение към православието" - означава ли , че съветската власт до Великата отечествена война е фашистка по този признак - ми не. Тя е просто атеистична власт и се опитва да унищожи Православната Църква като атрибут на царизма и "отживелица". Съответно, в момент на върховно напрежение, Сталин реабилитира Православието и Църквата за нуждите на войната, защото в подобни ситуции напълно естествено търсиш сцепление и търсиш всякакви идеологически опори , които да подпомогнат усилието във войната.     

В действителност фашизмът, замислен в Италия е различен като концепция и принципи от национал-социализма на Хитлер. При все присъщия му национализъм, той никога не е бил расистки и не е проповядвал унищожението на цели раси. Включително и в отношението към евреите, за което споменава олд-ът. Самите отношения между фашистка Италия и национал-социалистическа Германия в началото са трудни и съпътствани с враждебност, при все положителното отношение на Хитлер към Мусолини. Но в крайна сметка, ХИтлер оценява високо и Сталин, нали?!
Те са доста по-трудни от - да речем - отношенията между фашистка Италия и съветска Русия. Дори в периода на испанската гражданска война дружеските отношения, вкл. във военната сфера между Мусолини и Сталин се запазват. Дори да пренебрегнем цялата положителна реторика на Мусолини към съветска Русия, имаме и твърденията от най-високо съветско ниво, че фашизмът не е пречка за развитие на съветско-италианските отношения. 

42
Има страни с доста по-малобройно население като Монако, но проспериращи, защото населението е платежоспособно, а е такова докато не им инсталират някоя тиква за монарх.

Да. Несъмнено Монако е най-подходящата страна за сравнение....
За целите на твоите умотворения е перфектно. Нали основното е броят на населението, нали така беше според теб? Много добро сравнение, ако не ти извади очите, значи нямаш такива.
Ма разбира се, а защо направо не сравняваме с Ватикана, например.
Душо, ако отделим Лондонското сити в квазидържавица в британската държава както Монако е във Франция,показателите ще бъдат още по-добри.
Основната работна сила Монако е от Франция: над 36 хиляди французи срещу 6500 от Монако; за Монако френският пазар е вътрешен пазар; Монако е данъчно убежище; международен банков център , икономиката му е над 80% услуги. Само доходът от продажба на пощенски марки е толкова, колкото е бюджетът на нашата Здравна каса.

43
Има страни с доста по-малобройно население като Монако, но проспериращи, защото населението е платежоспособно, а е такова докато не им инсталират някоя тиква за монарх.

Да. Несъмнено Монако е най-подходящата страна за сравнение....

44
Цитат
В тоя порядък заключението е подобно на фундаментално неграмотния текст от в-к "Дума" за фашизма, с който се открива тая тема.
Нямаше нужда толкова дълго да се трудиш да сглобяваш цитати, трябваше направо да пляснеш това последното. То и без това аргументи липсват и сега.
От съ мОриш?
Или както казва един много уважаем форумец:
Цитат
Сарказмът за сметка на автора не отменя валидността на позициите в текста.

Аз и дума не съм отворил за автора, само дадох с едно изречение своето мнение за статията. Повтарям текстът е фундаментално неграмотен - исторически, политически, социлогически, всякак. Да го коментирам конкретно просто би вдигнало акциите на писанието. Но съветвам интересуващите се по темата за фашизма да се върнат към оригиналния фашизъм в Италия, особено в аспекта за отношението към Съветска Русия. Все пак фашистка Италия беше една от първите западни държави, която призна СССР.

45
Цитат
Българският пазар е малък и сам по себе си не може да стимулира достатъчно производство на стоки и услуги.
Малък е не толкова щото сме малко, а щото не сме платежоспособни. А да изтискваш ресурсите на една нация, за да произвеждаш неща, които да продаваш с голяма печалба в чужбина, се нарича бананова икономика.

Това , разбира се, е глупост. Независимо от платежоспособността , българският пазар е малък, бързо и лесно се засища - независимо дали говорим за енергия, храни, стоки от първа необходимост или производство на средства за производство.
Единственото изключение, са може би смартфони, таблети и подобни, които модерният консуматор сменя , ако не всяка, то на две години.

46
У нас … / Re: Радан Знамето за протестите
« -: Ноември 23, 2018, 13:44:30 »
Сарказмът за сметка на автора не отменя валидността на позициите в текста. Проблемът е, че няма натрупан достътъчно гняв или - ако има - той не се изразява в тези протести.
Всъщност населението в страната е деполитизирано в един определен смисъл: то няма гражданско чувство, то е атомизирано и асоциализирано. Ерго, протести, които не са организирани , или "яхнати" от партия с масова подкрепа , са обречени на вегетация, маргинализация и провал, независимо дали чрез подхвърляне на пържолка или не.

47
Polityka цитира интересен експерт: положителният момент в загубата на Донбас той смята това, че Украйна се е отървала от „баласта” под формата на инакомислещо население (да оставим брътвежите за „остарялата” и „смучеща” икономика на Донбас, без която, както показва практиката, „обновената” от Майдана страна просто не може да съществува – заради това тя пак купува донбаски въглища, наречени африкански). Странно е, че авторът не вижда в тези приказки проява на нацизъм: аналитикът в прав текст говори, че милиони жители на Донбас пречат на създаването на украинската нация. Това е чист нацизъм.
====
Това за "нацизма" позиция на поглед.инфо ли е или на полския вестник?
Щото по този признак, третата българска държава, а и не само тя на Балканите, от основаването и та чак до 1989 г. е нацистка. Само дето е решавала проблемите с населението, което вижда като пречка за национално консолидиращите процеси, по друг начин - било с размяна на население със съседите, било с изселнически спогодби - май бяха над 9 с Турция за целия период, като общо изселилото се население (без това около "възродителния процес") е над милион и 300 хиляди души, било с методите на насилствената асимилация, било чрез прогонване на компактни маси население.
Да не говорим, че голяма част от така модните напоследък националистически политики, които биват проповядвани в редица европейски страни, също попадат под критиката, че са "нацистки". 
В тоя порядък заключението е подобно на фундаментално неграмотния текст от в-к "Дума" за фашизма, с който се открива тая тема.

48
Според мен доста по-логически свързано и последователно е мнението на Огнян Минчев. Разбира се, ако го изчистим от чисто конюнктурните "отговори" на предполагаеми нападки - реални или не, както и твърде свободното приписване на позиции на "либерали", "социал-демократи", "християн-демократи" и прочее:
https://www.dnevnik.bg/analizi/2018/09/26/3317007_za_oporite_bez_koito_shte_se_udavim_v_uragana_na/
Части, които за мен са важни:
"За мен има две по-важни разлики от това либерал ли си или "консерва". Първо, демократ ли си или авторитарист? И второ, подкрепяш ли интегрирана Европа, или смяташ, че тя е само украшение на многообразните национализми, избуяващи наново навсякъде по Стария континент?
....
Има два възможни подхода към изграждането на политическата система на едно общество. Първият подход е от човека, от гражданина - към държавата. Човекът може да бъде приоритет на държавно строителство от различна гледна точка. За класическия либерал човекът е надарен с неотчуждаеми права, част от които доброволно отчуждава с цел създаване на минимална държава, бранеща границите на неговата свобода спрямо свободата на другите в обществото. За християндемократа човекът е Божието творение, на което е дадено да познае свободата на избора между добро и зло, да опредмети своята любов към ближния в грижа и подкрепа за другите и да създаде една държава, припознаваща и охраняваща свободата на своите граждани. За социалдемократа приоритет има общността на непривилигерованите, но без гаранциите за демократичните права и имунитети на гражданина, тази общност не може да бъде защитена срещу силните на деня. Така в държавното строителство вървим от човека, от гражданина - към институциите, производни на неговата воля и интереси.

Когато в основата на държавното строителство стои "народът", основният проблем за решаване е кой и с какво право говори от името на народа
....
Затова, без да сме непременно симпатизанти на Сорос, на международните банкери, на либералните тарикати, ще се възпротивим на такъв тип политически режим, който говори от името на "народа", независимо от това дали иска съветска власт или "нелиберална демокрация". Защото и в Иран аятоласите практикуват демокрация - от строго нелиберален тип между другото. Разделителната линия между либерали и консерватори не преминава през делението либерална срещу нелиберална демокрация. Консервативният демократ застава с не по-малко усърдие от либерала зад правото на гражданина да определя институциите на своята държава. Именно гражданската воля - а не "народът" - е тази, която легитимно може да определи дали едно управление трябва да бъде по-консервативно, ориентирано към традиция, национална солидарност, духовна - религиозна идентичност, или да бъде по-светско, по-либерално, по-неангажирано към проблемите на идентичността и естествената солидарност.

Гражданската воля трябва да реши дали една държава да бъде по-малка - а пазарът всемогъщ, или държавата да разполага с инструменти за стратегическо действие, които да коригират пазара в подкрепа на една или друга част от общността, в полза на един или друг публичен приоритет на общността. Тук вече чертаем границата между консервативния демократ, който мобилизира гражданите в подкрепа на своята визия за общността, и десния популист, който вика на помощ "народа" за да може да си прави каквото си иска.
....
Питайте, питайте политиците си

- на гражданина ли служат, гражданската общност ли представляват, или се пъчат в полза на "народа", на "онеправданите... вие ги избройте "малцинства, крилца и перца на постмодерната вакханалия в услуга на хаоса и диктатурата на "коректността". Коректност към кого по-точно...?

Ето там е разликата - между гражданина и "народа", основната разлика. Питайте първо за нея, а след това търсете къде са либералите, консерваторите, зелените и червените, кафявите и хамелеоните - по-лесно ще ги намерите.
....
Но хайде да се върнем у дома, в Европа, защото
Европа е в процес на преобразуване и - може би - на преосноваване

И в този процес трябва да различим тези, които смятат обединена Европа за основата на своето по-нататъшно развитие - национално, регионално, лично, от тези, които биха искали европейският проект да се самоограничи до "Европа на суверенните нации". Не осъждам никого - всеки има право на избор. Британците, макар и с незначително малцинство, избраха път извън обединена Европа. Други смятат за полезен един европейски проект, редуциран до безмитна зона и споразумение за свободна търговия. Трети искат нова дефиниция на Европа около нейните традиционни основания и идентичност, а не около абстрактно-глобалисткия модел на приютяване на всекиго отвсякъде в общността на Стария континент.

Според мен интересът на България е в това да имаме силна и федерална Европа в определени ключови направления на обществения живот - обща сигурност, добре охранявани външни граници, единна финансова и икономическа политика и политика на развитие, обща външнополитическа стратегия и проекция на международна сила. И същевременно подкрепям една по-децентрализирана в посока национален суверенитет Европа в областите на политиката на идентичността, културата, образованието, регионалното развитие и общностната солидарност. Затова не бих казал, че съм изцяло федералист или пък суверенист. В днешния свят, особено ако си периферна държава като България, имаш нужда от силни съюзници и интегрирана общност - заслон срещу ветровете на глобалните трансформации. И имаш нужда от топлината на своето наследство, идентичност, родова история и общностна солидарност - в семейството, в общността, в националната общност.

Когато задуха вятърът на промяната,
първата работа на тарикатите е да си сменят табелите


Преди има-няма 30 години го живяхме този хаос на пренареждането. Спокойно - промяната, която идва, е много по-дълбока и ще породи много по-голям хаос от този след края на комунизма. Затова е важно да знаем кои са тези опори, без които ще се удавим в урагана на промяната. Много са, различни са и за различните хора са различни. Според мен най-важната опора е всичко това, което осветява и освещава свободата на човека - на гражданина, на работещия човек, на вярващия човек, на стремящия се към себереализация човек, на оличностения човек. Внимавайте в изкушенията на табелите - сменят ги бързо, изкусно и тарикатски. За да ви поведат натам, накъдето вие нямате работа. "

49
Че кога съм твърдял, че кризата била дошла от Станишев?!

50
Цитат
а и на т.нар. "леви", които също не знаят на кой свят се намират, мешайки носталгията към късния соц, официалните охранително-консервативни ценности тип Победоносцев в Русия, китайския национал-социалистически тип на развитие и мокрите мечти по завръщане на сталинизма
Аде по-кротко, а бонгич.
Т.н. "десни" пробваха многократно и по различни поводи реабилитация на монархо-фашизма.
Преименувания на откровени фашисти, отричане на следвоенните съдилища (народния съд), реабилитация на чужди шпиони (ГеМето) и т.н.
 
А че лявата идея е патриотична в съвременните условия, няма спор.
Противоречието глобализъм (TНК)-патриотизъм е основно.
Нищо странно няма че се подкрепят Путин, Орбан .....

Просто не виждате колко идейно несъстоятелни сте. Г.М.то бива мразен като "чужд шпионин" при условие, че той е последователен антифашист, републиканец, който работи с британските служби срещу въвличането на България в Тристранния пакт. Прегрешението му е, че започва акцията си срешу властта преди 22 юни 1941, а не след това. И затова е "патритично" да бъде осъден като "шпионин". А онези, които пращаха сведения на съветските служби, какви са - герои?
А какво тогава да кажем за останалата "анти-фашистка съпротива", която беше свързана с Москва, но която беше на британска издръжка. Майор Томпсън какъв е - британски диверсант и враг на Родината или антифашист, загинал в борбата срещу нацизма и съюзниците му?

 

51
  Кой ислям?

Ислямът е по-многообразен  от християнските адвентисти,баптисти, протестанти  и т.н.. Хем в дълбочина..
Щото християнските деноминации най-вече имат разлики в Божия дом, при мюслюманите джамиите са почти еднакви, ама по бит много, много разлики..
....

Един от аспектите на статията е именно многообразието на исляма.
А сравнението с християнските деноминации е повърхностно и неверно.

52
Кое са глупости - че левите у нас днес се кълнат в беснодесния антикомунист Орбан ли?
Че връзките на БСП с "Единна Русия" са къде-къде по-развити от тези с руската компартия ли? Че "левите" у нас гледат със симпатия на десния Груевски при все богатото му досие на антибългаризъм, а не на социал-демократите на Заев; на националистическата партия на Каменос, а не на левия Ципрас?  Че откриха Християнството, а и клерикализма, при 100 годишна биография на атеисти? Че "лицето на левите", Сашко Симов не пропуска да публикува десния д-р Михайлов ли?
И защо реши, че десните са се събрали в един кемпер? Нима не си съгласен с десетки документи на БСП, които определят ГЕРБ като дясна партия?

53
Бонго, кризата не дойде при Станишев.
Ние сме прекалено малки, с минимален износ ( минимална зависимост от стагниращи пазари ).

====

Нима - кога се срути строителният балон и инвестициите в имоти - при Пицко, може би? Защо, според теб зам. министър на финансите още през август 2008 говори, че общините трябва да планират внимателно бюджетите си за понижена приходна част порез 2009 г., но в същото време правителството залага увеличение на пенсиите (които и днес са най-голямото може би разходно перо)?
Износът има решаващо значение за икономика като нашата. Българският пазар е малък и сам по себе си не може да стимулира достатъчно производство на стоки и услуги.  Еврофондовете, обаче, пречат тази азбучна истина да бъде рабрана. Аз дори имам еретичното разбиране за постъпленията от българските емигранти и работещи навън като форма на износ, но на суровина, а не на продукция. По същество това е форма, подобна на износа на енергия - вместо да бъде оползотворена в родното стопанство за производство на стоки и услуги, тя бива продавана навън срещу стотинки, за да развива чужди икономики.

54
Както се изказа наскоро Вацев, Раданоподобните или трябва да се прегърнат с крайно десните и да си оформят един обикновен български фашистки блок, или да се разпилеят окончателно, като все пак останат няколко реликтови групички, които да служат за политически анализ.

Напълно в негов стил - на него, а и на т.нар. "леви", които също не знаят на кой свят се намират, мешайки носталгията към късния соц, официалните охранително-консервативни ценности тип Победоносцев в Русия, китайския национал-социалистически тип на развитие и мокрите мечти по завръщане на сталинизма, им изключително удобно те точно да определят каква точно стриктно дефинирана ниша са заемат "десните", че цялото останало поле да бъде свободно та "левите" за идеологическия разгул на комунистите от 20ти век - от Троцкизма и НЕПа, през Сталинизма та до "социализма с човешко лице" и "демократическия социализъм".

55
очевидно е, че сега не му е времето на този пакт. и точно защото не му е времето, то оон само си подкопава ролята, сащ се възползват от вдигнатата от чиновниците топка. все пак сащ заявиха преди близо година, че няма да го подпишат.

Спогодбата е готвена в продължение на години, преди Тръмп да спечели изборите и САЩ да поемат курса към миниране на ролята на международните оранизации и международните спогодби. Подписването и беше планирано преди обрата на американската политика. Има разлика между "управляем процес", което се опитва спогодбата да постигне и "управляван процес", което пропагандата тръби.

Не зная защо не му е сега времето на тоя "пакт" - проблемът с миграцията е решен, може би? Не е необходимо да се вземат мерки срещу международния нелегален трафик? Не е необходимо да се работи срещу факторите, които генерират миграция? Не е необходимо да се наблюдават мигрантските потоци? Не необходимо да се положат усилия онези, които все пак са се наели да емигрират, да имат надлежна идентификация и документи? Успелите да се вмъкнат в страната мигранти да бъдат напълно безправни същества и така да нямат избор, но да стават част от нелегални мрежи за работници и на организираната престъпност?

ПП. Всъщност дали националистическите и етнонационалистическите партии и организации имат интерес проблемите, свързани с миграцията, да бъдат контролирани и (поне частично) решавани и то на международно равнище?

56
бонго,

за истанбулската оплю църквата, щото не можела да прескочи павел /а защо да го прескача?/, сега се мъчиш да оплюваш нас. този аргумент е едно към едно със стамбулската защита - и там почнаха с "не си прочел, не си разбрал, мълчи си там".

щатите дали са го прочели? а австралия? а белгия, ето от днес /цък/:
Цитат
Белгия е пред политическа криза заради пакта за миграцията

21.11.2018 10:39  194 преглеждания  0 коментар/а  Принтирай  ИЗПРАТИ
Белгийското правителство се изправя пред възможна криза заради съпротивата на партията мандатоносител Нов фламандски алианс (НФА) срещу споразумението на ООН за миграцията, съобщават местни медии.
Белгия е пред политическа криза заради пакта за миграцията Снимка: Ройтерс, архив
 
НФА заяви, че е против споразумението, но през септември Белгия подкрепи текста от трибуната на Общото събрание на ООН. Неназовани правителствени източници коментират, че сега има две възможности - или страната да изпълни обещанието си и да подкрепи споразумението на срещата в Маракеш през декември, или НФА да напусне правителството.

Тцъ. Не съм оплюл Църквата. Просто посочих, че Нейната позиция е неизбежна, като същевременно поставих под въпрос правото на религиозни организации да се мешат в един политически дебат, който касае законодателството на светската държава. За да бъда разбран по-добре, ще напомня че неведнъж съм се изказвал рязко, и то доста рязко, срещу опитите на светските власти в някои страни да принудят свещеници да извършват тайнството на бракосъчетанието между лица от един пол.

Що се отнася до позициите на различни държави, те са обусловени преди всичко от управляващите мнозинства. В Естония, например, несъгласието на един министър беше достатъчно страната да се откаже от Спогодбата. Подобен е случаят в Белгия, където НФА - същите които приютиха Пучдемон след неуспешния му опит да откъсне Каталуния от Испания, се поитват да раздухат страховете на хората.
В момента Спогодбата за миграцията се се превръща в елемент на стратегията на националистическите партии да усилят влиянието си. Самата дума "миграция" действа като червен флаг, всеки опит да бъде постигнато международно споразумение този стихиен процес да бъде поставен под контрол се превръща в инструмент за мобилизация на националистическите и етнонационалистическите партии. Не бива да подценяваме и американските усилия в тази посока, така щото САЩ да получат международна подкрепа срещу пакта. Защото американските усилия са насочени преди всичко към подкопаване на ролята на ООН, нейните организации (където САЩ плащат големи суми) и мултилатеризма - т.е. международните споразумения за сметка на двустранните.

57
....
....Въпреки че в действителност Тръмп казва самата истина: 
......
В САЩ действително се наблюдава впечатляващ икономически ръст. И това, без съмнение, е заслуга на провеждания от Тръмп курс. Какъв е този курс? Ами същият онзи, определян като „авантюристичен“ и „безумен“, толкова опасен е вреден за всички. Тръмп съчетава строг протекционизъм с агресивен натиск върху външния свят с цел да подобри търговския баланс на САЩ и да върне парите и производството в Америка. И успява, ако се вярва на сухите цифри.

Да, но не е ли вярно, че във външната политика е абсолютно бездарен? Всички заплашва, с всички се кара, нищо не успява да постигне? Тъкмо напротив. Просто трябва да си даваме сметка откъде тръгна Тръмп и какво иска. 

 Към момента на избирането му САЩ бяха безвъзвратно изгубили позициите си на световен хегемон и отношението на света към тях продължаваше да се влошава. Позициите им в Близкия Изток бяха сериозно отслабени както поради собствената им безумна политика, така и поради нарастващото влияние на Русия, която се възползва умело от ситуацията.
Отношенията с Европа бяха обтегнати, преговорите за Трансатлантическото партньорство, на което заложи Обама, се провалиха, а натискът върху ЕС да бойкотира Русия предизвика сериозно недоволство в Стария свят. Отношенията с Русия се сринаха напълно след неуспешния опит за изолирането й. Започна сближаване между Москва и Пекин. Тоест, всичко бе проиграно още преди идването на Тръмп.

.... Тръмп дойде на власт под лозунга за отказ от глобализма, тоест от претенциите за световно господство, скрити зад приказките за „флагмана на свободата и демокрацията“ за всички страни и народи, без изключение. За Тръмп важни са единствено САЩ. Не само защото осъзнава утопичността на плановете за глобализация по американски и вредите, които те нанасят на самите САЩ, но и защото наистина е американски патриот.

 
За когото на първо място стоят интересите на САЩ като държава – а не плановете за гарантиране, с помощта на Америка, на победния ход на глобализацията под ръководната и определяща роля на наднационалните световни финансови елити.

Тъкмо в името на целта си „да направи Америка отново велика“ Тръмп предизвика смут в и бездруго влошената за САЩ международна ситуация. Поставяйки под съмнение необходимостта от НАТО, водейки подривна политика срещу ЕС, заплашвайки Китай със санкционна война, нагнетявайки напрежение първо около Северна Корея, а после и около Иран, Тръмп търсеше да се сдобие с отстъпки както от партньорите си, така и от противниците. Търговски и митнически отстъпки, за да промени негативния американско търговски баланс, финансови отстъпки, за да измъкне от ЕС, например, повече пари за НАТО с цел да пренасочи собствените американски разходи към военното производство.

Натискът върху КНДР бе нужен на Тръмп, за да постигне отстъпки в геополитическата и търговска война с Китай. ..... Успя ли Тръмп да издейства отстъпки от страна на Китай? Временни – да, но търговската война между Вашингтон и Пекин все пак започна ...
 ....
Източник: https://vz.ru/politics/2018/9/25/943349.html


1. Винаги ми е било интересно как хора , които управляват по-малко от две години, получават кредита за икономически чудеса. Всъщност Тръмп наследи американска икономика във възход и низходяща безработица. Значителна част от успехите на американската икономика просто продължават тенденцията от времето на Обама но надраждат заради доверието, което му оказват пазарите чрез вдигането на борсовите индекси. Това - и тук вече заслугата е негова - е резултат от дерегулации и класически неолиберален подход в рамките на американската икономика. Част от тези дерегулации са екологични, затова той се отказа от Международната спогодба за опазване на околната среда. Ако в България, например, започне добив на шистов газ , несъмнено ще допринесе за икономическия ръст, както и ще се отворят работни места, но на каква цена?
Същевременно усилията му са контрапродуктивни в редица области - например ограничаването на дефицита. Опитът да реши този проблем с протекционизъм и търговски войни показва само, че американската промишленост не е конкурентно способна.
2. Не зная кога е писана въпросната руска статия, но не мисля, че напрежението в последната година и 10 месеца е намаляло. Напротив, напрежението расте. Оттеглянето на САЩ от договора за ракетите със среден обсег, макар да визира предимно Китай, дава възможност и на Русия да го направи. Неминуемо следва нова вълна на въоръжаване. Тя разбира се, ще облагодетелства предимно ВПК на САЩ.
3. "Натискът върху КНДР" беше резултатен, макар и до една определена степен, защото дебелото Кимче реформира, макар и предпазливо, страната си по китайски образец. Това беше разчетено добре от съветниците на Тръмп. Същевременно, отношенията с Китай се изострят и в момента са на една от най-ниските точки от Никсън и Кисинджър насам.

58
Някой от вас направи ли си труда да прочете въпросния документ или смятате, че папагалстването на материали за него са напълно достатъчни.
https://refugeesmigrants.un.org/sites/default/files/180713_agreed_outcome_global_compact_for_migration.pdf
GLOBAL COMPACT FOR SAFE, ORDERLY AND REGULAR MIGRATION
INTERGOVERNMENTALLY NEGOTIATED AND AGREED OUTCOME

International cooperation:
The Global Compact is a non-legally binding cooperative framework that  recognizes  that  no  State  can  address  migration  on  its  own  due  to  the  inherently transnational  nature  of  the  phenomenon.  It  requires  international,  regional  and  bilateral cooperation and dialogue. Its authority rests on its consensual nature, credibility, collective ownership, joint implementation, follow-up and review.
National sovereignty:
The Global Compact reaffirms the sovereign right of States to determine
their national migration policy and their prerogative to govern migration within their jurisdiction, in conformity with international law.
Within their sovereign jurisdiction, States may distinguish between regular and irregular migration status, including as they determine their legislative and policy measures for the implementation of the Global Compact, taking into account different national  realities,  policies,  priorities  and  requirements  for  entry,  residence  and  work,  in accordance with international law.
Rule of law and due process:
The Global Compact recognizes that respect for the rule of law, due process and access to justice are fundamental to all aspects of migration governance. This means that the State, public and private institutions and entities, as well as persons themselves are accountable to laws that are publicly promulgated, equally enforced and independently adjudicated, and which are consistent with international law.

59
https://www.visitbruges.be/en/23rd-windroos-vzw.-christmas-market
23rd Windroos vzw. Christmas market
This Christmas market, which is organised by Windroos vzw, features various stalls and fun stands. There will be toys, books, fabric, candy, wine, apple juice, jams, Christmas baubles, bird cages, Christmas decorations, calligraphy, art, clothing and all kinds of decorative materials. On Sunday at 11am you can join a guided tour of the seminary. For more information:  vriendenvanwindroos@skynet.be.
-----------
https://www.brussels.be/winter-wonders
Winter Wonders and Christmas Market 2018

From 30 November 2018 till 6 January 2019 in the centre of Brussels.

The Winter Wonders event takes place before and during the Christmas holidays, at the Grand-Place in Brussels and around the Bourse, the Place de la Monnaie, the Place Sainte-Catherine and the Marché aux Poissons.

Winter Wonders includes:

    a Christmas market with more than 200 chalets
    fairground attractions (Ferris wheel, merry-go-rounds,...)
    a covered ice rink for skating (Place de la Monnaie)
    a Christmas tree and sound and light show on the Grand-Place
    light and festive parades
    Winter Vox: concerts by choirs (at the Black Tower)
    Winter Pop: during one weekend, 4 squares will host Winter Pop, a small but mighty Winter Wonders popup village
    Make-A-Wish (15 and 16 December)

60
Онци и шестиците да видят платформата на зелените в Германия. Предвид електоралния подем на тая партия, няма да е зле да си сверят часовниците.
Статията на Панев е навременно предупреждение, независимо от някои неточности. А и Панев не е единственият, който предупреждава, нито у нас, нито в Европа, нито по света.
У нас без това вече износът намаля (кризата в Турция е само един от факторите), а вносът нарастна. ЕК намали прогнозата за растеж от 3.8 на 3.5%. Попитайте някой грамотен за състоянието на капиталовите инвестиции , па тогава ревете за "бесносини".
Впрочем, Панев е прав - не Боко докара кризата в България, макар че управлението му засили ефекта и върху хората. Припомнете си някои думи на тогавашния зам. министър на финансите, Любомир Дацов от втората половина на 2008 и първата половина на 2009, па после приказвайте. 

Страници: [1] 2