Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 15:46:09

Автор Тема: Северна Македония – спорни моменти и общо минало  (Прочетена 66425 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #240 -: Ноември 25, 2021, 17:09:10 »
Казаха, че имало туби, но били празни

Щом е имало туби, едва ли са били празни на връщане от Турция. Нещо като Чехов. Щом в първо действие има туба, на връщане трябва да е пълна. Никога няма да кажат, че е от контрабандно гориво.

Неактивен Предводител на команчите

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1860
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #241 -: Ноември 25, 2021, 17:19:03 »
Изглежда са решили, че не е много коректно да кажат, че макетата контрабандират гориво.
Поредна правителствена конспирация разкрита от бдителните здрави сили!

Неактивен fierce

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 842
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #242 -: Ноември 25, 2021, 17:32:19 »
нафтата и изпаренията ѝ са достатъчно трудно запалими за да ги запалят искрите от удара.
според мен някъде там е имало бензин или нещо лесно запалимо.

Неактивен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1360
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #243 -: Ноември 25, 2021, 17:37:35 »
Казаха, че имало туби, но били празни. Преди това били пълни с нафта. Не си спомням да са казали къде точно са били. Че са били празни, добре, но дали са били проветрени? Защото ако просто са били изпразнени и капачките им затворени, вътре са останали изпарения от гориво, които могат да се запалят.
Какви изпарения, какви 5 лева? Запалена клечка кибрит или фас хвърлени в локва нафта гаснат като във вода. Някой от вас палил ли е нафтова печка?А някой да е пробвал да напълни бензинова запалка с нафта и да види ефекта?Ако е имало гориво, то не е било нафта.
П.С. Fierce, писали сме едновременно.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #244 -: Ноември 25, 2021, 17:38:49 »
според мен някъде там е имало бензин или нещо лесно запалимо.

Напълно възможно. Щом нафтата е по-евтина в Турция, сигурно и бензинът е по-евтин. Но далаверата е добре известна.

Неактивен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1360
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #245 -: Ноември 25, 2021, 17:42:18 »
И ще ми разправят северомакедонците, че не били българи!

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #246 -: Ноември 25, 2021, 17:58:52 »
Човешката глупост била безкрайна, но да превозваш в пълен с хора автобус бензин в пластмасови туби, това е отвъд границите на глупостта...

Ако  между цените на бензина в Турция и РС Македония има разлика, то логично е да има подобна разлика и в цените на дизела. Като искат пари да пестят, да превозват нафта...

Бензин в пластмасови туби... умът ми го не побира...

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #247 -: Ноември 25, 2021, 18:07:17 »
И ще ми разправят северомакедонците, че не били българи!

Ако трябва да бъдем екзактни, шоферът е северноалбанец

Неактивен Предводител на команчите

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1860
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #248 -: Ноември 25, 2021, 18:15:53 »
Както вече забележИхме, здравите сили, без да напускат проскърцващите си столове, разбраха, разкриха и приключиха случая.  :m1273:

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8584
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #249 -: Ноември 25, 2021, 19:07:02 »
Поне се опитваме да мислим. А болните сили как си обясняват тогава пожара? Защото точно това не е ясно, как е пламнал автобусът, щом нафтата се пали трудно?

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #250 -: Ноември 26, 2021, 09:31:40 »
Появява се информация, че мистериозният 8 спасен пътник от автобуса-ковчег на АМ „Струма“ е с българско гражданство от арабски произход. Това заяви в ефира на Нова телевизия журналистът в Северна Македония Владо Перев.

Странна работа.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #251 -: Ноември 26, 2021, 10:17:44 »
Появява се информация, че мистериозният 8 спасен пътник от автобуса-ковчег на АМ „Струма“ е с българско гражданство от арабски произход. Това заяви в ефира на Нова телевизия журналистът в Северна Македония Владо Перев.

Странна работа.

От около 8 и кусур сахатя сабале тая работа хич вече не е странна и "8-ият спасен пътник" хич вече НЕ Е мистериозен! :0007:

Тъй като по една от кабеларките /не забелязах коя точно, щото прехвърлях набързо!/ се появи ЛИЧНО, за да обясни, че просто е сменил автобуса и се е прибрал по живо по здраво в родината си – Северна Македония, откъдето в присъствието на свой приятел даваше конкретното ТВ интервю ... На чист северномакедонски език!!!
Да е жив и здрав!!! :beer:

« Последна редакция: Ноември 26, 2021, 10:28:17 от Джиджи »

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #252 -: Ноември 26, 2021, 10:32:34 »
...за да обясни, че просто е сменил автобуса и се е прибрал по живо по здраво в родината си .....
Този се е родил с риза....курбан трябва да прави оттук нататък.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #253 -: Ноември 26, 2021, 11:08:57 »
Този се е родил с риза....курбан трябва да прави оттук нататък.

Всъщност не би трябвало да прави. Никой не знае. Т. нар. съдба забавя, но не забравя. Това най-добре се илюстрира със следния пример. Някои може и да го помнят, защото 2011 доста нашумя. Та, един американец от мексикански произход, финансист, имал офис в кулите. На 11-и нещо се успал и тръгнал по-късно за работа. Докато пътувал, ЦРУ-то вече свършило работата. Радост, курбани. И една неделя по-късно човекът се качва на самолет да иде в Мексико и самолетът пада след излитането в Хъдсън и той загива. Та, трябва да се внимава с курбаните.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #254 -: Ноември 26, 2021, 11:33:33 »
Та, трябва да се внимава с курбаните.

А аз по-черногледо жУвотнУ от тебе не съм виждала никъде!!!
И сепак добре, че никой тук НЕ ОТРЕЧЕ, че съм видяла тая сутрин по ТВ-то спасилия се 8-ми пътник ...

« Последна редакция: Ноември 26, 2021, 11:40:00 от Джиджи »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #255 -: Ноември 26, 2021, 11:36:51 »
А аз по-черногледо жУвотнУ от тебе не съм виждала никъде!!!

а, има, има, не страдай толкова.
the lamers club honourable member …

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #256 -: Ноември 26, 2021, 11:45:05 »
И сепак добре, че никой тук НЕ ОТРЕЧЕ, че съм видяла тая сутрин по ТВ-то спасилия се 8-ми пътник ...

Не е съвсем сигурно какво си видяла. Може да си видяла сянката на оператора и да си решила, че това е Осмият. Аз също гледах телевизор тази сутрин, но не го видох. Точно обратното - казаха, че се издирва. Ное нормално на човек да му се привижда.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #257 -: Ноември 26, 2021, 11:47:02 »
Quote (selected)
Цитат на: Джиджи в Днес в 11:33:33

    А аз по-черногледо жУвотнУ от тебе не съм виждала никъде!!!

а, има, има, не страдай толкова.

Естествено, че има ...

Но пък тая сутрин ТУК се случи нещо ЧУТОВНО, поради което бих искала да заостря вниманието ти
към второто изречение, което добавих току-що към горния си коментар ... :cool-1084:




Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #258 -: Ноември 26, 2021, 11:51:24 »
Пардон, най-черногледото жУвотнУ пак съ йе обадило, така че оттеглям туй, на което се зарадвах най-ногу ...  :lol: :t23145:


Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #259 -: Ноември 26, 2021, 12:41:56 »
Пардон, най-черногледото жУвотнУ пак съ йе обадило, така че оттеглям туй, на което се зарадвах най-ногу ...  :lol: :t23145:

ти си оттегли направо коментара, щото си е чиста лична нападка.

и колко пъти трябва да ти повтарям за „игнорирай потребител“ и за правило № 3?!
the lamers club honourable member …

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #260 -: Ноември 26, 2021, 13:06:21 »
И сепак добре, че никой тук НЕ ОТРЕЧЕ, че съм видяла тая сутрин по ТВ-то спасилия се 8-ми пътник ...

Видяла си, каквото ти е показал телевизорът, нищо повече! :lol:
Вие си ги избрахте!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8584
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #261 -: Ноември 26, 2021, 13:33:26 »
Какви изпарения, какви 5 лева? Запалена клечка кибрит или фас хвърлени в локва нафта гаснат като във вода. Някой от вас палил ли е нафтова печка?А някой да е пробвал да напълни бензинова запалка с нафта и да види ефекта?Ако е имало гориво, то не е било нафта.
Едно е да запалиш локва или дори малка локвичка, друго е да запалиш гориво на капки. Ако мантинелата-таран е пробила резервоара, там отначало се е образувало свръхналягане и после, след пробива, част от горивото е излетяло във вид на капки. А масата на всяка капка е несравнимо по-малка от тази и на най-малката локвичка. Следователно и топлоемкостта ѝ е по-малка и е необходимо много по-малко време, за да се загрее до температурата на самовъзпламеняване на горивото. Между другото, температурите на самовъзпламенявне на някои горива, вкл. дизеловото, ги има напр. тук:
Quote (selected)
Natural gas has a self-ignition temperature of 540 °C, significantly higher than many different fuels (e.g., diesel, 280 °C; gasoline, 400 °C; and propane, 468 °C).

От момента на удара до пълното спиране на автобуса са изминали няколко секунди, през което време по думите на разследващите са хвърчали "снопове искри". Това време може би е достатъчно, за да се запалят излетелите от резервоара капки дизелово гориво.

Имах един много буен съученик, който например по време на час гръмна със самоделно устройство за гърмежи с тръбичка, пружина, гвоздей и барут от кибритени клечки. Като дете карал мотор, паднал и си счупил крака. На 20-годишна възраст изгорял като факел, пушейки до варел с нафта. Да, с нафта, а не с бензин – невероятно, но факт. Не знам как точно се е запалила, но... :(

Една катастрофа обикновено е съчетание на много фактори, всеки от които поотделно не би я причинил. Аз не мога да си обясня как шофьорът не е видял знака върху мантинелата, при положение че дългите му светлини са били включени? Или е имало мъгла, или е заспал за секунда-две, което не би било изненада в 2 ч. през нощта, имайки предвид натрупаната умора от дългото пътуване.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #262 -: Ноември 26, 2021, 14:41:25 »
Трагикомично е, сутринта викате, открили са липсващия пътник, жив и здрав, ето го по телевизията, на обед - откриха още един труп в изгорелия автобус.

Един изчезнал, двама се намериха...
Вие си ги избрахте!

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #263 -: Ноември 26, 2021, 15:46:51 »
нищо подобно, Максимус
уф, не искам да пиша тук...

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #264 -: Ноември 26, 2021, 16:14:16 »
Quote (selected)
Цитат на: Джиджи в Днес в 11:33:33

    И сепак добре, че никой тук НЕ ОТРЕЧЕ, че съм видяла тая сутрин по ТВ-то спасилия се 8-ми пътник ...

Видяла си, каквото ти е показал телевизорът, нищо повече!
А ето тук още един, дето със сигурност вика на майка си "БА?!?", когато женицата му напоВня, че ТЯ го е родила!!! :crying_with_laughter-3302:

« Последна редакция: Ноември 26, 2021, 16:26:24 от Джиджи »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8584
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #265 -: Ноември 26, 2021, 18:04:57 »
Не си правя илюзия, че съм първият, който предлага такова нещо, но мисля, че собствениците на автобуси за междуградски и международни превози трябва да бъдат задължени да поставят на автобусите си доплеров радар, който да открива бързо проближаващи обекти фронтално срещу автобуса и ако относителната скорост на проближаването им спрямо автобуса е по-голяма от някакър праг и разстоянието до тях е по-малко от някакъв друг праг, да издават звуков сигнал. Няма начин да не съществуват вече такива радари. Ако запалилият се автобус имаше такъв радар, той щеше да открие знака пред мантинелата (Г11, "Преминаване отдясно или отляво на знака"), тъй като този знак има голяма ефективна площ на разсейване, и щеше да предупреди водача, който от своя страна, дори ако за секунда е подремнал, веднага щеше да се събуди, да врътне волана и да избегне препятствието. Радарът действа и при мъгла.
« Последна редакция: Ноември 26, 2021, 19:00:36 от lucho »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #266 -: Ноември 26, 2021, 18:14:26 »
Не си правя илюзия, че съм първият, който предлага такова нещо, но мисля, че собствениците на автобуси за междуградски и международни превози трябва да бъдат задължени да поставят на автобусите си доплеров радар, който да открива бързо проближаващи обекти фронтално срещу автобуса и ако относителната скорост на проближаването им спрямо автобуса е по-голяма от някакър праг и разстоянието до тях е по-малко от някакъв друг праг, да издават звуков сигнал. Няма начин да не съществуват вече такива радари. Ако запалилият се автобус имаше такъв радар, той щеше да открие знака пред мантинелата (кръгъл и син, с две бели стрелки, едната сочеща наляво-надолу, другата надясно-надолу), тъй като този знак има голяма ефективна разсейваща площ, и щеше да предупреди водача, който от своя страна, дори ако за секунда е подремнал, веднага щеше да се събуди, да врътне волана и да избегне препятствието. Радарът действа и при мъгла.

Ми нашия санчо има един екран, дето пищи, ако се доближи на неразумна дистанция до предното возило.

Тва лиимаш предвид?

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8584
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #267 -: Ноември 26, 2021, 18:19:48 »
Нещо подобно, но да сигнализира при бързо приближаващ се фронтално обект. Доплеров радар. Подобен на полицейските, които правехме едно време и във Варна.

Неактивен Ловkия

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 994
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #268 -: Ноември 26, 2021, 18:21:05 »
lucho
----------------
Чудесно е, че имаме такъф спецялист във форума! :0007:

Неактивен Ловkия

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 994
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #269 -: Ноември 26, 2021, 18:25:17 »
За автобуса днес съобщиха, че резервоарът му за гориво бил отпред и затова мантинелата го пробила и от искрите горивото пламнало.

М, това нещо не е кошер. Аз не съм виждал автобу с резервоар отпреде. Не казвам, че няма, но не съм виждал. Но преди това казаха, и даже македонци потвърдиха (и показаха нагледно), че отпред, на мястото на резервната гума, пренасят контрабандно туби с гориво от Турция. Щото било по-евтино. Гледах го по телевизията. Изглежда са решили, че не е много коректно да кажат, че макетата контрабандират гориво.
Да, резервоарът е отпред.
А току зад предната врата започва товарният отсек, където вероятно са били тубите с бензин.

Неактивен Ловkия

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 994
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #270 -: Ноември 26, 2021, 18:28:04 »
Всеки автобус ще може да треби градушките  :0005:
До секое лозЕ и градина с томате и гергана - по една Сетра! :ive_got_it-1379:

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #271 -: Ноември 26, 2021, 18:40:42 »
Този автобус през 2021 е влизал 113 пъти в България ( което грубо казано, означава,  през ден) Като знаем  място, на което се случва фаталния инцидент, можем да предположим, че поне 60 пъти този автобус е преминал покрай мантинелата. Дали само с този шофьор - не знаем. Но по всяка вероятност не му е за първи път.

Какъв Доплер? Няма законово основание да се иска такова нещо. Най-вероятно е заспал (инфаркт, инсулт) или е спукал гума. Няма Доплери за такава ситуация.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #272 -: Ноември 26, 2021, 18:48:04 »
Най-вероятно е заспал (инфаркт, инсулт) или е спукал гума. Няма Доплери за такава ситуация.

сигурно в някакъв много пожелателен вариант може да има сензори, които да отчитат дали и колко здраво държи волана, ма и тва нее решение при инфаркт/инсулт, щото тогава може и по-силно да го стисне даже, поне първоначално

Неактивен Ловkия

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 994
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #273 -: Ноември 26, 2021, 19:02:01 »
Този автобус през 2021 е влизал 113 пъти в България ( което грубо казано, означава,  през ден) Като знаем  място, на което се случва фаталния инцидент, можем да предположим, че поне 60 пъти този автобус е преминал покрай мантинелата. Дали само с този шофьор - не знаем. Но по всяка вероятност не му е за първи път.

Какъв Доплер? Няма законово основание да се иска такова нещо. Най-вероятно е заспал (инфаркт, инсулт) или е спукал гума. Няма Доплери за такава ситуация.
Вече 14 години през този "фатален" участък са преминали стотици хиляди автобуси, тирове, микробуси, обикновени камиони и леки коли, десетки хиляди румънци, сърби и половин България.
Пътят е натоварен и в мокро, мъгливо и валежно време.
Но до оня ден никой не се бе претрепал там, дори в нощите със снеговалеж и евентуални заледявания.
Според разни чугуни островчето дори било по средата, докато на кадрите ясно се вижда, че вляво от него има две ленти и защрихована с маркировка площ, чиято ширина е точно колкото на лентата до нея, следователно там могат да минат три автобуса едновременно.
Дори маркировката на дясната лента да е поизносена, опитен водач ща следи маркировката отляво.
Дори котешките очи по мантинелите да са износени и да не отразяват светлината от фаровете, самата мантинела се вижда ясно и може да служи за ориентир.
Автобусите имат мощни фарове, създаващи добра видимост, за която допринася и по-високата позиция на водача.
Същият едва ли е минавал за първи път по този маршрут, вторият шофьор едва ли би рискувал да пусне новак да кара там.
Дори не сметам да коментирам това как избухва нафтата и как бензинът, не ща да обиждам интелигентността на аудиторията.
Не отричам, че пътят там има своите специфични особености, но ако караш безразсъдно, или недай боже ти прилошее, всеки завой може да е фатален също толкова, колкото и равното по Тракия.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8584
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #274 -: Ноември 26, 2021, 19:10:27 »
Съгласен съм с Ловкия. Ние сами си вкарваме автогол с тази прекалена самокритика точно в този момент.

Да, резервоарът е отпред.
Това е нещо повече от престъпление. Това е грешка на конструктора! (По Талейран - "C'est pire qu'un crime, c'est une faute.") Значи всеки автобус от тази марка и модел, който се блъсне по подобен начин, може да пламне така.

А току зад предната врата започва товарният отсек, където вероятно са били тубите с бензин.
Казаха, че не били с бензин, а с нафта, и не били пълни, а празни, само с "остатъци от нафта", и не са се били запалили.

Неактивен fierce

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 842
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #275 -: Ноември 26, 2021, 19:12:22 »
Quote (selected)
Автобуси
Стандартно ограничение на скоростта (освен ако с пътни знаци не е указано друго) [км/ч]
Градски пътища  Speed 50

Извънградски пътища Speed 80
Автобуси с ремарке Speed 70

Магистрали/скоростни пътища
Speed 100 /Speed 90

та като как тоя пич е стигнал до това място за по-малко от пет часа?!?

Неактивен Ловkия

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 994
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #276 -: Ноември 26, 2021, 19:29:00 »
Лъчо, резервоарите на камионите пък са отстрани, монтирани върху рамата, съвсем открити.
И не че следя в детайли катастрофите с автобуси по света, но досега не знам за случай на взрив и последвало пълно изгаряне на возилото при катастрофа, пътниците загиват от травмите при самия удар, преобръщане, падане на автобуса, няколкото случаи у нас потвърждават това ми мнение.
Лалането на десетките "експерти" за виновното островче се прави с определена и ясна цел.
А на това какво са "казали" аз отдавна не вярвам, не били открили следи от изгорели пластмасови туби, пълни с бензин?
Ха, та те едва днес откриха останките на клетото дете, същите тези експерти, които три дни обследваха автобуса.

Неактивен Ловkия

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 994
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #277 -: Ноември 26, 2021, 19:30:54 »
та като как тоя пич е стигнал до това място за по-малко от пет часа?!?
Днес на път към Долината, карайки със 130-140, на два пъти едва задминах един и същи автобус.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #278 -: Ноември 26, 2021, 19:32:19 »
следи от изгорели пластмасови туби, пълни с бензин?

Това не може да бъде открито след такъв пожар.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Ловkия

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 994
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #279 -: Ноември 26, 2021, 19:43:30 »
Това не може да бъде открито след такъв пожар.
Да.
И една друга забавна опорка за взрива - пиротехника, моля ви се, какво друго!?!
Изгледайте клип за взривяване на фойерверки в горяща фабрика, и ще видите че всеки модел гърми по различен начин, като на мястото се образува една впечатляваща заря, но не и един голем и унищожителен взриф.
Това е щото секо изделие съдържа различен заряд и е произведено от различни материали - хартия, картон, пластмаса.
Никой от очевидците не споменава за заря.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8584
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #280 -: Ноември 26, 2021, 20:23:57 »
Лъчо, резервоарите на камионите пък са отстрани, монтирани върху рамата, съвсем открити.
Да, знам. Но все пак повечето сблъсъци стават с предницата. И не знам камион, чиито резервоари да са там.

И не че следя в детайли катастрофите с автобуси по света, но досега не знам за случай на взрив и последвало пълно изгаряне на возилото при катастрофа, пътниците загиват от травмите при самия удар, преобръщане, падане на автобуса, няколкото случаи у нас потвърждават това ми мнение.
Така е. Точно затова е толкова важно да се разбере как е възникнал пожарът.

Лалането на десетките "експерти" за виновното островче се прави с определена и ясна цел.
Да ни изкарат виновни и да плащаме обезщетения?

А на това какво са "казали" аз отдавна не вярвам, не били открили следи от изгорели пластмасови туби, пълни с бензин?
Ха, та те едва днес откриха останките на клетото дете, същите тези експерти, които три дни обследваха автобуса.
Освен ако тубите не са били алуминиеви или железни (имам и едната и другата, но в днешно време това е рядкост), то трябва да заключим, че ни се подиграват.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #281 -: Ноември 26, 2021, 20:32:21 »
Освен ако тубите не са били алуминиеви или железни (имам и едната и другата, но в днешно време това е рядкост), то трябва да заключим, че ни се подиграват.
Пълно е навсякъде с железни туби. Нови и стари. Алуминиеви, наистина по-рядко...

Неактивен Ловkия

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 994
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #282 -: Ноември 26, 2021, 20:47:33 »
Пълно е навсякъде с железни туби. Нови и стари. Алуминиеви, наистина по-рядко...
Не знам къде е това навсякъде, но аз желязна туба не съм виждал от години.
В момента най-популярни са тубите за AdBlue, които са 10-литрови и с маркуч-фуния към тях за по-удобно сипване, всяко по-ново дизелово МПС ползва по много такива, изплакваш и сипваш квото искаш, дори кайсиева...
Пластмасови, естествено...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8584
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #283 -: Ноември 26, 2021, 20:59:09 »
Железни туби имаше в казармата. Които са останали до днес са силно ръждясали отвътре.



Опозицията в Скопие поиска оставките на транспортния и вътрешния министри
Quote (selected)
В автобуса очевидно е нямало необходимото оборудване за спасяване при инцидент, което включва обикновени чукове за чупене на стъкла, нито пожарогасители.
Ако е имало чукчета за стъклата, сигурно спасилите се щяха да са доста повече.
По телевизията казали, че автобусът не бил три-четиригодишен, а 14-годишен.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #284 -: Ноември 26, 2021, 21:05:17 »
Не знам къде е това навсякъде, но аз желязна туба не съм виждал от години.
20 л. стари - при мен
20 и 10 л. нови - в бензинстанциите на Петрол. май и Шел, ама не съм сигурен...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8584
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #285 -: Ноември 26, 2021, 21:11:16 »
Пътувайки из Македония, от автобуса съм виждал, че в албанските градове Гостивар и Тетово се веят албански знамена, а не македонски. От телевизионните репортажи след катастрофата се вижда същото. Подозирам, че албанците като мюсюлмани имат тесни връзки с Турция и може би именно оттам са повлияли на нашите да започнат самобичуването. Това, разбира се, са само спекулации. Нашите по принцип толкова са свикнали да се самобичуват, че и покана не им трябва.

Неактивен Ловkия

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 994
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #286 -: Ноември 26, 2021, 21:15:50 »
20 л. стари - при мен
20 и 10 л. нови - в бензинстанциите на Петрол. май и Шел, ама не съм сигурен...
Не твърдя, че няма, ако аз реша да си сипя и да си нося резервно гориво за колата, ще е в метална туба.
Просто съм виждал как разни чесъни пълнят пластмасови по безниностанциите, макар че е забранено, особено бакшиши...

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #287 -: Ноември 26, 2021, 21:20:17 »
По бензиностанциите пълнят туби за стопански машини - косачки, моторни триони, за малки извънбордни двигатели на лодки, водни помпи и електро генератори.
Няма друг начин да ги заредиш.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен fierce

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 842
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #288 -: Ноември 26, 2021, 21:26:51 »
има и пластмасови туби предназначени за петролни продукти, но това не е толкова важно.
по отношение на отбивката, да това е отбивка, а не островче, тя не противоречи на никакви норми,
така че „експертите“ могат да си словоблудстват колкото искат!

Неактивен Ловkия

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 994
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #289 -: Ноември 26, 2021, 21:38:03 »
Всички отбивки по Марица, по която минах днес за незнамкойпът, са построени по този начин.
Вече шест години на нито една отбивка никой лешпер не се е заблудил, но преброих поне пет места, където некой муньо се е резнал в мантинелата на прав участък с перфектна видимост.

Неактивен fierce

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 842
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #290 -: Ноември 26, 2021, 21:41:05 »
така е, ама нито една „дръжка на микрофон“ не задава на „експерта“ простия въпрос
- на кой нормативен акт или строителна норма противоречи подобна отбивка!

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #291 -: Ноември 26, 2021, 21:47:09 »
така е, ама нито една „дръжка на микрофон“ не задава на „експерта“ простия въпрос
- на кой нормативен акт или строителна норма противоречи подобна отбивка!
Което говори лошо за качеството на строителните норми и за това на усвоителите без елементарни практически умения.
Да се направи отбивка на място с намалена видимост е безумие, може би затова не е и изрично забранено в нормативите.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8584
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #292 -: Ноември 26, 2021, 21:54:15 »
има и пластмасови туби предназначени за петролни продукти, но това не е толкова важно.
по отношение на отбивката, да това е отбивка, а не островче, тя не противоречи на никакви норми,
така че „експертите“ могат да си словоблудстват колкото искат!
Много се извинявам, как направихте прикачването на файла на снимката на тубата? При мен никъде не излиза никакъв инструмент за прикачване при писане на съобщение...

Неактивен fierce

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 842
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #293 -: Ноември 26, 2021, 21:54:55 »
Което говори лошо за качеството на строителните норми и за това на усвоителите без елементарни практически умения.
Да се направи отбивка на място с намалена видимост е безумие, може би затова не е и изрично забранено в нормативите.
минавал ли си оттам?!? не си! как мислиш за тези години откакто участъкът е пуснат за движение,
колко по лоши атм.условия е имало и колко по намалена видимост?!?
е, нито един не се е тряснал там! пък ти си дрънкай! там където действително пътя е скапан разбирам, ама точно там пътят е прекрасен и няма защо да търсиш под вола теле! максималната скорост с която е трябвало да се движи там е 100 км за автобус,
а както казват, че това не е магистрала а скоростен път - с 90 км/ч,как мислиш с останалите ограничения за скорост, ако ги беше спазвал, щеше ли да стигне за това време от едната, та почти до другата граница с пълен с пътници автобус?!?

Неактивен fierce

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 842
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #294 -: Ноември 26, 2021, 21:59:44 »
Много се извинявам, как направихте прикачването на файла на снимката на тубата? При мен никъде не излиза никакъв инструмент за прикачване при писане на съобщение...
под правоъгълничето за писане на мнението има
Прикачени файлове и допълнителни опции
чукваш на него, излиза
Прикачи:
под него правоъгълниче Browse, чукваш там и избираш откъде и кой файл да прикачиш, имай предвид да е под 1МБ


Неактивен Ловkия

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 994
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #295 -: Ноември 26, 2021, 22:01:01 »
Ето некои факти - цени на горивата в съседните нам Турция и СМ -
е тва е в Туркието
https://tr.fuelo.net/fuel/type/gasoline?lang=bg
е тва е валутният калкулатор
https://www.calculator.bg/1/valuta.html
а е тва са цените в СМ
https://www.calculator.bg/1/valuta.html
сичко е актуално към днескашна дата, сами си правете изводите дали е изгодно ако джиткаш сека седмица до Стамбул дали нема а си докарваш по некой еврак към сухата македонска поста...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8584
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #296 -: Ноември 27, 2021, 19:02:10 »
под правоъгълничето за писане на мнението има
Прикачени файлове и допълнителни опции
чукваш на него, излиза
Прикачи:
под него правоъгълниче Browse, чукваш там и избираш откъде и кой файл да прикачиш, имай предвид да е под 1МБ
Благодаря много! Това Прикачени файлове и допълнителни опции ще ми извади очите, но не бях го забелязал досега! :)

Неактивен fierce

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 842
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #297 -: Ноември 27, 2021, 19:06:33 »
Което говори лошо за качеството на строителните норми и за това на усвоителите без елементарни практически умения.
Да се направи отбивка на място с намалена видимост е безумие, може би затова не е и изрично забранено в нормативите.
ей ти картинката, ти прецени дали е намалена видимостта! завоят е открит и започва след влизането за отбивката!

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #298 -: Ноември 27, 2021, 19:16:59 »
От птичи поглед, през деня и на чертожната маса всичко е шербет.
На практика не, поне според мен като попътувал шофьор.
Имаш промяна на треакторията на нещо като кръстовище - основното и локално (отбивка) платно.
Мое виждане, вместо два конфликтни фактора имаш три, все някога щеше да се случи злополука.
Чиста статистическа вероятност от тая дето тъй силно я любите.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Ловkия

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 994
    • Профил
Re: Северна Македония – спорни моменти и общо минало
« Отговор #299 -: Ноември 27, 2021, 19:24:58 »
fierce, това е ясно, друга забавна опорка е оная как едва ли не отбивката мамела водачите да влязат там и разбира се да се нахакат в разделящата мантинела.
Как нещо, намиращо се вдясно от пътя на плавен десен завой, те мами към себе си, при положение че центробежните сили те дърпат наляво заради завоя, сиебаломамата и загадка!?! :m1708: