Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 14:09:14

Автор Тема: Северна Македония – спорни моменти и общо минало  (Прочетена 66417 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
щото генетиката е доста по-късно изобретен уред за национално определяне.

Това невям по британско!
Щото у нашенско и без генетика си помним предците и родителите.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Наистина има неща, дето трудно се обясняват. Националният дух е вероятно от тях.
Преди няколко години в стария форум на „Сега“ беше разказано как младата Таня Масалитинова гледала от един балкон в Белград сръбската армия, която отивала да се бие с германците. Всички изпращат войниците си и всички знаят, че са обречени. Таня попитала: защо отиват? Отговорили ѝ: „Така се пише история!“.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Quote (selected)
„Така се пише история!“.
става фсе по-объркано, щото сърбите към тоа момент са имали национална държава, разполагаща със фсички инструменти да промотира српската уникалност сред сърбите и да си пише квото иска ф предназначената да бъде четена од сърби српска история, докато рускинята Таня наблюдава подготофката за изграждането на бъдещото историческо четиво.

Обаче кво праим когато иаме некъф народ, който джитка на неква горе-долу обособена географски територия, гледа си работата и не стигаме до държава?
Тоа народ сега некъф скапан ли е, или си нема зачислен национален дух?

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
тва звучи като ноо объркан начин да кажеш "ми не знам".

Освентва, нали преди малко генетиката беше напълно достатъчна? Така де, кръфта, щото генетиката е доста по-късно изобретен уред за национално определяне. Сега тоа дух ни връща од егреците на науката обратно фсвета на приказките. Ноо...карашък аргументация.
Нищо подобно. Начин е да ти кажа, че си от тези, на които както и да им се обясни, няма да го разберат. Защото чисто материалистическото мислене е осакатено, точно както и чисто магическото.
Затова трябва да се съчетаят наука и вяра. И затова пиша за кръв, а не само за гени  :icon_idea:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Quote (selected)
става фсе по-объркано ...
... изграждането на бъдещото историческо четиво
Объркано е някой да смята, че става дума за историческо четиво, когато всъщност въпросът е как ще изглежда фасонът ти оттук нататък. За сравнение: ние радушно сме посрещали и германци, и руси, и американци. Колко му е – земеш една китка и с озарено лице на Орлов мост. Специалисти сме по посрещането. Отчасти затова сега и едните, и другите, и третите посрещани ни имат за нужник.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Quote (selected)
Объркано е някой да смята, че става дума за историческо четиво
хмм...
Quote (selected)
Отговорили ѝ: „Така се пише история!“.
Начи сърбите са заблуждавали Т.Масалитинова? Калпазани.

---------
Quote (selected)
Затова трябва да се съчетаят наука и вяра. И затова пиша за кръв, а не само за гени
двоен дикиш демек? Кръфта междудругото също е материален обект със съответните физически характеристики и може да се прелива од и на фсекакви хора, независимо од техната национална или друга принадлежност.

При теа кръвопреливания няма наблюдавано получателят да е придобивал уникалните национални атрибути на донора.
« Последна редакция: Юни 18, 2019, 20:58:10 от wreckage »

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Quote (selected)
Калпазани
Ногу уригинално. Задраскай „пише“, тури отгоре „прави“ и посъзерцавай да видиш дали си удовлетворен.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
как така ще ти променям написаното?
Аз да не съм некъф историк?
Квото е - тва е.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Ощи по-уригинално, бравос.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Знаех си аз, че има какво да се каже по темата.

Естествено, че има. А и аз не съм свършила още с епизодите от филма.
Но некои тук пак са бифуркирали – тоз път ф посока на кръвопреливане и духове ...  :hypnotised-3320:
« Последна редакция: Юни 18, 2019, 21:32:27 от Джиджи »

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Цитат на: wreckage
Кръфта междудругото също е материален обект
Кръвта е не само мат. обект, но това е над твоето ниво на "калпазани" и "cunt"-кандидати.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
некои тук пак са бифуркирали – тоз път ф посока на духове ...  :hypnotised-3320:
Тук не се пише за духове, а за Дух, духовете са при Кайлето.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
некои тук пак са бифуркирали – тоз път ф посока на духове ...  :hypnotised-3320:
Тук не се пише за духове, а за Дух, духовете са при Кайлето.

Духове, Дух – фсе таа ... А и Кайлето веке въснА.  :sad-3295:

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Quote (selected)
"калпазани" и "cunt"-кандидати.
cuntdidates е ноо качествена дума, ейса ще я пусна ф theroadend.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Знаех си аз, че има какво да се каже по темата.

Естествено, че има. А и аз не съм свършила още с епизодите от филма.

„Македония  – последният проект на Коминтерна”

Епизод 2, Част 1

https://www.youtube.com/watch?v=VbFepCUEU8g

Основна идея на филма е да освети договорката между Тито и Г. Димитров, скрепена чрез т.нар. Бледско споразумение /или Договорът „Тито-Димитров“/, подписано на 1 август 1947 в Блед, Словенияq от държавните ръководители на двете страни – Георги Димитров и Йосип Броз Тито.

Quote (selected)
Споразумението предвижда включване на Пиринска Македония в състава на федерална Югославия като част от Федеративна народна република Македония (Вардарска Македония).


Замъкът Блед – лятна резиденция на Тито

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B1%D0%B0

Това споразумение е в резултат на договорката между Сталин и Тито да бъде създадена /въз основа на „национално инженерство”/ Федерация на южните славяни, простираща се между Триест и Варна. Чрез „обезбългаряване”, подмяна на българската история, създаване на македонска национална култура, както и на литературен македонски език.

Интересни са интервютата с Мая Вапцароваплеменница на Никола Вапцаров, както и с един от синовете на Димитър ТалевВладимир Талев.

През 1958 г. островът „Голи оток” в Адриатическо море /днешна Хърватия/ е превърнат в концентрационен лагер за политически затворници. Така се е „прочиствала” интелигенцията без съд и присъда.

Quote (selected)
Лагерът на "Голи оток" е отворен през 1949 г. след разрива между Тито и Сталин. Тук несъгласните с Маршала трябвало да преосмислят позициите си. Малко от тях са пратени на острова след произнесена съдебна присъда. "Голи оток" е нарицателно за мъчения, принудителен труд, глад и зарази - инструментите на властта в това смутно за Югославия време. След 1956 г. лагерът действа и като политически затвор. Закрит е 8 години след смъртта на Тито, през 1988 г. За близо 40 години на острова са изпратени около 16 хиляди души.



http://news.bnt.bg/bg/a/goli-otok-neobitaemiyat-ostrov-na-koyto-ima-khora
:bluegrab:
« Последна редакция: Юни 19, 2019, 18:20:28 от Джиджи »

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Quote (selected)
„Знаех си аз, че има какво да се каже по темата.“
Естествено, че има. А и аз не съм свършила още с епизодите от филма
Като казах „знаех си аз, че има какво …“ иронизирах инфантилното вирене на маймунски средни пръсти – в изобилно количество и на голяма площ. Въпросният „филм“ е епохална творба със същия интелектуален размах като горното.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Като казах „знаех си аз, че има какво …“ иронизирах инфантилното вирене на маймунски средни пръсти – в изобилно количество и на голяма площ.

Който може, вири! :D

А неумението ти даже да допуснеш, че съм преценила казаното от теб като ЯЗВИТЕЛНОСТ, доказва за пореден път, че си видим и предвидим отсекъде …  :ive_got_it-1379:

Quote (selected)
Въпросният „филм“ е епохална творба със същия интелектуален размах като горното.

Аз, като по–скромна, бих написала накрая IMHO.
За да не изглеждам чак толкоз омнипотентна и въздесъща.   :t9411:

« Последна редакция: Юни 19, 2019, 21:26:35 от Джиджи »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
:bigok:

Ти пък да не видиш нещо!  :cool-1084:

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Quote (selected)
Аз, като по–скромна
Тва си личи веднага и отсекъде от един парсек растуяние.

AnonimusBG

  • Гост
Да кажа две думи по въпроса.
Безспорна е вината на Коминтерна за македонизма, но точката на бифуркацията (стана модно да се пише за нея) според мен е 1915 г. когато влизаме в ПСВ на страната на Тройния съюз, а не на страната на Антантата.
След тази война Македония е изгубена за нас.
ВСВ и присъединяването ни към Рим-Берлин и Токио довършват македонската ни мечта.
Каква Македония?
На Парижската мирна конференция през 1946 - 1947 г. от загуби на територии (гърците са искали границата да минава на 19 км. от Станимака) ни спасява ненавижданото днес партизанско движение, участието ни във войната след 9.9.1944 г. и кръволока Молотов.
Точка.
Какво сме могли да противопоставим на Сталин и Тито?
Те тогава са триумфатори, а ние благодарение на прославената ни династия сме навряни в кучи г*з.
Те така за Северна Македония.

P.S. Югославия между другото ни опрощава репарациите. Някой май им казва да го направят.
« Последна редакция: Юни 20, 2019, 00:27:56 от AnonimusBG »

AnonimusBG

  • Гост
Джиджи филмът не казва най-важното.
Какво можеше да направи тогава България?
Май нищо.
Въпросът е сега когато имаме някакви козове защо не ги изиграхме?
Гърците го направиха перфектно.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Какво сме могли да противопоставим на Сталин и Тито?

НИЩО.
  :nuts:

Но е имало и мноо подгъ’ничество – в конкретния случай ПРЕДАТЕЛСТВО! – от страна на редица наши висши партийни функционери от онова време, които срещу обещание за „сума от 35–40 хиляди лева, панталон, шепа пирони, или рокля за жена му”, са участвали активно, а даже и пламенно, в извършването на всички тея поразии.

Например Георги Мадолевбаща на моя колежка! – завеждащ по това време отдел „Агитация и пропаганда” в ЦК на БКП. Имал е обещание да стане министър. А най–яркият му призив е бил: „Докога ще търпим българско иго в Македония?”.

Самият Мадолев е роден в некво село от лявата страна на магистралата София–Кулата, където беше и погребан /мир на праха му!/. Каква Македония, Господи?!

Обаче е имало и българи, които са бягали от насилствената македонизация в Гърция, но след това са били интернирани тук като врагове на народа в Белене. Каузата им е била „България на българите!

Този процес продължава до 1965 г. и е отразен в последната част от филма на BTV, в който става ясно, че най–известният портрет на Димитър Талев на художника Иван Ненков е рисуван в затвора, а самият Талев е бил реабилитиран чак през 1960 г. Когато по ирония на съдбата получава и орден „Георги Димитров”.

Enjoy!

„Македония  – последният проект на Коминтерна”

Епизод 2, Част 2

https://www.youtube.com/watch?v=SYRa9tA_ruc
И чак на тази основа бихме могли да говорим за некъф  Дух, скъпи ми Нор!  :b0303:
« Последна редакция: Юни 20, 2019, 12:15:10 от Джиджи »

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Джидже, никой не отрича, че в БКП се намърдаха по някое време много мръсници и келепирджии. Ама то това ни е от народопсихологията. Демек пак зависи от Духа.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Джидже, никой не отрича, че в БКП се намърдаха по някое време много мръсници и келепирджии. Ама то това ни е от народопсихологията. Демек пак зависи от Духа.

Дето пък днес изобщо го няма.  :sad-3295: :sad-3295: :sad-3295:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Джиджи филмът не казва най-важното.
Какво можеше да направи тогава България?
Май нищо.
Въпросът е сега когато имаме някакви козове защо не ги изиграхме?
Гърците го направиха перфектно.

Филмът не може да каже какво е можела да направи тогава България, тъй като наистина не е могла да направи нищо.

Но за мен стойността на този филм се стои във факта, че поне говори по този въпрос. Който, неизвестно защо, у нас все още е табу.

А точно оттогава датира неприязънта между двете държави – а и двата народа! – тъй като е била насаждана в продължение на дълги години. И плодовете на тази неприязън берем днес.

Да, прав си, Анонимъс, че днес гърците си изиграха козовете перфектно. А ние пак „я докарахме като кучето на нивата”, с което и започнах тази тема.

ЗАТОВА ЗА ТЕЗИ НЕЩА ТРЯБВА ДА СЕ ГОВОРИ. Защото имаме да оправяме отношения, за които ние, днешните българи, нямаме никаква вина.

Но за това е нужна и стойностна дипломация, а не фльорцане нагоре–надолу по света и у нас!  :t2102:
« Последна редакция: Юни 20, 2019, 12:50:45 от Джиджи »

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Да уточня едно нещо: няма никакво съмнение, че участието в македонизацията в първите години след 1944 е срамно петно върху БКП, а и върху България.

Но понеже става дума за филма – той е чиста пропаганда от най-долно естество. Направен е не да разкаже някаква истина, а да внушава и да манипулира, и главната му задача е да възпитава омраза към комунизма изобщо и в частност у нас. Дали темата ще е Македония или друга не е важно за целта. Това не е историзъм.
Манипулацията започва още със заглавието – дори само него да вземеш, скалъпено е така, че да прави наведнъж няколко внушения. И целият език на филма е такъв. В него няма никакъв опит да се разбере как се е стигнало до това, което се е вършело, и което ние днес не можем да проумеем. Липсват адски съществени факти и обстоятелства от историческата обстановка тогава. Всяко изречение във филма е внушение и манипулация. Това може да се разчепква подробно, но би отнело часове.
Между другото, стига се и до парадоксални нелепости. Например авторите, при всичкото им желание да разказват само за тормоза върху Талев, са си дали сметка, че би било много глупаво, защото все пак почти всеки от нас има четирилогията му у дома си. Тя е издавана няколко пъти по време на соца (питам – а колко пъти след това?!) и се изучаваше в училище. И какво правят: съобщават, че „по ирония на съдбата“ Талев получил най-висшия държавен орден. Като че не властта му го е присъдила – тя само го е тормозила – а награждаването е станало от само себе си! Случило се е, както биха казали днешните идиоти.
Много, много далеч сме от честно и незлонамерено разказване на историята си.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Това е документален филм на историческа тематика, за който авторът казва следното:

Quote (selected)
„Правенето на документален филм на историческа тематика, особено за Балканите, е винаги свързано с перипетии и често се превръща в голямо приключение за екипа, работещ по него. Изминати са над 6000 км по въздух, море и суша; прочетени са десетки хиляди страници архив в България, Македония и бивша Югославия; прегледани са стотици часове архивни кадри от този период” – разказва репортерът на bTV Новините и автор на филма Иван Георгиев.
  :way_to_go-1308:

Търсили са, това са намерили, това са използвали. А има и достатъчно интервюта с некои очевидци на събитията, които представляват "живата история".

А какво ще каже некъф форумец ф некъф си форум, използвайки умело казуистика, софистика и какви ли не други логически порочни умозаключения, нема апсолютно никво значение.  :smokin:
П.П. И ми е известно, че подчертаното по–горе включва синонимни думи и изрази.  :yes-1289:
« Последна редакция: Юни 20, 2019, 14:07:11 от Джиджи »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Да уточня едно нещо: няма никакво съмнение, че участието в македонизацията в първите години след 1944 е срамно петно върху БКП, а и върху България.

Са, нещата не са толкова еднозначни. А и Жижи пуска партенки. Коминтернът е разпуснат 1943, а македонската азбука и идеята за македонска нация е чак след 1945. Това първо. Второ, щом в рамките на СФРЮ се създава съюзна държава Македония, разбираемо е, че тя трябва да има народ (нация). Трето, съществувала е идея да се създаде още по-голяма балканска славянска федерация, с участието на България, и процесът за обособяване на македонски народ изобщо не е бил толкова страшен. Четвърто, комунистите са интернационалисти. Те не се вълнуват от "национални въпроси", защото идеята е световна пролетарска държава, където националното не съществува.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Quote (selected)
А какво ще каже некъф форумец ф некъф си форум, използвайки умело казуистика, софистика и какви ли не други логически порочни умозаключения, нема апсолютно никво значение
Напънът да се използват сложни думички и термини развеселява, особено поради ясно прозиращото неразбиране на смисъла им от страна на употребилия ги.
Истински бисер (ако не и трисер) е и тезата на форумка във форум, че нямало никакво значение какво казват форумците във форумите – децце вика, трудно е да се измисли нещо по-тъпо от това.
Значи въпросната пропагандна продукцийка ни се пробутва тук, за да благоговеем пред нея мълчаливо или да я поливаме с възторзи? Аре нема нужда.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Точно така, otvrat, всичко това е вярно, и това са само част от широкоизвестните факти, врътливо заобикаляни от мошениците, автори на филма. Дори част от това вече беше изтъкнато, и неведнъж, именно в тази тема.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
В постовете на амененема нема грам казуистика, софистика и пр. йезуитщини. Напротив, пределно чисти, стегнати и ясни неща казва. И верни.
А поръчковите долнопробни манипулации с филтрирани части от документи, филтрирани интервюта с филтрирани въпроси от филтрирани "демократични търсачи на истината" към филтрирани "свидетели", филтрираните коментатори-"анализатори" на филтрирани пасквили ще се множат в близките години.
Въпросните "търсачи на истина", "историци", "анализатори", "журналисти" и пр. също ще се множат и ще бъдат обявени за новия "цвят на нацията". А после внезапно, колективно и съвсем заслужено ще идат при преддеветосептемврийския такъв "цвят".
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Въпросните "търсачи на истина", "историци", "анализатори", "журналисти" и пр. също ще се множат и ще бъдат обявени за новия "цвят на нацията". А после внезапно, колективно и съвсем заслужено ще идат при преддеветосептемврийския такъв "цвят".
А туй "внезапно" може да стане, само ако дойдат да ни освободят. ПАК!  :b0230:

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Цитат на: Джиджи
туй "внезапно" може да стане, само ако дойдат да ни освободят. ПАК!  :b0201:
Да де. И не "ако", а "когато".
ОсФен тФа (по Рекидж), мисля че ще е изненадващо скоро  :smokin:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Цитат на: Джиджи
туй "внезапно" може да стане, само ако дойдат да ни освободят. ПАК!  :b0201:
Да де. И не "ако", а "когато".
ОсФен тФа (по Рекидж), мисля че ще е изненадващо скоро  :smokin:

Мисли си, мисли си, чадо, викаше едно време баба ми.  :bigok:

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Като го намислиш, си свали англо-руски учебници и почвай  :angry-smiley-014:

П.П. Под "изненадващо" имам предвид, че сриването на амер. могъщество ще е още по-рязко от сриването на съветското, а разломите в Зап. свят - още по-дълбоки от разломите в съветския  :aplause:
« Последна редакция: Юни 20, 2019, 17:35:53 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Nor1, благодаря и  :way_to_go-1308:

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Nor1, благодаря и  :way_to_go-1308:
:t0328:
Ще зачекна една тема, по която се дракаме. В следващите 2 г. очаквам бг-уикито да се напълни с антикомун. и антируски редакции на историята по подобие на горния "обективен" филм.
Дано греша.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Quote (selected)
В следващите 2 г. очаквам бг-уикито да се напълни с антикомун. и антируски редакции на историята по подобие на горния "обективен" филм
Не бих се учудил. Аз и не споря, че там и сега сигурно има много такива.
Възразявах срещу обобщенията – че в Wpd не можело да се променя и че тя самата поначало е глобалистка изгъзица. Това няма как да е вярно по ред причини.

Но ако говорим конкретно за политически значимите теми (вкл., разбира се, историята) в българската част, и ако там са успели да се намърдат подобни мекерета, то може би трябва много сериозно да се помисли как може да се противодейства на това. „Контрольорите“ там все пак не са назначени, поне не официално, и не са такива пожизнено.
Никой не казва, че е лесно. Но трябва например да се пише с добра подготовка и солидни позовавания на източници, чиято меродавност да не може да се отхвърля току-така. Ако и това не води до положителен резултат, може би има механизми за арбитраж, а може да се потърси и начин за публично изобличаване на тенденциозното цензорство и самоуправство.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Цитат на: аменеменема
Възразявах срещу обобщенията – че в Wpd не можело да се променя и че тя самата поначало е глобалистка изгъзица.
Моята теза е друга:
Начинания, които започват честно и идеалистично, постепенно биват променяни и изкривявани, като сменят хората, от които зависят решенията, или като ги подкупят, или натиснат. Или по-лошо.
Говоря за някои събития в света на Линукс, които нямат нищо общо с Уики, но които показват модела, по който действат глобалистите.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Quote (selected)
Говоря за някои събития в света на Линукс
Аз самият ползвам именно Линукс (Убунту), но не следя нещата от кухнята и не знам какво имаш предвид. Във всеки случай, Линукс не е нещо централизирано и дори само затова може да има различни тенденции. А и нещата във всичко и винаги са подвижни, такъв е светът. Решаващо според мен обаче е, че потребителите на Линукс вече са огромен брой (и много по-внимателни и взискателни), има и какви ли не distros, и никой не може да тури юздите на такова развитие.

И изобщо, гадовете не спят, но никога не могат да надделеят окончателно!

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Цитат на: аменеменема
Линукс не е нещо централизирано
Разбира се, и аз съм на Линукс (друго дистро), но доста неща успяват да централизират и при Линукс гадовете. Така, че независимите малки течения, проекти и разработчици да станат технически зависими от мейнстрийма. Но няма да навлизам в подробности, че все пак тук не е комп. тема, и току-виж, дошъл Фон Нюмън да ни плаши как сме прошнуровани от АНС.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
Quote (selected)
Обаче кво праим когато иаме некъф народ, който джитка на неква горе-долу обособена географски територия, гледа си работата и не стигаме до държава?
Тоа народ сега некъф скапан ли е, или си нема зачислен национален дух?

- Тов. Пякин В.В. изказа преди две седмици и нещо, по повод на сърбите, едно силно определение във връзка с горната мисъл: - Има ДЪРЖАВООБРАЗУВАЩИ народи, има и народи неспособни да организират държава!

Тук има,  разбира се различни под-варианти. За България си мисля, че най-общо казано, елитите на българите са унищожавани до корен седем (7) пъти - от 681год., насам!  А истински, национално отговорен елит се създава след и с повече от 20...25 поколения. Сегашният Божем, самоназовал се "елит" е съставен от подбрани чехълчета - да не употребя друга, много по-точна дума. Така, че ако се стигне до ново Освобождение (дай Боже), няма да е никаква загуба тинята издигнала се в ролята на каймак, да бъде почистена из основи. Инак, заблатясването е повече от очевадно. А и нищо под него, каймакът, не вирее.

Просто загнива.

Затуй и във всички дейности, начинания - вътрешни и външни, се стига най-вече до крах и фиаско. Хеле пък, с Македонският въпрос, окъкването е повсеместно и жестоко.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Обаче кво праим когато иаме некъф народ, който джитка на неква горе-долу обособена географски територия, гледа си работата и не стигаме до държава?
Тоа народ сега некъф скапан ли е, или си нема зачислен национален дух?


Начи, ако тоя народ си нема собствена държава, той не е народ, а некъв етнос в рамките на друг народ. Но ако си направи собствена държава, той не може да я направи без народна идея и без народна история. Не може да има държава без тези два елемента. Дори най-изкуствените държави (Белгия, САЩ, Румъния и т.н.) си създадоха идеология и история, защото те създават народа (нацията).

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
"В следващите 2 г. очаквам бг-уикито да се напълни с антикомун. и антируски редакции на историята ..."
Здрасти! Че това е процес, който тече поне от 4-5 години. С нарастваща интензивност. Оптимистичното е, че и броят на българите, интернет-ползватели, които приемат написаното в "бг-уикито" за истина от последна инстанция, драстично намалява.

А сега, по темата. Аз филма на Гена и ко. не съм го гледал.

За сметка на това знам фамилията на преподавателя, учил баща ви на мАкедонски Язик. Знам и в коя къща е живял на квартира.
Спомням си разказите на учителя ми по физика от гимназията затова, как са се подигравали на полуграмотните си колеги  по мАкедонски и история, събирани от кол и въже из чаршиите на Битола и Куманово.
Още пазя члеската карта на майка си в ДСНМ, в която срещу графата националност стои македонка

Разбира се, че насилствената македонизация на българите от Пиринска Македония е груба грешка на БКП, зад която е стоял Сталин с неговата идея за единна Балканска социалистическа федерация, по подобие на СССР. И че тази идея, слава Богу не се е осъществила заради непримиримите възгледи на Димитров и Тито относно принципите за създаването и.

Но както каза колегата otvrat, за един истински комунист - интернационалист националната принадлежност е далеч по-маловажна от комунистическата солидарност и тя може да бъде жертвана в името на едни бъдещи своего рода Европейски социалистически съединени щати. Макар че още тогава е имало не една или две местни партийни организации, които са разбирали каква чутовна глупост е гоненето на тази химера. И са я критикували. И някои от тях скъпо са платили.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
... и току-виж, дошъл Фон Нюмън ...
:t0120: *тихичко си припява "Мы мирные люди, но наш бронепоезд всегда на запасном пути!"*

AnonimusBG

  • Гост
Обаче кво праим когато иаме некъф народ, който джитка на неква горе-долу обособена географски територия, гледа си работата и не стигаме до държава?
Тоа народ сега некъф скапан ли е, или си нема зачислен национален дух?


Начи, ако тоя народ си нема собствена държава, той не е народ, а некъв етнос в рамките на друг народ. Но ако си направи собствена държава, той не може да я направи без народна идея и без народна история. Не може да има държава без тези два елемента. Дори най-изкуствените държави (Белгия, САЩ, Румъния и т.н.) си създадоха идеология и история, защото те създават народа (нацията).

Има доста етноси, които нямат собствена държава.
Ние сме изкарали късмет че за нас се застъпва велика държава(имала свои интереси) и жертва 200 000 свои войници.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
...
Истински бисер (ако не и трисер) е и тезата на форумка във форум, че нямало никакво значение какво казват форумците във форумите – децце вика, трудно е да се измисли нещо по-тъпо от това.
Значи въпросната пропагандна продукцийка ни се пробутва тук, за да благоговеем пред нея мълчаливо или да я поливаме с възторзи? Аре нема нужда.
Присети ме за един древен виц: по реката плава байдарка, в нея някакъв тип гребе и вика "Не! Не! Не! Няма! Не става!" Двама дядовци ловят риба на брега и единият пита другия дали това не е някакъв ендемичен вид лудост. А, казва местният дядо, не е наше момчето, ами е Yes-мен у Вашингтон, та тук идва да отмаря. Ще повика, ще повика и ще отиде пак на работа да вика "Да!".
В смисъл, може форумът и за това да се използва  :cool-1084:

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
"... не е наше момчето, ами е Yes-мен у Вашингтон, та тук идва да отмаря. Ще повика, ще повика и ще отиде пак на работа да вика "Да!".
В смисъл, може форумът и за това да се използва..."
:way_to_go-1308:


AnonimusBG

  • Гост
Нови тезиси.

Пендаровски: Гоце Делчев се е обявявал за българин, но се е борил за независима македонска държава
Според македонския президент, „няма документ, който да казва, че Гоце Делчев се е бил за Велика или за Санстефанска България, или изявление, че е за присъединяване на провинция Македония в Османската империя към България"

http://epicenter.bg/article/Pendarovski--Gotse-Delchev-se-e-obyavyaval-za-balgarin--no-se-e-boril-za-nezavisima-makedonska-darzhava-/186247/7/51

Да видим нашите ще налапат ли кукичката?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Да видим нашите ще налапат ли кукичката?

Toва е много елементарен и йезуитски "довод", но е факт. Нашите нищо смислено не могат да възразят. Още повече, че тогава не е могло да се говори за съединяване на Македония с България по принципа на Южна Румелия и официалната версия е била независима Македония. Нарочно не са говорили, за да не им писне на Великите сили от безкрайните мераци на България.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Не знам дали е йезуитски ход, ама досега не съм чул официален северомакедонец да признае на глас фактът, че Гоце се самоопределя като българин.

AnonimusBG

  • Гост
Като стана дума за северомакедонец.
Къде ще ги търсим югомакедонците, западномакедонците?
Източномакедонците са ясни.
Мозъчните центрове като са създавали Северна Македония дали са си задавали този въпрос.
Нашите хора имат ли адекватен отговор на този въпрос?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Не знам дали е йезуитски ход, ама досега не съм чул официален северомакедонец да признае на глас фактът, че Гоце се самоопределя като българин.

Добре, големо постижение! Един българин се борил за независимостта на древния македонски народ. Той и кептън Петко се е бил за гръцка свобода. Нещо да следва от това?

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Не знам дали е йезуитски ход, ама досега не съм чул официален северомакедонец да признае на глас фактът, че Гоце се самоопределя като българин.

Това бе съобщено току–що по БТВ–новините: а признанието е направено от северномакедонския президент Стево Пендаровски.  :ive_got_it-1379:

Ето и видео:

https://trud.bg/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%8A%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B3%D0%BE%D1%86/

Анонимъс май ме е изпреварил с "Епицентър".
« Последна редакция: Юни 21, 2019, 17:30:19 от Джиджи »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
А в днешно ТВ интервю историкът–археолог проф. Николай Овчаров определи „хитрите похвати на македонците” по следния начин:

„На тях днес им трябват известни български исторически личности, за да се легитимират. Такива като Самуил и Гоце.

Въпреки че ние сме били винаги добронамерени ...

« Последна редакция: Юни 21, 2019, 18:06:17 от Джиджи »

AnonimusBG

  • Гост
Интересно е как Пендаровски и македонските историци ще обяснят че Гоце Делчев е бил член на ВМОРО (Вътрешна Македоно-Одринска Революционна Организация).
Как ще обяснят буквата О (Одринска) в абревиатурата и какво общо има тя със Северна Македония?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Интересно е как Пендаровски и македонските историци ще обяснят че Гоце Делчев е бил член на ВМОРО (Вътрешна Македоно-Одринска Революционна Организация).

Ами, той го е обяснил : българин е членувал в организацията и се е борил за македонска свобода. Ние как да обясним участието на хървати в четата на Бенковски?

AnonimusBG

  • Гост
Интересно е как Пендаровски и македонските историци ще обяснят че Гоце Делчев е бил член на ВМОРО (Вътрешна Македоно-Одринска Революционна Организация).

Ами, той го е обяснил : българин е членувал в организацията и се е борил за македонска свобода. Ние как да обясним участието на хървати в четата на Бенковски?

Получава се че се е борил и за Одринската свобода.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Получава се че се е борил и за Одринската свобода.

Ами, получава се. Одринската свобода не бърка македонската свобода. Аз казах по-горе : забиха ни го по йезуитски и без вазелин. Срещу този елементарен довод не може да има никакви смислени възражения. Но така се получава, когато нямаш политика и слушкаш чичковците от Козяк.