Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Януари 29, 2022, 15:09:12

Автор Тема: САЩ  (Прочетена 205582 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен peniko

• Sr. Member
  • Коментари: 494
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4320 -: Декември 28, 2021, 21:52:29 »
Пенико и Бъч, подхванах разговора за цвета на кожата съвсем не за да навлизам в реалните етнически проблеми на Америка, включително дискриминацията в едната или в другата посока. Не живея там, нямам необходимите впечатления, само от филмите и новините не стига. За едно обаче съм твърд: цветът на кожата е позоряща характеристика, и то позоряща мнозинството, сиреч "белите". Дори те вече да са малцинство, унижението ще остане. Ако не сте ме разбрали, ще го напиша с две думи: не разисквам проблемите между разните "цветове", а осъждам тяхното "институционализиране" на държавно ниво. Мен вписването на боята ми в специална графа "цвят" (или раса, или националност, или етнос - няма никакво значение) ме обижда. Да се пренесем за момент в българско. Та ние ли нямаме проблеми с определени етноси? Също в двете посоки - цигани крадат, да, но в общественото съзнание те стават циганиТЕ. Когато се записвах в Британската библиотека, във формуляра имаше графа "цвят". Това ме възмути отдън душа и директно заявих на гишето, че аз това квадратче няма да попълня. Изгледаха ме малко особено - демек "на тебе пък какво ти пука!", но ми отговориха "не сте длъжен". Е, разбрахме се. А ето че с Америката не мога да се разбера. Това е.
Има логика в горното, но може да се напише цял трактат върху него, а аз не съм толкова "бързак" на клавиатурата. Като факт - тук и до днес във всички въпросници, формуляри, анкети и пр. официални документи трабва да декларираш "отгде ти е семката": има секакви категории, изреждам: "бял кавказец", "азиатец", "от африкански произход", сега интересно: има "латино-испански"!!!, а и "ескимо"!!!. Е, кой "подклажда" огъня на расизма - вие горе пишете, че сте бил възмутен от Британската Библиотека. Е ингилизите са хора разумни и по-така кротки, а аз какво да река и по-важно как да го определя - дали съм бял кавказец или съм испански латино...а може би ескимос??? Та като стар риболовец ще река - хвъргат ни стръв, а ние кълвем ли кълвем. Няма как да се избавим от расизма, щом той е заложен в държавната бюрокрация!!!!
Тук викам БЪЧ като арбитър по отношение на формулярите!!!

Неактивен Еле па я!

• Sr. Member
  • Коментари: 475
    • Профил
« Отговор #4321 -: Декември 28, 2021, 22:26:13 »
Пенико, гледай си сладуранките и ги храни с вкуснотии! Що ли пък да говореха и на български? Тука по ред причини не е прието да се публикуват лични снимки, та ти си смелчага. Дано не те разочарова някой!

Ти пак отмести темата към расизма и дискриминацията. И евреин няма да срещнеш с брадва в ръката! Не си ли даваш сметка, колко са комични тия "данни" в документите? Ами не се ли вижда, че е негър, бе джанъм, та трябва да се пише какъв цвят е? Баси абсурда! Хайде сега се постави на мястото на съветския гражданин, чиято майка е грузинка, баща му е арменец, а той самият говори само руски и цял живот е живял в Днепропетровск в днешна Украйна. И този "мелез" е трябвало да попълва графа за "националност"! Ти какъв би го посъветвал да се пише? Това, че в Америка въвеждат 2n расови категории, не ги прави по-малко абсурдни. И унизителни, да.

Неактивен lucho

• Just Member
  • Коментари: 1296
    • Профил
« Отговор #4322 -: Декември 29, 2021, 13:08:15 »
"Porch" би могло да се преведе и като "пруст" или "преддверие" или с много отдавна навлезлите у нас франкизми "антре", "вестибюл" или "фоайе". На руски пък трябва да е "крылцо".

Неактивен peniko

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #4323 -: Декември 29, 2021, 23:38:46 »
"Porch" би могло да се преведе и като "пруст" или "преддверие" или с много отдавна навлезлите у нас франкизми "антре", "вестибюл" или "фоайе". На руски пък трябва да е "крылцо".
Баз да имам никакви претенции в областта на архитектурата: За мен антре и фоайе са неща които са вътре в застроената площ и са интегрална чaст от нея. На английски холуей - (hall way) или ентранс хол (entrance hall). Та "порча" е нещо допълнително т.е извън сградата, на български може би ще дойде чардак или веранда (май и те са "чуждици"). Поне от общуването ми с "местните" люде - всяко нещо, което има покрив и е залепено за къщата е "порч". Ако няма покрив е "дек" (deck). Стени - може да има, а може и да няма. Важно - ако е променена площта и конструкцията на къщата: това е екстеншън (extension). Ето 2 снимки от мойта махала: 1ва - това бялото вдясно под дървото е порч. 2ра: това пред къщата е порч, но стени няма. Друг детайл: тази къща има и екстеншън - ако се вгледате в дълбочина се вижда ясно "разширението" (тухлите са с различен свят).

Неактивен lucho

• Just Member
    • Профил
« Отговор #4324 -: Декември 30, 2021, 10:10:48 »
Интересни снимки, благодаря! Може би "пруст" би било най-правилно, защото "porch"-ът на къщата на втората снимка прилича донякъде на пруста на тази българска къща:

Между другото, тези алейки покрай къщите, които се виждат и на двете снимки, за пешеходци ли са или за велосипедисти?

Активен Алиса ..

• Just Member
  • Коментари: 2841
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
« Отговор #4325 -: Декември 30, 2021, 10:24:26 »
Лъчо, на това издаденото по нашит край му казваме кьошк. а другаде май чардак.
А пруст казваме на предверие към основната стая - всекидневна и спалня.
В него се намира отвора за собата, и е като готварница. В по модерни времена когато минават на печки, изпълнява ролята на кухня.

Неактивен peniko

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #4326 -: Декември 30, 2021, 16:10:16 »
Между другото, тези алейки покрай къщите, които се виждат и на двете снимки, за пешеходци ли са или за велосипедисти?
Това са тротоарите в селищата от "градски тип? ;)
Изливат ги от бетон - на правоъгълници 1.2 м широки и 1.8 м дълги. По тях се движат предимно майки с колички, разхождащи кучета и възрастни хора излезли да се поразтъпчат. Имат една интересна особеност: понякога ненадейно "свършват".  :lol: Вървиш, стигаш до пресечката и виждаш, че от другата страна тротоар няма ....след някоя пресечка може пак да се появи.
Колоездачите и сериозните джогъри щъкат директно по платното. Говоря разбира за тих жилищен квартал.

Неактивен Butch

• Just Member
  • Коментари: 2846
    • Профил
« Отговор #4327 -: Декември 30, 2021, 21:11:40 »
Майтапът е, че в истински богаташките квартали тротоари няма. По баирите на Bay Area съм ходил. Няма как да има пешеходци, защото трябва да вървиш по тясното платно на пътя. Често дори пътят е частен в квартала.
Има едно интересно място в Калифорния. "17 mile drive". Пускат с коли да видиш знаменитият бряг на пасифика и отстрани богатските къщи, но тротоари няма. Забравил съм дали се плащаше за вход.
То е близо до Carmel. Там където Clint Eastwood е бил кмет за година, да им покаже, че може да си кмет без да се краде.  :lol:
https://www.pebblebeach.com/17-mile-drive/
http://www.clinteastwood.net/mayor/

PS Сега си припомних - плаща се. Все пак сме в Америка.  :lol: Само зеленото на светофара е безплатно.
Голф игрището (прилежащият брят) Pebble Beach е отворен за публиката. Шапка му свалям на Clint Eastwood, че той е съсобственик на игрището. Можеш да се наслаждаваш на чудесни гледки "for free".

« Последна редакция: Декември 30, 2021, 22:44:45 от Butch »
"If a man does not know his part, no wind will be favourable."
PRINCE HENRY THE NAVIGATOR

Неактивен peniko

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #4328 -: Декември 31, 2021, 07:32:13 »
1.  Там където Clint Eastwood е бил кмет за година, да им покаже, че може да си кмет и без да се краде. 
2.  Само зеленото на светофара е безплатно..
1. Един от любимте ми актьори. Като факт - той е станал известен първо в Италия. Никой не е пророк в собстевния си дом. За кметството - това е голямо изключение. Пример: ако на 100 кандидат кметове (не в БГ, а в САЩ) им кажеш строго, че няма да могат да крадат през мандата си - ами те всичките ще се откажат...Ще настъпи "безкметствие"  :lol:
2. Това не е сигурно: ако бабата индийка, чакаща за ляв завой от другата страна се захласне твърде в броене на купоните за отстъпка в "Плод и Зеленчук" (събирала ги е цяла седмица) и пусне спирачката - "зеленото" хич няма да е безплатно. После ще дойдат една дузина свидетели (все индийци) твърдящи, че тя имала 12 диоптъра, Паркинсън и пр.!!! Никой няма, ама хич няма  да попита, а бе кой й е дал книжка на тази силно болна жена :think:. На един познат преди време му "тоталнаха" нова кола на 3 г. точно по този модел....

Активен buratinob

• Just Member
  • Коментари: 15351
    • Профил
« Отговор #4329 -: Януари 01, 2022, 10:35:30 »
Quote (selected)
Администрацията на Байдън е одобрила най-малко 3091 нови разрешителни за сондиране на земи или по 223 месечно – темп, който е по-бърз от този на администрацията на Тръмп.
https://www.manager.bg/svyat/greta-tunberg-stranno-e-baydn-da-e-schitan-za-klimatichen-lider
"Десни мерки за леви цели"
По-голям добив на петрол и газ за "въглеродно неутрална" енергетика.
Весело си живеем! :nuts:

Неактивен peniko

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #4330 -: Януари 09, 2022, 16:10:34 »
Вчера мярнах ето това:
https://news.yahoo.com/ny-governor-proposes-first-ever-statewide-ban-on-gas-hookups-in-new-buildings-210023080.html
Зелени талибани естествено има и в САЩ. Лошото е, че някои са на "високи" места. Любопитен съм как ще се реализира тази идея? Как госпожата ще убеди реднеците от пущиняка м/у НУС и Бъфало да не използват газ и да карат "електрички" е загадка голяма. Много "инсентив" ще трябва да се раздаде.
А толкова ток откъде  ...е то е ясно - "от контакта".  :lol: А дали ще бъде "зелен"? Замислих се как ли бих се чувствал ако се отоплявах на ток ... и ми стана студено: последната седмица температурите бяха от -12 до към -18, ако бях на ток щях да фалирам.

Неактивен Captain Buddy

• Just Member
  • Коментари: 830
    • Профил
« Отговор #4331 -: Януари 09, 2022, 18:22:46 »
Утре и подругиден САЩ/НАТО ще овъртат и няма да се съгласят с руските искания.
Съответно Русия няма да си губи времето и да преговаря.
Тя ще предприе наказателно/показателно действие.
Най-вероятно примерната показателна цел отдавна е избрана и ще последва зашеметяващо действие.
Сега можем само да гадаем къде и как ще изплющи шамарът. Този път РФ не се шегува защото се чувства прекалено силна в сравнение с джендърските демокрации.

Да сме живи да поживеем и ще видим. След това пак ще коментираме.

Активен buratinob

• Just Member
    • Профил
« Отговор #4332 -: Януари 17, 2022, 08:05:34 »
Quote (selected)
Разширяването на списъка на страните под санкции води само до отслабване на механизма, чиято ефективност пряко зависи от мащаба на международното участие. Ако Русия и Китай вече са под санкции на САЩ, тогава този механизъм просто не може да работи адекватно. Санкциите ще бъдат нарушени до публично унижение на САЩ. Фактът, че американските партии се състезават помежду си как да наложат ограничителни мерки, които не работят, е доказателство за загубата на усещане за реалност във Вашингтон. Само умираща империя може да действа така.
https://pogled.info/svetoven/amerikanskite-sanktsii-pat-kam-postamerikanskiya-svyat.138314

Неактивен lucho

• Just Member
    • Профил
« Отговор #4333 -: Януари 18, 2022, 10:04:52 »

Активен buratinob

• Just Member
    • Профил
Quote (selected)
На 20 януари 2021 г., на огрените от слънцето стълби към на Капитолия,
току-що встъпилият в длъжност 46-и президент на Съединените щати уверяваше, цитирайки Ейбрахам Линкълн, че Америка ще успее "да следва своите ангели пазители" и ще вложи "цялата си душа", за да я "обедини".

На 6 януари 2022 г. чухме да говори един съвсем различен Джо Байдън,
сам в смазващата обстановка на залата със статуите, в същия този Капитолий, година след като сградата бе щурмувана от разбесняла се тълпа поддръжници на Доналд Тръмп.
"Няма да позволя никому да опре нож в гърлото на демокрацията" - "не съм търсил тази битка" срещу политическото насилие и авторитарните съблазни, но "няма и да се отдръпна" от нея, каза той.
https://www.vesti.bg/sviat/dobrodushniiat-optimist-se-prevyrna-v-mrachen-prezident-6136666

Активен buratinob

• Just Member
    • Профил
« Отговор #4335 -: Януари 21, 2022, 12:06:37 »
Quote (selected)
САЩ обвиниха във въздушно пиратство четирима от Беларус
https://www.segabg.com/hot/category-foreign-country/sasht-obviniha-vuv-vuzdushno-piratstvo-chetirima-belarus
Вече и пиратите не са това което бяха.

Неактивен Butch

• Just Member
    • Профил
« Отговор #4336 -: Януари 22, 2022, 22:28:11 »
Да си продължа приказката от другата тема:

Defund the police!
"Defund the police" is a slogan that supports divesting funds from police departments and reallocating them to non-policing forms of public safety and community support, such as social services, youth services, housing, education, healthcare and other community resources."

Миналата година чернилки и други "активисти" много го скандираха.  Като резултат:
Чета го дори в "contemporary fiction". Например: "The Dark Hours". Michael Connelly.
Полицията на местно подчинение, почва да се страхува за местата си. Съкращават я! Става от "pro active" в "reactive". Чака да се случат престъпленията, а не да ги превентват или прекъсват. Това от една страна. От друга авторът пише, че един офицер чака да се пенсионира (и не иска проблеми или вълнения) след 30 години служба и ще получава пенсия 90% от последната си заплата.  А тя е обикновенно над $100000 годишно. В последните заплати биха влезли и всичкия извънареден труд.
Вследствие на тези щедри пенсии, големи градове отиват да фалират. Като San Jose, Калифорния например. Те (градските власти) са отговорни за местната полиция и задела за пенсии.
Но... Такива пенсии са немислими за другите работещи. Мечта. На 50 да си вземаш 90% от последната заплата. :t26157: Никъде го няма.

Това е една страна на въпроса. По интересно е, че т.н. "активисти", не скандират да се намалят федералните данъци които са далеч по-големи от местните и отиват за издръжка на хиляди програми които слабо касаят хората на терен. Например военният бюджет, или всичките 17 "трибуквени" отганизации.
Което навежда на мисълта, че интифата за миналогодишните смутове и скандирания ще е дошла от другаде. Не е от местните "активисти", които протестират срещу убииствата извършени от полицаи. По този начин местната власт се отслабва, става неефективна. Ерго, по-силна централна власт! Което е мечта за любителите на тоталитаризма.
Smoke & mirrors. Не ли?
« Последна редакция: Януари 22, 2022, 23:58:23 от Butch »

Неактивен ogopogo

• Sr. Member
  • Коментари: 410
    • Профил
« Отговор #4337 -: Януари 22, 2022, 22:52:34 »
тепърва ще плащате пенции на активни борци с расисъм мачисъма сексизъма и половия дуализъм. Засега се отървавате само с еднократни плащания на "пострадали в борбата" предимно с тъмен оттенък на кожата но затова пък милионни. Оня рецидивист - знаме Флойд колко милки струва? Или имаше един Родни Кинг дето стана причина за расовите бунтове в ЛА 92-а - на него също наринаха един пикап зелени хартийки и той се пропи и умря от предозиране. Та повечето проблеми в Краваристан се посипват и зариват под зелена шума но те са си там и стоят и набъбват. И като отънее шумата и не може да ги покрива вече ще изригнат като гейзер в Жълтио камик...

Неактивен Butch

• Just Member
    • Профил
« Отговор #4338 -: Януари 22, 2022, 23:00:01 »
Онази "кутсузлия" черна женица Бреана (say her name!  :lol:), писах струваше 12 милки. Все пак какво е виновна  :lol:, че спи с наркотрафикант който стреля първи срещу полицията?
Бях писал навремето, че кофти неща са ѝ се случвали. Например да намерят в багажника на колата ѝ, убита чернилка. Карма, нали?
« Последна редакция: Януари 22, 2022, 23:05:28 от Butch »

Активен dabedabe

• Just Member
  • Коментари: 3519
    • Профил
« Отговор #4339 -: Януари 22, 2022, 23:05:21 »
Пък ний тук се борим с дуловската простотия. Ами такива са ни мащабите. Загладилите косъма дуловка, Биков, Чолаков някакъв, сополанкото Ненков и прочие. Загубено време.
« Последна редакция: Януари 22, 2022, 23:42:04 от dabedabe »

Неактивен ogopogo

• Sr. Member
  • Коментари: 410
    • Профил
« Отговор #4340 -: Януари 25, 2022, 22:18:59 »
Тази картинка казва всичко за Сборните амерички држави:

Активен Алиса ..

• Just Member
  • Коментари: 2841
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
« Отговор #4341 -: Януари 25, 2022, 23:22:46 »
И българите откриха Америка

Активен buratinob

• Just Member
    • Профил
« Отговор #4342 -: Януари 26, 2022, 16:25:08 »
Quote (selected)
Компании от САЩ: Байдън и Конгресът да внимават със санкциите срещу Русия
https://glasove.com/categories/novini/news/kompanii-ot-sashch-baydn-i-kongrest-da-vnimavat-ss-sanktsiite-sreshchu-rusiya
 :t26157:

Неактивен Дозирис 2.0

• Just Member
  • Коментари: 2749
    • Профил
« Отговор #4343 -: Януари 26, 2022, 16:34:56 »
И българите откриха Америка

Българите отдавна са открили Америка. Както и секви викинги, германци... и т.н.

"Американците" още не знаят къде се намират...

Неактивен peniko

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #4344 -: Януари 27, 2022, 04:23:08 »
Тази картинка казва всичко за Сборните амерички држави:
По мои спомени - надпис с това значение се е появил най-напред на стената на американското посолсво в Белград, след бомбарддировките. Цитиран е в "Язък за боята".
Инак американците си имат достатъчно "бисери" без някой да добавя. Снимката е моя, магистралата е в Уисконсин.