Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 00:47:37

Автор Тема: САЩ  (Прочетена 538199 пъти)

deneb и 22 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4320 -: Декември 28, 2021, 21:52:29 »
Пенико и Бъч, подхванах разговора за цвета на кожата съвсем не за да навлизам в реалните етнически проблеми на Америка, включително дискриминацията в едната или в другата посока. Не живея там, нямам необходимите впечатления, само от филмите и новините не стига. За едно обаче съм твърд: цветът на кожата е позоряща характеристика, и то позоряща мнозинството, сиреч "белите". Дори те вече да са малцинство, унижението ще остане. Ако не сте ме разбрали, ще го напиша с две думи: не разисквам проблемите между разните "цветове", а осъждам тяхното "институционализиране" на държавно ниво. Мен вписването на боята ми в специална графа "цвят" (или раса, или националност, или етнос - няма никакво значение) ме обижда. Да се пренесем за момент в българско. Та ние ли нямаме проблеми с определени етноси? Също в двете посоки - цигани крадат, да, но в общественото съзнание те стават циганиТЕ. Когато се записвах в Британската библиотека, във формуляра имаше графа "цвят". Това ме възмути отдън душа и директно заявих на гишето, че аз това квадратче няма да попълня. Изгледаха ме малко особено - демек "на тебе пък какво ти пука!", но ми отговориха "не сте длъжен". Е, разбрахме се. А ето че с Америката не мога да се разбера. Това е.
Има логика в горното, но може да се напише цял трактат върху него, а аз не съм толкова "бързак" на клавиатурата. Като факт - тук и до днес във всички въпросници, формуляри, анкети и пр. официални документи трабва да декларираш "отгде ти е семката": има секакви категории, изреждам: "бял кавказец", "азиатец", "от африкански произход", сега интересно: има "латино-испански"!!!, а и "ескимо"!!!. Е, кой "подклажда" огъня на расизма - вие горе пишете, че сте бил възмутен от Британската Библиотека. Е ингилизите са хора разумни и по-така кротки, а аз какво да река и по-важно как да го определя - дали съм бял кавказец или съм испански латино...а може би ескимос??? Та като стар риболовец ще река - хвъргат ни стръв, а ние кълвем ли кълвем. Няма как да се избавим от расизма, щом той е заложен в държавната бюрокрация!!!!
Тук викам БЪЧ като арбитър по отношение на формулярите!!!

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4321 -: Декември 28, 2021, 22:26:13 »
Пенико, гледай си сладуранките и ги храни с вкуснотии! Що ли пък да говореха и на български? Тука по ред причини не е прието да се публикуват лични снимки, та ти си смелчага. Дано не те разочарова някой!

Ти пак отмести темата към расизма и дискриминацията. И евреин няма да срещнеш с брадва в ръката! Не си ли даваш сметка, колко са комични тия "данни" в документите? Ами не се ли вижда, че е негър, бе джанъм, та трябва да се пише какъв цвят е? Баси абсурда! Хайде сега се постави на мястото на съветския гражданин, чиято майка е грузинка, баща му е арменец, а той самият говори само руски и цял живот е живял в Днепропетровск в днешна Украйна. И този "мелез" е трябвало да попълва графа за "националност"! Ти какъв би го посъветвал да се пише? Това, че в Америка въвеждат 2n расови категории, не ги прави по-малко абсурдни. И унизителни, да.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8588
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #4322 -: Декември 29, 2021, 13:08:15 »
"Porch" би могло да се преведе и като "пруст" или "преддверие" или с много отдавна навлезлите у нас франкизми "антре", "вестибюл" или "фоайе". На руски пък трябва да е "крылцо".

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4323 -: Декември 29, 2021, 23:38:46 »
"Porch" би могло да се преведе и като "пруст" или "преддверие" или с много отдавна навлезлите у нас франкизми "антре", "вестибюл" или "фоайе". На руски пък трябва да е "крылцо".
Баз да имам никакви претенции в областта на архитектурата: За мен антре и фоайе са неща които са вътре в застроената площ и са интегрална чaст от нея. На английски холуей - (hall way) или ентранс хол (entrance hall). Та "порча" е нещо допълнително т.е извън сградата, на български може би ще дойде чардак или веранда (май и те са "чуждици"). Поне от общуването ми с "местните" люде - всяко нещо, което има покрив и е залепено за къщата е "порч". Ако няма покрив е "дек" (deck). Стени - може да има, а може и да няма. Важно - ако е променена площта и конструкцията на къщата: това е екстеншън (extension). Ето 2 снимки от мойта махала: 1ва - това бялото вдясно под дървото е порч. 2ра: това пред къщата е порч, но стени няма. Друг детайл: тази къща има и екстеншън - ако се вгледате в дълбочина се вижда ясно "разширението" (тухлите са с различен свят).


Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8588
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #4324 -: Декември 30, 2021, 10:10:48 »
Интересни снимки, благодаря! Може би "пруст" би било най-правилно, защото "porch"-ът на къщата на втората снимка прилича донякъде на пруста на тази българска къща:



Между другото, тези алейки покрай къщите, които се виждат и на двете снимки, за пешеходци ли са или за велосипедисти?

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4325 -: Декември 30, 2021, 10:24:26 »
Лъчо, на това издаденото по нашит край му казваме кьошк. а другаде май чардак.
А пруст казваме на предверие към основната стая - всекидневна и спалня.
В него се намира отвора за собата, и е като готварница. В по модерни времена когато минават на печки, изпълнява ролята на кухня.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4326 -: Декември 30, 2021, 16:10:16 »
Между другото, тези алейки покрай къщите, които се виждат и на двете снимки, за пешеходци ли са или за велосипедисти?
Това са тротоарите в селищата от "градски тип? ;)
Изливат ги от бетон - на правоъгълници 1.2 м широки и 1.8 м дълги. По тях се движат предимно майки с колички, разхождащи кучета и възрастни хора излезли да се поразтъпчат. Имат една интересна особеност: понякога ненадейно "свършват".  :lol: Вървиш, стигаш до пресечката и виждаш, че от другата страна тротоар няма ....след някоя пресечка може пак да се появи.
Колоездачите и сериозните джогъри щъкат директно по платното. Говоря разбира за тих жилищен квартал.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4327 -: Декември 30, 2021, 21:11:40 »
Майтапът е, че в истински богаташките квартали тротоари няма. По баирите на Bay Area съм ходил. Няма как да има пешеходци, защото трябва да вървиш по тясното платно на пътя. Често дори пътят е частен в квартала.
Има едно интересно място в Калифорния. "17 mile drive". Пускат с коли да видиш знаменитият бряг на пасифика и отстрани богатските къщи, но тротоари няма. Забравил съм дали се плащаше за вход.
То е близо до Carmel. Там където Clint Eastwood е бил кмет за година, да им покаже, че може да си кмет без да се краде.  :lol:
https://www.pebblebeach.com/17-mile-drive/
http://www.clinteastwood.net/mayor/

PS Сега си припомних - плаща се. Все пак сме в Америка.  :lol: Само зеленото на светофара е безплатно.
Голф игрището (прилежащият брят) Pebble Beach е отворен за публиката. Шапка му свалям на Clint Eastwood, че той е съсобственик на игрището. Можеш да се наслаждаваш на чудесни гледки "for free".

« Последна редакция: Декември 30, 2021, 22:44:45 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4328 -: Декември 31, 2021, 07:32:13 »
1.  Там където Clint Eastwood е бил кмет за година, да им покаже, че може да си кмет и без да се краде. 
2.  Само зеленото на светофара е безплатно..
1. Един от любимте ми актьори. Като факт - той е станал известен първо в Италия. Никой не е пророк в собстевния си дом. За кметството - това е голямо изключение. Пример: ако на 100 кандидат кметове (не в БГ, а в САЩ) им кажеш строго, че няма да могат да крадат през мандата си - ами те всичките ще се откажат...Ще настъпи "безкметствие"  :lol:
2. Това не е сигурно: ако бабата индийка, чакаща за ляв завой от другата страна се захласне твърде в броене на купоните за отстъпка в "Плод и Зеленчук" (събирала ги е цяла седмица) и пусне спирачката - "зеленото" хич няма да е безплатно. После ще дойдат една дузина свидетели (все индийци) твърдящи, че тя имала 12 диоптъра, Паркинсън и пр.!!! Никой няма, ама хич няма  да попита, а бе кой й е дал книжка на тази силно болна жена :think:. На един познат преди време му "тоталнаха" нова кола на 3 г. точно по този модел....

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4329 -: Януари 01, 2022, 10:35:30 »
Quote (selected)
Администрацията на Байдън е одобрила най-малко 3091 нови разрешителни за сондиране на земи или по 223 месечно – темп, който е по-бърз от този на администрацията на Тръмп.
https://www.manager.bg/svyat/greta-tunberg-stranno-e-baydn-da-e-schitan-za-klimatichen-lider
"Десни мерки за леви цели"
По-голям добив на петрол и газ за "въглеродно неутрална" енергетика.
Весело си живеем! :nuts:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4330 -: Януари 09, 2022, 16:10:34 »
Вчера мярнах ето това:
https://news.yahoo.com/ny-governor-proposes-first-ever-statewide-ban-on-gas-hookups-in-new-buildings-210023080.html
Зелени талибани естествено има и в САЩ. Лошото е, че някои са на "високи" места. Любопитен съм как ще се реализира тази идея? Как госпожата ще убеди реднеците от пущиняка м/у НУС и Бъфало да не използват газ и да карат "електрички" е загадка голяма. Много "инсентив" ще трябва да се раздаде.
А толкова ток откъде  ...е то е ясно - "от контакта".  :lol: А дали ще бъде "зелен"? Замислих се как ли бих се чувствал ако се отоплявах на ток ... и ми стана студено: последната седмица температурите бяха от -12 до към -18, ако бях на ток щях да фалирам.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4331 -: Януари 09, 2022, 18:22:46 »
Утре и подругиден САЩ/НАТО ще овъртат и няма да се съгласят с руските искания.
Съответно Русия няма да си губи времето и да преговаря.
Тя ще предприе наказателно/показателно действие.
Най-вероятно примерната показателна цел отдавна е избрана и ще последва зашеметяващо действие.
Сега можем само да гадаем къде и как ще изплющи шамарът. Този път РФ не се шегува защото се чувства прекалено силна в сравнение с джендърските демокрации.

Да сме живи да поживеем и ще видим. След това пак ще коментираме.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4332 -: Януари 17, 2022, 08:05:34 »
Quote (selected)
Разширяването на списъка на страните под санкции води само до отслабване на механизма, чиято ефективност пряко зависи от мащаба на международното участие. Ако Русия и Китай вече са под санкции на САЩ, тогава този механизъм просто не може да работи адекватно. Санкциите ще бъдат нарушени до публично унижение на САЩ. Фактът, че американските партии се състезават помежду си как да наложат ограничителни мерки, които не работят, е доказателство за загубата на усещане за реалност във Вашингтон. Само умираща империя може да действа така.
https://pogled.info/svetoven/amerikanskite-sanktsii-pat-kam-postamerikanskiya-svyat.138314
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8588
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #4333 -: Януари 18, 2022, 10:04:52 »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
На 20 януари 2021 г., на огрените от слънцето стълби към на Капитолия,
току-що встъпилият в длъжност 46-и президент на Съединените щати уверяваше, цитирайки Ейбрахам Линкълн, че Америка ще успее "да следва своите ангели пазители" и ще вложи "цялата си душа", за да я "обедини".

На 6 януари 2022 г. чухме да говори един съвсем различен Джо Байдън,
сам в смазващата обстановка на залата със статуите, в същия този Капитолий, година след като сградата бе щурмувана от разбесняла се тълпа поддръжници на Доналд Тръмп.
"Няма да позволя никому да опре нож в гърлото на демокрацията" - "не съм търсил тази битка" срещу политическото насилие и авторитарните съблазни, но "няма и да се отдръпна" от нея, каза той.
https://www.vesti.bg/sviat/dobrodushniiat-optimist-se-prevyrna-v-mrachen-prezident-6136666
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4335 -: Януари 21, 2022, 12:06:37 »
Quote (selected)
САЩ обвиниха във въздушно пиратство четирима от Беларус
https://www.segabg.com/hot/category-foreign-country/sasht-obviniha-vuv-vuzdushno-piratstvo-chetirima-belarus
Вече и пиратите не са това което бяха.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4336 -: Януари 22, 2022, 22:28:11 »
Да си продължа приказката от другата тема:

Defund the police!
"Defund the police" is a slogan that supports divesting funds from police departments and reallocating them to non-policing forms of public safety and community support, such as social services, youth services, housing, education, healthcare and other community resources."

Миналата година чернилки и други "активисти" много го скандираха.  Като резултат:
Чета го дори в "contemporary fiction". Например: "The Dark Hours". Michael Connelly.
Полицията на местно подчинение, почва да се страхува за местата си. Съкращават я! Става от "pro active" в "reactive". Чака да се случат престъпленията, а не да ги превентват или прекъсват. Това от една страна. От друга авторът пише, че един офицер чака да се пенсионира (и не иска проблеми или вълнения) след 30 години служба и ще получава пенсия 90% от последната си заплата.  А тя е обикновенно над $100000 годишно. В последните заплати биха влезли и всичкия извънареден труд.
Вследствие на тези щедри пенсии, големи градове отиват да фалират. Като San Jose, Калифорния например. Те (градските власти) са отговорни за местната полиция и задела за пенсии.
Но... Такива пенсии са немислими за другите работещи. Мечта. На 50 да си вземаш 90% от последната заплата. :t26157: Никъде го няма.

Това е една страна на въпроса. По интересно е, че т.н. "активисти", не скандират да се намалят федералните данъци които са далеч по-големи от местните и отиват за издръжка на хиляди програми които слабо касаят хората на терен. Например военният бюджет, или всичките 17 "трибуквени" отганизации.
Което навежда на мисълта, че интифата за миналогодишните смутове и скандирания ще е дошла от другаде. Не е от местните "активисти", които протестират срещу убииствата извършени от полицаи. По този начин местната власт се отслабва, става неефективна. Ерго, по-силна централна власт! Което е мечта за любителите на тоталитаризма.
Smoke & mirrors. Не ли?
« Последна редакция: Януари 22, 2022, 23:58:23 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4337 -: Януари 22, 2022, 22:52:34 »
тепърва ще плащате пенции на активни борци с расисъм мачисъма сексизъма и половия дуализъм. Засега се отървавате само с еднократни плащания на "пострадали в борбата" предимно с тъмен оттенък на кожата но затова пък милионни. Оня рецидивист - знаме Флойд колко милки струва? Или имаше един Родни Кинг дето стана причина за расовите бунтове в ЛА 92-а - на него също наринаха един пикап зелени хартийки и той се пропи и умря от предозиране. Та повечето проблеми в Краваристан се посипват и зариват под зелена шума но те са си там и стоят и набъбват. И като отънее шумата и не може да ги покрива вече ще изригнат като гейзер в Жълтио камик...

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4338 -: Януари 22, 2022, 23:00:01 »
Онази "кутсузлия" черна женица Бреана (say her name!  :lol:), писах струваше 12 милки. Все пак какво е виновна  :lol:, че спи с наркотрафикант който стреля първи срещу полицията?
Бях писал навремето, че кофти неща са ѝ се случвали. Например да намерят в багажника на колата ѝ, убита чернилка. Карма, нали?
« Последна редакция: Януари 22, 2022, 23:05:28 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4339 -: Януари 22, 2022, 23:05:21 »
Пък ний тук се борим с дуловската простотия. Ами такива са ни мащабите. Загладилите косъма дуловка, Биков, Чолаков някакъв, сополанкото Ненков и прочие. Загубено време.
« Последна редакция: Януари 22, 2022, 23:42:04 от dabedabe »

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4340 -: Януари 25, 2022, 22:18:59 »
Тази картинка казва всичко за Сборните амерички држави:


Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4341 -: Януари 25, 2022, 23:22:46 »
И българите откриха Америка

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4342 -: Януари 26, 2022, 16:25:08 »
Quote (selected)
Компании от САЩ: Байдън и Конгресът да внимават със санкциите срещу Русия
https://glasove.com/categories/novini/news/kompanii-ot-sashch-baydn-i-kongrest-da-vnimavat-ss-sanktsiite-sreshchu-rusiya
 :t26157:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4343 -: Януари 26, 2022, 16:34:56 »
И българите откриха Америка

Българите отдавна са открили Америка. Както и секви викинги, германци... и т.н.

"Американците" още не знаят къде се намират...

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4344 -: Януари 27, 2022, 04:23:08 »
Тази картинка казва всичко за Сборните амерички држави:
По мои спомени - надпис с това значение се е появил най-напред на стената на американското посолсво в Белград, след бомбарддировките. Цитиран е в "Язък за боята".
Инак американците си имат достатъчно "бисери" без някой да добавя. Снимката е моя, магистралата е в Уисконсин.

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4345 -: Януари 29, 2022, 23:32:23 »
Вo///дъ
@Vindeec37
А вы капитализацию Apple видели?


Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4346 -: Януари 30, 2022, 14:14:53 »
Мернах снощи, че мириканските и кнадските дипломати по целия свят, а тия дни и във Франция са болнички, загуба на памет, световъртеж, главоболие.
Хаванският синдром засяга само дипломати от посочените две страни.

U.S. Diplomats in Geneva, Paris Struck With Suspected ‘Havana Syndrome’

https://www.wsj.com/articles/u-s-diplomats-in-geneva-paris-struck-with-suspected-havana-syndrome-11642075202
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4347 -: Януари 30, 2022, 15:24:20 »
Ти понеже следиш темата изкъсо, кажи кой измисли пандемията. Ако можеш, или ти стиска.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4348 -: Януари 30, 2022, 15:58:47 »
Че аз отде да знам. Имам мнение, нямам доказателства, и да ти кажа мнението си, ще искаш доказателства.
Във всеки случай днес чух да англичанка, прескочила до Испания есента и после не може да се върне в Англия три месеца, щото тестът ѝ непрекъснато позитивен, дала си състоянието за хотел.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4349 -: Януари 30, 2022, 16:14:15 »
Това е трагедия, разбира се.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4350 -: Януари 30, 2022, 17:31:15 »
мириканските и кнадските дипломати по целия свят, а тия дни и във Франция са болнички, загуба на памет, световъртеж, главоболие.
Хаванският синдром засяга само дипломати от посочените две страни.
Психични проблеми, употреба на наркотици...
Вие си ги избрахте!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4351 -: Януари 31, 2022, 21:21:49 »
Maria Zakharova

фейсбук
Когда вы слушаете американских политиков, потребляете англосаксонские СМИ, а также внимаете тем, кто у нас выполняет функции их бэк-вокала, вспоминайте это выступление (видео в комментарии под постом) «четырёхзвёздного» генерала армии США (сухопутных войск) в отставке, командующего Генеральным штабом союзных государств Европы с 1997 по 2000 гг. Уэсли Кларка в Клубе Содружества Калифорнии в 2007 году с докладом на тему «Время для лидерства: во имя долга, чести, страны»:
«Однажды я был в Пентагоне, и представитель Генштаба позвал меня к себе в кабинет и сказал, что хочет, чтобы я знал, что мы собираемся атаковать Ирак. Я спросил, почему. Он ответил: «Мы не знаем». Я спросил, свяжут ли они Саддама с 11 сентября? Он ответил: «Нет». <...> Я вернулся в Пентагон через шесть недель и увидел его. Я спросил его почему мы атаковали Ирак. Мы продолжим его атаковать? Он сказал, что всё ещё хуже. Он взял лист бумаги со стола и сказал, что только получил эту служебную записку из Министерства обороны. В ней говорится, что мы будем атаковать и уничтожать правительства в 7 государствах в течение пяти лет. Мы начнём с Ирака, продолжим в Сирии, Ливане, Ливии, Сомали, Судане и Иране. <...> Это поразительно! Задача военных - начинать войны, сменять правительства, а не предотвращать конфликты. Мы будем вторгаться в другие страны... Я был в замешательстве. Я взял паузу. Власть в этой стране [США] была захвачена группой людей путём переворота в области государственной политики. Вулфовиц, Чейни, Рамсфельд, вы сами можете назвать ещё дюжину коллаборантов из проекта «Новый американский век». Они хотели, чтобы мы дестабилизировали Ближний Восток. Перевернули там всё вверх дном. Взяли его под наш контроль».
Вот так, цинично и хамски они идут по миру, ломая судьбы и оставляя после себя смерть и хаос. Киевский режим должен понимать, что даже если его деятелям так хочется стать соучастниками этого запредельного уродства, то им и  эта роль кураторами не отведена. В титрах очередного всемирного  блокбастера, снятого по голливудским правилам,  в контексте Украины будет использован термин «сопутствующий ущерб».
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4352 -: Февруари 02, 2022, 23:10:48 »
Капиталистическата държава е собственост на капиталистите (богаташите) и е направена за тях. Just like that!
Потвърждение от Yahoo:
All that COVID aid included $366 billion for the wealthy
https://finance.yahoo.com/news/covid-aid-included-366-billion-for-the-wealthy-203956538.html

"The Autor research traced $510 billion in PPP loans the government issued in 2020, and found that only $144 billion made its way to the bottom 80% of earners. That left $366 billion going to the top 20% of earners. That doesn’t mean wealthy Americans got taxpayer cash they could use to buy boats or beach houses or spend any way they want. Instead, those funds preserved and boosted the value of ownership stakes in businesses. Even that was probably good for the U.S. economy. It’s just not the “paycheck protection” the law promised."
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен дедо Барми

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1733
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4353 -: Февруари 03, 2022, 17:56:33 »
"Лидерът на "Ислямска държава" е убит при американска операция
Абу Ибрахим ал-Хашими ал-Курайши се е самоубил при акцията в Северозападна Сирия.
Лидерът на "Ислямска държава" е загинал по време на американска военна операция в Северозападна Сирия, съобщи американският президент Джо Байдън, цитиран от Bloomberg.

Американският държавен глава е наредил операцията, при която която е убит Абу Ибрахим ал-Хашими ал-Курайши. Представители на САЩ твърдят, че според тях лидерът на бойците е детонирал самоубийствена жилетка, когато американските войски са се приближили до него.

„В началото на операцията терористичната цел взриви бомба, която я уби заедно с членове на собственото й семейство, включително жени и деца", каза цитираният източник.
Sine Borisov ... in stilo Borisov

Неактивен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 694
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4354 -: Февруари 04, 2022, 18:32:54 »
"Лидерът на "Ислямска държава" е убит при американска операция

ъм, "лидерът"? Един от лидерите (кой знае какъв и как), сигурно един от тези дето с МакКейн си другаруваха. Това е по-скоро забележка към преводачите. Заглавието от Блумбърг е "Biden Says Islamic State Leader Killed by U.S. Forces in Syria", което един нормален преводач никога няма да преведе "лидерът".

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4355 -: Февруари 04, 2022, 22:20:46 »
Quote (selected)
ъм, "лидерът"?
Поредното, копирно копие.
Мислиш ли, че след него няма друго?
И изобщо, що за "победи" освен ако не служат само за PR?
Тва е все едно да изгаряш листите от някаква книга, които не ти харесват. И да се надяваш, че ще обхванеш целият тираж.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4356 -: Февруари 05, 2022, 17:50:44 »
Quote (selected)
Американски хакер свали целия интернет на Северна Корея, като форма на отмъщение за кибератака срещу него, извършена от Пхенян
...
P4x каза пред Wired: „Чувствах, че е правилното нещо да направя. Ако не видят, че имаме зъби, те просто ще продължат. Искам да разберат, че ако ни засегнат, това означава, че част от тяханата инфраструктура ще се срива за известно време“.
Той твърди, че това е отмъщението за атака, която Северна Корея направила срещу личната му мрежа преди година в опит да получи неговата хакерска технология.
Тогава той докладвал за атаката на ФБР, но нищо не било направено.
Така че – по собствените му думи – той си помисли „ако никой няма да ми помогне, аз ще си помогна сам“.
https://telegraph.bg/interesno/po-pizhama-amerikanski-haker-svali-celiia-internet-na-severna-koreia-kato-forma-na-otmyshtenie-za-kiberataka-sreshtu-nego-izvyrshena-ot-phenian-36026

Сега очаквам ФБР да арестува хакера и да го накаже като кибертерорист.
Щото те нали са едни такива принципни...
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4357 -: Февруари 05, 2022, 17:56:08 »
Сега очаквам ФБР да арестува хакера и да го накаже като кибертерорист.
Е не, този е бял хакер. :lol:
Вие си ги избрахте!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4358 -: Февруари 05, 2022, 20:44:08 »
Вчера Блумберг обяви нахлуване на Русия в Украйна, после го изтри и обяви, че било грешка. Опитват те, опитват, играят си огъня, ама да не ги изгори тях!
Вие си ги избрахте!

AnonimusBG

  • Гост
Re: САЩ
« Отговор #4359 -: Февруари 05, 2022, 21:04:59 »
Вчера Блумберг обяви нахлуване на Русия в Украйна, после го изтри и обяви, че било грешка. Опитват те, опитват, играят си огъня, ама да не ги изгори тях!

Какво те изненадва?
Някой се е престарал и е пуснал заготовката.
Иначе обичат по времето на неприятелските Олимпиади да правят гадости.
Грузинското нападение на Южна Осетия по времето на Пекинската Олимпиада 2008 г.
Майдана по времето на Сочинската Олимпиада 2014 г.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4360 -: Февруари 11, 2022, 16:50:14 »
Quote (selected)
Президентът на САЩ Джо Байдън призова гражданите на САЩ да напуснат Украйна сега, защото той няма да изпраща американски военни, за да ги евакуират в случай че Русия нахлуе в нея, защото това би могло да предизвика световна война. Той направи това във включване на живо в новините на Ен Би Си.
https://www.segabg.com/hot/category-foreign-country/baydun-prizova-amerikancite-da-napusnat-vednaga-ukrayna
След излагацията в Афганистан напълно разбираемо, никой не иска римейк на падащи от крилата украинци.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4361 -: Февруари 11, 2022, 17:37:20 »
Предлагам ви два коментара в материал на Yahoo finance:

"Inflation is out of control because a 12 year kid can understand that printing massive amounts money will destroy its value ....but for some reason, the great bankers and economists at the fed refuse to acknowledge this simple fact..."

"This has to be wrong.  The government promised me that inflation was only transitory.  Don't tell me they were lying, were they?[/b]"
https://finance.yahoo.com/news/out-of-control-inflation-could-see-the-fed-get-more-aggressive-morning-brief-100814540.html?a20_comeback_from_auth=1
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4362 -: Февруари 11, 2022, 17:44:34 »
Какво ще рече, смутен ли си някак? Или туй е някаква руска обречена диверсия.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4363 -: Февруари 11, 2022, 17:51:43 »
На САЩ и цялата му западна клиентела,  спешно им трябва да заграбят някакви чужди ресурси, нови пазари, или нови трилионни иновативни бизнеси, нещо ново, което да завърти икономиката, но няма, Русия не дава, Китайците вече работят за пари, не за ориз. Далаверата с масовата ваксинация на света, с реваксинация на всеки 6 месеца се разсъхна, потъна като вода в Сахара... и сега натискат Русия, играят ва банк, всичко или нищо, по-вероятно е нищо.

САЩ нямат голям избор, или се спазаряват с Путин, и се примиряват че вече не са господарят на света, както и с неизбежното обедняване, или обявяват дефолт.

Залагам на първото, "перестройка" за Запада. Ще боли. 
Вие си ги избрахте!

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4364 -: Февруари 11, 2022, 17:54:14 »
Ще си позволя една лекинка прогноза. Наесен на междинните избори демократите ще ги позагубят. Купуването с напечатани пари, няма да сработи.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4365 -: Февруари 11, 2022, 17:56:56 »
Ще си позволя една лекинка прогноза.

И аз ще си позволя една: догодина ви чека голема хурка. Ще почвате да слизате на земята.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4366 -: Февруари 11, 2022, 17:57:04 »
САЩ нямат голям избор, или се спазаряват с Путин
Тук грешиш.
Сащ нямат никакъв проблем да се спазарят с Путин или да не се разберат с него. Той не им е проблем. Путиновите хора искат да влезат в клуба на САЩ. Не е обратно.
Проблем на САЩ са Китай. А с него не могат и не искат да се споразумеят. Там е кой, кого?
« Последна редакция: Февруари 11, 2022, 18:08:31 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4367 -: Февруари 11, 2022, 17:59:54 »
Ще си позволя една лекинка прогноза.

И аз ще си позволя една: догодина ви чека голема хурка. Ще почвате да слизате на земята.
БГ е така вързана със САЩ, че загине ли САЩ загивате и вие! Нямате грам самостоятелност. Или по точно - независимост.
Ха тука скачай!
Козяк ви назначава министрите. Кюрдката ви обикаля министерства и агенции...
« Последна редакция: Февруари 11, 2022, 18:05:05 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4368 -: Февруари 11, 2022, 18:01:19 »
Да не се повредят печатниците, че тогава зле. Пък Хитлер, представете си, произвеждал фалшивки бил. Мириканците доста неща прихванаха от нацистка Германия.
..........................
Китай казваш първа цел, голям враг. Ми кой го направи такъв за вас, бре? Мислеха че китайците са без мозък. Може да се стигне дотам Китай, Япония и Корея в синхрон да ви видят сметката. Германия, Италия и Япония нямат търпение американците да се изнесат по-скоро. Така мисля аз.
Знаем всички че американците обичат малки войнички, ама свърши май. Ако им стиска ще трябва да си заложат задника.
...................
Нека харчат "пари" за бази. Това работи против тях. Аз искам мир.
« Последна редакция: Февруари 11, 2022, 18:42:19 от dabedabe »

AnonimusBG

  • Гост
Re: САЩ
« Отговор #4369 -: Февруари 11, 2022, 18:02:16 »
Ще си позволя една лекинка прогноза.

И аз ще си позволя една: догодина ви чека голема хурка. Ще почвате да слизате на земята.
БГ е така вързана с САЩ, че загине ли САЩ загивате и вие! Нямате грам самостоятелност. Или по точно - независимост.
Ха тука скачай!

Т.е. без вас няма живот.
Благодарим ви за това че сме живи и здрави.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4370 -: Февруари 11, 2022, 18:04:30 »
Т.е. без вас няма живот.
Благодарим ви за това че сме живи и здрави.
Написал съм го съвсем ясно. Няма нужда от нищо допълнително. Дори от обяснения няма нужда.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4371 -: Февруари 11, 2022, 18:05:09 »
Ха тука скачай!

Скок! БГ-то приключи 1990 година. Вече не ми пука, а съм и малко Нане. По-ще ми е добре да видя уникалните и реализираните как църкат.

AnonimusBG

  • Гост
Re: САЩ
« Отговор #4372 -: Февруари 11, 2022, 18:05:18 »
Да не се повредят печатниците, че тогава зле. Пък Хитлер, представете си произвеждал фалшивки бил. Мириканците доста неща прихванаха от нацистка Германия.

Не ми се рови но хитлеристките паунди били по-истински от истинските.
Та се наложило да се препечатва всичко след войната.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4373 -: Февруари 11, 2022, 18:14:16 »
Ха тука скачай!

Скок! БГ-то приключи 1990 година. Вече не ми пука, а съм и малко Нане. По-ще ми е добре да видя уникалните и реализираните как църкат.
Някаква злоба ли съзирам? Аз пиша за политиците. Техният измислен свят ще загина. Що се отнася до емигрантите (ако тях визираш), те заедно с всички останали страдат от кризите. Не само в САЩ, а навсякъде по света.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4374 -: Февруари 11, 2022, 18:19:27 »
Проблем на САЩ са Китай.
Да де, ама те воюват и с Китай и с Русия, а и времето работи срещу САЩ.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4375 -: Февруари 11, 2022, 18:29:09 »
Проблем на САЩ са Китай.
Да де, ама те воюват и с Китай и с Русия, а и времето работи срещу САЩ.
Воюва всеки срещу всеки. Ако САЩ си налагат хегемонията с оръжие, Китай го прави с търговия. Нали като купиха пристанище "Пирея" не го направиха за гърците, а за себе си? Като изкупуват Африка пак го правят за себе си.
Не знам за кого работи времето. Сигурно за по-силният.

PS Това че във всеки по-голям град има "China Town" не ми изглежда като връх на цивилизацията.
Китайската хегемония няма да ви(ни) хареса.

Във Silicon Valley съм виждал неведнъж и дваж в обяви за работа: Mandarin (Cantonese) preferred!
Не съм бил "pleased"!
« Последна редакция: Февруари 11, 2022, 19:08:57 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4376 -: Февруари 11, 2022, 18:34:44 »
Не знам за кого работи времето. Сигурно за по-силният.
Времето работи за по-издръжливия, така е било винаги!
Вие си ги избрахте!

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4377 -: Февруари 11, 2022, 18:45:31 »
Може да се стигне дотам Китай, Япония и Корея в синхрон да ви видят сметката.

Изброените имат вековна вражда. Не допускам да заимат обща цел да съборят "тирана" и да наложат някакъв друг дневен ред различен от "демото".
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4378 -: Февруари 11, 2022, 18:48:57 »
Аз нямам вяра ни на китайци, ни на американци, ни на руснаци. Що да няма баланс и всеки да се оправя. Вярно че популацията набъбна. За какво са тез световни организации? Дето не могат да вземат решение по жизненоважен въпрос.
.........................
Butch, имах предвид да напъдят американците към родината си, прибирайки си и железата. Щото никой не е съгласен шепа крадлив "елит" да решава съдбата на милиарди. Да видим какво ще стане скоро с т.н. пандемия дошла от космоса.
« Последна редакция: Февруари 11, 2022, 18:56:29 от dabedabe »

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #4379 -: Февруари 11, 2022, 18:50:13 »
То не само емигрантите страдат, всички страдат.
И не се карайте за едното его, ако бяха цаложени пари, тогава иди доди.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.