Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 21:33:25

Автор Тема: Инцидент в Ормузкия проток  (Прочетена 5838 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Инцидент в Ормузкия проток
« -: Октомври 23, 2018, 16:14:53 »
.
« Последна редакция: Април 24, 2020, 09:35:33 от Captain Buddy »

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #1 -: Октомври 23, 2018, 18:04:27 »
Ние тука в България не сме англофони. Всички сме "парле ву франсе"   :nuts:
Както казва нашият ПръвИ партиен и държ. ръководител ...
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Чок觧

  • Гост
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #2 -: Октомври 23, 2018, 18:53:23 »
Франкофони бяхме до 1964-65г в Русе , ако не се лъжа , когато се появи АЕГ" Гео Милев" . В София може би и по-рано , но там пък си имаха "Алианса", пак ако не се лъжа , където даваха много добра подготовка по чужди езици . Винаги съм се чудел на нежеланието на българите да учат чужди езици - дори живеещите по границите не знаят езика на съседната страна ! :m1708: За разлика от дядовците и прадядовците ни , които са знаели по 3 и повече езици и са търгували из цяла Европа !

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #3 -: Октомври 23, 2018, 19:06:47 »
.
« Последна редакция: Февруари 09, 2020, 19:13:25 от Captain Buddy »

Чок觧

  • Гост
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #4 -: Октомври 23, 2018, 19:23:38 »
Не ѝ помня името , но е идвала вкъщи - голяма чаровница ! Черноока , с топчесто лице , винаги усмихната . Бяха още в гимназията , ако не се лъжа . И аз имах среща на випуска от техникума и групата от иститута това лято - и мило , и тъжно .
***Протока как трябва да се чете "Ормузки" или "Ормудски" ? Срещам го и в двата вида .

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #5 -: Октомври 23, 2018, 19:39:16 »
..
« Последна редакция: Април 24, 2020, 09:35:05 от Captain Buddy »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #6 -: Октомври 23, 2018, 19:52:05 »
Кептън,

на ръка ли преведе текста 8)
the lamers club honourable member …

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #7 -: Октомври 23, 2018, 20:33:22 »
.
« Последна редакция: Април 24, 2020, 09:34:34 от Captain Buddy »

Неактивен Златопер

  • Newbie
  • *
  • Коментари: 15
    • Профил
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #8 -: Октомври 23, 2018, 20:47:05 »
Интересно, потърсих инфо за този инцидент в Ормузкия пролив в няколко ирански медии - Press TV  и Tehran Times, но не споменават нищо за такъв инцидент !? Вместо това пишат за два американски бойни кораба навлезли в Тайванския пролив и провокиращи КНР...

https://www.presstv.com/Detail/2018/10/23/577828/US-warships-sail-through-Taiwan-Strait-amid-high-tensions-with-China

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #9 -: Октомври 23, 2018, 20:48:06 »
.
« Последна редакция: Април 24, 2020, 09:33:57 от Captain Buddy »

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #10 -: Октомври 23, 2018, 21:09:49 »
.
« Последна редакция: Април 24, 2020, 09:30:17 от Captain Buddy »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #11 -: Октомври 23, 2018, 21:54:15 »
Под неграмотната дописка (цитат от агенция Фокус) в газета пуснах следния пост:

Понеже цитираната дописка на Агенция Фокус е твърде неясна, ще поясня, за какво става въпрос и как е заплашен световният мир.

Разрушителят на Нейно Величество Тип 45 Дрегън на 17 Септември напусна своя домашен порт Рортсмът и се отправи към Персия залив, където ще патрулира съвместно с регионални партньори, за да осигурява морска сигурност, да бори тероризма и контрабандата (нерде Портсмът нерде Персия!?).

Вчера три ирански бързоходни катери от бреговата охрана се насочиха към него в опит да се вклинят между него и трите ескортирани от него британски кораба преминаващи през Ормузкия протог и поискаха да се движат на 1000 ярда отстояние от брега на пристанището.

Капитанът на Дрегън, командър Майк Картер-Куин нареди пет оглушителни импулса на корабната сирена (международен предупредителен сигнал), като в това време екипажа постави каски, защитни жилетки и зае позиция при картечниците. Дежурният офицер се обади по радиото на Иранските революционни гвардейци, че техните кораби му пречат да продължи пътуването си, на което те отговориха: „За Ваша информация ние сме тук да пазим националната суверенност и това е наша рутинна операция.“
https://www.telegraph.co.uk/news/2018/10/22/royal-navy-ships-gulf-confronted-iranian-machine-gun-boatswith/
(нужна е регистрация). Иранските кораби можеха да нанесат значителни поражения, ако атакуваха (според The Telegraph), но те леко се дръпнаха в страни. Въобще не става въпрос за хиперболизирани сантиментри! Ако не бяха се дръпнали Роял Нейви щеше да изстреля предупредителни светлинни ракети и изстрели, според Командър Картър-Куин: „Ние трябваше да дадем твърд отговор.“ И слава богу, че не се стигна до твърд отговор, защото подобен инцидент може да прерасне в трета световна война. Иранците имат антикорабни ракети. Освен това, ако иранската армия разположи S-300 и нови S-400 край Ормузкия проток, това много ще подсили позициите на Техеран край Персийския залив.

Ормузкият проток, който се намира под контрола на Иран, е най-важното иглено ухо за петролните доставки по цял свят. През Ормузкия протог преминава около 40% от превозвания по море нефт. Обстановката обостря след като бяха наложени санкции на Иран и забрана да продава нефт. Ръководителят на Революционната гвардия на Иран обяви, че техните сили са готови да изпълнят заплахата на Иран да блокира Ормузкия проток и че ако Иран не може да продава петрола си под натиска на САЩ, никоя друга страна в региона няма да бъде допусната през протока, съобщава "Ройтерс". Надяваме се, че този план, предложен от нашия президент, ще бъде изпълнен, ако е необходимо. Ще накараме врага да разбере, че или всички могат да използват Ормузкия проток, или никой няма да може да го използва", подчерта Мохамед Али Джафари, който е командир на Иранската революционна гвардия.

В същото време Петия американски флот заяви, че няма да позволи нищо да възпрепятства петролния трафик през протока. "Свободното преминаване на блага е жизненоважно за регионалния и глобалния просперитет. Никой, който заплашва това право, няма да бъде толериран", се казва в писмено изявление, цитирано от "Ройтерс".

Странен е американският аршин – сам на себе си противоречи!?

Неотдавна TheBahurKing (what a name), който има хоби да ме подлайва, обяви, че не съм знаел английски, не съм бил преводач, че Сократ-май … Длъжен съм да заявя, че е лесно да се превежда от чужд език на роден, но обратното е трудно, защото е нужно добро познаване и на двата езика! Истината е, че знам английски по-добре от Сократ-май, колкото и нескромно да звучи, просто съм го учил в подходящото време, системно и имам голяма и разнообразна практика! На времето се присмях на желанието на Сократ да допише Толкин на английски …

Рортсмът, Персия залив, протог, най-важното иглено ухо за петролните доставки, пет оглушителни импулса на корабната сирена, хиперболизирани сантиметри, Роял Нейви... :t0328:

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23481
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #12 -: Октомври 23, 2018, 21:58:22 »
На страха очите са големи.
"И ти кво?
И той кво?" :giggle-3307:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #13 -: Октомври 23, 2018, 22:01:41 »
Не ми е ясно, какво имаш предвид под "на ръка ли преведе текста".
Въпросният „текст“ е базиран на съобщения в британската преса относно инцидента, както и публикацията от вчера в "The Telegraph", която съм цитирал и дал линк към публикацията.
Относно останалата част – това е известна предистория, с цитирани източници.
Кажи какво по-точно значи "на ръка" и ще ти отговоря!

Че не си ползвал google translate, това значи.

А питам, защото българският текст е много суров, но ако си го преразказвал, това обяснява защо е така.

И нали знаеш — нищо лично  :cool-1084:
the lamers club honourable member …

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #14 -: Октомври 23, 2018, 22:04:29 »
Кептън,

на ръка ли преведе текста 8)

переводчикът на яндекс почти винаги изплюва подобни бисери, аз лично много му се радвам   :aplause:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #15 -: Октомври 23, 2018, 22:06:59 »

А питам, защото българският текст е много суров, но ако си го преразказвал, това обяснява защо е така.

И нали знаеш — нищо лично  :cool-1084:

...но също така справедлив!

...със текста под вежди се гледаме строго,
но ти не разбирай, че аз мразя текста,
напротив, напротив! - дори да умирам...

 :bigok:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #16 -: Октомври 23, 2018, 22:11:04 »

А питам, защото българският текст е много суров, но ако си го преразказвал, това обяснява защо е така.

И нали знаеш — нищо лично  :cool-1084:

...но също така справедлив!

...със текста под вежди се гледаме строго,
но ти не разбирай, че аз мразя текста,
напротив, напротив! - дори да умирам...

:bigok:

:joint:
the lamers club honourable member …

Пешо

  • Гост
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #17 -: Октомври 23, 2018, 22:17:15 »
'...
...със текста под вежди се гледаме строго,
  и боря се с него, доколкото мога
но ти не разбирай, че аз мразя текста,
напротив, напротив! - дори да умирам...

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #18 -: Октомври 23, 2018, 22:19:32 »
..
« Последна редакция: Април 24, 2020, 09:28:35 от Captain Buddy »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #19 -: Октомври 23, 2018, 22:20:30 »
:joint:

 :happy-3336:

едно време живеехме точно до един замък, който беше старчески дом на оня - Роял Нейви - на около 5-6,000 квадрата си живееха около 30-40 дедовци + три пъти по толко обслужващ персонал, отзад парк около 20 декара, който котките ни обожаваха и по едно време прекарваха там повече време, отколкото вкъщи.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #20 -: Октомври 23, 2018, 22:24:04 »
Уважаеми SgtTroy,
Това е пост писан набързо и в него важна е информацията, а не допуснатите правописни грешки. Много ще Ви бъда благодарен да ми подскажете литературно издържан превод на five deafening blasts of the ship’s horn вместо „пет оглушителни импулса на корабната сирена“, което ми дойде на ум на първо четене, сФирка не ми хареса, а горното е технически най-близко. Не намирам нищо лошо в „обостря“, „хиперболизирани сантиметри“, „иглено ухо за петролните доставки“ – това не е превод, ТОВА Е МОЙ ТЕКСТ! Газетата твърди „са се разминали на сантиметри“ – бая метри са били тия сантиметри, та за това е налице ХИПЕРБОЛА – литературен похват - силно преувеличаване.
Last but not least бих желал да видя Ваш пост, описващ случката, като имате на разположение източниците, в случая за Ваше улеснение.
 Тогава ще спорим равнопоставени! Съгласен?
 
P. S. You are invited to compete as well!

five... - пет оглушителни корабни сирени /
игленото ухо бих го превел по-скоро като "тясна зона/ивица"

не се заяждах, не се засягай  :t0328:

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #21 -: Октомври 23, 2018, 22:30:20 »
.
« Последна редакция: Април 24, 2020, 09:28:24 от Captain Buddy »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Инцидент в Ормуския проток
« Отговор #22 -: Октомври 23, 2018, 22:37:14 »
статиите в телеграф ги чета с толко щипки сол, че не е истина.
предвид аудиторията - предимно консервативни гласоподаватели на над 60 -  там винаги има много драма и доста по-малко факти.
помня покрай историята със скрипал какви изписаха...

а за езиците - човек като не живее в страната, започва и родния си език да позабравя или да му е по-трудно да се изразява на него, факт.
има случаи, дето не ми идва на езика израз на български, освен като нескопосан превод на сходен идиом от френски или портокалски примерно. и едва като го кажа, се усещам, че нещо не е наред.
« Последна редакция: Октомври 23, 2018, 22:40:31 от SgtTroy »