Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 25, 2024, 11:18:34

Автор Тема: Толерантност и реалност  (Прочетена 117027 пъти)

0 Потребители и 14 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #840 -: Юни 14, 2021, 18:18:27 »
Т.е. с църковният брак се цели да се запази социума здрав.

Глупости! Хората и без църквата са знаели за кого можеш да се жениш и за кой не. А да се твърди, че мракобесната и църква била работела за благото на хората е смешно. Единствената задача на църквата е да държи овцете неграмотни и покорни. Да им втълпява, че това било от Бога. Баси Бога!

Само глупости не са.
Толкова можеш, толкова пишеш.
Това, което пишеш се отнася за католическата църква, за Светата инквизиция, впечатления, извлечени от разни романи на току що проходилата масонерия от 19 век, навярно.
Православната църква такива издевателства не е вършила.
Може би защото бесовете в по голямата си част са били в западна Европа.
Та и до сега не са се разкарали от там.
Но истината е, че със закриването на Инквизицията, Католическата църква губи битката.
За да стигнем до сегашното състояние на паството и в Западна Европа.
Което е абсолютно разложено.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2949
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #841 -: Юни 14, 2021, 18:25:46 »
Но знам, че най-важното за едно дете е да бъде обичано.
Но идва моментът, в който детето излиза от дома и попада сред връстниците си. А там фактът, че има две мами може да му вгорчи живота жестоко. Децата са жестоки и нетолерантни.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3576
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #842 -: Юни 14, 2021, 18:27:04 »
Quote (selected)
Благодарение на мракобесната църква, дето държала хората неграмотни, пишеш на азбуката, на която пишеш.
И какво трябва да ни казва това? Че азбуката се е появила, за да се просвещава населението? Не е така. Или че без църква неуки и неписмени са народите? И това не е вярно. Никога и никъде църквата не си е поставяла за задача да просвещава хората.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10099
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #843 -: Юни 14, 2021, 18:32:11 »
Никога и никъде църквата не си е поставяла за задача да просвещава хората.

Естествено! Църковните догми виреят само сред безграмотни. Да не забравяме кой е най-лютият враг на Просвещението. Не е светската власт.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #844 -: Юни 14, 2021, 18:32:55 »
И какво трябва да ни казва това? Че азбуката се е появила, за да се просвещава населението? Не е така. Или че без църква неуки и неписмени са народите? И това не е вярно. Никога и никъде църквата не си е поставяла за задача да просвещава хората.

Казва ни, че става дума за власт, независимост и оцеляване, но темата отива твърде дълбоко, и не е за нивото на този форум.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10099
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #845 -: Юни 14, 2021, 18:36:14 »
Православната църква такива издевателства не е вършила.

То, това е и проблемът на православната църква. Че нищо освен будалкането на шилетата не е вършила. Православната църква не е дори мисионерска и благотворителна. Да не говорим, че на съвестта на българската православна църква лежи тоталното изтриване на родовата ни памет за 500 години. Защото тя, а не неграмотните селяни е трябвало да я съхранява и разпространява.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #846 -: Юни 14, 2021, 18:37:09 »

Единствено в  архивите на църквата се е проследявало потеклото на двете страни за да се даде разрешение за брак, с цел избягване на кръвосмешение, и раждане на ненормални деца.
Т.е. с църковният брак се цели да се запази социума здрав.

Амии, като се сетя как кралските фамилии са се женели по братовчедски и до какви проблеми е довело това, ми се струва, че на църквата архивите ще да са били нещо нефели. Особено впечатление прави един испански крал, Карлос Втори, който и да яде не можел.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10099
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #847 -: Юни 14, 2021, 18:44:47 »
Амии, като се сетя как кралските фамилии са се женели по братовчедски и до какви проблеми е довело това, ми се струва, че на църквата архивите ще да са били нещо нефели.

Естествено! Още т. нар. Славянска еклога забранява да се прави сватба в "своята кръв". И под "своя кръв" не се е разбирало само права линия.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #848 -: Юни 14, 2021, 18:51:05 »
Ной
„Амии, като се сетя как кралските фамилии са се женели по братовчедски и до какви проблеми е довело това, ми се струва, че на църквата архивите ще да са били нещо нефели. Особено впечатление прави един испански крал, Карлос Втори, който и да яде не можел.„

Понечих да допълня, но после го изтрих.
Знаех, че някой ще се сети, и го оставих за после.
Да, със кръвосмесителните бракове при аристокрацията положенито е на косъм.
Полудауни е приемливата форма.
Но понякога се олучават и издънки.
Като например при принц Чарлз.
Там е явна деформацията.
Интересно останалите три деца на Елисавет от кого са.
Другият пример е за сем Ротшилд, които се женят изключително вътре в семейството.
Явни признаци можеха да се различат при този, женевският, който почина уж преди няколко месеца.
С една дума при аристократите, умствената  увреденост на потомството не ги бара.
Те имат пари и титли.


Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3576
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #849 -: Юни 14, 2021, 18:52:58 »
Quote (selected)
Казва ни, че става дума за власт, независимост и оцеляване, но темата отива твърде дълбоко, и не е за нивото на този форум
Първо, казаното от Бонго беше в съвсем друг контекст, който ти произволно загърбваш: потискала ли е църквата просвещаването на населението или обратното (или пък, за пълнота на въпроса, нито едното, нито другото).
Второ, изразът „нивото на този форум“ показва големеене, а това не е добър начин на общуване.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #850 -: Юни 14, 2021, 18:56:43 »
В Гърция църковният брак е на по голяма почит от гражданският.
И църквата ревностно следи за съребрената линия, или как се казаше.
Седна дума, брак между роднини  до четвърто ребро, йок.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #851 -: Юни 14, 2021, 18:59:12 »
Православната църква такива издевателства не е вършила.

То, това е и проблемът на православната църква. Че нищо освен будалкането на шилетата не е вършила. Православната църква не е дори мисионерска и благотворителна. Да не говорим, че на съвестта на българската православна църква лежи тоталното изтриване на родовата ни памет за 500 години. Защото тя, а не неграмотните селяни е трябвало да я съхранява и разпространява.
Не си прав! Това, че "да се оплачеш на арменския поп" си е било бона фиде съвет, вече говори за дейността й. Да не ръчкам Бонго да ти разказва поради как се определят границите на Санстефанска България и какво общо има това с Екзархията. За изтриването на родовата памет - какви неграмотни селяни? Именно църковните училища са учели селянчетата на грамотност, по псалтиря. Нататък имаш отец Паисий, дякона Левски, поп Андрей и патриарх Кирил. Само тези четиримата да бяха, пак стигат да й умият лицето.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10099
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #852 -: Юни 14, 2021, 19:04:55 »
За изтриването на родовата памет - какви неграмотни селяни?

Родова памет означава да помниш кой си, какво си бил, а не да се наричаш "православен християнин" стотици години и чак след Паисий да се "усетиш" какъв си. 99% от българската история е пресъздадена от чужди писмени извори. "Просветеният" български клир можеше поне да напише некоя хроника на "славното" ни минало.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #853 -: Юни 14, 2021, 19:08:44 »
„потискала ли е църквата просвещаването на населението или обратното (или пък, за пълнота на въпроса, нито..„

До колкото помня от уроците в училище, ограмотяването на населението започва от  килийните училища към местните църкви.
Имаше и една борба за българска църква, и да се служи литургията на български език, а не на гръцки, и организиране на населението в общество около църквата и читалището.
Помня и името Иларион Макариополски, но трябва да седна и да си припомня нещата около борбата за независимост на българската църква.
Но ти може би имаш предвид онези просветители, дошли от Роберт коледж.
Щото май имаше и такива.
А аз говоря за ролята на църквата за организиране на о б щ е с т в о.
Здраво общество, базирано на морал и етика.
Които се оказват, че са доста добре обмислени и природосъобразни, и че  и до сега нямат алтернатива.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #854 -: Юни 14, 2021, 19:21:52 »
Бонго, ама детенцето не знае че е епруветъчно. Ако научи ще му е трудно навярно. Всички уж сме модерни, ама колко да сме модерни? Намирам за по-естествено ако има проблем със зачеването, по-скоро да се осинови дете. Има толкова самотни деца и без грижа.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #855 -: Юни 14, 2021, 19:22:18 »
Родова памет означава да помниш кой си, какво си бил, а не да се наричаш "православен християнин"..

А прадядо ти защо не записвал на последните празни страници на Библията кой кога се е родил и кога е умрял, за да си знаеш сега родовата памет.
И каква родова памет искаш да ти напише църквата, когато около 1850 година започват да се строят църкви по нашите земи, а ти говориш за стотици години до Паисий..
Доколко православната църква сътрудничи с фалшификациите на историята е друг въпрос.
.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #856 -: Юни 14, 2021, 19:24:33 »
Бонго, ама детенцето не знае че е епруветъчно. Ако научи ще му е трудно навярно. Всички уж сме модерни, ама колко да сме модерни? Намирам за по-естествено ако има проблем със зачеването, по-скоро да се осинови дете. Има толкова самотни деца и без грижа.

Точно тва са направили две познати семейства фкрая на 80те.

С повече от плачевни резултати...

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #857 -: Юни 14, 2021, 19:25:45 »
''Но идва моментът, в който детето излиза от дома и попада сред връстниците си. А там фактът, че има две мами може да му вгорчи живота жестоко. Децата са жестоки и нетолерантни.''
Не само децата. Изобщо темата е тежко натоварена с морална и социална проблематика. Къде е границата между толерантност и толерастия?!
Колко родители чиито деца имат съученици със СОП настояват такова дете да, то има права, но ако може да е в другата паралелка? Преди няколко години нашумя случай в Пазарджик, където в едно училище решават да приемат повече циганчета в първи клас. Учителката напусна, родителите на ''белите'' си преместиха чаветата в други школа.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #858 -: Юни 14, 2021, 19:28:24 »
''Интересно останалите три деца на Елисавет от кого са.'' Ти пък, покрай ония двуметровите с червените мундири и мечите калпаци, дето по-хубави от тях са само австралийските пожарникари от ония календари с котенцата  :m1201:

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #859 -: Юни 14, 2021, 19:42:47 »
Защо джанъм, заченатите in vitro трябва да имат по-ниско самочувствие от заченатите in vivo?! Хайде да се комплексират по пътя на тая сбъркана логика и родените чрез секцио. По-добре няколко опита в епруветката, преди да се стигне до евентуално осиновяване. И аз познавам хора, които са били осиновени. Някои си объркаха грозно живота, научавайки този факт. В единия от случаите, прощавайте, осиновеният се оказа 'ноо кофти матрял. По рождение, въпреки добрите си, работливи и заможнички осиновители.

Памфуций

  • Гост
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #860 -: Юни 14, 2021, 19:43:12 »
И какво трябва да ни казва това? Че азбуката се е появила, за да се просвещава населението? Не е така. Или че без църква неуки и неписмени са народите? И това не е вярно. Никога и никъде църквата не си е поставяла за задача да просвещава хората.

Не - трябва да каже , че в един свят и една епоха, в която никой не си е поставял за задача "да просвещава хората", Църквата, чиято мисия е да разнася СЛОВОТО , чиято религия е основана на БИБЛИЯТА, на СВЕЩЕНОТО ПИСАНИЕ , е единствената институция , която систематично и постоянно поддържа писмена култура и образование в залятата от "варвари" Европа.

А вземете прочетете поне Пространното житие на Св. Климент Охридски, самият той свещеник и епископ, написано от Теофилакт, архиепископа на Охрид, за да вникнете в огромната грижа за писмеността и грамотността на Църквата тогава. Там специално е наблегнато на просветното дело на Климент, който дори учи деца на правилното изписване на буквите.
На Запад също - към всяка катедрала има училище. От тези училища ще възникнат средовековните университети. Към всеки манастир почти има скрипториум - почти всичко, което знаем за Античността, знаем благодарение на тези скриптории. 2/3 от вскично, което знаем за ранното средновековие - също.   

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3576
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #861 -: Юни 14, 2021, 19:44:51 »
Quote (selected)
До колкото помня ...
Аз пък доколкото знам, „доколкото“ се пише слято.
Quote (selected)
морал и етика
Са едно и също и съвпадат с нравственост.
Quote (selected)
Които се оказват, че са доста добре обмислени и природосъобразни, и че  и до сега нямат алтернатива
Които се оказва, а не оказват. И не църквата ги е измислила.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #862 -: Юни 14, 2021, 19:45:31 »
Точно тва са направили две познати семейства фкрая на 80те.

С повече от плачевни резултати...
Плачевният резултат в най-буквалния смисъл на думата "плачевен" е гарантиран. Минавала съм го, знам го на собствената си кожа!
Вдигат ме по тревога от съседната държава, зарязвам всичко, пътувам 24 часа на прибежки и припълзявания, сядам в кухнята на второто семейство на баща ми и влиза сестра ми и се обръща към мен не с "Како", както последните 16 години откак е проговорила, а с пълното ми име! Питам какво е станало, нещо да се е изменило? А тя казва, ама ти нали знаеш?! Знам. Знам откакто са те осиновили. Нищо ново няма. Това, че оная змия съседката ти е наговорила глупости, не променя нищичко в нашите отношения. Аз съм ти кака, ти си ми по-малката сестра, точка.
И рев на три гласа. Сестра ми пак си ми вика "како" и всичко си е там, където се требе.
Това, че още ме сърбят ръцете по отношение на съседката е съвсем друга история, змия със змията й!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10099
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #863 -: Юни 14, 2021, 19:51:07 »
Които се оказват, че са доста добре обмислени и природосъобразни, и че  и до сега нямат алтернатива

O, да! Църковните диетолози прекрасно са знаели, че от свинското се дига холестерола и затова са препоръчвали на шилетата да рупат леб и лук. Щото е здравословно и природосъобразно. Докато те в манастирите са си угаждали на червото и са надували винце.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23745
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #864 -: Юни 14, 2021, 19:51:44 »
Quote (selected)
На Запад също - към всяка катедрала има училище. От тези училища ще възникнат средовековните университети. Към всеки манастир почти има скрипториум - почти всичко, което знаем за Античността, знаем благодарение на тези скриптории. 2/3 от вскично, което знаем за ранното средновековие - също.   
Това коги?
След инквизицията, след горенето на вещици и някой астрономи.
За Античността знаем не 2/3, а 10% точно заради тези изверги дето са горили книги и са рушили стари паметници.
Не са им черни расата, в сравнение с душичките им са снежно бели.
Забравяш че това са същите дето и до ден днешен ограничават достъп до архивите в подземията.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Памфуций

  • Гост
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #865 -: Юни 14, 2021, 19:57:21 »
Родова памет означава да помниш кой си, какво си бил, а не да се наричаш "православен християнин" стотици години и чак след Паисий да се "усетиш" какъв си. 99% от българската история е пресъздадена от чужди писмени извори.

Ми чужди - какви да са. На Балканите хартията започва да се налага едва в 14 век, масова продукция на хартия има едва в Османската империя. Имаш ли изобщо представа какви средства, усилие и време изисква изготвянето на една пергаментова книга?!
Няма "родова памет" без писменост. Ти да не би да знаеш имената на прадедите ти от 17 -18 в.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #866 -: Юни 14, 2021, 20:00:11 »
Когато говорите за църквата, правете разлика между делата на Католическата и Православната  църква, И ВЪОБЩЕ.

аменеменема
За 20 години не в България, много добре си пиша даже.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3576
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #867 -: Юни 14, 2021, 20:07:05 »
Quote (selected)
Църквата, чиято мисия е да разнася СЛОВОТО , чиято религия е основана на БИБЛИЯТА, на СВЕЩЕНОТО ПИСАНИЕ , е единствената институция , която систематично и постоянно поддържа писмена култура и образование в залятата от "варвари" Европа
Ау, да бе, че и „систематично и постоянно“. Тя църквата разнася разни работи, но и бая книжнина и просветени люде е поунищожила без да ѝ мигне окото. Щото не са разнасяли каквото на църквата ѝ отърва. Дали на варварите или на църквата дължим едни тъмновати десетина плъс века?
Quote (selected)
Там специално е наблегнато на просветното дело на Климент, който дори учи деца на правилното изписване на буквите
От това, че Климент учел децата как да пишат букви съвсем не следва, че църквата като цяло се е занимавала с просвета. Ако беше го правила, по какво е проличало?
Quote (selected)
почти всичко, което знаем за Античността, знаем благодарение на тези скриптории
Сигурно и повечко щяхме да знаем, а и не точно от скрипториите, ако да не бяха добрите христиени (наред с други вандали) унищожили Александрийската библиотека например.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10099
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #868 -: Юни 14, 2021, 20:10:19 »
Когато говорите за църквата, правете разлика между делата на Католическата и Православната  църква, И ВЪОБЩЕ.

Ми, правим. И виждаме разлика. Католическата църква е вършила много дела. Някои ужасни, други похвални. А православната църква какви дела е вършила? Може би е правила болници, сиропиталища? Някакви благотворителни мисии по света? Ако и да са мисионерски, за налагане на правата вяра.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #869 -: Юни 14, 2021, 20:23:58 »
В църквата, както и навсякъде, са се подвизавали всякакви хора. Православните вярно, повече са си гледали в пъпа. избивало ги е на дървена философия де. Исихазъм и прочие велики работи. Няма я готиката, дето то спира дъха. И няма как да я има при тая бедност и индоктринираност. Турците артък. Ако Европа ни е ценила, щеше да помогне по-осезателно. Не че не е опитала, ама сме били периферия.
« Последна редакция: Юни 14, 2021, 20:33:51 от dabedabe »

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #870 -: Юни 14, 2021, 20:32:04 »
„Ми, правим. И виждаме разлика. Католическата църква е вършила много дела. Някои ужасни, други похвални. А православната църква какви дела е вършила? Може би е правила болници, сиропиталища? Някакви благотворителни мисии по света? Ако и да са мисионерски, за налагане на правата вяра.„

Православната църква не налага, а проповядва православие.
И да. Мисии има. В Африка. Както има и  Патриарх на Александрия и цяла Африка.
В Близкият Изток. Антиохийският Патриархат. В Сирия основният удар на ИДИЛ беше насочен върху православните села, голяма част от които изчезнаха от лицето на земята.
За разлика от Католическата, Православната църква няма заВоевателна доктрина.
Ватиканът, това е военно разузнавателна корпорация, основана с цел налагането със всякакви средства на християнството, докато Православието няма завоевателни стремежи, и за съжаление винаги е в отбрана.
Но доброто винаги побеждава


Памфуций

  • Гост
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #871 -: Юни 14, 2021, 20:33:16 »
Това коги?
След инквизицията, след горенето на вещици и някой астрономи.
За Античността знаем не 2/3, а 10% точно заради тези изверги дето са горили книги и са рушили стари паметници.
Още 6ти в. , половин хилядолетие преди появата на Светата Инквизиция. Неграмотният Карл Велики, на който му се подиграват, че не можел да пише, но се развличал със Светоний,  полага огромни грижи за образованието в империята си и затова неговото и на Луи Благочестивия управление се нарича "Каролингски ренесанс". Действително образователните процеси, преписваческата дейност , творческата дейност тогава заслужават името си. Каролингският минускул се налага именно в тоя контекст - той е система за бързопис, която съкращава преписването и писането на текстове.
За античността съм написал, почти всичко което знаем, неграмотнико. Да, може би огромната част от писмена информация е изчезнала.
Материалите за писане в Римската империя са три вида:
основният - папирус,
дървени таблички, покрити с восък, (предимно за образователни цели)
пергамент (доста рядко, защото е скъп)
От тези само пергаментът е траен, при това в зависимост от условията, в които се съхранява. Папирус е съхранен по изключение, предимно погребан в пясъците на Египет, където е горещо и сухо. Затова още в антични автори четем за изгубени текстове на техни прешественици, живели 3-4-5-6 века, по-рано - без Църква, без Инквизиция.
 
Да, през Средновековието са горени книги, забранявани са книги, но най-често поради скъпия материал, пергаменти са изтривани, за да бъдат ползвани повторно. Наричат се палимпсести. За сравнение - защо не се опиташ да намериш руското издание на Лион Фойхтвангер, Москва 1937 на руски? Колко екземляра са оцелели от първото издание на "Под Игото" у нас, а? Както казах, книжовната работа през средновието е трудна, изключителна скъпа, бавна, за съхранението са необходими условия, които тогава не се намират под път и над път, помещенията за съхранение са оганичени. Но именно Църквата е свещта в мрака. 
Да, може би знаем за Античността  около 10 %. Но го знаем изключително заради средновековни преписи и цитати от автори - в огромната си част, свързани с Църквата.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23745
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #872 -: Юни 14, 2021, 20:38:28 »
Quote (selected)
Да, през Средновековието са горени книги, забранявани са книги, но най-често поради скъпия материал, пергаменти са изтривани, за да бъдат ползвани повторно.

Да ме просветиш "грамотнико" колко голяма е разликата между изгарянето и изчегъркването с цел пренаписване/преиначаване на исторически текстове?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10099
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #873 -: Юни 14, 2021, 20:47:16 »
И да. Мисии има. В Африка. Както има и  Патриарх на Александрия и цяла Африка.
В Близкият Изток. Антиохийският Патриархат. В Сирия основният удар на ИДИЛ беше насочен върху православните села, голяма част от които изчезнаха от лицето на земята.


Ко ма направи, бе! В Александрия и Сирия викаш имало православни мисии, а? Добре, добре. Я ми кажи някоя благотворителна или милосърдна организация на православната църква? Или тя само проповядва, а не се грижи за дреболии? Айде, дръж се естествено.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3576
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #874 -: Юни 14, 2021, 20:48:18 »
Quote (selected)
Но именно Църквата е свещта в мрака. Да, може би знаем за Античността  около 10 %. Но го знаем изключително заради средновековни преписи и цитати от автори - в огромната си част, свързани с Църквата
Т.е. да сме благодарни, че първо са бастисали огромното натрупано знание, защото не съответства на „Светото писание“, а после са ни черпили малко Платон и Аристотел, които са им се сторили достатъчно приемливи.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #875 -: Юни 14, 2021, 20:49:53 »
Ми да!
Цяла Европа е говорила и писала на славянски, и е била православна, та затова е било това пренаписване, изчегъртван и горене на книгите е ограмотяване на латиница на населението в западна Европа по времето на този Ренесанс Каролингов.
Трескава дейност се е развила тогава да изчегъртат православието и славянският език от Запада, та да го докарат до това окаяно бездушно и бездуховно състояние сега.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #876 -: Юни 14, 2021, 20:53:53 »
 otvrat
Не са мисии, а патриаршии.
Ти не четеш ли, или имаш проблем с възприемането.
А мисии има Гръцката митрополия в някои африкански държави.
Преди често по телевизията показваха репортажи за тях.
Ако съдите за света по България, просто си легнете, и оставете клавиатурата на спокойствие.

Памфуций

  • Гост
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #877 -: Юни 14, 2021, 20:59:14 »
Да ме просветиш "грамотнико" колко голяма е разликата между изгарянето и изчегъркването с цел пренаписване/преиначаване на исторически текстове?
Огромна.
Палимпсестите нямат за цел "пренаписване/преиначаване на исторически текстове". по същия начин, по който изолзването на камъни от Плиска за градеж на църкви, домове и огради, че дори добиване на вар от околните села няма за цел "заличаване на миналото". Впрочем самата Плиска ползва късноантичен "строителен материал". 
Така един късноантичен текст на Амиан Марцелин може да бъде изтрит от пергамент, не за да се скрие величавата победа на готите при Адрианопол, а за да бъде използван пергаментът за Евангелие, с което да се служи в близката черква. В един гръцки манастир славянски текст може да бъде изчегъртан не поради национализъм и омраза към славяните, за защото гръцки богословски текст би бил по-полезен в гръкоезичната среда, в която перхаментът е попаднал.
 

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23745
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #878 -: Юни 14, 2021, 21:05:43 »
Огромна.
Палимпсестите нямат за цел "пренаписване/преиначаване на исторически текстове". по същия начин, по който изолзването на камъни от Плиска за градеж на църкви, домове и огради, че дори добиване на вар от околните села няма за цел "заличаване на миналото". Впрочем самата Плиска ползва късноантичен "строителен материал". 
Така един късноантичен текст на Амиан Марцелин може да бъде изтрит от пергамент, не за да се скрие величавата победа на готите при Адрианопол, а за да бъде използван пергаментът за Евангелие, с което да се служи в близката черква. В един гръцки манастир славянски текст може да бъде изчегъртан не поради национализъм и омраза към славяните, за защото гръцки богословски текст би бил по-полезен в гръкоезичната среда, в която перхаментът е попаднал.
Огромна?
Ползвай направо безкрайна като вселената и глупостта ( не е моя мисъл ). :crying_with_laughter-3302:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #879 -: Юни 14, 2021, 21:08:36 »
Православни мисионери- ми Киприян Български?...Всъщност православоето е под властта на Османците, а и до 13 век-в сегащна Русия- която става Русия едва при Петър 1)-под опеката на Ордата.След това в Руската империя(империя от метисен тип)русификацията и православното мисионерство са били ограничавани и поради самия йарактер на конструкта.Пък и времената са други- не върви с огън и меч да покръстваш езичници

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23745
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #880 -: Юни 14, 2021, 21:16:46 »
Quote (selected)
Обявиха за “шпионин на Москва” борец срещу педофилите
https://pogled.info/svetoven/evropa/obyaviha-za-shpionin-na-moskva-borets-sreshtu-pedofilite.130722
ЕС е вреден за вашето здраве!

Памфуций

  • Гост
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #881 -: Юни 14, 2021, 21:19:59 »
Т.е. да сме благодарни, че първо са бастисали огромното натрупано знание, защото не съответства на „Светото писание“, а после са ни черпили малко Платон и Аристотел, които са им се сторили достатъчно приемливи.

Огромното знание са бастисали нашите прадеди , циганизираните, пардон славянизираните и германизираните езически народи на Европа. 

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #882 -: Юни 14, 2021, 21:28:14 »
е, то и Арий май е поопоскал Александрийската библиотека.Но каква е връзката със предрасъдъците днес тайна велика ест.

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #883 -: Юни 14, 2021, 21:41:37 »
якобинският гняв на буратино ми припомня кореспонденцията на Борис-Михаил с папата.Там имаше точно практическият казус ко прайм с некои, които по обичай имат две и повече жени, както и какво става с децата...Как църквата ще санкционира завареното положение и какъв закон ще наложи държавата относно правата , включително и за наследяването.Отговорът на Папата се пази, но не знаем какво е били становището на Патриарха....Не се знае дали едно по-либерално отношение не е било определящо на везните, а не  изтъкваният от историографите аргумент за предпочитание към ромеите заради уж възможност(нехде в бъдеще)  за автокефалност, за предпочитане на съседа пред далечния Папа и заради принципа на цезаропапизъм, която му допаднала.Опозицията на конницата може да е бил много по-решаващ.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3576
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #884 -: Юни 14, 2021, 21:43:30 »
Огромното знание са бастисали нашите прадеди , циганизираните, пардон славянизираните и германизираните езически народи на Европа.
Глупости на дискчета.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3576
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #885 -: Юни 14, 2021, 21:48:27 »
„В это время надвигается на Европу одно из величайших бедствий, скоро погрузившее ее в непроглядный мрак невежества и застоя; я разумею христианство, и именно христианство, воспринятое варварами, нахлынувшими на древний, классический Рим и раздавившими эту переросшую себя громаду.
Век разума сменяется веками непробудного умственного сна, продолжавшегося почти без перерыва полторы тысячи лет. В истории человечества не найти более грандиозного и ужасающего по своим проявлениям бедствия, чем это.
Невежество с удивительной ловкостью использовало учение Христа, чтобы под его прикрытием загубить всякое проявление живого духа, сковать всю Европу, казалось, цепями беспросветного мрака. Церковь, носительница учения Христова, завладела и телом, и духом невежественных масс и, во славу всемогущего и всеблагого бога, начала разливать по земле потоки крови, в которых топила грешные тела своих рабов, дабы приобщить их души, освобожденные от греховной плоти, к престолу Господню.
...........
Ни сожигание живьем, ни ужасающие пытки, не оказались в состоянии остановить рост раз пробудившегося сознания, и к началу 13 века по Р.X. Европа начала отряхивать с себя душивший ее тысячелетний кошмар.“

Вл. Стеклов, 1920 г.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23745
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #886 -: Юни 14, 2021, 21:48:53 »
Quote (selected)
Опозицията на конницата може да е бил много по-решаващ.

Ако мислим за едно и също нещо, конницата ака боляри не е изкарала добри аргументи и е навела глави.
На някой даже им помогнали с меч главите да докоснат земята.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23745
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #887 -: Юни 14, 2021, 21:55:53 »
Quote (selected)
Започна се преди много години под лозунга „Западната цивилизация трябва да си отиде.“ Белите либерали смятаха за велик акт да изобличават собствената си цивилизация.
Друг начин за премахване на "белотата" е да се отворят границите за цветните народи, които в крайна сметка ще превъзхождат и управляват бялото малцинство. Книгата “Лагерните светци” обяснява какво да очакваме в този случай. Вече виждаме как правителствата в западния свят са по-отзивчиви към нашествениците-имигранти, отколкото към родните си граждани.
https://pogled.info/svetoven/pol-kreig-robarts-bez-istina-nyama-svoboda.130693
ЕС е вреден за вашето здраве!

Памфуций

  • Гост
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #888 -: Юни 14, 2021, 21:55:57 »
якобинският гняв на буратино ми припомня кореспонденцията на Борис-Михаил с папата.Там имаше точно практическият казус ко прайм с некои, които по обичай имат две и повече жени, както и какво става с децата...Как църквата ще санкционира завареното положение и какъв закон ще наложи държавата относно правата , включително и за наследяването.Отговорът на Папата се пази, но не знаем какво е били становището на Патриарха....Не се знае дали едно по-либерално отношение не е било определящо на везните, а не  изтъкваният от историографите аргумент за предпочитание към ромеите заради уж възможност(нехде в бъдеще)  за автокефалност, за предпочитане на съседа пред далечния Папа и заради принципа на цезаропапизъм, която му допаднала.Опозицията на конницата може да е бил много по-решаващ.

Всъщност папата е доста по-"либералният" или по-скоро практичният в случая, ако съдим по отговорите, съдържащи "вие ни информирате , че гърците казвали". Становището на Патриарха е пристигнало година по-рано - то е общо взето в какво се състои работата на един владетел. Типично Фотиево, то залага основата на цял жанр в средновековната православна литература за "идеалния владетел".   

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #889 -: Юни 14, 2021, 21:58:27 »
колко да е "болярска"? Все още говорим за военна демокрация.Кавхан Исбул-една полумитична фигура запазила престола за племенниците си, вместо да го вземе, все още се опира на "военна демокрация" от източен тип.Клането на 50 и горница боилски рода май е мит,  но самият факт че една трета е оспорила властта е показателен в аналите за настроения и баланс.

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #890 -: Юни 14, 2021, 22:01:44 »
Вие ни информирате, че гърците казали....е точно така.Кореспонденцията прилича на пазарлък на арабски сук.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23745
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #891 -: Юни 14, 2021, 22:03:14 »
Quote (selected)
Клането на 50 и горница боилски рода май е мит,  но самият факт че една трета е оспорила властта

Или са оспорили или не!
Говорим за времена когато оспорването е ствало само с меч, ако са оспорили и не са победили не трябва да постявяме под въпрос съдбата им.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Памфуций

  • Гост
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #892 -: Юни 14, 2021, 22:43:51 »
„В это время надвигается на Европу одно из величайших бедствий, скоро погрузившее ее в непроглядный мрак невежества и застоя; я разумею христианство, и именно христианство, воспринятое варварами, нахлынувшими на древний, классический Рим и раздавившими эту переросшую себя громаду.
Век разума сменяется веками непробудного умственного сна, продолжавшегося почти без перерыва полторы тысячи лет. В истории человечества не найти более грандиозного и ужасающего по своим проявлениям бедствия, чем это.
Невежество с удивительной ловкостью использовало учение Христа, чтобы под его прикрытием загубить всякое проявление живого духа, сковать всю Европу, казалось, цепями беспросветного мрака. Церковь, носительница учения Христова, завладела и телом, и духом невежественных масс и, во славу всемогущего и всеблагого бога, начала разливать по земле потоки крови, в которых топила грешные тела своих рабов, дабы приобщить их души, освобожденные от греховной плоти, к престолу Господню.
Вл. Стеклов, 1920 г.

Мнението на Стеклов има толкова стойност, колкото и твоето. То е идеологическо. Каква писменост, каква култура носят тези варвари? Те не нападат Римската империя  научна цел, а за грабеж. Варварите живеят по границите на Римската империя векове - археологията показва ясно степента им на акултурация.
Готите са съседи на Римската империя още от трети век, но благодарение на Улфила и християнството успяват да изградят писмена култура. Пикти, Англи, Сакси, Франки, Славяни - всички те през медиума на християнството изграждат свои писмени култури. Великите варяги и още по-великите славяни - това, което познаваме като Русия е немислимо без "мракобесното християнство". Прословутите траки - гърцизирани и романизирани от 5 века рисма власт, докато дочакат един епископ , Никита, да превежда на "бески". Е, да превежда християнски книги, но на техния език. Докато дотогава, обредните им плочки са на гръцки и чат-пат латински, нали?
А най-безмилостна е археологията на Germania Magna - още от епохата на Август, тя е "приклещена" от Рим в онова, което е познато като Рейнски и Дунавски лимеси.  Четири века съседство с римляните и нищо, бате, нищичко, освен наменици за Империята. Франките, безспорно германско племе,  две деселителия след покръстването на Хловис вече строят църкви, манастири, градове, появява се т.нар. "меровингски скрипт", написана е "История на Франките", водят се "Кралски хроники", споменах за училищата към катедралите и т.н. и т.н.
 По същия начин - век и половина съседство с Византия е нужно, че един Омуртаг да започне да строи и да посее земята с гръцки надписи - писани очевидно от пленено и покореното население.  Три - четири десетилетия след Покръстването имаме т.нар. "Златен век на българската книжнина и култура".

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3576
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #893 -: Юни 14, 2021, 23:27:36 »
Quote (selected)
Мнението на Стеклов има толкова стойност, колкото и твоето. То е идеологическо
Ъхъ, да бе, затова има престижен научен институт на името на Стеклов – да берат срам заради тоя идеологически келеш.
А па мненията на Бонго нивгаш не биват идеологически. Те имат неоспорима, върховна и непреходна ценност, защото хич, ама хич не са жонглиране с думи и манипулации, а дестилат от свята и неподправена истина.

Памфуций

  • Гост
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #894 -: Юни 15, 2021, 00:27:54 »
Ъхъ, да бе, затова има престижен научен институт на името на Стеклов – да берат срам заради тоя идеологически келеш.
А па мненията на Бонго нивгаш не биват идеологически. Те имат неоспорима, върховна и непреходна ценност, защото хич, ама хич не са жонглиране с думи и манипулации, а дестилат от свята и неподправена истина.
Знам кой е Стеклов. Това не промения нито на йота мнението ми.
Дал съм ти конкретни примери с готи, франки, българи и руси. Ако имаш какво конкретно да кажеш - стреляй. Ако желаеш може да сравниш византийската култура , благодарение на която познаваме Омир, античния театър, Херодот, Тукидит, Аристотел и Платон или Франкската благодарение на която знаем Ливий, Тацит, Светоний, Вергилий и Овидий  с великата култура на мангасарите от припетските блата.  :smokin:

Напълно естествено след близо хилядолетие културна мисия, Църквата става консервативна, възспираща дори сила, което е нормално историческо развитие за институция , боравеща с вечни и абсолютни истини. Но да съдиш за историческата и културна роля по начина на Стъклов е все едно да съдиш за съветската наука по Лисенко и оная докторица, дето лекуваше старост чрез клизми със сода бикарбонат, забравих и името.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3576
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #895 -: Юни 15, 2021, 07:31:45 »
Дал съм ти конкретни примери с готи, франки, българи и руси.
Които са разводняване на въпроса и нямат никакво отношение към факта, че църквата мощно се е проявила като мракобесна институция.
Quote (selected)
византийската култура , благодарение на която познаваме Омир, античния театър, Херодот, Тукидит, Аристотел и Платон
Да-а-а, тези до един са византийски автори, ше знайш!
Quote (selected)
Напълно естествено след близо хилядолетие културна мисия, Църквата става консервативна, възспираща дори сила, което е нормално историческо развитие за институция , боравеща с вечни и абсолютни истини
След кое точно хилядолетие на „културна мисия“ цръквата е станала възпираща (пише се така, многоучений, а не по твоя начин), като още с налагането на властта си е довела хилядолетие не на „култура“, а именно на мракобесие – време толкова застойно, че е трудно да се каже какво изобщо се е случвало през него; време, наречено „тъмните векове“, в което „културата“ на поповете е успяла почти напълно и почти окончателно да изтрие античното знание? И кои са „вечните и абсолютни истини“, с които борави цръквата? Шантавите ѝ догми и ограничено, изкривено световъзприятие ли?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10099
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #896 -: Юни 15, 2021, 07:39:30 »
като още с налагането на властта си е довела хилядолетие не на „култура“, а именно на мракобесие – време толкова застойно, че е трудно да се каже какво изобщо се е случвало през него; време, известно като тъмните векове, в което „културата“ на поповете е успяла почти напълно и почти окончателно да изтрие античното знание?

Но все пак трябва да благодарим на църквата, че е почнала кръстоносните походи, защото благодарение на тях античната култура и науки дойдоха в Европа. Поне в Западна. А за православната църква няма какво до говорим. Толкова векове Византия е била в досег с античната култура и не е прихванала йота от нея.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23745
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #897 -: Юни 15, 2021, 07:43:11 »
Quote (selected)
Толкова векове Византия е била в досег с античната култура и не е прихванала йота от нея.
Като не прихваща се наложи планината да дойде за пет века.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3576
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #898 -: Юни 15, 2021, 08:27:56 »
Quote (selected)
почнала кръстоносните походи, защото благодарение на тях античната култура и науки дойдоха в Европа. Поне в Западна
Дойдоха в голяма степен благодарение на запазването и преписването им от арабите.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10099
    • Профил
Re: Толерантност и реалност
« Отговор #899 -: Юни 15, 2021, 08:37:58 »
Дойдоха в голяма степен благодарение на запазването и преписването им от арабите.

Да, де! Аз това имах предвид. И не ги донесе църквата, а отделни личности и цели колективи.