Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 22:57:35

Автор Тема: Езикова тема.  (Прочетена 29006 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Езикова тема.
« Отговор #240 -: Декември 15, 2021, 12:31:29 »
Пешо, сериозно ли толкова книги от български автори чете българският читател? Пък и изобщо толкова книги, бих казал. Георги Господинов май трябва да се прочете. Що награди получи! Усетих обаче мириса на... нещо в кацата с меда: Стойчо Керев, "Измамна реалност". Нея няма да прочета, но епизодично съм гледал негови клиенти в телевизионното му предаване "Новото познание". Сигурен съм, че ще ти хареса представянето на тази книга в отзива на Силвия Недкова "Исус като квантов физик и Аспарух, който ядосал руската армия. Стойчо Керев - Остап Бендер на конспиративните теории, надминава световната конкуренция с нова книга".
https://www.ploshtadslaveikov.com/isus-kato-kvantov-fizik-i-asparuh-kojto-yadosal-ruskata-armiya/
С поздрав за Кайли!

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Езикова тема.
« Отговор #241 -: Декември 15, 2021, 12:42:50 »
Език мой... Чета следното заглавие: "Вътрешен министър бил разработван за участие в престъпна група". И като носител на майчиния си език - българския, разбирам, че някакви тъмни сили са подготвяли вътрешния министър да участва в пъклените им дела. Оказва се обаче, че лицето е било разследвано за евентуално участие в престъпна група, преди да стане вътрешен министър. Така и е написано в текста - "по време на резследването...". Ох, олекна ми, значи пипалата на престъпниците все още не достигат до действащи министри! Ама защо ме подведоха със заглавието?

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Езикова тема.
« Отговор #242 -: Декември 17, 2021, 17:06:44 »
Езиковата тема явно вълнува само мен. Що ли? Ами ето днешен повод, защо. Съседското дете ми носи една задачка за 7. клас на СОУ. Препечатвам я не за да я решите математически, а за ми я изтълкувате филологически. Защото противно на разпространеното обвинение, че математиката е трудна за разбиране, се случва българският език да е по-труден. Ето задачата:

"Eдин блок може да се изоре от 6 трактора за 4 дни , ако изорават по 120 дка. на ден . Наложило се два от тракторите да бъдат преместени на друг блок. Останалите 4 трактора изорали същия блок за 5 дни. По колко декара на ден средно са изоравали четирите трактора?"

И така, повтарям, не е проблем решаването на уравнението, след като сте го съставили. Проблемът е в съставянето му. По-точно в историята на оранта. Go on!

Hint. Естествено, можете да намерите решението на задачата в Гугъла. В това няма нищо срамно, защото така постъпих и аз, за да разбера "даденото". Е, разбрах, и то се размина с рецепцията на майчиния ми език. Дерзайте!

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Езикова тема.
« Отговор #243 -: Декември 17, 2021, 17:12:18 »
Не разбирам какво те притеснява.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Езикова тема.
« Отговор #244 -: Декември 17, 2021, 17:28:18 »
Притеснява ме, че както разбирам езика на условието, какво значение за решението има броят на дните - 4 и съответно 5.

Неактивен Споко

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 633
    • Профил
Re: Езикова тема.
« Отговор #245 -: Декември 17, 2021, 18:52:07 »
„ако изорават по 120 дка. на ден“ е объркващо.
Аз го възприех, че шестте трактора изорават 120 дка на ден и блокът е с размер 480 дка. Останалите четири изорават по 96 дка на ден и за пет дни го приключват.
После видях решението и моето се оказа грешно.
Правилното условие би било:... ако всеки трактор изорава по 120 дка на ден.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Езикова тема.
« Отговор #246 -: Декември 17, 2021, 18:54:45 »
Quote (selected)
Най-продаваните български книги за годината. Искам да попитам дали някой ги е чел (защото аз не съм).
от тези съм чела:
две книги на Георги Господинов
две на Мария Лалева
Балада за Георг Хених, четох я отдавна и много я харесах
книгата на Татяна Лолова, слушах я
книгите за София на Кирил Топалов, слушах ги
книгата на Людмила Филипова, донякъде
двете книги на Людмила Антонова за Япония
книгата на Яна Борисова
книгата на Капка Касабова
еми това е, не е много, не ми се чете вече много, все си мисля -това вече съм го чела
ама как няма, аз се интересувам от порцелан и отскоро забелязах, че на произведения в моята година на раждане вече му казват антика :smokin:

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Езикова тема.
« Отговор #247 -: Декември 17, 2021, 19:13:46 »
Браво, Споко! И аз така разбрах, само че ти си спокоен, а аз побеснях. Кой нормален човек ще възприеме израза "6 трактора изорават по 120 дка. на ден" другояче освен като "заедно"? Ами да бяха написали "всеки от тях изорава по 120 дка. на ден"! В наратива на условието има още нещо идиотско: 6-те трактора изорават блока за 4 дни, ама като се покрили два от тях, четирите останали го изорали за 5 дни. Същите трактори са, демек, ама се напънали, баси... Подобни задачи редовно попадат на изпити и олимпиади - със сбъркано или двузначно условие. А са четени от автори, рецензенти, специалисти, инспектори и тути кранти в министерството! Накрая математиката била трудна... А така ли е?

AnonimusBG

  • Гост
Re: Езикова тема.
« Отговор #248 -: Декември 17, 2021, 19:23:17 »
Естествено не ви четох, но 6 трактора по 120 декара на ден е нещо от забавна математика, а не езикова тема.
Бъдете живи и здрави.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Езикова тема.
« Отговор #249 -: Декември 17, 2021, 20:00:39 »
Притеснява ме, че както разбирам езика на условието, какво значение за решението има броят на дните - 4 и съответно 5.
Ми щом се пита 'по колко на ден' сигурно трябва да някакво значение.
Аз интуитивно приех, че всеки трактор изорава по 120 дка и всичко ми се получи.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Езикова тема.
« Отговор #250 -: Декември 17, 2021, 22:41:10 »
Математика с интуиция не се прави, Пешо! Двусмислицата идва от българския език и затова е трябвало да се внимава. Ако аз ти призная, че "децата ми изяждат по една тенджера боб всеки ден", едва ли ще приемеш, че всяко от децата ми яде по една тенджера дневно. Но ако ти кажа, че "те закусват с по един сандвич и чаша мляко", сигурно ще разбереш, че всяко от децата яде по толкова. А понеже не съм тракторист, двоумението ми е съвсем оправдано и авторите трябваше да се погрижат да го отстранят.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Езикова тема.
« Отговор #251 -: Декември 17, 2021, 22:55:15 »
Задачката е идиотска, а езиковото двусмислие е само гарнитура.
Има си и езиково коректни, но също идиотски задачи. Например за двама туристи, които са на 20 километра разстояние един от друг. Ако единият се движи със скорост 4 километра в час, а другият с 5 километра в час, на какво разстояние един от друг ще са след 1 час?


Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2196
    • Профил
Re: Езикова тема.
« Отговор #253 -: Август 23, 2022, 17:01:10 »
Не че разбирам нещо от филология  :smokin:, но сравнявате ябълки с круши. Китайски, японски, лаоски и пр. - това са езици от съвсем други езикови системи, нищо общо с индоевропейските, с които ги сравнявате.
А що е то "азбучни" езици?
Бъркане на графеми (знаци) с фонеми?  Не е едно и също.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2196
    • Профил
Re: Езикова тема.
« Отговор #254 -: Август 23, 2022, 17:04:20 »
П.П. Вчера се опитах да обясня, но тук има по разбирачи от мен :).

Щ е знак (буква) в азбуката, срещу който няма звук, а два звука ш+т.
Ь е само знак, звук срещу него няма, за мекост на предходната съгласна и то само пред О - белЬо.
За останалите меки съгласни - всички без ж, ч, ш - изобщо няма знак за мекост - пишем я или ю, но ю е и знак за й в началото на думата и след гласна, а я има цели три значения в българската фонетика -й+а ябълка, мека съгласна + а - дял, мека съгласна+ъ вървя.
За звука ДЖ пък изобщо няма буква.
Ако и някой да има собствено мнение по въпроса.  :smokin:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Езикова тема.
« Отговор #255 -: Август 23, 2022, 18:04:43 »
Quote (selected)
В този ред на мисли се плаша, че жълтите ще напреднат много по-бързо от добрия бял човек, заради тяхното символно (йероглифно) изразяване на информацията.
Хи!
Хи!
ХИИИИИИИИИИИИ!
Кептън, недей така бря!
Ти направо въздигна една преводачка от емотиконица в нобелов кандидат лауреат.
Че кво са емтиконите освен йероглифи прим/ пиктограми прим + цветни пастелчета. :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Езикова тема.
« Отговор #256 -: Август 23, 2022, 19:10:07 »
Quote (selected)
В този ред на мисли се плаша, че жълтите ще напреднат много по-бързо от добрия бял човек, заради тяхното символно (йероглифно) изразяване на информацията.
Хи!
Хи!
ХИИИИИИИИИИИИ!
Кептън, недей така бря!
Ти направо въздигна една преводачка от емотиконица в нобелов кандидат лауреат.
Че кво са емтиконите освен йероглифи прим/ пиктограми прим + цветни пастелчета. :)))

Общо известна истина е, че дървената кукла няма мозък.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2196
    • Профил
Re: Езикова тема.
« Отговор #257 -: Август 23, 2022, 19:17:03 »
Че кво са емтиконите освен йероглифи прим/ пиктограми прим + цветни пастелчета.
Емотиконите са идеографски, а не пиктографзки знаци.

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 577
    • Профил
Re: Езикова тема.
« Отговор #258 -: Август 24, 2022, 11:17:23 »
По повод на емотиконите (известни още като "емоджи" или smileys) - една поучителна статия "Языки программирования на эмодзи, и как можно использовать смайлики в коде" .
https://habr.com/ru/company/sberbank/blog/579816/
А на извечния философски въпрос - ама какъв му е смисълът на това (респ. каква е ползата) - нацията на мислителите и поетите е отговорила отдавна така:
"NIEMAND ist unnütz, er kann immer noch als schlechtes Beispiel dienen!"
(НИКОЙ не е безполезен, може да служи поне за лош пример!)
 :smokin:

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8588
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Езикова тема.
« Отговор #259 -: Април 05, 2023, 21:05:58 »

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1460
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Езикова тема.
« Отговор #260 -: Август 06, 2023, 11:11:38 »
Това спциално за Св. София, пък и за други интересуващи се.
"Линк" към "пейпъра" има под картата.

"Leipziger Forscher finden den Ursprung unserer Sprache"

https://www.msn.com/de-de/nachrichten/wissenundtechnik/leipziger-forscher-finden-den-ursprung-unserer-sprache/ar-AA1ePYVq?ocid=msedgdhp&pc=U531&cvid=251bae2ce1424adfb1f0244d6c6fefb1&ei=39

Айде, от мен да мине  :ok:
https://www.science.org/doi/10.1126/science.abg0818



Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8588
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Езикова тема.
« Отговор #261 -: Март 18, 2024, 18:53:45 »
Защо се казва "Игнажден", а не "Игнатов ден"?