Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Януари 18, 2022, 09:17:29

Автор Тема: Край казана, или за културата на правене и пиене  (Прочетена 30794 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Джиджи

• Just Member
  • Коментари: 10987
    • Профил
Re: Re: Хора, пътища, разни бацили
« Отговор #60 -: Март 01, 2020, 15:35:43 »
БТВ пропуснах като дадох линка към Ракията ...

А аз няма да пропусна да ви осигуря нов вид салатка за същата тази ракия – абсолютно непретенциозна, свежа, по азиатски ...

Това последното, обаче, не го споменавайте пред компанията преди да нагъне салатката. Щото, нали знаете веруюто на българина: "Може да е прекрасна, ама не е нашенска..." 8)

На мен обаче снощи ми се наложи да правя 3 пъти такава салатка и добре, че случайно имах налични необходимите продукти.

Та, смесват се в купа:

•   1 кутийка /100 г./ Кълнове зелено китайско бобче /от Kaufland/ - попарени за 3-4 мин. с вряла вода, след което изцедени;

•   1 голямо узряло авокадо – на малки кубчета;

•   2 пресни зелени чушки – на тънки лентички

•   дресинг – аз най-често ползвам готов италиански салатен дресинг на фирма “Remia”

Да ви е сладко и ... НАЗДРАВЕ!  :t0301:

« Последна редакция: Март 01, 2020, 15:38:00 от Джиджи »

Неактивен Captain Buddy

• Just Member
  • Коментари: 797
    • Профил
« Отговор #61 -: Март 01, 2020, 15:36:28 »
.
« Последна редакция: Април 24, 2020, 22:31:58 от Captain Buddy »

Активен otvrat

• Just Member
  • Коментари: 7789
    • Профил
« Отговор #62 -: Март 01, 2020, 15:49:10 »
•   дресинг – аз най-често ползвам готов италиански салатен дресинг на фирма “Remia”

Едно време баба ми на село ползваше дресинг "Marzetti". Но само когато ѝ свършеше винения оцет и шарлана. Дядо ми харесваше "Girard's", но го нямаше редовно в колониала.

Неактивен Giuseppe

• Just Member
  • Коментари: 5374
    • Профил
« Отговор #63 -: Март 01, 2020, 16:55:18 »
Блгдр кептън, това което описваш си е точно така - разтриването, дет се вика - полеви тест.
 :D
За Евксиноградската също си прав.
Ся, аз не упреквам никого, даже бих казал уважавам и водкаджиите - просто това си харесват хората, един приятел много държеше да не му "смърдяло" и пиеше само водка. Уважавам си лично аз и уискито, но може би вече от капризност се муся на друго освен сингълмалц.Все пак имам едни съмнения, че и уискито вече го прибързват, по разни сведения ако го държат 6 години - ойде половината че и повече във въздуха и май след като сомелиерите го издокарат със смеските - нататък под налягане през дъбовия чипс, малко да постои в специалните им бурета изтощени 2 години от отбрани сортове бели вина и - айде на пазара.
То всъщност всяко питие си е хубаво, когато е с мяра и особено - на място!
В Рашата често пробвах и водката, имаше едни "Пшеничная" и "Посольская" - меки, та меки! И ония ми ти филийки тънконамазани с масло и няколко зрънца червен хайвер отгоре - какво друго, освен водка в оня ми ти студ? Е, айде и по скромно - огурците, малосоленные и с тях - това вървеше.
Уиски - ми като се изпльоскам вечерно време на терасата и слушам цвърченето на разни гадинки и гледам заревото на София - ммм...глътка Glenlivet 12, ми на свинското със зеле - винско, червено, какво повече?
Хм, увлякох се!
Да - освен онова с разтриването между длание, пробвай следния номер - малка глътка добра ракия  /домашна, от майстор/ с примляскване, оставяш 5-6 секунди да мине въздуха и през носа и сетне опитваш малка глътка винпромска - вземи ако искаш и някаква т.н. специална, отлежала...веднага спирта те удря в носа!
Пробваш точно в този ред.
То нали са казали хората - в сравнението е познанието.
Наздраве!
 :t0328:
« Последна редакция: Март 01, 2020, 16:58:20 от Giuseppe »
ДГД "правописците"

Неактивен Giuseppe

• Just Member
    • Профил
« Отговор #64 -: Март 01, 2020, 17:05:32 »
Джидже, това дето си го споменала, ако драснеш до него клечка кибрит - не гръмва ли бе душа?
 :m1731:
Снахата ме мОри с подобни салати /ала франка, тя е френска възпитаничка/, ама аз, простия шушон си муам само собственоръчна нарязана - да не изброявам, но само дресинга е от купешки продукти лятно време!
 :beer-405:
ДГД "правописците"

Неактивен Giuseppe

• Just Member
    • Профил
Както обещах,
РПсалм №1.
Подборка на матряла - според моите си разбирания 40% значимост за крайния резултат.
Азбучна истина, известна на 95% от правещите ракия е, че крайния резултат много зависи от качеството на материала.
По мои наблюдения, 95% от знаещите това, въобще не го спазват.
Или слагат всичко що им падне в кацата, или ако подбират съответния плод /гроздето и то е плод/ не се занимават с очистване на гнилости или части от съответния плод, които не са подходящи за ферментация –сърцевината със семките при дюлите напр./, или ако и това правят - не го правят в даден момент, а в продължение на седмици пълнят кацата /бидона/ или не почистват плодовете / а те са ръсени за разлика от преди 100г. с какво ли не/, или в крайна сметка кацата или бидона от м.г. е просто само заплактнат /щото спирта убива всичко лоша!?/.
В резултат на което:
-при неподбиране на плодовете се получава шльокавица и дори не смятам да отнемам времето ви . защо?
-всички гнилости показват започнали процеси на гниене, които се прехвърлят в пращината и това е един от основните причини при ферментацията да се получава високо съдържание на метилов алкохол, освен всички други примеси.
-събирането на плодовете повече от няколко дни предизвиква различно време на ферментацията им и това предполага част от пращината да ферментира все още, докато друга е изферментирала и това води най малкото до понижаване на рандемана, освен, че започват процеси които не са от полза на качеството.
-непочистването на плодовете внася различни химически замърсите ли в пращината които влошават вкеса на напитката. Измиването на плодовете води до друг проблем - премахват се дивите дрожди по кората на плодовете, които предизвикват ферментацията. А поне 50-70% от производителите им се свиди да дадат три лева за култивирани питомни дрожди които да добавят във материала, за да започне качествена и с добра скорост ферментация. дори и мая не добавят /за да били естествени!/ с което, забавяйки ферментацията, предизвикват оцетно-кисели реакции, бактериални замърсявания и т.н. - тема за следващия пост.
-непочистени и то до идеално състояние съдове за ферментация, води до бързо развитие на бактериални заразявания на материала. Това е все едно да не си измие човек зъбите, поне преди лягане, а можете ли да си представите колко от производителите  го правят това всяка вечер? А за бидоните си?
Верно, спирта убива доста неща, но за да се стигне до спирт - трябва време, а през това време работи всичко - бактериални инфекции, оцетнокисели реакции и т.н. и това предизвикато включително и от просто не добре почистени съдове за пращината.
Подбора и подготовката на плодовете включва и още нещо - зрялост, консистенция /плътността на материала готов за дестилация има важно значение/, т.е. добавянето на вода не е нещо без значение, точното измерване на захарността - особено важно!
Попитайте колко от казанджиите /хора, които трябва уж да са най наясно/ знаят каква е изходната захарност на различните плодове. Е, всеки може да си ги намери в интернет, но колко всъщност на практика ги знаят.
А те сасредно
-грозде - 20-25%
-череши - 12-14%
- сливи - в зависимост от сорта - 7-12-13%
и т.н.
А каква захарност се очаква е от основно значение как да си подготви човек пращината - пак в следващият ми пост.
Друг въпрос - смилане и въобще физическа подготовка. Колко от производителите си играят да мелят и/или режат и въобще обработват материала, освен всеизвестното смачкване на гроздето? А това е важно, защото колкото са по цели парченцата в пращината - толкова по малко материал ферментира и толкова повече се променя съотношението етилов алкохол - други смески!
Горното, съвсем накратко е изстрадан опит и то не само от мен - има си литература и инфо в нета по въпроса, но уви - "ние знаем всичко и не щем акъл" е една от най българските черти.
До следващият път.
ДГД "правописците"

Неактивен Джиджи

• Just Member
  • Коментари: 10987
    • Профил
Горното, съвсем накратко е изстрадан опит и то не само от мен - има си литература и инфо в нета по въпроса, но уви -
"ние знаем всичко и не щем акъл" е една от най българските черти.
  :0006: :flower-1088: :0006:

А по този повод аз ще ти направя намеря още една салатка, пак по-така ...   :D

САЛАТА ОТ МАРИНОВАНИ КАЛМАРИ
:

Продукти: 500 г. чистени калмари (нарязани на шайби), 1 ½ лимона

Калмарите
> в студена вода (да ги покрива) + 1 лимон (разрязан на 2). Водата кипва, варят се 1 мин., дърпат се от огъня; престояват 5 мин., вадят се /водата се запазва за маринатата/, поставят се в маринатата. 

за маринатата: 1  с.л. каперси + 1 малка главичка червен лук (на тънки шайби) +  1 к.ч. зехтин + 1 ч.л. сол + 2-3 печени червени чушки (на ивички) + 1 клонка кервиз + 2-3 скилидки чесън (на ситно) + 1 ч.л. риган + малко вода от варенето; + калмарите + сока от ½ лимон > престояват 2-3 часа.

:t0301:
« Последна редакция: Март 04, 2020, 09:57:05 от Джиджи »

Активен Maximus II

• Just Member
  • Коментари: 4642
  • Fuck the EU
    • Профил
Джузепе е прав, качественият дестилат започва с изходната суровина, по тая причина аз си варя само гроздова, метилов алкохол почти няма, в плодовите се дължи на пектина - полизахарид чиято ферментация води до пектинова киселина и метилов алкохол. В гроздето пектина е много по-малко от колкото в плодовете - дюли, круши, ябълки... Също е важно да се изварява материала веднага след приключване на ферментацията.

И накрая, не метиловият алкохол е най-страшен, защото противоотровата му е етиловия - основното съдържание на ракията. :)

Богати на пектин са "лисичите" сортове грозде - така любими на някои, като Отело, той има пектин колкото ябълките.
« Последна редакция: Март 08, 2020, 13:37:41 от Maximus II »
Подбуждани от користолюбие, ще ви мамят с лъстиви думи. Второ съборно послание св. ап. Петър 2:3

Неактивен Giuseppe

• Just Member
    • Профил
И така, псалм 2 - пращината /мъстта, материала, кашата.../
Това според скромното ми мнение е втората по важност част от правенето на ракията, защото тук се оформя алкохола и примесите - кои, колко и т.н. И естествено - от приготвянето на пращината зависи най много колко метил ще пием накрая.
Тук се допускат и най много грешки, част от тях поради незнание, друга - немърливост, трети - робуване на стари знания, митове и легенди.
За начало - вече почти всички използват пластмасовите бидони, които позволяват перфектно измиване - нещо, което уви не се прави, дори и да е в пъти по лесно от кацата в която преди са събирали материала и сетне или не са я миели като хората или е било невъзможно да сторят това качествено. А се знае, че дори едно петънце от стар материал да остане и при подходящи условия бактериалната инфекция е готова, а нататък - оцетно кисели реакции, метил и т.н. Знае се, но рядко се прави.
Друга грешка - събирането на материала продължително време, понякога и две седмици пълнят със сливи, щото не били узрели. Така е, почти никога дори и на едно дърво плодовете не узряват едновременно, но при слатането на още първата част започва и ферментацията и сетнешното добавяне означава в крайна сметка част от материала да е изферментирал, а друга - все още да ферментира, което води най малко до влошаване съотношението на алкохолите.
Трето - все се намират хора, които си мислят, че след приключването на ферментацията трябва да изчакат още седмица-две, за да преминела "тихата ферментация". Няма такава бира - ферментацията започва и завършва и като завърши - най добре е веднага да се вари, иначе пак започват пак процеси на влошаване съотношението на алкохолите.Края на ферментацията може и да се определя приблизително по различни начини - вкусване /трябва да нагарча без да се усеща сладнене/, с ухо до бидона - да не се чува шуптене /ми като има и глуи!?/, "шапката" да паднела /колко ли пъти сте виждали паднала "шапка", освен при гроздето понякога, запалената клечка над повърхността да не гасне...Убуу, ама за целта си има захаромери! И то не от малките по 1 лев, а от онези с температурната корекция поне. Десетина лева. Няма да говорим за рефрактомерите, щото са скъпички за домашно ползване, въпреки че мераклиите могат да отдерят 50-60 лева и за такова "чудо".
И това е - като падне захарността до 0 - възможно най бързо се вари.
Четвърто - при приготвянето на пращината се съблюдават някои правила за изходно ниво на захарността, а тя най общо трябва да е - при гроздето не по малко от 22 захарни градуса, а при останалите плодове - поне 16-17 градуса.
По горе дадох средната захарност на различните плодове, сега предполагам е ясно, защо се предпочита гроздовата ракия?
Това не означава, че другите ракии са по лоши - просто трябва да се "пипнат", а и са по ароматни, освен ако не варим от мускатовите сортове само, но там излиза доста скъпичко удоволствието. Да не остане с грешно впечатление някой - това и за мен е "Мерцедеса" на ракиите, както и "Перловата" /аз лично я предпочитам даже повече/, но...грозде "перла" вече почти не се намира, мускатовите също са рядко и скъпи, но пък в магазините колкото щеш "перлова" и "мускатова"???За Отела - Максимус спомена.
Та продължавайки с началната захарност стигаме до поредния мит, който царува дори и сред "разбирачите" - че добавянето на захар, за да се постигне поне минимален захарен градус от 16-17 градуса - влошава материала и е източник на метил и от него боли глава и се "гордеят" хората, че направили "без грам захар" ракията си и...глупости.
Цялото производство на алкохол е преобразуване на захари чрез ферментация!
Ама плодовата фруктоза не била баш захар - айде да не се увличаме, под въздействието на дрождите, каквато и да е захар се превръща в алкохол и в какви алкохоли ще се превърне, най малко пък зависи дали е добавена захар или не. Ако не добавите, за да стигне стартовата захарност 16-17 градуса, понякога може да си направите просто чудесен оцет.
Няма нужда да се убеждаваме - сладко направено с достатъчно захар стои с години, а материал с малко захарност - вкисва, знае го всяка домакине. Освен това, високоалкохолни напитки се произвеждат в Европа от стотици години и след като са правили хората изследвания, анализи и проби - това е резултата - захарност при старта мин. 16-17 градуса. Да не забравя, че и високата захарност над 25-7 градуса също не е добре - ферментацията не тръгва добре /иначе нямаше да можем да правим сладка/, което води до влошаване на качеството на ферментацията. Да не стават грешки - във винпромите дори и захар не използват а изосуит - който иска да си потърси какво е това.
Нататък - гъстотата също трябва да се съблюдава, особено при високопектиновите плодове - ябълки, круши, дюли. Най добре е пращината да има гъстота на соцбоза. Иначе загаря, а загорял материал не става за нищо - дори и преварка не го оправя.
Разбъркване - зависи какъв материал се подготвя - трябва да се знае приблизителното време на ферментиране и да се бърка в началото по два пъти на ден, но към втората половина на ферментацията трябва да се спре. В началото - така се аерира материала и това способства за размножаване на дрождите, но те самите "работят" анаеробно и по към края са вече и затруднени от наличието на алкохол - затова и спираме.
Дрождите - друг мит, че то си има по плодовете диви дрожди и те си започват сами ферментацията.
Има и започват, но ако не са измити и ако температурата е оптимална. Иначе започва една вяла ферментация, продължаваща дълго време и това понякога води до вкисване и/или развитие на бактериални инфекции и т.н.
За предпочитане е да се добавят питомни /култивирани/ дрожди, за стабилна ферментация, особено в студените или горещите месеци. Знае се, че оптималната температура е 20-25 градуса С, под 15 ферментацията спира и трябва да се слагат грейки - пуска се в бидона бутилки от мин. вода пълни с гореща такава или при горещи месеци - същото но със студена вода.Трябва да се прави необходимото да се държи ферментацията в оптималния диапазон. За култивираните дрожди /някои използват мая за хляб, но това не е по добрия вариант/ се продават по агроаптеките и струват около 3 лева за 100 литра пращина. Ферментацията преминава бурно, кратко и с ясен край. Избегнати са образуването на бактерии и оцетнокисели процеси.
Пращината се държи и на сянка, като най добре е да е плътно затворена и въглеродния двуокис образуват при ферментацията да минава през воден клапан /маркуче от капака - през бурканче с вода/.
За да се избегнат бактериални и други инфекции е необходимо пращината първоначално да се подкиселява до Рh 3-3.5 - мери се лесно с лентички продавани във химическите и агроаптеки по стотици за 3-4 лева.
Става с обикновенно лимонтозу. Може и на око - приблизително грам на 10 литра, но за различните материали е различно количеството - сливите напр. имат своята си киселинност и там трябва да е по малко...абе най добре си е да се мери.
Накрая, при слагането в казана пък, трябва да се неутрализира със сода бикарбонат - пак е добре да се мери и да се стигне поне до Рh 6. Не трябва и да се прекалява със содата - малко разваля вкуса.
Да не пропусна също - измиването на плодовете е препоръчително заради пръскането, за дюлите - задължително махане на мъха. За пектиновите плодове - махане на сърцевината със семките, нарязване, някои практикуват и предварително сваряване и тогава мачкане и слагане в бидона. Костилките също трябва да се отстраняват още в началото на ферментацията, това става при добре смлени плодове и стабилна ферментация още на 3-4-5 ден - те падат на дъното и с преливане трябва да се отстраняват - иначе освен влошаване на материала се получава и недобър дъх.
Е, май сме готови за варене. Отклоненията няма да разглеждам - спряла фирминтация, наченки на вкисване и т.н.     
« Последна редакция: Март 09, 2020, 17:52:27 от Giuseppe »
ДГД "правописците"

Активен AnonimusBG

• Just Member
  • Коментари: 4677
    • Профил
Джузепе
Благодаря за отличните лекции.
Наесен се надявам да взема изпита.

Quote (selected)
Знае се, че оптималната температура е 20-25 градуса С, под 15 ферментацията спира и трябва да се слагат грейки - пуска се в бидона бутилки от мин. вода пълни с гореща такава или при горещи месеци - същото но със студена вода.

По-горе го писах, но да го повторя.
Бидоните ми са ПВХ по 50 литра.
Използвам аквариумни нагреватели.
Слагам температура 22-23*С.
Нагревателите ги слагам в ПЕТ бутилки с вода.
Херметизирам ги със силикон.
Останалото е както си го написал.
С тая разлика, че материалът го купувам, а не го чакам да узрее и да го набера от където трябва.
Благодарско на теб и на Максимус за информацията.

Активен Maximus II

• Just Member
  • Fuck the EU
    • Профил
ПЕТ бутилки с вода  :t2654:
Подбуждани от користолюбие, ще ви мамят с лъстиви думи. Второ съборно послание св. ап. Петър 2:3

Активен AnonimusBG

• Just Member
    • Профил
ПЕТ бутилки с вода  :t2654:

От Джузепе.
Quote (selected)
Знае се, че оптималната температура е 20-25 градуса С, под 15 ферментацията спира и трябва да се слагат грейки - пуска се в бидона бутилки от мин. вода пълни с гореща такава или при горещи месеци - същото но със студена вода.Трябва да се прави необходимото да се държи ферментацията в оптималния диапазон.

??

Активен Maximus II

• Just Member
  • Fuck the EU
    • Профил
304 Stainless Steel Beer Cooling от https://www.aliexpress.com/

Маркуч с топла вода на единия край, спиралата се потапя, другият се излива навън.
Ако температурата на ферментация е прекалено висока - същото, но със студена вода.
« Последна редакция: Март 09, 2020, 18:36:40 от Maximus II »

Активен Maximus II

• Just Member
  • Fuck the EU
    • Профил

Активен AnonimusBG

• Just Member
    • Профил
304 Stainless Steel Beer Cooling от https://www.aliexpress.com/

Маркуч с топла вода на единия край, спиралата се потапя, другият се излива навън.

Маркучът от какъв материал е?
При моя вариант се поддържа постоянно оптимална и гарантирана температура.
Но кой както иска така да си поддържа температурата.
Аз исках да подскажа вариант.
Ако ПЕТ те смущава бутай директно аквариумния нагревател.
Слагам го в бутилката в вода, за да е по-меко въздействието на джибрите.

Активен Maximus II

• Just Member
  • Fuck the EU
    • Профил
Ами ако се прегрява от самата ферментация, какво правиш, високата е по-вредна от ниската температура, просто проверявам с термометър, и пускам топла или студена вода, до достигане на оптимум, и после я оставям, до на другия ден. :)

Активен AnonimusBG

• Just Member
    • Профил
Нищо не правя.
Нагреавателят автоматично поддържа зададената му температура.

Неактивен Giuseppe

• Just Member
    • Профил
Начи, варианти за нагряване - много, зависи и от възможностите. Аз специално на бидони от 60 литра минавам с бутилки от мин. вода от 10 литра.
А, това ме подсети - и бидоните и казаните се пълнят до 80% от номиналния им обем - практически проверено, че е достатъчно за разширяването на материала при ферментация/дестилация.
Но подробности - в следващия пост.
И да, мислех че се подразбира - при ферментацията се отделя топлина и това трябва да се вземе под внимание.

Абе тук варианти много!
ДГД "правописците"

Активен Maximus II

• Just Member
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #78 -: Септември 05, 2020, 10:12:35 »
До тук за Giuseppe -  :0013:

Сложих мускат отонел, след бурната - в стъклени дамаджани 50 л и воден клапан, после  вода, захар, лимонена к-на до pH 3, дрожди, азотна храна с витамин В1, задължително... и накрая много "внимателна преработка" ;)

Активен Maximus II

• Just Member
  • Fuck the EU
    • Профил
« Отговор #79 -: Септември 05, 2020, 14:47:37 »
ПРЕПОРЪКА (ЕС) 2016/22 НА КОМИСИЯТА

от 7 януари 2016 година

за предотвратяване и намаляване на наличието на етилкарбамат в спиртни напитки от костилкови плодове и в спиртни напитки от джибри от костилкови плодове

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=OJ:JOL_2016_006_R_0004

Неактивен Giuseppe

• Just Member
    • Профил
« Отговор #80 -: Септември 05, 2020, 17:32:51 »
Quote (selected)
При смачкването на плодовете костилките могат да се счупят и съдържащите се в тях цианогенни гликозиди могат да влязат в контакт с ензими от смачканите плодове.
Основно изречение!
Никога не "мачкайте" костилкови плодове!
Обикновена дрелка с миксер за разбъркване на циментов р-р върши прекрасна работа - мъстта става на каша, без да е повредена и една костилка - лично пробвано доста години и с всякакви костилкови които се използват за правене на ракия - сливи, череши, кайсии.
Никога не използвайте ензими за костилкови.
Ензимите може и да са добри при плодовете с високо съдържание на пектин - дюли, абълки, круши, но тия са семкови и при тях бъркалката върши още по добра работа, а може да се мине и без ензими.
ОК ензимите разграждат свързаната захар, но струва ли си да се тровим, когато правим нещо за себе си, само и само да получим повече?
Накрая - на практока не е верно, че първотока изтича само в началото - има го и в опашните фракции, хората отдавна са го остановили научно и не знам тия зелки от ЕС какви ги пишат сега.
Начи - или ректификационна колона и си получавате чист спирт и сетне го правите каквото искате с овкусители и ароматизатори, или аламбик и препичане.
Когато се дестилира еднородна маса - вече може и да се говори за по фино отделяне на метилов, етилов и т.н. алкохоли, при дестилация на мъст с аламбик - забравете!
Що се отнася до подготовката на матрЯла- бях писал - угнилости и т.н., чисти съдове за ферментация...
Тия откриват топлата вода.
Що се отнася до допустимите стойности на метил и т.н.
https://econ.bg/%D0%9D%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5/%D0%9D%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B1%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%80%D1%82%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%82%D1%8F%D1%85%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8-_l.l_i.128923_at.5.html
ДГД "правописците"

Активен Maximus II

• Just Member
  • Fuck the EU
    • Профил
« Отговор #81 -: Септември 05, 2020, 17:41:31 »
Учили сме по химия - ацеотропни смеси, такава е сместа етанол+вода, която има ацеотроп при около 95,6 масови процента етанол, при разделяне на смес от етанол и вода чрез дестилация/ректификация, максималната концентрация на етанола, която може да се достигне на върха на колоната, е тази на ацеотропа. Може чрез дестилация с две колони при различни налягания, ацеотропна дестилация - непостжимо за домашния майстор.

Повече грижа за суровината.

Неактивен Дозирис 2.0

• Just Member
  • Коментари: 2701
    • Профил
« Отговор #82 -: Септември 05, 2020, 17:50:40 »
Quote (selected)
При смачкването на плодовете костилките могат да се счупят

Не могат. МОЖЕ да се счупят, може и да не се счупят. Костилките не са способни да се счупят. Счупването не зависи от тях по никакъв начин.

Неактивен Giuseppe

• Just Member
    • Профил
« Отговор #83 -: Септември 05, 2020, 17:52:25 »
Пропуснал съм да добавя, но май съм писал преди - при добра ферментация, особено с добавени култивирани дрожди, след третия ден от ферментацията може да изчистите костилките на плодовете. При черешите е малко зор, но и там си има чалъми.
Нататък - без костилки още няколко дни.
И  - препичане, аз поне всичко препичам, а аромата...ами и там си има чалъми.
Що препичам - Максимус е развил теорията.
Всъщност и да и не.
При препичане, разтвора етанол/ плюс всички останали боклуци/ - вода трябва да не е повече от 30 градуса. Иначе става опасно.
« Последна редакция: Септември 05, 2020, 17:57:47 от Giuseppe »
ДГД "правописците"

Активен AnonimusBG

• Just Member
    • Профил
« Отговор #84 -: Септември 05, 2020, 21:28:52 »
Дайте съвет.
Каня се да правя сливова.
Мога да взема преса под наем.
https://www.youtube.com/watch?v=DnFEaLXJzBk
Да ги чистя ли костилките или да я карам мързеливата?

Неактивен Giuseppe

• Just Member
    • Профил
« Отговор #85 -: Септември 06, 2020, 09:31:31 »
Ако са "стенлей" или други едри сливи от сорта и ако не са много - чисти ги.
Аз първата година си играх и чистих 60-70 кила сливи.
На следващата още ме домързя и след смилането /пак повтарям - не използвам преса, а и не мисля, че е по добре/ и добавяне на култивирани дрожди, костилките сами бяха на дъното след 3-4 дни. Тогава и ги извадих.
Сега, при самото смилане се остъргва почти на 100% костилката и като се постигне сетне с малко вода и захар /а това също трябва да се направи/ консистенция като доматено пюре или гъста боза, костилките ги дооглогват дрождите и ги отстранявам почти чисти. Мисля, че с преса това няма да се получи, но не съм и опитвал така.
Докарай захарност към 16-17% мин. И осигури 20-на градуса на мъстта.
И не забравяй да кажеш едно "наздраве" сетне, сливовата си е баш зимната ракия!
 :beer-405:
ДГД "правописците"

Неактивен Giuseppe

• Just Member
    • Профил
« Отговор #86 -: Септември 06, 2020, 09:42:31 »
Чак сега погледнах и пресата.
Раздвоен съм.
То е добре да ферментира само сока, но отчети, че ароматите са най вече по кората /люспите/ на плодовете. Това по ми прилича на винпромските  методи, там аромати не им трябват. А както видях, това всъщност е преса за отцеждане, и без това предварително бяха направили материала на пюре.
Бих използвал такова нещо за круши, дюли и въобще пектиновите плодове, при които ако останат парчета загарят и може да пратят всичко на кино.И там вече трябва да се прилагат разни доп. мерки.
Ммм...не знам, ще бъда любопитен, ако дадеш мнение като го пробваш.
Успех!
ДГД "правописците"

Активен Maximus II

• Just Member
  • Fuck the EU
    • Профил
« Отговор #87 -: Септември 06, 2020, 09:56:50 »
Поради горните причини, не правя и не пия плодови, само от грозде и "второ вино", култивирани дрожди, оптимална ферментация и pH, пектините в гроздето са минимални... Виждал съм познати, с остро отравяне от домашни "отровячки", но хроничното отравяне с изоамилов алкохол и етил ацетат е много коварно.

https://e-vestnik.bg/8502/d-r-vladislav-tashkov-i-nay-skapanata-vinpromska-rakiya-e-po-kachestvena-ot-nay-izpipanata-domashna/

Активен Maximus II

• Just Member
  • Fuck the EU
    • Профил
« Отговор #88 -: Септември 06, 2020, 14:09:24 »
Quote (selected)
При препичане, разтвора етанол/ плюс всички останали боклуци/ - вода трябва да не е повече от 30 градуса. Иначе става опасно.

Разреждам дестилат/вода, 1 към 2, за преваряване,  знам че е правилно, но би ли обяснил подробно?

Неактивен Giuseppe

• Just Member
    • Профил
« Отговор #89 -: Септември 06, 2020, 15:40:51 »
Няма нищо за подробно обясняване, разтвора в казана трябва да е 25-30 градуса, колкото по нагоре толкова е по опасно да се запали при неправилно боравене или от случаен огън и т.н.Може да следва и буум с разплискване на горящ спирт.
В твоя случай си ОК с разреждане 1 към 2, даже е малко пресилено, едва ли слагаш 60 градуса първи дестилат.
Първия път аз събирам всичко /някои махат още тогава 0.5% от първака и след това при препичането още 0.5%/, но по често събират всичко до към 30 градуса на изхода от казана и после го разреждат до 25-30 градуса общото количество за препичане.
Зависи от материала, но обикновено събрания дестилат от първо дестилиране е около 48-50 градуса, значи ако добавиш вода в съотношение обратно на твоето - 2 дестилат едно вода, долу горе ще получиш това, което е безопасно.
Винаги меря със спиртомера и то голям - с корекция на температурата.
Известно е разбира се, че гроздето е най добрия плод за ферментация и дестилация, но аз съм на мнение, че при точно изпълнение на процеса от началото - здрави, узрели, неугнили плодове, отстраняване на костилките дори и след началото на ферментацията, форсирана ферментация с културни дрожди и при спазване на температура 20-25 градуса - нататък остава само внимание при дестилацията и отделяне на първотока някъде около 1% от първоначалното количество на материала, както и спиране на дестилацията при припека до достигане на около 43-45 градуса - е уверявам те, няма да имаш никакви проблеми, а ще си пиеш ракия с аромат и вкус.
Това, при гроздето е трудно постижимо, само ако си напълнил казана с мускатови сортове, има остатъчен аромат, но и тук при препичане остава само една идея.
Въпрос на предпочитания и вкус разбира се.
« Последна редакция: Септември 06, 2020, 15:43:34 от Giuseppe »
ДГД "правописците"

Неактивен Giuseppe

• Just Member
    • Профил
« Отговор #90 -: Септември 06, 2020, 15:47:14 »
Да, сега забелязах, че и Ph си споменал - така си е, първоначално го докарвам до 3 и сетне преди казана коригирам със сода бикарбонат, но тук малко се колебая - все така съм го правил, но има доста спорове из форумите за употребата на содата и затова после със сода го докарвам до 5.5 - 6, за да намаля количеството и.
ДГД "правописците"

Активен Maximus II

• Just Member
  • Fuck the EU
    • Профил
« Отговор #91 -: Септември 06, 2020, 16:30:02 »
Питах за опасността, но изощо не ми е хрумвало, че от силен кипящ спирт, може човек да изгори, буквално, добре че ми каза.

Приблизително и аз така, но те уверявам, че от второ вино от каберне и мерло, варя препек, с аромат, наистина по-слаб, но хубав, опитно установих, че на 45-46° започват грубите аромати и там спирам при преваряване.

Харесват я даже закоравели пиячи на гадна пърцуца, даже ме заподозряха, че добавям аромати.

Патоки и първак изхвърлям, от икономия не е забогатял никой, а така пия хубави питиета.

Неактивен Giuseppe

• Just Member
    • Профил
« Отговор #92 -: Септември 06, 2020, 19:48:02 »
Първака не го изхвърляй - добави до 30% вода и капка - две на литър от онова зеленото веро /абе за аромат и миещ ефект/ и айде в бачока на колата зимно време!
Уверявам те, че вече години карам така и никакъв ефект върху съединения или чистачки, а като пуснеш да ти измие стъклата - ммммм, аромат, та чак започваш да примляскваш.
И патокито стават, но по скоро те са за следващия бидон, недей така изхвърля, това са поне аромати!
Зян.
п.п. а понякога ако нещата не вървят добре с ферментацията се налага и добавяне на някой друг литър спирт точно на такива градуси - откъде ще го вземеш?
Дори и нищо такова да няма, аз на вилата пръскам наоколо против комари и паяци и понеже си мирише ден-два, предполагам гоня и секкви други гадини.
Гледам да не засягам цветята - едно от другите ми хобита, но до сега не съм забелязал лош ефект. Е, аз пръскам повече около оградата и по дървата за зимата.
« Последна редакция: Септември 06, 2020, 19:57:42 от Giuseppe »
ДГД "правописците"

Неактивен Giuseppe

• Just Member
    • Профил
« Отговор #93 -: Септември 06, 2020, 20:05:43 »
Ама я като споменах цветята, пуснах една тема - имаше я в стария форум за цветя, но и Симпли изчезна и Пешо и темата потъна.
Я да питам тук, може някой да знае, изглежда пиеници се навъртат... :yes-1289:
Та - имам три вида магнолии и едната едва на 7-мата годино цъфна, другата гледам чак тази година е заложила цвят и на пролет ще и се радвам нооо...рядко са цветовете за 8 годишни магнолии.
Поливам нормално, торя ги един -два пъти с комбинирана тор.
Има ли някакви магии за тях, че пустите му цветя излязоха по сложни и от хубавата ракия, за която изчетох литература "Москвич" с ремарке, дали някой няма да ми спести такова зубрене. Четох и форуми - амиии, халтава работа, не е като в ракиените сайтове строго подредено, ясно и достъпно!
Та?
ДГД "правописците"

Активен Maximus II

• Just Member
  • Fuck the EU
    • Профил
« Отговор #94 -: Септември 07, 2020, 19:43:07 »
От цветя разбирам само това, че като подариш на жена, и тя се кефи, не мога да помогна в случая. Може би в Бгмамите ще знаят нещо.

Мускатът кипи страшно, мерих pH, 3,3 - идеално,  пуснал си е аромата, мн. кефи, и се е загрял, за пръв път мъстта ми е на 22°С, няма да охлаждам.както вървят нещата, на 10 октомври, ще се пие първото вино.

Мерак ми е да сложа и сира, незнам дали ще имам време. Някой правил ли е сира, да каже как е?

Активен AnonimusBG

• Just Member
    • Профил
« Отговор #95 -: Септември 07, 2020, 20:30:04 »
Благодаря.
Ще пробвам с пресата.
Досега не съм го правил.

Имам и друг въпрос.
От концентрат за сокове дали ще се получи нещо свястно или там има много консерванти?

Активен Maximus II

• Just Member
  • Fuck the EU
    • Профил
« Отговор #96 -: Септември 07, 2020, 20:48:03 »
Консервантите определено пречат на ферментацията, обикновено слагат сорбат или натиев бензоат. Но в тях има много пектини, правят метилов алкохол, а той бавно и коварно копае черния дроб и бъбреците.

https://rakiashop.eu/%D0%BC%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%8F-%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%BB/

Активен Maximus II

• Just Member
  • Fuck the EU
    • Профил
« Отговор #97 -: Септември 07, 2020, 20:52:06 »
Българите пием много боклуци и отровячки, ето как е във Франция, естетично:

https://avatars.mds.yandex.net/get-zen_doc/3985268/pub_5f414d13917e0a2a99fec7a5_5f4157794d12c246721944d8/scale_1200

Това е казан за конячен дестилат.
« Последна редакция: Септември 07, 2020, 20:54:22 от Maximus II »

Активен AnonimusBG

• Just Member
    • Профил
« Отговор #98 -: Септември 07, 2020, 20:55:02 »
Аз просто не съм в час дали в концентратите за сокове има консерванти или ги добавят когато ги разбъркват.

Активен Maximus II

• Just Member
  • Fuck the EU
    • Профил
« Отговор #99 -: Септември 07, 2020, 21:57:15 »
Ами можеш да пробваш, разреди 1 литър на захарност около 25, сложи му малко хидратирани дрожди и виж дали ферментира?

Неактивен Giuseppe

• Just Member
    • Профил
« Отговор #100 -: Септември 08, 2020, 17:18:41 »
Това дето го показваш колега на снимката, ми прилича на първите образци на ректификационните колони.
Този средния съд е нещо като буфер, където флегмата на по високите фракции се охлажда и връща отново в първия казан, абе нещо като тарелките на колоните.
И това като го гледам, май не е работило, толкова излъскано - в спалнята да си го сложиш!
 :cocktail:
ДГД "правописците"

Неактивен Giuseppe

• Just Member
    • Профил
« Отговор #101 -: Септември 08, 2020, 17:24:33 »
Аз просто не съм в час дали в концентратите за сокове има консерванти или ги добавят когато ги разбъркват.
И аз не съм в час, но ако захарността е в зоната годна за ферментации - под 30 и няколко градуса демек - или ще ферментира до някакъв алкохол или ще стане за оцет.
Захарта спира тези процеси, но пък никога не съм се интересувал колко, при какви условия, до кога и т.н.
Все съм чел как да се подкарват ферментациите в правилната посока, но как се спират - чел съм само, че ако искаш да запазиш мъст до пролетта - висока захарност, покриване с материал да няма досег с въздух, ниска температура и...късмет.
ДГД "правописците"

Активен Maximus II

• Just Member
  • Fuck the EU
    • Профил
« Отговор #102 -: Септември 08, 2020, 18:02:34 »
Това е работещ дестилатор, на газ е, дестилатът за конячно отлежаване се прави само на аламбик, никакви колони и тарелки, чисто е, защото така си го поддържат, защо у нас е свинщина по дестилериите?

Вижте дестилериите за малцово уиски, и там е чистота и ред.

Активен AnonimusBG

• Just Member
    • Профил
« Отговор #103 -: Септември 18, 2020, 23:13:20 »
Ами можеш да пробваш, разреди 1 литър на захарност около 25, сложи му малко хидратирани дрожди и виж дали ферментира?

Става.
Ферментацията тръгна.
Купих концентрат от бяло грозде(сорт не е указан).
https://grainmart.ru/product/сок-белого-винограда-концентрирован/
Сипах и малко дрожди за да стартира процеса.
Засега всичко е като по книга.

P.S. Горният линк не се отваря. Най-вероятно е заради кирилицата. На вниманието на Принца. Не е за пръв път.
Ако някой случайно се интересува може да го намери по-долу.
Сок виноградный, белый концентрированный, 5 кг
https://grainmart.ru/product-category/ingredients/juices/

NB На вниманието на форумците: ето така се прави -- с помощта на таговете [ url ] и [ /url ] (без интервали в тях). Втората иконка от втория ред иконки над прозореца за писане на мъдри мисли.
« Последна редакция: Септември 21, 2020, 10:01:38 от von Gossinger »

Неактивен Nor1

• Just Member
  • Коментари: 5515
    • Профил
« Отговор #104 -: Септември 19, 2020, 01:12:47 »
Цитат на: AnonimusBG

Горният линк не се отваря. Най-вероятно е заради кирилицата. На вниманието на Принца. Не е за пръв път.

С линковете на кирилица няма оправия.
Или трябва ръчно да се направи копи-пейст на целия адрес, или всяка кирилска буква да е %нещоси.
И в други форуми съм го срещал, и админите не успяха да го оправят.
« Последна редакция: Септември 19, 2020, 01:15:56 от Nor1 »

gossinger

• Гост
« Отговор #105 -: Септември 21, 2020, 10:04:35 »
Цитат на: AnonimusBG

Горният линк не се отваря. Най-вероятно е заради кирилицата. На вниманието на Принца. Не е за пръв път.

Или трябва ръчно да се направи копи-пейст на целия адрес, или всяка кирилска буква да е %нещоси.

Като ви мързи да използвате втората иконка от втория ред с иконки над прозореца за мъдри мисли така ще е.

И това не е проблем на системните администратори, а на програмистите.

Неактивен Nor1

• Just Member
  • Коментари: 5515
    • Профил
« Отговор #106 -: Септември 21, 2020, 15:25:58 »
Цитат на: von Gossinger
Цитат на: Nor1
това не е проблем на системните администратори, а на програмистите.

Знам. И понеже съм бил сисадмин, а не програмист, също не знам как се оправя.

ddantgwyn

• Гост
« Отговор #107 -: Септември 21, 2020, 18:29:01 »
Цитат на: von Gossinger
Цитат на: Nor1
това не е проблем на системните администратори, а на програмистите.

Знам. И понеже съм бил сисадмин, а не програмист, също не знам как се оправя.

Най-вероятно с пипане на php кода на форума, което ако не се направи от неговите създатели, ще има краткотраен ефект -- до първата актуализация.

Активен buratinob

• Just Member
  • Коментари: 15099
    • Профил
« Отговор #108 -: Септември 21, 2020, 18:39:48 »
Бе вас няма ли кой да ви изгони от казана!
С тия кодове ще вкиснете ракията, а за кисела ракия няма лек или ваксина. :t0328:

Активен AnonimusBG

• Just Member
    • Профил
« Отговор #109 -: Септември 21, 2020, 20:30:13 »
Благодарско.
Вече ще зная.

ddantgwyn

• Гост
« Отговор #110 -: Септември 21, 2020, 23:22:33 »
Бе вас няма ли кой да ви изгони от казана!

няма.

С тия кодове ще вкиснете ракията, а за кисела ракия няма лек или ваксина. :t0328:

Лек не ти трябва, нито ваксина, а само количество :t0328:

Активен buratinob

• Just Member
  • Коментари: 15099
    • Профил
« Отговор #111 -: Септември 21, 2020, 23:31:04 »
Принце, кисела ракия не се пие, даже не я и преваряват.
Чиста отрова, пред нея новичока е като безалкохолна бира.

Активен AnonimusBG

• Just Member
    • Профил
« Отговор #112 -: Октомври 10, 2020, 19:11:55 »
Митовете за домашната ракия. Токсиколог : И най-скапаната винпромска ракия е по-добра от домашната
https://magnifisonz.com/2017/11/20/митовете-за-домашната-ракия-токсикол/

??

Неактивен 66

• Just Member
  • Коментари: 6264
    • Профил
« Отговор #113 -: Октомври 10, 2020, 19:37:46 »
То и с уискито е тъй.
Ф никакъв случай не пийте скъпо марково уиски, щото и то е дестилат.
Наблегайте на "Цар Киро"  :smokin:

Сега погледнах и материала.
Като гледам зачервения нос, бузите, очите .... явно токсиколога яко набляга на лабораторен спирт поразреден с вода.
И вероятно е "чукнАл" ино за "отскок" преди интервюто.

Не че има нещо лошо де.
Разни хора .....
Аз например тъй и не свикнах на чай в пакетчета. Требе съм каталясъл да посегна ....

Незнам. Верно преди падаше големо пудрене за пред камера, да не изглеждаш изваден от моргата ....
Ма технологиите се развиват едно, пък и това не е важало за снимките .....
Освен некъф специален ефект на достоверност и експириънс да са търсили при интервюто ....
бе сложно   :smokin:
« Последна редакция: Октомври 10, 2020, 21:51:46 от 66 »

Активен AnonimusBG

• Just Member
    • Профил
« Отговор #114 -: Октомври 10, 2020, 20:50:08 »
Маркови, не маркови.
Аз и досега си го карам по корекомски спомени.
Джони и Валентин.
Иначе за вас разбирачите.
https://e-vestnik.bg/page/1/?s=уиски&sa=ТЪРСЕНЕ#038;sa=ТЪРСЕНЕ

Неактивен Giuseppe

• Just Member
    • Профил
« Отговор #115 -: Октомври 12, 2020, 17:01:26 »
Интересен ми бе линка на Анонимус.
На секцията за ракиите се мъдри реклама на "Перлова".
Боже, то перла няма от години!
Или като почнат пък със "стари, отлежали" и т.н.
Ми аз слагам в 20 литрови дъбови бурета и за година ми "изпиват" около 0.6 литра.
Говорим за "изтощени" бурета - поне 4-5 г. използване!
Ся, ясно, че зависи и от влажност на помещението, температура и т.н., но не мога да си представя във винпром да държат 12 г. в дъбови бурета ракия.
Ми те поначало не правят ракия, а произвеждат чист етилов алкохол и после го пудрят, само отлежаването им е кусура - фсе ме кара към лафа - Фсичката Мара фтасала, само Караянчевата си не сресала.
Не че вярвам прекалено и на производителите на уиски, но поради лудата конкуренция там може и да имат количества за показване на старо уиски. То и това е една от причините да е скъпо - освен помещенията за отлежаване, чел съм, че загубите им достигат до 40 % /ако си спомням правилно/.
Прилагам просто тройно правило и пресмятам колко трябва да струват т.н. отлежали ракии - не излизат сметките.
Но пък всеки има право да вярва в таласъми.
« Последна редакция: Октомври 12, 2020, 18:21:07 от Giuseppe »
ДГД "правописците"

Активен Maximus II

• Just Member
  • Fuck the EU
    • Профил
« Отговор #116 -: Октомври 12, 2020, 17:19:28 »
Така си е, от Запада взехме само измамата, но и в самия Запад истинското намалява, вчера гледам по ТВ една обяснява, откак изобретиха масспектроскопията и разчетоха всички аромати, ги произвеждат от нефт, кеф ти ягода, кеф ти аромат на барбекю... а колко скандали има с прескъпите прехвалени западни вина - всичко се фалшифицира, та няма някакви концентрати да фалшифицират. Защото ако няма растеж на печалбата, си на загуба - правят го западните фалшификатори на пари - ФЕД, ЕЦБ и пр. "централни" банки.

Активен Kerpeden

• Just Member
  • Коментари: 733
    • Профил
« Отговор #117 -: Октомври 15, 2020, 15:33:27 »
Ракията се прави с хубав казан и хубав материал, а отлежаването и е въпрос на творчество. Докато  един сгоден казан е чисто технически проблем , то  подготовката на материала си е тайнство и зависи от майсторлъка на майстора . Спомнете си пролетния  ейл на мистър О`Тул в "Резерват за гоблини"" на Клифърд Саймък :smokin: Това  с отлежаването , както стана дума е  въпрос на лично творчество и философия на консумацията. Основен закон на печенето на ракия е: " Мойта ракия е най-хубава!!!"Проста работа е! Наздраве!!!
« Последна редакция: Октомври 16, 2020, 11:15:51 от Kerpeden »

Неактивен Giuseppe

• Just Member
    • Профил
« Отговор #118 -: Октомври 17, 2020, 14:15:42 »
Наздраве наборе.
Мен по ми хареса другият основен закон за ракията - Краят зависи от налото!
ДГД "правописците"

ddantgwyn

• Гост
« Отговор #119 -: Октомври 17, 2020, 15:23:29 »

Спомнете си пролетния  ейл на мистър О`Тул в "Резерват за гоблини"" на Клифърд Саймък :smokin:

не беше ли сладка ноемврийска бира :smokin:

в която буболечките сами трябвало да паднат :m1731:

PS октомврийска била, не ноемврийска, съжалявам.
« Последна редакция: Октомври 17, 2020, 15:27:03 от ddantgwyn »