Автор Тема: Недопити браузери и прочие дребни неща, дето разводняваха лакърдиите край казана  (Прочетена 20839 пъти)

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
между другото, далеч не всеки впн служи за анонимизиране. нормалното приложение е да получиш достъп до иначе затворена зад няколко стени мрежа. аз в момента имам две такива - една да мога да работя от къщи, и друга с външно българско ип. втората покрива понятието за анонимизиране.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
е то къв е смисъла да имаш желание да се анонимизираш през впн и да не си прекараш трафика през него? две команди и си готов:

1. рутинг към впн сървера през гейтуея ти
2. дефоул рутинг през впн-а.

нататък всеки впн, който маскира правилно, те анонимизира. друг въпрос е, че може впн доставчика да пази логове кой, кога и къде ходи - въпрос на нормативна рамка.

Уиндоус-юзърите искат екзе, на което да цъкат "некст-некст-финиш-ок" и то да свърши всичката работа. Ако няма граф. интерфейс, или екзето не направи всичко само, или има опции, между които да избират,
те се нервят и цъкат каквото им падне.

Уин8, 10, че и 7 от един момент записва какво правиш, какво имаш и го праща "където трябва". Кел-файда, че си с ВЧМ, ако ти имат ключа. Същото правят и другите "демократични" щатски ОС.
И сертификатите са дупка. Любимата фирма на Фона - "Комодо", е и издател на сертификати.
И ВЧМ-доставчикът ясно, че пази и предоставя даже и при неофициално поискване.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Цитат на: onzi
между другото, далеч не всеки впн служи за анонимизиране.
нормалното приложение е да получиш достъп до иначе затворена зад няколко стени мрежа.

Или служебно да ти отрежат достъпа до външния свят. Да не те "разсейва", докато работиш  :bigok:
Или да щъкаш, но да знаят къде и кога  :smokin:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Затова Win 7 от 2014, евентуално до април 2015. Всичко си бачка. Изключени ъпдейти, изключен eкщън център да не пиши ненужно. Офис 2007, само необходимото. Рdзлика на практика няма с новите, ако не работиш в група. Ама то ако работиш в група .....
А ВПН-а е полезен да ползваш служебни ресурси като си стоиш в Къщи. И да ползваш Vбокса, zamunda и проч от чужлина.
Щото на практика български проксита няма.
 
Хм, флеш плеъра разправя че вече няма да се поддържа от нова година. Некво споразумение с гугъл и микромеките.
По лошото след клая на януари спира да работи. Някой по-разбираш знае ли нещо конкретно. И има ли някой стара версия на плеъра. Ама и аз що му позволявах да се ъпдейтне ....
« Последна редакция: Декември 14, 2020, 20:05:22 от 66 »

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Цитат на: 66
Затова Win 7 от 2014, евентуално до април 2015. Всичко си бачка.
Ами може, ама не виждам що да цъкам Уин, като и на Линукс всичко си бачка  :t0328:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Quote (selected)
Точно това ми беше интересно да проверя.
Ако се преодолее VPN на Операта, ще стигне ли до реалното IP или ще се натресе на iTop VPN който при мен защитава Torrent клиента.
Обаче всички сайтове за проверка за течове опират само до VPN на Операта и чак след като изключа  VPN на Операта стигат до iTop VPN.
Затова ми трябва сайт който може да преодолее VPN на Операта за да видим до къде ще стигне.

Картинката по-долу е резултат от внимателно проследяване и "прослушване" на руски ахмак улезнал във вебсайт окончаващ на .gov чрез платена VPN, една от най-препоръчваните са "сигурност" ф мрежата.

Системата на NSA, ЦРУ, ФБР, Сикрет Сървис, а тоже и онези на НАТО и на Британците работят с деанонимизиращи програми и за период од около 20 sec вси IP addresses лъсват, като тиган на месечина.

На картинка лицето Сергей Н. од Масква използва VPN с дестинация Германия, за да се регне в правителствен уйебсайт.

Резултатът е повече од плачевен за вси ентусиасти, които мислят, че са се скрили зад някаква Виртулна Честна Мрежа. LOL

« Последна редакция: Декември 14, 2020, 20:18:18 от von Newmann® »

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Цитат на: 66
има ли някой стара версия на плеъра

https://standaloneinstaller.com/download-adobe-flash-player/versions
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
А това е картинка, од която става почти ясно на читателя, че има и VPNs - платени естествено, които скриват "атакиста". Од 168 съм изфащал съде 2 Виртуални частни мрежи. Всичко останало е от рабиш нагоре...

Днес нямахме много работа и се позабавлявахме с някои изкукуригали Админи, та затва тъй.




Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Ми още некъде ф началото на темата май нор беше подсказал че IP 6  се ползва основно за следене.
А се изключва елементарно.
 
Мерси  :t0328:
Коя би препоръчал
« Последна редакция: Декември 14, 2020, 20:28:53 от 66 »

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Предлагам на Енгелс да си качи Wireshark, за да гледа как пътуват "пакетите с данни", за да се позова на спомени от администража на някогашният форум.

Уайършарк работи еднакво добре и на Уиндоусите и на Линъксите.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Нищо не деанонимизират тия програми, ами просто са автоматизиран интерфейс за изискване на данни от "честните и демократични" западни доставчици ВМ. Поука да не вярваш за нищо на западняци.

WebRTC също се изключва лесно. Да не забравяме все пак, че трябва (за всеки случай) да изключим IP6 и на рутера ни  :icon_idea:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Ми още некъде ф началото на темата май нор беше подсказал че IP 6  се ползва основно за следене.
А се изключва елементарно.
 
Мерси  :t0328:
Коя би препоръчал

Ми абцолютно ВЯРНО. Този щекотлив момент за IPv6 го думам още од началото на стария форум, ма кой да слуша.

О, ами наздравичката !

Между другото, очаквам Underberg-а си след няколко дни, защото требе да съм готов за новогодишната вечер - по-точно за следновогодишните дни.  Lol
« Последна редакция: Декември 14, 2020, 21:08:14 от von Newmann® »

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Нищо не деанонимизират тия програми, ами просто са автоматизиран интерфейс за изискване на данни от "честните и демократични" западни доставчици ВМ. Поука да не вярваш за нищо на западняци.

WebRTC също се изключва лесно. Да не забравяме все пак, че трябва (за всеки случай) да изключим IP6 и на рутера ни  :icon_idea:

Десет вдигнати палеца !!!

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Re: Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #73 -: Декември 14, 2020, 20:52:41 »
И какво му е на Tor?
До сега никой сайт не е успял да ми изпрати "персонализирани реклами"  :nuts:

Абе, нищо не му е на Tor-a, ама нито електронна поща можеш да отвориш, ни - да гледаш youtube. -:)

E, можеш, но трябва да сваляш много защити.

Иначе, браузърът е ъпдейтван често, осигуряван и модернизиран, но... целият свят вижда, че ползваш Тоr.

По-интересното е да ползваш Tor браузър, но БЕЗ Тоr - не те анонимизира, но оттам нататък, твоя работа. -:) Който иска да се анонимизира, да го прави.



« Последна редакция: Декември 14, 2020, 21:03:39 от von Newmann® »

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
От 10 г. е тъй, ако не и от повече. Затуй и приказвам, че с мн. редки изключения, е безсмислено да се ползват тия кварталнохакерски играчки.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Quote (selected)
На времето когато си играехме да ползваме анонимизиращи проксита, независимо от нивото на защита (на проксито) имаше две-три настройки на браузера които трябва да "се пипнат" за да не се изпраща информация позволяваща идентификация.
Ако искаш ще си помъча да изровя от архивите какво трябва да се изключи.

Nor1 го е казал по-горе, но има и още някои неща, които водят до само-де-анонимизиране, за което VPN-ите нямат вина !

WebRTC ТРЯБВА да бъде изключен, както и WebGL, защото могат да изиграят много лоша шега на всеки един влизащ във форум с нова регистрация, т.е. заобикалящ БАН, или разиграващ разни игри из мрежата. Толкоз!

В този случай браузър Кума Лиса и/или Пейл Муун, както и другите разработки на основа Мозила Файърфокс са OK.

В лентата за навигация пишете, без да бързате:
about:config

Кликвате върху
I accept the risk

Пишете, или копирате
media.navigator.enabled  в лентата Search

Кликвате бързо два пъти с левия бутон на мишката върху

media.navigator.enabled, за да се получи value= false

Правите същото с

media.peerconnection.enabled – false

За да изключите WebGL:

webgl.disabled = true

webgl.enable-webgl2 = false *

Hа доста места из мрежата е написано, че webgl.enable-webgl2 трябва да бъде true, но това НЕ е вярно !!!

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Това "гадно" IPv6 сме го задъвкали още от
Quote (selected)
von_Newmann
23 Май 2014

в стария форум, наред с майтапите около IP-тата сме писали и много сериозни неща

http://old.segabg.com/replies.php?id=239515&p=2

Показал с картинки и точни инструкции какво да направите.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Интересна тема. Трябва да я поразгледам, че нещата се забравят  :way_to_go-1308:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Интересна тема. Трябва да я поразгледам, че нещата се забравят  :way_to_go-1308:

Уви, така е! Нещата се забравят. Колко писахме с тебе и Принца, ехеййй.

Форумът беше много гот, но...

До утре.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Стигнах до извода, че няма смисъл да отварям керпедена с тежки браузери с размер стотици мегабайти, които кой знае още какво друго правят.
Затова сглобих един мини керпеден браузер, който отваря само керпедена и нищо друго. Целият екран на монитора само за керпедена. Голям е само 20 килобайта.


 
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Е, има една подробност, че ползва ieframe.dll който е 13 мегабайта.

 
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
сглобих един мини керпеден браузер, който отваря само керпедена и нищо друго

 :t2030: Много добре.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Минавам метър, понеже керпедена не е пълен с дивотии като https://www.segabg.com/.

"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Цитат на: Engels
ползва ieframe.dll който е 13 мегабайта

Демек направил си си минишел за ИЕ.
А можеш ли да излъжеш сървърите, че старата Опера може да ползва новите протоколи за сигурност ?
Тя можеше да върви леко и гладко и на машина с изчислителна мощ на сметало  :yes-1289:

"Unable to complete secure transaction:
Secure connection: fatal error (70) from server.
 https://societe-chez-kerpeden.eu/index.php
 Handshake failed because the server does not want to accept the enabled SSL/TLS protocol versions
."
« Последна редакция: Декември 26, 2020, 21:53:32 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Мдаа.
Опера 9 и нещо престана да работи с керпеденя от неколко месеца  :sad-3295:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
за протоколите от страна на сървера трябва  принца да се намеси и да ги разреши /иф посибъл/. това в скобите е щото може онези от апачито генерално да са ги изпоназабранили и съответно да трябва да се променят настройки и да се компилира наново. което може от една страна да не си струва усилията, а от друга ще си замине при следващ ъпдейт. или по-лошо, няма да има ъпдейти и може един куп дупки да останат незапушени.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Цитат на: onzi
за протоколите от страна на сървера трябва  принца да се намеси и да ги разреши /иф посибъл/

Имам предвид промяна в кода на старата Опера (с ядро Престо, а не Блинк), която да й позволи да се справя с новите SSL/TLS версии. Едно време имаше ентусиасти, които правеха туикнати версии на разни библиотеки на програми, които позволяваха възможности на програмите, които те оригинално нямат.
То няма много смисъл в цялата работа, но много ме е яд, че убиха този прекрасен браузър.
« Последна редакция: Декември 26, 2020, 23:38:03 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Цитат на: Engels
ползва ieframe.dll който е 13 мегабайта

Демек направил си си минишел за ИЕ.
А можеш ли да излъжеш сървърите, че старата Опера може да ползва новите протоколи за сигурност ?
Тя можеше да върви леко и гладко и на машина с изчислителна мощ на сметало  :yes-1289:
Mинишел за ИЕ се прави буквално за 5-10 минути.
Само с един ред програмен код дори на VB:
Private Sub Form_Load()
  WebBrowserX.Navigate "https://societe-chez-kerpeden.eu/"
End Sub
Още повече, че за ieframe.dll има подробна документация.
Обаче при Опера, при това без налична документация за нея, да промениш нещо си е сериозно предизвикателство.
Иначе си абсолютно прав, съсипаха старата Опера.
Новата е придобила всички недостатъци на куцото(Хрома).
Да не говорим какви ресурси от рам паметта консумира:
Ето как изглежда консумацията на РАМ при отворена начална страница на керпеден в Mинишел за ИЕ, в Хрома и Операта:



А ето как изглежда консумацията на РАМ при Хрома ако се отворят допълнително  https://www.segabg.com/ и https://www.investor.bg/:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Предполагам, че сте изкарали весела Коледа, без да прекалявате с пиенето и пушенето (пуша регулярни цигари, не ганджа и пия без да се напивам), та да си дойдем на "недопитите браузъри".
Значи, още веднъж за онези, които се интересуват живо за някои по-специални топици, ще преповторя мнението на Нор1:
Quote (selected)
Браузърът трябва да ползва ДНС на ВЧМ за заявките си, иначе полза от ВЧМ няма. Съобщенията между сървърите на ВЧМ и абоната трябва да са шифровани, за да не е достъпно съдържанието им за доставчика на интернет.
IP v.6 трябва да е изключен при абоната, защото шпионира този, който го ползва.

Енгелс, стряскаш ме с този "атомен браузър" Lol. Понякога и това е решение. Поздравления, за което.

И след сутрешното кааве, да продължим разискванията ф тази чрезвичайно интересна тема.

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Значи, ползвам COMODO Internet Security от 10 години и нито веднъж не съм имал пробив.

С помощта на мой приятел от 'Брайтън Бийч' - САЩец от руски ориджин - направихме т.нар. "френдли пенетрейшън тестове". Тогава ползвах операционна система "Уиндоус-7".

Кратко CV на руският хамериканец.

Клонира карти, отваря акаунти, имейли, има машинка за правене на евро, произвежда и  банкноти от 20, 50 и 100 евро, оставя ги във вана с химикали за "застаряване" и ги прави тотално неразпознаваеми.
Топ специалист в доджи документс. Грийн картите му са по-хубави от оригиналните, а също и соушъл секюритита, и драйвър лайсънсите.


Когато уонна край (WannaCry) се разпространи по целия свят, като Ковид-19, САМО КОМОДО файъруол се оказа сериозна пречка и ползващите CIS останаха тотално НЕзасегнати.

Хакерите са използвали EternalBlue и DoublePulsar, за да ударят един от уязвимите протоколи на Майкрософт - Microsoft Message Server Block, MS17-010.

Ето как COMODO се справи с вируса атакувал "майкрософтите".




Това между другото.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Цитат на: Фона
Значи, ползвам COMODO Internet Security от 10 години и нито веднъж не съм имал пробив.
Когато уонна край (WannaCry) се разпространи по целия свят, като Ковид-19,  ползвах "Уиндоус-7"
и САМО КОМОДО файъруол се оказа сериозна пречка
и ползващите CIS останаха тотално НЕзасегнати.

Тогава бях на ХР (на по-старите машини) и Уин7 (на по-новите).
В различните периоди съм пробвал различни антивирусни и файъруоли. Даже вече не им помня имената. Но без интегрирани решения тип "зидаме, режем, лепим, дупки пробиваме всякакви"  :angry-smiley-014:
Браузър Опера (пак да припомня - истинската Опера, не заменилото я хромиумно нещо).
Никога нищо не се е докопвало до компютрите, които аз съм коланил, мои, служебни и на други хора.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Щастливец. Знаеш какво да направиш. Там е цаката, но стотици хиляди, а може би милиони юзъри, вкл. в държавни институции, като болници, таксови служби, дарителски организации и т.н., и т.н.,.. изгоряха, а някои предпочетоха да си платят лептата от $300, за да бъдат разблокирани.

Хакерите направиха прекрасен профит од далаверата. 
« Последна редакция: Декември 28, 2020, 20:25:25 от von Newmann® »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил

Щастливец.

Ами то и при мен е така. Единствените проблеми със загубени данни са били от предал богу дух твърд диск.
the lamers club honourable member …

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Идеята ми беше да намекна, че фаъйруолът на КОМОДО  е много як, а и цялата им система на защите е много добре изработена.

КОМОДО са единствената компания, която предлага възстановяване на сумата, ако някой успее да ги пробие, но в момента и Майкрософт имат много яка защита.

Имаше няколко случая, когато се чувстваше как "натискат", но не можаха да пробият Майкрософт, а и Уиндоуз с няколко трика става много полезна операционна система.


Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
След кратък (2-3 г.) престой на Уин7 (ХР беше по-добро от 7) минах на Линукс.
От Опера минах на Pale Moon. Няма по-свободен за допълване и настройване от него.
От файъруол на Линукс зад рутер нямам нужда. Но все пак жалко, че няма качествен application-based такъв. Удобство си е.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Идеята ми беше да намекна, че фаъйруолът на КОМОДО  е много як, а и цялата им система на защите е много добре изработена. КОМОДО са единствената компания, която предлага възстановяване на сумата, ако някой успее да ги пробие

но в момента и Майкрософт имат много яка защита. Имаше няколко случая, когато се чувстваше как "натискат", но не можаха да пробият Майкрософт,

а и Уиндоуз с няколко трика става много полезна операционна система.

Хостс-файлът не е достатъчен да спре теча към Микромеките.
А никоя програма не може да излъже и да се скрие от ОС, на която работи. Само може да внуши на юзъра фалшиво чувство за privacy.

Незаменимостта на Уиндоус е ограничена в много тесни области на приложение. И то предимно не от някакви нейни "уникални възможности", а от нежеланието на хората да се научат да ползват нещо различно от това, което им е набито в главите.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
В интерес на истината XP действително вършеше чудесна работа, а и имаше много интересни приложения, работещи като по ноти.

Не се изискваха особени познания за работа с операционната система, но при добро желание можеше да се "проникне и по-навътре", като този дял беше оставен за специалистите.

Действително съжалявам за XP, а явно и не само аз...

Съвременните и модерни операционни системи, браузъри, приложения сякаш са правени от правителствата, за да ти знаят и кътните зъби.

Отделно мултимилионерските и милиардерски компании са на бойни нога за правене на пари, така щото вече нищо и никой не може да ги спре. Имат разработени супер софистикейтид програми за улавяне на всеки интернет юзър.

Интернет, да го... Твай.

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Идеята ми беше да намекна, че фаъйруолът на КОМОДО  е много як, а и цялата им система на защите е много добре изработена. КОМОДО са единствената компания, която предлага възстановяване на сумата, ако някой успее да ги пробие

но в момента и Майкрософт имат много яка защита. Имаше няколко случая, когато се чувстваше как "натискат", но не можаха да пробият Майкрософт,

а и Уиндоуз с няколко трика става много полезна операционна система.

Хостс-файлът не е достатъчен да спре теча към Микромеките.
А никоя програма не може да излъже и да се скрие от ОС, на която работи. Само може да внуши на юзъра фалшиво чувство за privacy.

Незаменимостта на Уиндоус е ограничена в много тесни области на приложение. И то предимно не от някакви нейни "уникални възможности", а от нежеланието на хората да се научат да ползват нещо различно от това, което им е набито в главите.

Да, така е ! ВСИЧКИ операционни системи са видими, но това, което постнах, като картинка е само малка част, сиреч - по-добре нещо, отколкото нищо.

https://www.safer-networking.org/products/spybot-anti-beacon/

--- имат интересни разработки за спиране "течовете" на Майкрософтци, но те знаят, че ако ги запушат - Уиндоусът спира да работи.

Предпочитам да работя с Ubuntu и Kali Linux. Последните издания са почти съвършени.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Цитат на: Фона
Предпочитам да работя с Ubuntu и Kali Linux.

На Убунту вече не може да се има вяра. Твърде гъсти станаха с МС.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Добре сте вие, можете да минете тотално на Linux, не ви се налага да прослушвате музикални композиции изпълнени от тежки синтезатори, които освен на Уиндоус и Епъл не вървят на нищо друго.
Но и аз съм му намерил цаката, двата компютъра на които съм качил най-важните си неща, нямат никакъв достъп до мрежата.
До 2016 за достъп до интернет ползвах компютър с добрия стар ХР, но после ми се наложи да мина на седмицата, доста по зле ми се видя като възможности за настройки. Но ако продължават да се влошават нещата, поне на този компютър който ползвам за интернет, може и аз да се прехвърля на Linux.
 :m1731:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Цитат на: Engels
Добре сте вие, можете да минете тотално на Linux,
не ви се налага да прослушвате музикални композиции изпълнени от тежки синтезатори,
които освен на Уиндоус и Епъл не вървят на нищо друго.

До 2016 за достъп до интернет ползвах компютър с добрия стар ХР, но после ми се наложи да мина на седмицата,
доста по зле ми се видя като възможности за настройки.

Един кoмпютър само за интернет (с Линукс) и един само за музика (с Уин7), както и преди ти казах.
Даже още един само за торенти (пак с Линукс). После прехвърляш между тях каквото ти трябва.
Ако твоите "питомци" имат претенции някакви, това си е само техен проблем  :angry-smiley-014:

За настройките - да, в ХР можеше майсторите да бърникат навсякъде, като в Линукс. После всеки следващ Уиндоус е все по-орязан откъм потребителски права. При браузърите същата работа.

За свобода и хардуерна съвместимост, който се интересува, да погледне продуктите на Pine64. Koмпютри, таблети, смартфони, оптимизирани за Линукс. Дел и Леново също имат такива за Линукс, но само компютри.
« Последна редакция: Декември 29, 2020, 13:43:54 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Цитат на: Фона
Предпочитам да работя с Ubuntu и Kali Linux.

На Убунту вече не може да се има вяра. Твърде гъсти станаха с МС.

Понякога, от двете опции на OSs - Уиндоус 10-Убунту - за предпочитане е втората.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Цитат на: Фона
Предпочитам да работя с Ubuntu и Kali Linux.
На Убунту вече не може да се има вяра. Твърде гъсти станаха с МС.
Понякога, от двете опции на OSs - Уиндоус 10-Убунту - за предпочитане е втората.

Опциите въобще не са 2, а 22.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Не съм фен на Firefox, но von Newmann® направи такава реклама на Comodo, че се замислих дали да не им пробвам браузера Comodo IceDragon.
Quote (selected)
Now, let’s talk about this browser‘s biggest highlight – security. IceDragon uses Comodo’s own DNS servers when converting URLs to IP addresses.
According to the company, Comodo claims that its DNS servers are actually more secure and faster than others.
Another great feature of IceDragon is that it runs in some kind of its own virtually created container.
That means the browser has no contacts with your system, therefore potential harmful software cannot be downloaded and installed on your computer.
Но първо да попитам, ако някой го е ползвал, какво мисли за него?
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Всъщност сам си отговорих:
Quote (selected)
Comodo Dragon is based on the Chromium engine used by Google Chrome. IceDragon is based on Firefox.
Тоест дава само повишена сигурност.
 :m1731:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Иначе няма проблем да се ползва и с по-стари ОС.
Quote (selected)
Comodo IceDragon will run on 32/64 bit Windows 7, Windows Vista and Windows XP.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Цитат на: Engels
Всъщност сам си отговорих:
Quote (selected)
Comodo Dragon is based on the Chromium engine used by Google Chrome. IceDragon is based on Firefox.
Тоест дава само повишена сигурност.

И е само за Уиндоус. Което значи, че не дава никаква сигурност  :icon_idea:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Добре сте вие, можете да минете тотално на Linux, не ви се налага да прослушвате музикални композиции изпълнени от тежки синтезатори, които освен на Уиндоус и Епъл не вървят на нищо друго.
Но и аз съм му намерил цаката, двата компютъра на които съм качил най-важните си неща, нямат никакъв достъп до мрежата.
До 2016 за достъп до интернет ползвах компютър с добрия стар ХР, но после ми се наложи да мина на седмицата, доста по зле ми се видя като възможности за настройки. Но ако продължават да се влошават нещата, поне на този компютър който ползвам за интернет, може и аз да се прехвърля на Linux.
По стечение на определени обстоятелства имам няколко лаптопа, с различни операционни системи, но ако се интересуваш - и най-вече имаш свододно време, демек си хайляк - качи си една "Виртуална машина", 'вкарай в нея' де що ти сака душата - Q4OS, Alpine Linux, 4MLinux, OpenBSD, Убунту, Кали Линукс, Папагал, Уиндоуз 7, а ако искаш и овенната TENS OS, която можеш да стартираш и от флаш драйв и т.н.
« Последна редакция: Декември 29, 2020, 16:24:53 от von Newmann® »

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Цитат на: Engels
Всъщност сам си отговорих:
Quote (selected)
Comodo Dragon is based on the Chromium engine used by Google Chrome. IceDragon is based on Firefox.
Тоест дава само повишена сигурност.

И е само за Уиндоус. Което значи, че не дава никаква сигурност  :icon_idea:

При правилна настройка дава... Можеш да го качиш и на Кали Линукс. Пасва, но с малко повече писане из терминала.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Цитат на: Фона
качи си една "Виртуална машина", 'вкарай в нея' де що ти сака душата

За разглеждане на различни дистрота става. За редовно ползване - никак. Мисля, че е излишно да обяснявам защо.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Цитат на: Фона
Цитат на: Nor1
И е само за Уиндоус. Което значи, че не дава никаква сигурност  :icon_idea:
При правилна настройка дава...
Тц. Можеш да сложиш на златист (голдън) ритривър изкуствени 5-см кучешки зъби и да му нарисуваш черни ивици, но от това той няма да се превърне в тигър.

Цитат на: Фона
Можеш да го качиш и на Кали Линукс. Пасва, но с малко повече писане из терминала.
Ако ще го пускаш с Виното, може да компрометира сигурността на линукса. Безсмислена история.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Не съм фен на Firefox, но von Newmann® направи такава реклама на Comodo, че се замислих дали да не им пробвам браузера Comodo IceDragon.
Quote (selected)
Now, let’s talk about this browser‘s biggest highlight – security. IceDragon uses Comodo’s own DNS servers when converting URLs to IP addresses.
According to the company, Comodo claims that its DNS servers are actually more secure and faster than others.
Another great feature of IceDragon is that it runs in some kind of its own virtually created container.
That means the browser has no contacts with your system, therefore potential harmful software cannot be downloaded and installed on your computer.

Но първо да попитам, ако някой го е ползвал, какво мисли за него?

Това всъщност е Chrome, но с настройки от Comodo. Според мен е за предпочитане пред оригиналния Chrome.
the lamers club honourable member …

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
COMODO Ice Dragon браузър не компрометира абсолютно нищо, работи перфектно с най-новата версия на Кали Линукс и има брилянтни настройки, но и вие трябва да пипнете тук-там из about:config и отчасти "тефтера".

Както виждате нямам НИКАКВИ добавки в браузъра и НЯМАМ никакви проблеми при сърфирането из цялата мрежа.

Блиндирал съм Кали Линукс и Комодо Леден Дракон като противоатомно укритие.

Единствено качването на Libre Office* може да компрометира донякъде Кали Линъкс, но това е бял кахър, ако не сте решили да правите сериозни 'далавери' из мрежата.

---

* Кали идва без Либре Оффис, но не е проблем офисът да се вкара в операционната система.



Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Всъщност оказва се, че има два Comodo браузъра:
Единият е:
Comodo Dragon Browser
Chromium-based
https://download.comodo.com/browser/release/dragon/x86/dragonsetup.exe
А другият:
Comodo IceDragon Browser
Вased on Mozilla Firefox
https://download.comodo.com/icedragon/update/icedragonsetup.exe
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Цитат на: Фона
1. COMODO Ice Dragon браузър не компрометира абсолютно нищо
2. Както виждате нямам НИКАКВИ добавки в браузъра
3. Блиндирал съм Кали Линукс и Комодо Леден Дракон като противоатомно укритие.
4. Единствено качването на Libre Office* може да компрометира донякъде Кали Линъкс

1. Всичко инсталирано през Wine има процент вероятност да компрометира стабилността и сигурността.
2. От горепосочената снимка няма как да се види има ли добавки или не. Бутоните им могат да се махнат.
3. Напълно безсмислено, ако не се извършват изходящи атаки. А ако се извършват, самото извършване го де-блиндира. В по-малка или по-голяма степен.
4. ЛибреОфис не компрометира с нищо.
Компрометираща може да е Джавата, но тя не е задължителна за работата на Либрето.
Шрифтовете също не са проблем.
Дали Либрето да ползва хардуерно ускорение, което евентуално ще разкрие хардуера на машината, също може да се изключи от настройките му.

И в заключение, какъв е смисълът от цялата тая параноя ?  :m1731:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Цитат на: Фона
качи си една "Виртуална машина", 'вкарай в нея' де що ти сака душата

За разглеждане на различни дистрота става. За редовно ползване - никак. Мисля, че е излишно да обяснявам защо.

Идеята ми беше, да подскажа на Енгелс, ако иска да експериментира с различни OSs.
 
В това отношение VMware и/или Virtual Box са прекрасна услуга за получаване на експириънс в аванс.
Дори и да стане някакъв гаф, всичко е във виртуална среда, изтриваш и започваш отначало.

USB флаш драйвърите - също, но там има проблем. Каквото и да си променил, каквото и да си ъпдейтвал след спиране на сесията, ВСИЧКО новосъздадено и/или променено изчезва яко дим.

Може и да се съхрани чрез мемори карта, но е противопоказно за сигурността.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Цитат на: Engels
Всъщност оказва се, че има два Comodo браузъра

Да, 2 са, и са само за Уиндоус. Ползването и на двата говори едно и също за ползващия ги:
1. Аз съм човек, който не разбира особено от компютри.
2. Искам да се скрия от някого или да мина за голям haxor.
3. Идея си нямам, че така освен Гугъл и пр. ще ме следят и Комодо (които са пак от слухтящите).
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
най-хубавото на виртуалките са снапшотите, т.е. възможността да върнеш системата в някакво предварително записано състояние. при реалните машини е възможно донякъде - можеш да върнеш състоянието при последния имидж, сиреч в изключено състояние. при снапшотите на vmware това е възможно и при включена машина.

примерно разследваш краш, който се появява веднъж на примерно 10 случая. правиш си снапшот с пуснат дебъгер, ако няма краш - рестартираш приложението, правиш нов снапшот и пробваш... докато нацелиш. хубавото е, че със снапшота крашът от 10% става 100% и си дебъгваш на воля. щото се случва да крашва на място, което няма нищо общо с бъга, понякога има значение в коя нишка си, а пък ако имаш фонова нишка, пусната от таймер, става елачемитрябваш... ама в доста от случаите помага. което при многонишково приложение с повече от милион реда код си е страшно ценно нещо.

да не говорим, че е безценно за тестери, които искат да са сигурни, че инсталират пакета без да има някакви предишни следи. щото деинсталациите не винаги бастисват всичко, даже и под линукс.


Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
либрето ползва толкова ускорители, колкото може да докопа. щото те си трябват примерно за разните му анимации при презентациите.

да, можеш да ги изключиш, но тогава може да ти сече или дори да се показва различно.