Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 20:56:58

Автор Тема: Талибаните се завръщат  (Прочетена 46533 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #60 -: Юли 01, 2021, 23:09:17 »
https://www.historynet.com/5-lesser-known-details-about-black-hawk-down.htm
n the wake of congressional scrutiny, then-Secretary of Defense Les Aspin was forced to resign. He accepted blame for his role in denying requests by commanders in Somalia to send tanks and armored vehicles prior to the failed raid.

A Senate report also later faulted then-Chairman of the Joint Chiefs Gen. Colin Powell and his staff for rejecting a request to send AC-130 gunships.

The images of Americans killed and aircraft downed prompted President Bill Clinton to withdraw combat troops from Somalia. The disaster may have also influenced Clinton’s decision not to intervene in the Rwandan genocide in 1994.

Aidid, the Somali warlord for whom U.S. troops had come in early October 1993, ultimately died of a heart attack after suffering a gunshot wound in 1996.

Roughly 800 U.S. troops have since returned to Somalia, coupled with airstrikes in the country, over the past few years
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #61 -: Юли 01, 2021, 23:43:21 »
„А забелязвате ли как общественото мнение и пресата си траят и все едно нищо не се случва. Няма репортажи митинги лозунги и протести както е било около Виетнам. Дресирали са си ги и вече всички тутурутки пеят една песничка в един глас- само им спускат нотите и никой не се отклонява от общия хор....„

Гепи!
„Бледный конец «Несокрушимой свободы»
Гонцы из Пизы после Афганистана
https://www.fondsk.ru/news/2021/06/30/blednyj-konec-nesokrushimoj-svobody-53906.html

 :no:

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #62 -: Юли 01, 2021, 23:52:59 »
Виетнам беше само САЩ. Афтганистан е НАТО, ан блок  :smokin:

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #63 -: Юли 02, 2021, 00:03:55 »
И във Виетнам имаше коалиция на "желаещите" да ги трепят за краварски интереси. Австралийци новозеландци южнокорейска бригада плюс местните еничари от племето Хмонг. Като си тръгват от там по типичен краварски тертип ги зарязват на произвола на виетконгците които малко ги поорязват заради колаборацията с тях. Което и ще се случи с всички подобни и в Афганистан.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #64 -: Юли 02, 2021, 01:09:08 »
И във Виетнам имаше коалиция на "желаещите" да ги трепят за краварски интереси.
Аз напълно разбирам справедливият ви гняв срещу "кравари", "реднеци" и прочие америcuntци, но къде е България в тази война? Къде сте вие? Нали от вашите данъци вземаха, за да им плащат на българските наемници по $100 на ден? Вие не участвахте ли в тази война?
И не можете да се оправдавате само с тиквата. Предишното правителство на социалистите също участваше във войната в Ирак и това на т.н. цар. :t2102:
« Последна редакция: Юли 02, 2021, 06:25:36 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #65 -: Юли 02, 2021, 08:21:53 »
Ние участвахме, ама ВИЕ по вече поучаствахте.
Затова ВИЕ сега ще си платите.
200 млрд са похарчени по официални данни за тази авантюра? Плюс десетки милиарди отишли в джобовете на политици и генерали.
Така че, погледни си вашите, преди да пишеш за нашите.
Иди гласувай, или излез на улицата, щом толкова си загрижен, а не да кесиш във форума, и да ръсиш "мъдрости"
Гледай си ВАШИТЕ, и остави НАШИТЕ

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #66 -: Юли 02, 2021, 08:42:50 »
Нали от вашите данъци вземаха, за да им плащат на българските наемници по $100 на ден?
Ми Бъч, нещата стоят така, вашите правят на нашите "предложение, което не могат да откажат", изразът е на вашите, нали.

Който отказва, го застига съдбата на Саддам Хюсеин, Муамар Кадафи, Николае Чаушеско, Слободан Милошевич, ген. Нориега... има едно интервю в нета на Тодор Живков, казва, да не съм луд, като Чаушеско да ме убият. 
Вие си ги избрахте!

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #67 -: Юли 02, 2021, 08:43:54 »
Ние участвахме, ама ВИЕ по вече поучаствахте.
Затова ВИЕ сега ще си платите.
Другарката ми по български в ЦРУ ни учеше, че правилното е "повече".
https://kaksepishe.com/poveche/
Глупостите които си писала, не са за коментар.
« Последна редакция: Юли 02, 2021, 09:07:09 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #68 -: Юли 02, 2021, 08:52:32 »
Ние участвахме, ама ВИЕ по вече поучаствахте.
...
Гледай си ВАШИТЕ, и остави НАШИТЕ
Той НАШИТЕ ще ги остави.
Ама въпросът е дали и ние ще ги оставим.
И колко пъти ще им се разминават такива авантюри?
« Последна редакция: Юли 02, 2021, 09:03:28 от Bacho Кольо »

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #69 -: Юли 02, 2021, 08:53:32 »
Който отказва, го застига съдбата на Саддам Хюсеин, Муамар Кадафи, Николае Чаушеско, Слободан Милошевич, ген. Нориега... има едно интервю в нета на Тодор Живков, казва, да не съм луд като Чаушеско, да ме убият.
В историята остават такива като Фидел Кастро. Не се уплаши. Не се огъна. Почина от старост на 97.
Има и друго: Винаги се намира оправдание, ако търсиш или си безпринципен.

От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #70 -: Юли 02, 2021, 08:56:10 »
бъч, съжалявам да ти го съобщя- но трудолюбието у на с води до мизерия.
Това популярно твърдение общо взето не е вярно.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #71 -: Юли 02, 2021, 08:58:07 »
В историята остават такива като Фидел Кастро.
Срещу Кастро е имало 638 опита за убийство, само един да беше успял, и кубинският народ нямаше да може да се противопостави, въпрос на шанс.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #72 -: Юли 02, 2021, 09:04:09 »
Срещу Кастро е имало 638 опита за убийство, само един да беше успял, и кубинският народ нямаше да може да се противопостави, въпрос на шанс.
След Фидел дойде брат му. После и той се оттегли. Дойдоха други. Не съм ги видял да се натискат за снимка с "Великият бял баща" от Вашингтон. Или за снимка във фойаето на ЦРУ. Да сте чули американският посланник да им реди правителството? Хайде това е крайно - не може да се докаже. Да им посещава техният НАП? :t2407:
« Последна редакция: Юли 02, 2021, 09:10:26 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #73 -: Юли 02, 2021, 09:09:49 »
Сигурен съм, че в Куба има толкова много бесно десни, които чакат само да се смени властта, но очевидно Куба не е приоритет на САЩ, какво биха спечелили, там няма геополитика, не граничи с Русия, няма нефт и уран, не са рекли, не са ги превзели за една нощ, както Панама. Така мисля.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #74 -: Юли 02, 2021, 09:16:58 »
И изразът "йесмен" е американски, нали?
Вие си ги избрахте!

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #75 -: Юли 02, 2021, 09:20:01 »
Поставен по друг начин въпросът може да е какво ли спечелиха кубинците от Кастро. И Че-та разни. Ако навсякъде по света се живееше що годе нормално, вероятно продажниците биха били много по-малко.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #76 -: Юли 02, 2021, 09:23:21 »
За да се живее "що годе нормално" някъде, другаде трябва да е мизерия. Светът е затворена система, от как Китай забогатя, Западът обедня, за това се води война с Китай, и Русия - за да не забогатее.

В науката да се сменят режими по света, в САЩ са корифеи, за Нобел са, университети, професори и институти работят по въпроса.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #77 -: Юли 02, 2021, 09:25:50 »
Мда!
Оставихме авантюрата на Буш, и скочихме на Куба и Кубинската социалистическа революция, извършена от криптоевреи , йезуитски възпитаници, които без поддръжката на определени кръгове в САЩ ниц успех. Превърнала се в развъдник и износител на революции за Латинска и Южна Америка.
Каквато роля имаше Израел в Бл. Изток за разпространяването на сионизма, същата роля имаше и Куба в Западното полукълбо, че и в Африка.
« Последна редакция: Юли 02, 2021, 09:32:38 от Алиса .. »

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #78 -: Юли 02, 2021, 09:48:30 »
Че като им домиля на кубинците за Ангола и Мозамбик, че като се юрнаха да помагат ... . Кубинците са същите алабаши като нас. А Русия сега бере плодове и от грешките си в миналото.
« Последна редакция: Юли 02, 2021, 10:00:32 от dabedabe »

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #79 -: Юли 02, 2021, 09:55:06 »
Мда!
Оставихме авантюрата на Буш,
Хайде да не излезе, че съм факнал темата.
Вече два пъти пиша, че имаше само една congresswoman която гласува против вoйната в Афганистан. Единствена от цял конгрес.
Barbara Lee.
https://en.wikipedia.org/wiki/Barbara_Lee
https://en.wikipedia.org/wiki/Authorization_for_Use_of_Military_Force_of_2001#Congressional_votes
https://en.wikipedia.org/wiki/Opposition_to_the_war_in_Afghanistan_(2001%E2%80%932014)

Хайде и малко араламбене (намиг към уважаван наш форумец).
Малко спомен: На 11. 9.2001 бях в Бостон (тъй се случи). Сутринта  гледах ТВ и падащите кули. Следобед отидох до библотеката на Tufts University и от техен компютър се свързах с близки хора. Писах и на съученик буквално: "Сега империята ще отвърне на удара". При все, че не съм гледал Star wars. Той в отговорът си ме направи на две стотинки. Не съм бил прав, антиамериканско било... Трябва да си го припомня. Hotmail трябва да пази 20 годишни мейли.
PS Проверих. Пази от 31.12.2001, а 4 месеца преди не пази. Дори от декември моя съученик ми пише, че не съм се обаждал от 4 месеца. Пак ме обземат "conspiracy" съмнения

PS По-горе бях сбъркал Star wars на George Lucas. Изненадващо никой не ме поправи. Бях написал Sky wars. :t26157:
« Последна редакция: Юли 03, 2021, 01:22:04 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #80 -: Юли 02, 2021, 10:39:13 »
Империята отвърна на удара  :crying_with_laughter-3302:, като извърши вътрешен преврат в самите САЩ, и наложи психически терор и диктатура върху гражданите, и полицейски мерки.
А колкото до Афганистан, - реверанс към ВПК на САЩ.
Печелете вие, и ние ще се облажим от комисионни, доставки, и корупция.
Там си, ама нищо не си вдянал, и ръсиш плитки глупости тук, колко да си начешеш эгото.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #81 -: Юли 02, 2021, 10:51:11 »
Империята отвърна на удара  :crying_with_laughter-3302:, като извърши вътрешен преврат в самите САЩ, и наложи психически терор и диктатура върху гражданите, и полицейски мерки.
А колкото до Афганистан, - реверанс към ВПК на САЩ.
Печелете вие, и ние ще се облажим от комисионни, доставки, и корупция.
Там си, ама нищо не си вдянал, и ръсиш плитки глупости тук, колко да си начешеш эгото.
Алиске, да не си нещо обидена от живота?
Или хайде по друг начин въпроса: Имаш ли поне един ден в реално производство? С твойте кунки нещо да си направила? Във фабрика или в селско стопанство? Или в строителството? Да си заковала един пирон в дъска?
Или още по-различно да го задам: Сменила ли си на бебе едни памперси? Едно време в БГ нямаше памперси имаше пелени.
Струва ми се, че отговорите на последните два въпроса са "НЕ"!
Може да не ми отговаряш, че е навлизане в личното пространство.  :125:
« Последна редакция: Юли 02, 2021, 11:08:42 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #82 -: Юли 02, 2021, 11:16:47 »
На 11. 9.2001 бях в Бостон ... "Сега империята ще отвърне на удара". При все, че не съм гледал Sky wars.
А аз, признавам си, тогава не очаквах да отвърнат. Мислех си, че САЩ ще отговорят дипломатично и хладнокръвно. Не могат да не знаят, викам си, че ако атакуват, ще стане още по-зле...

Непростима наивност. Като че ли не съм знаел какви първосигналници са в това отношение...

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #83 -: Юли 02, 2021, 11:45:50 »
И какво не харесваха на двата паралелепипеда, та ги гътнаха?

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #84 -: Юли 02, 2021, 11:51:52 »
Quote (selected)
И какво не харесваха на двата паралелепипеда, та ги гътнаха?
Наемателите...

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #85 -: Юли 02, 2021, 12:00:59 »
Quote (selected)
Аз напълно разбирам справедливият ви гняв срещу "кравари", "реднеци" и прочие америcuntци, но къде е България в тази война? Къде сте вие? Нали от вашите данъци вземаха, за да им плащат на българските наемници по $100 на ден? Вие не участвахте ли в тази война?
Ти това верно ли го мислиш? Доста си поел от краварството и "ценностите" които проповядват. Викаш ние от добра воля и собствено желание се набутахме в Афганистан Ирак Косово и къде ли не дето изсрахте едни големи краварски .... да ви подгъзнуваме. Логика на типичен реднек рекетьор.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #86 -: Юли 02, 2021, 12:08:08 »
Викаш ние от добра воля и собствено желание се набутахме в Афганистан Ирак Косово и къде ли не

Естествено! И не толкова "добро желание", колкото от ибрикчийско желание да ни забележат, да ни похвалят, да ни почешат зад ухото, да ни кажат "още може да се желае". Никой не ни е карал насила и изобщо не сме длъжни да изпращаме наемници на хиляди километри от България.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #87 -: Юли 02, 2021, 12:08:55 »
Логика на типичен реднек рекетьор.
Нищичко не си разбрал. Сигурно лошо съм го обяснил.
Всички ние участваме в тези войни. Афганистан, Ирак...
Нали не сме попитали нашите избранници, защо ни харчат парите да трепят козари по планините на Афганистан?  Аз не съм ги питал. Вие питахте ли ги?
Затова плюенето по "реднеци" ми изглежда изкуствено и фалшиво.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #88 -: Юли 02, 2021, 12:23:58 »
И като го попита "избранника" ти той като се впрегне чак до Белата кукя ще препрати жалбата ти. Много наивен народ имало на тоя свят. Нали ако вдигне шум и се отклони от "правата линия" и на него ще му духнат под опашката. Впрочем - в толку демократично избрания Конгрес и Сенат има такива дето са от едно 20-30 години и даже вече има цели династии са си отгледали. Може да провериш. Демократичному - наследствено си ги избирате за представители. Мъ иначе демокрация та дрънка...

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #89 -: Юли 02, 2021, 12:27:10 »
Виждам, че си писател, а не читател. Нали по-горе ти писах за Barbara Lee? Но е една. Ако бяха 5 или 20 щеше да е различно.
Нали ако вдигне шум и се отклони от "правата линия" и на него ще му духнат под опашката.
На нея защо не и духнаха под опашката?
На Sean Penn защо не му духнаха, като се обяви срещу войната в Ирак? Дори ходи там, да им доказва, че нямат "намерение да нападат САЩ" с WMD.  Хайде той не е конгресмен, но има повече влияние от такъв.
Винаги се намират оправдания. На българина "международното положение" му е виновно.
« Последна редакция: Юли 02, 2021, 12:43:53 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #90 -: Юли 02, 2021, 12:27:36 »
Бачо, личи си че не познаваш "англосаксонския манталитет". Те винаги отвръщат. Абсолютно винаги, без изключение. Ако разбира се са нарочно нападнати. Ако Израел им потопи кораб погрешка е друга бира !

 :smokin:

Това е "старозаветен принцип" а реднеците са мноо набожни.

За войните генерално. Всяка глобална сила е ДЛЪЖНА ДА ВОДИ ВОЙНИ ! Но те трябва да са поне ФОРМАЛНО МОРАЛНИ.

До 1992г САЩ водеха почти изцяло формално морални войни.

Но, кат видяха че руснаците сдадоха багажа си казаха. Еми ние "СМЕ САМИ", можем да правим каквото си искаме.

И се заредиха Ирак, Сърбия и Либия. От тия трите Ирак и Либия са почти напълно нелигитимни, макар с Либия да има съгласие на ООН а със Сърбия се действаше на пожар шото 500 000 шиптърски бежанци щяха да съсипят Македония и да стане мазало между Сърбия, Гърция, Албания и България....

Генерално втората война в Ирак им изяде главата и сега малко ще почиват. Но не прекалено дълго. Армията ако не се бие се РАЗЛАГА !

Ето Русия води нонстоп некфи войни от 1979г !


Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #91 -: Юли 02, 2021, 12:46:54 »
Хм...
На Виетнамската война какво и беше "моралното"?
Спираха "комунизма"...в разложения от корупция Сайгон.
Набожните бягаха в Канада. Мохамед Али отказа и го съдиха. Не успяха да го вкарат в затвора.
От ден на ден става по-трудно на Америка да участва във войни. Не е само до долари. Или липсата им.
« Последна редакция: Юли 02, 2021, 12:54:08 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #92 -: Юли 02, 2021, 12:58:33 »
Нито една война на краварите от Виетнам насам не е оправдана по международното право. Да ги изброим ли? Гранада - формално били тормозили група американски студенти. Панама - Нориега бил наркотрафикант и тормозил някакви краварски офицери в Зоната на канала. Ирак - тука почна истерията и разгула на краварската военщина. Саддам им бил крив щото Кувейт тва онова. После Афганистан и кулите - били крили Осамата. Междувременно избомбиха Судан щото имал фабрика за хим-оружие. А да - Либия и операция Ел Дорадо - там даже не се и оправдаваха. В по-ново време всичко минава под защита на "човешки права и свободи". Скоро ще настъпят мотиката но да видим къде ще е.

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #93 -: Юли 02, 2021, 13:01:58 »
Според тях са спирали "червената чума", която иска да "пороби" свободомислещото население на Виетнам !

Същото и в Корея и почти всички войни през Студената война. Формално копче не можеш да кажеш. Комунизма води до унищожаване на свободите и правата на гражданите, масови репресии и доста често направо ГЛАД.

И хоп "световния полицай" идва филантропски да спаси потиснатото населние. Разбира се ако се наложи избива няколко милиона чрез напалм, но "на война, като на война".

Втората война в Ирак е първата може би, която претърпя колосален морален разгром.

Излезе, че Америка отиде там да ОТКРАДНЕ ПЕТРОЛА на горките араби отслабени от 20 години санкции...

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #94 -: Юли 02, 2021, 13:07:26 »
За Гренада оправданието е, че Куба готви да въведе режим, като в самата Куба ! Демек спасяват Гренада от Комунизма. Нориега. Еми наркотрафикант, трови американците.

Първата с Ирак. Еми медицински факт е, че идиота Саддам нападна без никаква причина дребния си съсед за да му вземе петрола и въобше територията.

Афганистан - 11.09. Либия - има решение на СС на ООН , дори Русия не е против. Сърбия - диктатора Милошевич иска да взриви Балканите.

Само втората война в Ирак е абсолютно нелегитимна. Колин Пауъл размахваше некви колби....

 :nuts:

Удариха Судан заради посолството в Кения !

Апропо за Гренада има един култов разговор между Татчър и Рейгън. Татчър е бясна, че Рейгън напада територия на Короната без да я уведоми. Рейгън се обяснява и извинява дълго и нашироко...

https://www.youtube.com/watch?v=agMzI24WC44

 :nuts:
« Последна редакция: Юли 02, 2021, 13:13:54 от ЗИП »

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #95 -: Юли 02, 2021, 14:37:05 »
Бачо, личи си че не познаваш "англосаксонския манталитет". Те винаги отвръщат.  Но те трябва да са поне ФОРМАЛНО МОРАЛНИ.
...
До 1992г САЩ водеха почти изцяло формално морални войни.
Така излиза. След като се надявах на друг тип реакция, значи наистина не познавам манталитета им.
А второто, това за формалния морал е велико! Принос в марксистко-лениската етика. "Формален морал"! Ибахмааму! Може и "Морален формализъм". Все тая е...

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #96 -: Юли 02, 2021, 14:41:21 »
Сърбия - диктатора Милошевич иска да взриви Балканите.

Само втората война в Ирак е абсолютно нелегитимна. Колин Пауъл размахваше некви колби....
Аргументът "Милошевич иска да взриви Балканите" е толкова морален, колкото беше морален тебеширеният прах в епруветката на Пауъл. Ни повече, ни по-малко...

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #97 -: Юли 02, 2021, 15:20:13 »
След изтеглянето на съветските войски от Афганистан, Съветският съюз се разпадна.
След изтеглянето на американските войски от Афганистан,  САЩ са на прага на гражданска война, и разпад.
ЕС е на същият коловоз.
Историческазакономерност, и Афганистан е виновен затова, или има нещодруго?
Глей ти тоя Шерхан!
Ама от Киплинг ли, от Бадхшан ли..?
« Последна редакция: Юли 02, 2021, 16:40:12 от Алиса .. »

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #98 -: Юли 02, 2021, 16:27:13 »
И изразът "йесмен" е американски, нали?
На български е даже по-кратко - дабългарин

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #99 -: Юли 04, 2021, 01:26:05 »
Поредни достижения на демократизацията в Афганистан след краварското изтегляне по бели гащи на бегом:
Looters Moved Into Afghanistan's Bagram Airfield Hours After U.S. Troops Left
https://www.newsweek.com/looters-moved-afghanistans-bagram-airfield-hours-after-us-troops-left-1606385
И са оставили техника и МТО за поне две моторизирани дивизии на талибаните. Може да ги нарекат СС"Молла Омар" и СС "Панджир".
Afghanistan: Taliban captured 700 military vehicles as fight ..
https://timesofindia.indiatimes.com/world/south-asia/afghanistan-taliban-captured-700-military-vehicles-as-fighting-intensifies/articleshow/84073763.cms

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #100 -: Юли 04, 2021, 10:10:44 »
Проблема си е на околните държави.Да се оправят.Нали това искаха-изтегляне?

 :popcorn:

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #101 -: Юли 06, 2021, 21:53:10 »
Почнаха лекичко да очертават предстоящия краш и в главния отходен канал на наглосакската пропаганда - ББС-то:
https://www.bbc.com/news/world-asia-57724652
Засега скромно правят паралели с изтеглянето 89-а година на СА но в съвсем различна тоналност от тогавашните репортажи.
Иначе има и друга статия за Баграм и как на бегом са изоставали всичко - коли БМП-та леко оръжие МРП-пакети и кой знае още кво. Паралелите с Ислямска държава и харизаното им оръжие в Мосул 2015-а година се налагат от самосебе си. Но все пак - Талибанам - вперьод...

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #102 -: Август 01, 2021, 08:45:02 »
„Стратегическа изненада:
Китай приветства мола Барадар и налага своите пешки в Афганистан„

Високопоставена делегация на талибаните от Афганистан, ръководена лично от Мула Барадар, върховен лидер на движението и отдавна един от най-търсените мъже в света, днес се срещна с китайския външен министър Ян И.
Малко преди тази повече от изненадваща среща, посещението на ръководителя на пакистанската дипломация Куречи, придружено от генералния директор на ISI (Inter-Service Intelligence) в Китай,  проправи пътя за възможно споразумение между Китай и талибаните, насочено към трайното премахване на влиянието на САЩ в региона и насърчаването на китайския път на просперитет през Централна Азия.
Приемайки Мола Барадар, наследник на Мола Омар, Китай предлага мълчаливо признаване на талибаните в Афганистан като основна политическа и военна сила в страната, но потвърждава какво представлява смазващо стратегическо поражение на САЩ след повече от две десетилетия конфликт, в който трилиони долари са погълнати и десетки хиляди животи са пропилени.

Ние сме изумени от този необясним стратегически ум, основан на изкуството на търпението и целесъобразността, което никога не можем да разберем дори да живеем цяла вечност в Китай.
Следователно американските неоконсерватори предложиха много хубав подарък на китайците. Бившият президент на САЩ Джордж У. Буш (той се рециклира възможно най -добре в популяризирането на ваксини напоследък) може един ден да бъде награден с висока награда от Китайската народна република за предоставените услуги.

Роналд Рейгън беше приел афганистанските моджахеди в Овалния кабинет на Белия дом във Вашингтон през 80 -те години. По това време те бяха описани като борци за свобода, тъй като се биеха срещу Съветския съюз. Три десетилетия по -късно китайците приветстват талибаните и ги наричат ​​надеждни партньори за мир. Семантичната разлика е значителна, но веществото остава същото.
В играта на сили и по -точно в голямата азиатска игра, в основата на която Афганистан е централен стожер, нюансът е достатъчно важен, за да бъде подчертан.
Китай напълно и без срам поема новия си ранг на световна сила в свят, в който нищо няма да бъде същото.
https://reseauinternational.net/surprise-strategique-la-chine-accueille-le-mollah-baradar-et-avance-ses-pions-en-afghanistan/


Le roi est mort, vive le roi
С две думи, хероинът си отива, идват синтетичните наркотици.
А в наше село голямо му казват - От трън та на глог, че е по висок.


Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #103 -: Август 01, 2021, 08:56:49 »
Шагреновата кожа ... .

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #104 -: Август 06, 2021, 23:06:51 »
Първата столица на провинция е вече превзета. Заранж в провинция Нимруз. Минорна сводка с примиренческо-пораженчески дух от малкия наглосакски проп-рупор Ройтерс:
https://www.reuters.com/world/asia-pacific/taliban-close-two-provincial-afghan-capitals-us-forces-exit-country-2021-08-06/

Основни пойнтове:
Превзета щото нямало рейнфорсмънт от Кабул. Кравари и присъдружие - непричом. Играят ролята на страничен наблюдател.
Традиционно мрънкане и сополявене от някакви тотално скъсали с реалността кацеларски плъхове у Вашингтоня - вика талибаните не искали политическо решение и ескалирали войната. Сравнава я със тази в Сирия и Сараево. Алоуу - 20 години чий го държахте там и не ги победихте и дермократизирахте? И даже има наглост да обвинява талибаните за цялата сговняна ситуация. Но иначе е музика за душата такива заявления от доскоро ексепшънълистите у Краваристан. Скоро и в други места ще слушаме и гледаме подобни сълзи и сополи. И кръв най-вече.
Друг па дипломат кравар тотално изпушил и призовал талибаните да спрат настъплението и да пазят цивилните и тем подобни. Тоя явно е на някакви тежки треви и химии. Няма кво да го мисля.
От Бялата кукя па казали че с тия действия талибите нямало да си спечелят мегюнародно признание. Ха-ха. Точно допреди седмица делегация беше на посещение в Китай а преди още 2-3 седмици бяха и в Русия. Кво мрънкят от Нашингтоня явно не ги вълнува. Въобще цялата статия е бисер до бисер и между редовете се чете отчаянието на нафунелите наглосакси.

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #105 -: Август 07, 2021, 20:09:58 »
Добрите новини от Афганистан не спират. Днеска студентите-по-ислям-и-право са взели втора столица на провинция - Шербеган в провинция Jawzjan. Линк и сводка от ТАСС ББС:
https://www.bbc.com/news/world-asia-58127407

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #106 -: Август 08, 2021, 08:27:05 »
Гледам некои мноо си падат по де що име туземец .

Апропо дочува се че реднеците са ги бомбили отвисоко с Б-52.

Русия докара в Таджикистан Ту-22.Явно и тя ще сипе бомби отгоре.

Тва е най-готината тактика.Бомбиш недосегаем  туземците от 10 000 км височина и след това се връщаш за вечеря със семейството...

 :popcorn:


Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #107 -: Август 08, 2021, 08:57:29 »
Всички някъде сме "туземци". Само ЗИП е "неизбежния бял". :smokin: От разказа на Джек Лондон.

PS Оправи километрите!
« Последна редакция: Август 08, 2021, 09:03:28 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #108 -: Август 08, 2021, 08:59:41 »
И харесваш мириса на напалм рано сутрин...

https://m.youtube.com/watch?v=Jts9suWIDlU

 :smokin:

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #109 -: Август 08, 2021, 09:06:21 »
За прехласващите се от Б-52 един музей:
https://en.wikipedia.org/wiki/B-52_Victory_Museum,_Hanoi

Какво ли ще стане ако Русия даде някои стари С-75 "Двина" или "Волхов" на "туземците". Щото нали имаше стингери преди за тях от Америка?
Как ще реагират "съюзниците" също и "партнери"?
« Последна редакция: Август 08, 2021, 09:19:23 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1693
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #110 -: Август 08, 2021, 09:14:09 »
...
...
Тва е най-готината тактика.Бомбиш недосегаем  туземците от 10 000 км височина и след това се връщаш за вечеря със семейството...
...
...викаш, бомбят от космоса, бива ... невероятен пробив във военната техника, невероятен ...
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #111 -: Август 08, 2021, 09:17:09 »
Тва е най-готината тактика.Бомбиш недосегаем  туземците от 10 000 км височина и след това се връщаш за вечеря със семейството...

Най-готината, без съмнение...
София, януари 1944...
Ноо яко!

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #112 -: Август 08, 2021, 09:25:15 »
Еми куул си е.Направо fun...

Пращаш 1000 крепости над Берлин и бомбиш унтерменшите от висотата на своята англосаксонскост...

Пък и помагаш на "Stalin's boys", които било добре да доведат пожарникарски бригади със себе си защото града "сега вече гори, като хората".Тия  реднеци  са уникум в своя непринуден говор...

https://m.youtube.com/watch?v=Ttu7bJdseyc

 :popcorn:

« Последна редакция: Август 08, 2021, 09:45:16 от ЗИП »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #113 -: Август 08, 2021, 09:43:28 »
Какво ли ще стане ако Русия даде някои стари С-75 "Двина" или "Волхов" на "туземците". Щото нали имаше стингери преди за тях от Америка?

Защо толкова сложни комплекси? Не може да ги сравняваш със „Стингер“.

Но схващам идеята ти -- щеше да е мазало за силите на НАТО там, даже само с „Игла“ и „Стрела-2М“. А сигурно имат и доста по-съвременни варианти.
the lamers club honourable member …

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #114 -: Август 08, 2021, 09:48:56 »
S-75 са за Б-52. Стингерите са за нисколетящи цели, хеликоптери...
Тов. ЗИП си пада по големи работи - империи, 8 моторни Б-52, феерии...
За всеки надут балон има по една игличка...Ин-Янг (yin & yang)
От видеото на ЗИП - "A reminder to Germans that war doesn't pay!" Reminder to everybody...
« Последна редакция: Август 08, 2021, 10:03:35 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #115 -: Август 08, 2021, 09:51:47 »
S-75 са за Б-52. Стингерите са за нисколетящи цели, хеликоптери...

казах, че съм схванал идеята ти -- защо С-75. като гледам, през войната са ги сваляли и с по-стари комплекси  :cool-1084:

Тов. ЗИП си пада по големи работи - империи, 8 моторни Б-52, феерии...

За всеки надут балон има по една игличка...

така е :ok:
the lamers club honourable member …

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #116 -: Август 08, 2021, 12:58:53 »
Добрите новини не престават и се леят от Афганистан. Стратегически важният град Кундуз е развял бяло знаме (на студентите-по-право-и-ислям). Това означава че главния път от Кабул към северозападните провинции е отрязан. Талибански блицкриг с тойоти калашници и РПГ/СПГ-та. Минорна сводка с примиренческо-пораженчески стил от добре познатия муджахедо-любител-преди-30-год - ВВС-то:
https://www.bbc.com/news/world-asia-58135148

П.С. ЗИП-а е по стратегиите и явно му убягват тактическите операции. Щял да бомби с Б52 и да спре настъплението на талибите. Първо В52 е предназначен за съвсем друг тип война и в ролята да бомби разпръснати групи от партизани/виетконгци/талибани колкото и да им се иска няма да се справи подобаващо. Нали забраниха касетните муниции - сега да им берат гайлето. Във Виетнам също така се самонавиваха с операция Роллинг Тъндър 1§2 и пак с В52 че щяли да ги върнат в каменната ера. Е и там резултата е известен както и тука се очертава.
П.П.С Моя пропуск - Операцията е Линебейкър II с масовия карпет бомбинг от Б52. Не че резултата се променя но пунктуално да сме точни.
« Последна редакция: Август 08, 2021, 13:05:11 от ogopogo »

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #117 -: Август 08, 2021, 13:06:14 »
Резултата е ясен.Връщане в каменната ера  на тези върху които падат бомбите а англосаксите се връщат при семействата и разрязват пуйката и след тва с биричка на зелената полянка....

 :beer_:

Апропо и руснаците май почват да стават "бели хора".В Сирия особено видно....

 :popcorn:

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #118 -: Август 08, 2021, 13:18:22 »
Някой горе спомена S-75 Двина и действията и във Виетнам. Ето в едно клипче ги с извънземния музикален съпровод от товарищите западногерманци Methusalem - The Black Hole:
https://www.youtube.com/watch?v=g7uh8I1OPMQ#t=1m59s

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2953
    • Профил
Re: Талибаните се завръщат
« Отговор #119 -: Август 08, 2021, 15:01:33 »
Преди два дена си говорих с един познат афганистанец - каза, че шейтаните се изнасят по терлички...
Не разбрах дали са успели да си дигнат гащите, обаче...днес ако го срещна ще го питам.
 :thup: за клипа.

                                                                           adios p madres
https://www.youtube.com/watch?v=QIrzchzygjw&list=PL7E7B03561A3E8AF4&index=5
*********   ✹    *********