Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 18:11:51

Автор Тема: Не мога да не споделя!  (Прочетена 53456 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #240 -: Декември 22, 2021, 14:55:06 »
Дарителите явно предпочитат пандата пред децата:

Обикновен ... расизъм, IMHO. Е, добре де ... Не е обикновен. Латентен е. Рудиментарен. Реликтов.  :pissed-891: го къф!

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #241 -: Декември 22, 2021, 14:59:00 »
Мислиш, че ако децата на снимката биха били руси и светлооки, щеше да има повече кинти в съответната кутия ли?

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #242 -: Декември 22, 2021, 15:53:24 »
Мислиш, че ако децата на снимката биха били руси и светлооки, щеше да има повече кинти в съответната кутия ли?

Имаш ли съмнение в това? Аз - не. Уви.

Но това не е единствената причина.

Преекспонираният стереотипен образ е следващата. Уви.



Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #243 -: Декември 22, 2021, 16:10:27 »
Firmin, малко вероятно е да помниш земетресението в Хаити през 2010. Аз съм го запомнила поради впечатляващ документален филм за съпричастието и помощта, оказана  на една от най-бедните страни в света. Шон Пен беше оборудвал в столицата лагер за доброволци със собствени средства. Самият той прекара месеци в Порт-о-Пренс. Помагаха американци, австралийци, германци и холандци, местни доброволци -  колкото пръстите на едната ми ръка. Дори оная грозна имитация на Капитолия, която е правителственият им ''дворец'' не беше ремонтирана две-три години след труса. С риск да ме наречеш наум с обидна дума, ще пусна своята лепта в кутията на WWF, sorry. Децата на Африка и някои страни на Азия не са виновни за нищо, но от помощите в най-добрия случай вероятно ще видят трохи, и то само ако някоя неместна организация работи нонстоп ''на терен''.

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #244 -: Декември 22, 2021, 16:27:39 »
Ибо знайно е: бедните в богатите страни хранят богатите в бедните страни.

Здравке, убедено ще повярвам в "басмичките", които ти си купуваш от бутиците, но няма да повярвам в цената на оръфаните дънки. В маратонките му също. А с изкараната риза извън гащите, дънките де, още пò ме накланя към оценката ми за оръфляк. Надявам се, няма да ми възразиш, че и един Пикасо е ходел така?

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #245 -: Декември 22, 2021, 16:35:36 »
Firmin, малко вероятно е да помниш земетресението в Хаити през 2010. Аз съм го запомнила поради впечатляващ документален филм за съпричастието и помощта, оказана  на една от най-бедните страни в света. Шон Пен беше оборудвал в столицата лагер за доброволци със собствени средства. Самият той прекара месеци в Порт-о-Пренс. Помагаха американци, австралийци, германци и холандци, местни доброволци -  колкото пръстите на едната ми ръка. Дори оная грозна имитация на Капитолия, която е правителственият им ''дворец'' не беше ремонтирана две-три години след труса. С риск да ме наречеш наум с обидна дума, ще пусна своята лепта в кутията на WWF, sorry. Децата на Африка и някои страни на Азия не са виновни за нищо, но от помощите в най-добрия случай вероятно ще видят трохи, и то само ако някоя неместна организация работи нонстоп ''на терен''.

Нищо от това не мога да оспоря. Нито разказа ти. Нито решението ти. И няма да те нарека с обидна дума.

Питам се тези буркани дали са автентични. Аз, най-вероятно заради стереотипа на моето мислене, първо помислих, че това е някакъв политически пърформънс, инсталация, демек. Като 3D плакат. Втората ми мисъл беше, че е психологически експеримент, изследване някакво на находчив студент. Чак трета ми хипотеза бе, че е автентично и неподправено дарителство, спонтанно и заради това интересно. И веднага дойде четвъртата, автоматично - анализ на групата, контекста, посланието, изпълнението (на плакатите) разпределение на подалите, разпределение на сумите, банкнотите и пр. Аналитикът в мен "захапа".  :cool-1084:

п.п. Не искам да споря и не те провокирам, но не мога да се въздържа - помагащите с Шон Пен ли се идентифицираха или пък с ... хаитяните  ;)

п.п.п. Варуфакис, наскоро обсъждахме тук, затова е и против програмите от рода на Плана за възстановяване. Казва буквално така - парите от данъците на германския работник няма да отидат за облекчаване на положението на хората на Юг, а в джобовете на мафията, контролираща политиците (имаше предвид PIGS, навярно, но се отнася и за нас, без съмнение).

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #246 -: Декември 22, 2021, 16:36:56 »
Драги мислителю, не си купувам полички от бутици. Много по-семпла съм във вкусовете и харчовете си, отколкото си мислиш. Пък и отдавна предпочитам удобството на семпъл панталон, даже дънки с ниски обувки / никога маратонки, чисти и здрави гуменки - да/.
---
Един Пикасо може да ходи както си иска. Това е Пикасо. Как беше оная поговорка за Юпитер и едрия рогат добитък  ;)

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #247 -: Декември 22, 2021, 16:41:29 »
Много по-семпла съм във вкусовете и харчовете си, отколкото си мислиш.

Е, съдим по аватара - висок ток, маркова чанта, кожена яка, навярно и кожена шапка, силует като от скъп фитнес ...

Не, не, нищо непочтително. Просто се замислих ти как си се мислиш:)))

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #248 -: Декември 22, 2021, 16:44:59 »
Брей, Фирмин е на път и да съблече тая рокля... съвсем почтително, разбира се. Здравке, вярвам във вкуса ти! За потвърждение може снимка на личната ми поща. Конфиденциалността е гарантирана!

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #249 -: Декември 22, 2021, 16:47:27 »
Е, предишните два аватара бяха корони. Зодия лъв, ти как мислиш, че си се мисля?  ;)
----
Интересно, ако си видял аватара на Банши / къде се загуби това момиче / какво ли би казал?

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #250 -: Декември 22, 2021, 17:04:57 »
Е, предишните два аватара бяха корони. Зодия лъв, ти как мислиш, че си се мисля?  ;)
----
Интересно, ако си видял аватара на Банши / къде се загуби това момиче / какво ли би казал?

Впечатляващ.  Със секси нотка ... феминизъм, бих казал. Като за парфюм. Аз харесвам лудите жени - нещо като Харли Куин . Но пък аз харесвам и Дедпул, достатъчно луд съм и за това. Най вече заради самоиронията  ;)

Баба ми беше зодия Лъв. А по китайския - Огнен тигър. Имам представа, прочее.  :)))

п.п. намалих броя на емотиконите, че беше суперлиминарен

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #251 -: Декември 22, 2021, 17:07:32 »
Айдеее... Сайт за запознанства по аватари!

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #252 -: Декември 22, 2021, 17:07:59 »
 :th_up:
Приятна вечер на всички, много здраве и се пазете.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #253 -: Декември 23, 2021, 11:43:12 »
Тази сутрин получих франко входната врата, липсващия плот на масичката. Има-няма два дни след като им изпратих формуляра за контакт. Полски доставчик с българска фирма-партньор на софийски адрес. Така се печелят клиенти.   :good_job-1300: От грешки никой не е застрахован, за предпразнична лудница в доставките да не говорим.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #254 -: Декември 23, 2021, 13:27:53 »
Коледният подарък за малката ми дъщеря трябваше да дойде в понеделник със SPeedy. Вместо него получихме SMS, че ще го доставят във вторник, 21-и. Във вторник - нов SMS, че ще го доставят в сряда, 22-и. В сряда пък получихме още един SMS, че доставката е отложена за 29-и.
Подаръкът за голямата дойде както бе поръчан, на 20-и. С Еконт.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #255 -: Декември 23, 2021, 14:59:25 »
До сега не съм имала проблем нито със Спиди, нито с Еконт. Може и да зависи от населеното място. Ако имат една доставка за дата Х и още две за по-късната дата У за съответното направление, икономически обосновано е да ги обединят. Но разбира се, изключително некоректно спрямо този, който очаква да получи поръчаното на дата Х, за което си и плаща . За подаръци, които трябва да пристигнат в определено време, а куриерската фирма не спазва собствените си срокове извинение няма. Еконт станаха много скъпи за доставка на адрес. Ползвам ги вече само за доставка до офис. Спиди до адрес са все още напълно приемливи.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #256 -: Декември 24, 2021, 06:04:22 »
Д Еконт станаха много скъпи за доставка на адрес.
Кавото знам от първа ръка - на най-добрия ми приятел зет му е един от големите дистрибутрори на Еконт в София. Ами той от миналата година е увеличил персонала си двойно, купил е нови камиони и бусове, даже и нов склад и ...няма насмогване. Ами Ковид кризата и пазаруването по интернет промениха рязко баланса на доствките.
Аз макар че съм далеч, съм ползвал услугите и на Спииди и на Еконт преди време и никога не съм имал никакъв проблем и с 2те фирми.
Факт, ако нещо ще допълни темата: тука в САЩ най-традиционните куриери са ЮПС и ФедЕкс. Е да, ама от 1-2 г Амазон ги измества много здраво. За мен любопитно - Амазон са купили намколкоси стари фургони от ЮПС и са ги пребоядисали от кафяви на тъмно сини. ЮПС фургоните тук си имат "специфичен" дизайн и не можеш ги сбърка ... ама сега взех да ги обърквам - идват със същият "трейд марк' фургон ама с друг цвят.
Ще калкуирам така: пудрят ни мозъците дорде поемаме. Ако вие не си спомняте, Амазон некога беше аукцион за стари книги. Лично имам няколко купени оттам, много ценни за мен - дори с афтограф. ЕБЕЙ беше американският "битак" - каквото имаш непотребно у мазата ли у гаража -отива на ЕБЕЙ. Сега няма разлика м/у Амазаон и Ебей: същите търговци продават същите стоки на същите цени. Има някои детайли по отношение на срок на доставка, транспортни цени, опции за връщане, ама това не е главното. Един пример: Аз пазраувах монго години от Амазон, но когато ми рекоха, че треба да им давам авансово по $100/г, за да имам "безплатна" доставка ги отсвирих - що ме напиняш да ти дам $100 авансово, ако аз може нищо да не купя за 1 г? Или требе да купувам нещо ей така,  за да си изплатя "безплатната" доставка???
Ингелици сър....но е речено отдавна: българинът нивгаш не може да го излъжеш за 10 лв, ама ако му речеш 10,000 - одма е вътре.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #257 -: Декември 24, 2021, 07:11:08 »
За мен лично - тая година е по-добре да свърши по-бързо!
Равносметка:
- Вдигнаха ми медицинската от $5000 "от джоба" на $10000. Е то като си стар вече, всеки те "пържи". Плащаш авансово за нещо, което не можеш да си позволиш.
- Регистрацията на колата стана от $100 на $150.
- Данък собственост се вдигна с 10% след всички възможни отстъпки.
- Звъннах днес на личната лекарка. Беше ми оставила съобщение вчера, че иска да ме чуе. Чувам отговор: във връзка с изострянето на Ковид ситуацията не приемаме обаждания?!?!?!

Най-лошото е, че "дамският" състав е Ковидясал. От 4-5 дни са с висока Т до 39.5 С (никакви други оплаквания). От вчера са по-добре си мисля, защото Т им падна до 37.5 С. Ама знае ли се? Всички Коледни и др. планове отидоха в канала. Имаше ски резервации, Новогодишни атракции....ама нема да станат тази година. Аз ще съм "кетъринг" тези дни - готвя нещо, отнасям го по домовете, връщам се и почвам пак.
А малчуганите са такива сладури! Обажда ми се днес най-големият и казва: дядо, ако тестът ми е отрицателен мога ли да дойда в твойта къща? А най-малкият (на 4) вика през телефона на майка си: Дядо искам да ме водиш в Таргет. Таргет е търговска верига за домашни джунджурии, ама там продават и Покемон карти :lol:

На всички желая: Честито Рождество и Хубава Коледа!. Да са Ви весели празниците ...това са неща които не се купуват!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #258 -: Декември 24, 2021, 08:58:47 »
Коледният подарък за малката ми дъщеря трябваше да дойде в понеделник със SPeedy.
Вместо него получихме SMS, че ще го доставят във вторник, 21-и.
Във вторник - нов SMS, че ще го доставят в сряда, 22-и.
В сряда пък получихме още един SMS, че доставката е отложена за 29-и.


Миналия петък поръчах по телефона Кръгла тава Стоун Ледженд 5 звезди на Delimano.
Казаха ми да очаквам пратката до 3 дни.

В 7.00 hrs. във вторник получих от Speedy SMS със съобщение да очаквам пратката до края на деня.
Очаквах цял ден и накрая – дръШки!

В сряда получих допълнителен SMS с извинение и съобщение, че ако държа още на тази поръчка, да се свържа с тях и да потвърдя на сайта им, че не се отказвам  ... Посоченият сайт обаче излезе фейк ...

В четвъртък сутринта се обадих в "Delimano".

А току-що получих SMS от Speedy – къде точно да отида да си взема поръчката ...
В момента се приготвям да излизам ... :crying_with_laughter-3302:

Пожелавам тук В-Е-С-Е-Л-И празници на всички!!!

« Последна редакция: Декември 24, 2021, 09:11:50 от Джиджи »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #259 -: Декември 24, 2021, 11:37:52 »
На всички желая: Честито Рождество и Хубава Коледа!. Да са Ви весели празниците ...това са неща които не се купуват!

весели празници и на вас  :t0328:
the lamers club honourable member …

Неактивен Moesia

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 109
  • ave atque vale
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #260 -: Декември 24, 2021, 15:39:19 »

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #261 -: Декември 24, 2021, 16:23:59 »
Ха, тая сполучлива карта кой я измисли?

Неактивен Moesia

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 109
  • ave atque vale
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #262 -: Декември 24, 2021, 17:26:43 »
Някой котколюб и латинолюб.
Понеже вторите са домоседи, много често около тях има също
такива животинчета-домоседи.
И при това съжителство латонолюбът е обладан и напълно подчинен.
При което е със силно изразено котешко подсъзнание.

През което възприема света.

Homo-felis symbiosis.
« Последна редакция: Декември 24, 2021, 17:37:09 от Moesia »

AnonimusBG

  • Гост
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #263 -: Декември 24, 2021, 18:06:58 »
Аз съм от котолюбите.
Не ми се разхождат кучета.
Обичам безплатните котки които ми мъркат на гърдите.
Преди време 17 годишната ми безпородна котка си отиде и сега търся коте на 2-3 месеца.
Естествено безпородно.

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #264 -: Декември 24, 2021, 18:32:43 »
Тука саде гатофили се насъбраха. Аз излазям.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #265 -: Декември 24, 2021, 18:52:34 »
Ген. Тодор Бояджиев: Лидерите на промяната попаднаха в клопката на измамата
http://epicenter.bg/article/Gen--Todor-Boyadzhiev--Liderite-na-promyanata-popadnaha-v-klopkata-na-izmamata/269296/11/0

Не мога да не се съглася.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #266 -: Декември 24, 2021, 19:22:31 »

Неактивен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 694
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #267 -: Декември 24, 2021, 21:43:41 »
Peniko, в кой щат си?

Равносметка:
- Вдигнаха ми медицинската от $5000 "от джоба" на $10000. Е то като си стар вече, всеки те "пържи". Плащаш авансово за нещо, което не можеш да си позволиш.
- Регистрацията на колата стана от $100 на $150.
- Данък собственост се вдигна с 10% след всички възможни отстъпки.
- Звъннах днес на личната лекарка. Беше ми оставила съобщение вчера, че иска да ме чуе. Чувам отговор: във връзка с изострянето на Ковид ситуацията не приемаме обаждания?!?!?!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #268 -: Декември 24, 2021, 22:24:34 »
Peniko, в кой щат си?
Е, па писал съм преди: в една от "люлките" на демокрацията, гордата земя на Линкълн - "Илинойс щата голяма". Само НУС И ЛА още ни изпреварват в демокрацията, но ние се борим здраво и скоро ще ги надминем. Ето, вече от няколко години им водим здраво в криминалната престъпност. Сега, че в Илиной освен Чикаго има само няколко града по-големи от 100 х души (Спрингфийлд, Рокфърд; Пеория, Блумингдейл) и после на 100 мили няма нищо наоколо не е много важно. Аз съм в едно селце от "градски тип" (предградие един вид) недалеч от летище О'Хеър - много пъти по-добре отколкото отколкото ако бях в "метрополитен ерия" Чикаго.
Любопитна подробност: Живях доста години в Уисконсин, но работех за фирма от Илиной. Сега от много години живея в Илиной, но работя за фирма от Уисконсин. ;)

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #269 -: Декември 25, 2021, 16:35:11 »
Не мога да не се съглася.
Правдив е генералът, макар че конкретиката му доста куца. Не можах да разбера намеците за "осеменителя" на темата за досиетата и за "политическия лилипут":
"И тогава на сцената, зад кулисите се появи “осеменителят”. Той наистина намери подходяща личност - един политически лилипут, псевдо “политзатворник” с амбиции за водачество и го превърне в кукла на конци като му “нашепна”, че ако се отворят “досиетата”, ще изскочи декларация за сътрудничество с ДС, подписана от Доктора при задържането му като опозиционер на народната власт в лагера Белене."
Кои ли са те?

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #270 -: Декември 26, 2021, 08:53:27 »
Коледният подарък за малката ми дъщеря трябваше да дойде в понеделник със SPeedy. Вместо него получихме SMS, че ще го доставят във вторник, 21-и. Във вторник - нов SMS, че ще го доставят в сряда, 22-и. В сряда пък получихме още един SMS, че доставката е отложена за 29-и.
Подаръкът за голямата дойде както бе поръчан, на 20-и. С Еконт.
Коледна изненада - някъде около 22.30 на Бъдни вечер получихме sms от Speedy, че пратката е от;ожена още веднъж, този път за 30-и. Опитах да я пренасоча към офис чрез сайта на фирмата - не ми позволява.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #271 -: Декември 26, 2021, 13:53:23 »
Миналия петък поръчах по телефона Кръгла тава Стоун Ледженд 5 звезди на Delimano.
Казаха ми да очаквам пратката до 3 дни.

В 7.00 hrs. във вторник получих от Speedy SMS със съобщение да очаквам пратката до края на деня.
Очаквах цял ден и накрая – дръШки!

В сряда получих допълнителен SMS с извинение и съобщение, че ако държа още на тази поръчка, да се свържа с тях и да потвърдя на сайта им, че не се отказвам  ... Посоченият сайт обаче излезе фейк ...

В четвъртък сутринта се обадих в "Delimano".

А току-що получих SMS от Speedy – къде точно да отида да си взема поръчката ...

В момента се приготвям да излизам ...  :crying_with_laughter-3302:

Излязох, само дето пропуснах да напиша под горния ферман to be coninued ...

Защото отидох ф офиса на Speedy да си взема поръчаната ТАВИЧКА, но се оказа че НЕ Е поръчаният размер ...

Освен това се оказа, че не ми я били доставили вкъщи, щото там нямало никого – ДОЛНИ ЛЪЖЦИ !!!

Само дето ми отварят бая работа за след празниците, и то не само за РАЗМЕРА на тавичката!!!


Но със сигурност ще бъде след Нова година, тъй като все още са празници …

А българинА, чуе ли за ПРАЗНИЦИ, куку му изпива акъла!!! :t0120:

« Последна редакция: Декември 26, 2021, 14:00:22 от Джиджи »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23466
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #272 -: Декември 27, 2021, 09:29:50 »
Quote (selected)
Изследване: Леви или десни възпитаници отглежда Харвард
...
 (Ние потвърждаваме също, че мненията, които окачествихме като по-десни бяха най-често на студенти, определящи се като консервативни.)
https://glasove.com/categories/intervyuta/news/kharvard-e-razdelen-kak-se-razlichavat-mneniyata-po-goreshchi-temi-v-zavisimost-ot-vipuska-i-spetsialnostta
на това му викаха "обратен иженеринг", вземаме дясната, съответно лявата група и маркираме какви се левите и десните отговори след което всичко си идва на мястото.

Quote (selected)
Приехме неодобрението за Етнически науки за дясно-клоняща позиция, доколкото десни политици и други десни влиятелни фигури като цяло гласуваха против тази идея, окачествявайки я като загуба на време и пари за колежите.

Quote (selected)
Избрахме неодобрението на преименуването за дясноклонящо мнение,

Те така!
Една е "социологията" и цоциолозите са нейните пророци.
Посредствим "избора" на критерии и позиционирането им с хвърляне на монета като "леви" или "десни" може да се докаже почти всичко при достатъчно време за хвърляне на монети ( в правилните джобове).
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #273 -: Декември 27, 2021, 09:43:19 »
на това му викаха "обратен иженеринг", вземаме дясната, съответно лявата група и маркираме какви се левите и десните отговори след което всичко си идва на мястото.
Една е "социологията" и цоциолозите са нейните пророци.
Посредствим "избора" на критерии и позиционирането им с хвърляне на монета като "леви" или "десни" може да се докаже почти всичко

Тъй като не разполагам с достатъчно обекти - харвардци  за изследване на терен, аз се ограничавам с два - Василев и Петков. Какво виждам?

Единият е подготвен,  от думите му се вижда, че в главата му е подредена някакава ценностна система и на базата на нея , отчитайки българските реалности, които добре познава, има някакъв план и взема някакви решения. Има обща култура, говори свързано и убедително, познава икономиката, историята и географията на България, българските традиции. Вярно, гледа ококорено, но общо взето, реагира адекватно.

Другият е обратното на горното.
« Последна редакция: Декември 27, 2021, 13:22:16 от Bacho Кольо »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23466
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #274 -: Декември 27, 2021, 09:51:53 »
Quote (selected)
Британски учени: Българската мусака е специалитетът с най-висок разход на CO2
...
Десетте европейски ястия с най-много емисии на CO2 (в грамове):
1. Българска мусака (11,971)
2. Фламандска карбонада (11,202)
3. Немски гулаш (8,055)
4. Португалска франсезиня (6 260)
5. Латвийски котлети (3 877)
6. Финландски макаронилатико (запеканка с макарони) (2,552)
7. Гръцка мусака (2,450)
8. Британски фиш енд чипс (2 021)
9. Ирландски кодъл (или дъблинска тенджера) (1,487)
10. Испанска фидеуа (1,320)
https://e-vestnik.bg/35261/britanski-ucheni-balgarskata-musaka-e-spetsialitetat-s-nay-visok-razhod-na-co2/
Британската нАука не спи, колко ли професора могат се събра на върха на това "изследване"?
Такива дреболии като това че мусака се прави със свинска кайма и проблема на телетата е отделения метан,не С2О са нещо което не трябва да  пречи на качествените "изследвания".
« Последна редакция: Декември 27, 2021, 10:07:31 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #275 -: Декември 27, 2021, 10:06:04 »
https://e-vestnik.bg/35261/britanski-ucheni-balgarskata-musaka-e-spetsialitetat-s-nay-visok-razhod-na-co2/
Британската нАука не спи, колко ли професора могат се събра на върха на това "изследване"?
Тъщата, бог да я прости, леко препържваше картофите, преди да ги подреди в тавичката за мусака. Иначе стояли като варени-нидоварени. Не съм  сигурен, ама май и каймата минаваше през тиган заедно с лука.
Та нищо чудно, с въглеродния отпечатък на рецептата си,  да е повишила нивото на глобалното затопляне.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #276 -: Декември 27, 2021, 10:11:53 »
Тъй като не разполагам с достатъчно обекти - харвардци  за изследване на терен, аз се ограничавам с два - Василев и Петков. Какво виждам.

Единият е подготвен,  от думите му се вижда, че в главата му е подредена някаква ценностна система
и на базата на нея , отчитайки българските реалности, които добре познава, има някакъв план и взема някакви решения. Има обща култура, говори свързъно и убедително, познава икономиката, историята и географията на България, българските традиции. Вярно, гледа ококорено, но общо взето, реагира адекватно.

Кокорчо!!! :0004:

И свири на ПИАНО и ВИОЛА/ВИОЛОНЧЕЛО – не запомних кое от двете ...  :cool-1084:


Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #277 -: Декември 27, 2021, 10:32:39 »
Не ме учудва, че фламандската карбонада е на второ място по СО2, нали затова ѝ викат карбонада. Не разбирам обаче с какво българската мусака е толкова по-"газирана" от гръцката.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #278 -: Декември 27, 2021, 10:55:40 »
Буратино,
статията в „Гласове не е нищо особено. Показва, че в Харвард се произвеждат върпитаници и с леви, но и с десни убеждения, макар че процентното съотношение е за левите.
Но натрапва въпросът „какво е ляво и дясно убеждение„
Това което е прието за официално за сега го получаваме от Уикипедия
„Политически спектър„
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%81%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%8A%D1%80

На запад левите и десните отдавна се прегрупираха.
У нас все още и в двете основни партии  има и от левите и от десните.
Т.е. и прогресисти и консерватори.
За да разберем шарените птички какви са, ще трябва да срявняваме признаците, посоени по горе за прогресисти и консерватори.
Празници са сега, но всичкото време е пред нас


Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #279 -: Декември 27, 2021, 11:05:34 »
Вълнуващото творчество на Събинка Джулгарева.

Тъмните сенки от мрачното минало...

"Пожарникар и футболист,
сладкодумник, каратист!
Дарба всякоя телесна
изпъкна в Бойко, блесна!
Бойко е като ваксина силна
на България здравето той вдигна
остави се на Бойко на иглата
- пробождането носи сладостата.
Силен като слон, грациозен като пума
като на славей песен - неговата дума.
Първичност е от всякое животно взел
и за туй е Бойко любвеобилен, смел"


Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #280 -: Декември 27, 2021, 11:08:06 »
И сияйните образи от светлото бъдеще...

"Хлапак красив
със поглед дяволит.
Политик е талантлив
и оратор даровит.
Харвард е завършил с шест
- икономист великолепен.
За премиер изкара тест
- водач ще е чудесен.
Имаме си премиер чак нов
чаровен, млад, усмихнат.
Да поздравим нашият Петков
и при него успехите да идат"


Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #281 -: Декември 27, 2021, 11:17:10 »
Откъде ги копаш тия, бе Калинчо? Напомнят ми "Другарю Живков, никой не може да ми забрани да ви обичам!".

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #282 -: Декември 27, 2021, 11:42:59 »
Те обичливите винаги обичат.
Само имената сменят

Неактивен Споко

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 633
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #283 -: Декември 27, 2021, 11:47:43 »
Кокорчо!!!

И свири на ПИАНО и ВИОЛА/ВИОЛОНЧЕЛО – не запомних кое от двете ... 

Чело и пиано + пеене. Бил е хорист в хора на хасковската английска гимназия 4-5 години.

Неактивен Споко

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 633
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #284 -: Декември 27, 2021, 11:50:13 »
Вълнуващото творчество на Събинка Джулгарева.

 :crying_with_laughter-3302:  :t2015:


Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23466
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #285 -: Декември 27, 2021, 13:02:52 »
Quote (selected)
Но натрапва въпросът „какво е ляво и дясно убеждение„
Последната ми грижа е какво си излюпват в Харвард, от ляво или от дясно си го слагат.
Интересна ми беше методиката,как критериите се въртят, сучат и преплитат докато се получи "правилен" резултат.
Тая група ако реши да "обработи" нашето НС ще се видим в чудо.
Нинова против ИК ще счупи скалата на "дясното".
Ристю и педя човек лакът женерал са "за" и направо се гушват в лявото сепаре да си пеят "Интернационала".
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #286 -: Декември 27, 2021, 13:24:38 »
  Нещо трогващо от кака Събинка / не мога да не сподела/..

   

Бойко дядо Коледа е същи
сядаш на коленете му могъщи
после желание си правиш
и в щедростта му ще се давиш.
§

Бойко ни обединява
всеки днес със него се съединява
Бойко със сила ни зарежда
Бойко рязко втъква ни надежда.

Не унивай ти , не ставай тъжен -
на Бойко разбира се си нужен.
Ще те използва той по начини безчет
за български просперитет


Стоим разголени пред Бойковият взор
защото Бойко вижда всичко - и радост и позор.
На Бойко не убягва нищо
с окото му всевиждащо

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #287 -: Декември 27, 2021, 13:27:34 »
Бойко с неговите силни ръки
той посочва ни заръки
посочва с неговите пръсти
хем големи , хем чевръсти.
 :smokin:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #288 -: Декември 27, 2021, 13:53:46 »
Quote (selected)
Цитат на: Джиджи в Днес в 10:11:53

    Кокорчо!!!

    И свири на ПИАНО и ВИОЛА/ВИОЛОНЧЕЛО – не запомних кое от двете ... 

Чело и пиано + пеене. Бил е хорист в хора на хасковската английска гимназия 4-5 години.

 :t3721: And many happy returns of the day! :)))

А за Пенчо бре – създателят на таз моя най-любима от всички темичка, дълбок поклон и да жУвей!!! :notworthy:


Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #289 -: Декември 27, 2021, 14:02:09 »
Добре композирано, Ванче! Имам обаче някои чисто редакторски бележки. Разбирам, че поезията е иносказателна, но понякога е за предпочитане нещата да се изказват направо. Ето в случая:

"сядаш на коленете му могъщи
после желание си правиш
"
трябва да стане
"между коленете му могъщи
- дай с желание, доде свърши
..."

По-нататък,
"Бойко ни обединява
всеки днес със него се съединява
Бойко със сила ни зарежда
Бойко рязко втъква ни надежда.
"
По-добре ще стане така:
"Бойко ни обединява,
всеки  се със него съешава,
... Бойко вмъква ни го със надежда
."

И накрая - величествено форте-фортисимо:
"На Бойко не убягва нищо
с окото му всевиждащо
"
се променя така:
"На Бойко не убягва нищо
от окото Му всевисшо
!"

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #290 -: Декември 27, 2021, 14:19:28 »
   Дип че, ми забраниха пиенето...

А бех пийнал оканица, А бих пренаредил строфите, по-тежко от тебе :t0106:

Неактивен Споко

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 633
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #291 -: Декември 27, 2021, 14:23:35 »
Дип че, ми забраниха пиенето...
И при мен е така. Докторите са на пиенето цензурата ;)

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #292 -: Декември 30, 2021, 06:01:37 »
Е не, това не може да е истина.....
Всички покрай мен Ковидясаха - жената , дъщерята, а по-късно и зетя. Доброто; всичките се оправиха. Лошото: на най-големият внук днешният му тест е излязъл позитивен. Няма никакви симптоми, но тестът си е тест. А аз съм си взел отпуска и ангажирах ски пътуване...А бе как беше - кога се хване сиромах на хорото и се спуква тъпана?
Крив съм като рибарски "такова" в края на есента... да ма прощавате.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #293 -: Декември 31, 2021, 12:38:09 »
Съвсем новогодишно, газетата изкърти малко фаянс с това заглавие:

Quote (selected)
Кафяви мечки подяждат държавния бюджет

https://www.segabg.com/hot/category-economy/kafyavi-mechki-podyazhdat-durzhavniya-byudzhet  :cool-1084:

Неактивен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 694
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #294 -: Декември 31, 2021, 21:55:23 »
Е, па писал съм преди: в една от "люлките" на демокрацията, гордата земя на Линкълн - "Илинойс щата голяма"

А-ах, ти си в най-напускания щат в момента ! Най-много хора са се изнесли от Илиной миналата година от всички щати. За мен беше много интересно, че и от Хаваите се изнасят повече, отколкото се заселват. Аз пък се надявам там да се заселя след години -- децата вече са големи, това че имат най-лошите училища в Щатите не ме вълнува много.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #295 -: Януари 01, 2022, 19:02:48 »
1. А-ах, ти си в най-напускания щат в момента ! Най-много хора са се изнесли от Илиной миналата година от всички щати.
2. За мен беше много интересно, че и от Хаваите се изнасят повече.
1. Ами аз писах за това не много отдавна. Не съм чел статистика - просто от личните си контаки. Става дума за хора, които се изнасят "завинаги", а не за "прелетните" пенсионери (лятото тук, а зимата във Флорида).
2. Лично за мен Хавай е хубаво място за екскурзия или почивка, но не ме впечатли като място на което бих се заселил. Човек не живее 24/7 на плажа. Но ... на вкус и на цвет товарищи нет.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #296 -: Януари 01, 2022, 21:03:25 »
Не знам защо, ама нямам никакъв, ама никакъв мерак за Америка. Съчувствувам им за небостъргачите. Но да си ги гътат сами. Сега сеели салати, въдели пчели по покривите. Всьо хубавьо им желая.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #297 -: Януари 01, 2022, 23:14:58 »
Не знам защо, ама нямам никакъв, ама никакъв мерак за Америка.
Америка не е за всеки. От една страна е за отчаяни хора които нямат избор. Те гледат "статуя"  ;) със светнал поглед. От друга е за хора със знания, умения, талант, кураж (guts) и/или пари които искат и могат да направят нещо. Да оставят следа. Свободна страна. Дотолкова свободна, че дори и е притегателно място за престъпници* от всякакъв вид да "направят" "някой" долар. Има нещо за всекиго. :tongue_:

* Нека кажем, хора с ампутирано чувство за морал или справедливост.
« Последна редакция: Януари 01, 2022, 23:44:14 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #298 -: Януари 01, 2022, 23:52:47 »
Не знам защо, ама нямам никакъв, ама никакъв мерак за Америка. Съчувствувам им за небостъргачите. Но да си ги гътат сами. Сега сеели салати, въдели пчели по покривите. Всьо хубавьо им желая.
Какви небостъргачи? В Манхатън и в още 20- 30 квартала из щатите. Останалото е описано в "Едноетажна Америка" . Днес - двуетажна

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #299 -: Януари 02, 2022, 07:06:15 »
Какви небостъргачи? В Манхатън и в още 20- 30 квартала из щатите. Останалото е описано в "Едноетажна Америка" . Днес - двуетажна
Като цяло има истина в горното, но няколко нюанса: всеки "уважяващ" себе си по-голям град (областен център и пр.) си има "небостъргач" даже 2 или 3. Височината зависи от размера на града и колко се "самоуважава", разбирай колко пари имат. Та в някои градове са по 100 етажа, в други на по 20-30 етажа, а в най-кекавите са по на 10на (както панелките в Младост). В по-малките селца без сериозни пари залагат на "ретрото" - реставрират си една улица в стил "пионерите на запада" и се връщаш 100+ г назад. ... липсват само бързите ездачи с дългите револвери.
В това отношение САЩ приличат на Русия: бая територия имат. Спомням си за визитите ми в Русия (СССР, пардон): разхождаха ме из Подмосковието. Пътувахме 2 ч и повече, а наоколо няма ни къща, ни човек, ни дявол. Не се сетих да попитам домакините - защо му думат Под-Московие? По моя си логика трябваше да е нещо свързано с Москва ... оказа се, че просто е по-наблизо и не трябва да летиш 4-5 часа дотам.
Та и тук е много подобно: преди години ходех много в командировки и летях навсякъде. "Хвърчал" съм и нагоре и надолу и наляво и надясно. Та седя с нос опрян в илюминатора и гледам надолу да видя накаква следа от човешко "присъствие" - просека, път, постройка. Няма, ама х-и-и-ч. Така продължава повече от час (визирам когато си над Скалистите планини). Повече от една България - от Видин до Ахтопол. За Аризона, Юта, Невада и Ново Мексико няма да пиша - отегчително е да гледаш жълто-бежовите полета с часове. Дори в Уисконсин, щатът който познавам най-добре (нищо, че живея в Чикаго) и който се води за цивилизован щат: ами ако отидеш на север към Голямото езеро (Superior) си става един голям "пущиняк": може да караш с 2-3 часа и да срещнеш само 20-30 коли. Табелки, знаци и пр са рядкост. Местните съветват: носи си тубичка с бензин, така за "зор заман". Не знаеш къде е следващата бензиностанция. Много често "умните" телефони там нямат обхват, т.е. ГПС и др. не "хватат". Добре е, че съм от предишното поколоние и използвам техниката "с питане до Цариград се стига" - къде видя "керемида" спирам, вадя листа от джоба обяснявам се  и ...намирам пътя. Последно заключение, пак лично: колкото е по-диво мястото - толкова са по-читави хората!!! Предполагам от техния житейски опит: Днес съм в нужда и ти ми помагаш, а утре ти си в нужда и аз ти помагам...
« Последна редакция: Януари 02, 2022, 07:40:43 от peniko »