Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 18, 2024, 09:49:04

Автор Тема: Мухъл и корк.  (Прочетена 11958 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Памфуций

  • Гост
Мухъл и корк.
« -: Октомври 20, 2021, 20:43:15 »
Некой знае ли дали в верно, че коркът предпазвал от конденз и мухъл?

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #1 -: Октомври 20, 2021, 20:51:22 »
Некой знае ли дали в верно, че коркът предпазвал от конденз и мухъл?

по лични наблюдения - да, но зависи од корка, од поставянето и  т.н.

излишно е да казвам, че ти тряа португалски  :bigok:

П първо си мислех, че стаа дума за едни двама братя   :smokin:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #2 -: Октомври 20, 2021, 20:53:25 »
Некой знае ли дали в верно, че коркът предпазвал от конденз и мухъл?
Не е. От опит.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #3 -: Октомври 20, 2021, 21:00:11 »
а мухълът и той ли трябва да е португалски ? :t1815:
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #4 -: Октомври 20, 2021, 21:02:27 »
Некой знае ли дали в верно, че коркът предпазвал от конденз и мухъл?
Permeability
https://bioresources.cnr.ncsu.edu/resources/the-rationale-behind-cork-properties-a-review-of-structure-and-chemistry/

Quote (selected)
Cork is inherently antimicrobial, and mold and mildew resistant, due to the presence of suberin. Suberin is a naturally occurring substance that gives cork its waxy barrier. It repels dust, mold, bacteria, insects and even fire.
https://moldfreeliving.com/2016/04/28/cork-flooring-the-mold-resistant-choice-for-my-family/

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #5 -: Октомври 20, 2021, 21:24:48 »
Има модерни материали. Коркът е история.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #6 -: Октомври 20, 2021, 22:31:03 »
Мухълът е следствие на влага, а тя е най-често следствие на конденз, но не винаги.
Вътрешна изолация не е добро решение. Кондензът се получава от студена повърхност и относително висока влага. Единият вариант е да се намали влагата, сега има разни машинки дето го правят. Има два недостатъка и то съществени. Първият е, че изсушаването на въздуха неконтролирано, води до изсъхване и неприятни усещания в очна лигавица и носоглътка, другото е, че иска някакви сравнително постоянни усилия и на човек накрая му писва. Става и с често проветряване, но с по-високи сметки за отопление и също с постоянни усилия.
Вътрешна изолация, с корк или с нещо друго премества точката на кондензиране под изолацията и съответно там започва да се натрупва и мухъла. Коркът като изолатор е еквивалентен и даже по-лош от другите топлоизолации. Естетиката разбира се е коренно различна, но не върши работа за конденз и мухъл.
Единственото рационално решение е прилична външна изолация. Естествено, преди това се проверява, дали влагата не се просмуква отнякъде другаде и просто да се приема за резултат от конденз. Има и не много редки случаи, когато някак е блокиран радиатора и простото му разчистване дава сериозен резултат.
А иначе коркът е хубав материал за окото.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #7 -: Октомври 20, 2021, 22:42:35 »
Влага съм имал единствено по стълбището към фитнеса/гаража, но тва беше, щото няколко месеца не се беше вентилирало добре навремето.

Фслучая изстъргах увредената шпаклофка, намазах за секи случай с некви разтвори с/у мухъл, шпакловах и боядисах отново и сяка година си го мажа профилактично с/у мухъл, в добафка и добра вентилация.
И няам грижи.

Фтоя рет на мисли - преди сичко трая се види откъде и по каква причина се образува мухъл и тогава да се прави квото и да е.

Фанглия живеехне фстогодишна къща с мазе, което идеално обираше целата влага (а ние одтам - с дехюмидифайъра) и никога несме имали влага нагоре по етажите.

Памфуций

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #8 -: Октомври 20, 2021, 22:54:44 »
Причината е, че банята ми не се отоплява. Запушила се е тръбата за лирата и. И макар да е вътрешна и да не ми прави впечатление за около седмица (преди да пуснат парното, а се отолявах с климатиците) под ваната се е завъдил мухъл, който не съм видял и той е преминал през стената и се е разпрострял на стената на една стая, с която банята има обща стена, зад един вграден гардероб

AnonimusBG

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #9 -: Октомври 20, 2021, 23:02:24 »
Отопление, вентилация, външна изолация.
Естествено на цялото жилище а не варианта зимата ще топля 1-2 стаи за да икономисвам.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #10 -: Октомври 20, 2021, 23:08:49 »
Сърджънта ти го е написал.
Изчегъртване му е майката.
Ново мазане.
Добавяш в мазилката разни антимухъли и антиплесени.
Друго спасение няма.
И после това което Калин и аз сме писали.

Памфуций

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #11 -: Октомври 20, 2021, 23:10:07 »
Отопление, вентилация, външна изолация.
Естествено на цялото жилище а не варианта зимата ще топля 1-2 стаи за да икономисвам.

Изолация има, както и направихме глупостта да "санираме" вече изолираната сграда. Наистина ако успея да отпуша лирата в банята ще се промени ситуацията, но парнаджиите му обясняват, че трябва да се кърти пода, става много сложно и граничи с ужас, защото ще трябва да сменя около 80 квадрата плочки, изписвани навремето от Италия. Ясно, ще държа вратата на банята отворена , но за всеки случай искам да изолирам и стената на стаята зад вградения гардероб. По тоя повод и въпроса за корка.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #12 -: Октомври 20, 2021, 23:21:18 »
Влагата е проблем винаги. Аз се страхувам повече от водата, отколкото от тока. Не се срамувам вече да потърся услугите на водопроводчик, както се случи  наскоро за лозето. Има работи дето не са по силите на аматьори. Трябват понякога по-специални инструменти. А и майсторът е отговорен, докато свърши добре работата. Та в някои случаи е по-добре да си платиш, макар работата да не изглежда уж сложна.
« Последна редакция: Октомври 20, 2021, 23:40:37 от dabedabe »

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #13 -: Октомври 20, 2021, 23:27:08 »
Причината е, че банята ми не се отоплява. Запушила се е тръбата за лирата и. И макар да е вътрешна и да не ми прави впечатление за около седмица (преди да пуснат парното, а се отолявах с климатиците) под ваната се е завъдил мухъл, който не съм видял и той е преминал през стената и се е разпрострял на стената на една стая, с която банята има обща стена, зад един вграден гардероб
Първо се проверява и евентуално отпушва отдушника на банята. В повечето случаи не е скъпо. Има и варианти с вентилатор на отдушника, естествено с електромотор. Бяха по няколко десетачки, без работата, но не е сложно и скъпо.
Щом има вода под ваната - проверка на сифони, сълзящи тръби и уплътнения и за фуги, дето не са добре изолирани.
Крайният вариант (с неприятностите на строителния ремонт и не е евтино) е хидроизолация откъм стаята, примерен вариант (добри са, но скъпи)
https://www.koster-bg.com/bg_bg/foa-141-190/Контрол+над+плесените+във+вътрешни+помещения.htm
има и други естествено.
В този случай коркът и други подобни няма да свършат никаква работа.
Най-евтиният вариант или първа стъпка е ако се отстрани влагата (тръба, сифон, фуга...) да се измие мухъла с белина (или специални пръскала против мухъл за 5-10 лева, дето са абсолютно същото) и да се очаква да изчезне. Ако не стане, тогава следващи стъпки.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #14 -: Октомври 20, 2021, 23:29:25 »
да, то няа сми да туриш квато и да е изолация, ако преди тва не си одстранил източника на влагата

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #15 -: Октомври 20, 2021, 23:37:54 »
Изолация има, както и направихме глупостта да "санираме" вече изолираната сграда. Наистина ако успея да отпуша лирата в банята ще се промени ситуацията, но парнаджиите му обясняват, че трябва да се кърти пода, става много сложно и граничи с ужас, защото ще трябва да сменя около 80 квадрата плочки, изписвани навремето от Италия. Ясно, ще държа вратата на банята отворена , но за всеки случай искам да изолирам и стената на стаята зад вградения гардероб. По тоя повод и въпроса за корка.
Първа и трета стъпка са белината и парцала. Може да е еднократно нещо, но вградените гардероби са кофти номер по принцип. Във вграден гардероб мухълът може да се завъди самосиндикално поради липса на вентилация в стаята и разлика в температурата. Налага се миене, белина, сушене и разтребване на нещата, които пречат на вентилацията в гардероба.
Най-важното нещо за мухъла е да помниш, че той не обича сухо чистене! В такъв случай го гепва самозащитата и се изхвърлят всякакви спори наоколо. Влажна кърпа при всички случаи, от началото до края. Дезинфекция на всичко, що е било в гардероба, но това си го знаеш без мен.
Както казва Калинчо, важно е да се установи източника на влага. Ако казваш, че е наскоро "санирано", течът може да е външен, но да минава някъде по пукнатина в стената и да "захранва" двете съседни помещения чрез общата им стена. Единственият ти ход тогава е боя за басейни, т.е. мембрана, която не пропуска влага.



Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #16 -: Октомври 20, 2021, 23:40:45 »
са, не ми казвайте, че не слагате фгардеробите одония абсорбиращи пликчета за влага.

на секи 2 месеца ги сменям, щото се оказва, че си събират влага

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #17 -: Октомври 20, 2021, 23:52:02 »
са, не ми казвайте, че не слагате фгардеробите одония абсорбиращи пликчета за влага.

на секи 2 месеца ги сменям, щото се оказва, че си събират влага
Зависи от гардероба. Но в Бонговия случай се опасявам, че някъде в "санираната" обвивка може да има цепнатина, в която минава хладен въздух. Оттам повишената кондензация върху тези две стени, сълзенето и мухъла. Отоплението в този случай само прави нещата по-сложни.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #18 -: Октомври 20, 2021, 23:59:31 »
Зависи от гардероба. Но в Бонговия случай се опасявам, че някъде в "санираната" обвивка може да има цепнатина, в която минава хладен въздух. Оттам повишената кондензация върху тези две стени, сълзенето и мухъла. Отоплението в този случай само прави нещата по-сложни.
Бонго, ако си в добри отношения със съседите под и над теб, може би има смисъл да поговориш с тях дали при тях няма същото явление. Ако течът е под "санкожуха" или дупката за "свеж въздух" е по-голяма, възможно е да са засегнати и техните стени. В зависимост от етажа може да се види или не процеп по шевовете на изолацията.

Памфуций

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #19 -: Октомври 21, 2021, 00:31:15 »
Първо се проверява и евентуално отпушва отдушника на банята. В повечето случаи не е скъпо. Има и варианти с вентилатор на отдушника, естествено с електромотор. Бяха по няколко десетачки, без работата, но не е сложно и скъпо.
Щом има вода под ваната - проверка на сифони, сълзящи тръби и уплътнения и за фуги, дето не са добре изолирани.
Крайният вариант (с неприятностите на строителния ремонт и не е евтино) е хидроизолация откъм стаята, примерен вариант (добри са, но скъпи)
Отдушникът си работи, има вентилатор, който ползвам, когато ползвам тази баня . Най-интересното е, че тази вътрешна баня (отвсякъде оградена със стаи) дава проблем, а не другата, на втория етаж на апартамента , която има две външни стени и я ползвам по-често (вземам вана веднъж седмично, душ - два пъти дневно)
Минах вече с белина.
Да, ще питам съседите до мен и под мен. Над мен са само дядо Господ и некой случайно прелитащ аероплан.
За пръв път чувам за такива пликчета, сержант

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #20 -: Октомври 21, 2021, 00:35:05 »
https://www.amazon.co.uk/dp/B077YPC19M/ref=pe_27063361_485629781_TE_item


тва ползваме фкъщи и е мн добро

за кори сандалово дърво ели други пликчета саромат на пачули, мачули и подобни по гардеробите да казвам ли?

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #21 -: Октомври 21, 2021, 00:36:09 »

Памфуций

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #22 -: Октомври 21, 2021, 00:47:02 »
Аз слагам пликчета с лавандула , ама не заради вода. Досега проблеми не бях има - кооперацията стана на 20 г. тая година.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #23 -: Октомври 21, 2021, 07:49:28 »
Тези пликчета в твоя случай са козметични глупости на търкалета.
Пробвай това което е писал Калин, но се страхувам че щом мухълът е проникнал през стената няма да ти помогне.
Тогава следва чегъртане, сушене и мазане със съответните антимухъл, антиплесен и т.н. по избор.
Неприятно е. Скъпо е. Но е ефективно.
Естествено най-напред трябва да намериш източника на влагата. Пак по Калин. Иначе всичко останало е безсмислено.
Невъзможно е само от влагата след къпане при работеща вентилация да се появи мухъл.
Нужен е постоянен източник на влага.

Активен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8755
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #24 -: Октомври 21, 2021, 08:50:03 »
С мухъла свиквайте, дължи се на енергийна бедност, със "зелената сделка" цяла Европа ще е мухлясала, когато централното парно работеше денонощно, не помня да съм виждал мухъл. И в САЩ е така.
Вие си ги избрахте!

Активен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1371
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #25 -: Октомври 21, 2021, 16:22:43 »
Това, което е описал Калинчо е така и не е така. Кондензът е влага+студена повърхност. С корка разделяш студената повърхност - стената от влагата. Коркът е влагоизолатор. Иначе нямаше да запушват бутилки с течности с него. Между другото става е с фибран.Второ - влагоабсорбаторите на са "козметични глупости на търкалета". Иначе нямаше да слагат торбички със силикагел в опаковките с електроника. Има ги и като пликчета, и като кутийки. Най-евтини са в "Джъмбо." Може да има и по-евтини някъде, но не съм виждал.Трето - течът разбира се е проблем и трябва да се отстрани, но влагата в помещението не е само от теч. Спомнете си как се проверява дали човек диша? С огледало пред носа и устата. Издишаният въздух съдържа големи количества влага. Дрехите, когато времето е влажно - също. Проветряване му е майката. Особено на жилище, което е наскоро е "санирано." Обитателят преди е "проветрявал" през фугите в старата дограма. При смяна на дограмата жилището става затворено почти херметично и влагата няма от къде да излиза. Ако сте с климатик - добре, той изхвърля илишната влага, но ако сте с парно не си сушете мокрите дрехи и хавлиени кърпи по радиаторите без да проветрявате редовно. Изпарената вода кондензира по студените повърхности. най-често по стъклата на прозорците. Тогава се и вижда.И накрая един съвет. Ако отдушника в банята ви работи, дръжте си вратата на банята отворена, когато не я използвате. Това подобрява вентилацията в дома.
П.С. Сега ми дойде на ума, че другото, което абсорбира влага и неприятни миризми е сода за хляб (baking soda, bicarbonate, etc). Особено е подходяща за по-стари хладилници, които нямат вентилация, сребърни йони и т.н. Идеално абсорбира миризмите.
« Последна редакция: Октомври 21, 2021, 16:28:24 от Shabaan_bin_Robert »

AnonimusBG

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #26 -: Октомври 21, 2021, 17:26:09 »
Аз пиша че трябва да се намери източника на влага и да се премахне, а продължават да те съветват да абсорбираш.
Все едно става дума за хладилник.
Твоя си работа.
Можеш да се помъчиш десетина дни и да решиш проблема кардинално. Естествено не безплатно.
Друг е въпроса доколко добросъвестни ще са майсторите и колко ще те натоварят.
Можеш и цял живот да разхвърляш и събираш силикагел и пакетчета.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #27 -: Октомври 21, 2021, 17:39:09 »
С влагата проблемът никак не е за подценяване. Вятър и слънце трябва, отделно стандартните грижи. Всяко удобство си има и обратната страна.

Simplified Solutions

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #28 -: Октомври 21, 2021, 17:43:19 »
С влагата проблемът никак не е за подценяване. Вятър и слънце трябва, отделно стандартните грижи. Всяко удобство си има и обратната страна.
Трябва да няма теч.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #29 -: Октомври 21, 2021, 17:47:39 »
Аз пиша че трябва да се намери източника на влага и да се премахне, а продължават да те съветват да абсорбираш.
Все едно става дума за хладилник.
Твоя си работа.
Можеш да се помъчиш десетина дни и да решиш проблема кардинално. Естествено не безплатно.
Друг е въпроса доколко добросъвестни ще са майсторите и колко ще те натоварят.
Можеш и цял живот да разхвърляш и събираш силикагел и пакетчета.
Абсорбцията и намирането на източника на влага не си противоречат.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #30 -: Октомври 21, 2021, 17:58:42 »
На теч трябва да се реагира веднага. Не говорим за шуртене, а за капене, макар и рядко. По-неприятното е, че при стари метални тръби се стига до рискови ситуации, които биха затруднили и майстор с опит. Но той се ориентира бързо и без всичко необходимо едва ли би атакувал проблема.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #31 -: Октомври 21, 2021, 18:06:43 »
Когато сменяхме всички врати в жилището, тази за баня ни беше направена с решетка за проветряване в долната част. Не бяхме поръчвали специално, дори не бяхме се сетили. Вратите са словенски, нищо особено като материал и вид. За нас е перфектно решение, тъй като банята ни е близо до входната врата и няма как да е постоянно отворена.

Неактивен Manrico

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 589
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #32 -: Октомври 21, 2021, 19:05:28 »
За да се следва традицията на оня и тоя форум да се изказваме най-много по въпроси, по които не сме компетентни, на мен ми се струва, че влага точно под ваната едва ли е от конденз. Всякакви абсорбирания са само временно и частично решение. Трябва си майстор, чувал съм че има специалисти по течове, но не познавам.

Памфуций

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #33 -: Октомври 21, 2021, 19:57:50 »
на мен ми се струва, че влага точно под ваната едва ли е от конденз. Всякакви абсорбирания са само временно и частично решение. Трябва си майстор, чувал съм че има специалисти по течове, но не познавам.

Няма теч на ваната. Проверих.

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #34 -: Октомври 21, 2021, 19:59:51 »
С португалски корк у нас със сигурност няма да имаш портокалови мухъл, само роден. Вместо да бързаш да къртиш провери има ли проветрение и дали термомост не е причина за локален конденз. Често китайски вентилатор за баня в комина или на прозореца прави чудеса за 15 кинта и малко труд

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #35 -: Октомври 21, 2021, 20:00:13 »
Няма теч на ваната. Проверих.
Остава кондензат поради разлика в температурите - може да е вентилационна шахта, особено през преходните сезони, в началото на отоплението. Или просто недоизолирано нещо.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #36 -: Октомври 21, 2021, 20:40:45 »
Ееее, най-после една тема, където участницие са практически на едно и също мнение :bigok:
Малко личен опит: Тук в С Америка влажността е много по-висока отколкото в БГ. Още през Май/Юни може да стигне 70+ % при Темп 25-27 С. Означава много по-голям конденз. Аз съм си обзавел мазето като независим апартамент - кухня, баня, спалня и дневна (към 60 кв м), а бе "боксониера". Нивото е около -1.5 м под кота 0. Имам сериозен дренаж около цялата къща. И въпреки това, при проливни дъждове се просмуква влага. Тук конструкцията е по-различна отколкото в БГ - имаш 7.5 см разстояние м/у станата и гипсокартона, всичкото е натъпкано до откат със стъклена вата. И въпреки това, се е случвало долу в ъглите да се яви мухъл. Та от мой опит - той винаги се просмуква "отвън навътре" - т.е. оттам откъдето идва влагата.
Както хората вече са написали, лечението е: проветрение, сушене, чистене, изпозване на разни препарати и накрая боядисване. Вентилаторът в банята и абосорбаторът в кухнята на МАХ - те не хабят много ток, последвствията отнемат повече време и пари.

Като причинител за течове от разни неуплътнени връзки и пр. - не съм съласен. На горния етаж никога не съм имал и петънце. Преди години се оказа, че имам проблем с една от тръбите на водопровода и капеше. Да създаде ми ядове, но мухъл нямаше нито грам! Ама все още (навън е 12* С) имам 2 прозореца открехнати на 3 см.

Активен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1371
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #37 -: Октомври 21, 2021, 21:11:26 »
Конденз правят и тръбите по които тече студената вода в банята ако са метални., включително и меката връзка на тоалетното казанче. За целта се продават изолатори. конденз правят и крановете за студена вода, които пък със сигурност са метални.

Памфуций

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #38 -: Октомври 21, 2021, 21:51:46 »
Остава кондензат поради разлика в температурите
Това е и моето подозрение, както - мисля - вече споделих

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #39 -: Октомври 21, 2021, 22:21:08 »
Това е и моето подозрение, както - мисля - вече споделих
Има ли вариант улуци да правят мизерия? През есента понякога се случва да се пълнят с листа и при по-сериозни дъждове преливат в неочаквани посоки. Ако преливането напипа подходяща фуга, водата може и няколко етажа надолу да слезе. Кондензът не е невъзможен, но в топъл апартамент и проветрива баня, през студен сезон не е в първата част на списъка.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #40 -: Октомври 22, 2021, 07:27:10 »
Кондензатът не е страшен при нормална вентилация. Както Кайзерът е написал не е лошо да и помогнеш с един вентилатор, но най напред палиш една свещ и напред и нагоре към решетката. Ако въздухът дърпа пламъка то вентилацията е ОК. Ако си гори като в църква имаш проблем.
Теста се прави при изключен вентилатор.
Става и със запалка.
За източника на влага.
Калин правилно ти е написал за улуци и фуги, но доколкото си спомням беше споменал че банята ти е вътрешна от всички страни така че е малко вероятно да е нещо такова.
Същото се отнася и за термомоста.
Обикновено проблема е при някое съединение.
Избърсваш ги с хартия от кухненска ролка така че хартията да е съвсем суха.
След примерно 5 мин. ги забърсваш отново.
Там където хартията е суха всичко е ОК.
Ако някъде има следи от Н2О там ти е проблема.
Ако всичко е ОК значи става лошо. Най-вероятно има проблем с някоя тръба в стените или в пода.
Тук се сещаме за фугите. Тръбата може да сълзи на едно място а водата да избие във вградения ти гардероб. Дано не е това защото тогава само Канго или Хилти могат да ти помогнат.
Като решиш проблема с източника на влага отиваш при мухъла.
Не него също му трябва помощ за да изчезне.
Пробваш най-напред това което ти е написал Калин.
Ако не помага остава изчегъртването.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #41 -: Октомври 22, 2021, 08:38:25 »
Наличието на мухъл в къщата е вредно за здравето.
Мухлата при размножаване отделя спори, които се разлитат по въздуха.
При продължителното им вдишване водят до проблеми с дихателната и имунната система

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2965
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #42 -: Октомври 22, 2021, 09:12:39 »
Няма теч на ваната. Проверих.

Ако мухълът в стаята стига само до нивото на ваната, провери пак. След като е ползвана ваната.
Погледни най-вече уплътнението м/у ръба на ваната и фаянса, преливника на ваната също.

Конденз търси ако мухъла е на хоризонтална черта и тръбите минават през тази именно стена.
*********   ✹    *********

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #43 -: Октомври 22, 2021, 16:16:09 »
Ако треа да избирам между мухъл и корк, избирам фторото.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #44 -: Октомври 22, 2021, 16:40:21 »
Е, ще имаш и едното и другото с един масраф, дето се вика.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #45 -: Октомври 22, 2021, 16:48:41 »
фсъщност няам нито ено од двете.

Памфуций

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #46 -: Октомври 22, 2021, 18:56:38 »
Ако мухълът в стаята стига само до нивото на ваната, провери пак. След като е ползвана ваната.
Погледни най-вече уплътнението м/у ръба на ваната и фаянса, преливника на ваната също.

Конденз търси ако мухъла е на хоризонтална черта и тръбите минават през тази именно стена.

По стената, в която минават тръбите, съответно на която е батерията, мухъл няма. Има по страничната на ваната страна, която е пепендикулярна на онази с тръбите. Всъщност досега като че ли най-добрият съвет дойсе от Здравка - наистина си стрива да сложа вентилационни решетхи на вратите

AnonimusBG

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #47 -: Октомври 22, 2021, 21:44:23 »
По стената, в която минават тръбите, съответно на която е батерията, мухъл няма. Има по страничната на ваната страна, която е пепендикулярна на онази с тръбите. Всъщност досега като че ли най-добрият съвет дойсе от Здравка - наистина си стрива да сложа вентилационни решетхи на вратите

Да приключа.
Не бързай да режеш вратите.
Отвори вратата на банята и я остави отворена поне месец.
Това е по-евтино от вентилационните решетки на вратите.
Ако мухълът изчезне ОК.
Ако не изчезне чети Калин и Анонимния.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #48 -: Октомври 22, 2021, 21:47:54 »
елетрически обезвлажнител в банята също е вариант, но освен лекия шум, тряа да имаш предвид и разхода на ток, че не са особено икономични

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #49 -: Октомври 22, 2021, 21:55:45 »
Освен конденз или проблем с фуги  има и капиляра влага. Там съветът е хексоген, фадрома и реализираш хипотезата право на строеж вместо перманентен ремонт

AnonimusBG

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #50 -: Октомври 22, 2021, 22:07:40 »
Освен конденз или проблем с фуги  има и капиляра влага. Там съветът е хексоген, фадрома и реализираш хипотезата право на строеж вместо перманентен ремонт

Честно казано писна ми да давам някакви съвети на хора за които най-важното са италианските плочки в банята.
Оправяйте се.
Да сте мислели навремето.
Слагайте решетки на вратите и чакайте мухълът да изчезне щото решетките ще го унищожат.

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #51 -: Октомври 22, 2021, 22:12:34 »
Както отбелязах-за хексогена и фадромата твойте италиански плочки са миг от вечностаааааа

AnonimusBG

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #52 -: Октомври 22, 2021, 22:27:04 »
Както отбелязах-за хексогена и фадромата твойте италиански плочки са миг от вечностаааааа

Плочките са Бонгови.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #53 -: Октомври 22, 2021, 22:31:10 »
Бе тез във Венеция как я карат? Трябва да са много зян. И бледички, изсмукани от влагата. Сигур кашлят постоянно.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #54 -: Октомври 22, 2021, 22:49:59 »
Ми да. Живеят насред влажни, мухлясали къщи, за да не си развалят венецианската мУзайка.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #55 -: Октомври 23, 2021, 14:12:41 »
За Венеция - Moda EGD на руската модна блогърка Яна Скворцова, която живее в областта Венето. Накратко - венецианците нямат мухъл и влага в своите апартаменти и палацо, дори живеещите покрай Канале гранде. Климат и опит в строителството ли, кой да ти каже.

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #56 -: Октомври 23, 2021, 19:19:48 »
Има си мухъл като стой че гледай. Разходи се из стара Венеция и ревматизъм ти е гарантиран само за обиколката

Памфуций

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #57 -: Октомври 24, 2021, 14:57:08 »
Честно казано писна ми да давам някакви съвети на хора за които най-важното са италианските плочки в банята.
Оправяйте се.
Да сте мислели навремето.
Слагайте решетки на вратите и чакайте мухълът да изчезне щото решетките ще го унищожат.

Да беха само в банята , не е проблем. Цялото ми дневно помещение в натслано с тях. За да сменя евентуално запушената връзка, трябва да го прокопая надлъж, че и коридора след него. Нямам нерви и време, а и читав плочкаджия за такива упражнения.
Аз мога да държа вратата на банята отворена, но понеже е близо до входа, това не може да е постоянно решение. Решетката на вратата няма да унищожи мухъла, но ще даде по-добра вентилация , съответно по-бързо съхнене и намаляване на предпоставките за поява на мухъл.   
« Последна редакция: Октомври 24, 2021, 17:38:09 от Бонго »

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #58 -: Октомври 24, 2021, 15:11:13 »
Чакайте сега. Ако съседите отдолу не се оплакват, проблемът е по-скоро козметичен. Къртенето е краен вариант. Ако се стигне дотам, бих повикал водопроводчик с модерна апаратура, каквато те сега имат.

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Мухъл и корк.
« Отговор #59 -: Октомври 24, 2021, 15:32:48 »
Единственото готино в задачката с бонговите плочки и мухъла е че не ми е до главата. Бонго, извинявай....
И освен конденз при стари конструкции стои проблема с капиляра влага. Виж раздел фадрома и хексоген. Освен това често се случва да се разкърти мокро помещение щото някой недогледал че китайска мека връзка таи зад къс удължител и влагата избива по зъбите на гребена на метри зад решение за пет минути с парче тефлн и мека връзка за пет лева. Хубаво е да се огледа от някой с базова интелигентност и десетина години или нагоре опит
« Последна редакция: Октомври 24, 2021, 15:55:13 от Kaizer Soze »