Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 20:45:43

Автор Тема: Леко Стрелково Оръжие  (Прочетена 13217 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #60 -: Декември 22, 2021, 12:38:14 »
Флоберката е най-страшното оръжие в ръцете на майстора! Илия Павлов ще ви го потвърди, когато установите контакт с него. Казвали са ми оръжейници, че една флоберка тогава била по-скъпа от калашника. Действително, кой ще прави атентат с калашников? Да събуди и мъртвите? Че срещу него да няма рота? Едно малко тихо флоберче, ама право в сърцето стига! А като си помисля, че преди много години флоберките бяха свободно разрешени, нещо като въздушните пушки днес. Само че вече и за въздушните искат регистрация. А още по-подъл е арбалетът - абсолютно безшумен и с тежък "проектил". Но това е друга песен.

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #61 -: Декември 22, 2021, 19:30:12 »
"Не съм изкачил още този връх да си "тъпча" сам патроните."

Става дума за купешки приготвено "аммо". Зареждат в "помпата" първо слъг, сетне "две нули", после пак "слъг" или пак "две нули" и т. н. Според предпочитанията на гърмящия. А самоделното "тъпчене на патроните" наистина си е сериозна материя и не за всеки.
« Последна редакция: Декември 22, 2021, 19:38:42 от Delius »
Палосич! Палосич!

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #62 -: Декември 22, 2021, 19:32:42 »
"Ако патроните са "дозвукови" (subsonic)"

Задължително. Инак мъчно ще стане "тиха".

 :cool-1084:
Палосич! Палосич!

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #63 -: Декември 22, 2021, 19:35:03 »
Е па, аз така съм си заредил газовия пистолет: един хлорен патрон - един пиперлия. Последният е фойерверков, зелен - всички да разберат за победата!

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #64 -: Декември 22, 2021, 19:35:32 »
"Илия Павлов ще ви го потвърди"

И той, и Георги Илиев, и още куп знайни и незнайни герои, паднали в борбата за светло лично бъдеще.

 :cool-1084:
Палосич! Палосич!

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #65 -: Декември 22, 2021, 19:36:50 »
"Е па, аз така съм си заредил газовия пистолет: един хлорен патрон - един пиперлия. Последният е фойерверков, зелен - всички да разберат за победата!"

 :thup: :crying_with_laughter-3302:
Палосич! Палосич!

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #66 -: Декември 22, 2021, 20:12:22 »
"А като си помисля, че преди много години флоберките бяха свободно разрешени"

Явно съм доста "зелен" (хахх!) и тия времена не ги помня.

От незабравимото минало ми останаха и пазя до ден днешен две "въздухарки": прелестен Иж-38 (Made in USSR!) и един тежичък, но потрисащо точен гедерейски Haenel-311.

 :cool-1084:
Палосич! Палосич!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #67 -: Декември 23, 2021, 03:40:32 »
Е па, аз така съм си заредил газовия пистолет: един хлорен патрон - един пиперлия. Последният е фойерверков, зелен - всички да разберат за победата!
Един съвет: ако и 2та не проработят, вадиш от джоба истинсиия пищов и ... довършваш започнатото  :lol:

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #68 -: Декември 23, 2021, 04:22:38 »
"Не съм изкачил още този връх да си "тъпча" сам патроните."

Става дума за купешки приготвено "аммо". Зареждат в "помпата" първо слъг, сетне "две нули", после пак "слъг" или пак "две нули" и т. н. Според предпочитанията на гърмящия. А самоделното "тъпчене на патроните" наистина си е сериозна материя и не за всеки.
Съжалявам, не съм разбрал докрай, но вече рекох - не съм много в "гладкостволното" оружие: приех ,че това са само"натъпкани" патрони. Ама една мисъл: къде и кога при "самоотбрана" ще имаш възможност да направиш 2-3 изстрела с ловна пушка, даже с "помпа"? Ако някой ти се намъкне в хола и решиш да го гърмиш: ами ти ако от 5-6 м (голям хол) го "пропуснеш" с "джепане", каква е гаранцията, че после ще уцелиш с бренекето??? А за тази дистанция сачмите са по-добри, имайки предвид силата на заряда и това, че не трябва да се прицелваш. Последно - казват, че сачмите не могат да минат през 2 слоя гипсофазер, докато бренекето минава т.е. можеш да удариш някого, който е в другата стая. Лично мои мисли ....ама не съм ги пробвал, че откакто хвърлих "яйчената" граната (виж в Готварски) съм под "наблюдение" ;) Накрая: има т.нар. "законови" ограничения. Да, тук в САЩ е много по-свободно по отношение на притежание и т.н., ама кога стане дума за стрелба, става тегаво. Примери а) Виц или не, но преди време мярнах: в Тексас някакъв се вмъкнал в една къща да тараши. Собстевникът го усетил и го гръмнал. После обаче завели дело срещу собственика, че тялото на гръмнатия било половината вътре, половината навън увиснало на произореца, т.е. той трябвало да чака докато оня влезе вътре на 100%??? Коментарите бяха - А бе ти защо не го придърпа навътре, преди да се обадиш на полицията? Още един, това вече истински (за мен) случай от Чикаго: Подобна история. Собственикът гръмнал бандюга в собствената си къща, но не го убил, а го ранил. После бандюгата завел дело "за нанесени телесни повреди"??? А бе чоджум, ти що не даде "контролен"?

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #69 -: Декември 23, 2021, 04:31:49 »
От незабравимото минало ми останаха и пазя до ден днешен две "въздухарки": прелестен Иж-38 (Made in USSR!) и един тежичък, но потрисащо точен гедерейски Haenel-311.
Това ще го оствим за после, щот не сме довършили "огнестрелното"  ;)
Обаче и аз не помня флоберките да се били извън контрол: Да, ходехме да стреляме на райнотто стрелбище в часовете по ВО, мои приятели се записаха да тренират модерен петобой, защото там имаше стрелба - често влачеха патрончета останали оттук оттам, ама да имаш оръжие дома не помня. Пояснение -  спомените са от 1974-1977.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #70 -: Декември 23, 2021, 04:42:36 »
И защото се заговорихме за "флоберки", ето ги тук мойте "хайванчета":
Бъкмарк Браунинг с 6.5" "тежка" цев и дулна муфа и Ругер 10-22.


Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #71 -: Декември 23, 2021, 04:46:22 »
"А като си помисля, че преди много години флоберките бяха свободно разрешени"

Явно съм доста "зелен" (хахх!) и тия времена не ги помня.

От незабравимото минало ми останаха и пазя до ден днешен две "въздухарки": прелестен Иж-38 (Made in USSR!) и един тежичък, но потрисащо точен гедерейски Haenel-311.

 :cool-1084:
Аз съм също голяяям фен на 'старото соц' оръжие, ама нека да не изчерпваме темата много бързо...празници идат  :lol:

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #72 -: Декември 23, 2021, 05:24:04 »
"Ама една мисъл: къде и кога при "самоотбрана" ще имаш възможност да направиш 2-3 изстрела с ловна пушка, даже с "помпа"?"

Аа, затова добавих "и в най-лошия случай" като опция: 9 или 10 мм къс ствол с експанзивни.

Ноо, с всички сили бих отложил гърменето до последния възможен момент.

 :thup:
Палосич! Палосич!

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #73 -: Декември 23, 2021, 05:27:06 »
"И защото се заговорихме за "флоберки", ето ги тук мойте "хайванчета":"

 :thup:
Палосич! Палосич!

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #74 -: Декември 23, 2021, 05:30:58 »
"Да, тук в САЩ е много по-свободно по отношение на притежание и т.н"

При вас в САЩ може, ама тука в NJ е "мам'си'джейс"  ;)
Палосич! Палосич!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #75 -: Декември 23, 2021, 05:42:27 »
Това ще го оствим за после, щот не сме довършили "огнестрелното"  ;)
Обаче и аз не помня флоберките да се били извън контрол: Да, ходехме да стреляме на райнотто стрелбище в часовете по ВО, мои приятели се записаха да тренират модерен петобой, защото там имаше стрелба - често влачеха патрончета останали оттук оттам, ама да имаш оръжие дома не помня. Пояснение -  спомените са от 1974-1977.
А, имаше, Ловно-Рибарският Съюз имаше дълга история. Съседът-доктор като се наплодяха много и опасни улични кучета, минаваше през съседите и предупреждаваше на таз и таз дата децата да си седят по къщята и да не щъкат из квартала. Той живееше на втория етаж (тогава кварталчето беше едно- и едно-и-половина- етажно), имаше два балкона на два противоположни ъгъла, с оглед към няколко пусти терена. И започваха на уречената дата фойерверки, кучета из квартала дълго нямаше, до следващото "дръжте децата по къщите", което докторът наричаше свой принос в борбата с кучешката тения. Имаше и приятели, които също бяха предани на санитарния контрол. Още няколкостотин метра и бяха военните блокове, там пък по празниците можеше да оглушее човек.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #76 -: Декември 23, 2021, 06:07:08 »
А, имаше, Ловно-Рибарският Съюз имаше дълга история. Съседът-доктор като се наплодяха много и опасни улични кучета, минаваше през съседите и предупреждаваше на таз и таз дата децата да си седят по къщята и да не щъкат из квартала. Той живееше на втория етаж (тогава кварталчето беше едно- и едно-и-половина- етажно), имаше два балкона на два противоположни ъгъла, с оглед към няколко пусти терена. И започваха на уречената дата фойерверки, кучета из квартала дълго нямаше, до следващото "дръжте децата по къщите", което докторът наричаше свой принос в борбата с кучешката тения. Имаше и приятели, които също бяха предани на санитарния контрол. Още няколкостотин метра и бяха военните блокове, там пък по празниците можеше да оглушее човек.
Е, ЛРС е дълга и объркана история откак др. Пенчо Кубадински се е записал там :lol:
А за фойерверките по Нова година - по ония времена не се продаваха (немаше още Илиянци)  ;), та всеки уважаащ себе си срочнослужещ, прибрал се вкъщи за празниците трябваше да има поне 2-3 сигнални ракети. Като ефект тях не могат ги стигна даже и 10 Илиянци, а бе военно производство  ;)

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #77 -: Декември 23, 2021, 06:22:18 »
Имаше сериозен и намръщен контрол. И правилно.

Местата със законен достъп на цивилни до огнестрелно оръжие се брояха на пръстите върху ръцете на пиян дърводелец.

ЛРС, стрелковите клубове към ДОСО / ОВТПН / ОСО, отборите по биатлон, летните лагери по НВО... за други не се сещам.

Задължителни проверки на психичното и телесно здраве на кандидат-стрелците.

Днес знаем как е. Сульовци, Пульовци, Круши, Картофи и по-дребен или едър зарзават са запасали железа на къча, както правилно отбеляза колегата Firmin. Което, съчетано с лабилни нерви, гигантско его, нарцисизъм, тиквенищина, кило пърцуца и / или по-твърда химия, води до неизбежни срещи с персонала на Ритуален Дом, отдел "Траурни обреди", свещенослужители и духов оркестър.
Палосич! Палосич!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #78 -: Декември 23, 2021, 06:25:22 »
Ето тук продължение за флоберките:
Най-големият диаметър на мишената е 25 см. Дистанцията е 20 м. Стреляно е с Бъкмарк.
Другото е една "доработка"  ;)


Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #79 -: Декември 23, 2021, 06:32:30 »
 :thup:
Палосич! Палосич!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #80 -: Декември 23, 2021, 06:35:43 »
Имаше сериозен и намръщен контрол. И правилно.

Местата със законен достъп на цивилни до огнестрелно оръжие се брояха на пръстите върху ръцете на пиян дърводелец.

ЛРС, стрелковите клубове към ДОСО / ОВТПН / ОСО, отборите по биатлон, летните лагери по НВО... за други не се сещам.

Задължителни проверки на психичното и телесно здраве на кандидат-стрелците.

Днес знаем как е. Сульовци, Пульовци, Круши, Картофи и по-дребен или едър зарзават са запасали железа на къча, както правилно отбеляза колегата Firmin. Което, съчетано с лабилни нерви, гигантско его, нарцисизъм, тиквенищина, кило пърцуца и / или по-твърда химия, води до неизбежни срещи с персонала на Ритуален Дом, отдел "Траурни обреди", свещенослужители и духов оркестър.
:thup:
Не можех да го опиша с по-добри думи !!! ;) . Обаче един въпрос - през 90те имаше ли по-добро медийно отразяване от това на траурните шествия на "падналите борци"???
И защото по-горе мярнах нещо: NJ за Ню Джърси ли се отнася?

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #81 -: Декември 23, 2021, 06:48:55 »
Сега ще прехвърля темата към нещо, което може да събуди спомени в някои от вас - тези които са слушали  истории,когато дядовците са били на война и са викали "Напред на нож". Оръжието на нашите дядовци и прадядовци (за по-младите форумци):



Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #82 -: Декември 23, 2021, 07:20:58 »
Да, за него се отнася.

И пак  :thup: , тоя път за манлихерата  и байонета.

За дедите и прадедите ни -   :t0328:
« Последна редакция: Декември 23, 2021, 07:28:48 от Delius »
Палосич! Палосич!

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #83 -: Декември 23, 2021, 07:42:47 »
"Обаче един въпрос - през 90те имаше ли по-добро медийно отразяване от това на траурните шествия на "падналите борци""

Уха! И тогава, и днес, и винаги медиите са били стръвни за "брейкинг нюз". Ако капе и кръв от новините... кръвта е супер гориво за медийната ракета.

От обрулването на Крушата, през опелата на мастити висаджии, премиер-газовици, националноотговорни мулти-капиталисти - всичко се е огласявало и отразявало своевременно (без малко да напиша "преждевременно"), обективно, без да се пестят багри и детайли.  :nuts:
Палосич! Палосич!

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #84 -: Декември 23, 2021, 10:51:42 »
Флоберки - далеч преди 1977. В старо време пък се случваше дете да намери негърмял патрон от войната и да го човърка под чина. Тогава чиновете бяха с нещо като чекмеджета отдолу, за чантите. Резултатът - откъснати пръсти.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #85 -: Декември 24, 2021, 00:46:02 »
Видях в тубата серия полезни филмчета с обяснение за действието на различните леки оръжия.
Като:
https://www.youtube.com/watch?v=_eQLFVpOYm4
https://www.youtube.com/watch?v=nvt_BKA7goM
https://www.youtube.com/watch?v=JeIyN1Eke-U
https://www.youtube.com/watch?v=V2RDitgCaD0
Полезни за сървайвалисти.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #86 -: Декември 24, 2021, 02:44:51 »
Видях в тубата серия полезни филмчета с обяснение за действието на различните леки оръжия.
Като:
https://www.youtube.com/watch?v=_eQLFVpOYm4
https://www.youtube.com/watch?v=nvt_BKA7goM
https://www.youtube.com/watch?v=JeIyN1Eke-U
https://www.youtube.com/watch?v=V2RDitgCaD0
Полезни за сървайвалисти.
Наистина са добри за всеки, който иска да знае какво става "вътре". Едно уточнение - "сървайвалистът" трябва да ги знае тези като "Отче наш" преди да се пише такъв ....инак нема да "сървайвне". Аз лично познавам двама такива - и 2мата имат "хлабави" гайки на 2рия етаж  ;) ... Аз съм само любител и колекционер.
Последно, без да имам намерение да споря: не съм почитател на ГЛОК (аз му викам ГлоГ) и пр. пластмасови сапунерки, макар че половин свят е луднал по тях. Просто брах ядове и се разочаровах.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #87 -: Декември 24, 2021, 04:55:36 »
И пак  :thup: , тоя път за манлихерата  и байонета.
За дедите и прадедите ни -   :t0328:
Во веки веков  :t0328:
Тази карабина има интересна за мен история:
Купих я от интернет разпродажба. Фирмата беше в Аризона. М/у другото тези са някакви връзкари в БГ, защото по същото време бяха обявили на търг един Лугер (Парабел). Екземпляр от доставка за царска България, прозведен 1911. На снимките ясно се виждаха надписите на български "пъленЪ", "празенЪ", "огънЪ"... ама началната цена беше $5000 :t2334:. Отвлякох се....

Та видях "Манлихер от България". Цената разумна. Скочих веднага. Даваха "бонус" 20 патрона. Аз исках повече, но не рачиха - явно са искали да вървят заедно с пушките, като 'стръв". Получих я в отлично състояние, "дълбоко" консервирана (отне ми бая зор докато я изчистя). Единствено прикладът беше много "обиждан". Потрудих се и го възстанових - както е на снимките. После ми казаха, че това било грешка, защото се нарушавал "автентичния" вид ....ама дреме ми - аз стари цепеници не завивам като бебета и не ги заключвам. Единственият тех проблем беше, че имаше проблем с механичния предпазител: явно заторът е бил сменяван някога и не бил от точно този модел - имали са тогава няколко модификации. Много близки са и работят, но явно с времето "дават фира" преждевременно, ако не са от "същата майка". Има там едно 'чопче", дето трябва да падне и да заключи затвора. Съвсем беше дало фира. Иначе пушката си гърмеше като топ, ама аз искам винаги да е на пълно 6. Мислех сам да го правя, ама се оказа много "тънка" работа и се отказах. Разтърсих се по "сичкио" инернет. Накрая се обади един младеж (така си мисля, по начина на израза) .... от Казанлък!!! Прати ми снимки, описание и пр. Цял затвор комплект (сглобен)! Като "бонус" ми даде и една шепа дреболии (ударна пружина с ударник и 2 пачки за патрони). Всичко на всичко за 40 лв (не $)!!! Всичко заспа на "3 Без коз". 
Докато дирех затвора и четях за приклада се разтърсих за "родословното дърво" на бабата ;). Даже платих за една брошура (да не повярваш, за 50% габровец по гени), която дава идентификация на серийните номера според годините и още разни символи - щампи, знаци и др. които позволяват да се определи дали този/тази е истински "благородник" или е "извънбрачен/а".  ;) Аз мойта я проследих до 1917 г със сигурност. Затова на снимката е написано 1917. Според брошурата, един от щемпелите казва, че това е оригинално дълга пушка "пехотинка", преработена на "кавалерийска" карабина в австрийски арсенал през 1917. После е изпратена в БГ - има знак от военния арсенал или както тогава се е наричало. Обаче има и някакви "полузатрити" номера (нарочно или не) и там се губи родословното дърво. Имам предвид, че реално е произведана преди 1917...кога не се знае. Със сигурнст "бабата" е на поне 105 г!

Дядо ми е служил 1920/1921 в Русе - Кавалерийски полк и все ми казваше, че е носил Манлихер. Мисля си - а дали тази същата е "удряла" дядо ми по гърба, докато е яздел???

Последно: като добавка към този за мен "уникат" се сдобих със съответсващи патрони. Случайно намерих австрийски и немски (от Райха), като добавка към българските. Единственото, което не можах да намеря са български "пачки" (клипове), но може да и не сме ги произвеждали. Отдавна е било. Тук долу слагам мяколко снимки. Факт - всичките тези патрони от 1931 до 1942 гърмят БЕЗОТКАЗНО!!! Аз изгърмях половината от всяка партида, останалите оставих с колекционерски цели. ...Само дето се налага сериозна чистене след стрелба с такива патрони, понеже те имат т.нар. "корозионен капсул". Но имат предимство - сегашните патрони имат "некорозионен" капсул, но се препоръчва да не ги държиш повече от 5 г, щото изфирясфали  ;) ...а ония старите и ръждоносивите на 90+ г още пукат???

Знам, че сега много ще ме обявят за "откачалка", защото съм си губя времето за "дивотии". Ами то като остареем всички издивяваме, но на различни теми - едни стават "йоги", други медитират (аз го наричам "мързелират"), трети бистрят "световната" политика от дивана и пр. Е, аз съм си избрал нещо мое.

Накрая: При мен е все още 23ти, а за много от вас е вече Бъдни "Ден". Пожелавам на всички наоколо весели празници и много добро настроение!!!.... Ако някой попита за стандарта: ами аз не се сещам за някой, който не е здрав, ама да е в добро настроение!






Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #88 -: Декември 24, 2021, 08:11:04 »
 :thup:

Да бъде! Амин.

Здраве и сполука за всички.

 :t0328:
Палосич! Палосич!

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #89 -: Декември 25, 2021, 22:21:32 »
патрон на флобер е капсул без метателен заряд и директно пресован към него проектил. става да гърмиш по календара в офиса. няма връзка със съвсем сериозният .22lr.
инак мразя пистолети. когато по служба ми вменяваха да нося служебен всички знаеха че пълня кобура със семки или пуканки.

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #90 -: Декември 26, 2021, 00:52:42 »
Кайзере, виждам, че ти и сега продължаваш да стреляш във форума с червен пипер и пуканки! Одобрявам това, аз съм пацифист.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #91 -: Декември 26, 2021, 05:00:25 »
патрон на флобер е капсул без метателен заряд и директно пресован към него проектил. става да гърмиш по календара в офиса. няма връзка със съвсем сериозният .22lr.
инак мразя пистолети. когато по служба ми вменяваха да нося служебен всички знаеха че пълня кобура със семки или пуканки.
Да, това е технически правилно, но в днешно време като речеш "флоберка" практически се разбира 0.22LR. Поне така е в България - просто думата е придобила популярност. Пример - тук на запад от Атлантика хората не знаят, ама наистина не знаят за Луис Флобер. Тук всичко е 0.22LR.

Сега, за кобура пълен със семки ;).
Добра идея, но аз бих предпочел да нямам изобщо кобур, ако ще го пълня със семки или пуканки. Предизвиква "амбиция" в някои да речем, не толкова "добри" момчета. Та семките в джоба, пуканките в пликче, а в кобура нещо по-тежко и "по-желязно".....

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #92 -: Декември 26, 2021, 08:11:28 »
"Та семките в джоба, пуканките в пликче, а в кобура нещо по-тежко и "по-желязно""

Това достатъчно желязно ли е?




https://en.wikipedia.org/wiki/MAB_PA-15_pistol

:)

Па за туй 'ич нема да питам:



https://en.wikipedia.org/wiki/Mauser_C96

 :nuts:
Палосич! Палосич!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #93 -: Декември 26, 2021, 18:15:59 »
Това достатъчно желязно ли е?
И двете са "силно" железни и ... съответстващо тежки. Аз все гледам от "мойта" си капандура - т.е. за скрито носене. Та тези са от категорията "нескриваеми"  ;). Нормално - армейски оръжия са.
Екземпляри от колекция ли са? Аз много съм се се "слюнчил" около такиви Маузери с дръжка тип "метла", но цените са им в пъти по-високи от моя скромен "военен" бюджет.Същото се отнася и за Лугер (Парабелум).  :t2334:
За да не съм "капо" си взех един въздушен Лугер  :lol: - точна реплика на оригинала, дори и на тегло. С внука целим чашки от кафе в двора. 

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #94 -: Декември 26, 2021, 18:45:57 »
"За да не съм "капо" си взех един въздушен Лугер"

 :thup:

Изкушавах се да си взема такава реплика; производство на Умарекс, ако не се лъжа.
Ноо, предполагам, че на "пипане" е далеч от автентичното.

Лугер (DWM, 9mm) съм хващал един-единствен път през живота си. Залепна ми в ръката.
Бруумхендъл не съм виждал на живо и "през плет".

При възможност не бих се посвенил да грабна и поразгрея и тоя здрав работен кон:



https://en.wikipedia.org/wiki/Walther_P38

 :t0328:


Палосич! Палосич!

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #95 -: Декември 26, 2021, 18:58:37 »
https://m.youtube.com/watch?v=ZHC7NvaqWuM&t=89

отвреме на време се появява и люгер. инак мисля че знам шайката дето продава ппш-то. има два. в колекцията си държи и напълно действащи птрс41 и птрд. не стават за стрелба на двора

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #96 -: Декември 26, 2021, 19:01:44 »
"държи и напълно действащи птрс41 и птрд. не стават за стрелба на двора"

 :t2824:
Палосич! Палосич!

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #97 -: Декември 26, 2021, 19:56:46 »
що се отнася до "тенекийките" за манлихер-като ученик тичах ЛОМ.на стрелбището имаше заебана газена тенекия с пачки за манлихер. месингови. Интересното беше че патроните бяха с куршуми от намаслено велпапе . бахме питали треньора-били за заря и тренировки. Бабата на стоо патрона. до скоро най ми се мотаха две оачки, но май ги изхвърлих.


пистолетите мразя от армията. Щатният Макаров ми идва малък като дръжка. Като го хвана при изстрел често къса кожата между палеца и показалеца. уж руско, а правено за лилипути .що се отнася до пластмасовата мофа-твърдо за. секретарката носи един рюгер марк 4 тактикъл. С европейски пълнител 20 патрона.22lr. по непонятни за мен причини-купила го е съвсем законно и с модератор на звука. заглушител, демек. зареден пластмасовата играчка(у анодиран алуминий) е под 700 грама.с федерал мач работи като шевна машина за петнайсе стинки изстрела. Не знам за чий и е, но момичето и е мерак, а и може да постреляш при тия цени

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #98 -: Декември 27, 2021, 03:46:51 »
1. Лугер (DWM, 9mm) съм хващал един-единствен път през живота си. Залепна ми в ръката.
2. Бруумхендъл не съм виждал на живо и "през плет".
3. При възможност не бих се посвенил да грабна и поразгрея и тоя здрав работен кон:
.
1.  Според както казват "по-знаещите" -  това е най-ергономичното оръжие и до ден днешен. Така са му подбрали размерите и ъглите, че то се "самонасочва". Репликата е същата на тегло и на размери. Даже като стреля мести затвора, изхвърля пълнителя с бутон и пр. Единственото - няма откат. Повече не знам, защото и аз не съм стрелял с истински.
2. Маузера съм го "хващал" веднъж - един седя доста време при местния дилър, та го повъртях из ръцете си .....Много запазен, но $3500 за пищов са ми прекалено.
3. P38 не съм виждал в добро състояние, поне наблизо около мен. Реших да не рискувам имайки наум, че резервните части ще струват повече от пистолета. Затова направих компромис - сдобих се с един негов по-възрастен "братовчед".  ;) Ще кача снимка, ама трябва 1во да я намеря.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #99 -: Декември 27, 2021, 04:43:20 »
1. Щатният Макаров ми идва малък като дръжка. Като го хвана при изстрел често къса кожата между палеца и показалеца. уж руско, а правено за лилипути .
2.  Не знам за чий и е, но момичето и е мерак....
1. Случва се с ПМ и подобните му като П-64 CZAK (ЧЗ82/83 правят изключение).  Много е "плитка" вдлъбнатината на ръкохватката, която дава опора точно м/у палеца и показалеца. Аз имам белези точно на това място от ПМ и П-64. Но се намира колай - виж снимките.
2.  За секртарката: Някога си беше прието секретарките да бъдат "пощипвани" от по-напетите млади колеги ... немаше още "митуу". Ако такава дама "не е на кеф", ще ти напълни "обемите" с шикалки - съвсем резонна и законно.  Хубавото е, че аз вече не съм "напет", а пък нашата секретарка ми е "кака" - т.е не съм рисков фактор  :lol:

Няколко думи за "Макарича":
Един от последните произведени в Сопот. Набор 89 (е да, има и 90). Оригинални руски тук няма. А бе има, но са някакви нови "търговски" версии тип ширпотреба (ИЖ намкойси). ГДР-ските са най-уважавани, ама са рядкост и струват майка си и баща си. Тогава идва "нашенецът" от ВМЗ. Няма засечки, няма откази, яде всичко като добро прасе без да придиря. Ако изключим горния проблем с гънката м/у палец и показалец - най-добрите резултати и като скорост и като точност от 15 м имам с ПМ (тук 0.22 не участва, щото е от друга категория). "Почернянето" е мое дело и гордост - правено е на "горещо" и са пожертвани 2 тенджери ....Като компенсация се наложи да купувам нови на госпожата по неин избор. Тя естествено си избра най-скъпите.  ;)
Последно: решаването на проблема с ръкохватката: Ами има вече "ергономични" ПМ ръкохватки. Смяната отнема 15 мин (е има си някои тънкости). От снимките трябва да се ясно каква е разликата в "конфликтната" зона сравнена с оригиналната ръкохватка. Като бонус - пълнителят се освобождава с палеца.


Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #100 -: Декември 27, 2021, 04:57:21 »
Намерих снимката на Валтера, тук му думат "Уолтър"  ;)
Модел 4 - 7,65 мм, единичен спусък. Казват, че това е дядото на ППК. Този е "роден" 1925 г. Поръчка на чешката полиция.

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #101 -: Декември 28, 2021, 00:57:51 »
Пенико, с риск да изляза извън темата за "лекото" стрелково оръжие, ще те питам нещо, което ме човърка от години. Гледал съм десетки игрални и документални филми за Втората световна война и не мога да разбера защо съюзническите войници се бият с обикновени пушки. Рядко се мяркат съветските Шпагини. Докато немците най-често са с Шмайзери. Веднага може да се прочете, че американците още от 1918 разполагат с чудесни автомати, доказали се  в гангстерските войни. Е, защо не виждам автомати нито в ръцете на американците, нито у британците? Сигурно специалист като теб ще ми съобщи имената на всички автомати, използвани през войната, но аз говоря за масова употреба. Ето първите две картинки, които ми попаднаха: американски войник на фронта



и неговият "цивилен" колега през 1940:



Що така?

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #102 -: Декември 28, 2021, 01:46:21 »
Хинт 1: винтовъчен патрон версус пистолетен.

Хинт 2: Томито, Шпагин и MP-38/40 не са автомати / асаулт райфъли. Картечни пистолети са.
Палосич! Палосич!

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #103 -: Декември 28, 2021, 01:51:56 »
"Докато немците най-често са с Шмайзери."

Немците най-често са с Шмайзери (дето не са Шмайзери - https://en.wikipedia.org/wiki/MP_40 ) по филмите.

В реалността войникът на Вермахта е пуцал най-често с винтовка Маузер 98.

https://en.wikipedia.org/wiki/Gewehr_98

 :)))
« Последна редакция: Декември 28, 2021, 02:30:37 от Delius »
Палосич! Палосич!

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #104 -: Декември 28, 2021, 02:19:00 »
"Автомат" в истинския смисъл на думата (с винтовъчен, макар и скъсен, патрон) е рожбата на Хуго Шмайзер StG-44, от която са произведени едва около половин милион единици.

https://en.wikipedia.org/wiki/StG_44

Поради приликата на StG-44 с АК-47 често "охулват" Михаил Тимофеевич, че безсрамно е копирал немската разработка.

---

Във филма "Осмият" нашият "съветски" парашутист-подривник Гец е въоръжен (за по-голям ефект) със същия немски трофеен "шмайзер".
« Последна редакция: Декември 28, 2021, 06:47:27 от Delius »
Палосич! Палосич!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #105 -: Декември 28, 2021, 06:03:26 »
Да поясня -аз съм колекционер, т.е. "събирач" на стари железа на които се мъча да вдъхна "живот". Не съм много чак в тактико/страгегическите ситиации с 80 г + давност. За тях - справка при Др/Мр. ЗИП.... :lol:
Като допълнение към по-горното от Делиус - няколко "невчесани мисли" прочетени оттук оттам:
- Войната както се казва, е "продължение на дипломацията с други средства". ГОЛЯМ БИЗНЕС! Та освен ТТ данните на оръжията е важно да отчетем колко време е нужно за производство на бр., колко време отнема и колко пари струва. Примери: Томпсън е "отречен" в Щатите заради трудоемкостта и цената (за ТТ данни никой никога не е спорил, ако не са го били затрили може би щеше да а преди АК. В Германия Лугер е заменен с Валтер Р-38 точно по същите причини (аз лично мисля, че Лугер е по-добър)... ама е и по-сложен технически. В СССР - същото с СВС и СВТ, но там е имало допълнителни проблеми: СВС е имала ядове със студа, а СВТ е била много трудна за "набедените" снайпери, защото е изисквала регулиране на количеството отработени газове връщани обратно (има 5 позиции за регулиране от стрелеца). Англия по това време е "Уей аут оф дейт" по отношение на пушки полуавтомати. Тук ще почертая това, което Делиус е написал по нагоре: да не бъркаме "картечен пистолет" с "пушка за атака' (Assault rifle).
- Немците след като "присъединяват' Чехия (не знам как се дума сега - аншлус или референдум) ;) са гепили  всичките военни складове. А чехите са известни с военнното си производство - и до днес, а и преди 80-90 г. От Уикито - над 1.5 мил бр. оружие са гепили немците. Естествено повечето са били пушки Маузер 98. Е , да ги претопят ли? Същото е с руснаците - те са били хванати по "бели гащи", местили са не само заводи, а и цели градове за нула време. Та отде време да правят "автомати" поне за 1вите 2 години от войната? Та като ударим чертата: Всеки е "пуцал" с каквото има! Немците с Маузер, руснаците с Мосин (трилинейка), ингилизите с Енфийлд, Американците със Спрингфийлд 30-06. Да вярно е, че амеркинаците са имали вече М1 Гаранд, но не е била още в масово прозиводство. Ама те са "влезли" реално в тази война бая по-късно. Главните "поборници" СССР и Германия - та какво да "извадят" освен Мосин и Маузер?
- Всяка държава по онова време е имала стратегия (за разлика от днешните меки китки): отчитали са с какво е въоръжен евентуалият противник и как да му противодействат? Франция с нейните  Лебъл и Берие, Англия с Енфийлд и СССР с Мосин - че с какво те превъзхождат Маузера? После - германците са искали "бърза" война - тяхната тактика е била: авиация, танкове и КАРТЕЧНИЦИ! Те са установили, че ако "ръсиш" патрони на 150-200 м е много неефективно. Затова са заложили на "тежките" картечници - картечно гнездо и 4-5 души обслужващ персонал ....ама те дали са с Маузер карабина или с МП38/40 - на кой му дреме?
- Предимствата на "картечния пистолет" са в обстановка на "градски" действия, кога се "пуцат" от прозорец в прозорец

Последно: в Китай недолюбват АК. Те са се оженили за СКС. Даже имат версии "пълен" автомат... Като се замисля - ами СКСа дава много по-точна стрелба от АК, защото има по-дълга цев и по-малко изстрели за мин. Ама какво ти дреме дали ще "вкараш" 1 или 2 изстрела във "врага" - един е достатъчен

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #106 -: Декември 28, 2021, 08:35:42 »
"аз лично мисля, че Лугер е по-добър"

За по-добър... не знам. По-красив и "грабващ окото", по-дизайнерски, по-елегантен, изящен и "секси" - да, сто пъти да. Уникален и моментално разпознаваем силует. Максимално ергономичен и маниашки точен. И доста капризен, поради минималните толеранси в конструкцията и прецизната изработка.
Докато П-38 изглежда по-"дървен", което е измамно. Непретенциозен и устойчив на неблагоприятни условия.

Емоционалният естет в мен би посегнал без колебание към Люгера. Трезвият ми и хладен разум на техничар-практик обаче ще избере еднозначно Валтера, ако ще има да се върши някаква "работа".

 :)))
« Последна редакция: Декември 29, 2021, 00:47:31 от Delius »
Палосич! Палосич!

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #107 -: Декември 28, 2021, 15:14:19 »
p38 започва масово да се произвежда през вече започналата война. качеството е "дървено" особено след 42-а.

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #108 -: Декември 28, 2021, 21:27:26 »
Простете невежия, но "автомат" в моята компания наричат онова оръжие, дето  гърми, докато му натискаш спусъка. Е, въпросът ми беше защо във Втората световна войно туй оръжие е било толкова слабо разпространено. Нямало достатъчно производство, чета... Извинявайте, но за 4-5 години се направиха какви ли не нови модели танкове, ракетни снаряди (Катюшите), истински ракети, реактивни самолети, че някои и аточна бомба а-а да създадат... Пак повтарям, че американците са имали готов "автомат" още от 1918 г. А войниците им стрелят с винтовки! Странно е.

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #109 -: Декември 28, 2021, 22:14:00 »
"че американците са имали готов "автомат" още от 1918 г."

Картечен пистолет. Под пистолетния .45 ACP. Подходящ за стрелба и ефективен на къси разстояния. Дулната енергия на пистолетните патрони варира според вида на боеприпаса (за дължината на цевта - отделно) и е между стотина и няколкостотин джаула. Докато енергията на винтовъчните патрони е от хиляда и нещо до десетки хиляди джаула.
Пример: ТТ/ППШ патронът 7,62Х25 има дулна енергия пет-шестстотин джаула. .45 ACP е със сходни показатели. Докато, например, винтовъчният 30-06 е около 4000 джаула. Схващаш ли пойнта? Разстоянието на поразяване се увеличава в пъти и, не по-маловажно - леко укритие (окопен бруствер, кирпичена стена, сноп дъски и пр.) не предлага ефикасна защита срещу винтовката или автомат с винтовъчен патрон на разстояние, на което пистолетният патрон дори не би долетял. А ерата на автоматите с винтовъчен патрон, смея да кажа, започва със създаването на StG-44. Имало е автоматични винтовки преди това (Токарев, Гаранд), но началото на настоящия автомат е положено именно със създаването на Щурмгевера.

За картечниците - друг път. :)
« Последна редакция: Декември 29, 2021, 00:09:51 от Delius »
Палосич! Палосич!

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #110 -: Декември 28, 2021, 22:24:30 »
"p38 започва масово да се произвежда през вече започналата война. качеството е "дървено""

Да, за съжаление, както и на повечето военновременни оръжия. Производителите са жертвали качеството в името на бързото производство. Няма как. Затова и довоенните оръжия са по-качествени и ценени от "потребителите". Следвоенните - тоже (с някои уговорки).
« Последна редакция: Декември 29, 2021, 00:20:13 от Delius »
Палосич! Палосич!

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #111 -: Декември 28, 2021, 22:37:16 »
Благодаря, по-ниските военнотехнически показатели на тогавашните "автомати" са убедително обяснение. Но все пак остава въпросът: как буквално всеки месец са се появявали все по-"бронебойни" снаряди за танкове и съответно по-"бронирани" танкове, а за автоматичните пистолети сякаш са забравили?

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #112 -: Декември 28, 2021, 22:43:51 »
По моята женска логика, армията е въоръжена с пушки, за по точна стрелба, иза икономия на патрони.
Представяш ли си всички се надигнат в атака, и почнат тратататааа, колко патрони нахалост.
А с пушката - веднъж гръмнеш, но намясто.
Ако не уцелиш, теб ще уцелят

Извинявам се за енската намеса :)))

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #113 -: Декември 28, 2021, 22:52:53 »
Наша Алиша ще спечели дамско пистолетче със седефена дръжка и сребърно дуло! Ама се замислих за нещо друго, но подобно: то и от сперматозоидите само един "гръмва", ама трябват милиарди. Ха, де?

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #114 -: Декември 28, 2021, 22:56:32 »
Защо ми е пистолетче, като си имам снайпер

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #115 -: Декември 28, 2021, 22:57:10 »
Благодаря, по-ниските военнотехнически показатели на тогавашните "автомати" са убедително обяснение. Но все пак остава въпросът: как буквално всеки месец са се появявали все по-"бронебойни" снаряди за танкове и съответно по-"бронирани" танкове, а за автоматичните пистолети сякаш са забравили?
За бронебойните снаряди и танковите брони си има легенда, вероятно с доста голям дял истина. На определено място имало нещо като тунел. От едната страна били разработващите снаряди, а от другата - на танкови брони. Нямало връзка между двете групи. През въпросния месец от едната страна стреляли по бронята от другата. След това триели сол и на двете страни. На едните казвали, че с такива снаряди не могат да унищожават немските танкове, а на другите, че с такива брони нашите момчета ще гинат като пилци, трябват по-добри...
Сигурно с автоматичните оръжия тази технология не е работела.

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #116 -: Декември 28, 2021, 22:58:29 »
"то и от сперматозоидите само един "гръмва", ама трябват милиарди. Ха, де?"

 :thup: :crying_with_laughter-3302:
Палосич! Палосич!

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #117 -: Декември 28, 2021, 23:15:11 »
Пенсио, много елементарно подходи към въпроса.
То ако на война беше толкова лесно, теб първи щяхме да те пратим да стрелЯш ... със сперматозоидите си.


Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #118 -: Декември 28, 2021, 23:15:34 »
Сега, по ред.

"как буквално всеки месец са се появявали все по-"бронебойни" снаряди за танкове и съответно по-"бронирани" танкове, а за автоматичните пистолети сякаш са забравили?"

Буквално, не всеки месец. Даже хич. Добрият стар 14.5Х114 с бронебоен волфрамово-карбиден проектил (сърдечника) и добрите стари ПТРД / ПТРС са изкарали цялата война без съществени изменения. Колкото до "забравянето", за нищо не са забравили. Времето ги е притискало. Нямали са изчистена концепция за настоящ автомат, надежден, бърз и достъпен за масово производство. Пенико написа по-горе: воювали са с каквото са разполагали. Но не са "спали". Щурмгеверът е доказателство за незаспиващата инженерно-техническа мисъл.

"По моята женска логика, армията е въоръжена с пушки, за по точна стрелба, иза икономия на патрони.
Представяш ли си всички се надигнат в атака, и почнат тратататааа, колко патрони нахалост."

И да, и не. Много са съображенията и факторите. Но когато се е налагало да се води "подавящ огън", не са пестели патроните, билийв ми. Доказателство: MG-42. От 900 до 1200 - 1600 "straight to the Hell bullets" в минута. Горе-доле, по 25 в секунда.

 :)))
« Последна редакция: Декември 29, 2021, 00:24:34 от Delius »
Палосич! Палосич!

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Re: Леко Стрелково Оръжие
« Отговор #119 -: Декември 28, 2021, 23:24:59 »
Жените, когато посещават казармата, да се държат прилично! Еле па като разговарят с мл.л-т от резерва!