Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 25, 2024, 13:07:17

Автор Тема: цените на тока, парното и водата  (Прочетена 173343 пъти)

0 Потребители и 13 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #960 -: Февруари 01, 2022, 18:34:52 »
За какво бидоха тез търби като Русия скоро ще спре да продава газ? Скоро, скоро, до двайсетина години, според мен. Ако са на моя акъл де.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8813
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #961 -: Февруари 01, 2022, 19:07:46 »
До преди 20 г. в китай въглища се добиваха средно от 300 м шахти, сега са от 2 километра, САЩ добива половината си нефт от шисти, които се изчерпват по-бързо от другите, от значение е цената, на която се добива енергията, Америка беше в златния си век, когато галонът бензин, струваше по-малко от содата.

Няма как да си велика сила, в условията на демокрация и либерален капитализъм, когато всичко поскъпне до небесата, ще има социални катаклизми, които ще сринат САЩ.

Втори закон на термодинамиката! Плебса можеш да лъжеш до някое време, физиката - не. Енергията на запада намалява - расте ентропията, хаоса е видим с просто око, опитват да изнесат етропия в Русия, ще срещнат калибри, циркони, булави, посейдони.

Буратино, прочети статията:
https://aftershock.news/?q=node/1059229
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23745
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #962 -: Февруари 01, 2022, 19:12:54 »
Ще я чета утре, само да ти обясня че това с 2-та километра не е възможно за въглищата, други минерали може.
При въглищата има два проблема.
1. те са наносни - над тях няма скали и нямаме технология която да удържи натиска.
2. поради същият този натиск те се самозапалват при всяко съприкосновение с кислород.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8813
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #963 -: Февруари 01, 2022, 19:32:27 »
Ще я чета утре, само да ти обясня че това с 2-та километра не е възможно за въглищата, други минерали може.

Грешката е моя, не 2000, а 1200 метра.


Но това е тенденцията, поскъпване на енергията, Това е и основната причина, САЩ и Запада да изнесат заводите си в Китай, Индия, няред с евтиния робски труд, което се обърна сега срещу тях. Да, нищо на тоя свят не е безплатно.  :crying_with_laughter-3302:
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23745
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #964 -: Февруари 01, 2022, 19:38:41 »
Нещо такова.
Има и друго, древните са почвали да копаят отгоре надолу докъдето стигнат и много от рудниците които сега биха били рентабилни са недостъпни.
Сега при подземните рудници технологията е друга, започва се от най-ниската кота и се върви нагоре.
Идеята е обрушените маси да са под миньорите, отгоре да има сравнително здрави.
При жилните - вулканични се използват смесени технологии, те практически вече не съществуват в Европа, иззети са.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8813
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #965 -: Февруари 01, 2022, 20:04:50 »
Тия дни гледам на руснаците туристическо филмче за GB, в Манчестър руснаци разглеждат старинни фабрики, превърнати в жилища, бе много студено викат, що не включите отоплението - а-а, много е скъпо, само нощем, сутрин в 6 се изключва автоматично, англичаните стоим през деня в стаята дебело облечени.

За това в Украйна англичаните много инвестират, в оръжия, обучение на терористи и диверсанти, в промиване на украински мозъци. Това е английска противотанкова установка, доставяна на укрите:

 
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9534
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #966 -: Февруари 01, 2022, 20:10:48 »
Цените на енергията тепърва ще растат, до космоса, защото енергията свърши,
Споко бе, хора. Енергия има в изобилие даже в атома от въздуха, де ни е в носа. Енергията няма как да свърши. Привършва тая, която използваме досега. Краят на енергийните мафии. Ще се появят нови източници, почти безплатни, задържани досега от енергийната мафия, също както фармацефтичната мафия задържа евтиното лечение.
За това е зорът, не че енергията свършва, а че свършва енергията,  от която ТЕ печелеха.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11157
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #967 -: Февруари 01, 2022, 20:13:56 »
Quote (selected)
Ще се появят нови източници, почти безплатни,
Урррраааааааа.....!
 :surr:
Що такава тишина бе?
Не се ли радвате?
 :t2334:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #968 -: Февруари 01, 2022, 20:14:58 »
Ще се появят нови източници, почти безплатни, задържани досега от енергийната мафия, също както фармацефтичната мафия задържа евтиното лечение.
Почти безплатно отопление и почти безплатно лечение?!?
Л.И. Брежнев, что ли?

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #969 -: Февруари 01, 2022, 20:15:06 »
Дано си права. Щото тарикатите първи докопват черпака. Енергия ще се намери, ама с боклуците как ще се справим?

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23745
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #970 -: Февруари 01, 2022, 20:15:30 »
Даже наличните, ако ги свалим от борсите цените ще паднат на половина.
Не само енергията и суровините.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен fierce

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 842
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #971 -: Февруари 01, 2022, 20:18:29 »
Quote (selected)
Ще се появят нови източници, почти безплатни,
прекрасно, само да успеят да се впишат в природните и физични закони

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23745
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #972 -: Февруари 01, 2022, 20:19:44 »
прекрасно, само да успеят да се впишат в природните и физични закони
Не мисля да сме стигнали края на науката физика, както и на историята.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8813
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #973 -: Февруари 01, 2022, 20:21:23 »
Ще се появят нови източници, почти безплатни, задържани досега от енергийната мафия
Както казала току що купената циганска булка, а дано, ама на дали.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #974 -: Февруари 01, 2022, 20:27:13 »
Както горим екскременти, ще се научим да горим и камъни.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9534
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #975 -: Февруари 01, 2022, 20:49:17 »
Преди 40 г някой ако ви беше казал, че след 40 г. ще си седите дома по чехли и ще ползвате всички световни библиотеки, гледате всички нови филми и бълбукате с познати от цял свят, щяхте да се хилите, не ли?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23745
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #976 -: Февруари 01, 2022, 20:51:48 »
Преди малко повече от век и автомобили с ДВГ е нямало, а сега сме на път да се откажем от тях като морално остарели.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #977 -: Февруари 01, 2022, 20:56:48 »
Quote (selected)
Ще се появят нови източници, почти безплатни, задържани досега от енергийната мафия,

Може ли  поне един пример и ако е възможно да не пИкаме на физиката, ако е понятно за отговора? :popcorn:

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8813
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #978 -: Февруари 01, 2022, 21:12:17 »
Може ли  поне един пример и ако е възможно да не пИкаме на физиката, ако е понятно за отговора? :popcorn:
Е, верно че китайците успяха да задържат плазма цели 17 секунди, ама сме толкова далече от синтеза, че все още е научна фантастика.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23745
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #979 -: Февруари 01, 2022, 21:15:05 »
Синтеза го можем.
Не можем да го управляваме  :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9534
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #980 -: Февруари 01, 2022, 21:16:33 »
Може ли  поне един пример и ако е възможно да не пИкаме на физиката, ако е понятно за отговора? :popcorn:
а ти можеш ли да ми обясниш що всичко ни изглежда твърдо, като науката твърди, че 99.9999999% от тялото ни е празно пространство?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8813
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #981 -: Февруари 01, 2022, 21:18:05 »
а ти можеш ли да ми обясниш що всичко ни изглежда твърдо, като науката твърди, че 99.9999999% от тялото ни е празно пространство?
Мога да опитам, може би защото вътреатомните сили са гигантски. За да се преодолеят при водородната бомба, е нужа силата на атомна бомба.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #982 -: Февруари 01, 2022, 21:22:04 »
а ти можеш ли да ми обясниш що всичко ни изглежда твърдо, като науката твърди, че 99.9999999% от тялото ни е празно пространство?

Науката е мноо общ термин. Аз съм учила една малка част от нея и не точно  тази, която отрича съществуването на твърдо тяло. Даже не мога и да се сетя за подобна наука, ще ме извиниш, за което

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #983 -: Февруари 01, 2022, 21:27:02 »
На този етап на знанието, човекът едва проглежда. Вероятно към много неща подхождаме примитивно.  Винаги съм се чудил, че преди години човек не разполагайки с модерна елементна/инструментална база е конструирал много сложни механизми, които при това са работели надеждно. Като навлезе нов инструментариум, се вижда колко по-лесно е могло да станат някои неща.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #984 -: Февруари 01, 2022, 22:17:38 »
Преди 40 г някой ако ви беше казал, че след 40 г. ще си седите дома по чехли и ще ползвате всички световни библиотеки, гледате всички нови филми и бълбукате с познати от цял свят, щяхте да се хилите, не ли?
Не, нямаше да се хиля. Още тогава на всички , занимаващи се с кибернетика беше ясно, че това са решими задачи. При това - в близко бъдеще. Както и се оказа.
 Също така се оказа, че проблемите с генерирането, преноса,  обработката и съхранението на енергита са далеч по-трудни за разрешаване от проблемите  с генерирането, преноса,  обработката и съхранението на информация

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9534
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #985 -: Февруари 01, 2022, 22:26:06 »
Не, нямаше да се хиля. Още тогава на всички , занимаващи се с кибернетика беше ясно, че това са решими задачи. При това - в близко бъдеще. Както и се оказа.
 Също така се оказа, че проблемите с генерирането, преноса,  обработката и съхранението на енергита са далеч по-трудни за разрешаване от проблемите  с генерирането, преноса,  обработката и съхранението на информация
И?

Това прави нещата невъзможни?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9534
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #986 -: Февруари 01, 2022, 22:33:28 »
Науката е мноо общ термин. Аз съм учила една малка част от нея и не точно  тази, която отрича съществуването на твърдо тяло. Даже не мога и да се сетя за подобна наука, ще ме извиниш, за което
не казвай, че не си учила, че ако вземем само това твърдо вещество от Айфеловата кула, то ще може да се побере в шепата ни, а всичко останало е уж празно пространство
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #987 -: Февруари 01, 2022, 22:36:16 »
И?
Това прави нещата невъзможни?
Кой е казвал такова нещо?
 Тук (или в СЕГА) подробно съм писал как през 1984 Борето, физикохимик от БАН - Пловдив ни разказваше как до година - две в Москва и Новосибирск ще се пръкнат няколко изкуствени слънца и човечеството ще забрави за енергийните проблеми.
1986-та мина, мина и 96-та, мина 2016-та, идва 2026-та, ама термоядрен синтез йок.

AnonimusBG

  • Гост
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #988 -: Февруари 01, 2022, 22:38:48 »
Перки и соларки вече работят и не се оказаха безплатни.
Токамака засега, па и близките десетки години едва ли ще заработи.
Какво друго не знаем за безплатните източници на енергия?

А да геотермални(много спорни) и приливни.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9534
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #989 -: Февруари 01, 2022, 22:57:55 »
Кой е казвал такова нещо?
 Тук (или в СЕГА) подробно съм писал как през 1984 Борето, физикохимик от БАН - Пловдив ни разказваше как до година - две в Москва и Новосибирск ще се пръкнат няколко изкуствени слънца и човечеството ще забрави за енергийните проблеми.
1986-та мина, мина и 96-та, мина 2016-та, идва 2026-та, ама термоядрен синтез йок.
ми... първо, от това, че е минала 86-та, не следва, че няма да мине през 2022... или че вече ги има тия изкуствени слънца, ама са засекретени. Никой не знае какво са прибрали и докъде е стигнал Тесла бая преди 86-та..
И второ, не е речено и че ще е термоядрен синтез...
И последно, докато имам как да печелят от изкопаемите горива, големите мафиоти няма да пуснат други технологии. Чувала съм даже за хора, карали коли на вода
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #990 -: Февруари 02, 2022, 00:52:17 »
Перки и соларки вече работят и не се оказаха безплатни.
Токамака засега, па и близките десетки години едва ли ще заработи.
Какво друго не знаем за безплатните източници на енергия?

А да геотермални (много спорни) и приливни.
 
Геотермалните не са изобщо спорни, а още по-малко – приливни, каквото и да значи това!!!
Просто ний се оказахме достатъчно ТЪПИ, за да не използваме – поне до момента! – тая даденост, с която ни е дарил Господ!!! :t0120:


Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2968
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #991 -: Февруари 02, 2022, 01:30:37 »
Не бива да се чака Господ да свърши цялата работа, особено когато е съвсем лесна:
Разпробиваме дупка фи110, пущаме термометър, вързан с телчица и когато мине 100 градуса спираме да дълбаем и почваме да сипваме вода - като кипне и изфръкне от дупката под формата на пара, пълним в хигроскопични чували и продаваме. После изстискваме чувалите и си взимаме водата обратно за да я излеем пак в дупката. Моля харвардеца на иновациите да осигури финансирането на първия български екобиовъзобновяем мини-гейзеропарен електрогенератор, за да се прочуем и да сме рахат.
*********   ✹    *********

AnonimusBG

  • Гост
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #992 -: Февруари 02, 2022, 04:44:36 »
 
Геотермалните не са изобщо спорни, а още по-малко – приливни, каквото и да значи това!!!
Просто ний се оказахме достатъчно ТЪПИ, за да не използваме – поне до момента! – тая даденост, с която ни е дарил Господ!!! :t0120:

Съкровище не се претоварвай.

Неактивен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1377
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #993 -: Февруари 02, 2022, 05:08:57 »
Аз примерно бих инвестирал в отливна електроцентрала на нашето Бетономорие, каквото и да означава това.  :t0174:

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11157
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #994 -: Февруари 02, 2022, 20:06:54 »
Не знам кой е предложил да се използва приливната енергия от Черно море, нито кой ще развива геотермална енергетика в БГ.
И не ми трябва да зная, но ако са различни особи - първата е доста по тъпа от втората, а ако е една и съща, то тя е по тъпа и от себе си.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23745
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #995 -: Февруари 02, 2022, 20:13:57 »
Някой май е превеждал фентъзи.
ЕС е вреден за вашето здраве!

AnonimusBG

  • Гост
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #996 -: Февруари 02, 2022, 20:21:52 »
Не знам кой е предложил да се използва приливната енергия от Черно море, нито кой ще развива геотермална енергетика в БГ.
И не ми трябва да зная, но ако са различни особи - първата е доста по тъпа от втората, а ако е една и съща, то тя е по тъпа и от себе си.

Не съм писал за БГ, но Джиджи успя по своему да го завърти.

Иначе за геотермалната в БГ няма защо да се питаш кой.

Кирил Петков: Харесва ми идеята да се топлим с геотермални извори, имаме ги в изобилие
https://epicenter.bg/article/Kiril-Petkov--Haresva-mi-ideyata-da-se-toplim-s-geotermalni-izvori--imame-gi-v-izobilie-/270354/2/0

Неактивен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2145
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #997 -: Февруари 02, 2022, 20:23:51 »
Не знам кой е предложил да се използва приливната енергия от Черно море, нито кой ще развива геотермална енергетика в БГ.
Тъй като в Черно море разлика между нивата прилив-отлив на практика няма ще помолим ЕвроАтлантиците да проявят солидарност и отпуснат малко приливна енергия и към нас от Атлантика. :t0140:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23745
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #998 -: Февруари 02, 2022, 20:37:15 »
Те това и правят.
Ако докарат достатъчно военни кораби може и приливна вълна да получим.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1377
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #999 -: Февруари 02, 2022, 20:58:44 »
Не знам кой е предложил да се използва приливната енергия от Черно море, нито кой ще развива геотермална енергетика в БГ.
И не ми трябва да зная, но ако са различни особи - първата е доста по тъпа от втората, а ако е една и съща, то тя е по тъпа и от себе си.
Моля да бъда извинен. Понякога шегите не ми се получават. Надявам се, че не съм обидил никого.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11157
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #1000 -: Февруари 02, 2022, 21:08:56 »
И аз се извинявам колега, просто прочетох цитати без автор и реших, че някой поназнайващ от министерството се е изходил.
В затвореното Черно море прилив - отлив е около 3-4 см., а то и в Средиземно не е нещо кой знае какво - пак затворено.
Геотермалната енергия по си заслужава вниманието, но не съм съвсем сигурен, дали с това богатство от минерални води които имаме, няма след 30-40 г да се окаже, че можем да продаваме вода по добре отколкото енергия.
Но като нищо през това време може да сме се надупчили, тъй, че безвъзвратно да сме смесили минералната с фекалната и пак да сме се хванали за палците.
А не съм чувал за такъв анализ, което все още нищо не значи, но наблюденията ми върху акъла български ми дават добри основания да го твърдя.
Сори за омешването.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8813
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #1001 -: Февруари 03, 2022, 18:03:20 »
Агентство Bloomberg сообщает, что команда Джо Байдена во главе с советником Госдепартамента по энергетической безопасности Амосом Хохштейном обращается к потребителям газа по всему миру с просьбой об отказе от поставок, которые можно было бы перенаправить в Европу.... Bloomberg сообщает о переговорах с Китаем (крупнейший покупатель СПГ в мире), чиновниками Японии, Южной Кореи, Индии.

Белый дом также обратился к производителям газа, включая Катар, Нигерию, Египет, Ливию и компаниям, работающим в Алжире, с просьбой увеличить производство в случае начала боевых действий. Администрация Байдена также консультировалась с нефтегазовыми компаниями, включая Chevron и ExxonMobil

В отличие от нефти, на мировом рынке природного газа мало незадействованных мощностей, и ни один производитель не сообщал, что может увеличить производство в короткие сроки, отмечает агентство.

Kein Gas!
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8813
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #1002 -: Февруари 03, 2022, 18:12:16 »
Геотермална енергия, за производство на ел. енергия в България няма, нямаме гейзери със 150 градуса пара, топлите минерални извори стават за оранжерии. Има централи работещи с вода на 50-60 градуса, но са неефективни.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 714
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #1003 -: Февруари 03, 2022, 18:17:00 »
Геотермална енергия, за производство на ел. енергия в България няма, нямаме гейзери със 150 градуса пара, топлите минерални извори стават за оранжерии. Има централи работещи с вода на 50-60 градуса, но са неефективни.

Точно така, за добив на електричество трябват много горещи води. В Исландия има активна вулканична дейност и много горещи извори. В България няма нищо такова. Супер е за балнеология и донякъде за оранжерии, но не за електроенергия.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23745
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #1004 -: Февруари 03, 2022, 18:32:14 »
Навсякъде по света има горещи точки ( не е проблем да слезеш на 3-4 км и да стигнеш до тях ), насвсякъде има и извори.
Малко са местата където те са на заедно и в достатъчни количества.
При нас ги няма, Исландия е вулканичен остров - много топлина и вода на малка територия.
ЕС е вреден за вашето здраве!

AnonimusBG

  • Гост
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #1005 -: Февруари 03, 2022, 18:39:36 »
Навсякъде по света има горещи точки ( не е проблем да слезеш на 3-4 км и да стигнеш до тях ), насвсякъде има и извори.
Малко са местата където те са на заедно и в достатъчни количества.
При нас ги няма, Исландия е вулканичен остров - много топлина и вода на малка територия.

И по-добре че ги няма.
Ако ги имаше щеше да има и вулкани.
На исландците им е лесно.
Територия почти колкото БГ, а население колкото Филибето.
Има къде да бягат.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1227
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #1006 -: Февруари 05, 2022, 04:02:14 »
Геотермалната енергия по си заслужава вниманието, но не съм съвсем сигурен, дали с това богатство от минерални води които имаме, няма след 30-40 г да се окаже, че можем да продаваме вода по добре
Добра бизнес идея: тук бутилираната вода е практически на цената на Колата или Пепсито. Ако уцелиш "промоция" може "содите" да излязат по-евтино от водата. Като казвам "вода' става дума не за минерална или от високопланиски кладенец, просто "филтрирана" каквото и да значи това...сигурно е и "фет-фрий" :lol:
А на другите коментари по-долу: 97ма ме пратиха комадировка в Сандански. Да проверя помпите на няколко обекта. Имаха едно помпено под земята баш на центъра до входа на парка. Голямо нещо. Бяха наредили едни "прасета" по 3 м високи, все от учени марки - Франклин и подобни. Захранваха целия комплекс наоколо с топла (те гореша) вода. После ходих в един хотел, бивша станция на ЦКто. Там се бяха обзавели с Грундфос (Мерцедеса на помпите). В абонатната идва гореща вода от помпената на центъра. После циркулаторчета за местно разпределние. Комфорт. Разходи никакви, изключая тока за помпите, ама колко гълтат циркулаторите - там бяха по към 300-500 В.
В Хисаря - същото. Там имах някои "индивидуални проблеми". Като влязох в поепаната под земята беше сигур 40Ц и нагоре. Навън  юлска жега. Прекарам 20 мин долу, излизам горе да взема въздух. Моя грешка: хвърлих всичко без гащеризона. Заради влажността и Темп долу съм потен. Горе ме напича слънцето. Резултат - бях изгорял като препечена филия, излючение презрамките.
Та да не досаждам повече - на времето термалните източници в БГ се оползотворяваха... не сме били толкова тъпи. НО: докъде и за какво може да стигне тази енергия е големият въпрос? Две думи за политиците - така или иначе от много години те се изживяват като "откривателите на топлата вода". :t2334:
За Исландия: преди време прочетох, че там в населените места (колко ли са?) отопляват тротоарите с вода от изворите ... а бе както в БГ правят подово отопление.
Но, всеки използва това което има...а за БГ ми се струва, че хвърляме това, което имаме и после "струваме" молебен за дъжд...

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1227
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #1007 -: Февруари 05, 2022, 14:32:21 »

AnonimusBG

  • Гост
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #1008 -: Февруари 07, 2022, 19:36:46 »
Енергийният министър: Азерите дават още газ, но на пазарна цена
https://glasove.com/categories/novini/news/energiyniyat-ministr-azerite-davat-oshche-gaz-no-na-pazarna-tsena

Ха-ха
Анонимният още като почнаха да дъвчат евтиния азерски газ писа че Илхам Алиев не е тъпак и благотворител.
Само че на новите тикви им трябваха няколко месеца да доузреят.
Експерти сър.
Да гледат да не изпуснат питомното, че дивото тогава ще подивее още.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23745
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #1009 -: Февруари 07, 2022, 19:49:23 »
Имам някакви спомени че азерите имат лек проблем с добива на газ и май не стига даже за собствените им нужди, обаче с успех купуват препродават руски като азерски - демократичен демек.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1227
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #1010 -: Февруари 08, 2022, 06:45:40 »
Нека да си го речем "право куме в очи": За Европа днес е най-важно гЪзът да не иде от Русия. Може да е от Антарктида, важното е да бъде диверсифициран. Може дори да е руски, но да не е директна доставка - т.е. да е през прекупвач със съответната надценка. Цената е без значение - както викал бай Ганьо "имал си бол пари платил си".
Да, ама на германците май взе да им "заскърцва" производството. Не от вестниците, от личен опит: работя ежедневно с няколко клона на германски фирми. Заготовките и детйлите идват оттам, тук само се сглобяват.
Ами от Юни м.г. цените им се вдигнаха с 15% и по-лошо: това което се доставяше за 2 седмици, сега отнема 8!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23745
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #1011 -: Февруари 08, 2022, 08:58:37 »
Quote (selected)
Ами от Юни м.г. цените им се вдигнаха с 15% и по-лошо: това което се доставяше за 2 седмици, сега отнема 8!
Работиш във високопрофитна дейност, доставчиците също, засега само свиват маржовете на печалба.
15% са нищо сравнение с другите браншове.
Относно закъсненията, те ще стават все по-големи, пълните контейнери се движат от Азия към Европа и САЩ, обратните товари са малко.
Нашите пристанища преливат от амбалаж, никой не иска да вози празни кутии.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #1012 -: Февруари 08, 2022, 09:09:21 »
Анонимният още като почнаха да дъвчат евтиния азерски газ писа че Илхам Алиев не е тъпак и благотворител.
Само че на новите тикви им трябваха няколко месеца да доузреят.
Експерти сър. Да гледат да не изпуснат питомното, че дивото тогава ще подивее още.
Години наред ни втълпяват колко лошо е, ако енергийните ти доставки зависят от агресивния Путин. И колко би било добре да попаднем в демократичните ръчички на н.в. Илхам Първи, син на Гейдар Първи и баща на Гейдар Втори...

AnonimusBG

  • Гост
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #1013 -: Февруари 08, 2022, 17:24:41 »
*
« Последна редакция: Февруари 08, 2022, 17:33:56 от AnonimusBG »

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8813
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #1014 -: Февруари 10, 2022, 17:42:19 »
Goldman Sachs за суровините: "Всичко свърши, нефт, газ, мед, алуминий, въглища, назовете каквото искате, всичко свърши"!

Свърши за тях, в Русия има, но не дават бадева, няма вече "тотална приватизация", 100 годишна концесия ...  Кака се ожени... :middle_finger-434:
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 714
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #1015 -: Февруари 10, 2022, 18:06:58 »
Нека да си го речем "право куме в очи": За Европа днес е най-важно гЪзът да не иде от Русия. Може да е от Антарктида, важното е да бъде диверсифициран. Може дори да е руски, но да не е директна доставка - т.е. да е през прекупвач със съответната надценка. Цената е без значение - както викал бай Ганьо "имал си бол пари платил си".
Да, ама на германците май взе да им "заскърцва" производството. Не от вестниците, от личен опит: работя ежедневно с няколко клона на германски фирми. Заготовките и детйлите идват оттам, тук само се сглобяват.
Ами от Юни м.г. цените им се вдигнаха с 15% и по-лошо: това което се доставяше за 2 седмици, сега отнема 8!

Да, таке е, огромният износ и производство на Германия до голяма степен се дължаха на евтината енергия. Преди години имаше една или две години когато Германия беше най-големия износител в света (преди САЩ!). Но изглежда веселите времена са на привършване. Сега в момента две икономики са на кяр: САЩ и Русия -- евтина енергия и развита промишленост. Ако нещата продължат така, ще дръпнат още по-напред -- евтиният труд на Китай вече не е толкова евтин.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8813
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #1016 -: Февруари 10, 2022, 18:14:12 »
Че каква промишлемост има в САЩ?! Над 70% услуги, официално, реално е над 80%.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23745
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #1017 -: Февруари 10, 2022, 18:17:18 »
Quote (selected)
евтиният труд на Китай вече не е толкова евтин.

Той никога не е бил толкова евтин.
Още при предната криза 2007/9  заплащането там се беше надминало това в България.
При известни условности.
Тук 8 часа с всичките европростотии.
Там 12 часа 6 дена в седмицата, без пенсионно осигуряване.
Много вода изтече от тогава, китайците щат не щат тръгнаха по пътя на Япония, нагълтаха много "Макдоналдс".
Сега дигат умерено БВП за сметка на западняците и малце за вътрешен пазар.
Щото не всичко дето произведеш, изядеш и пуснеш по канален ред е позитив.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8813
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #1018 -: Февруари 10, 2022, 18:18:58 »
Франция закрива още 3 атомни блока, преди закри 4, от общо 56, заради корозия на контурни тръби. 
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 714
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #1019 -: Февруари 10, 2022, 18:26:58 »
Че каква промишлемост има в САЩ?! Над 70% услуги, официално, реално е над 80%.

Не знам откъде я взимаш тази информация, но в САЩ има голяма промишленост. За 2021, износът на услуги е 767 милиарда долара; износът на стоки е 1755 милиарда долара, т.е. около 2,5 пъти повече.

В мойта работа купуваме много точни инструменти, електроника и механика. Почти всичко е правено в САЩ, понякога Германия или Италия. Италианците са много добри в някои области -- когато трябваше да се стругова (може би не e точния израз, Peniko да каже) едно огромно зъбчато колело (около 3 метра в диаметър), никой не можеше/искаше да го прави в щатите -- трябваше една италианска компания да го прави.
« Последна редакция: Февруари 10, 2022, 18:32:24 от Звездоброец »