Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 11:28:57

Автор Тема: цените на тока, парното и водата  (Прочетена 170281 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1693
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #720 -: Януари 07, 2022, 14:56:00 »
До сега се отплеснахме по фондовите борси, които нямат нищо общо с цената на тока.
Отдавна у нас съществуват стокови борси (барем от 20-25 години) като частни инициативи (например Софийската стокова борса) опитващи се да канализират търговията с определени групи стоки.

От няколко години бе създадена по искане на ЕС и "енергийна борса", на която би трябвало да се търгува произвежданото в страната електричество (има различни интерпретации- дали цялото количество, дали свободното ?!?, дали заявеното от продавачите, дали онова, търсено от купувачите), няма значение - нека Калично да потвърди - функционирането на тази българска борса е изопачено - в началото на деня купувачите (те и износители) дават заявка за цялото очаквано предлагано количество, например по цена "затваряне" от предишния ден, изкупуват го, изнасят го по по-висока (вече договорена) цена, печелят.
Всичко е законно.
Има дни, когато тази схема не се реализира, но те са малко по известни причини.

Индустриалните потребители, с ограничен достъп до предлаганите на борсата количества, се конкурират за останалото, цените растат, в даден момент става нерентабилно да произвеждаш.
Просто е.
Пазарна икономика, силите на пазара регулират.
Необходима е намеса на държавата, не с мораториуми, не с призиви.

Преди месеци казах, че не очаквам нищо от това правителство именно поради подобни причини - една от които е липсата на "индустриална" политика. Съжалявам, за себе си се оказвам прав.
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #721 -: Януари 07, 2022, 16:40:12 »
Добре знам, че всички борси/морци са "мушенгии". Обаче нямам избор ... и доста милиони хора отсам океана. Просто ме задължават да влагам пари в акции, т.нар пенсионен план 401К. Друг избор няма, освен сам да почнеш да "инвестираш". Примамката е, че ако вложиш да речем 4% от заплатата си в 401К, фирмата работодател добавя още 2% към сумата от нея (иначе няма да ти ги даде). Това е стандартна практика. Има си таван разбира се. Обикновено се наема финансов консултант (фирма), която "стопанисва' парите. Те естествено си взимат такса за това. Хитро е измислено - хората постоянно наливат "живи" пари във водата на тази мелница.....и тя се върти. Когато дойде времето за пенсониране говориш с фонда, как ще си получаваш парите. Жената сега е на този момент и от някое време е започнала да събира иноформация. Оказва се, че и там си има "врътки": Можеш да изтеглиш цялата сума наведнъж, но трябва да платиш веднага данък доход в/у цялата сума. :t2334:
По-честа практика е да сключиш договор и ще получаваш месечни вноски според сумата и срок на договора. Големият въпрос е за колко години да го сключиш: 10, 15, 20 и т.н? Всеки би искал да получава повече пари, но кой знае колко му е писано? А веднъж сключен, договорът не се променя - т.е. не става да се обадиш и да речеш "другият месец искам двойна сума" - а ако ти се наложи непредвиден разход?...Накратко тесла отвсякъде.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #722 -: Януари 07, 2022, 16:52:23 »
Просто ме задължават да влагам пари в акции, т.нар пенсионен план 401К. Друг избор няма, освен сам да почнеш да "инвестираш". Примамката е, че ако вложиш да речем 4% от заплатата си в 401К, фирмата работодател добавя още 2% към сумата от нея (иначе няма да ти ги даде). Това е стандартна практика.

Чакай, че нещо не разбрах. Предполагам не казваш, че си длъжен да инвестираш. А ако имаш предвид, че всички пенсионни фондове играят на борсите и оттам идва ръста на пенсиите (съпоставен с номиналните вноски), това е друга манжа. А ако казваш, че ако си решил да инвестираш фирмата ти добавя 2% (които иначе няма да ти даде), това също е друга манжа. А ако казваш, че фирмата насърчава работещите да купуват нейните си акции, това също е друга манжа. Никой не може да те задължи да играеш на борсата.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #723 -: Януари 07, 2022, 18:45:34 »
Чакай, че нещо не разбрах. Предполагам не казваш, че си длъжен да инвестираш. А ако имаш предвид, че всички пенсионни фондове играят на борсите и оттам идва ръста на пенсиите (съпоставен с номиналните вноски), това е друга манжа. А ако казваш, че ако си решил да инвестираш фирмата ти добавя 2% (които иначе няма да ти даде), това също е друга манжа. А ако казваш, че фирмата насърчава работещите да купуват нейните си акции, това също е друга манжа. Никой не може да те задължи да играеш на борсата.
.
Може би не съм обяснил както трябва. Аз съм доста "бос' в тази материя и нямам интерес да се "обувам". Знам единствено това, което ме касае лично. Та по-подробно: насърчават те да се запишеш в този 401К т.е. да влагаш пари там. Имаш право да избираш колко да внасяш. Ако се запишеш - работодателят ти дава допълнително още 50% от това което си внесъл. Максимумът от него е 4% (ако ти си внасъл 8%), след този % той не добавя нищо. Ако не участваш - не получаваш нищо от него. Парите се въртят от финансовия "консултант", т.е разиграват се на борсите. Имаш право да избираш как да ти "влагат" парите - смол кеп, биг кеп, държавни облигации.
В този смисъл казах, че ме "карат" да инвестирам, защото те "играят" с моите пари. В края на всяко тримесечие получаваш извлечение - колко си на + или на -. Лично наблюдение: аз имам 3 такива "сметки". 2 са от предишните ми работи и 1 от сегашната. Първите 2 работят от "само себе си" т.е. аз не добавям в тях нищо от много време (откакто съм напуснал). Та за период от 10 г едната и 15 г другата увеличението на баланса ми е с около 20-25%. Реално "расте" единствено тази в която влагам в момента, а и работодателят ми додава.
Никога не съм работил за фирма, която се "търгува" на борсата, те да има собствени акции. Знам, че такива дават на персонала си акции от фирмата като "бонус". Колко е добро - не знам.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #724 -: Януари 07, 2022, 19:08:52 »
Реално "расте" единствено тази в която влагам в момента,

Расте на хартия. И тъй като не само че не си теглите печалбата, ами и всеки месец внасяте, вие кредитирате спекуланти, които играят с вашите пари, без дори да имате право да ги контролирате къде и какво инвестират. И рискът си е изцяло ваш. Ако стане нещо, ще ви кажат: някой да те е карал насила?
За 10 години 20-25% ръст е нищо. Това е по-малко от инфлацията. Ама, нали не можеш да си истински американец ако не "инвестираш" на борсата ... Те от такива живеят. What a country! Oh, yeah!

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #725 -: Януари 07, 2022, 19:16:37 »
"Пазарната капитализация" е поредната измама, няма толкова отпечатани пари да се покрият акциите.
На борсата се търгуват минимални количества от записаните акции, не повече от 10-20% основните пакети никога не се пускат там след първичното предлагане което обикновенно е изкупено също на 80% от банките по извънборсови договори, остатъчните 20% се пускат на плебса да подскача и вдига цената.
Дневните обороти се правят с част от акциите многократно купувани и продавани между трейдърите за техни клиенти срещу комисионна. Последната измама е достъпа на малки играчи от приложение в смартфона - преди имаше минимални лимити.Сега даже не се налага някой да се занимава, мишоците сами си носят риска, сами се закопават и независимо от това дали печелят или губят таксите за всяка транзакция текат в правилните джобове.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #726 -: Януари 07, 2022, 19:24:58 »
"Пазарната капитализация" е поредната измама, няма толкова отпечатани пари да се покрият акциите.

Така е, но не е само това. Това е виртуална икономика. Наливаш истински пари срещу въздух и чакаш да забогатееш. А парите, които балъците наливат като купуват акции, отиват за високи заплати на големите баровци.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #727 -: Януари 07, 2022, 19:48:22 »
В “Марица-Изток” ще се горят боклуци! Като ви разправях да не се хвърляте на врата на нови спасители, ме обвинихте че съм гербар, сега тия какви са, като продължават далаверата с горене на европейските боклуци, не са ли същите лобисти?!

Лозана е отровена от инсинератор за горене на боклуци, толкова, че децата като се приберат от детските площадки, трябва да се къпят от диоксините. Знаете ли какво са диоксини?

Кой ще ме убеди, че да гориш природен газ е по-вредно, от градски боклуци?
Вие си ги избрахте!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #728 -: Януари 07, 2022, 19:58:55 »
Планът за възстановяване нещо се пропуква. По сведения от медиите, газовата централа в Марица Изток няма да се строи. Ще се замени със завода за боклук изместен от София. Лошо. Това май ще сложи черта и на газопровода до Старозагорско, както и на предвидения за близко бъдеще газоводородопровод. Май и мощностите за зелен водород ще дадат фира, както се казва. Естествено, в името на откритото управление и почтеността, промените в Плана  вече не се публикуват. Това са гербави простащини, които трябва да се премахнат.
Прогресивното човечество и консервативните комисарки на др. Нинова вече са в екстаз.  :smokin:

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #729 -: Януари 07, 2022, 20:15:00 »
Европа ще си гори боклуците в страната на боклуците - България, боклуците сме ние, унтерменш, ако си мислите че политкоректния новоговор е променил мисленето на западния затлъстял и затъпял арогантен бюргер, лъжете се.

Както ми каза един западногерманец, ако не сме ние, да отворим там фабрики, какво ще ядат китайците!
Вие си ги избрахте!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11065
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #730 -: Януари 07, 2022, 21:15:24 »
Quote (selected)
какво ще ядат китайците!
Гъсеници, червеи, прилепи, змии, корени, трева, листа...а ние - според констатацията на вожда на племето еврогейско и ЛГБТ - "...но от тях пък има в изобилие"!
Пак китайски, но пък в изобилие.
 :smokin:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #731 -: Януари 08, 2022, 06:53:21 »
Реално "расте" единствено тази в която влагам в момента,

Расте на хартия. И тъй като не само че не си теглите печалбата, ами и всеки месец внасяте, вие кредитирате спекуланти, които играят с вашите пари, без дори да имате право да ги контролирате къде и какво инвестират. И рискът си е изцяло ваш. Ако стане нещо, ще ви кажат: някой да те е карал насила?
За 10 години 20-25% ръст е нищо. Това е по-малко от инфлацията. Ама, нали не можеш да си истински американец ако не "инвестираш" на борсата ... Те от такива живеят. What a country! Oh, yeah!
:t2015:
Съгласен на 100%, точно така е.... ама какво да сторя - и аз съм "чиляк". Мъча се да бъда позитивен. За съжаление всичката ми "позитивност' взе да се изпарява напоследък.
А колкото до държавата - аз в момента не виждам много разлика между България и САЩ. Имаше такава преди 20-на години... Сега навсякъде е "Четвъртит". Както казва един приятел - с него бяхме съседи някога, сега пак сме съседи: "Ние си носим каръка под мишницата" - дойдохме тук и системата се срина  :lol:
« Последна редакция: Януари 08, 2022, 07:15:30 от peniko »

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #732 -: Януари 08, 2022, 07:20:38 »
Планът за възстановяване нещо се пропуква. По сведения от медиите, газовата централа в Марица Изток няма да се строи. Ще се замени със завода за боклук изместен от София. Лошо. Това май ще сложи черта и на газопровода до Старозагорско, както и на предвидения за близко бъдеще газоводородопровод. Май и мощностите за зелен водород ще дадат фира, както се казва. Естествено, в името на откритото управление и почтеността, промените в Плана  вече не се публикуват. Това са гербави простащини, които трябва да се премахнат.
Прогресивното човечество и консервативните комисарки на др. Нинова вече са в екстаз.  :smokin:
Ами правилно - руският газ отделя повече вредни "емисии" (каквото и да означава тази дума), отколкото западноевропейските отпадъци. Те са екологични... ама що не си ги горят там "большой секрет"?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #733 -: Януари 08, 2022, 08:47:44 »
ама какво да сторя - и аз съм "чиляк". Мъча се да бъда позитивен

За мен човек може да бъде позитивен ако разбира същността на нещата. Фондовите борси са измислени за неограничено, безплатно и безлихвено финансиране, без никакви задължения и без носене на никаква отговорност. Отделно са инструмент за манипулации, измами и кражби. Какво по-позитивно от това?

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #734 -: Януари 08, 2022, 10:21:31 »
Изгарянето на отпадъците е бърз,  ефективен , а когато се извършва грамотно - екологосъобразен начин за унищожаване и оползотворяване. Това нещо го знае всяка баба на село в двора си, знаеше го кметът Петър Межудречки, който в началото на 80-те обиколи няколко западноевропески завода и започна да работи по въпроса за третиране на софийския боклук, знаят го и сега властите на Швеция и Холандия, които изгарят успешно свои и чужди отпадъци.
« Последна редакция: Януари 08, 2022, 10:34:51 от Bacho Кольо »

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #735 -: Януари 08, 2022, 10:23:19 »
Прочее, за да бъде Картаген разрушен , трябва АЕЦ Белене да бъде съграден.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #736 -: Януари 08, 2022, 10:47:33 »
Изгарянето на отпадъците е бърз,  ефективен , а когато се извършва грамотно
Лозана, заможната столица на олимпийския спорт, край която се плискат сините води на Женевско езеро, е изправена пред безпрецедентен проблем в Швейцария: замърсяване с диоксин, съобщава Франс прес.

Четвъртият по големина град в страната е жертва на токсични вещества, изхвърляни от стара пещ за изгаряне на битови отпадъци.

Но замърсяването с този потенциално много токсичен химически продукт, когато се натрупа - станал печално известен по време на войната във Виетнам и при промишления инцидент в северния италиански град Севезо през 1976 г. - беше открито случайно в началото на годината.

"Понеже не сме търсили диоксини, не сме ги и откривали", мерките бяха съсредоточени върху замърсяването на въздуха и водата, обяснява за АФП Наташа Лицищорф - общинска съветничка, която отговаря за околната среда.

По-лошо

Тази седмица властите разкриха, че замърсяването е по-сериозно и по-разпространено отколкото се смяташе.

Карта на града показва целия засегнат участък: той е с форма на ромб с дължина от над 5 километра, започваща от бреговете Женевското езеро към североизточната част на града, и с широчина от 3,6 километра.

Зоната с най-голяма концентрация (над 200 нанограма на килограм) обхваща високите части на Лозана, около един от нейните зелени дробове - гората Совабелен, както и около катедралата. В центъра на града са измерени върхови стойности от 640 нанограма.

Предупредителни знаци са поставени на детските площадки и в градските паркове. Родители на деца под 4-годишна възраст не трябва да им позволяват да си пипат устата, ако са си играли на земята. Препоръчва се също да се измиват плодовете и зеленчуците, отглеждани в градините, както и миенето на ръцете.
Вие си ги избрахте!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #737 -: Януари 08, 2022, 11:07:47 »
Четвъртият по големина град в страната е жертва на токсични вещества, изхвърляни от стара пещ за изгаряне на битови отпадъци.

Няма ли филтри за такъв вид горене? Ако има надеждни филтри, не виждам проблем да се горят отпадъци.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #738 -: Януари 08, 2022, 11:17:52 »
Тц, тц, тц!
И Швейцария вече не е това, което беше!
Зелените не оставиха нищо свято! :))) ;)

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #739 -: Януари 08, 2022, 12:44:31 »
Quote (selected)
Четвъртият по големина град в страната е жертва на токсични вещества, изхвърляни от стара пещ за изгаряне на битови отпадъци.
...
"Понеже не сме търсили диоксини, не сме ги и откривали", мерките бяха съсредоточени върху замърсяването на въздуха и водата, обяснява за АФП Наташа Лицищорф - общинска съветничка, която отговаря за околната среда.

Както е писал днес Бачо, грамотното изгаряне е най-природосъобразният начин за рециклиране на всякакви битови и промишлени отпадъци и отрови.
Грамотното е обаче скъпо, не става да запалиш всичко в някаква пещ предназначена за съвсем други цели, трябват други.
И това е скъпо, няма начин да се спечели от процеса, съответно не се практикува.
Колкото до:
"Понеже не сме търсили диоксини, не сме ги и откривали"
Това е престъпно нехайство, всеки незавършил студент по химия може да каже какво се получава при изгарянето на миксирани отпадъци.
За специализирани че и фанатизирани "еколози" това си е затвяряне на очите, корупция на чист европейски.


ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #740 -: Януари 08, 2022, 13:19:46 »
Нима мислите, че в Лозана инсинератора не е с "най-модерните филтри и технологии"?! Не бъдете деца, всичко е лъжа и измама. Капитализмът затрупа света с пластмасови боклуци, не жалете женвци, те са ги купили тия боклуци, да си ги дишат отровите, същото се отнася и за софиянци, защо в друг град трябва да се тровят, с изхвърленото от столичани.

Като бях дете, баба ме пращаше за покупки с платнена торба, която се переше, сиренето се завиваше в амбалажна хартия, олиото продавачката го наливаше с нашето стъклено шише, за многократна употреба, защо си купувате бира в пластмасово ПЕТ, а пържолата в полистиролна тарелка?!

Стадото сме си виновни за всичко!
Вие си ги избрахте!

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #741 -: Януари 08, 2022, 14:30:19 »
Във Варна, най-вероятно и в останалата част от страната се продават целогодишно албански домати. При това оранжерийните не са така ''гумени'' и недоузрели вътре като турските. А и цената е извън конкуренция. Сега в Булмаг по памет 1.99/кг.  До колкото ми е известно Албания не добива полезни изкопаеми, годни да дават евтина енергия в неограничени количества. Не съм чувала и за индустриално значими геотермални извори. С какво си отопляват шиптърите оранжериите джанъм, та зеленчуците им са до два пъти по-евтини от българските при същото качество? Наличното сега в нашите магазини, няма как да е внесено контрабанда по времето на ГЕРБ. Зарзават е това, не цигари.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #742 -: Януари 08, 2022, 17:12:42 »
Фондовите борси са измислени за неограничено, безплатно и безлихвено финансиране, без никакви задължения и без носене на никаква отговорност. Отделно са инструмент за манипулации, измами и кражби.
Аз ли трябва да ви казвам (един прост инженер), че борсите (финансови и стокови) са другото име на капитализма. Какво се продава на тях? Капитал, разбира се! При соца няма (частен)капитал и няма борси съответно.
Нали не искате някакви партийни бонзи да определят какви обувки са необходими на баба Пена от Пордим (да ме прощава Фон-а). :)))
Акциите които се продават на тях са собственост - мини, вериги магазини или фабрики.
Няма капитализъм без борса.
Кражбите за които се говори в цитата не стават на борсата. Стават с  печатане на книжни пари с които се финансират безумствата на правителствата. Тези екстра пари (срещу тях няма произведена стока)отиват на борсата и се получават всякакви изкривявания.
Стоковите борси са човешко достижение и ще ги има докато са регулирани.
Що се отнася до пенсионните удръжки за които пише "peniko": Те са единственият начин да станеш собственик на някаква малка част от цялата икономика и това е най-добрия начин да са ти защитени парите. На пенсионерите. Имаш избор и той тук лукавѝ. Сигурен съм, че всяка година получава извлечение къде (с какъв процент) участва и условията да ги смениш пенсионните фондове. Къде да ти отиват удръжките. Можеш дори да си слагаш парите във фондове които купуват злато или държавни ценни книжа. С никакъв риск и съответно по-малко възвръщаемост.
Да, не купуваш сам акции на конкретни предприятия като например чрез платформа като Robinhood.
BTW едно българче стана милиардер като съосновател на нея. Прочуха се 2021 година с това, че през нея малки играчи на борсата играха срещу големи в надцакване за Game stop.
С тези пенсионни фондове бъдещият пенсионер е оставил това "главоболие" (упрвлението на парите) на мениджъри..
Изкривяването стана не само с печатането на пари но и с това, че доста компании които се търгуват на борсата престанаха да дават дивидент (което си е нормално) и печалбата често отива за обратно изкупуване на акции.

Другата опция е да очакваш пенсия като подаяние от партизаните в правителствата които погрешно избираме.

Последно: убеден съм (може да се провери), че досега нивата на стоковите борси изпреварват инфлацията.


« Последна редакция: Януари 08, 2022, 17:41:57 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #743 -: Януари 08, 2022, 17:52:29 »
Аз ли трябва да ви казвам (един прост инженер), че борсите (финансови и стокови) са другото име на капитализма. Какво се продава на тях? Капитал, разбира се! При соца няма (частен)капитал и няма борси съответно.
Нали не искате някакви партийни бонзи да определят какви обувки са необходими на баба Пена от Пордим (да ме прощава Фон-а). :)))
Акциите които се продават на тях са собственост - мини, вериги магазини или фабрики.
Няма капитализъм без борса.
Кражбите за които се говори в цитата не стават на борсата. Стават с  печатане на книжни пари с които се финансират безумствата на правителствата. Тези екстра пари (срещу тях няма произведена стока)отиват на борсата и се получават всякакви изкривявания.
Стоковите борси са човешко достижение и ще ги има докато са регулирани.
Що се отнася до пенсионните удръжки за които пише "peniko": Те са единственият начин да станеш собственик на някаква малка част от цялата икономика и това е най-добрия начин да са ти защитени парите. На пенсионерите. Имаш избор и той тук лукавѝ. Сигурен съм, че всяка година получава извлечение къде (с какъв процент) участва и условията да ги смениш пенсионните фондове. Къде да ти отиват удръжките. Можеш дори да си слагаш парите във фондове които купуват злато или държавни ценни книжа. С никакъв риск и съответно по-малко възвръщаемост.
Да, не купуваш сам акции на конкретни предприятия като например чрез платформа като Robinhood.
BTW едно българче стана милиардер като съосновател на нея. Прочуха се 2021 година с това, че през нея малки играчи на борсата играха срещу големи в надцакване за Game stop.
С тези пенсионни фондове бъдещият пенсионер е оставил това "главоболие" (упрвлението на парите) на мениджъри..
Изкривяването стана не само с печатането на пари но и с това, че доста компании които се търгуват на борсата престанаха да дават дивидент (което си е нормално) и печалбата често отива за обратно изкупуване на акции.

Другата опция е да очакваш пенсия като подаяние от партизаните в правителствата които погрешно избираме.

Последно: убеден съм (може да се провери), че досега нивата на стоковите борси изпреварват инфлацията.

Това работи само до следващата криза, която се разрешава/плаща от следващата експанзионистична война, войни вече няма на къде, кого да победиш и накараш да ти плати фалита?!
« Последна редакция: Януари 08, 2022, 18:02:11 от Maximus II »
Вие си ги избрахте!

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #744 -: Януари 08, 2022, 18:24:48 »
Бъч, да оставим настрани борсите.
Инфлацията и нейното измерване е същият балон като БВП.
Официално инфлацията ако е 3 % обедняването на населението е поне 6%.
Това е изземване на доходи удобно пропускано от маститите "икономисти".
Погледни назад във времето и си спомни как си живял преди четвърт век, колко странични разходи са се появили през това време и са станали задължителни или "задължителни" за да можеш да поддържаш подобен стандарт.
Те доста превишават това което си ползвал преди, е хамбутгера е поскъпнал 2 пъти, но другите ти задължения са нарастнали 2,3 или 5 пъти.
Инфлацията е измерител за покупателната способност на долар/евро/лев спрямо стандартна потребителска кошница - хляб,мляко, къща.
Тези неща са само част от "потребностите" вменени ти за четвърт век.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #745 -: Януари 08, 2022, 18:33:39 »
1. Имаш избор и той тук лукавѝ. Сигурен съм, че всяка година получава извлечение къде (с какъв процент) участва и условията да ги смениш пенсионните фондове. Къде да ти отиват удръжките. Можеш дори да си слагаш парите във фондове които купуват злато или държавни ценни книжа. С никакъв риск и съответно по-малко възвръщаемост.
С тези пенсионни фондове бъдещият пенсионер е оставил това "главоболие" (упрвлението на парите) на мениджъри.. ...
2. Последно: убеден съм (може да се провери), че досега нивата на стоковите борси изпреварват инфлацията.
1. Не знам къде съм "излукавил": Писах за избора (small caps, big caps, bonds), писах и за извлечението, което идва даже не на година, а на всеки 3 месеца. Писах обаче, че не съм специалист и няма за кога да ставам, затова съм се "доверил" на консултант (предложен от работодателя) и си плащам за това.
2. Е, те тук не съм сигурен: общо казано може да е вярно, обаче вече споменах колко растеж имам в 2те си сметки оставени да "работят" само на борсата. Детайл: всяка от тях е при различен "мениджър". Истинско движение има само в настоящата сметка, за която всеки месец ми правят удръжки.
Да обобщя: притеснявам се. След последните "ъпгрейди" на пенсионната систем в България се оказа, че губя 17 г стаж, т.е. няма да видя и стотинка. Не е за парите - колко ли ще да са, но е обидно.
Имах тук един по-възрастен колега. Тъкмо се беше "наточил" да се пенсионира. Една сутрин идва и псува като хамалин (много рядко за американец). Заприказвах го. Каза ми: тази нощ "олекнах" с $400 хил. Беше началото на 2009. Човекът работи още 4 г, да "позакърпи" дупката. Та, ако се случи в близко бъдеще такава "галимация" ... а слуховете наоколо са, че натам отиват нещата.
Аз бих "ударил кепенците на дюкяна" още утре, но ще трябва сам да си плащам медицинската огигуровка още 2.5 г. Около $800-$900 на месец, а това е не мога да си го позволя.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #746 -: Януари 08, 2022, 18:51:26 »
че борсите (финансови и стокови) са другото име на капитализма. Какво се продава на тях? Капитал, разбира се! ... Нали не искате някакви партийни бонзи да определят какви обувки са необходими на баба Пена от Пордим

Не е верно! Нито борсите са тъждествени на капитализма, нито капитализмът е тъждествен на борсите. В много случаи борсите дори функционират като отрицание на капитализма. Защото генерирането и обмяната на капитал вместо стоки вече не е капитализъм. До 1920 (и то в САЩ) фондовите борси са били затворени общества, на които са си разменяли капитали само банки и финансови институции. Широката публика не е имала и понятие какво е фондова борса.
А досежно обувките, те не се търгуват на никоя борса.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #747 -: Януари 08, 2022, 18:56:37 »
Каза ми: тази нощ "олекнах" с $400 хил.
Така се получава когато сам си играеш на борсата. Няма спирачка на човешката алчност. Ако си разпределиш фондовете които отиват на борсата - малки, големи бондове... Имаш избор да избереш фондове които купуват злато, real estate или зърно, местни или чуждестранни. Винаги можеш да биеш инфлацията. И я биеш.
Peniko, и ти знаеш и аз знам - пенсионните фондове са benefits, job perks. Като поостарях можех да се хвана само на контракти. Парите са добри, но няма бенефити.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #748 -: Януари 08, 2022, 19:01:04 »
А досежно обувките, те не се търгуват на никоя борса.
Започна да пишеш щуротии. Естествено, че не се се продават обувки, но се продават компаниите които правят обувки.
Още веднъж! Няма капитализъм без борси. Махнеш ли борсите ще получиш някаквъв феодализъм, или соц.
АОНСУ ви е  отровило мозъците. Продължавайте да живеете в измисления си свят - с Алиска!
Бъркаш фондови и стокови борси. NYSE е  борса за акции (не за стоки) и такива борси имах предвид.
« Последна редакция: Януари 08, 2022, 19:06:37 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #749 -: Януари 08, 2022, 19:05:17 »
Бъч, да оставим настрани борсите.
Инфлацията и нейното измерване е същият балон като БВП.
Официално инфлацията ако е 3 % обедняването на населението е поне 6%.
Това е изземване на доходи удобно пропускано от маститите "икономисти".
Погледни назад във времето и си спомни как си живял преди четвърт век, колко странични разходи са се появили през това време и са станали задължителни или "задължителни" за да можеш да поддържаш подобен стандарт.
Те доста превишават това което си ползвал преди, е хамбутгера е поскъпнал 2 пъти, но другите ти задължения са нарастнали 2,3 или 5 пъти.
Инфлацията е измерител за покупателната способност на долар/евро/лев спрямо стандартна потребителска кошница - хляб,мляко, къща.
Тези неща са само част от "потребностите" вменени ти за четвърт век.
Като стана дума за инфлация:
Преди Коледа ми се обади вицепрезидента на фирмата и ме поздрави с увеличение на заплатата. Благодарих. Оня ден я получих - увеличението е 2%. Фирмата обаче вдигна цените от Нова Година с  8%. Вчера се заприказвах с комшийката. Оказа се, че пазаруваме продукти от един и същи магазин. Бях удивен когато ме попита дали съм забелязал колко са се вдигнали цените за последната година. Да, аз го забелязвам ежеседмично, но за 1ви чух американец/ка да мърмори за цени на хранителни стоки. Това тук е въпрос на достойнство - ако не можеш да си купиш каквото ти се яде, значи си "слабак".
Последно за хамбургерите: наблизо до мен има т.нар. "музей" на МакДоналдс. Тук твърдят, че е 1вото им заведение изобщо (не е вярно), но със сигурност е 1вото в Чикаго. Слагам една снимка. Най-отгоре се вижда колко е струвал хамбургера в средата на 60те. Сега е между $6 и $7.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #750 -: Януари 08, 2022, 19:09:41 »
Това тук е въпрос на достойнство - ако не можеш да си купиш каквото ти се яде, значи си "слабак".
Думата която търсиш е "loser". Като си беден си "loser". Това е!
И на вас не ви харесва и на мен, но не скачам срещу "земното притегляне". Другото е онзи соц които се спомина. По много причини.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #751 -: Януари 08, 2022, 19:11:32 »
Започна да пишеш щуротии. Естествено, че не се се продават обувки, но се продават компаниите които правят обувки.
Още веднъж! Няма капитализъм без борси. Махнеш ли борсите ще получиш някаквъв феодализъм, или соц.
АОНСУ ви е  отровило мозъците. Продължавайте да живеете в измисления си свят - с Алиска!
Бъркаш фондови и стокови борси. NYSE е  борса за акции (не за стоки) и такива борси имах предвид.
Не, не се продават компании.
Там не можеш да си купиш даже 5 % от компания.
Продават с "пакети" акции в размер на 00000...0%.
Сделка за компания не се прави на борсата, цените са други, понякога с бонус 50 или даже 100% от борсовите цени.
Приятно за ухото нали?
Да ама и там дърво, пари в брой няма или са малко, "плаща" се в нови акции, опции за закупуване на акции .... на новата компания.
Преливане на пусто в празно прим.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #752 -: Януари 08, 2022, 19:23:03 »
Последно за хамбургерите: наблизо до мен има т.нар. "музей" на МакДоналдс. Тук твърдят, че е 1вото им заведение изобщо (не е вярно), но със сигурност е 1вото в Чикаго. Слагам една снимка. Най-отгоре се вижда колко е струвал хамбургера в средата на 60те. Сега е между $6 и $7.
Има известна песен на Dire Straits. Която е по тази тема. "Boom, like that"
https://www.youtube.com/watch?v=0sYK2RwH5E8

Двама братя правят първите няколко "burger joints" в San Bernardino. Един продавач на шейк машини видял техният опит и купил лиценза да прави други заведения и направил такова в Чикаго. Реално им взел бизнеса. Сложил си е името на веригата.
Капитализъм as usual.
От "Празната тенджера по калдъръма"

AnonimusBG

  • Гост
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #753 -: Януари 08, 2022, 19:26:26 »
Далеч съм от борсите.
Един познат преди месец два тръгна да си купува нов микробус за фирмата.
Отива при дилъра с торбата с парите. Образно казано естествено.
Иска да го плати веднага за да му излезе по-евтино.
И му казват ако го плащаш веднага 2 800 000 рубли.
Ако го купуваш с кредит от еди коя си банка 2 450 000 рубли.
Кредитът е по-скъп от потребителския, но поне можеш да го изплатиш целия след три месеца и включва каско и всички екстри.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #754 -: Януари 08, 2022, 19:27:42 »
Още веднъж! Няма капитализъм без борси

Не е верно! Капитализъм е имало много преди да има борси. И в много капиталистически държави или няма борси, или са некви незначителни тържища. Ти знаеш ли например какво представлява българската фондова борса с високопарния индекс "софикс"? Жив ашак. Продава дневно по две акции на "Свети константин и Елена" и три на "Химимпорт" (ТИМ)

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #755 -: Януари 08, 2022, 19:36:51 »

Още веднъж! Няма капитализъм без борси

Не е верно! Капитализъм е имало много преди да има борси. И в много капиталистически държави или няма борси, или са некви незначителни тържища. Ти знаеш ли например какво представлява българската фондова борса с високопарния индекс "софикс"? Жив ашак. Продава дневно по две акции на "Свети константин и Елена" и три на "Химимпорт" (ТИМ)
Какъв капитализъм има в БГ? Разни крупиета станали капиталисти. И ченге от Швейцария беше по едно време най-големия. Не ме разсмивай!
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #756 -: Януари 08, 2022, 19:40:54 »
Що бе Butch, да не би в САЩ капиталистите са само академици, а не откровени крадци и разбойници?

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #757 -: Януари 08, 2022, 19:44:48 »
Там не можеш да си купиш даже 5 % от компания.
Продават с "пакети" акции в размер на 00000...0%.
Купувал ли си акции?
И аз не съм, но съм взел пари като ми продадоха компанията на друга- японска. Десет години след като бях отвън. Имах някакви stock options, които бях купил и ми се върна "инвестицията" десетократно. Продажбата на компанията (беше private owned) не стана през борсата, че чорбаджийката така не си оправи документацията да излязат на борсата.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #758 -: Януари 08, 2022, 19:48:01 »
а не откровени крадци и разбойници?
Щеше да си прав до научно-техническата революция. Хора като основателите на Интел не бих нарекъл разбойници. Станали са милиардери.
Gordon E. Moore (known for "Moore's law"), a chemist, and Robert Noyce не са!
След като започна НТР можеш да забогатееш с ум, умения и работа. Преди това не е било възможно.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #759 -: Януари 08, 2022, 19:48:41 »
Quote (selected)
Продажбата на компанията (беше private owned) не стана през борсата, че чорбаджийката така не си оправи документацията да излязат на борсата.

Ти сам го каза.
Извън борсата, даже листвани на борсата компании купуват и продават на "извън борсов сегмент" пакетите по-големи от 5%
На борсата мишлета се борят за трохички изпаднали от битките на плъховете.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #760 -: Януари 08, 2022, 19:52:05 »
Щеше да си прав до научно-техническата революция. Хора като основателите на Интел не бих нарекъл разбойници. Станали са милиардери.
Gordon E. Moore (known for "Moore's law"), a chemist, and Robert Noyce не са!
След като започна НТР можеш да забогатееш с ум, умения и работа. Преди това не е било възможно.

Незамисимо от прекараното ти време отвъд Голямата локва, очевидно не си съвсем наясно с деловите далавери. Излишно е да споря с постигнал мечтата си в страната на неограничените възможности.
От мен да знаеш, от работа се гърби, от далавера се печели.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #761 -: Януари 08, 2022, 19:56:24 »
Имах някакви stock options, които бях купил и ми се върна "инвестицията" десетократно.

Леле, мале! Колко американско! Имал некви акции, дето ги бил забравил под леглото, и един ден му се върнали десетократно. Това може да се случи само в САЩ. Турците на вашто му викат Хасан гитми, Ханс гелди. (Замина Хасан, върна се Ханс)

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #762 -: Януари 08, 2022, 19:58:32 »
От мен да знаеш, от работа се гърби, от далавера се печели.
С последното съм съгласен. Има и друг начин обаче.
Никаква мечта не съм постигнал. Аз съм survivalist.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #763 -: Януари 08, 2022, 19:58:51 »
Я се поинтересувай колко почтено и честно се разви кариерата на Gordon E. Moore и как достигна до Интел, за чиято архитектура даже един руснак с подобно име има съществен принос.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #764 -: Януари 08, 2022, 20:03:13 »
Това може да се случи само в САЩ.
Only in America! Only in LA!  :lol:
От социализмът които строихме само взех едни невърнати стари "кубинки".
Това е!
Имал некви акции, дето ги бил забравил под леглото, и един ден му се върнали десетократно.
Точно така е.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #765 -: Януари 08, 2022, 20:05:15 »
С последното съм съгласен. Има и друг начин обаче.
Никаква мечта не съм постигнал. Аз съм survivalist.

И аз съм survivalist. В края на 80 имах приятел във вече ликвидиранета Кредит Анщалт Виена и с негова помощ направих не лоша пачка. Тогава той ме светна, че доларът е зле и лихвата на бондовете му беше над 10% и ми каза, кога да бягам от тях.
По-късно играх на два пакета, отначало печелех, но като нямаш вътрешен човек да те светне, губиш. Слава богу усетих се навреме и все пак за периода на участието бях малко по-добре от двойна лихва двугодишен заключен депозит.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #766 -: Януари 08, 2022, 20:09:08 »
Я се поинтересувай колко почтено и честно се разви кариерата на Gordon E. Moore и как достигна до Интел, за чиято архитектура даже един руснак с подобно име има съществен принос.
Това не знам. Знам, че в Stanford U. има сгради носещи неговото име.* Точно като двамата пред Софийски университет. Двамата братя не ги смятате за крадци и разбойници. Нали?

* Защото е дал $ за построяването им.
« Последна редакция: Януари 08, 2022, 20:32:21 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #767 -: Януари 08, 2022, 20:17:39 »
Хайде холан, нерде Ямбол, нерде Стамбол.
Според мен да купиш евтино и продадеш кратно по-скъпо по същество си е измама.
Не че не го правя, просто го считам приватно събиране на данък глупост.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #768 -: Януари 08, 2022, 20:17:51 »
Точно така е.

Както кажеш, Ханс.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #769 -: Януари 08, 2022, 20:28:27 »
Хайде холан, нерде Ямбол, нерде Стамбол.
Според мен да купиш евтино и продадеш кратно по-скъпо по същество си е измама.
Не че не го правя, просто го считам приватно събиране на данък глупост.
И в библията търговията не е грях, но алчноста е! При все, че Христо е изгонил търговците от храма.
От "Празната тенджера по калдъръма"

AnonimusBG

  • Гост
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #770 -: Януари 08, 2022, 20:31:31 »
Only in America! Only in LA!  :lol:
От социализмът които строихме само взех едни невърнати стари "кубинки".
Това е!Точно така е.

Ъхъ
И това което разни професори ти набиха в тиквата.
Колко плати за тези знания.
И колко плащат твоите деца и внуци за такива знания?

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #771 -: Януари 08, 2022, 20:35:03 »
Ъхъ
И това което разни професори ти набиха в тиквата.
Колко плати за тези знания.
И колко плащат твоите деца и внуци за такива знания?
Нищо не ти се разбира. Аз лично платих за обучението си. 20 години работих за соц. заплата (не беше малка, но стигна само за двустайно панелче и "Шкода 120").  Ама нова. :lol: Дори вардех соца година и половина в Шумен и Ямбол. Обиколи родината, за да я обикнеш. :lol:
Ще ви замола! Не ми хвалете скопеният социализъм, че най-вероятно не сте го строили като мен. На норма, в цех, като бачкатор. 5 години.
Не казвам, че това което го замести беше и е читаво. Отнюд!
От "Празната тенджера по калдъръма"

AnonimusBG

  • Гост
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #772 -: Януари 08, 2022, 20:39:15 »
Нищо не ти се разбира. Аз лично платих за обучението си. 20 години работих за соц. заплата (не беше малка, но стигна само за двустайно панелче и "Шкода 120").  Ама нова. :lol:

?!?!?!
Плащал ли си за образование или не?
Благодарение на което след 20 години мъки стана все пак нормален човек в Щатите.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #773 -: Януари 08, 2022, 20:41:28 »
?!?!?!
Плащал ли си за образование или не?
Благодарение на което след 20 години мъки стана все пак нормален човек в Щатите.
Плащал съм, разбира се! Да не би бай Тошо да го плати или БКП? А... не така...Като отида в болница, нали не вадя доларите, но някой плаща. В случая застрахователя, медицинския.
Децата ми като учиха в университети в САЩ, да не би конгреса да им плати обучението? Платих го и аз, чрез данъците, федерални и щатски. Не го плаща ФЕД!
Нали нямах международен паспорт? Вие имахте ли? Ако го имах можех да преценя къде е по-добре. Сега вече не мога. Да се върна и да преценя.
От "Празната тенджера по калдъръма"

AnonimusBG

  • Гост
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #774 -: Януари 08, 2022, 20:45:42 »
Плащал съм, разбира се! Да не би бай Тошо да го плати или БКП? А... не така...Като отида в болница, нали не вадя доларите, но някой плаща. В случая застрахователя, медицинския.

Ти си неспасяем.
Какви долари какви пет лева когато ти си учил си плащал?
Най-много да си плащал квартира в София ако не си живял в общежитие.
Бъч не ми падай в рейтинга.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #775 -: Януари 08, 2022, 20:48:37 »
Ти си неспасяем.
Какви долари какви пет лева когато ти си учил си плащал?
Най-много да си плащал квартира в София ако не си живял в общежитие.
Бъч не ми падай в рейтинга.
Нищо не мога да направя. Вдигам ръце. Хора които не са гърбени в соц производството си мислят, че соца им давал хляба и той им е изучил децата. Вземете се в ръце! Тези които са работили (не на бюро) са го направили.
Мойте внуци сега като се учат в public school, да не би щата(МА) да им плаща за училището. Плащаме го с щатските данъци. Дори от пенсията вземат данъци.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #776 -: Януари 08, 2022, 20:53:31 »
Благодарение на което след 20 години мъки стана все пак нормален човек в Щатите.
Никакви мъки. Честно си работих, но накрая четвъртит...
От "Празната тенджера по калдъръма"

AnonimusBG

  • Гост
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #777 -: Януари 08, 2022, 21:04:43 »
Никакви мъки. Честно си работих, но накрая четвъртит...

Абе Бъч колко пари звонк плати като учи 5-6 години.
Предполагам например в един от елитните тогава ВУЗ-ове.
Това че си работил 20 години нищо не значи.
Получавал си заплата като всички.
А благодарение на това че си плащал само за квартира или за общежитие сега ми го доказваш като някакво плащане за образование.
Имай малко съвест и си признай кой ти даде образованието благодарение на което не просто успя, и но успя в Щатите.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #778 -: Януари 08, 2022, 21:08:40 »
Не хапете Бъч, той е прав за повечето неща, кой ни е крив за българската кочина сега, 32 г. търпяхме бандити, че даже им симпатизираха повечето, ето, пак си избрахте българомразци глобалисти да ни яхат, ама били врагове на Баце, даже и да е вярно, това на вас с какво ви помага, сто пъти ви се каза че са американска пета колона соросоиди, ма вие - не, тия новите ше ни оправят.

Да, ще ни оправят, ама няма да ни хареса.

А капитализмът е това, около нас, и няма капитализъм с "човешко лице", борете се за правата си, друг начин няма.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #779 -: Януари 08, 2022, 21:11:03 »
Абе Бъч колко пари звонк плати като учи 5-6 години.
Не си прав, по соца учебна година в университет струваше 800 лева, бай-тошовски, и ако напуснеш - плащаш парите, иначе не ти дават гимназиалната диплома, да кандидатстваш другаде.
Вие си ги избрахте!