Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 09:17:13

Автор Тема: цените на тока, парното и водата  (Прочетена 170376 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #780 -: Януари 08, 2022, 21:12:02 »
Никакви мъки. Честно си работих, но накрая четвъртит...
Каква стана сега?
И при мен  не е добре, ама при вас е по-зле?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #781 -: Януари 08, 2022, 21:14:12 »
Абе Бъч колко пари звонк плати като учи 5-6 години.
Предполагам например в един от елитните тогава ВУЗ-ове.
Това че си работил 20 години нищо не значи.
Получавал си заплата като всички.
А благодарение на това че си плащал само за квартира или за общежитие сега ми го доказваш като някакво плащане за образование.
Имай малко съвест и си признай кой ти даде образованието благодарение на което не просто успя, и но успя в Щатите.
Даде ми го баща ми,също и аз си го платих с 20 години работа в соц БГ.
Нито образованието нито "безплатната" медицина не съм получил от соца. Това "безплатно" не го е дал политбюрото на БКП, нито дори бюджета на страната. Аз съм го изкарал с работа. Не съм сам разбира се. Милиони са работили. Без мен и такива като мен няма държава, няма "безплатно" образование или медицина.
В другата тема който е чел "Волоколамското шосе" се разбира кое е родината. Командирът пита бойците: Какво е родината: Дават различни отговори в тази "motivational speech".
Верният отговор: Родината това си ти! AninumisBG, жена ти, децата ти...Тях би защитавал, не някакви харвардци. Или Путин?  Нали?
От "Празната тенджера по калдъръма"

AnonimusBG

  • Гост
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #782 -: Януари 08, 2022, 21:15:55 »
Не си прав, по соца учебна година в университет струваше 800 лева, бай-тошовски, и ако напуснеш - плащаш парите, иначе не ти дават гимназиалната диплома, да кандидатстваш другаде.

Глупости на търкалета.
Аз съм прекъсвал.
След това съм губил студентски права и съм се явявал на кандидатстудентски изпити за да се възстановя.
Не съм платил и 10 стотинки за това.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #783 -: Януари 08, 2022, 21:16:16 »
Каква стана сега?
И при мен  не е добре, ама при вас е по-зле?
Имаше такъв виц, която империя ни е завладявала, все го е закъсвала.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #784 -: Януари 08, 2022, 21:18:29 »
и съм се явявал на кандидатстудентски изпити за да се възстановя.
Но не си напускал ВУЗа, възстановявал си се. Не спори, такава беше уредбата тогава, можеш да провериш, залагам си панелката.
Вие си ги избрахте!

AnonimusBG

  • Гост
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #785 -: Януари 08, 2022, 21:20:47 »
Даде ми го баща ми,също и аз си го платих с 20 години работа в соц БГ.
Нито образованието нито "безплатната" медицина не съм получил от соца. Това "безплатно" не го е дал политбюрото на БКП, нито дори бюджета на страната. Аз съм го изкарал с работа. Не съм сам разбира се. Милиони са работили. Без мен и такива като мен няма държава, няма "безплатно" образование или медицина.
В другата тема който е чел "Волоколамското шосе" се разбира кое е родината. Командирът пита бойците: Какво е родината: Дават различни отговори в тази "motivational speech".
Верният отговор: Родината това си ти! AninumisBG, жена ти, децата ти...Тях би защитавал, не някакви харвардци. Или Путин?  Нали?

Абе Бъч колко пари плати за 5-6 години образование по онова време?
Или не си плащал?
Заплатите в соца и в Америка ги остави настрани.

AnonimusBG

  • Гост
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #786 -: Януари 08, 2022, 21:23:39 »
Но не си напускал ВУЗа, възстановявал си се. Не спори, такава беше уредбата тогава, можеш да провериш, залагам си панелката.

Как не съм напускал ВУЗ-а?
Върнаха ми дипломата от средното образование.
И една година работих на завод с тази диплома.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #787 -: Януари 08, 2022, 21:24:39 »
Платил го е баща му, през данъците, и не само, през цените на скъпите стоки, водещи се лукс, а да напомня че ергенския данък беше доста голям, иначе държавата от къде ще има пари за образование на народа, освен от самия народ.
Вие си ги избрахте!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #788 -: Януари 08, 2022, 21:27:09 »
такава беше уредбата тогава,

Бъркаш нещо. Неустойки за образованието плащаха само военните и милиционерите. Те излизаха с договор за десет години и ако напуснеха школите или в срока на договора армията или милицията - плащаха. Наистина беше 800 кинта на година. Имах съученик, който на третата година във ВВНУ Търново искаше да напусне. Казаха му ОК, плащаш и напускаш. В другите висши не е било така.

AnonimusBG

  • Гост
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #789 -: Януари 08, 2022, 21:28:08 »
Данъците са косвено плащане.
Питай го сега кой му плаща образованието на децата му и внуците му.
Май не са косвени, а преки плащания.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #790 -: Януари 08, 2022, 21:31:26 »
В другите висши не е било така.
Така беше, защото съм проверил лично!
Вие си ги избрахте!

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 577
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #791 -: Януари 08, 2022, 21:36:49 »
Заплатите в соца и в Америка ги остави настрани.
Да де, ама едно време точно ниските заплати бяха базата за социалната функция на тогавашната държава.
Даже имаше обяснение защо не се вдигали заплатите - защото вдигането ставало чрез фондовете за обществено потребление - откъдето се финансират детски градини, образование, здравеопазване и т.н.
Темата е дълга и нееднородна...
 :smokin:

Неактивен паралелепипед

  • Administrator
  • *****
  • Коментари: 383
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #792 -: Януари 08, 2022, 21:37:45 »
редовни студенти нищо не възстановяваха при прекъсване.

Хрумва ми обаче друго нещо, и е възможно да е това.
неустойки плащаха  стипендиантите - тези, които бяха подписали договори с държавни предприятия да работят ен години (най-често десет) след завършване.

та там имаше клаузи за възстановяване на стипендиите - месечни, в размери от типа 90 докъм 150 лв, изплащани в учебните месеци, а и зависещи от успеха на студента (иначе казано максимум 9 плащания годишно)

може би става дума за точно такъв казус-

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #793 -: Януари 08, 2022, 21:40:58 »
Така беше, защото съм проверил лично!

Не знам къде си проверявал, но явно не си проверявал където трябва. Познавам десетки хора, които напуснаха университетите и нищо не са плащали. Само военните и милиционерите. Ако напуснеха в срока на обучението, плащаха по 800 кинта за прекараните години. А след завършване, ако напуснеха в срока на договора пак неустойки. Което е съвсем нормално - нарушават трудов договор. Между другото, мисля 1988, това е отпаднало. Така ми каза мой познат, който напусна милицията в срока на договора си.   

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #794 -: Януари 08, 2022, 21:44:58 »
Quote (selected)
Между другото, мисля 1988, това е отпаднало. Така ми каза мой познат, който напусна милицията в срока на договора си.
 
След 1989 при деполитизацията, тогава напуснаха военни и милиционери без неустойка.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 577
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #795 -: Януари 08, 2022, 21:45:58 »
А след завършване, ако напуснеха в срока на договора пак неустойки.
То така погледнато и без договор ако напуснеш преди трите години разпределение - и там имаше плащане, според пострадалите (да речем - заради брак с чужденец/ка при изнасяне от страната преди 3 години от завършване, ерго преди трите години разпределение)

 :smokin:

AnonimusBG

  • Гост
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #796 -: Януари 08, 2022, 21:46:28 »
То е така ама пишеш за 80-те.
А Бъч май по това време е изкарал поне 10 години след като е завършил и е платил за висшето си образование.
Поне както иска да ми докаже.
Не се захващтайте с Анонимния никога когато искате да докажете нещо което не можете.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #797 -: Януари 08, 2022, 21:46:45 »
неустойки плащаха  стипендиантите - тези, които бяха подписали договори с държавни предприятия да работят ен години (най-често десет) след завършване.

Ама това е неустойка по трудов договор, а не заплащане на обучение. Съвсем различни неща. Неустойки за обучение плащаха само военните и милицията. Тяхното обучение беше определено на 800 лева годишно. Защото наистина струваше доста пари. Разходите по обучението на един летец не са същите като по един лекар или юрист. Да не говорим, че живееш и ядеш (яко) на държавни разноски.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #798 -: Януари 08, 2022, 21:47:07 »
Данъците са косвено плащане.
Питай го сега кой му плаща образованието на децата му и внуците му.
Май не са косвени, а преки плащания.
За ученици няма никакви преки плащания в САЩ. За студенти е различно. В много държавни университети няма tuition. Има "fee". Плаща се "room & board". Което всеки го плащаше в БГ.
Частните университети са платени. Те работят за печалба като всеки бизнес.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2732
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #799 -: Януари 08, 2022, 21:49:39 »
То така погледнато и без договор ако напуснеш преди трите години разпределение - и там имаше плащане, според пострадалите (да речем - заради брак с чужденец/ка при изнасяне от страната преди 3 години от завършване, ерго преди трите години разпределение)

 :smokin:

точно затова си мисля че става дума за този казус - неизпълнение на задължение по договор, а не някакво прясносъчинено несъществувало правило.

за военните - знам че им се признаваше първата година и като казарма, затова за нея не дължаха неустойка, дължаха неустойка за втора, трета и тн.....
това по коментарите на останалите КВ, с които служех втората година.

отн випуските - като се започне от 1958 година, не е имало в рода повече от три поредни години, в които да не е имало студент. До 2005 година включително. Така че коментирам не само за 80те, когато лично аз къкрех в това котле....
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #800 -: Януари 08, 2022, 21:52:00 »
То е така ама пишеш за 80-те.
А Бъч май по това време е изкарал поне 10 години след като е завършил и е платил за висшето си образование.
Поне както иска да ми докаже.

Нали това и казвам. Изкарал съм и разпределение и след това съм работил за "тази"държава. (По думите на вашия конституционен съдия fuck them all).
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #801 -: Януари 08, 2022, 21:59:32 »
и след това съм работил за "тази"държава.

Ей, ти ми стана баща! Ти направо си герой. Малцина са постъпвали като тебе. Но знай, че и на миньорите не им е по-леко.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #802 -: Януари 08, 2022, 22:02:51 »
и след това съм работил за "тази"държава.

Ей, ти ми стана баща! Ти направо си герой. Малцина са постъпвали като тебе. Но знай, че и на миньорите не им е по-леко.
Не ми слагай думи в устата (на клавиатурата) които не съм споменал. Казах, че по този начин съм си платил за образованието. И медикала. И за "кубинките".
Не съм длъжен никому! Пито и платено!
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #803 -: Януари 08, 2022, 22:11:45 »
Що ме разсмивате, с каквито пари соц държавата е платила образованието ви, със същите капиталистът ви плаща заплатите - с вашите пари!

Даже в САЩ има такава поговорка.
Вие си ги избрахте!

AnonimusBG

  • Гост
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #804 -: Януари 08, 2022, 22:23:05 »
Разкажете ми кой как постъпва сега във някакъв ВУЗ и плаща ли или не плаща?
И що за ВУЗ е все пак?

AnonimusBG

  • Гост
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #805 -: Януари 08, 2022, 23:09:33 »
Не ми слагай думи в устата (на клавиатурата) които не съм споменал. Казах, че по този начин съм си платил за образованието. И медикала. И за "кубинките".
Не съм длъжен никому! Пито и платено!

Глупости на търкалета.
Ти според теб си си го платил 20 г. след като си завършил.
Опитай сега някаде някакъв такъв вариант.
Да платиш без лихва след 20 години.
Що се правиш на това което не си?

Неактивен kasapina

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1998
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #806 -: Януари 09, 2022, 00:15:48 »
За оранжериите нямат пари и 10 хил останаха без работа, но за електромобили имат. Боклуци.

Държавата ще дофинансира с 6200 евро закупуването на електрическа кола
https://dnes.dir.bg/ikonomika/darzhavata-shte-dofinansira-s-6200-evro-zakupuvaneto-na-elektricheska-kola

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #807 -: Януари 09, 2022, 00:29:07 »
Глупости на търкалета.
Ти според теб си си го платил 20 г. след като си завършил.
Опитай сега някаде някакъв такъв вариант.
Да платиш без лихва след 20 години.
Що се правиш на това което не си?
Платил съм си за образованието и медикала с времето в което съм работил на държавно. Веднага след като завърших и след казармата. Общо 20 години. Това е. The Whole Nine Yards! Заедно с всички едномесечни (летни и есенни, дори се изхитриха и от института за цял месец) и дневни бригади в селското стопанство. На частни чорбаджии в БГ всъщност не съм работил. Не съм бил и частник. Завършена рожба на соца. Тези които не сте си заработили при соца може да си го отработите. Това за образованието. I have clean bill!
Какви лихви, какви пет георги димитровски лева?
« Последна редакция: Януари 09, 2022, 01:09:30 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #808 -: Януари 09, 2022, 05:45:45 »
Не си прав, по соца учебна година в университет струваше 800 лева, бай-тошовски, и ако напуснеш - плащаш парите, иначе не ти дават гимназиалната диплома, да кандидатстваш другаде.
Което не знам, не знам - т.е. нямам информация колко е струвала тогава учебната година. Обаче си спомням, че за всяко "прекъсване" се изкаше мин 8 мес трудов стаж, за да си възстановиш студентските права, след като си взел изпита. Имаше 3 г разпределение след завършване. За мен бяха 5, защото подписах договор за стипендия с едно предприятие... натясно бяхме - 2ма студенти, с 2 деца и на кварира под наем.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #809 -: Януари 09, 2022, 06:08:04 »
Това че имате желание легално да използвате фотоволтаици само показва колко бедна ви е представата за българската бюрокрация.
Толкова сте наивни, че сигурно смятате, че ако на село имате басейн, ще можете да гледате в него риба без разрешение от държавата.
Сега за фотоволтаиците, да изгодно е но само ако е нелегално и сами си сглобите фотопанелите и то само ако са Half Cut.
Quote (selected)
Основната разлика между Half Cut и Стандартните панели е, че:
Един стандартен соларен панел има 60 клетки.
Клетката с половин разрез/half cut/ удвоява тази бройка на 120 за същия размер слънчев панел.
Причината Half cut фотоволтаичните панели да са такъв сериозен пробив в технологията на слънчевите панели е, че те имат някои
много ясно изразени предимства.
*Превъзхождат стандартните соларни панели при слабо осветление.
*Не се влияят от сянка толкова, колкото стандартните панели.
*Те са по-устойчиви във времето.
*Те са по-малко податливи на микро-напукване(пукнатини, които се развиват в клетките с течение на времето)
*Представят се по-добре в сравнение със стандартните слънчеви панели при високи топлинни условия
*По-малко податливи са на горещи точки, основна причина за повреда на панела.
*Те са с много по-висока ефективност от стандартните панели.

Ако искате да е легално просто забравете, законите са така направени, че да ви откажат.
Нямате право сами да си правите фотопанелите, дори тока да е само за лично ползване.
Трябва да изпълните редица скъпи и ненужни бюрократични изисквания.
После следват абсурдите, въпреки че е в частен имот, не ползва никаква субсидии или преференции за изкупуването и не връща ток в мрежата, централата може да се изключва дистанционно от ЕРП.
ЕРП-тата искат да имат пълен контрол върху централата, въпреки че тя няма да връща ток към мрежата, а митниците събират акциз.
За последното трябва да регистрирате данъчен склад на покрива.
Така че изобщо не се чудете, че тока ще става все по-скъп, ГЕРБ добре са се погрижили за това.
Гербаджия пропагандира следното:
Quote (selected)
Става думи само за инсталации, вързани с мрежата. Може да си поставите каквото искате и да си произвеждате и консумирате собствено ток колкото искате. Но в момента в който искате да го продадете, дължите акциз. Всички тези малки соларни централки са закачени към мрежата и продават цялото си производство, защото цената е много изгодна.
Налага се да му се отговори така:
Quote (selected)
Като класически ГЕРБ–аджия, ръсите глупости без да четете. Дори го пише в статията поне 5 пъти. Ама как така в държавата на Боеко нещо ще е криво и малоумно:
"Получава се така, че ако някой иска в собствен имот да инсталира соларни панели, чийто ток да ползва само за своите нужди, без да продава или получава преференциална цена за него, все пак ще трябва да се договори и плати на електроразпределителното дружество такса за присъединяване, трябва да му разреши да управлява централата дистанционно и дори да я спира, ако реши, а също така трябва да се съгласи, че никога няма да се откачи от електрическата мрежа и да започне да работи в т.нар. Островен режим, ако, да речем, си сложи още панели и батерии, така че да няма нужда от външно захранване.
Ако това ви се струва прекалено, има и още. Нужно е инвеститорът да регистрира соларната си централа като данъчен склад и да плаща акциз на митниците за тока, който произвежда за себе си."
Ако все пак имате съмнения как дивотиите на Баце в енергетиката пречат на простолюдието да се възползва от поевтиняването на технологиите, можете да прочетете доста по въпроса:
https://www.capital.bg/biznes/energetika/2021/03/05/4182008_za_slunchev_tok_triabva_da_registrirate_danuchen_sklad/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #810 -: Януари 09, 2022, 06:58:34 »
Между другото от ЕС ни натискат соларните централи до 10.8 киловата да минат само на уведомителен режим. Нашите управляващи засега оказват бясна съпротива.
От серия обсъждания в парламента се вижда, че въвеждането на тези правила в България няма да се случи скоро, а ЕК заплашва с наказателна процедура.
 :popcorn:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #811 -: Януари 09, 2022, 09:30:04 »
Ако е само за собствена консумация, никакви проблеми с фотоволтаици няма. Реването е за безплатно ползване и връзка с мрежата и продажба с преференциални цени. За собствена консумация без мрежата обаче, сметката не излиза и то с много.
Ревът е другите да плащат мрежата, а прокопитата да прибират. Нищо ново.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #812 -: Януари 09, 2022, 11:13:42 »
Ако е само за собствена консумация, никакви проблеми с фотоволтаици няма
Аз и за производство на мастика за собствени нужди нямам проблем.
 :cool-1084:
Quote (selected)
Произведената енергия е акцизна стока и трябва да се регистрира данъчен склад.
Самото изграждане на малка фотоволтаична централа също е тежък административен и съгласувателен процес. Според общите условия на едно от големите ЕРП-та например преминава през 6 етапа, които започват с писмено искане срещу такса и подаване на информация по 9 пункта. Следват десетки документи, съгласувания и декларации. На финала, ако инвеститорът откаже да продава излишната енергия на ЕРП-то, трябва да има договор с търговец на свободния пазар.
Като капак енергодружествата имат право да спират централи за собствени нужди, примерно за профилактика.
Ако в момента искате да инсталирате на вашата къща система примерно от 30 или 5 киловата, за да задоволявате собствените си нужди, трябва да минете през целия етап за инвестиране - получаване на становище от енергодружеството, необходимите документи като скици, визи за проектиране, архитектура, конструкция, разрешение за строеж.
https://ime.bg/bg/articles/igra-na-slynevi-paneli/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #813 -: Януари 09, 2022, 12:05:43 »

Законът не предвижда минималната мощност на инсталацията, при която не се изисква разрешение за строеж. Също така, условията в това отношение са напълно еднакви за производството както на електрическа, така и на топлинна енергия.
Quote (selected)
Какви документи са Ви необходими, за да получите разрешение за строеж?
За получаване на разрешение за строеж ще са ви необходими следните документи:
Документ за собственост;
Скица на имота;
Виза за проектиране;
Конструктивно становище;
Становище на електроинженер;
Становище за присъединяване към мрежата, издадено от съответно ЕРП.
https://ivlawfirm.com/investicionno-proektirane-i-razreshavane-na-stroitelstvoto-na-fotovoltaichni-centrali-na-pokrivi-ili-fasadi-na-sshhestvuvashhi-sgradi/
Разрешението за такава инсталация се издава от главния архитект на общината, на чиято територия се планира монтиране на системата. При подаване на заявлението е необходимо да се представят становищата на инженер-конструктор и електроинженер
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен kasapina

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1998
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #814 -: Януари 09, 2022, 13:38:21 »
Някой може ли да ми каже, защо за подобни мизерии трябва да разбирам от руските медии? Оказва се властите в съседните страни могат да си подпомогнат производителите в трудните за тях времена, а тези в България не искат.

Euroactiv: в Болгарии подорожание газа остановило работу теплиц
https://russian.rt.com/inotv/2022-01-08/Euroactiv-v-Bolgarii-podorozhanie-gaza
В связи с резким ростом цен на газ почти 70% теплиц в Болгарии вынуждены прекратить работу, а 10 тысяч сельхозрабочих попали под сокращение, рассказывает Euroactiv. Фермеры требуют от государства компенсировать 70% расходов на электроэнергию и обращают внимание на то, что внутреннему рынку уже не хватает болгарских овощей.
Ассоциация фермеров указывает, что огурцы и помидоры теперь привозят в Болгарию из Северной Македонии, Турции и Греции, причём в последней цены на газ и электричество тоже растут, но теплицы продолжают работать благодаря помощи государства

70% от оранжериите за зеленчуци у нас са спрели работа
https://www.bgfermer.bg/article/10585734
70% от оранжериите за производство на зеленчуци у нас са преустановили дейност заради високата цена на газа и български домати и краставици в момента няма, съобши БНТ.
Фирмите масово освобождавали работници и вече плащали неустойки по договорите с доставчиците на газ. Затова от Асоциацията на производителите на оранжерийна продукция настояват за спешна среща с министъра на земеделието и подпомагане на бранша.

Заради високите цени на газ, ток и препаратите за растителна защита, оранжериите съкращават персонал.
"Пуснали сме всички работници, оставили сме едно ядро от хора, без които не можем, няма как да ги освободим, това са главно специалистите", заяви Стоян Берберов.
"В зимния период минимум 10 000 души са освободени или са в период на освобождаване от работа"

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #815 -: Януари 09, 2022, 13:56:54 »
Обърни се към в.Сега.
Те са партньори на Euraktiv.

„Euractiv (наречена EURACTIV ) е паневропейска медийна мрежа, специализирана в политиките на ЕС, основана през 1999 г. от френския медиен издател Кристоф Леклерк. [1] Неговото седалище и централната редакция се намират в Брюксел , въпреки че съдържанието му се произвежда от около 50 журналисти [2] с персонал в Белгия , България , Чехия , Франция , Германия , Гърция , Италия , Полша , Румъния , Сърбия , и Словакия .„
https://en.wikipedia.org/wiki/Euractiv


Неактивен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2082
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #816 -: Януари 09, 2022, 16:16:22 »
Ако требе да обобщиме: Защо ручааме жабетата? :t2618:

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #817 -: Януари 09, 2022, 16:39:44 »
Ако требе да обобщиме: Защо ручааме жабетата? :t2618:

За да му е гот на българския евроатлантически елит, останалите сме унтерменш. Не хиперболизирам, те наистина така чувстват нещата и точно за това са ни назначени от САЩ.
Вие си ги избрахте!

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #818 -: Януари 09, 2022, 16:52:29 »
Някой може ли да ми каже, защо за подобни мизерии трябва да разбирам от руските медии? Оказва се властите в съседните страни могат да си подпомогнат производителите в трудните за тях времена, а тези в България не искат.

Euroactiv: в Болгарии подорожание газа остановило работу теплиц
....
Защото не гледаш българските телевизии.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #819 -: Януари 09, 2022, 17:33:16 »
Законът не предвижда минималната мощност на инсталацията, при която не се изисква разрешение за строеж. Също така, условията в това отношение са напълно еднакви за производството както на електрическа, така и на топлинна енергия. Разрешението за такава инсталация се издава от главния архитект на общината, на чиято територия се планира монтиране на системата. При подаване на заявлението е необходимо да се представят становищата на инженер-конструктор и електроинженер
Нали проблемите бяха в ЕРП? Те не давали за собствена консумация и останалите лакърдии...
Разрешение за строеж се иска за куп неща, не само за фотоволтаици. При тези неща обединяващото е опасността за другите, а не производството на ток. Не може всеки да си качва на покрива по няколко хиляди килограма, както намери за добре. Не може и масивна висока ограда да си направи без разрешение за строеж, с такива неща вървят и по-големички барбекюта....За остъкляване на балкони също трябват доста документи, а и може да не разрешат...
На фона на няколко десетки хиляди за битова инсталация, няколко стотачки за становище и строително разрешение не изглеждат да са съществения проблем. Ако сметката излиза, разбира се, а тя не излиза.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #820 -: Януари 09, 2022, 17:38:04 »
Нали проблемите бяха в ЕРП? Те не давали за собствена консумация и останалите лакърдии...
Разрешение за строеж се иска за куп неща, не само за фотоволтаици. При тези неща обединяващото е опасността за другите, а не производството на ток. Не може всеки да си качва на покрива по няколко хиляди килограма, както намери за добре. Не може и масивна висока ограда да си направи без разрешение за строеж, с такива неща вървят и по-големички барбекюта....За остъкляване на балкони също трябват доста документи, а и може да не разрешат...
На фона на няколко десетки хиляди за битова инсталация, няколко стотачки за становище и строително разрешение не изглеждат да са съществения проблем. Ако сметката излиза, разбира се, а тя не излиза.

Никога до сега не съм бил толкова съгласен със станавището на Калинчо относно волтаиците. Бих могъл да добавя доволно много технически данни и доказателства, но те само ще бъдат обосновка на становището на Калинчо!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #821 -: Януари 09, 2022, 17:49:05 »
Сметката не излиза при сегашните цени, те няма да са дълго такива.
Ще има сътезание кое по-бързо ще расте - цените на фотоволтаиците (няма да поевтиняват) или на енергията продавана на клиентите.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #822 -: Януари 09, 2022, 18:04:06 »
Е как няма да поевтиняват? Нали на туй ухо лежахме. Като се вдигне производството и уж цените падат. Нали и теслите ще станат две за лев?

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #823 -: Януари 09, 2022, 21:37:54 »
Ако требе да обобщиме: Защо ручааме жабетата? :t2618:
Жабешките бутчета са си деликатес отвсякъде, върховни са.   :lol:

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #824 -: Януари 09, 2022, 21:41:01 »
Е как няма да поевтиняват? Нали на туй ухо лежахме. Като се вдигне производството и уж цените падат. Нали и теслите ще станат две за лев?
Според мен теслИте и днес не са повече от 5 лв, мах 10 лв. За тЕслите ... ще питаме г-н Мъск. Как беше там рекламата: тесла ще има за всеки, къде да туря ударението не знам :nuts:
 :t1207: Аз тук не съм видял да се продава тЕсла. Донесох си една от България. Полезен инструмент.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #825 -: Януари 09, 2022, 21:41:51 »

Разрешение за строеж се иска за куп неща, не само за фотоволтаици. При тези неща обединяващото е опасността за другите, а не производството на ток. Не може всеки да си качва на покрива по няколко хиляди килограма, както намери за добре. Не може и масивна висока ограда да си направи без разрешение за строеж, с такива неща вървят и по-големички барбекюта....За остъкляване на балкони също трябват доста документи, а и може да не разрешат...
Пак се изказваш неподготвен.
Теорията която развиваш не струва 5 пари, при положение, че за многократно по опасни за околните инсталации не се изисква разрешение.
Например за газово стопанство въпреки, че можеш да вдигнеш всичко наоколо във въздуха при взрив. Та не разбрах за кого са заплаха поставянето на фотопанели в селския двор? Определено само за гербаджиите с големите централи.
Германците по тъпи ли с от нас, че имат уведомителен, а не разрешителен режим?
От цялата тази работа съм единствено изненадан как Captain Buddy започна с умиление да поддържа гербаджийските недомислия в законодателството.
Кога свари да изпадне в гербаджийска носталгия?

Само че вашата работа няма да стане!
Ще има наказателни процедури от ЕК.
И е само въпрос на време.
Нещо повече, поредна промяна в директивата залага цел от 40%, а соларните централи до 10.8 киловата да минат само на уведомителен режим.
Може да им е мъчно на гербаджиите, но това е положението.
 :cool-1084:
Дори хунтата на Баце с половин уста преди да ги свалят от власт частично се предадоха пред ЕС:
Quote (selected)
В същото време, за строежа на някои обекти не се изисква разрешение: газови инсталации в жилищни и селски къщи, подпорни стени с височина до 1.2 m, оранжерии с площ до 200 m2 и много друго. Пълният списък на такива инсталации е предоставен в член 151, а през 2019 година в него беше добавена нова точка № 15: Чл. 151, ал. 1 Не се изисква разрешение за строеж за:
<...>
15. изграждане на електрически уредби и инсталации за ниско напрежение, когато се изграждат извън обхвата на инвестиционния проект за основното застрояване, разположени в регулационните граници на имоти — частна собственост, отредени за индивидуално ниско жилищно застрояване, до границата на собственост на електрическите съоръжения;

Да проанализираме този пункт в детайли. В началото се споменава «уредби и инсталации за ниско напрежение». Всъщност, всяка фотоволтаична система е инсталация с ниско напрежение.
Това следва от определението, дадено в Наредба № 1 от 27 май 2010 година «За проектиране, изграждане и поддържане на електрически уредби за ниско напрежение в сгради»: Чл. 1, ал. 1 С наредбата се определят изискванията при проектиране, изграждане, проверка и поддържане на електрически уредби за ниско напрежение в сгради, захранвани с променливо напрежение до 1000 V с номинална честота 50 или 400 Hz или с постоянно напрежение до 1500 V, наричани за краткост «електрически уредби в сгради».
В същата наредба има изключение за системи, които доставят произведената електрическа енергия в обществената мрежа:
Чл. 3 Наредбата не се прилага за: <...> 2. електроразпределителни мрежи за обществено снабдяване с електрическа енергия, както и за електропроизводство и електропренос в такива мрежи;
https://bg.nencom.com/blog/spatial-development-act-bulgaria-pv
Казано на прост български гербаджиите са направили отстъпка под натиска на ЕС, но само ако не се засяга гербаджийския "бизнес"(разбирай източване на пари от енергетиката) с фотоволтаици.
Но бъдете сигурни, че от ЕС няма да отстъпят и рано или късно ще притиснат  гербаджийските зелени талибани.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #826 -: Януари 09, 2022, 21:51:02 »
Според мен теслИте и днес не са повече от 5 лв, мах 10 лв.
зависи, ако цената примерно е за армията може да е колко си иска, сепак преди 10 години бяха документирани фактури за чукове за $435, а преди 50 - тоалетни седалки за тогавашните $600. ето извадка:
Quote (selected)
The Pentagon’s $435 hammer

Sure, there were invoices that showed the Pentagon shelling out $435 apiece for hammers...
https://www.washingtonpost.com/blogs/wonkblog/post/the-pentagons-435-hammer/2011/05/19/AGoGKHMH_blog.html

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #827 -: Януари 09, 2022, 22:02:56 »
Сметката не излиза при сегашните цени, те няма да са дълго такива.
Ще има сътезание кое по-бързо ще расте - цените на фотоволтаиците (няма да поевтиняват) или на енергията продавана на клиентите.
Сметката не излиза при сегашните цени, заради далаверите на ГЕРБ в законодателството, но почакайте 1-2 години и пак ще си говорим.
Първо да изчакаме да се издънят новите управляващи.
Реално с Плана за възстановяване се насърчават по-скоро големите проекти. Предвиждат се 1.7 гигавата нови ВЕИ мощности, които да се инсталират след търгове.
Тоест пак опираме до далавери.
В Германия такива проекти трудно се допускат за строеж, набляга се на местно производство и местна консумация, за да не се разкарва излишно енергия по преносната мрежа.
Освен това се очаква в скоро време, след фирмите, и битовите потребители да излязат на свободния пазар, засега разчетите са до 2024 г.
Тоест, очаква ни голям цирк, ще трябва да плащаме няколко пъти по-скъп ток.
Ако чакате тока след няколко години да поевтинее при тази инфлация и бясно печатане на пари в ЕС надежда всяка оставете.
Путин също ще натиска цените на тока нагоре, като прехвърля все по-голяма част от износа на газ към Китай.
Тогава ще видим кон боб яде ли.
 :popcorn:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #828 -: Януари 09, 2022, 22:08:38 »
Не е добре да се бърка партийна партизанщина и рекламно дело, със строителни норми и правила. Още по-зле е да се бъркат правила за строителство и за свързване с мрежи. В Германия има строги строителни норми и се спазват. И там се иска разрешително за строеж, ако ще правиш нещо по сградата, независимо фотоволтаик или барбекю. За свързването с мрежите е друго. Там наистина задължително те вързват към мрежата, ако си с битов фотоволтаик. За сметка на това си има закони такси върху битовия ток с които се плаща на тези оператори за нещата, които са задължени да правят.
Ако Онци е любезен и има желание, може да каже, колко струва битов киловатчас в Германия с тези такси.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #829 -: Януари 09, 2022, 22:28:42 »

... От цялата тази работа съм единствено изненадан как Captain Buddy започна с умиление да поддържа гербаджийските недомислия в законодателството.
Кога свари да изпадне в гербаджийска носталгия? ...

Опазил ме Господ от гербаджийска носталгия!
Държа да обясня, че при цитирането съм избрал грешния пост. В същност моето одобрително становище се отнася за следния пост на Калинчо:
 
"Ако е само за собствена консумация, никакви проблеми с фотоволтаици няма. Реването е за безплатно ползване и връзка с мрежата и продажба с преференциални цени. За собствена консумация без мрежата обаче, сметката не излиза и то с много.
Ревът е другите да плащат мрежата, а прокопитата да прибират. Нищо ново.“
 
Истината е, че единственият начин да се избегнат идиотските държавни регулации е инсталация без свързаност с мрежата. Това ще рече, че обектът се захранва алтернативно от панелите и батериите, а когато не е достатъчно се превключва към мрежата. Практически двете системи са тотално развързани и не си влияят една на друга. Проблемът е, че за съжаление при тази конфигурация стойността на инсталацията се „избива“ за 18-20 години и е икономически нецелесъобрана.
За съжаление за малки системи разправиите с държавата са като за голяма панелна централа. Редно би било малките инсталации да са свързани с мрежата, но на регистрационен режим и да се изпълняват от оторизирани инсталатори.
Това е моето становище.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #830 -: Януари 09, 2022, 22:35:01 »
Имам въпрос.
НАТО като се измете, ще останем ли в ЕС?

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #831 -: Януари 09, 2022, 22:42:08 »
Ако Онци е любезен и има желание, може да каже, колко струва битов киловатчас в Германия с тези такси.
с всички данъци 29-30 цента. без данъци и акцизи са 22-23. това - тарифата, на която съм. равномерни месечни вноски, веднъж годишно засичане и изравняване, и после с 1-2 евро корекция на месечните. нагоре.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #832 -: Януари 09, 2022, 22:45:45 »
Не е добре да се бърка партийна партизанщина и рекламно дело, със строителни норми и правила. Още по-зле е да се бъркат правила за строителство и за свързване с мрежи. В Германия има строги строителни норми и се спазват. И там се иска разрешително за строеж, ако ще правиш нещо по сградата, независимо фотоволтаик или барбекю. За свързването с мрежите е друго. Там наистина задължително те вързват към мрежата, ако си с битов фотоволтаик. За сметка на това си има закони такси върху битовия ток с които се плаща на тези оператори за нещата, които са задължени да правят.
Ако Онци е любезен и има желание, може да каже, колко струва битов киловатчас в Германия с тези такси.
Колкото и да се опитваш да оправдаваш герберските далавери в енергетиката с разни норми и правила едва ли някой ще ти повярва.
Няма нужда да се опитваш да гадаеш как е в Германия, там си има ясни закони, за разлика от гербаджийските далавераджийски закони в енергетиката у нас:
https://de.wikipedia.org/wiki/Erneuerbare-Energien-Gesetz
 :cool-1084:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #833 -: Януари 09, 2022, 22:52:38 »
Има една илюзия - мрежата е един безплатен акумулатор. Да, ама не. Този "акумулатор" струва страшно много пари. Даже не са основно жиците, а регулирането на товара. Фактически измамата със "свободното и безплатно свързване" е класическо фрирайдърство. Докато е малък дял, нарастването на сметките от другите не се усеща. От някакъв момент нататък (от количествени натрупвания - в качествени изменения) клонът се чупи. В Германия нещата са остойностени и в резултат отдавна се борят (с променлив успех) с Бермуда за първото място по цена на тока за битовите консуматори. В света, не в Европа.
https://www.globalpetrolprices.com/electricity_prices/

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #834 -: Януари 09, 2022, 23:06:09 »
Опазил ме Господ от гербаджийска носталгия!
Следователно едва ли имаш против Българският закон да стане като Германски закон.
Но изчистването на гербаджийските закони в енергетиката трябва да стане бързо, иначе след 2024 като хвърлят и битовите потребители при фирмите на свободния пазар, простолюдието пак ще го налегне гербаджийска носталгия за евтиния ток на Баце.
Моите прогнози са, че сегашните управляващи няма да могат да се справят с ликвидацията на Бацевите закони в енергетиката.
Тоест, ще бягат след събитията докато ги свалят от власт.
Добре, че съм си уредил ако оживея на дърти години, да съм в държава в ЕС където растат палми и между гълъбите на улицата има и папагали.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #835 -: Януари 09, 2022, 23:12:29 »
Абе човек, то е ясно, че никоя централа не работи на 100 % мощност. Нали това е функцията на електроразпределението, да балансира натоварването също. Като разделихме производството от разпределението, мисля че си направихме голям автогол.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #836 -: Януари 09, 2022, 23:16:07 »
Разделяй и владей!
Така разделихме и БДЖ на релси и локомотиви.
Резултат също плачевен.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #837 -: Януари 09, 2022, 23:26:20 »
Първо откровена казано не познавам немската нормативна база по този въпрос, но познавайки сродни немски регулации съм склонен да вярвам, че е балансирана, даже прекалено прецизирана.
Моето становище е, че не трябва да има субсидиране на тези централи и гарантирано преференциално изкупуване, да има ясен разрешителен режим, за да няма корупция, както е сега в РБ.
На този етап считам, че все още не е решен въпросът със съхранението на ел енергията, а и няма изгледи скоро да се реше (дано греша). Батериите са скъпи и със сравнително къс живот. Привърженик съм на атомните централи. Ако РБ беше построила Белене, ако не беше спряла Южния Поток, днес нямаше да има енергийна криза, а евтин газ и ток. Важното е да се пречи на РФ!
Сега се говорят всякакви глупости, само никой не се сеща защо се случи проблема.
---
Хубаво си се уредил, аз не по-лошо, но в момента стоя скрит в РБ, защото дори надлежно ваксиниран съм се самоизолирал, защото във Виена много по-лошо!
Считам, че всеки сам трябва да реши какъв риск ще поеме - ваксина или не, защото по всичко изглежда риск има и при двата случая, следователно строго индивидуална ситуация.
Аз съм избрал да имам сертификат, иначе е сложно да се пътува.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #838 -: Януари 09, 2022, 23:44:55 »
Атомните централи са много добро решение, но ми се струва че в България така ще оплетат нещата с далавери, че да стане неизгодна.
До такава степен съм изгубил вяра в българските управляващи, че съм направил всичко възможно на стари години да не завися от тях.
Единственото положително нещо в България са глухите села с по 20-50 жители, с така разбити пътища, че дори полицията не може да се добере до тях.
Тоест няма никакъв контрол за нищо.
Ако искаш си прави фотоволтаици, вари си ракия, гледай си марихуана в съседните изоставени дворове, никой за нищо не те търси.
Засега това ме устройва, но като остарея ще се преместя на по-цивилизовано място в ЕС.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #839 -: Януари 09, 2022, 23:46:27 »
Ох!