Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 26, 2024, 04:30:51

Автор Тема: И сега? …  (Прочетена 552607 пъти)

Eisblock и 81 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8857
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #2820 -: Януари 28, 2023, 17:36:21 »
П.П. Ако си отворите правописните речници, вкл. от 80-те години, ще видите, че има само "колега".
"Правописен речник на българския книжовен език", шесто преработено издание, съставители: Любомир Андрейчин и още трима автори, издателство "Наука и изкуство", 1965 г., стр. 136, лява колона, ред 16:
колежка

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9549
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2821 -: Януари 28, 2023, 18:11:40 »
Преброяването първо ни изкара под 5, после правиха някакви шашми, не знам що им се връзвате.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8857
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #2822 -: Януари 28, 2023, 18:54:13 »
11-минутно интервю на Бойко Василев с народния представител от "Възраждане" Николай Дренчев (естествено, както е обичайно в "Панорама", в компанията на няколко опонента, вкл. Георг Георгиев от ГЕРБ, който непрекъснато го прекъсва, с провокационно държане и непрекъснати провокационни въпроси на интервюиращия)
« Последна редакция: Януари 28, 2023, 19:05:34 от lucho »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8857
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #2823 -: Януари 28, 2023, 19:44:33 »
Quote (selected)
Що така маджарите(да не забравяме 1956 г.) могат да си направят сметката, а ние не можем?
Отговаря проф. Иво Христов:
Quote (selected)
Може би защото там живеят унгарци, а тук българи и между двата народа има драстична разлика? Унгарците са имперски народ, народ с гръбнак и чувство за мисия. Нека не забравяме, че те са едни от двата съставни народа на Хабсбургската империя. Противопоставяли са се като стена на османската инвазия. Противопоставиха се и на Руската империя, което сега не им пречи да имат най-топли отношения с Москва. Те разбират добре какви са собствените им национални итереси и ги отстояват. Излъчват правилните лидери в правилното време.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8814
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2824 -: Януари 28, 2023, 19:55:21 »
За съжаление, г-н Христов е прав.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8857
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #2825 -: Януари 28, 2023, 20:12:08 »
Важно 11-минутно изявление на Костадин Костадинов от вчера:

https://www.youtube.com/watch?v=I65pkdbRIKs

AnonimusBG

  • Гост
Re: И сега? …
« Отговор #2826 -: Януари 28, 2023, 20:20:59 »
Quote (selected)
Що така маджарите(да не забравяме 1956 г.) могат да си направят сметката, а ние не можем?
Отговаря проф. Иво Христов:
Quote (selected)
Може би защото там живеят унгарци, а тук българи и между двата народа има драстична разлика? Унгарците са имперски народ, народ с гръбнак и чувство за мисия. Нека не забравяме, че те са едни от двата съставни народа на Хабсбургската империя. Противопоставяли са се като стена на османската инвазия. Противопоставиха се и на Руската империя, което сега не им пречи да имат най-топли отношения с Москва. Те разбират добре какви са собствените им национални итереси и ги отстояват. Излъчват правилните лидери в правилното време.

Не го бях чел, но нямам какво да добавя.


AnonimusBG

  • Гост
Re: И сега? …
« Отговор #2828 -: Януари 28, 2023, 21:54:09 »
Хубави или лоши, умнокрасиви или жълтопаветници, но се обединяват.
А ние вляво, понеже сме извънредно умни, не се обединяваме.
Гарантирам, че ще си платим на 2 април.

https://www.lentata.com/hubavi-ili-loshi-umnokrasivi-ili-zhltopavetnici-no-se-obedinyavat

Не сте ли разбрали че нов бардак със стари к*рви не се прави.
Или не ви се изтърва далаверата?
Не че вашите нови като ги гледам са по свястни от вас.
С една дума лошо за вас.
Трябват съвсем нови хора.
Но такива свястни няма.
Някаква безизходица се получава.
И старите к*рви получават нов шанс.
Жалко за държавата.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7429
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2829 -: Януари 28, 2023, 23:39:02 »
Цитат на: AnonimusBG
Трябват съвсем нови хора. Но такива свястни няма.

Ботев е описал съвсем точно народопсихологията на българина. Алчен, продажен, сервилен пред властниците, благоговеещ към богатите, макар да знае, че са бандити.
А свестните нарича луди.
Тоя отвратителен характер се оправя само отвън и отгоре, с много усилия и време.
Отрицателната селекция може да бъде преодоляна само с нова кръв и дълготрайна и насилствена положителна селекция.
Това значи руснаци или турци да ни стъпят на врата и да ни изправят гърбиците с бой.
Грозно и срамно, но факт.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

AnonimusBG

  • Гост
Re: И сега? …
« Отговор #2830 -: Януари 28, 2023, 23:57:12 »
Сами си го правим.
А после те ще са ни виновни.
Не зная.
Лошо е да го мисля или да го пиша, но не виждам свястен вариант за съжаление.
Май ще ни занулят.
На никой не му трябваме.
И сами се предаваме.
Не съм мислил че ще доживея до такива времена.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2831 -: Януари 29, 2023, 00:52:11 »
Трябват съвсем нови хора. Но такива свястни няма.

Нови кадри има. Колко българчета се учат в московските университети в момента?
Ако излезете от матрицата на българските издания, бихте разбрали, че времето на окупационната администрация в България е на привършване, и че приблизително ще се повторят някои събития от времето на четиридесетте години на миналият век.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2250
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2832 -: Януари 29, 2023, 04:36:30 »
"Правописен речник на българския книжовен език", шесто преработено издание, съставители: Любомир Андрейчин и още трима автори, издателство "Наука и изкуство", 1965 г., стр. 136, лява колона, ред 16:
Mea culpa, mea maxima culpa, Лъчо.
Направих справка, прав си.
Просто всички езиковеди, и не само в СУ, а и колеги от други университети (неИгнатовчета) винаги са ползвали само "колега". Както и "декАн", а не "дЕкан", включително и проф. Петър Пашов, който беше декАн на ФСлФ, когато му бях дипломантка. И забележки са ни правили, ако сложим ударение на "Е" (на мен лично проф. Людмила Стефанова), светла им памет на всички.
Приемаме, че сме тайна българистична секта, несъгласна с профанизации, Ако и кодифицирани, и по определени употреби разпознаваме своите :).
Още веднъж поднасям извинения.

Прочее на руски думата си е КОЛЛЕГА и за двата рода/ пола (Ожегов, 1984).
« Последна редакция: Януари 29, 2023, 04:58:57 от Zeitgeist »

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2250
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2833 -: Януари 29, 2023, 04:50:10 »
Колко българчета се учат в московските университети в момента?
На детето на наша колега направиха едни магарии, за да не го приемат в новоизмисления тукашен медицински факултет. Замина за Москва. И не може да се нахвали не само от обучението, но и от облекченията - несънувани тук - за нея като чуждестранна студентка.
Прочее понеже в СССР висшето образование се признаваше за трудов стаж, на покойната ми сестра и всичките й колеги от чужбина от сегашна Русия се полагаше някаква, макар и малка, сумица пенсия за петте години следване. За разлика от нас тук и сега, които в резултат от "пенсионната реформа" трябва да си плащаме петте години в университета, при мен и една година отгоре заради езиковата гимназия, за да получим право на пенсия наравно със завършилите двегодишните тогавашни техникуми. Ми никой не ни е крив, да сме копали картофи от 19-годишна възраст по Боковите тезиси.

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2146
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2834 -: Януари 29, 2023, 07:31:08 »
Направих справка, прав си.
Просто всички езиковеди, и не само в СУ, а и колеги от други университети (неИгнатовчета) винаги са ползвали само "колега". Както и "декАн", а не "дЕкан"
Както и ЙордАнов, а не ЙорданОв , ИвАнов, а не Иванов.(Синът или внукът на ЙордАн, ИвАн, ПеткАн.) Защо не казваме ПетканОв?
« Последна редакция: Януари 29, 2023, 08:43:22 от Zmeja »

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8814
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2835 -: Януари 29, 2023, 09:44:51 »
Как е правилно, "десет еврА" или десет евро?
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10102
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2836 -: Януари 29, 2023, 10:10:42 »
Както и ЙордАнов, а не ЙорданОв , ИвАнов, а не Иванов.(Синът или внукът на ЙордАн, ИвАн, ПеткАн.) Защо не казваме ПетканОв?

Защото след Освобождението изкуствено е привнесено, от руския, на френското произнасяне на славянските фамилни имена, завършващи на off. А после се е наложило като по-благозвучна дублетна форма. Доста български (а и руски) имена не звучат добре с правилните ударения.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2250
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2837 -: Януари 29, 2023, 11:43:29 »
Както и ЙордАнов, а не ЙорданОв , ИвАнов, а не Иванов.(Синът или внукът на ЙордАн, ИвАн, ПеткАн.) Защо не казваме ПетканОв?
Чудесен въпрос!
Тъкмо да се наканя да обяснявам, че се е развила семантична диференциация - ИвАновия учебник, но ИванОв за фамилно име, ТОдоров  и ТодорОв, и Змейко ми секна обясненията :).

Прочее от днес на оня блестящ  евромомък, когото по слухове готвят за служебен премиер, ще му викам ПеканОв, а ще го пиша Пеканoff по разбираеми причини.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8857
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #2838 -: Януари 29, 2023, 17:09:39 »
"Правописен речник на българския книжовен език", шесто преработено издание, съставители: Любомир Андрейчин и още трима автори, издателство "Наука и изкуство", 1965 г., стр. 136, лява колона, ред 16:
Mea culpa, mea maxima culpa, Лъчо.
Направих справка, прав си.
Просто всички езиковеди, и не само в СУ, а и колеги от други университети (неИгнатовчета) винаги са ползвали само "колега". Както и "декАн", а не "дЕкан", включително и проф. Петър Пашов, който беше декАн на ФСлФ, когато му бях дипломантка. И забележки са ни правили, ако сложим ударение на "Е" (на мен лично проф. Людмила Стефанова), светла им памет на всички.
Приемаме, че сме тайна българистична секта, несъгласна с профанизации, Ако и кодифицирани, и по определени употреби разпознаваме своите :).
Не е далеч времето, когато що-годе правилно говорещите и пишещи на български книжовен език ще станем такава секта. И ще се познаваме по много признаци, един от най-важните от които е избягването на употребата на подобния на универсалния глагол "кекна" универсален, но крайно неподходящ в повечето случаи поради неслучайността на описваните от него събития глагол "случвам се".
Quote (selected)
Още веднъж поднасям извинения.
Няма защо, колежке :)))
Не искам да продавам краставици на краставичарката, но не мога да устоя на изкушението да цитирам и другия речник:

"Български тълковен речник", второ издание, Любомир Андрейчин и др., "Наука и изкуство", София, 1963 г., стр. 325, дясна колона:
Quote (selected)
колега, м. и колежка, ж. (лат.) Другар по занятие, по служба.
Quote (selected)
Прочее на руски думата си е КОЛЛЕГА и за двата рода/ пола (Ожегов, 1984).
Да, уви, знам.

Да се върнем към българския. Когато си свикнал с галещата ухото дума "колежка", обръщението към жена като към мъж реже ухото. Затова: колежка, съдийка, кметица, председателка, вицепрезидентка, пилотка (или пилотица, за да не я бъркаме с шапката) и т.н.

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2968
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2839 -: Януари 29, 2023, 17:20:44 »
А колко модерно би звучала Колежката Стойка ако НЛО бяха малко по-книжовни...

ПП Кекна не съм го чувал, но универсалният глагол е "таковам".

ППП Надзърнах в някакъв онлайн речник, дето се оказа, че има много интересно Последно търсени:
          столетник самсара хостеса контаминация съпричастност маргинал миндил асо ментален
          Сега се чудя що за бунак ще седне да търси "самсара" в тълковен речник.
« Последна редакция: Януари 29, 2023, 17:34:16 от Banana Joe »
*********   ✹    *********

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2840 -: Януари 29, 2023, 17:40:33 »
Но пък "чучна", според мен стои добре. Една колежка следвала в София го популяризира. Все една те качват на магаре, издигаш се демек. Може и до министър.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8814
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2841 -: Януари 29, 2023, 17:42:28 »
съдийка

Не съм съвсем съгласен, длъжността е "съдия", "кмет" и т.н и е в мъжки род, не е в лично качество, напр. "тя е добра готвачка", но "главен готвач на ресторанта" е г-жа еди-коя-си.
Да не забравите да гласувате!  ;)

AnonimusBG

  • Гост
Re: И сега? …
« Отговор #2842 -: Януари 29, 2023, 17:54:47 »
А колко модерно би звучала Колежката Стойка ако НЛО бяха малко по-книжовни...

ПП Кекна не съм го чувал, но универсалният глагол е "таковам".

ППП Надзърнах в някакъв онлайн речник, дето се оказа, че има много интересно Последно търсени:
          столетник самсара хостеса контаминация съпричастност маргинал миндил асо ментален
          Сега се чудя що за бунак ще седне да търси "самсара" в тълковен речник.

Самсар е диалектно название на белката.
Поне аз съм го чувал навремето от стари хора.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11163
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2843 -: Януари 29, 2023, 18:07:12 »
Чета ви лингвистичния спор и недоумявам.
А що недоумявам, може би ще разберете, ако се опитате внимателно да изслушате речта на омразната ви Нинова в парламента, но цялата, за закона предложен от ДБ - откъдето и иде спорът.
Аз уж я четох, но въздействието е съвсем различно на живо и сега по БСТВ я пуснаха - е, препоръчвам. Никоя тв не я пусна.
Ако я намерите отнякъде /парламента, на живо.../ наистина препоръчвам.
Но само за неиндоктринирани, абе поне с остатъчни чувства за достойнство.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8857
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #2844 -: Януари 29, 2023, 18:13:17 »
ПП Кекна не съм го чувал, но универсалният глагол е "таковам".
Така е. А "кекна" е измислен от бабата на един приятел ("Какво ми кекнете тука, ама ха я!"). В гимназията на базата му измислих някои думи като: недокекнат, пренакекнат, кекню, кекнирабъл, кекнозавър и др.п.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2250
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2845 -: Януари 29, 2023, 18:15:04 »
колежка, съдийка, кметица, председателка
В официалната корепонденция и в целия делови стил се допускат единствено:
Госпожо президент,
Госпожо министър
Госпожо съдия
Госпожо кмет
Госпожо професор
Госпожо председател
Госпожо директор
и пр.

За Джузепе специално :):
Госпожа Корнелия Нинова, председател на БСП

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8857
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #2846 -: Януари 29, 2023, 18:16:35 »
съдийка
Не съм съвсем съгласен, длъжността е "съдия", "кмет" и т.н и е в мъжки род, не е в лично качество, напр. "тя е добра готвачка", но "главен готвач на ресторанта" е г-жа еди-коя-си.
Тук съм съгласен.

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2146
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2847 -: Януари 29, 2023, 18:24:56 »
Самсар е диалектно название на белката.
Самсар (тур.sansar) - пор или белка. "Какво става с вашите кокошки? Да не ги е нападнал самсар?" (К.Петканов)
Самсар(ин) (ост. тур.) - Търговски посредник. "Обществото на английските търговци, което най-напред имало няколко самсаре, станало на малко время твърде силно и чудно си увеличило владенията." (Ив.Богданов)

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2250
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2848 -: Януари 29, 2023, 18:33:21 »
Йовков има герой Рачо Самсара "Последна радост".

AnonimusBG

  • Гост
Re: И сега? …
« Отговор #2849 -: Януари 29, 2023, 18:45:26 »
Чета ви лингвистичния спор и недоумявам.
А що недоумявам, може би ще разберете, ако се опитате внимателно да изслушате речта на омразната ви Нинова в парламента, но цялата, за закона предложен от ДБ - откъдето и иде спорът.
Аз уж я четох, но въздействието е съвсем различно на живо и сега по БСТВ я пуснаха - е, препоръчвам. Никоя тв не я пусна.
Ако я намерите отнякъде /парламента, на живо.../ наистина препоръчвам.
Но само за неиндоктринирани, абе поне с остатъчни чувства за достойнство.

https://bstv.bg/news/ninova-razksakhte-vsichki-vrzki-na-nasheto-obshchestvo-ostana-ni-edno-semeistvoto-i-detsata-za-tiakh-shche-se-boria-dokrai-video

Адмирации от мен за речта и за това че не се е поддала на натиск тогава.
Включително и от изплувалия наскоро отново Станишев

Но доколкото си спомням не по-малко участие в съпротивата срещу ИК все пак имаха Джамбазки от ВМРО и Жоро Дантелата от ГЕРБ.
Дори в не помня каква комисия на НС ИК не мина само благодарение на гласа на Жоро Дантелата. Той гласува против, а останалите гербаджии за.

Що се отнася за "омразната" Нинова.
Знаеш че е "омразна" за мен само заради колаборацията с Кирчовците и износа за Полша.

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2968
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2850 -: Януари 29, 2023, 18:48:26 »
Посипвам се с пепел - само санскритското значение ми беше в главата.
Но сега знам поне откъде се е взело името на турския рапър Сансар Салво.
*********   ✹    *********

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11163
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2851 -: Януари 29, 2023, 18:53:24 »
Quote (selected)
„Локхийд Мартин“: Първият български F-16 премина основния монтаж, надяваме се догодина да го сглобим
:lol:
Само че не е смешно!
Вашта мама непоръбена краварска!
Да събаряте Европа и да и гепите всичко де има, щото иначе загивате е може би разбираемо, но от една малка бедна  държавица да смучете и малкото, което и е останало - вие сте архипрестъпници и бандити!
И ако на звяра е простено - той просто иска да яде, и друго няма какво освен тревопасни жертви, то не съм забелязвал от енимъл планет стадото само да предава на хищниците членовете си - колкото могат се опитват да ги пазят.
Тук, в булгаристан, това е спорт - кой колко ще предаде /дори не и продаде сънародниците си/ -другите от шибаното стадо, до което ни докараха.
Ей затова ги мразя тези наши подлоги, мразя ги, мразя ги антагонистично - или те, или другите трябва да изчезнат.
Независимо на какво ниво са - обикновени лузъри, подлоги, управляващи или секкви други.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11163
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2852 -: Януари 29, 2023, 18:58:49 »
Quote (selected)
Знаеш че е "омразна" за мен само заради колаборацията с Кирчовците и износа за Полша.
Не бе човеко, ясно ми е, аз вече слагам "омразната", щото ако само спомена Нинова и вече съм зачислен в скромното число на "защитниците", макар че съм се заканил да намеря поне няколкото си поста от сорта "докато има полза - добре, след това шут и следващият"
Е, все още считам /нали имам право да мисля различно?/, че все още има полза*.
*п.с. за шибаното ни и едва ли вече съществуващо "общество", дори и последното да не го разбира.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2853 -: Януари 29, 2023, 18:59:17 »
Ей го, изборно време. Тук сме много, ще ти ударим едно рамо.

AnonimusBG

  • Гост
Re: И сега? …
« Отговор #2854 -: Януари 29, 2023, 19:15:26 »
Самсар е диалектно название на белката.
Самсар (тур.sansar) - пор или белка. "Какво става с вашите кокошки? Да не ги е нападнал самсар?" (К.Петканов)
Самсар(ин) (ост. тур.) - Търговски посредник. "Обществото на английските търговци, което най-напред имало няколко самсаре, станало на малко время твърде силно и чудно си увеличило владенията." (Ив.Богданов)

Самсарин да не се бърка със серсемин.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8857
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #2855 -: Януари 29, 2023, 19:31:47 »
Вашта мама непоръбена краварска!
Да събаряте Европа и да и гепите всичко де има, щото иначе загивате е може би разбираемо, но от една малка бедна  държавица да смучете и малкото, което и е останало - вие сте архипрестъпници и бандити!
Така е. Въпреки многовековните зверства и издевателства на Отоманската империя и коварството на сегашната турска държава, дори турският манталитет ни е по-близък от този на задокеанския Коджа Шейтан.

А сега една злободневна неслучайна "случка":
Цитат на: Костадин Костадинов
🤗 Моят син събира подписи за референдума за запазването на лева в неговото училище. Последна година е, пълнолетен, и за няколко дни събира почти 60 подписа от негови съученици. Твърди, че много повече искат да се разпишат, но за съжаление нямат навършени 18 години. Преди два дни обаче се разиграва следвата случка.

🗯️ Едно момче идва да вземе празни бланки от сина ми, за да събере в неговия клас. След малко обаче идва друг, оказал се бабаита на съответния клас, и пита сина ми дали той раздава бланките. След като получава утвърдителен отговор, начинаещия евроатлантик къса демонстративно бланката и казва - "ето какво мисля за вашата подписка". Моето момче спокойно му казва, че сега има два избора - или да отиде и да принтира за наказание 30 празни бланки на мястото на скъсаната, или да изяде балтиите (шамари, на варненски:). Любителят на еврото отказва и двете, в резултат на което изяжда шамарите:) Тръгвайки си разгневен, той заплашва да се върне и да отмъсти. След малко се връща с още няколко момчета, но и синът ми е с неговите приятели, като последицата от повторната среща е групово раздадени балтии от привържениците на лева за привържениците на еврото:) След като повежда в резултата с 2:0 в крайна сметка нашият отбор печели с хеттрик, защото и скъсаната бланка е възстановена с репарации в 30 екземпляра:)

📝 След случката интересът към подписката станал още по-голям и вероятно в понеделник почти всички пълнолетни ученици в училището ще са се подписали:)

☺️ Има моменти, в които много се гордея с децата си, и този е точно един от тях:) Защото, докато синът ми разказваше историята, дъщеря ми, която е на 11 години, през цялото време се тюхкаше, че е малка, и не може да събира подписи и тя:)

✊ Победата е наша, уважаеми сънародници! Ще съберем подписите, ще свикаме референдум, ще го спечелим и заедно ще пишем историята не само на България, но и на Европа!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9549
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2856 -: Януари 29, 2023, 20:02:21 »
http://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B6%D0%BA%D0%B0/

КОЛЀЖКА ж. Жена колега. — Хе, какви моми имаме ние! — захвана тя да реди, що и е на езика. .. А и даскалици се понамирват, колежки, видяхте ли се. Кр. Григоров, Н, 179-180. Онзи ден и аз получих писъмце от една колежка, учителка от Варненско. П. Здравков, НД, 90. Колкото и да се оправдаваше преди малко пред колежката си за сторената грешка, все пак вътрешно не бе твърде доволен и спокоен. Д. Калфов, Избр. разк., 247. — Къде е майка ти? — Идва. Аз избързах, защото трябва да притичам до една колежка, да ѝ върна една книга. Ем. Станев, ИК I и II, 181.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11163
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2857 -: Януари 29, 2023, 20:04:49 »
Лъчо,
категорично не одобрявам това, което пише Костя!
Първо - защото включва децата си в тази мръсна история, която възрастните не могат да разрешат.
Второ, дори и да са някои от децата му пълнолетни, намирам за пошло, да споменаваш децата си в една политически неиздържана простотия.
Нарекох тук един малоумник цървул, преди време, че включи дъщеря си, която се кефела...за да доказва тезата си.
Втори път ще ми се наложи да употребя думата цървул - за тази изцепка на Костя.
Категорично!
Уважавам му патриотизма, всъщност уважавах и национализма на Сайдерофф, защото смятам, че на всяка нация и трябва по един Жириновски /лека му пръст/!Здравословно е.
Но - до там!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

AnonimusBG

  • Гост
Re: И сега? …
« Отговор #2858 -: Януари 29, 2023, 20:13:34 »


Ще се съглася.
Пубертетските разборки изобщо не са повод за хвалба.
Пубертетът не свършва с навършването на 18 г.
При някои по-рано, при други по-късно.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8857
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #2859 -: Януари 29, 2023, 20:36:53 »
Първо - защото включва децата си в тази мръсна история, която възрастните не могат да разрешат.
Той не го е включил. Синът му сам се е включил. Кой може да го спре? Бащичко! :)

А дали е трябвало да дава публичност на тази история не знам. Може би иска да изпревари вечно търсещите сензация журналя. Вероятно ще вдигнат шум около "случката".

Но че има основания да се гордее с децата си, има. Спомнете си сценката от главата "Радини неволи" от "Под игото". Децата също са участвали в пробуждането! (Два пъти ми се наложи да играя Киряк Стефчов в тази сценка, защото никой не искаше да се "цапа" с тази отвратителна роля и се наложи да се "изцапам" аз.)

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11163
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2860 -: Януари 29, 2023, 20:48:15 »
Quote (selected)
Той не го е включил. Синът му сам се е включил. Кой може да го спре? Бащичко!
Не си ме разбрал - включил сина си като аргументация, не за друго.
Адмирации за сина му, че е последовател на разбиранията на баща си, адмирации и за Костя, че е възпитал сина си така, но не мога да адмирирам родители, включващи децата си в собствената си борба, а така също и деца разпищолили се под сянката на родителите си.
Принципи неккви стари имам - дръто мухлясало изкопаемо!
 :smokin:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

AnonimusBG

  • Гост
Re: И сега? …
« Отговор #2861 -: Януари 29, 2023, 20:55:10 »
Първо - защото включва децата си в тази мръсна история, която възрастните не могат да разрешат.
Той не го е включил. Синът му сам се е включил. Кой може да го спре? Бащичко! :)

А дали е трябвало да дава публичност на тази история не знам. Може би иска да изпревари вечно търсещите сензация журналя. Вероятно ще вдигнат шум около "случката".

Но че има основания да се гордее с децата си, има. Спомнете си сценката от главата "Радини неволи" от "Под игото". Децата също са участвали в пробуждането! (Два пъти ми се наложи да играя Киряк Стефчов в тази сценка, защото никой не искаше да се "цапа" с тази отвратителна роля и се наложи да се "изцапам" аз.)

Публичност трябваше да има ако го беше изнесла другата страна.
Сегашният вариант все пак повече напомня на някакъв пиар.

P.S. Дръжте децата и внуците си по далеч от тази помия политиката.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11163
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2862 -: Януари 29, 2023, 21:02:36 »
Quote (selected)
P.S. Дръжте децата и внуците си по далеч от тази помия политиката.
:well_done-1299:
Аз лично си признавам - опитвам, ама не мога да ги озаптя. При това са в два различни полюса, гаче ли не са расли в ено семейство.
Пробвам да изглаждам пиковете на протуберансите, ама все по трудно ми се отдава.
Явно светът върви така.
Може пък да е естествено, но да наливам бензин в огъня - тва не го разбирам.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8814
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2863 -: Януари 29, 2023, 21:13:00 »
P.S. Дръжте децата и внуците си по далеч от тази помия политиката.

Помия, но им е вкусна, дава пачки, кюлчета, сметки в офшорки... и всичко което може да се купи с тях - курволяци, майбаси, журналюшки, да ти напишат биография на светец, художник, да ти измисли фамилен герб... :lol:
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11163
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2864 -: Януари 29, 2023, 21:15:30 »
P.S. Дръжте децата и внуците си по далеч от тази помия политиката.

Помия, но им е вкусна, дава пачки, кюлчета, сметки в офшорки... и всичко което може да се купи с тях - курволяци, майбаси, журналюшки, да ти напишат биография на светец, художник, да ти измисли фамилен герб... :lol:
Бе ай стига пък ти бе - човекът ти говори за тук присъстващите, а ти обобщаваш  - "но ИМ е вкусна".
п.с. не чувстваш ли, че така и ти се включваш към "вкуснотията"?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

AnonimusBG

  • Гост
Re: И сега? …
« Отговор #2865 -: Януари 29, 2023, 21:16:34 »
P.S. Дръжте децата и внуците си по далеч от тази помия политиката.

Помия, но им е вкусна, дава пачки, кюлчета, сметки в офшорки... и всичко което може да се купи с тях - курволяци, майбаси, журналюшки, да ти напишат биография на светец, художник, да ти измисли фамилен герб... :lol:

Аз слава Богу това го пробвах в самото начало и ми стана противно.
Та съм ваксиниран завинаги.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11163
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2866 -: Януари 29, 2023, 21:24:20 »
Quote (selected)
Не трябва да се прави грешката да се спира отново европейския път на РСМ. Трябва да настояваме категорично да се изпълнява преговорната рамка. В РСМ трябва да предприемат необходимите действия,
https://epicenter.bg/article/Denitsa-Sacheva--Vremeto-na-eksperimentite-priklyuchi--reforma-ne-se-pravi-ot-marketingovi-polititsi/306883/2/0
С такива тези от креватната омекотителка на Ричард Аликбегов, се чудя дали да се хиля или да плача.

В три изречения, три пъти "трябва" и нито едно - изпълнимо.
Всъщност, единсвеното изпълнимо - не трябва!
Кво го прайш такова?
п.с. може пък Ричард да знае!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8814
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2867 -: Януари 29, 2023, 21:25:12 »
не чувстваш ли, че така и ти се включваш към "вкуснотията"?

Ми, не, срещу лицемерието съм имунизиран по рождение, егото ми е голямо и няма нужда да се помпа с  пари, коли, руси силиконки за пред хората... изобщо, аз съм един късметлия!
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11163
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2868 -: Януари 30, 2023, 18:26:28 »
Quote (selected)
егото ми е голямо и няма нужда да се помпа с  пари, коли, руси силиконки
Малийй... и досега никква реакция от по фината част на форумчето.
Не знам какво да мисля!
 :think:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23752
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2869 -: Януари 30, 2023, 20:14:04 »
Лорер успя да обедини повечето българи.
Абе има си ген момчето.
ЕС е вреден за вашето здраве!


Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8857
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #2871 -: Януари 30, 2023, 21:19:56 »
25-минутно интервю на Николай Колев със Цончо Ганев от 26.I.2023 г.:

https://www.youtube.com/watch?v=nyLCH5McJTw


Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8857
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #2873 -: Януари 31, 2023, 15:16:08 »
50-минутно участие на 29.I.2023 г. на доц. Валентин Вацев в предаването "Конкретно" по телевизия "България 24":

https://www.youtube.com/watch?v=q-zJIOTkLuw

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8857
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #2874 -: Януари 31, 2023, 16:56:14 »
Западните кукли на конци се опитват да наложат лъжата и измамата като неморално-неетична норма, т.е. отрицателния морал на кукловодите си. Хвалят се, че били измамили народа с кражбата на българско оръжие за киевския нацистки режим и казват, че политиците не трябва да защитават интересите на избирателите си (т.е. че спокойно могат да ги мамят), а на "народа". Тук, разбира се, трябва да ги попитаме, кой народ, американския ли?


Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8857
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #2875 -: Януари 31, 2023, 17:03:23 »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23752
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2876 -: Януари 31, 2023, 19:32:19 »
Авторски права и за "Велик е нашият войник"

Музикаутор иска кинти, правата щели да изтекат след няколко години, то тогава може и да няма наш войник. :pissed-891:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11163
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2877 -: Януари 31, 2023, 19:41:55 »
Слушах го това.
Ми тва са нашите закони друже и съм сигурен, че не са направени случайно така!
В мен се борят две логики -едната логика ми подсказва - такива са бе, тъпи копеуета, а другата вика - ааа,не, не, вие сте тъпи, че им вервате.
Нали казах на коя вервам?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8857
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #2878 -: Януари 31, 2023, 19:57:06 »
А бе казвам ви аз, че и за всяко изпълнение на химна ще искат да им се плаща.

______________________________________________________________________________________

САЩ щели да обърнат гръб на ПП и ДБ
Quote (selected)
Държавният департамент на САЩ е изпратил неофициални указания до мисията си в София по никакъв начин да не се ангажира с подкрепа за определени политически сили преди и по време на кампанията за предстоящите предсрочни избори у нас, научи Епицентър.бг от дипломатически източници. Причината – скандалът с аферата “NEXO”, която гръмна и у нас, разследванията на територията на самите САЩ и най-важният проблем – че с част от милиардите реални долари, източени от американски граждани, са финансирани политически проекти и формации в България.

Според нашите източници указанията към посланик Херо Мустафа са да продължи внимателно да наблюдава политическите процеси в страната, но без да предприема действия в каквато и да е посока и да изчака пристигането на нейния наследник Кенет Мъртън. Той е професионален дипломат с богат опит, за разлика от Мустафа, за която назначението като посланик у нас бе първото в кариерата ѝ.

[...]

Със сигурност обаче е в ход мащабна операция за спасяването на остатъците от т. нар. "демократична общност" и даренията за нея.

Според социолози ПП тичат след реалността. Засега обединението се приема като механичен сбор на електоратите на тези формации, но това едва ли ще им стигне, за да победят ГЕРБ. Още повече, ако вратата на "Козяк" вече им е затворена. За САЩ стана неприемливо да се идентифицират с тоталната политическа несъстоятелност на Петков/Василев. Присъствието им във властта показа, че ПП не са стабилна сила, която може да подготви и да проведе трансформации в обществената и икономическата система, без това да взриви държавата. Според нашите източници във Вашингтон трескаво търсят техни заместители, които да станат изразители на настроенията на "демократичната общност" в страната. Това обаче няма да може да стане на предстоящите извънредни парламентарни избори.

Маврите си свършиха работата. Маврите могат да си ходят. Да дойдат следващите.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8814
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #2879 -: Януари 31, 2023, 20:06:48 »
Сякаш не помните, че "демократичните" закони ги писаха адвокати, аз твърдя че това е корупция!

Но вие не се отчайвайте, така е и в Америка, а Тодор Колев нали  се чудеше, кога ще ги стигнем американците?

А пропо, нали знаете, че в САЩ "адвокат" е мръсна дума!?
Да не забравите да гласувате!  ;)