Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 26, 2024, 21:44:30

Автор Тема: Кюфтета и пресни суджуци  (Прочетена 125061 пъти)

0 Потребители и 13 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #540 -: Юни 29, 2021, 22:35:41 »
имам газов котлон

инак- взег си прясносолно сирене от позната кадъна.Имат двахсетина овце.Още топло млякото  само го прецежда и после подсирва.След това-в цедилото....следва голямата разлика-от цедилото го троши с пръсти и го осолява.С морска сол.Завива го в тензух и пет дена го държи под речен камък на хладно. Никакви саламури. невероятно е. става кремаво, ако го държъш в хладилника-след месец е на дупки и жълтее...За съжаление нямам представа ка зрее-винаги съм го омахал преди това.В случая -резен еленски бут запечен на грил тигана на безотказен китайски газов котлон, гарнирано с парче гляб да поеме мазнината и след като сложиш въргу резена соленото свинско шепа вишни намачках небрежно през гевгира направо въргу трогите и цвърчащата мас.Резенче джинжифил и соса е готов.Отгоре на "сандвича" резени "пресносолно" от посочения мурафет и няколко листа зелена салата за декорация.
Става.Полято с мартини.Теоретично.В смисъл в  изкарания от фризера джин сложий теоретична доза мартини драй.Майната му на голестерол. правопис и пенсия.

Неактивен Mae Ashi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1266
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #541 -: Юли 01, 2021, 19:52:46 »
Код "вишновка" - с ракия или с водка?  :m1708:

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #542 -: Юли 02, 2021, 10:59:11 »
Водка. Качествената ракия има винаги аромата на плода от който е направена. Некачествената е спирт с химически ароматизанти, за това най-добре водка. Без претенции за марка и цена. И по-евтината става. Все е спирт.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7405
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #543 -: Юли 02, 2021, 11:06:03 »
Водка. Качествената ракия има винаги аромата на плода от който е направена. Некачествената е спирт с химически ароматизанти, за това най-добре водка. Без претенции за марка и цена. И по-евтината става. Все е спирт.

В такъв случай -- чист спирт (ЧЗА) и дестилирана вода в съответните пропорции за достигане на необходимите градуси :smokin:
the lamers club honourable member …

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #544 -: Юли 02, 2021, 11:11:27 »
В такъв случай -- чист спирт (ЧЗА)

Водката е единствената техническа течност, която пием.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #545 -: Юли 02, 2021, 11:12:34 »
Прав си, ма тая със спирт+дест. вода и мерене на градуси е дълга и широка. Аз с опитите по химия приключих със завършването на гимназията.  Водката е на рафта до касата в супера.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7405
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #546 -: Юли 02, 2021, 11:39:41 »
Прав си, ма тая със спирт+дест. вода и мерене на градуси е дълга и широка. Аз с опитите по химия приключих със завършването на гимназията.  Водката е на рафта до касата в супера.

Как правильно разводить спирт водой в домашних условиях :smokin:

https://alcofan.com/kak-razvesti-spirt-vodoj-v-domashnix-usloviyax.html

https://heaclub.ru/kak-pravilno-razvesti-etilovyj-spirt-vodoj-chtoby-poluchilas-vodka-v-domashnih-usloviyah-tablica-kak-razvesti-spirt-na-vodku-medicinskij-konyachnyj-etilovyj-96-70-procentnyj-do-40-gradusov-kak
the lamers club honourable member …

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #547 -: Юли 02, 2021, 11:54:48 »
-

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #548 -: Юли 02, 2021, 11:55:18 »
-

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #549 -: Юли 02, 2021, 11:56:11 »
-

Неактивен Mae Ashi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1266
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #550 -: Юли 02, 2021, 11:57:41 »
Късно е, чадо. Вече са удавени в домашна ракия. Едвам оцелях вечерта...  :t1813:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #551 -: Юли 02, 2021, 12:02:32 »
-

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #552 -: Юли 02, 2021, 12:07:48 »
...................
« Последна редакция: Юли 03, 2021, 08:21:19 от Vançe »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #553 -: Юли 03, 2021, 19:55:15 »
Бе някой готвил ли е леща сориз?


Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #554 -: Юли 03, 2021, 20:06:39 »
Не вярвах, че има такава рецепта. За моя изненада тя включва 19 съставки.

Памфуций

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #555 -: Юли 03, 2021, 20:25:43 »
Код "вишновка" - с ракия или с водка? 
С водка или с черешова ракия.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #556 -: Юли 03, 2021, 20:29:35 »
Ми аз съм фчужда къща тоя уикенд и тряаше да се оправям сквото майка ми ми беше оставила фхладилника и навън.

Но леща сориз стана добре, мн добре даже  👌

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #557 -: Юли 04, 2021, 20:15:50 »
всъщност леща и ориз , заедно с овес,ориз, белен ечемик, нахут и "попоско" жито са традиционни за Навруз.Плюс много ядки и сушени плодове.По-добрият вариант на "варено жито" по нашенски.Хората с това посрещат бъдещето, ние изпращаме "покойника"

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #558 -: Юли 04, 2021, 20:21:25 »
В рецептата, която разгледах се споменаваха и пипер, домат, лук, чесън, джинджифил, царевица и т.н. Ще пробвам аз, с риск да я утилизирам сам. Сега съм зает с дъгова пъстърва и розе.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #559 -: Юли 04, 2021, 20:28:58 »
Майка ми днес одобри каквото беше останало от лещата с ориз.

Добавянето на трици (в случая от покълнал лимец, че тва имаше) също върши работа.

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #560 -: Юли 04, 2021, 20:38:46 »
Все пак зависи каква е лещата.Последните години обичам червена.Но инак навика на аладин фудс да ти предлагат пилаф ориз, вместо с лук, със запържено до кафяво фиде- одобрявам

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #561 -: Юли 04, 2021, 20:40:26 »
Казваш, каквото има, а то всичко има. Бе готвенето е добра занимавка. Не разбирам защо някои женички реват, че много им идвала работата. У нас се редуваме. Аз съм специализиран по боб, леща, зеленчукова супа, зеленчуци на пара, салата, риба. С пилешко, свински врат, бамя, коприва, лапад, спанак, тиквеник, баници всякакви, юфка, яйца, кафе  се занимава съкровището. Както се вижда, дал съм и пълна свобода.
...................
Ресор ми са и морските гевезелъци. И питиетата.
« Последна редакция: Юли 04, 2021, 20:53:38 от dabedabe »

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #562 -: Юли 04, 2021, 20:51:57 »
В момента съм зает с дегустация на консерви.Чака ме месец полева работа.В армията бях влюбен в постния боб, въпреки че радко се случваше- не знам защо все ми се падаха кюфтенца в собствен сос в полевата дажба , но в момента предлагат или със салам, или с кюфтета или с "наденица".ПРОСТО СВАРЕТЕ БОБ , смотаняци!

За оправяне на вкуса ще начукам парче телешко, ще го полея обилно с табаско и ром преди да мина на консерви и сода.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #563 -: Юли 04, 2021, 20:56:58 »
Консервите, нещо наследство ли?

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #564 -: Юли 04, 2021, 21:04:12 »
Не бе- линеен обект и най-близката кръчма е на 50 минути път.При това предлагат епизодично кебапчета.Трябва сак полева дажба щото часовника тиктака- има краен срок.Нищо годно на пазара.А месец на фотосинтеза и вафли не че не се кара, ам не съм в Ленинград под обсада

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #565 -: Юли 04, 2021, 21:08:17 »
Не бе- линеен обект и най-близката кръчма е на 50 минути път.При това предлагат епизодично кебапчета.Трябва сак полева дажба щото часовника тиктака- има краен срок.Нищо годно на пазара.А месец на фотосинтеза и вафли не че не се кара, ам не съм в Ленинград под обсада

Покани команча да си правите компания и да споделяте съвети по оцеляване извън дома  :smokin:

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #566 -: Юли 04, 2021, 21:16:52 »
Позволих си да се пошегувам и се радвам, че не се впрягаш. Аз съм сял туй-онуй в градината. И брюкселско зеле, и червено цвекло, и артишок, и аспержи, отделно лук, чесън, домати, магданоз, копър. Това беше доскоро. Вече станах консуматор. Поддържаме само подправки. Минах на фабрични питиета, още си изследвам вкуса.
« Последна редакция: Юли 05, 2021, 07:56:29 от dabedabe »

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #567 -: Юли 05, 2021, 13:53:38 »
https://pastane.bg/produkt/%d0%bc%d0%b0%d1%81%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d0%b1%d0%be%d0%b1-%d0%b2-%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%81%d0%b5%d1%80%d0%b2%d0%b0-nova-240%d0%b3%d1%80/
Имат и червен боб, домати цели белени и на кубчета /по-добре целите /Тези консерви се продават на много места. Купувам доматите за готвене и консервирания бял боб през зимата за салата.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2949
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #568 -: Юли 05, 2021, 13:59:49 »
Май трябва да се смени названието на темата.
Предлагам "Булгур, лапад и пресен райграс".
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #569 -: Юли 05, 2021, 16:12:47 »
Булгурът е достоен заместител на ориза, дори е по-полезен. Имало Петрови пости казват. Логично - в жегите - по-малко мръвка, повече ''райграс''. И булгур. :tongue_:
На, чИти, дъ знайш, два дни тая година, два, мъ кой ти ги дава
https://mnogoznaiko.com/%d0%bf%d0%b5%d1%82%d1%80%d0%be%d0%b2%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d1%81%d1%82%d0%b8/

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #570 -: Юли 05, 2021, 16:17:27 »
Имало Петрови пости казват. Логично - в жегите - по-малко мръвка, повече ''райграс''. И булгур.

Това са го измислили онези, които не са виждали мръвка, а набиват силаж. Както хората без злато са казали, че не високосна не се носи злато, а сребро. Тея пости църквата не ги е измислила от грижа за доброто здраве на овцете. А след столетия апологетите е трябвало да го оправдаят.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #571 -: Юли 05, 2021, 16:36:09 »
Църквата нищо не е измислила. Взела е наготово създаденото преди нея и го е редактирала така, че да обслужва нейните цели и интереси. За оригинално творчество и признавам само готиката.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #572 -: Юли 05, 2021, 16:42:21 »
Ее, подмина транзит живописта и склуптурата в по-ново време. Че и музиката. А готиката наистина е смразяваща. Вътре се чувствуваш като бълха.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #573 -: Юли 05, 2021, 16:47:30 »
Църквата нищо не е измислила. Взела е наготово създаденото преди нея и го е редактирала така, че да обслужва нейните цели и интереси.

Тоест, преди църквата е имало задължителни пости? Свещен брак? Моногамия? Ти знаеш ли колко дена се пости в годината? Сигурно 300. През седмицата можеш да ядеш само един път месо. И един път риба. Отделно големите и малки пости, няколко пъти в годината. Дали така са живели хората преди да ги заробят с халюцинациите на Петър?

Памфуций

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #574 -: Юли 05, 2021, 17:09:11 »
Църквата нищо не е измислила. Взела е наготово създаденото преди нея и го е редактирала така, че да обслужва нейните цели и интереси.

Тоест, преди църквата е имало задължителни пости? Свещен брак? Моногамия? Ти знаеш ли колко дена се пости в годината? Сигурно 300. През седмицата можеш да ядеш само един път месо. И един път риба. Отделно големите и малки пости, няколко пъти в годината. Дали така са живели хората преди да ги заробят с халюцинациите на Петър?

Не само свещен брак (хиерогамия), но и свещена, т.е. храмова проституция, при това под формата и на хетеро и  нахомосексуална содомия, има "преди Църквата". Особено в Месопотамия, Финикия и Крит. Реакцията на юдаизма, оттам на християнство и ислям, е да наложи стриктна забрана срещу каквото и похабяване на семенна течност, защото в съседните общества един от начините да почетеш Богинята (Ищар, Астарта и т.н.) е чрез содомия . т.е. отдаване на семенна течност.
И "пости" е имало, в смисъл при всяко  ритуално действие ма своите диетични изисквания (напр. ритуално очищение).  В Християнството само в сряда и петък се пости (т.е. два дни в седмицата), както и по време на постите. Не е никакъв проблем. Сетне, месото става достъпна ежедневна храна едва през 20 век. 
Предполагам имащ предвид Св. ап. Павел, а не Петър.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #575 -: Юли 05, 2021, 17:11:16 »
Толкова месо, колкото сега, никога не се е яло, според мен. Затова хората се озвериха.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #576 -: Юли 05, 2021, 17:14:45 »
Не задължителни пости, друже. Пости по неволя, не са знаели как да консервират месо, освен чрез осоляване и опушване. Църквата е привнесла задължителното. А моногамията е древна работа, особено за жените. При първоначалното замогване на нашего брата се видяло, че приживе той няма да успее да оплюска натрупаното, та изведнъж му просветнало, че може да го остави на децата, които той е създал. Но му трябвала гаранция, че са се пръкнали от неговите ''семена''. Та така. А по-нататък се сети за Стария и Новия завет. Ами Христовото чудо на Сватбата в Кана Галилейска?'.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #577 -: Юли 05, 2021, 17:16:15 »
Толкова месо, колкото сега, никога не се е яло, според мен. Затова хората се озвериха.

Ами! Човекът е месоядно животно. Тесто яде от 10 000 години. Това не е естествената му храна.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #578 -: Юли 05, 2021, 17:16:29 »
Бонго  :ok:. Изпреварил си ме и си го написал много по-добре. Аз - несложно, като за руса жена, но винаги от сърце. Отивам да търся емо с усмивка без финтифлюшки.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #579 -: Юли 05, 2021, 17:19:40 »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #580 -: Юли 05, 2021, 17:20:45 »
Пости по неволя, не са знаели как да консервират месо, освен чрез осоляване и опушване.

То и досега друг начин няма. Консервата още не е навършила 200 години. Постите не са по неволя, а начин да се втълпи на шилетата, че мизерията им е от Господ. Че това е животът. Да не гледат в канчетата на баровците. Деба лицемерите!

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #581 -: Юли 05, 2021, 17:28:45 »
https://epis.bg/zdrave/magiiata-i-medicinata-raka-za-raka-v-dreven-egipet/
Древните египтяни са постили от време на време...

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #582 -: Юли 05, 2021, 17:29:45 »
Стига, бе! Гладуването е полезно. Водица пий, лучец яж, и дий воле, дий!

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #583 -: Юли 05, 2021, 17:31:39 »
Може би проблемът не е в самото месо, а в качеството му. За месните продукти да не говорим. Антибиотици, стимуланти за растеж и трупане на тегло...

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #584 -: Юли 05, 2021, 17:34:39 »
dabedabe, нищо прекалено не е полезно. Сред най- вредните за здравето неща, според мен са диетите, когато не са предписани индивидуално от лекар за конкретно заболяване на конкретен пациент. Вземи та погледни някой четвъртък вечер от 21.00 ''Моето тристакилограмово тяло'' по TLC.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #585 -: Юли 05, 2021, 17:35:56 »
Древните египтяни са постили от време на време...

Ми, хубаво! А пък дребните римляни са получавали през ден по метър свинско. Който иска да умре здарав, спокойно може да кара 30 години на лапад.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #586 -: Юли 05, 2021, 17:36:39 »
...да видиш к'во стаа когато се плюска без мяра години наред.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #587 -: Юли 05, 2021, 17:39:14 »
За ''дребните римляни'', плодовете, виното, рибния сос...изобщо ''древната''средиземноморска диета могат да се кажат доста неща. :crying_with_laughter-3302:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #588 -: Юли 05, 2021, 17:39:51 »
Древните египтяни са постили от време на време...

Ми, хубаво! А пък дребните римляни са получавали през ден по метър свинско. Който иска да умре здарав, спокойно може да кара 30 години на лапад.
След трийсет години на лапад вероятно ще умре от бъбречна колика или недостатъчност.  :smokin:

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #589 -: Юли 05, 2021, 17:40:31 »
А да, римското свинско не ще да е било като днешното. Пасли жълъди полудиви прасета, май.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #590 -: Юли 05, 2021, 17:41:34 »
Лападът е сезонен зеленчук бре.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #591 -: Юли 05, 2021, 17:44:02 »
Аз криволича, но горе-долу гоня мярката. Изказвам съображения, така да се каже. Доста от младите сега са доста в час, което е радващо.
......................
TLC или го прескачам с овчарски скок, или минавам като реактив (самолет). Много дебели, бе. Кой го гледа това? И се омъжват. Но ще навлезем в друга тема. Наблюденията ми са, че по-нискообразованите лесно се сдушават, респективно размножават.
« Последна редакция: Юли 05, 2021, 17:55:40 от dabedabe »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #592 -: Юли 05, 2021, 17:44:31 »
изобщо ''древната''средиземноморска диета могат да се кажат доста неща.

Сега остава да ми кажеш, че са практикували и разделно хранене, защото така предписал Юпитер. Предполагам си чувала, че ловът е бил забранен на правоверните шилета хиляда години. Е, как да му обясниш на Твръдко, че не бива да яде мърша?

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #593 -: Юли 05, 2021, 17:49:21 »
Вдигам бялото знаме и отивам да правя салата.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #594 -: Юли 05, 2021, 17:53:16 »
Вдигам бялото знаме и отивам да правя салата.

Нема лошо! Накълцай си кинола, рукола, моркови, ряпа и целина. А аз ще си направя един друсан кебап.

Памфуций

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #595 -: Юли 05, 2021, 19:54:55 »
Ами! Човекът е месоядно животно. Тесто яде от 10 000 години. Това не е естествената му храна.

Зависи. Лов и събирателство - месо, когато ловът е успешен. Макар винаги растителната храна да е основна част от диетата на човека, още от палеолита той ловува. Така напр. предците на днешните индианци са отговорни за изчезването за редица "праисторичесни" животински видове в Америка. Сетне, Аврамовите религии не са нито първите, нито единствените, които налагат диетични ограничения. Има редица описания на "примитивни народи", че и модерните им наследници, които споменават за хранителни табу - млякото и млечни произведения сред някои народи в Азия, месо - само за мъжете в някои племена на Нигерия, някои банту - ловуват слонове, за други , подобно в Индия, е табу и т.н.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #596 -: Юли 05, 2021, 20:38:04 »
Пак ша я докараме до политика.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #597 -: Юли 05, 2021, 22:33:52 »
Пак ша я докараме до политика.
И що? Къде по-интересни неща има!
Наскоро попаднах на един шотланден, който разказва за исторически манджи и ги прави, пък ги показва в Ютубата.
Кой тук питаше как били хранени римските легиони?
Ето, обяснява човекът!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #598 -: Юли 06, 2021, 18:42:26 »
Кво комбинирате най-често фплодовата салата?

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #599 -: Юли 06, 2021, 18:49:49 »
Кво комбинирате най-често фплодовата салата?
В чиния : домат, чушка (печена по възможност), лук, магданоз, сирене, краставица (минимум), сол, зехтин.

В чаша:  сливова (дюлова), бучка лед