Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 09:35:59

Автор Тема: Кюфтета и пресни суджуци  (Прочетена 119381 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #600 -: Юли 06, 2021, 18:55:33 »
Наскоро попаднах на един шотланден, който разказва за исторически манджи и ги прави

Силаж с овнешко? Мерси викаме ний на шотландските манжи.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #601 -: Юли 06, 2021, 18:58:07 »
В чиния : домат, чушка (печена по възможност), лук, магданоз, сирене, краставица (минимум), сол, зехтин.

В чаша:  сливова (дюлова), бучка лед
Салатата я правя без краставици. Никога не смесвам с домати. Но ако не ме мързи, нарязвам патладжан на кубчета - около 1см страна, сотирам  и добавям към доматите и печените чушки.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #602 -: Юли 06, 2021, 18:58:34 »
Наскоро попаднах на един шотланден, който разказва за исторически манджи и ги прави

Силаж с овнешко? Мерси викаме ний на шотландските манжи.
Неее, той прави всякакви исторически манджи, особено римски напоследък гледам.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #603 -: Юли 06, 2021, 19:03:10 »
особено римски напоследък гледам.

От римските манжи най ми харесва прасе, пълнено със зайци, пълнени с яребици, пълнени с врабчета.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #604 -: Юли 06, 2021, 20:52:50 »
особено римски напоследък гледам.

От римските манжи най ми харесва прасе, пълнено със зайци, пълнени с яребици, пълнени с врабчета.
А прасето е във вол.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #605 -: Юли 07, 2021, 07:26:12 »
След толкова плюскане добре е да помислим:
Quote (selected)
Какво ще се случи с тялото ни, ако не ядем един ден
https://www.vesti.bg/lyubopitno/kakvo-shte-se-sluchi-s-tialoto-ni-ako-ne-iadem-edin-den-6127913
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #606 -: Юли 07, 2021, 14:07:39 »
Настръхвам като прочета ''гладуване'', ''диета'' и подобни от знайни и незнайни ''експерти. Важно е да я караме  до колкото ви е възможно балансирано с храната, правило първо - ''не преяждай''. Храната не е утеха, или заместител на каквито и липси да имаме в живота си. Ядем за да живеем, не обратното. :no!:
Диета се спазва само при конкретно заболяване, предписана само от лекар за конкретен пациент. Това го повтарям и го вярвам 100%.
P.S. Не ям киноа. Предпочитам булгур.

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #607 -: Юли 07, 2021, 14:09:45 »
храната, както и животът, може и да са забавни, ако се постараеш

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #608 -: Юли 07, 2021, 14:11:22 »
 :th_up:

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #609 -: Юли 07, 2021, 15:41:31 »
за довечера-ризото с пачи крак.
Ползвам газов котлон-двоен, но ще се справите и  с електрически.На единия слагам в касерола накъсаният пачи крак(просто хващаш гъбата и разделяш на две-4-6, зависи от размера-да може да го лапнеш без да препълниш устата) с лъжица олио под капак да се задуши-двойна шепа(би трябвало да стигне и за двама маломерни на диета-ако е единствено ястие-инак си е три ресторантски порции).На дугия- задушавам в лъжица олио глава лук(сега е млечен-идеален) накълцан на ситно,слагам ориз-балдо-харесвам тоя сорт, без да го мия,чаша, и разбърквам енергично.Прибавям чаша вода, разбърквам да попие,още вода-към две чаши общо,накрая добавям булжона от гъбите-итделило е към половин чаша и вече съм ги изключил, разбърквам да попие,сол,проверявам на вкус,още сол,скилидка чесън и две-три лъжици сметана,прибавям гъбите, скилидка чесън ,проверявам на вкус и ако трябва-добавям лъжица бяло вино ил малко лимонов сок, и след като сипя в чиния-поръсвам с мащерка(обичам мащерка) или риган(също му е сезон на пресния)-15 минути , максимум двайсет.Нямам идея кви са калориите.С розе,бира,бяло вино или просто добро настроение-става

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #610 -: Юли 07, 2021, 15:52:54 »
зПрибавям чаша вода, разбърквам да попие,още вода-към две чаши общо,накрая добавям булжона от гъбите-итделило е към половин чаша и вече съм ги изключил, разбърквам да попие,сол,проверявам на вкус,още сол,скилидка чесън и две-три лъжици сметана,прибавям гъбите, скилидка чесън ,проверявам на вкус...
Ааааа, ориз солен впоследствие! Аааа, баба ми от гроба ще се надигне да рече твърдо "нье"!

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #611 -: Юли 07, 2021, 15:54:53 »
препоръчвам за ризото.Баба ти от Кампаня може да има и свои техники.И чесъна не пържа-макар че съществено променя вкуса.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #612 -: Юли 07, 2021, 16:13:20 »
Quote (selected)
След толкова плюскане добре е да помислим:
Цитат
Какво ще се случи с тялото ни, ако не ядем един ден
пробвала съм
гладувах 9/девет/ дни, преди доста години
самото гладуване мина сравнително лесно, но няколко дни след него изкарах най-тежкия грип в живота си, предполагам,че имунитетът ми  е бил увреден сериозно

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #613 -: Юли 07, 2021, 20:37:32 »
в работен режим ям обикновено един път на ден.Като се прецакат работите- и толкова няма.Сутрин пия кафе- конска доза, щото съм със 110 на 60 и пулс 44-43 при ставане.След половин литър спирам да се блъскам по колони и врати.Към осем , ако има време- вземам закуска, в работен режим- ям вафла......и към пет съм приключил.Тогава си правя вечеря.Отива един ръчен хляб , много зарзават и време-колкото ми е кеф да отделя да завърша деня.За другия мисля като се и ако се събудя.

ПС: Все още мога да облека абитюрентският костюм- стрххотен италиански , двуреден,но си го поръчах в дружба с нормални ревери и да- от габровско сукно, другият от суров лен с копринен вътък и един графитено сив с незабелижима нишка виолетово райе бриони в три части както и любимият ми -в стил маоистка куртка . но с права якичка от английско сукно в почти черно синьо.За съжаление , макар и периодично да излизат на мода- се чувствам в тях като сгоден циганин и се налага да ходя само на театър с тях

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #614 -: Юли 07, 2021, 20:54:58 »
Като спомена за вафла, да припомня мнението на бивш колега :"Вафла лайно не прави.". Спомням си че академик Амосов споменаваше, че най-добре за организма било липсата на режим, нередовността де. Бях си купил една негова брошурка, след интервюто на Кеворкян. Ядеш, когато ти се яде. Преди години един лечител, не възрастен при това, споделяше че се храни веднъж дневно.
« Последна редакция: Юли 07, 2021, 22:10:59 от dabedabe »

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #615 -: Юли 07, 2021, 21:02:38 »
Вярно е.Спомням си омразата към кюфтенцата със собствен сос.Кутия- две лайна и същият дъх в устата.На четири вафли боровец диверсионната група на трета армия лежеше в копривата 24 часа ,като само пикаеше в бозяно шише.Не раздаваха памперси.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #616 -: Юли 07, 2021, 21:08:43 »
То вафли всеки хапва. Така дойде думата.

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #617 -: Юли 07, 2021, 21:25:36 »
всъщност пробвал ли си "вафли"-от Съюза мама докара "вафленик".Не че бяхме възхитени-предпочитах катми на сач.След годии го ползвах за "брускети"-разбирай "препечени филийки"

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #618 -: Юли 08, 2021, 16:21:00 »
Обичам гофрети, на които останалата Европа казва вафли / от Съюза на кайзера майка му е донесла гофретник по нашему./ В един леден берлински ден се забихме в някакъв мрачен квартал и мрачното му кино /беше през 80-те/ да гледаме ''Отвъд Африка'' с Мерил Стрийп и Робърт Редфорд. Близо месец дебнахме за билети, но се добрахме до заветни два такива, чак когато филмът тръгна извън центъра на столицата. Излязохме, студено, тъничък остър вятър идва откъм Шпрее, а една стринка продава гофрети в нереално крехко и светло стъклено павилионче. Щедро маже ябълков мус върху тях, сгъва на 4 и ръси пудра захар отгоре. Мммм. От тогава ги обичам и винаги ще помня филма, студа и колко млади бяхме.

Памфуций

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #619 -: Юли 08, 2021, 16:48:15 »
Днес пробвах една интернетна рецепта:
https://avitohol.name/treska-varhu-kanape-ot-zele-prosto-i-niskokalorichno/

Треска върху канапе от зеле ,
Само дето не беше котлет от треска, а филе от лаврак, а канапето - от спанак.  :bigok:

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #620 -: Юли 08, 2021, 22:28:03 »
хмдаҐ.Ґ.Ґ.Лавракът и без канапе си е лаврак ако не го овъглиш

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #621 -: Юли 09, 2021, 19:35:57 »
Един од най-приятните моменти фкухнята е пърженето на кюфтета.

Тва да гледаш как цвърчи и как топи размерите си, докато накрая се превърне фобикновена хапка - безценно  :0007:

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #622 -: Юли 09, 2021, 19:59:39 »
Да си дойдем на думата. Утре купувам към 600 грама скариди и 2 кг. миди. Розето, водката, доматите (розови нагърчени, по 650 грама всеки), краставиците "Гергана", водката са осигурени. В неделя, след като се потрудим, както е дал Господ, ще подредим софрата. Трябва и да се отдъхва. Активно. Има и промоция на пастърма. 600 грама не ще навредят като запас за близкото бъдеще. Преди си произвеждах сам от свинско каре или врат, но се отказах. Не си струва. По-добре от мен я правят.
« Последна редакция: Юли 09, 2021, 21:17:47 от dabedabe »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #623 -: Юли 11, 2021, 14:06:29 »
фъст. мъсло + гурчица = бесценно замазане на брускети или просто като артистична добавка върху издълбани домати с пълнеш от каперси, стъргано пармиджано, ситно накълцан артишок и чия  :0007:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #624 -: Юли 18, 2021, 18:29:14 »
А аз предлагам тук нещо, което няма нищо общо с кюфтаците,
като претполагам, че е пуснато ф Кафуланд заради екстремните горещини ...  :0007:

Don Simon Sangria – Algeira
, независимо от това, че напитката е испанска по произход!!!

В шикарна пластмасова бутилчица от 1.5 литра, с пъстър етикет в червено, който обхваща цялата бутилка, с надписи на няколко езика, включая китайски и арабски …

Red wine cocktail – vin rouge aromatisE

World’s No. 1 SangriaLa Sangria no 1 dans le monde

Servir tres Frais – Serve Chilled!!!

À votre santé!!! :beer:

P.S. И накрая да попитам нещо, което ме интересува лично!

Вероятно някои от вас, които владеят френски /или поне си имат представа от този език!/, са забелязали, че на места липсват типичните френски ударения.

Дали аз ги имам на клавиатурата си /щото лаптопът ми е сравнително нов!/ и не знам къде са и как да ги използвам, или пък трябва да се инсталират допълнително, за което въпросът ми е КОЙ и КАК?!?

За което, евентуално, благодаря предварително!!!



Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #625 -: Юли 18, 2021, 18:34:00 »
Вероятно някои от вас, които владеят френски /или поне си имат представа от този език!/, са забелязали, че на места липсват типичните френски ударения.

Дали аз ги имам на клавиатурата си /щото лаптопът ми е сравнително нов!/ и не знам къде са и как да ги използвам, или пък трябва да се инсталират допълнително, за което въпросът ми е КОЙ и КАК?!?

ами потърси как в windows 10 се слагат диакритични знаци :m1273:

иначе ги имаш, но трябва да ги потърсиш или най-малкото прочетеш.
the lamers club honourable member …

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #626 -: Юли 18, 2021, 18:38:46 »
ами потърси как в windows 10 се слагат диакритични знаци :m1273:

иначе ги имаш, но трябва да ги потърсиш или най-малкото прочетеш.

Не знам дали си забелязал, че най мразим да търсим и да четем, а за разбиране – хич да не говорим!!! :lol:

Anyway,

« Последна редакция: Юли 18, 2021, 18:49:24 от Джиджи »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #627 -: Юли 18, 2021, 18:48:09 »
Вероятно някои от вас, които владеят френски /или поне си имат представа от този език!/, са забелязали, че на места липсват типичните френски ударения.

Дали аз ги имам на клавиатурата си /щото лаптопът ми е сравнително нов!/ и не знам къде са и как да ги използвам, или пък трябва да се инсталират допълнително, за което въпросът ми е КОЙ и КАК?!?

За което, евентуално, благодаря предварително!!!

Дете прекрасно, зависи на каква клавиатура пишеш. Аз имам стандартна английска, но си знам къде са ми клавишите когато превключа на френско разположение. Аз и български знаци нямам, защото съм се научила да пиша на сляпо.
Най-просто речено, включи "френския" и ще си намериш ударенията. На лаптоп пиша само в краен случай, инак си нося клавиатурата, така че не зная как е при неговите клавиши. Френските ударения са горе в дясно, където обикновено са ти скобите на английски.
« Последна редакция: Юли 18, 2021, 19:12:19 от Ной »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #628 -: Юли 18, 2021, 18:50:54 »
Дете прекрасно,
И на теб, НойЧе

Още утре си викам компютерния гуру фкъщи, за да ми е по-лесно!!! :lol:

А на теб и на г-н Принца – À votre santé!!!

« Последна редакция: Юли 18, 2021, 19:01:18 от Джиджи »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #629 -: Юли 18, 2021, 18:55:48 »
Don Simon Sangria – Algeira,

В мазето нямате ли компот? Доста по-добра напитка е, от кихнало вино в червена бутилчица.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #630 -: Юли 18, 2021, 19:07:35 »
В мазето нямате ли компот?
Доста по-добра напитка е от кихнало вино в червена бутилчица.

Първо, компоти не 'путребяваме, Отврат, по принцип!!!

А туй, за което си хортуваме ф момента с Нойка и г-н Принца, освен че е бир парче г@з@рия, е толкоз приятно ф тез неимоверни жеги, че – изстудено comme il faut! – започва бавно да се топи до мен в бутилчицата, въпреки че ф момента съм сама, тъй като моите хора запрашиха вече към морето!!!   :bigok:

А и сигурно забелязваш, че моят френЦки започва вече да се завръща!!!
:0007:

« Последна редакция: Юли 18, 2021, 19:31:27 от Джиджи »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #631 -: Юли 18, 2021, 19:13:27 »
Джи, наистина при избора между купешка сангрия и компот, и аз ще гласувам за второто. Чиста химия, можеш със същия успех да пиеш водни боички с овкусител (което и вероятно има в бутилката).

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #632 -: Юли 18, 2021, 19:19:38 »
Джи, наистина при избора между купешка сангрия и компот, и аз ще гласувам за второто. Чиста химия, можеш със същия успех да пиеш водни боички с овкусител (което и вероятно има в бутилката).

ако, предвид портокалската диаспора, фканада се предлага виньо верде по магазините, пробвай го.

не е сангрия, разбира се, но е фраздела на алкохолните напитки

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #633 -: Юли 18, 2021, 19:23:19 »
ако, предвид портокалската диаспора, фканада се предлага виньо верде по магазините, пробвай го.

не е сангрия, разбира се, но е фраздела на алкохолните напитки
Продава се, дай акъл кое да поръчам!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #634 -: Юли 18, 2021, 19:30:31 »
Продава се, дай акъл кое да поръчам!

Гледай по-скоро по региони - от Алентежу е доста добро.

Но цените ви са зверски, виж по-скоро дали няма някой сайт, насочен към портокалската опщност, некое местно малинчо примерно, щото при €2-3 цена на доста добри вина по магазините тук, при вас търсят 5-6 пъти по тия цени като минимум.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #635 -: Юли 18, 2021, 19:32:18 »
При нас има алкохолен борд, не може Малинчо да поръчва вина.
Но това ми хвана окото, защото обичам мехурчета!

Струва ли си опитването?

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #636 -: Юли 18, 2021, 19:37:22 »
Абе, вий двамата по-горе, що не ме оставите да си изпия спокойно сангрията, след като аз съм ви я препоръчала!?!  :t0135:

Кво мъ интересуват ваште цени и прочее подробности, след като тая нощ ше мога да сънувам на френЦки ...

Благодарение на сангрията!!! :0005:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #637 -: Юли 18, 2021, 19:49:33 »
При нас има алкохолен борд, не може Малинчо да поръчва вина.
Но това ми хвана окото, защото обичам мехурчета!

Струва ли си опитването?

Да, струва си.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #638 -: Юли 18, 2021, 19:51:08 »
Произношението е по-важно. Аз преди повече уважавах франчушките, ама с тоз макарон  ... . Иначе и аз като Ж. Желев (лека му пръст!) съм и чать-пать франкофон.
« Последна редакция: Юли 18, 2021, 19:58:10 от dabedabe »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #639 -: Юли 18, 2021, 19:56:53 »
е толкоз приятно ф тез неимоверни жеги,

Добре, де. Какво ти пречи ти да си направиш домашна сангрия? Зимаш некво скапано розе, кълцаш вътре квито плодове намериш в хладилника, слагш малко Zup или комплот, лед и те ти сангрия. Да, утре ще те цепи кратуната, ама нали днес си се "разхладила" ...

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #640 -: Юли 18, 2021, 19:58:49 »
Да, утре ще те цепи кратуната, ама нали днес си се "разхладила" ...

Ами тя, кратуната ми, не че вече ме цепи, ама май вече започва да се замайва, щото довършвам бутилчицата ...  :lol:

И така, "разхладена", се запътвам първо към телевизора, а след мноо малко – най-вероятно и към любимото легълце!!!  :m1924:

« Последна редакция: Юли 18, 2021, 20:14:54 от Джиджи »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #641 -: Юли 18, 2021, 20:12:48 »
Ами тя, кратуната ми, не че вече ме цепи,

Пий си "брезички" и си джиткай. Най-доброто за това време на годината.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #642 -: Юли 18, 2021, 20:48:26 »
К' ва излезе тя? Сангрията била за простолюдието. Като божолето и чампанцкото. Не се имам за прекаран, бидейки индиферентен.

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #643 -: Юли 18, 2021, 20:50:31 »
за сангрия ти трябва червено вино.Черно!Концентрат докато стане розе- ако няма кишаса-(което си е промишлен спирт) става с евтин бял ром.В краен случай-медицински спирт.Цитруси и ошаф за алиби.Трябва да се пали с клечка кибрит.Това е домашна сангрия.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #644 -: Юли 18, 2021, 21:01:19 »
К' ва излезе тя? Сангрията била за простолюдието

Абсолютно! Само пейзаните са набивали сангрия. Същото като нашия пелин. Лекуваш кихнало вино с квото имаш под ръка. Онея ръгат много плодове, ние ръгаме дюли и билки. Кампари, Мартини и Върбани са същото. Скапано, лекувано вино.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #645 -: Юли 18, 2021, 21:01:30 »
Ама тука някои нарекоха розето боклук. Определено не съм съгласен.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #646 -: Юли 18, 2021, 21:04:55 »
Определено не съм съгласен.

С кое не си съгласен? Че има хубаво розе и скапано розе ли?

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #647 -: Юли 18, 2021, 21:08:06 »
Не знам дали си забелязал, че най мразим да търсим и да четем, а за разбиране – хич да не говорим!!! :lol:

ами аз за какво ти го казвам това -- то четенето сляпото окато прави, ако и да мрази то да го прави :lol:
the lamers club honourable member …

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #648 -: Юли 18, 2021, 21:19:01 »
Розето сравнително отскоро става мода. Аз съм му почитател, щото дорде бях мераклия лозар, в лозето имаше 4-5 сорта и се формираше розе. Пивко, приятно, ароматно. Не съм прекалено претенциозен.

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #649 -: Юли 18, 2021, 21:28:52 »
Розе от южният бряг е легендарно и вече изчезнало вино, бираджии нещастни.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #650 -: Юли 18, 2021, 21:35:17 »
Розето сравнително отскоро става мода. Аз съм му почитател, щото дорде бях мераклия лозар, в лозето имаше 4-5 сорта и се формираше розе. Пивко, приятно, ароматно. Не съм прекалено претенциозен.

Са, тука трябва да уточним, че много вина изглеждат на розе, но не са розе. В домашни условия трудно се прави истинско розе. Просто бялото оксидира и порозовява. Във винпромите минава през вакуум. И наистина е купажно вино.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #651 -: Юли 18, 2021, 21:44:52 »
Аз ти казвам, че цветът му беше розе дорде свърши, и вкусът му беше перфектен, особено последната бутилка. Що ли си губя времето да обяснявам на аджамии.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #652 -: Юли 18, 2021, 21:54:20 »
Що ли си губя времето да обяснявам на аджамии.

Ти си аджамия! Говориш с пияч-професионалист. Първото си вино направих в 5-и клас. Първата си ракия - в 6-и. Във всяка селска къща ще ти сервират "розе". От асмата. Ама само на цвят.

Неактивен Mae Ashi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1265
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #653 -: Юли 18, 2021, 22:18:21 »
Първият ми опит със сангрия си беше доста автентичен - в едно село в Андалусия. Пек, около 45-градуса, имаше някакъв летен празник. Младежите подготвяха сангрията в две бъчви, с по една огромна буца лед в тях. Наливаха червено вино (да! почти черно си беше), девойките пускаха нарязани на дребно, белени праскови. Кога бяха добавили концентрат и какъв, не помня. А и периодично, преди още да се е стопил напълно леда, се правеше "опитване"... Идеята на домакините след пладне да ме разведат да ми покажат селото не беше от най-сполучливите.
След това сме си правили с колегите и тук, с червено вино и ром. Специално добавянето на кумкуат е адски добър щрих  :thup:

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #654 -: Юли 18, 2021, 22:22:02 »
Първата си ракия - в 6-и. Във всяка селска къща ще ти сервират "розе". От асмата. Ама само на цвят.
Бидейки с изчерпани запаси, не мога да продължа академичния спор. Утре ще заредя и можем да продължим.
« Последна редакция: Юли 18, 2021, 22:28:05 от dabedabe »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #655 -: Юли 18, 2021, 22:31:04 »
Наливаха червено вино (да! почти черно си беше), девойките пускаха нарязани на дребно, белени праскови.

Чай са! Ти искаш да ми кажеш, че никога в България не си пил червено вино с лимон в каната? Или с ябълки, или с дюли, или с лимоната (сайдер)? Ми, то е също.  И целта е една и съща - как да излкуваме виното. В странджанските сла навсякъде ще ти сложат нещо в каната с кадарката. Иначе не се пиЕ.

Неактивен Mae Ashi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1265
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #656 -: Юли 18, 2021, 22:39:37 »
Чай са! Ти искаш да ми кажеш, че никога в България не си пил червено вино с лимон в каната? Или с ябълки, или с дюли, или с лимоната (сайдер)? Ми, то е също.

Ама те слагат концентрат, най-вероятно беше ром. Иначе, пила съм с ябълки, а с лимонада никога не ми е харесвало. Абе не е моето питие сангрията, определено. Ако ще е вино, да е само вино. Виж, друго интересно лятно питие е кайпиринята. Но напоследък карам по рецептата на Кайзера за джин с тоник  :t0328:
 

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #657 -: Юли 18, 2021, 22:51:06 »
Ама те слагат концентрат, най-вероятно беше ром.

Не! Това не е в рецептурника! В сангрия концентрат не се слага. Това е било неква местна инвенция. Като наща "циганка" (мастика + ракия). Да се отрежеш бързо. Но мешането на вино с плодове, лимонади и кво ли не у нас е традиция. Чисто скъперничество - удвояваш количеството със същия ефект. Литър вино с литър лимоната прави три литра.
Иначе, жин и тоник е ОК за жегите. Също и "брезичка" (мента, много лед, лимон и газирана сода)

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #658 -: Юли 18, 2021, 23:03:37 »
кайпиринята е домашната версия на сангрията -последната се продава и в кенчета- почти кат "крадецът на ябълки" в залежали бирени бутилки(любимият ми сайдер)Просто разлика в етикета и диалекта.Домашната сангрия винаги е брутално подправена с конценрат.В един случай - в бар в Бургас, ентусиазиран испанец наля и коняк.Идеше ми да го убия- как ще лиснеш половин кило Хенеси в тоя буламач, като дори царкировка върши същата работа,кат сме решили да си докараме качествен махмурлук(макар че според брат ми- удар с тежък тъп предмет е същата работа- в несвяст за половин денонщие, след това главоцеп, гадене и проблеми с вестибуларния.....май има хляб в тая идея- бар "Тук ще се отцепите от раз" )

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #659 -: Юли 18, 2021, 23:15:58 »
Бе туй Хенеси що толкоз скъпо? Тез хора не мислят ли за народа?