Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 12:54:42

Автор Тема: Кюфтета и пресни суджуци  (Прочетена 119191 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1500 -: Януари 02, 2022, 17:25:55 »
Такааааа...
Пръво - рецептата с тиквата и другите подробности мноо ми хареса и щото ми хареса завторих и споделям:
-Стафидките - киснене в коняк /ром още по добре-пробвано/.
- Без канела, канелата придава малко неприличен цвят на пълнежа. Ванилия стои по добре.
- Тиквата! Белите не са толкова вкусни като жълтите /цигулки/. Има такива, които са доста обемисти долу, а тънки нагоре /абе малко арабска хубост падат  ;)/ и вършат по добра работа. Отрязва се горната част така, че тиквата да си остане пак затворена и след това се изрязва капачето. Нататък - по същият начин.
- печенето - аз пеках 5 часа, след това прехвърлих в купа която точно пасва на тиквето и започва ено рязане на хоризонтални сегменти, като предварително с много остър нож се обрязва кората. Така получение сегмент се срязва вертикално на парче според консуматора и с плоска лъжица се поставя в чинията му заедно с част от пълнежа. При третия опит може и снимка да пратя.
Евнтуални експерименти:
-каня се накисването на стафидките да го направя в мента.
-сместа мляко- яйце да я увелича, тъй че отгоре да се получи нещо като карамелизирана кора /за фасон, а и сместа да изглежда повече като крем/
Въпрос - пеках на 1600 и намалих половината време на 1500. Съвети???
Ако си слагал орехи, те също дават малце неприличен цвят.
В тукашното наше село такива големи цигулки няма, но ме навяваш на мисълта, че мога да спретна малки порционни! Хем по-малко печене от цяло прасе, хем декорация. Единствената трудност ще е да улуча точно кухината, че при малките е малко сложна историята.
Мисля си какво би станало, ако ръгна ашурето в тиквата да се пече, отгоре залято със сместа от яйца с мляко. Майката на едно старо гадже правеше най-великото ашуре във вселената, со все семки, боб и стафидки плюс всички сушени плодове, с които пазарът разполагаше. Трябва да опитам!

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1501 -: Януари 02, 2022, 17:58:19 »
Quote (selected)
Ако си слагал орехи, те също дават малце неприличен цвят.
Сложих!
И следващият път смятам да ги смеля добре, щото пропуснах че няма да правя печена тиква с мед и орехи, където е добре да хрупа нещо.
За уцелването - долу горе преценявам къде да режа - където долната сфера започва да преминава в горния цилиндър. и правя капачето в самия срез на тиквата.
Ако се получи по надолу и навлезеш в кухината - ми резни нагоре да да стане капаче и ако толкова пък се плъзга - перни му две клечки за зъби като пирони да крепят капачето след като напълниш тиквето и - пей сърце.
Квото артиса от тиквата - има и за тиквеник, отделно печене и т.н.
  :bigok:
Quote (selected)
че мога да спретна малки порционни!
И да - една прилична цигулка, на която долната част остана около 1,5 кила, стигна доволно за две семейства, едното от които с два малки мъжки дзвера на 2 и 5 г.
Яшни!
Смятай там - просто ли, сложно ли тройно правило - май ше стигне като теоретична основа за вкуснотията.
« Последна редакция: Януари 02, 2022, 18:07:16 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1502 -: Януари 02, 2022, 18:54:31 »
Quote (selected)
Аз захванах една зеленчукова супа.

Квото имаш в наличност - на 4 литра тенджера един нарязан на едро морков, два картофа, обрезки от целина, глава лук нарязана как ти падне, може и остатъци от тиквички и чушки, дръжки от магданоз и вариш със супена лъжица сол и супена лъжица олио. Когато почне да ти се размазва моркова, махаш от котлона. Кеф ти блендер, кеф ти  пасатор. Следиш гъстотата и задължително добавяш бучка масло. Трябва да е по-рядко от боза. Ако решиш да се глезиш, можеш и 30 гр. сметана или прясно мляко. После това действие, задържително субстанцията  на котлона да ти кипне от четири страни.  Процедура отнема около 40 минути.
За необходимата гъстота се добява някаква течност, ако е необходимо, затова зелечунците ги вариш с по-малко вода

п. п. Ако ще правиш крем супа от спанак, слагай половин чаена лъжичка индийско орехче
п. п. Крутоните са задължителни

Иначе предложената от теб рецепта е кулинарен кошмар
« Последна редакция: Януари 02, 2022, 19:08:32 от Aсол »

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1503 -: Януари 02, 2022, 19:40:45 »
Кусах си я аз. Превъзходна. Ще ме бъзика Джузепе, пък той с някакви тикви се занимава. Съкровището категорично се дърпа, ма аз ще си я утилизирам охотно набързо. А се канех да карам минималистично. Ма как да стане, като така добре ми се получават нещата? Успокоявм се, че докато човек има апетит, е що годе здрав. Рекох днес да уважа себе си с бургаска мускатова и мавруд. Наздраве!

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1504 -: Януари 02, 2022, 20:06:58 »
Quote (selected)
Съкровището категорично се дърпа
Явно си допуснал ти грешката да и четеш за приспиване ИК.
Ако пък не - все още имаш шансове.
 :smokin:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1505 -: Януари 02, 2022, 20:16:03 »
Ще изразя отношението си с мълчание.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1506 -: Януари 02, 2022, 20:42:47 »
Ще изразя отношението си с мълчание.
Мъ! Смееш ли с друго?
Ми ако чете, а?
Ааааа!
 :t0135:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1507 -: Януари 02, 2022, 20:54:20 »
Разочароваш ме. А мислех, че не греша в преценките.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1508 -: Януари 02, 2022, 21:11:59 »
Разочароваш ме. А мислех, че не греша в преценките.
Какъф човек си ти!
Отиде ми съня!
 :smokin:
Лека!
Отивам да се пробвам.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1509 -: Януари 02, 2022, 22:54:05 »
Разговаряме бе, човек. Утре може те похваля. И мен като ме скастрят ме боли. Ма ша са научим, животът е пред нас, дет' има една дума.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1510 -: Януари 30, 2022, 09:30:49 »
Съкровището скопоса баница с кисело зеле. Стана мозък! Вита с дебели листа. Пълнежът - задушено кълцано кисело зеле с шарена сол, черен пипер и кимион. И сирене. Непременно пробвайте!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1511 -: Януари 30, 2022, 09:59:41 »
И сирене. Непременно пробвайте!

Сирене на кисело зеле е кощунство. Киселото зеле крещи за кайма. Гибаница с кисело зеле и кайма е класика в жанъра.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1512 -: Януари 30, 2022, 10:22:50 »
Рецепти разни, има поне 50 - 60. Това ни е сефте и много добре се получи. Скоро правихме с праз. Също добре стана. По-често правим със спанак или лапад.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1513 -: Януари 30, 2022, 11:39:14 »
Рецепти разни, има поне 50 - 60.

Баница можеш да правиш с каквото си искаш. Може свободно да се експериментира. Английските пайове са баници с всякакви видове меса и сосове. Наскоро ядох една гибаница с лютеница и сирене (омешани). Също е много добро. Но в хубавата баница трябва да има мърша. Силажите не са вкусни.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1514 -: Януари 30, 2022, 11:43:56 »
Месото не е проблем. Не сме пробвали баница с коприва. Но ще, скоро. Ще докладвам.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1515 -: Януари 30, 2022, 19:03:03 »
Месото не е проблем. Не сме пробвали баница с коприва. Но ще, скоро. Ще докладвам.
Пак кусах. Перфектна. За  баница с кисело зеле става дума. Побързайте, дорде има кисело зеле! Няма да съжалявате.
« Последна редакция: Януари 30, 2022, 19:18:31 от dabedabe »

Неактивен Mae Ashi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1265
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1516 -: Февруари 10, 2022, 15:01:35 »
Да вдигнем малко зах.., темата  :tongue_:
Бишкотени пастички: бърз десерт, ако решат да ви изненадат гости.
Трябват ви:
- пакет бишкоти Савоярди, ок. 300 мл прясно мляко (с малко захар или хич, половин ампула ромова есенция или друга, по избор)
- за крема: 250 г. маскарпоне, 200 мл течна сметана, 100 гр кристална захар (по желание може да намалите), настъргана лимонова кора, ванилия.

Забърквате си крема: с миксер маскарпонето и захарта. Добавяте разбитата на сняг сметана, ванилия и лимон. Бишкотите се натапят за секунди от двете страни в млякото. Това е най-тънкият момент. Ако ги задържите повече, получавате попара вместо пасти. Нареждате ги в плато. Шприцовате кремчето (е, и с лъжичка става). Похлупвате с друга бишкотка. Украсявате с разтопен шоколад и кокос, или смлени орехи. Добре е да престоят на хладно поне за час-два.


Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1517 -: Февруари 10, 2022, 15:24:29 »
Ако ги задържите повече, получавате попара вместо пасти.
:crying_with_laughter-3302:

Изглеждат идеално!
А в кафенце могат ли да се натопят и да станат мини тирамисуни?

Неактивен ohubohu

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 771
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1518 -: Февруари 10, 2022, 15:27:33 »
Спрете се бре! Огладнях...

Неактивен Mae Ashi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1265
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1519 -: Февруари 10, 2022, 15:48:19 »
А в кафенце могат ли да се натопят и да станат мини тирамисуни?

Естествено! Само да не е топло кафето  :ok:

https://youtu.be/DD97YL3wZ-w

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1520 -: Февруари 10, 2022, 16:27:47 »
Бишкотените творби изглеждат като ''искам още, калориите да си гледат работата''. :ok:
Аз обичам да топя бисквитки всякакви, дори поизсъхнал /ако оцелее до това състояние/ кекс в горещо кафе. Не трябва да киснат - топвам, веднага вадя и вдигам нагоре. Така повечето оцеляват, без да се разтекат като рядка кашица по пръстите ми, или в чашата. Проба-грешка му е майката на перфектния тайминг без разпад. ;)

Неактивен mercury

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 80
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1521 -: Февруари 10, 2022, 20:03:44 »
Мае, тия пастички изглеждат превъзходно. Особено на човек, който от 2 януари не е ял нищо месно, тестено и захарно. Карам го предимно на зеленчукови супи (видях, че Асол е писала за такива) - днес правих една с праз, моркови и картофи. С масълце. Божествено нещо!

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1522 -: Февруари 11, 2022, 17:49:13 »

Нещо не мога да докарам снимката. :t2334:
https://imgur.com/a/gRAhtLy
« Последна редакция: Февруари 11, 2022, 18:10:14 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1523 -: Февруари 11, 2022, 17:52:01 »

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9366
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1524 -: Февруари 11, 2022, 18:25:21 »
Щото не влизам в тая тема особено, ма днес се чудя кво да правя, та видях бишкотените пастички.
Много бърза, лесна и вкусна тортичка, която правя тук.
Бисквити, маскарпоне, заквасена сметана, пудра захар и ред бисквити, дебел ред от сместта, ред бисквити и т.н. Най-отгоре може настърган шоколад и всякаква украса. 2 часа в хладилника, облизваш си пръстите. Най-често с канелени бисквити Speculaas (Спекулос), ама става с всякакви, с хрупкави е по-хубава.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1525 -: Февруари 11, 2022, 18:52:58 »
Нещо като тирамису?
Вие си ги избрахте!

Неактивен Mae Ashi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1265
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1526 -: Февруари 11, 2022, 19:12:08 »

Нещо не мога да докарам снимката. :t2334:
https://imgur.com/a/gRAhtLy



Буратино, това прилича на закуска за шампиони!  :t0301:

Хинт: като застанеш на снимката, десен клавиш върху нея > copy image link. И използваш вече този линк (в случая "https://i.imgur.com/FQfnlev.jpeg"). А не онзи към сайта на imgur ("https://imgur.com/a/gRAhtLy").

Неактивен Mae Ashi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1265
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1527 -: Февруари 11, 2022, 19:17:18 »
Щото не влизам в тая тема особено, ма днес се чудя кво да правя, та видях бишкотените пастички.
Много бърза, лесна и вкусна тортичка, която правя тук.
Бисквити, маскарпоне, заквасена сметана, пудра захар и ред бисквити, дебел ред от сместта, ред бисквити и т.н. Най-отгоре може настърган шоколад и всякаква украса. 2 часа в хладилника, облизваш си пръстите. Най-често с канелени бисквити Speculaas (Спекулос), ама става с всякакви, с хрупкави е по-хубава.
:well_done-1299:
Кремчето маскарпоне + сметана няма грешка! Независимо дали с разбита на сняг течна сметана или заквасена.

За тирамису трябват още няколко важни неща: вино марсала, еспресо и крем забайон. Някой може да каже, че става и с ром, не че не може... ама не е Ран (както казва Кайзера). Ето една изпробвана рецепта :)))
Quote (selected)
На десерта Тирамису приписват способността да повдигне духа и настроението. От там идва и името му на италиански „Tirami su“, което трябва да означава „Повдигни ме“.
https://www.kulinarno-joana.com/2009/02/tiramisu/

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1528 -: Февруари 11, 2022, 19:22:52 »
Благодаря, Мае.
Не съм млад, тоя тиган бая яйца е видял, с големи, с двойни жълтъци, ама три жълтъка сефте. :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1529 -: Февруари 11, 2022, 19:32:49 »
Петото яйце е убиец.
С три желтъка.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1530 -: Февруари 11, 2022, 19:38:43 »
За него се борех, докато набарам телефона щях да ги препържа.
Иначе тигана си събира 7 яйца, с половинката ги ядем два дена, кога бяха тук и ламите два тигана не стигаха.
Ама отлетяха.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1531 -: Февруари 12, 2022, 07:16:08 »
*

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1532 -: Февруари 12, 2022, 07:18:55 »
Благодаря, Мае.
Не съм млад, тоя тиган бая яйца е видял, с големи, с двойни жълтъци, ама три жълтъка сефте. :t0328:
И на мен това ми направи впечтление: аз от доста време купувам една марка (Amish Jumbo). Не цена не са чак кой знае колко по-скъпи, но от всяка дузина излизат барем 4-5  с двоен жълтък. С 3 жълтъка не съм виждал - ни на село ни тук...Тия да не са нещо ГМО?
За закуската за шампиони - ня мен ми липсва сланинка и червен пипер!
Една мисъл: ако заложим такива яица под една квачка дали ще се излюпят 2 или 3 пилета от всяко? :lol:

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1533 -: Февруари 12, 2022, 07:19:29 »
*

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1534 -: Февруари 12, 2022, 08:07:54 »
Домашни яйца, от "свободни кокошки".


Quote (selected)
Соня Лиу, специалист по птици в Университета в Сидни, цитира данни, че на всеки 25 милиона пилешки яйца има само едно с три жълтъка. Тя отбеляза, че не е било лесно да се снесе такова яйце.
https://bg-voice.com/%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D1%80%D1%8F%D0%B4%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%BE-%D1%8F%D0%B9%D1%86%D0%B5-%D1%81-%D1%82%D1%80%D0%B8-%D0%B6%D1%8A%D0%BB%D1%82%D1%8A%D0%BA%D0%B0/
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1535 -: Февруари 19, 2022, 09:16:33 »

Явно една от новите ярки е рецидивист.
Пряк потомък на триглав змей. :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1536 -: Март 05, 2022, 00:05:05 »
имам питанка: тукашната сланина на външен вид е отлична, обаче органолептичния анализ я отхвърля, сиреч е жилава. трябва да я режеш буквално прозрачна, което е хам уморително, хем отнема от времето, когато отпийваш от водката/ракията и се наслаждаваш на чувството.

та как се окрехкотява сланина? намерих тука ена рецепта
Quote (selected)
сланина - количеството е от едно прасе
МАРИНАТА
морска сол - 1 килограм
захар - 3 с.л.
вода - 5 литра

Сланината се измива и нарязва на дълги парчета, за да може по-плътно да се наредят в буркана.

В тенджера на котлона се слагат водата, солта и захарта. След като заври се пускат парчетата сланина за малко (около 2-3 мин.), колкото да си сменят цвета. Вадят се и се редят плътно в буркани - 800 грама.

Изчакваме маринатата да изстине и заливаме сланината.

Може веднага да се консумира.

ся, аз няма да вземам сланина колкото от ено прасе, тука е на порциийки по 250-300 грама. тази рецепта бива ли я, в смисъл то не е проблем да я преизчисля и да я направя като за по 1-2 парчета.

реки, знам че четеш, питай моля кайзера, той е по разни такива неща, със сигурност ще знае кое как.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1537 -: Март 05, 2022, 00:40:29 »
Ний изядаме кило сланина на година. От Кауфланда при промоция. Крехка е. Гледам да е дебела.

Неактивен Imko1

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 180
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1538 -: Март 05, 2022, 01:51:22 »
имам питанка: тукашната сланина
Един приятел вари сланината в зелев сок. По спомен от обясненията му пробва често, за да не стане мека и лигава. Не знам колко е спешно, но като го видя ще разпитам и ще споделя...

Друг я опушва по много примитивен начин. Издънил е ламаринена тенекия за сирене  (като е опънал няколко тел в единия край) и с този уред захлупва електрически котлон. На плочата поръсва дъбови или букови стърготини (не помня точно какъв вид, но е опитвал със стърготини от дървото ябълка и с тях е най-доволен) и включва котлона. Казва, че като почне да вижда признаци на дим намалява котлона на първа степен. В това време нарязаната сланина закача на телени куки по теловете в горния край. След 30 до 60 минути хем сланината е опушена до златист цвят, хем е омекнала. Вероятно капе мазнина при опушването...
Предполагам, че продължителността зависи и от мощността на котлона, и колко дебели са парчетата сланина, и колко мека трябва да стане. Трябва да се пробва.
И прави всичко това на терасата. Представям си съседите му като им замирише какво изпитват, ама това е друга тема...
« Последна редакция: Март 05, 2022, 02:04:41 от Imko1 »

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1539 -: Март 05, 2022, 17:07:33 »
Quote (selected)
Един приятел вари сланината в зелев сок.
Аз също и що си мисля, че съм пускал рецептата и тук?
Начи - след като заври зелевия сок /може да се купи от някакъв пазар ако нямаш, трябва малко/ пуска се ненарязаното парче и ври 5-8 мин.
Предварително си подготвил скилидки чесън нарязан на клечки, червен пипер /аз слагам лют/ и фино нарязан праз.
Може по желание и някаква друга зелена подправка /самардала напр./
Сварената сланина се дупчи с остър нож и се шпикова с чесъна през около 2 см.
След това се овалва в микса пипер и праз, слага се в найлонче и веднага във фризера.
Вади се току преди консумация, защото замръзнала може да се реже на мнооого тънки филийки - останалото - пак във фризера.
Станала е крехка и мммм - чудо за водка, вино или ракия!
« Последна редакция: Март 05, 2022, 18:11:28 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1540 -: Март 05, 2022, 17:45:03 »
Ей, прияде ми се. Ний по принцип сланинката около Коледа някъде. Моят календар е наситен. Трябва има място и за шкембе, агнешки главички, чревца, миди, охлюви и прочее. Ахтаподи примерно. Акулите и чернокопа винаги. Разложена скумрия по-рядко.

Неактивен Imko1

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 180
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1541 -: Март 05, 2022, 17:55:28 »
Начи - след като заври зелевия сок ... пуска се ненарязаното парче и ври 5-8 мин.
Току що разпитах за "технологията" моя човек. Наподобява описаното от Бепе. Преди да сложи да заври зелевия сок той слага 3-4 дафинови листа и половин пакетче чер пипер на зърна. След като заври в тази марината пуска сланината за 5 минути. Парчетата са с размер да се събират в съдинката. След това както е писал Бебе.
Да ти е сладко!... :)

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1542 -: Март 05, 2022, 18:21:14 »
Quote (selected)
Ний по принцип сланинката около Коледа някъде. Моят календар е наситен.
И моя.
Сланината - от декември, до към края на февруари - е, като е студено, ей ся вадя последните 2 парчета.
Тя си върви повече с червено вино. Тънко нарязаните парченца се стоплят бързо и затова е добре наблизо да има и от най добрият пробиотик въобще - зелената българска туршия.
Киселината и особено ако е леко люта компенсират мазния вкус дори и в сравнително по топло време.
Но аз си имам лимит - има ли сняг навън, дори и само да префърча - става, пекне ли слънчице, дори и януари - сланинката се заменя с лютеница, кисели краставички, става и кисело зеле с пиперец и малко олио /не зехтин - олио!/, повече слънце - вече започвам да се колебая между здравата сливовица и червеното, че даже и дегустирам биричката, по малко, за проба - да не съм се повредил нещо бе, то през зимния сезон я черво ще ръждяса, я нещо друго...
Трябва да се знае отзимяването как да се направи!
Наздраве!
 :t0328:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1543 -: Март 05, 2022, 18:59:57 »
благодаря за технологията, винаги е добре да знаеш нещо изпробвано. със зелевия сок има малко проблеми, че не се сещам откъде да се снабдя, ама може да поръчам на баща ми да запази едно шише, и на лято да си го донеса, та да имам за после. отсега си представям физиономията на евентуалния граничар, дето пита както има в бутилката ;)

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1544 -: Март 05, 2022, 19:26:59 »
Е, зер не познаваш някой твой човек, дето пристига от БГ към Коледа.
Ся не ти трябва - късно е, замрази си сланинката във фризера и чакай края на годината - все ще се намери някой да ти донесе бутилка - стига за около 2 кила сланина.
А и цветът напомня шльокавица - да рече - булгарише шнапс!
Пък оня, митничеринъ, ако ще да се похарчи да опита - те такъф е нашия - да си пие от вашия!
Бахгу!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1545 -: Март 05, 2022, 20:58:03 »
благодаря за технологията, винаги е добре да знаеш нещо изпробвано. със зелевия сок има малко проблеми, че не се сещам откъде да се снабдя, ама може да поръчам на баща ми да запази едно шише, и на лято да си го донеса, та да имам за после. отсега си представям физиономията на евентуалния граничар, дето пита както има в бутилката ;)

Бърз вариант за 3-4 дни.
Зелето не става за мезе, но за свинско със зеле става.
И съответно се образува армея(зелев сок).
Морковите ги абстрахирай.
Захарта можеш и да не я слагаш, но с нея става по-бързо.
Тя е нещо като храна за дрождите.
Тьотката добре го разказва.

Хороша закуска! - Квашена капустка!
https://www.youtube.com/watch?v=rvrdQEADtHY

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1546 -: Март 07, 2022, 20:54:38 »
Анонимус, признавам си че съм нещо като - по вода газил жаден ходи, но имаш ли изпитана рецепта за малосольонние огурцы, много ми харесваха, като алтернатива на нашите корнишончета, но оня вкус си е друг.
Иска ми се, живот и здраве, за есента да пробвам един - два буркана.
Имаше некква магия, която съм я загубил.
 :smokin:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1547 -: Март 07, 2022, 21:01:49 »
Анонимус, признавам си че съм нещо като - по вода газил жаден ходи, но имаш ли изпитана рецепта за малосольонние огурцы, много ми харесваха, като алтернатива на нашите корнишончета, но оня вкус си е друг.
Иска ми се, живот и здраве, за есента да пробвам един - два буркана.
Имаше некква магия, която съм я загубил.
 :smokin:

Ще питам Анонимката.
Тя ги прави.

Неактивен Muktata

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 785
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1548 -: Септември 03, 2022, 10:07:09 »
Баща обяснява на сина си. Какво е първото нещо, което трябва да направиш сине, ако стане земетресение докато сме и дома ? “Да застана под рамката на вратата !” - смело заявява малкият… Не, синко ! Първата работа е да си натъпчеш джобовете с кюфтетата и надениците от масата ! Така кучетата търсачи първо тебе ще намерят под руините😀

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1549 -: Септември 03, 2022, 10:12:37 »
Muktata
You made my day!
 :thup: :)))

Но го написа в грешната тема.  ;)
От "Празната тенджера по калдъръма"

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1550 -: Ноември 27, 2022, 20:23:21 »
Филе Елена произведено от Анонимния.
Следващата седмица ще тъпча луканките.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1551 -: Ноември 27, 2022, 20:33:24 »
Филе Елена произведено от Анонимния.
Че то става ли по северните ширини?

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1552 -: Ноември 27, 2022, 21:02:02 »
Филе Елена произведено от Анонимния.
Че то става ли по северните ширини?

Ето го началото.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1553 -: Ноември 27, 2022, 21:12:51 »
Твоето си е цяла манифактура.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1554 -: Ноември 27, 2022, 21:17:38 »
Твоето си е цяла манифактура.

Мъчем се да направим нещо.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1555 -: Ноември 27, 2022, 22:31:17 »
И аз си правя шунка.
По тази рецепта
https://www.youtube.com/watch?v=j6nXr03aAMA&t=2s
Да е жива и здрава каката
Много лесна рецепта. И става муцка

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9366
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1556 -: Февруари 15, 2023, 10:57:23 »
Свинско филе. 12 часа в морска сол. 12 часа във вода, с една смяна на 6 часа, прочетено от групата. Дехидратирано на 71°, предвид прочетеното за вредностите на по- ниска температура,  7 часа. Идва ми малко солено. Другият път ще го обезсоля повече и няма да слагам отгоре подправки. Ще намаля и времето на 6 часа. На вкус е като шунка или филе, но без излишна вода.
В ИП, 8 л. с двата капака
.................................
Месото 600 гр. покрито в сол 24 часа.После 12 часа във вода.6 часа в сушилнята.Оваляно червен пипер и чубрица.
..............................
И първата пастърма в Нинджата😋
Обикновено я правя с бон филе, но тъй като нямаше взех 1.300кг. свински бут и го оставих 48ч.в морска сол обилно поръсен от всички страни. След това измих хубаво месото от солта и го киснах 12ч. във вода. Принципно трябва да са 24ч. за да не много солено, но тъй като не го бях нарязала на парчета, прецених че няма нужда. После нарязах на парчета с дебелина около 3 см., овалях в подправки и пуснах на дехидратор на 75градуса за 7 часа. Но на 6-ия час извадих едно парче и се оказа перфектно изсушено.
......................
Пастърма държах я 48 часа в едра сол,измих я и подуших с кухненска хартия,овалях в червен пипер и чубрица и го изсуши за 7 часа на 70 градуса,следващият път ще пробвам и за 6 часа
Месото е от свинско филе

и т. н.





Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1557 -: Февруари 15, 2023, 13:35:07 »
Браво Кайли!
И снимките хубави  :)))

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9366
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1558 -: Февруари 15, 2023, 14:45:18 »
Не са мои за съжаление. От групата „Сготвено с любимите ни уреди“ са. Аз точно такава джиджавка нямам.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #1559 -: Февруари 15, 2023, 15:43:43 »
Какво нямаш? Дехидрататор ли?
Пусни фурната с вентилатор на 70 градуса, и ето ти дехидрататора. Само внимавай със солта