Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 18:03:04

Автор Тема: "В кръчмето на Керпи" (сериал, съспенс и още нещо) - прогноза 2050  (Прочетена 293644 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Сигурно сте имали култ към банана. У нас не ги душехме и ближехме, а ги ядяхме, докато ги има (след което не ги ядяхме).
Че как да нямахме!!М`чи радвахме им се ,обикаляхме ги ,оставяхме ги да узреят хубай и като омекнеха  стръвно ги изяждахме досущ като канибали бял мисионер, щото тея банани донасяха до нас светлината на демокрацията!!!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
До деветдестте години навсякъде по света ядяха банани и мандарини дкември-януари.
И на запад, и на изток, защото мандарините и бананите зреят в този период на годината.
Хладилните камери ги изобретиха по късно.
Сега и на запад, и на изток, банани се продават целогодишно, но западняците много се веселят с този писък из нашите вилаети- „Ядяхме банани и мандарини САМО по Нова година„
„И ние„- отговарят те.
Това естествено е далечко от истината. Винаги бананите са били налични целогодишно, а това, че у нас са се внасяли само в определен период е друга тема. Освен това, за дълготрайното съхранение на такива плодове основата не е хладилната камера, а отнемането на кислорода в средата за съхранение.
Технически подробности без връзка с идеологическата окраска на бананите.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Че как да нямахме!!М`чи радвахме им се ,обикаляхме ги ,оставяхме ги да узреят хубай и като омекнеха  стръвно ги изяждахме досущ като канибали бял мисионер, щото тея банани донасяха до нас светлината на демокрацията!!!
Аааа, банани светещи! Те таквиз още не съм виждала, ама човек се учи доде е жив! Знам за говорещи, ама след алкохолна трансформация, както и фурми, какви ли още чудеса ще наплоди плодовата тема!  :t0301:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
До деветдестте години навсякъде по света ядяха банани и мандарини дкември-януари.
И на запад, и на изток, защото мандарините и бананите зреят в този период на годината.
Хладилните камери ги изобретиха по късно.
Сега и на запад, и на изток, банани се продават целогодишно, но западняците много се веселят с този писък из нашите вилаети- „Ядяхме банани и мандарини САМО по Нова година„
„И ние„- отговарят те.
Тихичко искам на напомня, че земята е кръгла и розите например цъвтят в Австралия през декември-януари.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Политиците са озверели, а народът е обеззверен!
Тотко Дремсизоф Осемнайсти, пролетта на 2306-та година

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Тихичко искам на напомня, че земята е кръгла и розите например цъвтят в Австралия през декември-януари.
Важното е не че е кръгла, а че се клати

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Hallo Geburtstagsboy, ich wünsch dir alles Gute zu deinem heutigen Ehrentag! Lass dich feiern.
Der Forum nicht vergessen. Alle Arschlöcher sofort wegjagen!
« Последна редакция: Май 01, 2021, 17:35:39 от Captain Buddy »

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Quote (selected)
Alle Arschlöher sofort wegjagen!
Аршлохоцидът е престъпление срещу човечеството.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
 :t0328: Наздраве, Принце, и да ти пораснат много нови нерви!  :0005:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Благодаря :notworthy:

И наздраве :t0328:
the lamers club honourable member …

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
До деветдестте години навсякъде по света ядяха банани и мандарини дкември-януари.
И на запад, и на изток, защото мандарините и бананите зреят в този период на годината.
Хладилните камери ги изобретиха по късно.
Сега и на запад, и на изток, банани се продават целогодишно, но западняците много се веселят с този писък из нашите вилаети- „Ядяхме банани и мандарини САМО по Нова година„
„И ние„- отговарят те.
Аз съм съгласен, че не трябва да се позволява на фактите да развалят хубавата история, но...
Още от времето на Втората Световна Война в САЩ си има хладилни кораби които са карали банани (а и други цитруси) от Южна Америка до щатите. Преди компресорните хладилници е имало хладилници заредени с лед. Случайно * го научих това от една книга за дебаркирането на съюзниците в Мароко. Имало е мобилизирани такива хладилни кораби. Е, използвали са ги за превозване на воиска. Не на банани, of course. :cool-1084:
Дори има потопени такива кораби от U-boats.

BTW Книгата е: "Twelve Desperate Miles". От "Amazon" ще разберете, че става дума за кораба "SS Contessa", който е точно такъв кораб.

* Нали не мислиш, че чета с моливче в ръка и проверявам всички щуротии които пишеш?
« Последна редакция: Май 01, 2021, 20:56:06 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
щото тея банани донасяха до нас светлината на демокрацията!!!

Не си съвсем прав. "Светлината" идваше и с джинси "Levis", а и с:
Pink Floyd - Shine On You Crazy Diamond
https://www.youtube.com/watch?v=Fk0V_GGa2XM

BTW Написана и изпълнена за съоснователя на групата Syd Barrett. Последният заболява мозъчно и напуска.
« Последна редакция: Май 01, 2021, 21:13:24 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
бананът(иам предвит плода на тва растение, което е по-скоро треволяк, одколкото дърво) се реже на зелено и зрее по пътя од производителя до склада, където го разчленяват на чепки, опаковат го и го експедират ф плодзеленчука.

Когато като малък бех ф Ангола, отворих гардероба да си закача дрехите и с изненада установих, че пространството вътре вече е заето од два масивни грозда зелени банани. Питах баща ми кво праат теа банани фгардероба, а той ме осведоми, че са на негоф колега, който ги придобил чрез бартерна зделка. Бананите никога не узряха, щото беха за пържене.

Неактивен Manrico

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 589
    • Профил
Начи, прЪво - който има рожден ден (не че не го знам кой е, ама не мога да му произнеса името), да е жив и здрав още много години!
Второ - абе днес е 1 май, не забелязах да се празнува в този ляв форум, не се честити и имения ден на Първомай, Трудолюб, Мотика, Мистрия и т.н.
Трето - за бананите и зловредното западно влияние, картинката струвала хиляда думи:

AnonimusBG

  • Гост
Не си съвсем прав. "Светлината" идваше и с джинси "Levis", а и с:
Pink Floyd - Shine On You Crazy Diamond
https://www.youtube.com/watch?v=Fk0V_GGa2XM

BTW Написана и изпълнена за съоснователя на групата Syd Barrett. Последният заболява мозъчно и напуска.

Само където Levis май съм купувал последно в Кореком за 25$.
Що се отнася за другата част на светлината.

Roger Waters в София: Шиб**яците искат да унищожат планетата
https://www.youtube.com/watch?v=PblLOPwKMHI&t=194s

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
а отнемането на кислорода в средата за съхранение.

Всъщност са вкарвали въглероден двуокис в хладилната камера. Диоксид, по новому.WTF
Не ме питайте защо! Пак от същата книга.
« Последна редакция: Май 01, 2021, 21:49:39 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Всъщност са вкарвали въглероден двуокис в халдилната камера. Диоксид, по новому.WTF
Не ме питайта защо! Пак от същата книга.

За "сух лед" чувал ли си?
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил

Начи, прЪво - който има рожден ден (не че не го знам кой е, ама не мога да му произнеса името), да е жив и здрав още много години!

Ами благодаря :t0328:

А картинката съм я виждал на живо, ама какво от това :smokin:
the lamers club honourable member …

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил

Roger Waters в София: Шиб**яците искат да унищожат планетата
https://www.youtube.com/watch?v=PblLOPwKMHI&t=194s
Има и други "неправилни" залитания. Симпатизира на палестинците. Дразни еврейте. Кой знае защо разни банки отказват да финансират негови проекти.
Трябва да се приеме, че великите артисти не са "баш" като обикновените човеци и да не им забелязваме странностите.
 :lol: Тук не включвам Слави Т. :lol:
« Последна редакция: Май 01, 2021, 21:43:24 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
За "сух лед" чувал ли си?
Ще прочета в друга книга. :cool-1084: В тази която четох не казваха за "сух" лед.
От "Празната тенджера по калдъръма"

AnonimusBG

  • Гост
Ще прочета в друга книга. В тази която четох не казваха за "сух" лед.

Бъч сигурно го помниш.
В детството ми сладоледаджиите все още го ползваха.
Беше с размери приблизително 1х0,2х0,2 м.
Опа спомних си и за едни сандъци обшити отвътре с оцинкована ламарина пълни с лимонада, оранжада и може би с кока кола а отгоре сух лед (замразен въглероден двуокис).

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Стана дума за светлината която "идваше" от "Levis". Вече светлината идва от Азия (изтока). Последната фабрика на "Levi Strauss & Co" която беше в San Antonio я затвориха в 2003г.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Малко спомени за джинсите.
Като бях студент в първи курс баща ми донесе от Либия едни джинси "Maverick". Както и да е, бях върхът на сладоледа. 1969. Изкарах си с тях студентството, всички бригади и си ги взех в казармата след това. Скачах с тях оградата на поделението в Ямбол. Та някой от старите кучета като се уволняваха, малко преди мен, ми ги откраднаха. Като се намокреха си стояха прави. Без да съм вътре. Още ми е мъчно за загубата. Сигурно още щях да съм с тях. :lol:
После научих, че всичко зависело от плътността и броя нишки на квадратен инч.  Вече не се правят такива, с такава плътност.
« Последна редакция: Май 01, 2021, 22:37:12 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Butch, по стечение на обстоятелства имам поглед върху джинси бизнеса.
Мислиш ли, че в САЩ може да произвеждат джинси на следната цена:
https://bhexporter53.trustpass.alibaba.com/product/1700002181833-821282872/North_America_Stocklot_Jeans.html?spm=a2700.shop_plgr.41413.26.5edf44862ohsa9

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
В щатите се правят джинси от които на мацките им се виждат голите колена. Тези с цени по $100 и нагоре.
Убий ме не мога да ти кажа какво виждат в тях. В джинсите (прокъсаните), не в мацките. :lol:
« Последна редакция: Май 01, 2021, 22:37:47 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9368
    • Профил
Butch, по стечение на обстоятелства имам поглед върху джинси бизнеса.
Мислиш ли, че в САЩ може да произвеждат джинси на следната цена:
https://bhexporter53.trustpass.alibaba.com/product/1700002181833-821282872/North_America_Stocklot_Jeans.html?spm=a2700.shop_plgr.41413.26.5edf44862ohsa9

Аз пък се чудя кой изобщо може да произвежда джински на такива цени? В Китай отдавна заплатата е по-висока от българската, в Африка ли ги произвеждат?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Butch,
джинси, парцали се правят в Далечния Изток, ripped, distressed, washed, stone washed ... etc. простотии се правят най-евтино в Пакистан и Бангладеш. Често деца шият. Китай са напред с матриала, защото масово са въвели компютъризирани производства за проектиране, сайзиране, кроене, шиене и т.н. с програми Gerber, Lectra ... Там се възлагат големите поръчки, а в БГ, Турция дреболии. Колко фабрики останаха в БГ? Какво стана с модерната соц "Витоша" в София?
 
P. S. Парцалите станаха вече по-печаливш бизнес от електрониката, защото са реален бързо въртящ се консуматив - непрекъснато лятна, зимна колекция, нови моди ...
Ноо, фармацията и парфюмерита от край време са даже по-печаливши от наркотици и се водят "честен" бизнес.
Хайде парфюмерията снобария и суета, но фармацята ОРГАНИЗИРАНА ПРЕСТЪПНОСТ!!!
« Последна редакция: Май 01, 2021, 23:00:40 от Captain Buddy »

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Аз пък се чудя кой изобщо може да произвежда джински на такива цени? В Китай отдавна заплатата е по-висока от българската, в Африка ли ги произвеждат?
Линкът е за производител в Пакистан. Ако искаш качество - Китай, но $2-4 повече и добре скроени и ушити.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Мокри джинси, когато стоят прави, не са от памук, а от лен, почти вечни. Но лен отдавна се произвежда само за 1-ния % елит, както и едновремешните вкусни банани, сега са по 60-70$ килото, уж били заболели та за това ги сменили със сегашните безвкусни ГМО. Подменят и кафето, и какаото, с все по-големи боклуци, уж болест, но е за повече печалби.
Вие си ги избрахте!

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Аз пок се чудя кой може да ходи с гащи на американски говедар.
 
После се пищи, че спермата не ставала.

AnonimusBG

  • Гост
Butch,
джинси, парцали се правят в Далечния Изток, ripped, distressed, washed, stone washed ... etc. простотии се правят най-евтино в Пакистан и Бангладеш. Често деца шият. Китай са напред с матриала, защото масово са въвели компютъризирани производства за проектиране, сайзиране, кроене, шиене и т.н. с програми Gerber, Lectra ... Там се възлагат големите поръчки, а в БГ, Турция дреболии. Колко фабрики останаха в БГ? Какво стана с модерната соц "Витоша" в София.

Преди 20 и кусур години имах познат, който направи луди кинти.
Изкупи сума ти машини от загиващата лека промишленост за стотинки и ги продаде в Турция.
Не съм много в час, но май през 80-те държавата купи доста модерни машини.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Сетих се и за цената на "незабравимите" джинси в Либия. Тогава. $7. Някъде около 2 тогавашни динара. * Дали са били спонсорирани от "диктатора" Gaddafi не знам. Баща ми образно обясни как ги е купил: "дръпнах ги от планина джинси" в магазина.

* Либийският динар беше два-три пъти по-скъп от долара. Тогава.

Справка сега: 1 либийски динар = $ 0.22

Виж ти, помогнахме с малко крилати ракети, че на "освободителите" френци и италианци им свърши джепането и какъв ефект върху валутата?
« Последна редакция: Май 01, 2021, 23:17:16 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

AnonimusBG

  • Гост
Quote (selected)
Но лен отдавна се произвежда само за 1-ния % елит

Не зная.
Аз лятото си ходя в ленени дрехи.
По-прохладно е.
Не са толкова скъпи.
Гладенето е малък проблем, но на мен не ми пука ако не са идеално гладени.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Преди 20 и кусур години имах познат, който направи луди кинти.
Изкупи сума ти машини от загиващата лека промишленост за стотинки и ги продаде в Турция.
Не съм много в час, но май през 80-те държавата купи доста модерни машини.

Фабриката "Витоша" (в София на Черни Връх) беше оборудвана с модерна за времето си технология за кроене и шиене и шиеха ишлеме за големи и скъпи фирми. При правилно разположение на кройките се правеше икономия от доставения плат и се шиеха по-големи бройки от тези по разходна норма. За това там (вътре) имаше ведомствен магазин и можеше да се купи марков блейзер, костюм, риза на соц цена.
По принцип обаче ишлеме работа е износ на БВП!
Като се срина соца 1990, купих всички налични ски от Чепеларе по $8-10, два 40футови контейнера и ги продадох в Япония по $36.

AnonimusBG

  • Гост
Атомик ски.
Сега има ли нещо в Чепеларе?
А за магазина на "Витоша" помня.
Пътувайки с трамвая(2 и 19) за "Кошарите" минавахме покрай него, но винаги беше в неработно време и така и не го посетихме.
« Последна редакция: Май 01, 2021, 23:36:06 от AnonimusBG »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
В щатите се правят джинси от които на мацките им се виждат голите колена. Тези с цени по $100 и нагоре.
Убий ме не мога да ти кажа какво виждат в тях. В джинсите (прокъсаните), не в мацките. :lol:
Хм, аз имам три чифта такива с различен цвят - удобни са за по-топлите сезони. За зима не стават, защото ти замръзват най-различни части (дупките не са само на коленете), но пролетно-есенно са продухливи за разлика от класиката. Девойчетата с по трийсет и пет лазарника по-малко имат и от онези, дето се обуват с хартийка, иначе непрекъснато попадаш в някоя от дупките. Предполагам, че по това младежите оценяват колко е управно девойчето, щото то си требе изкуство и метод да се навреш в нещо, което представлява панталон отзад и конци отпред.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Всъщност са вкарвали въглероден двуокис в хладилната камера. Диоксид, по новому.WTF
Не ме питайте защо! Пак от същата книга.
За да няма кислород, съответно окисление, съответно гниене. Инертна атмосфера. В общи линии и сухият лед върши работа, но евтината и ефективна технология е в едни работи дето се слагат, горят и отнемат кислорода, превръщайки го във въглероден двуокис. И не са само бананите, така са и череши, ягоди, малини и подобни, доста по-капризни нещица.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Атомик ски.
Сега има ли нещо в Чепеларе?

Фабриката произвеждаше по технология на австрийския Атомик полиоретанови ски, в които нямаше нито един български компонент. Правеха и малки количества ски с дървен клин, но слабо. Беше приватизирана от работническо-мениджърски колектив – главно директора Вангелов и технолога Емил, които просто бяха местни соц ръководители без пазарни идеи. Направих две последователни години поръчка с наш дизайн и после по стар български обичай решиха с някакви други тарикати да изнасят в Япония и … до там. С моя японски партньор се отказахме повече да работим с тях, не си струваше усилието да се работи с дървени глави. Аномик ги купи, за да нямат конкуренция и в края на деня Атомик пък го погълна май някаква скандинавски фирма, но и там дърво, та сега наш отдавнашен партньор от Китай купи изцяло фабриката, нямам представа до къде стигнаха и вързаха, на най-вероятно жълтите им е нужна технологията и ноу-хауто, за да си направят вече читава фабрика дома.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Бананите никога не узряха, щото беха за пържене.
Това за пържене не се ли казва плантан? Поне в наше село се продава в зеленчукарския отдел.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Банани се скапват и почерняват при ниска температура.

AnonimusBG

  • Гост
Quote (selected)
и после по стар български обичай решиха с някакви други тарикати да изнасят в Япония и … до там

Позната история. При мен беше в обратната посока.
Тарикати да искаш.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Аз пък се чудя, кой може да ходи с гащи на американски говедар.
 
После се пищи, че спермата не ставала.
И при мен така ...   :crying_with_laughter-3302:




Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
За да няма кислород, съответно окисление, съответно гниене. Инертна атмосфера. В общи линии и сухият лед върши работа, но евтината и ефективна технология е в едни работи дето се слагат, горят и отнемат кислорода, превръщайки го във въглероден двуокис. И не са само бананите, така са и череши, ягоди, малини и подобни, доста по-капризни нещица.
:th_up:
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Преди 20 и кусур години имах познат, който направи луди кинти.
Изкупи сума ти машини от загиващата лека промишленост за стотинки и ги продаде в Турция.
Не съм много в час, но май през 80-те държавата купи доста модерни машини.
Вероятно е опразнил някакви складове. Преди 20 години все още здраво се шиеше облекло, правеха се и обувки... А машинарията за шев и кройка (основно японска) е купувана за заводи основно началото на 80-те и преди 20 години вече си беше изпяла песента. Имаше и от тежката промишленост разни неща, примерно една линия на Даниели в сандъци из складовете на Стомана-Перник ако не се лъжа... В общи линии имаше доста неща по складовете, но ги ометоха до края на 1990-те. А шевът и кройката започнаха да западат с вдигането на заплатите. Преди десетина години последните родни ентусиасти видяха, че с тукашното съотношение за заплащане-производителност потъват.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Цитат на: Джиджи
И при мен така ...   :crying_with_laughter-3302:

Мислех, че си женско  :nuts:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Мислех, че си женско

Аааа, фсе още нема кой да каже окончателно ...   :lol:

 :t1815:


AnonimusBG

  • Гост
Вероятно е опразнил някакви складове. Преди 20 години все още здраво се шиеше облекло, правеха се и обувки... А машинарията за шев и кройка (основно японска) е купувана за заводи основно началото на 80-те и преди 20 години вече си беше изпяла песента. Имаше и от тежката промишленост разни неща, примерно една линия на Даниели в сандъци из складовете на Стомана-Перник ако не се лъжа... В общи линии имаше доста неща по складовете, но ги ометоха до края на 1990-те. А шевът и кройката започнаха да западат с вдигането на заплатите. Преди десетина години последните родни ентусиасти видяха, че с тукашното съотношение за заплащане-производителност потъват.

Написал съм преди 20 и кусур години.
Всъщност беше точно по Иван Костово време.
И бяха заводски машини.
Като свършиха в БГ дойде да търси и в Русия, но беше заъснял.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Quote (selected)
Преди десетина години последните родни ентусиасти видяха, че с тукашното съотношение за заплащане-производителност потъват.
Не мисля, че е това. Сметката не излиза щото се ликвидираха предприятията за предене и тъкане. Също и за производство на влакна.
Когато требе се внесе от майна си и мине през двама-трима прекупвачи, нема как да излезе сметката.
Вторият момент е липса ка каквито и до е инвестиции в проектиране, кроене ......
А заплатите са си скандално ниски и сега.
« Последна редакция: Май 02, 2021, 00:34:26 от 66 »

AnonimusBG

  • Гост
Quote (selected)
Сметката не излиза щото се ликвидираха предприятията за предене и тъкане.

Той точно това продаваше в Турция.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Не мисля, че е това. Сметката не излиза щото се ликвидираха предприятията за предене и тъкане. Също и за производство на влакна.

В БГ по принцип се шие ишлеме! Това значи, че възложителят доставя както кройката (като софтуеър) така и почти всички материали, включая шипове, конци, копчета, платове ..., а също така и контролна мостра-образец на изделието. Материалите почти всички са от ... Китай. Не се шие скъпа конфекция, не са нужни скъпи платове. 
В България вече се закриха доста от чуждите филиали възложители. Най-вече от Германия (Канда и др. в Ботевград), остана малко Франция и Канада Ribkoff, общо взето къси серии до 1000 броя. Големите поръчки - Far  East.
 

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Не мисля, че е това. Сметката не излиза щото се ликвидираха предприятията за предене и тъкане. Също и за производство на влакна.
Когато требе се внесе от майна си и мине през двама-трима прекупвачи, нема как да излезе сметката.
Вторият момент е липса ка каквито и до е инвестиции в проектиране, кроене ......
А заплатите са си скандално ниски и сега.

Каквото и да е, сепак се казва "шиене НА ишлеме", щото ф тоа момент вече ми е късно и сичко, което мога да кажа, е ЛЕКА НОЩ ...


Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Каквото и да е, сепак се казва "шиене НА ишлеме", щото ф тоа момент вече ми е късно и сичко, което мога да кажа, е ЛЕКА НОЩ ...

Аха, а къде в долния цитат:

Не мисля, че е това. Сметката не излиза щото се ликвидираха предприятията за предене и тъкане. Също и за производство на влакна.
Когато требе се внесе от майна си и мине през двама-трима прекупвачи, нема как да излезе сметката.
Вторият момент е липса ка каквито и до е инвестиции в проектиране, кроене ......
А заплатите са си скандално ниски и сега.

се споменава думата "ишлеме"?
the lamers club honourable member …

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Цитат на: Джиджи
ф тоа момент вече ми е късно и сичко, което мога да кажа, е ЛЕКА НОЩ ...
фсмисъл "ти мене уважааш ли ма ?"
 :0007:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Нещо не ми се отваря страницата на "Сега" изобщо. Само при мен ли е така или нещо като Великден е настъпил и там в чест на първи май?

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Христо Воскресе!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
сепак се казва "шиене НА ишлеме"

Жижи, "ишлеме" е турцизъм. Не трябва да се използват турцизми освен "демек", "аджеба", "мерак" и "борч". На български е "с матряли от клиента". Напр. "Правим обуща с кожа от клиента".

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Христо Воскресе!

Нищо лично, но този поздрав е непочтен. Не може да караш някого да ти казва нещо, в което не вярва. Бих го приел само ако на 7 ноември всички задължително се поздравяват с "Вся власть советам!" и "Да здравствует марксизм ленинизм!"

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Христо Воскресе!
Истина Воскресе !
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Quote (selected)
... този поздрав е непочтен. Не може да караш някого да ти казва нещо, в което не вярва
Ако го отправят към мен, отговарям с „честит празник“ – поздравявам този, който го приема за празник, без да изразявам своя вяра в това, защото нямам такава.
Но остава малко раздразнение, разбира се. Дори да не смятам, че който произнася формулата ме задължава да отвърна с „наистина“, той ми отправя твърдение, което аз не приемам, и дори в много случаи човекът знае, че е така. Тогава защо го прави? Нали не поздравява така юдеите и мюсюлманите например?

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Нали не поздравява така юдеите и мюсюлманите например?
Прочетено днес в мрежата :
- Христос воскресе!
- Благодаря, но аз съм мюсюлманин.
- А, добре - Аллах воскресе, тогава!
8
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.