Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 20, 2024, 07:50:09

Автор Тема: Русия (Re: Russia)  (Прочетена 2073198 пъти)

пешo и 93 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10094
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19920 -: Юли 15, 2022, 14:47:39 »
Чели сме там за едни „Фау„ на германците, които сега, сега, ще бъдат готови, и ще обърнат ходът на войната. След капитулацията на Германия създателите на тези „Фау„ с помощата на немската група в американскит истеблишмент са изтеглени в САЩ. Заедно с чертежите и урана, където на бързи обороти са конструирани двете бомби. С уран за други бомби американците не са разполагали.
Същите бивши немски учени, начело с Браун  по късно стават и основатели на „Американската ядрена програма„.


Някъв тюрлюгювеч си чела. Или си го яла разделно, а после си го изджуркала. Какъв фон Браун, какъв уран, какви две бомби, каква ядрена програма. Не е Москвич, а Волга, и не я спечели от лотарията, ами го блъсна.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19921 -: Юли 15, 2022, 15:03:09 »
Е, ти кво?
Искаш да ти напиша научни трудове?
Предполага се, че имате някаква база данни, а аз само ви нахвърлям фактите.
За припомняне и обобщаване.
Или това последното не, че сте и обидчиви

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19922 -: Юли 15, 2022, 15:06:27 »
«Бросок кобры» – фирменный стиль стратегии Путина

Статията е от анонимен автор и е доста дългичка, но си заслужава прочитането, особено краят. А в средата има интересна шегичка:
Quote (selected)
«Не сравнивайте Путина с Богом. Конечно, этот парень очень хорош. Но он далеко не Путин!»

Активен Muktata

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 812
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19923 -: Юли 15, 2022, 17:30:10 »
От две денонощия укро-пропагандата спря да надува "вундервафето" Химарс. Не че са поразени всичките, напротив . Бройката им вече е над 10 установки. Просто руснаците, както предвидих, им хванаха бързо цаката и с организационни промени елиминираха в голяма степен ефекта от американските РСЗО. Артелерийските подвози на снаряди и ракети се осъществяват на малки и подвижни логистични вериги. Не се ползват големи складове, не се струпват муниции на едно място. Масово се поставят фалшиви цели и много, много камуфлаж. В резултат руският артилерийски вал продължава неотклонно да мачка ! Руснаците са в Соледар, а Северск е "ничия зона" с тенденция да бъде руски до няколко денонощия... Ще трябва да се търси ново "вундервафе" !

Активен Muktata

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 812
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19924 -: Юли 15, 2022, 17:42:49 »
Всяко вдигане на залозите на бойното поле от САЩ води до премерен и адекватен отговор от руската страна. Прогнозирам че следващото надцакване ще бъде  ... пак с Химарс. До сега янките доставяха само пакета със снарядната муниция ( сателитно насочван снаряд ) с обсег 75 км. (много точен) . Снарядът трудно се прехваща от ПВО, основно средство е "Панцир", но се иска високя наситеност с комплекси.... Сега очаквам да дадат на урките ракетния пакет, който се изстрелва от същите установки , но бие до 250 км. и отгоре. Урките нямат реални военни цели за тези амуниции. Не и в Донбас, там цялата дълбочина на фронта до границите на РФ е по-малка или около 300 км. Освен това ракетите вече стават лесно уязвими за С 400 ... Въпреки клетвите на Пентагона, че ВСУ не трябвало да стреля по руска територия, аз не виждам как фанатиците ще се въздаржат от "изкушението" ? Тогава ще последва какво ?... :sniperer:

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19925 -: Юли 15, 2022, 17:45:06 »
Само да вметна. Не бива да се пропуска, че т нар. "украински" народ е всъщност руски. Пропагандата си е пропаганда, мелницата за разкашкани мозъци си върви, но...В окраината руснаците имат възможно най-добрата пета колона. Хакерите Берегини са направо  библия. Следващата най-добра пета колона на Русия у Европа сме точно ние...и това никой не може да го промени

п. п. Във Виница руснаците са ударили бингото. Фашагите са тръгнали на лов  за ...коректировчици. Интересна е и комуникацията в укросайтовете на разни нацики, дислоцирани по цела "окраина". Един се жалва от руснаците в Одеса, а другия му вика - ела да видиш какво е в Полтава. Всички чакат руснаците...

И у нас вече е така. нищо не ни интересува..просто чакаме руснаците. Държа да подчертая, че изобщо не си въобразявам
« Последна редакция: Юли 15, 2022, 17:59:03 от Aсол »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19926 -: Юли 15, 2022, 18:18:26 »
Но както предците ни са показали, че са достойни за освобождение от турско робство, така сега и ние трябва да покажем, че сме достойни за освобождение от американско!

Неактивен kasapina

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1998
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19927 -: Юли 15, 2022, 18:50:49 »
Якобы видео первого эшелона с польскими танками PT-91 Twardy (модернизированные Т-72M1), направляющегося на Украину. Ранее сообщалось, что Польша передаст Украине в качестве военной помощи 232 танка этого типа.
https://t.me/ChDambiev/18320

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19928 -: Юли 15, 2022, 19:03:22 »
Искам да видите този клип и да направите анализ....Нали у всеки българин живее парче анализатор


https://www.youtube.com/watch?v=7V3_1jDG0LI

Аз ще се въздържа засега и ще изчакам експертизата

п. п. На пръв поглед таргет групата прави изключително впечатление, което не е толкова изключително, ако обръщаш внимание на демографските процеси, докато си почиваш от краденето

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19929 -: Юли 15, 2022, 19:05:05 »
Оттук:
Quote (selected)
Мы, разумеется, не верили всем этим духоподъемным байкам про французские гаубицы на Уралвагонзаводе, но тут серьезные ребята сообщают, что один из Химарсов реально в Россию уже приволокли.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19930 -: Юли 15, 2022, 19:06:02 »
Владимир Путин уволни Дмитрий Рогозин като шеф на Роскосмос
https://glasove.com/novini/vladimir-putin-uvolni-dmitriy-rogozin-kato-shef-na-roskosmos

Най накрая.
Така и не ми стана ясно за какво го държат този нищоправец.
« Последна редакция: Юли 15, 2022, 21:35:08 от AnonimusBG »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19931 -: Юли 15, 2022, 19:09:09 »
Оттук:
Quote (selected)
Сегодня подготовка референдума о вхождении республик Донбасса в состав России перешла в практически-организационную плоскость. В ЛНР появился координационный штаб по подготовке проведения референдума, который намечен на осень этого года. Исходя из различных заявлений официальных и неофициальных лиц, а также различных утечек, на данном этапе ориентировочные сроки проведения референдума - середина/вторая половина сентября. В ЛНР уже могут спокойно этим заниматься, так как референдум пройдет на всей территории Республики, которая была освобождена от украинской оккупации. Очевидно, что ожидается освобождение всей или почти всей территории Донецкой Народной Республики до середины-конца сентября, дабы в референдуме могли принять участие как можно больше жителей республики, в том числе и те, кто сейчас находится под украинской оккупацией и лишен какого-либо выбора (стоит напомнить, что жителей оккупированных ВСУ территорий ДНР и ЛНР не допускали на недавние украинские выборы - тем самым российская армия обеспечивает им возможность сделать свободный и демократический выбор).

AnonimusBG

  • Гост
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19932 -: Юли 15, 2022, 19:28:18 »
Оттук:
Quote (selected)
Мы, разумеется, не верили всем этим духоподъемным байкам про французские гаубицы на Уралвагонзаводе, но тут серьезные ребята сообщают, что один из Химарсов реально в Россию уже приволокли.

Май има нещо такова.

Как минимум одна установка HIMARS оказалась в России
https://rusvesna.su/news/1657894766?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop

Украинците само като надушат че дават добри пари за западните оръжия ще се заформи опашка от кандидат-продавачи.

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 714
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19933 -: Юли 15, 2022, 20:18:54 »
Не мисля, че от превежданите по него време епизодично американски автори сме получили реална представа даже за тогавашна америка. Ние зобахме всичко, разбира се.

Не съм литературовед, но по моите спомени до към средата на 80-те в България бяха преведени по-значителните англоезични произведения (САЩ и Англия). Разбира се, идеологията също се намесваше в избора. Около тогава започна и по-активен превод на американската фантастика (дотогава почти всичко достъпно беше на руски).

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19934 -: Юли 15, 2022, 20:33:26 »
В България е превеждано всички най-читаво от англосакската литература/аз харесвам много техни книги!/. Превеждано е и де що има френско, малко повече италианско и немско/тва с изключение на Ерих Кестнер ми е могилата - не мога да го търпя/  и почти никакво испанско/слава тебе Боже/. Навремето така и не успях да прочета "Дон Кихот"  - невероятна тъпня...и изключително скучно, тъпо и инфантлно...а се старах

п. п. В 9-ти клас учихме руска литература. Аз бях единственият човек прочел "Война и мир" и то даже два пъти. Плашеше ги дебелината на двете томчета. А това е перфектен роман. Чете се мноо леко. Класа!
« Последна редакция: Юли 15, 2022, 20:39:26 от Aсол »

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 714
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19935 -: Юли 15, 2022, 20:40:59 »
В България е превеждано всички най-читаво от англосакската литература/аз харесвам много техни книги!/. Превеждано е и де що има френско, малко повече италианско и немско/тва с изключение на Ерих Кестнер ми е могилата - не мога да го търпя/  и почти никакво испанско/слава тебе Боже/. Навремето така и не успях да прочета "Дон Кихот"  - невероятна тъпня...и изключително скучно, тъпо и инфантлно...а се старах

Ха-ха, и аз не можех да понасям Дон Кихот. В 10 клас (мисля) го изучавахме по литература. Каква мъка беше...

А "Война и мир" ми е от любимите. Първо го четох на български. Преди време си го купих тук (в САЩ) на руски, в 4 по-малки тома. Иронията е, че в САЩ лесно се намират почти всички всякави издания на "Война и мир" на руски, а те са много. В България трудно намирам книги на руски. Последните ми спомени за Руската книжарница във Варна са когато беше до хотел "Черно море". След това май изчезна.
« Последна редакция: Юли 15, 2022, 20:46:10 от Звездоброец »

AnonimusBG

  • Гост
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19936 -: Юли 15, 2022, 20:42:58 »
И аз да хвърля пет копейки.
Без да оправдавам цензурата.
Според мен тогава се превеждаха и показваха книги и филми които наистина си струваше да се четат и гледат.
Плявата която ни засипа след това не искам да я коментирам.
« Последна редакция: Юли 15, 2022, 20:52:05 от AnonimusBG »

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19937 -: Юли 15, 2022, 20:45:59 »
В България е превеждано всички най-читаво от англосакската литература/аз харесвам много техни книги!/. Превеждано е и де що има френско, малко повече италианско и немско/тва с изключение на Ерих Кестнер ми е могилата - не мога да го търпя/  и почти никакво испанско/слава тебе Боже/. Навремето така и не успях да прочета "Дон Кихот"  - невероятна тъпня...и изключително скучно, тъпо и инфантлно...а се старах

Ха-ха, и аз не можех да понасям Дон Кихот. В 10 клас (мисля) го изучавахме по литература. Каква мъка беше...

При мен беше в 9-ти  първи срок. И тъй като учителката ми по литература беше свикнала да си говори само с мен, ми беше простено нехаресването. Уважаваше ми  мнението. За всички останали беше гонка по устав. Още от тогава не се четеше достатъчно, а сега е истинска трагедия

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 714
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19938 -: Юли 15, 2022, 20:48:53 »
При мен беше в 9-ти  първи срок. И тъй като учителката ми по литература беше свикнала да си говори само с мен, ми беше простено нехаресването. Уважаваше ми  мнението. За всички останали беше гонка по устав. Още от тогава не се четеше достатъчно, а сега е истинска трагедия

Моите спомени са класическа литература в 9-ти клас (гръцка и средновековна), европейска (вкл. руска) в 10-ти клас, и българска в 11-ти клас.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19939 -: Юли 15, 2022, 21:03:57 »

Искам да видите този клип и да направите анализ....Нали у всеки българин живее парче анализатор


https://www.youtube.com/watch?v=7V3_1jDG0LI

Аз ще се въздържа засега и ще изчакам експертизата

п. п. На пръв поглед таргет групата прави изключително впечатление, което не е толкова изключително, ако обръщаш внимание на демографските процеси, докато си почиваш от краденето

да не намекваш, че руснаците скоро, ако не и вече, ще имат пета колона и в сащ :)))
the lamers club honourable member …

Неактивен PlaNed

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 930
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19940 -: Юли 15, 2022, 21:08:29 »
Последните ми спомени за Руската книжарница във Варна са когато беше до хотел "Черно море". След това май изчезна.
Сега пак има.
На Столипин ( Червения площад ). Откриха я преди месец. Жената каза, че били на пазара от 15 години, но не разбрах къде са били до сега.
Ако стигнете дъното, не се отчайвайте.
Налейте си пак!

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19941 -: Юли 15, 2022, 21:12:52 »
Упс. Пропуснах Шекспир сбутан в първата половина на 9-ти клас с "Хамлет"

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19942 -: Юли 15, 2022, 21:20:12 »
Асол, песента е покъртителна. На човек може да му спре сърцето чак. В Русия има много енергия наистина.
« Последна редакция: Юли 15, 2022, 21:25:20 от dabedabe »

Активен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2583
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19943 -: Юли 15, 2022, 21:31:03 »
Искам да видите този клип и да направите анализ...

Асол, нямам претенции за анализатор. Но съм бил години в група и пр. и пр. ...

1. Песента музикално е много силна, много въздействаща. Като музика и не само - с текста тя е изключителна като цяло!

2. Похвата да премине в емоционално кресчендо е също много на място и усилва ефекта. Но това е вече и творчески похват, надявам се да е само за момента - пее и други песни по същият начин. Мисля, че ще се развие много още и понеже сам си пише песните (така май четох) - успехът е гарантиран за по-дълго време.

3. Руската публика е възторжена за него. Виждам от клипа, че и от друга раса възприемат песента в дълбочина, дори и емоционално. В къщи също се слушат другите му песни, особено от по-добрата половинка.

Бъди все така борбена!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11139
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19944 -: Юли 15, 2022, 22:04:48 »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2583
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19945 -: Юли 15, 2022, 22:14:45 »
Чели сме там за едни „Фау„

Здравей Алиса!
Като цяло си нахвърлила нещата, но "фау" са немските ракети. Фау-1 е първообраз на крилата ракета, с правопоточен двигател - много проста джаджа. Прави се даже и от самолето-моделисти, любители. Фау-2 е истинска ръкета с гориво и окислител, носела е някакъв взрив. Опити е имало и с няколко степенни ракети. Бяха намерили в Сахара преди години една степен...

В Германия тогава е имало две групи работещи над атомното оръжие. Едната с уран, другата с плутонии. Правени са два успешни опита (имаше америк. документален филм - гледал съм го). Единият опит е в Силезия, другият на о. Рюген. Тежка вода - от Норвегия, а обогатен материал в завод до Берлин - технологията е проста, особена и е загубена. Имали са 6 бр. тежки трансконтинентални бомбардировача. Имали са три готови А-бомби някъде март/април 45-та. Амитата не успяват да направят портативна "запалка" и опита в Аризона е на станок. След м.май специална спец-група намира 3-те. Виждал съм снимка, на която личи знака сс на тази военна част с лоша слава. Тези неща съм чел от различни източници, част съвпадащи - и в руски. Ако не са намерили онези трите, не би могло да ги хвърлят м. август. Първата е над Нагазаки, но не избухва - за другите две - вече знаем. От руски източник бях чел за някакъв документ, как японците предават тази първата, на руснаците, за отмъщение да си върнат на амитата за двете други.

Звучи не правдоподобно, даже и продължението - как и до сега търсят къде са предполагаемите още няколко броя скрити в подземни хранилища... Но е факт, че в задлоквието не са имали готовност за м.август - именно заради запалката - заради размера и теглото на тяхната, невъзможността да вдигнат чудовищата в самолетите - както това от опита в Аризона.

Също е известна историята за предалата се немска подводница носеща уран за Япония с двама яп. офицери. Отделни са слухове за Яп. А-опит в морето при тях...

Като цяло "Хартията е търпелива", няма директно представени документи за по екзотичните твърдения, така, че всичко по-горе, освен неоспоримите факти, може да се таксува като художествени измислици. Или най-много, заради съпоставени отделно различни факти, да може да се заключи за едно или друго нещо, дали е верно или не.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11139
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19946 -: Юли 15, 2022, 22:30:01 »
За клипа на Асол.
Не мога да коментирам реакциите - има синхрон, но то може да е предизвикан от всеки друг клип, т.е. като нямам доказателства - мълча.
Прави ми впечатление аудиторията, ако е автентична и това не ме учудва, светът се променя по бързо от очакванията ни.
Дълбочина и философия в текста не търся, традиционно руснаците са доста по напред от всяка друга нация като цяло и в задълбоченост и философски. На улицата ако спреш кой да е случайно, особено рускиня, ще ти отговори по смислено и добре на въпрос от каквато и да е тематика в сравнение  с тези нации, които съм посещавал и имам лично впечатление. А те не са малко.
Много четат руснаците и не Гугъл.
Все пак общо - не върви да влагаме и емоции в преценката не ги разбираме напълно, ако и да сме славяни.Четири години работих там, уж се заврях навсякъде, ама и след това няколкото командировки ми поднасяха сюрпризи.
Тва са моите 5 стинки.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19947 -: Юли 15, 2022, 22:33:23 »
Не е нужно да цалуваме всяка рускиня, да докажем че сме русофили. Само по-хубавичките.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19948 -: Юли 15, 2022, 22:36:16 »
Отговор на въпроса "Откъде украинците имат толкова много самолети и вертолети, че още ги свалят?"

(кратък отговор: с помощта на резервни части от бившите страни-членки на Варшавския договор възстановяват летателната годност на летателните им апарати, вкл. в същите бивши страни-членки.)

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19949 -: Юли 15, 2022, 22:40:16 »
Не е нужно да цалуваме всяка рускиня, да докажем че сме русофили. Само по-хубавичките.
Ако дори всяка секунда се целуваме с по една по-хубавичка рускиня, ще ни трябва цяла година да ги изредим всичките ;)

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19950 -: Юли 15, 2022, 22:47:15 »
Щом е за доброто на света ... . Всяка жена иска милувка и ние сме длъжни. Без джуки обаче.

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19951 -: Юли 15, 2022, 22:49:15 »
Ще го пусна в тая тема.

Leaked audio from days after the 2016 election, before Trump’s inauguration—Biden calls Poroshenko, then head of state of Ukraine, and threatens him with assassination if he cooperates with the incoming Trump administration.

https://twitter.com/JustFollowingP3/status/1547226876632072196

 :popcorn:

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19952 -: Юли 15, 2022, 23:09:22 »
Eisblock
За „Фау„ си прав.
Това са летящи бомби с крила и опашки, или на съвременен език крилати ракети.
Нещо като прототип на сегашните ядрени бойни глави „Круз„
Идеята беше, че тогаа всички са знаели за разработките на германците, но никой не е очаквал американците да ги използват .

Някой по горе спомена за руска пета колона в САЩ
виц е, да не го вземете на сериозно   :t2619:
Въпреки че, на 21 юли изтича срока на ремонта на „СП1„, и ако не се възстанови подаването на газ, жална им майка на хейропейците

„- Владимир Владимирович, в Минфине посчитали, что России намного выгоднее, если "Северный поток - 2" останется незапущенным и газ будет продаваться в меньшем объёме, но по текущим высоким ценам.
Надо как-то Байдена отблагодарить.
- Хорошо, пусть на второй срок готовится.„
« Последна редакция: Юли 15, 2022, 23:15:50 от Алиса »

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9487
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19953 -: Юли 15, 2022, 23:12:10 »
Малко след като днес бе съобщено за освобождаването от длъжност на Дмитрий Рогозин като генерален директор на руската космическа корпорация "Роскосмос", тя заедно с американското космическо управление НАСА обявиха, че са сключили споразумение за съвместни полети на екипажи на пилотирани космически кораби на Русия и САЩ, предаде БТА.

Договорът е бил подписан още вчера, се казва в съобщение на "Роскосмос".
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19954 -: Юли 15, 2022, 23:14:45 »
Quote (selected)
Нещо като прототип на сегашните ядрени бойни глави „Круз„

Круз всъщност е круиз. И не са ядрени глави, а ракети, способни да изминават дълги разстояния. КРУИЗ.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19955 -: Юли 15, 2022, 23:20:29 »
В Съв. съюз до 45та година изследването и работата с атомната енергия е поставено по направлението  „Атомът за мирни цели„ По време и след войната вече са конструирани първите атомни електроцентрали.
Разбира се по време на войната има информация за научните и технически разработки на германците за създаване на атомно оръжие. Чели сме там за едни „Фау„ на германците, които сега, сега, ще бъдат готови, и ще обърнат ходът на войната. След капитулацията на Германия създателите на тези „Фау„ с помощата на немската група в американският истеблишмент са изтеглени в САЩ. Заедно с чертежите и урана, където на бързи обороти са конструирани двете бомби. С уран за други бомби американците не са разполагали.
Същите бивши немски учени, начело с Браун  по късно стават и основатели на „Американската ядрена програма„.
Не е имало абсолютно никаква нужда да се хвърлят двете бомби, защото Япония вече е пред капитулация.
На преговорите след 9 май в Берлин съюзниците убеждават съветските представители СССР да влезе във война с японската армия в Китай.
За два месеца японската армия е разбита, и Япония се готви да подпише капитулация. Със СССР.
Но след ядрените бомбардировки, Япония се предава на САЩ.
Съв.съюз не подписва споразуменията от Сан Франциско.
След Хирошима и Нагасаки Сталин дава нареждане на Курчатов и Капица по най бързият начин да се заемат с конструиране на атомно оръжие.
Чертежите и схемите са получени чрез руски агент, голям бизнесмен в Англия още от времето на НЕПА и бурната дейност на Коминтерна, който се сдобива с тях  от сем. Розенберг. По точно чрез Етел Розенберг. Недиректно разбира се. Роднята помага.
Цялата операция не минава и без активното съдействие на английското разузнаване.

Даже не ми се коментира що за тюрлюгювеч си написал.
Четете бре.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19956 -: Юли 15, 2022, 23:22:37 »
В Съв. съюз до 45та година изследването и работата с атомната енергия е поставено по направлението  „Атомът за мирни цели„ По време и след войната вече са конструирани първите атомни електроцентрали.
Разбира се по време на войната има информация за научните и технически разработки на германците за създаване на атомно оръжие. Чели сме там за едни „Фау„ на германците, които сега, сега, ще бъдат готови, и ще обърнат ходът на войната. След капитулацията на Германия създателите на тези „Фау„ с помощата на немската група в американският истеблишмент са изтеглени в САЩ. Заедно с чертежите и урана, където на бързи обороти са конструирани двете бомби. С уран за други бомби американците не са разполагали.
Същите бивши немски учени, начело с Браун  по късно стават и основатели на „Американската ядрена програма„.
Не е имало абсолютно никаква нужда да се хвърлят двете бомби, защото Япония вече е пред капитулация.
На преговорите след 9 май в Берлин съюзниците убеждават съветските представители СССР да влезе във война с японската армия в Китай.
За два месеца японската армия е разбита, и Япония се готви да подпише капитулация. Със СССР.
Но след ядрените бомбардировки, Япония се предава на САЩ.
Съв.съюз не подписва споразуменията от Сан Франциско.
След Хирошима и Нагасаки Сталин дава нареждане на Курчатов и Капица по най бързият начин да се заемат с конструиране на атомно оръжие.
Чертежите и схемите са получени чрез руски агент, голям бизнесмен в Англия още от времето на НЕПА и бурната дейност на Коминтерна, който се сдобива с тях  от сем. Розенберг. По точно чрез Етел Розенберг. Недиректно разбира се. Роднята помага.
Цялата операция не минава и без активното съдействие на английското разузнаване.

Даже не ми се коментира що за тюрлюгювеч си написал.
Четете бре.

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19957 -: Юли 15, 2022, 23:23:11 »
В България е превеждано всички най-читаво от англосакската литература/аз харесвам много техни книги!/. Превеждано е и де що има френско, малко повече италианско и немско/тва с изключение на Ерих Кестнер ми е могилата - не мога да го търпя/  и почти никакво испанско/слава тебе Боже/. Навремето така и не успях да прочета "Дон Кихот"  - невероятна тъпня...и изключително скучно, тъпо и инфантлно...а се старах

п. п. В 9-ти клас учихме руска литература. Аз бях единственият човек прочел "Война и мир" и то даже два пъти. Плашеше ги дебелината на двете томчета. А това е перфектен роман. Чете се мноо леко. Класа!
...моме, през първата половина на 70-те се превеждаха страшно много испаноезични автори - от Латинска Америка - тогава интелигентите бяха пощурели по т.н. магически реализъм - Карпентър, Варгас Льоса и много други ... бяха хубави подборки, качествено преведени, търсени по книжарниците ... след 90-те интересът затихна...

 
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19958 -: Юли 15, 2022, 23:25:24 »
Не мисля, че от превежданите по него време епизодично американски автори сме получили реална представа даже за тогавашна америка. Ние зобахме всичко, разбира се.

Не съм литературовед, но по моите спомени до към средата на 80-те в България бяха преведени по-значителните англоезични произведения (САЩ и Англия). Разбира се, идеологията също се намесваше в избора. Около тогава започна и по-активен превод на американската фантастика (дотогава почти всичко достъпно беше на руски).
Същото важи и за американското кино - гледахме подбрано най-доброто и то сравнително скоро след излизането им на екран ... за съжаление вече Холивуд произвежда малко качествени филми, които се губят в сивия поток...
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19959 -: Юли 15, 2022, 23:25:34 »
Quote (selected)
след 90-те интересът затихна...

След 90-те затихна интересът към четенето... като цяло.  :crying_with_laughter-3302:

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19960 -: Юли 15, 2022, 23:25:43 »
В Съв. съюз до 45та година изследването и работата с атомната енергия е поставено по направлението  „Атомът за мирни цели„ По време и след войната вече са конструирани първите атомни електроцентрали.
Разбира се по време на войната има информация за научните и технически разработки на германците за създаване на атомно оръжие. Чели сме там за едни „Фау„ на германците, които сега, сега, ще бъдат готови, и ще обърнат ходът на войната. След капитулацията на Германия създателите на тези „Фау„ с помощата на немската група в американският истеблишмент са изтеглени в САЩ. Заедно с чертежите и урана, където на бързи обороти са конструирани двете бомби. С уран за други бомби американците не са разполагали.
Същите бивши немски учени, начело с Браун  по късно стават и основатели на „Американската ядрена програма„.
Не е имало абсолютно никаква нужда да се хвърлят двете бомби, защото Япония вече е пред капитулация.
На преговорите след 9 май в Берлин съюзниците убеждават съветските представители СССР да влезе във война с японската армия в Китай.
За два месеца японската армия е разбита, и Япония се готви да подпише капитулация. Със СССР.
Но след ядрените бомбардировки, Япония се предава на САЩ.
Съв.съюз не подписва споразуменията от Сан Франциско.
След Хирошима и Нагасаки Сталин дава нареждане на Курчатов и Капица по най бързият начин да се заемат с конструиране на атомно оръжие.
Чертежите и схемите са получени чрез руски агент, голям бизнесмен в Англия още от времето на НЕПА и бурната дейност на Коминтерна, който се сдобива с тях  от сем. Розенберг. По точно чрез Етел Розенберг. Недиректно разбира се. Роднята помага.
Цялата операция не минава и без активното съдействие на английското разузнаване.

Даже не ми се коментира що за тюрлюгювеч си написал.
Четете бре.

Ако имаш нещо конкретно да коментираш, коментирай, ако имаш въпросчета, - също.
По горе са засегнати голям брой теми, и ако няма какво да кажеш по ни една, просто си трай.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19961 -: Юли 15, 2022, 23:33:13 »
„Круз„ са крилати ракети с ядрени бойни глави.
83та бяха монтирани в Англия, а 85та година в Германия се монтираха крилати ракетти с ябо „Томахоук„, с което НАТО наруши договора със Съв. съюз за немонтиране на ядрено оръжие в Европа.
Времето за достигане на една ядрена бойна глава до България например се съкрати  до няколко минути.
С което се съкрати съответно и времето за реагиране.

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19962 -: Юли 15, 2022, 23:34:12 »
„Круз„ са крилати ракети с ядрени бойни глави.
83та бяха монтирани в Англия, а 85та година в Германия се монтираха крилати ракетти с ябо „Томахоук„, с което НАТО наруши договора със Съв. съюз за немонтиране на ядрено оръжие в Европа.
Времето за достигане на една ядрена бойна глава до България например се съкрати  до няколко минути.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cruise_missile

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19963 -: Юли 15, 2022, 23:35:42 »
cruise
noun [ C ]
uk
/kruːz/ us
/kruːz/
B1
a journey on a large ship for pleasure, during which you visit several places

И те така.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19964 -: Юли 15, 2022, 23:36:24 »
В Съв. съюз до 45та година изследването и работата с атомната енергия е поставено по направлението  „Атомът за мирни цели„ По време и след войната вече са конструирани първите атомни електроцентрали.
Разбира се по време на войната има информация за научните и технически разработки на германците за създаване на атомно оръжие. Чели сме там за едни „Фау„ на германците, които сега, сега, ще бъдат готови, и ще обърнат ходът на войната. След капитулацията на Германия създателите на тези „Фау„ с помощата на немската група в американският истеблишмент са изтеглени в САЩ. Заедно с чертежите и урана, където на бързи обороти са конструирани двете бомби. С уран за други бомби американците не са разполагали.
Същите бивши немски учени, начело с Браун  по късно стават и основатели на „Американската ядрена програма„.
Не е имало абсолютно никаква нужда да се хвърлят двете бомби, защото Япония вече е пред капитулация.
На преговорите след 9 май в Берлин съюзниците убеждават съветските представители СССР да влезе във война с японската армия в Китай.
За два месеца японската армия е разбита, и Япония се готви да подпише капитулация. Със СССР.
Но след ядрените бомбардировки, Япония се предава на САЩ.
Съв.съюз не подписва споразуменията от Сан Франциско.
След Хирошима и Нагасаки Сталин дава нареждане на Курчатов и Капица по най бързият начин да се заемат с конструиране на атомно оръжие.
Чертежите и схемите са получени чрез руски агент, голям бизнесмен в Англия още от времето на НЕПА и бурната дейност на Коминтерна, който се сдобива с тях  от сем. Розенберг. По точно чрез Етел Розенберг. Недиректно разбира се. Роднята помага.
Цялата операция не минава и без активното съдействие на английското разузнаване.

Даже не ми се коментира що за тюрлюгювеч си написал.
Четете бре.

Ако имаш нещо конкретно да коментираш, коментирай, ако имаш въпросчета, - също.
По горе са засегнати голям брой теми, и ако няма какво да кажеш по ни една, просто си трай.

Какво да трая като си написал наистина тюрлюгювеч.
Какво общо има фон Браун с немската атомна бомба?
Той си е ракетчик.
Да Фау-та са негова рожба.
Но къде намери  нещо общо с фон Браун и немската атомна бомба?
По нататък е безсмислено.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19965 -: Юли 15, 2022, 23:36:43 »
Quote (selected)
Си вземем въздух и се потапяме.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19966 -: Юли 15, 2022, 23:41:20 »
Какво да трая като си написал наистина тюрлюгювеч.
Какво общо има фон Браун с немската атомна бомба?
Той си е ракетчик.
Да Фау-та са негова рожба.
Но къде намери  нещо общо с фон Браун и немската атомна бомба?
По нататък е безсмислено.

А аз да съм писала, че е фон?
Ходи търси кой е основателят на американската ядрена програма. Все някое немско име ще ти излезе.
И що не се поровиш да прочетеш нещо?
Да се пообогатиш...

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19967 -: Юли 15, 2022, 23:47:11 »
https://en.wikipedia.org/wiki/Cruise_missile
Посочени са техническите характеристики, а какъв заряд - не.

Та Крузите и Томахоуците с ядрен боен заряд в Англия и Германия, доведоха до ескалация на ядреното напрежение в Европа през втората половина на 80те години.
Когато англичаните протестираха, и висяха по телените огради на военните бази, ние ги гледахме по телевизора като телета, и нищо не разбирахме.
За съжаление нищо не се е променило с разбирането и сега

« Последна редакция: Юли 15, 2022, 23:56:22 от Алиса »

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19968 -: Юли 15, 2022, 23:51:55 »
Познавах фон Браун. Беше разбран човек. Правеше фойерверки за децата.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19969 -: Юли 15, 2022, 23:54:08 »
https://en.wikipedia.org/wiki/Cruise_missile

Посочени са техническите характеристики, а какъв заряд - не.

Е и кво е общото с атомната бомба която Вернер фон Браун е измислил според теб ?

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19970 -: Юли 15, 2022, 23:55:03 »
https://en.wikipedia.org/wiki/Cruise_missile

Посочени са техническите характеристики, а какъв заряд - не.

Логично. Не е задължително една такава ракета да носи ядрена глава. Затова не е посочено.

Активен Muktata

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 812
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19971 -: Юли 16, 2022, 08:59:09 »
Quote (selected)
почти никакво испанско/слава тебе Боже/
Дълбоко несъгласен.  :t2626: Това че не познаваш една област, не значи че не е стойностна. "Дон Кихот" е шедьовър, защото шедьоврите се познават по това , че времето не променя стойността им. Само за тази мисъл "La libertad, Sancho, es uno de los más preciosos dones que a los hombres dieron los cielos; con ella no pueden igualarse los tesoros que encierra la tierra ni el mar encubre; por la libertadI así como por la honra se puede y debe aventurar la vida, y, por el contrario, el cautiverio es el mayor mal que puede venir a los hombres" , която по-актуална от когато и да било последните 2000 години... Добавям Маркес,Кортасар.. Добавям и Кастанеда дори, макар да е на практика американец. За хиспано-литературата се иска специфична настройка, има много символика, много контекст, много иносказателност.

Активен Muktata

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 812
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19972 -: Юли 16, 2022, 09:09:28 »
Quote (selected)
Не е задължително една такава ракета да носи ядрена глава.
Не е. Защото крилатите ракети не са особено "тежкотоварни". Ако им слагаш ядрен заряд, той трябва да е с малко тегло, следователно маломощен. Мързи ме да правя справка за "Томахоук" /"Круз"/ но не е много. За "Калибр" е още по-скромно, ядреният вариант носи до 1 /един/ килотон... При крилатите ракети се разчита на точност , и на защитеност на проектила, а не на мощ  на удара. Който търси мощ - има си балистични ракети за тази цел. Голям минус на крилатите ракети е тяхната ниска скорост. Ако се запуснат от максимално отдалечение , примерно 2000 км. и врага има средства за засичане на пуска, остава достатъчно време за прехват /въздушен/ или укриване. В Украйна например руснаците млатят здраво с "Калибр"-ите, защото на урките не са дали още Ф 15 /едва ли ще им дадат/ и по-усъвършенствано ПВО. Ако това стане - ефектът на крилатите руски ракети ще намалее сериозно.

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19973 -: Юли 16, 2022, 09:46:54 »
https://en.wikipedia.org/wiki/Cruise_missile

Посочени са техническите характеристики, а какъв заряд - не.

Е и кво е общото с атомната бомба която Вернер фон Браун е измислил според теб ?
нищо
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1628
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19974 -: Юли 16, 2022, 10:00:23 »
Едва сега забелязах спора и държа да кажа нещо съществено относно:
 
В Съв. съюз до 45та година изследването и работата с атомната енергия е поставено по направлението  „Атомът за мирни цели„ По време и след войната вече са конструирани първите атомни електроцентрали.
 
Такова направление в СССР до 45та година НЯМА! Нещо повече, когато младият и енергичен началник на разузнаването есента на 41 година съобщава на Берия за оперативни данни за работа на Запад по атомно оръжие, Берия му заявява, че немците са пред Москва и трябват ТАНКОВЕ И САМОЛЕТИ!

Първата АЕЦ (лабораторна) е създадена в САЩ през 1951 г.
Първата промишлена АЕЦ е създадена в СССР през 1954 г.

Разбира се по време на войната има информация за научните и технически разработки на германците за създаване на атомно оръжие. Чели сме там за едни „Фау„ на германците, които сега, сега, ще бъдат готови, и ще обърнат ходът на войната. След капитулацията на Германия създателите на тези „Фау„ с помощата на немската група в американският истеблишмент са изтеглени в САЩ. Заедно с чертежите и урана, където на бързи обороти са конструирани двете бомби. С уран за други бомби американците не са разполагали.
Същите бивши немски учени, начело с Браун  по късно стават и основатели на „Американската ядрена програма„.


От къде се разбира?
В действителност по-късно по време на войната от лондонската агентура в СССР постъпва информация за работата по атомното оръжие, както и за прехвърлянето и финансирането на проекта Manhattan Project  по-късно в  Лос Аламос в САЩ. 
Немската крилата ракета V-1 и немската балистичната ракетаV-2 турлю-гювечиш с атомното оръжие!

Това са ДВА коренно различни проекти. Благодарение на Вернер фон Браун третият райх е постигнал значително преимущество в ракетната техника, за разлика от атомното оръжие, където са били в тупик, защото еврейските учени, атомни специалисти са емигрирали в САЩ и Айнщайн със специално писмо убеждава президента Рузвелт за финансиране на атомния проект.
На бързи обороти НЕ са конструирани двете бомби, а почти три години.
Сори, но се уморих вече да коментирам словестната ти салата, а остатъкът от поста ти изисква сизифов труд за правдиво разяснение.
ТРЯБВА ДА СЕ ЧЕТЕ И СЛЕД НАТРУПВАНЕ НА КРИТИЧНА МАСА ПОЗНАНИЕ ДА СЕ КОМЕНТИРА!


Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1628
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19975 -: Юли 16, 2022, 10:16:26 »
Един виц по същия повод, който звучи като истина.
През 1939 година Опенхаймер (ръководителят на проекта Манхатън) посещава Москва и се среща със Сталин и Берия. Той и разказва за теоретичните възможности на атомното оръжие и им предлага да заделят 9 милиарда долара за такъв проект. Сталин иска да помисли и да отговори на следващия ден.
На следващия ден Сталин благодари, но казва, че САЩ имат достатъчно пари и на тях да предложи проекта. Като го създаде, тогава Берия ще го открадне.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2246
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19976 -: Юли 16, 2022, 11:26:15 »
...

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2246
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19977 -: Юли 16, 2022, 11:31:22 »
Дълбоко несъгласен

И аз като Muktata съм дълбоко несъгласна - "Дон Кихот" е един от най-великолепните романи, боравещ с цялата гама на литературата - от пародията и иронията до горчивата мъдрост на познанието за света и човека и на себепознанието.
Малко съм се занимавала с испаноезична литература, но тя е превеждана по социализма в България от великолепни преводачи - Румен Стоянов, Кольо Инджов...
"Сто години самота" четох само веднъж през 1978/79, не помня точно. Още ме държи магията на оня магически реализъм на света, разказан през селото Макондо и историята на две семейства, цели пасажи изплават понякога по разни поводи.
« Последна редакция: Юли 16, 2022, 11:37:58 от Zeitgeist »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8790
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19978 -: Юли 16, 2022, 13:04:55 »
"Don Quixote" не е роман, това е мноооооооого дълга приказка, мъдра като всички приказки.



А нещо подобно на приказките, една библейска легенда, наблюдаваме ние в момента. Как Давид побеждава Голиат. Да, Русия е много по-слаба от САЩ, но ги побеждава!

« Последна редакция: Юли 16, 2022, 13:12:00 от lucho »

Активен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2965
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #19979 -: Юли 16, 2022, 13:43:13 »
Само за тази мисъл "La libertad, Sancho, es uno de los más preciosos dones que a los hombres dieron los cielos; con ella no pueden igualarse los tesoros que encierra la tierra ni el mar encubre; por la libertadI así como por la honra se puede y debe aventurar la vida, y, por el contrario, el cautiverio es el mayor mal que puede venir a los hombres" , която по-актуална от когато и да било последните 2000 години...

Тази мисъл е любимия ми пример как една фраза може да бъде извадена от контекст и превърната в импотентна абстракция, годна единствено за ритуално фетишизиране. Тази абстрактна "свобода", която следва да се разбира от само себе си каква е, в главата на Сервантес има много ясна конкретика, която робите инстинктивно избягват, приключвайки цитата преждевременно. А той продължава така:

Quote (selected)
Казвам ти го, Санчо, защото ти видя пиршествата и изобилието, на които се радвахме в замъка, който преди малко напуснахме. Е добре, сред онези вкусни ястия и ледени напитки на мене ми се струваше, че се измъчвам от глад, защото не им се наслаждавах свободно, както бих им се наслаждавал, ако те бяха мои. Задълженията да се отплатиш за направените ти благодеяния и милости са вериги, които пречат на духа да бъде свободен.

Щастлив е този, комуто провидението е дало парче хляб, без да се чувствува задължен да благодари за него на когото и да било друг освен на самото провидение.


Извод няма да правя, само ще насоча вниманието към една друга дума с мистериозно значение - джваньък



ПП Преди години се налагаше да преместим множество гипсови фигури за двор и Давидовци имаше към 5-6 в естествен ръст. Един-двама бяха изостанали непродадени, че малко ги поредактирахме откъм крайници при пренасянето с камиона и понеже се налагаше да съжителстваме за известно време с тях, им излезе прякора Швуле Давид. Заради размера на опашката.
       
   
« Последна редакция: Юли 16, 2022, 13:58:08 от Banana Joe »
*********   ✹    *********