Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Май 20, 2024, 17:19:07

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - Звездоброец

Страници: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 13
301
По света … / Re: САЩ
« -: Март 01, 2023, 20:43:04 »
Не захарта, маслото и сланината са страшни, а химиите, с които ги подменят.

Маслото и сланината са си съвсем добре, даже нужни. В САЩ свинска мас трудно се намира, и е много скъпа. Виж, захарта е напълно излишна, и колкото по-малко, толкова по-добре. В природата "захар" няма. Има фруктоза, има глюкоза, и разни смески от двете, и са си супер ако ги поемаш заедно със съответните растения/плодове. Като отделиш и концентрираш захарозата, стават белите.

302
Щом произвеждат, значи има търсене, щом има търсене толкова гдини, може би вършат работа? То не може да се лекува само с химия... даже ич не трябва да се лекува с химия.

Теоретично, много теоретично, мога да си представя някакъв ефект от дрехи с медни нишки, приемайки, че движението на кръвта може би създава някакви токове, и съответно магнитни полета. Колко, как и в кои случаи -- темна вода во облацех.

That being said, напредналите общества изобщо, и американците в частност, са майстори, много добри майстори в създаването на търсене на празно място.

303
Магнитните наколенки на Д-р Ливайн са бъдещето на движението изобщо. :)))

Огромни пари се правят от разни наколенки, налакътници, и подобни акесоари с медни нишки. Даже сравнително реномирани фирми (главно за работни дрехи) гледам са започанли да ги продават. Както е казал класикът, имали бол пари, дали ги.

304
Кавичките на " интересно " не ги поставих умишлено, но за магнита не се сдържах. Все пак имам нещо като диплома и то стара от един институт в Дървеица на името на един руски държавен водач.

Магнитите са супер! Имах един симпатяга колега (индиец, сега работи в Германия) който казваше че когато не можем да обясним нещо, трябва да намесим магнитното поле.

305
Миналата година по време на радарен обзор на южната част на платото Петен (което е в Мексико и Гватемала) са открити над 900 селища на маите, като много от тях са съединени с повдигнати пътища (тъй като в тази карстова местност има много временни блата и водоеми).

Групи от селища са обединени в по-големи села и градове, и предполагат напреднала цивилизация. Тези селища са много от преди новата ера (от преди класическия период на маите). Обзорът е само в Гватемала, може би мексиканците не са позволили да летят над тяхната територия. Но от картинките е ясно, че и в Мексико има много неоткрити места на маите.

Сравнително малко архитектура на маите е известна, защото всичко е покрито от джунглите.

https://www.cambridge.org/core/journals/ancient-mesoamerica/article/lidar-analyses-in-the-contiguous-miradorcalakmul-karst-basin-guatemala-an-introduction-to-new-perspectives-on-regional-early-maya-socioeconomic-and-political-organization/31075DFA8ADBAA5E7C7320CA6DB93E5E

306
Ето нещо интересно. Има за всички по нещо, за keily вълшебната дума " магнит "  както и нещо за Звездоброеца. Малко е дълго. :think:

Може да е любопитно, но е много неинформативно. Първо, в САЩ е много лесно да се запатентова нещо -- ето кратко лирично отклонение:

В далечните младежки години докато бях аспирант, работех (за допълнителни пари) в библиотеката на университета в група, която се занимаваше с търсене в патенти (това беше много преди IBM да направи сегашната страница за патентно търсене) -- един канадец (шеф), една румънка, и аз. За да подадеш заявка, трябва да си направил търсене дали това вече не патентовано, какви са подобните патенти, и т.н.. Много беше интересна историята за патентно търсене на Velcro (когато те са го патентовали). Както и да е.

Мисълта ми е, че "патентовано" нищо не означава -- патент се дава за всичко, не е нужно да имаш прототип, да работи, и т.н. Трябват ти десетина хиляди долара и това е. Погледенете в старите патенти какви чудеса са патентовани.

Второ, някои неща написани там са направо неграмотни:

Силой тяги электромагнитных волн объясняется принцип работы двигателя EmDrive американского инженера Роджера Шойера. Электромагнитная волна (по Третьему закону Ньютона), отталкиваясь, взаимодействует с материей космоса.

Според цитирания трети закон, би трябвало космосът да се движи щом електромагнитната вълна се отблъсква от него. Може би неговият двигател е като този на космическия кораб на професора във Futurama, където корабът стои на едно място, а космосът се движи около него.

Отмечая преимущества, он акцентировал внимание лишь на том, что двигатель не потребляет, не сжигает никакого топлива и движется совсем в другую сторону, откуда в корпус двигателя подводится источник электромагнитных волн СВЧ.

Т.е. някой вълшебник (фея, и т.н.) праща в двигателя електромагнитни вълни и той се отблъсква от тях, пътувайки в противоположна посока? И т.н., и прочее, и прочее. Примерът с рибите пък е направо комичен.

307
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Февруари 15, 2023, 22:14:06 »
След 24.02.2022 няма невъзможни неща.Живеем в нов световен ред, където единствено правото на силата определя нещата.

Сериозно? И досега как беше?

308
Recycle Bin … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Февруари 15, 2023, 22:07:24 »
Поправете ме, ако греша. Ще бъда признателна всекиму
Снощи слушах сесия на Барбара Марсиняк от 25 декември. Плутон влизал във Водолей и правел плутонов възврат в картата на САЩ плюс още други звездни събития. Очаква се бая разпад. Плутон е бавна планета и обикаля зодиака за близо 300 години. Гледам, наталният им Плутон е в козирог, що тя го отчита тепърва в съвпад, не знам, но така или иначе по звездната карта САЩ ги чакат лоши дни.

Плутон в момента е в Стрелец

309
По света … / Re: САЩ
« -: Февруари 10, 2023, 05:07:16 »
Бъч, това какво говори за близкото бъдеще на САЩ?! Високи технологии ли?

Аз по-бих се тревожил за българските ученици, че не можеш да си представиш колко е тъжно положението. Всяка година като съм в България се срещам с учители, ръководители на кръжоци и колеги от СУ и БАН. Американците винаги ще намерят имигранти с необходимите умения, ами ние какво ще правим?

В САЩ има МНОГО много добри средни училища, има и много лоши, разбира се. Специално тези в Балтимор (80% негърски град) не ме учудват. Както винаги, го духат бедните ученици -- богатите родители винаги ще намерят или частно училище, или могат да си позволят да купят къща в район с хубави училища (между последните две има силна положителна обратна връзка).

310
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Февруари 09, 2023, 16:32:04 »
Свръхмаститото списание Форин Полиси.

Свъхмаститто? Може би едно време. Сега е същата "echo chamber" в каквато са се превърнали много американски медии, които преди време се смятаха за върха на журналистиката. Само прочети глупостите на небеизвестния Александър Виндман.

311
Бог вече не бива да ни е Отец! По-рано започнаха да ръкополагат жени за свещеници. До къде ли ще стигне лудостта?!

Добре известно е, че протестантските църкви още от Мартин Лутърово време са антихристиянски по дух и нищо повече от търговски организации. В това отношение е ненадмината лютеранската църква, но всички американски протестантски църкви са също така.

Не че католическата и православната църкви не се занимават с правене на пари, но като че ли има останала някаква духовност в тях.

312
По света … / Re: Eвропа обнагля
« -: Февруари 09, 2023, 02:41:42 »
Истината е, че Бог няма пол, а ако все пак трябва да го приобщим, той ще е по-скоро жена. С женски качества.

Точно така. Истината е загатната във филма Догма (Dogma).

313
Бъдещето ще бъде прекрасно ! Класиците отдавна са се изказали...

Ето още един вариант на тази песен -- от Futurama в епизода за пътуване във времето.

https://www.youtube.com/watch?v=LE1drY3A418&t=43s

314
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Февруари 06, 2023, 19:02:53 »
Ядро Земли практически перестало вращаться: что это значит и что теперь будет

Първо и най-важно, това ще означава намаляване и/или преориентиране на магнито поле, което ще е много по-голям катаклизъм. Освен че магнитните компаси ще спрат да работят, защитата от космическите лъчи ще спре.

315
По света … / Re: САЩ
« -: Февруари 03, 2023, 23:07:12 »
Различни данни за балона 40 000 ама метра, фута... всеки ги пише с неговите мерни/разбираеми единици.

Не може да е 40000 фута (12000 м), там са самолетните коридори. Едно от обясненията, защо още не са го свалили, е че на никого не пречи щото е много високо, и освен това нямало какво толкова да види :)

316
Теми на форумците … / Re: Геронтофилки
« -: Февруари 03, 2023, 22:55:54 »
Жената си е загадка, но без нея не може. Питам се понякога дали матриархатът не е за предпочитане.

Миналата седмица четох статия на някакъв образ (негър) по повод убийството на негър от петима полицаи негри в Мемфис. Главната тема на статията беше защо негрите са толкова зле (като престъпност, неграмотност, нежелание за учене и напредък). Неговият извод беше -- виновен е матриархатът! Според него 70% от негърчетата се раждат извън брака, и повечето се отглеждат от самотни майки (baby-moma), и това води до все по-влошаващо се състояние на негърските общества.

Цитат
Black urban areas are dominated by matriarchal rulership. It’s an utter failure and disaster. These areas all operate similar to Memphis. Crime is astronomical. Young men settle their differences with deadly violence. Academic performance hovers at record lows. Illegitimacy rates skyrocket.

It feels like the outgrowth of a rotten culture, a culture where black men are canonized and celebrated for handling petty beefs and disrespect with lethal violence. That type of emotional violence is commonplace within zip codes dominated by the matriarchy.

Tyre Nichols cried out for his mama for a reason. I’m not saying that to belittle Nichols. I’m saying it’s a reflection of modern black culture, a culture that inappropriately places women at the top of the food chain. Mama is the ultimate authority and savior.

317
По света … / Re: САЩ
« -: Февруари 03, 2023, 06:09:14 »
Сега много се коментира за под 10 нм. при производството на чипове. Но доколко е наистина така?

Може би Butch е по-информиран за това, но доколкото съм чел, всичко под около 10нм е мнимо, в смисъл че процесорът се прави на слоеве, всеки от които е да кажем 10нм, но като сложиш 2-3 слоя, и ето ти схема еквивалентна на 3-5 нм. Това със сигурност се прави в SSD дисковете: новият 990Pro на Samsung е със 112 слоя. Разбира се, това е "памет", където връзките са много по-прости, не "процесор", където връзките с кеша, и т.н. са много важни (и съответно трудни).

318
По света … / Re: САЩ
« -: Февруари 01, 2023, 20:51:07 »
Ябълката ще се допита до ИИ и ще е първа.

ИИ не е нищо повече от статистика (поне в момента). ИИ се опира на предишен опит -- без предишен опит няма ИИ. Така че това не е никакъв И (сравни с истинския интелект -- много често ти трябва нещо ново, не свързано или даже противоречащо на предишния опит). Какво точно в хидродинамиката (например) ще се допита до ИИ? Никакъв предишен опит няма да ти помогне да сметнеш едно частно диференциално уравнение от втори порядък по-бързо.

Има, разбира се, области където Арм процесорите и "ИИ" ще са по-бързи и полезни -- например разпознаване на изображения.

319
По света … / Re: САЩ
« -: Януари 31, 2023, 18:43:33 »
Тук има уловка. На практика сравняват ябълки с портокали

Точно така. Ако вземеш една съвременна сложна, но всекидневна задача, например диференциалните и интегралните уравнения в хидродинамиката, няма да се учудя, ако 40-годишният Cray я реши по-бързо от iPhone.

320
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Януари 29, 2023, 17:15:16 »
* Във връзка с обещаните танкове от запада за Украйна.

Butch, дай сме реалисти. Според статистиката на МО на Русия, досега са унищожени около 7800 бронирани машини. Колко от тях са танкове, да речем 1/3. Т.е. около 2600 танка. А ще получат, да речем, 200. Нищо няма да се промени, само двете страни ще се надъхат още повече.

321
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Януари 26, 2023, 19:47:40 »
Американците преметнаха немците като нас.
Абрамси ще има кога производителя построи завод за тях.

Има много Ейбрамси в Европа. Преди време започнаха някакви учения (май в Латвия) с няколко стотин танка. Сигурен съм, че има и другаде. Ако решението е твърдо взето, за няколко дни могат да ги доставят в Украйна. Но кой ще ги управлява и ремонтира?

322
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Януари 25, 2023, 19:29:17 »
Прав си на компресорните станции в СССР работиха самолетни двигатели, а резервния генератор за ток се задвижваше от танков двигател.

На всички компресорни станции по всички земни кълбета работят самолетни двигатели.

323
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Януари 25, 2023, 18:35:46 »
За уран-238 (обеднен) периодът на полуразпад е приблизително 4,5 милиарда години.

Периодът на полураспад не се променя с обогатяването или обедняването (но разбира се, обедненият уран ще има по-малко излъчване). И да, уранът сам по себе си е много слабо радиоактивен. Проблемът е ако се разпраши и вдиша -- той е много отровен метал. Това е главно проблемът с обеднения уран.

324
По света … / Re: Украйна
« -: Януари 24, 2023, 20:15:15 »
В Украйна прекръстиха московия на "украиний":

Забравили са за рутений

325
По света … / Re: САЩ
« -: Януари 24, 2023, 05:17:49 »
Можем да се гордеем -- българката Ружа Игнатова се нареди до Ма Бейкър като "FBI's most wanted woman" (най-търсената от ФБР жена). Жената всъщност се е казвала Ma Barker (Ма Баркър).

https://www.zerohedge.com/markets/fbis-most-wanted-woman-known-cryptoqueen-sends-signal-after-five-years-hiding

326
По света … / Re: САЩ
« -: Януари 24, 2023, 04:53:10 »
Днес получих радостна новина:  От тази година ще имам още един официален празник т.е. почивен ден...тук официалните празници са кът. Датата е 19ти Юни, Ден на Еманципацията, още Juneteenth. Няма връзка с по-добрия пол, връзката е с по-тъмния цвят на кожата...както всичко напоследък. Сега базикам г-жата, че се е прецакала и няма да може да го ползва ...тя се пенсионира на Нова Година  :lol:

Yep, и ние го празнувахме тази година (т.е. имахме почивен ден).

327
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Януари 23, 2023, 01:56:47 »
Дезертьор!
От елитна част?
Да беше станал кришнар, да се беше накатарзисил, ама не.
Пак от същата страна на барикадата, със същата професионална реализация.

Както казват в "Мисия - невъзможна":

As always, should you or any of your IM force be caught or killed, the Secretary will disavow any knowledge of your actions

328
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Януари 23, 2023, 01:52:21 »
Ама моторите горят масла като за световно. Разходът на работен час е огромен.

Това не означава ли, че пръстените на буталата им са износени? Или уплътненията на клапаните  ;) Ей, не се грижат за колите танковете си, и туй то.

329
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Януари 23, 2023, 01:45:38 »
Явно ни в Европа, ни в САЩ военните - поне - не учат военна история. Ни за Наполеонова зима, ни за Сталинградска битка, ни за Царь-Мороз са чували.
Абе и за водене на война - освен бомбени килими върху градове, болници и сватби - май не са учили достатъчно - може ли с едни и същи машинки да се биеш в Сирийската пустиня и в зимните руски степи...

Чували са и още как, техните военни училища са много добри, там има истински научни катедри по история, да речем (очевидно с военен уклон). Чел съм интересни статии от преподаватели в такива училища. Но това, което според мен и в лош сън не им е минавало през ум, е че ще трябва да се бият на земя с руснаците. Изглежда, че цялата им военна доктрина за сухопътни боеве е градена за не-руски условия.

Абрамс, например, е много добър танк като техника, но изисква много тренировки и обучение. Той беше ненадминат в Ирак или Кувейт, да речем, където старите съветски танкове с необучени, некомпетентни екипажи нямаха шанс. Но е много тежък и сложен за експлоатация, и в Украйна може, теоретично, да се използва в сухо време. Но кой ще го използва? Докато обучат украинците, докато се съгласуват в бойните единици, и т.н., току-виж войната свършила. Даже и да пратят Абрамс (нула шанс това да стане, според мен), със сигурност няма да пратят американци да ги карат.

330
По света … / Re: германия
« -: Януари 23, 2023, 01:09:19 »
RADIO MOSKAU IM BUNDESTAG: AfD-Mann Petr Bystron greift in Panzer-Debatte Union und USA massiv an

За неграмотни в немечкия като моя милост, може ли много кратък преразказ?

331
Сцену купания Пyтинa в проруби на Крещение пришлось переснимать несколько раз. Он то шел прямо по воде, то вода перед ним расступалась.

332
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Януари 20, 2023, 21:46:09 »
Макрон към САЩ: Планът ви е супер агресивен, ще излезем с отговор!

Макрон: С тази политика САЩ заплашват Европа, трябва да отговорим
Той нарече американския акт „неприятелски“ и „агресивен“

Той Макрон хубаво се е усетил, ама много късно. В момента САЩ е един от главните износители на газ за Европа (т.е. втора Русия). Ако се скара и със САЩ, Европа увисва в буквалния и преносен смисъл.

Освен това, проблемът е много по-дълбок -- и без американските субсидии много образовани и амбициозни европейци ще искат да работят и учат в САЩ. В университетите и лабораториите където съм работил имаше много французи, германци, швейцарци, италианци и руснаци; за китайци и индийци да не говорим. В частни разговори европейците много се оплакват от Европа и повечето си взимат зелени карти и остават тук.

333
В Дудинке на две недели раньше срока из-за горизонта показалось солнце. Полярная ночь в Норильске и Дудинке обычно длится с 30 ноября по 13 января. А в этом году солнце показалось  из-за горизонта гораздо раньше намеченного срока. Почему движение небесных светил опередило график на две недели – никто объяснить не может.

За географската ширина на Дудинка (69.5 градуса с.ш.) го сметнах, че слънцето (поне горния му край) трябва да се вижда (около обяд) преди 24 ноември и след 14 януари. Но рефракцията на хоризонта е огромна, по-голяма е от диска на слънцето, та затова са датите в Телеграмата. Ако слънцето се е показало (за малко) по-рано, сигурно е имало някакви местни въздушни слоеве с по-голяма плътност, които са направили рефракцията още по-голяма.

334
По света … / Re: САЩ
« -: Януари 10, 2023, 22:44:43 »
Несправедливо пропуснахме Голямото ШОО в САЩ за избиране на прецедател на Конгреса.
Където републиканецът тръмпист Мат Гаец/Гетц предложи с вдъхновена реч за прецедател Д.Тръмп, и при всички гласувания гласува за Тръмп за прецедател, въпреки че Тръмп призова републиканците да гласуват за Макартни. Дори накрая, преди последното гласуване, когато Гетц получи обещание от Макартни ,вторият да изпълни всичките му искания, Гетц отново гласува за Тръмп. Имаше и изпълнения от театралната трупа, разбира се.

Произнася се Гейтс (като Бил Гейтс). Двамцата с Марджъри (демек Маргаритка) бяха звездите на шоуто. В интерес на истината, на предпоследното гласуване Мат гласува "present" (присъстващ), като нашето "въздържал се". Това беше когато се разигра бойната сценка с якия чичко от Алабама, когото впоследствие не избраха в някакъв комитет. На последното също, та едвам му стигнаха гласовете на Кевин.

335
Това е катеричка на Ейберт, живее в западните щати главно. Мойто куче много обича да ги гони от дърво на дърво. Преди години слушах лекция на един биолог, те имали някаква симбиоза с боровете -- ровели им из корените да ядат някакви образувания, но така помагали с нещо на боровете. В интерес на истината, никога не съм ги виждал да ровят.

А това е източна лисича катеричка. Не знам как е стигнала до западното крайбрежие (тази снимка е от Санта Ана, Южна Калифорния)

336
По света … / Re: САЩ
« -: Януари 07, 2023, 22:20:01 »
Някои компании в инструкциите за изпращане на документи за работа (т.н. резюме)  не искат кандидатите да пишат кой университет са завършили, само каква степен имат. За какво да даваш пари за Колумбия или Харвард, ако не можеш да се похвалиш, че си ги завършил?

337
Катеричка

338
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 07, 2023, 18:57:30 »
Честита Коледа на тези, които го празнуват днес!

Честит имен ден на именниците!

Честит ден на хурката на всички предачки!

339
не. включва бойлер, фурна, осветление и 2-3 компютъра. месечна вноска, изравняване веднъж годишно, след което вноската се обновява. скъпичко се явява някакси.

Аз все забравям за топлата вода. Да, това може да вдигне сметката доста. Всичко останало би трябвало да е стотинки. А топлата вода не може ли да се прехвърли към мазутната горелка? При мен всичко е на газ без сушилнята за дрехи, която общо-взето се ползва главно зимата. Можеше и тя да е на газ, ама искахме да е комплект с пералнята, а за газовите сушилни трябваше да се чака.

340
ми разни дребни неща като месечната вноска за ток от 85 евро отиде на 150.

Това включва ли отопление (т.е. с ток ли се отоплявате)? Ако не, много скъпо! Ако да, доста евтино :)

341
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Януари 06, 2023, 01:11:53 »
А военнокосмическите сили, с които Русия участва в Сирия показаха добър успех в условията на истинска война. Там дрончета нямаше. Там нещата бяха сериозни. От страна на всички.

Руснаците обединиха военновъздушните и ракетните войски във военнокосмически. Кой съм аз да им се бъркам? С военновъздушните са очевидно добре. С космическите? Хм, не толкова, поне доколкото хвърлям по едно око. Ако някой следи по-отблизо, да ме коригира.

С пилотируемите полети са горе-долу добре, ама китайците ги настигнаха, и американците им дишат във врата. Ако продължават да почиват на лаврите си отпреди 20 години, съвсем ще изостанат. Идеите за Луната май съвсем ги изоставиха. Няколко разработки закъсняват с много години. Единственото, което като че ли се движи, е ядрения транспорт, ама и той има някакви мъгляви срокове за след 2030.

342
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Януари 05, 2023, 22:41:24 »
Защо Русия има космически войски?
Не ли да контролира космическото пространство. И сателитите.

Засега космическата съставляваща на тези космически войски е повече PR отколкото реалност. Истината е, че руснаците много изостанаха в космоса -- донякъде технологично, но много повече в областта на администрацията и финансирането. А в научния космос съвсем изчезнаха. Донякъде е разбираемо, последните 15 години очевидно са се превъоражавали, и са смятали това за най-важно. Имат интересни, перспективни разработки, но много бавно вървят.

Вероятно е, че ако се наложи, ще направят неизползваема американската спътникова система. Но очевидно не смятат, че се е наложило.

343
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 05, 2023, 19:49:47 »
Единствената цел на авторското право е да защитава интелектуалната собственост на правните субекти. Независимо че няма материално изражение, тя е своеобразна собственост и подлежи на закрила.

Това не е вярно (трябва само да прочеш преамбулите към съответните закони). Ако беше, нямаше да има срокове. Ако аз оставя къщата на децата си, те не са ограничени да я владеят 17 или 50 години.

Авторското право е много нов субект на правото, и се появява плахо в 18 в. когато започват публични изпълнения, и интелектуалната собственост се различава от всяка друга собственост. Не можеш да наследиш таланта на родител или роднина. Можеш да наследиш техните пари и имоти (ако законодателят ти позволява, защото и това не е много сигурно -- има данъци, и т.н.).

Аз даже бих си позволил да предположа, че сегашното положение с авторското право (и донякъде с патентите) е довело то спад на нови  идеи, особено в музиката и филмите. И вчерашната статия в Nature потвърждава това за науката и технологиите -- броят на разтърсващи (ground-breaking) открития и изобретения е спаднал 100% (!!!) от 1945 г. до сега.

344
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Януари 05, 2023, 19:29:14 »
Дроновете са гаджети, скъпи, малко ефективни, но за това пък с голям ефект върху публиката. Изискващи наличие на интернет връзка.

Това изобщо не е вярно -- дроновете са безбожно евтини в сравнение с почти всяко друго оръжие (базовите модели са по-евтини от един Калшников, да речем), много ефективни са (и за разузнаване, и за бой). И не ми се струва, че Русия е изпуснала момента толкова много, като с някои други технологии. Фронтовата линия сега е наситена с дронове, и проектирането (и на дроновете, и на производството) трябва да е почнало доста отдавна, със сигурност преди да започне войната.

Това е особено важно за руснаците, които имат много хилави спътникови групировки (и за разузнаване, и за свръзка). Огромна част от успехите на украинците се дължат на отличната спътникова връзка и разузнаване на НАТО (т.е. САЩ).

345
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 05, 2023, 00:01:32 »
Значи всичко е въпрос на нормално законодателство.
Нататък е йезуитщина.

Точно така. Бог (законодателят) дал, бог (ditto) взел. Авторското (и патентното) право, теоретично, имат за цел да поощряват създаването на нови произведения (и технологии). Отдавна не е така с авторското право. Ако аз бях законодател, докато умре авторът. Точка. А децата и внуците? Ако авторът е бил кадърен и е натрупал пари от авторството си, да ги остави на децата (и внуците). Има достатъчно механизми за това.

А сегашното е пълна порнография, финасирана главно от Дисни и други богати корпорации, и много се съмнявам, че в този вид изпълнява първоначалната цел. Също бих ограничил прехвърлянето на авторското право на корпорации -- ама те били платили, поддържали, и т.н. автора -- няма проблем, третира се като инвестиция и се заплащат някакви проценти от доходите, като всяка инвестиция.

346
По света … / Re: САЩ
« -: Януари 03, 2023, 02:50:28 »
в българският език има думичките „арест“ и „затвор“, които не са синоними.

JAIL се отнася до затворническите помещения в града или окръга (county). Там главно се държат току-що арестувани, подследствени, хора на които им е отказана парична гаранция (bail), и т.н., тоест, още не осъдени. Но ако престъплението е дребно и се наказва, са да кажем, 3-7-15 дни в "county jail" (тук много зависи от щата), там също могат да се намират и осъдени. В уестърните почти всички "затвори" които виждаш са "jail", тъй като са в юрисдикцията на местния шериф.

PRISON  е точно това, на което ние казваме "затвор" -- там се държат почти само осъдени, но ако е заподозрян за сериозно федерално престъпление, може и да е във федерален затвор. Затворите са щатски (e.g. Colorado State Penitentiary) и федерални, в зависимост от какво е престъплението.

347
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 02, 2023, 02:37:36 »
Абе аз пуснах снимка на един домашен термометър.

В къщи държахме 70 F (21 C),  и често ми беше горещо. Сега го държим на 69 F (20.6 C). Не мога да си представя 27 C. Около час преди лягане термостатът е програмиран да изключва отоплението щото 21 C е твърде горещо да спим.

348
Това са Лия Уилямсон (с дъгата на ръката, лесбийка?) и Джордан Нобс, националки по футбол на Великобритания. Дърпат някакъв бонбон.

Това e тъй-нареченият "firecracker" (бомбичка?) която леко гърми като и се издърпат двата края. Много разпространено в Англия и Канада, не толкова в САЩ.

349
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Декември 31, 2022, 18:56:34 »
Преведете ми какво говори храбрият американски войник

Общо взето нищо не "говорят" (май е само един човек). Вика "там, там" главно (в смисъл ето къде са руснаците). Накрая обаче се чува по-ясно австралийски говор. Най-вероятно са един или повече австралийски доброволци.

350
Теми на форумците … / Re: Цветни картинки …
« -: Декември 30, 2022, 06:51:35 »
И ружите ги бива, много приятен цвят.
Имам бели, бледорозови, резедави, но харесвам с по наситените цветове.
Тази есен си откраднах малко семена он ени виненочервени, да видим дали ще се хванат.

Ружите уж са лесни цветя, но тази година хич нямахме сполука с тях. Едни покараха, направиха листа, но така и не тръгнаха и не цъфнаха (това са тези на снимката от предишната година). Другите пък едва-едва направиха малко листа. Махнах ги и ги смених с кандилки. Ще видим тази пролет какво ще стане.

351
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Декември 29, 2022, 23:35:09 »
Какво е измислила Европа от Първата световна насам ?

На практика, цялата атомна и ядрена физика, например.

352
Теми на форумците … / Re: Цветни картинки …
« -: Декември 29, 2022, 23:24:55 »
И едно насекомо от нашите ширини, което прилича на колибри - българското му име е гълъбова опашка.

Прекрасна снимка! Не знаех, че ги има в България, не си спомням да съм виждал. При нас са много разпространени, казват им Hawk Moth (ястребов молец). Това лято особено имаше много по цветята в градината, главно привечер и не са много лесни за снимане в полумрака. Изглежда си улучил сполучливо осветление.

Ето още едно ръждиво колибри в гръб.

353
Теми на форумците … / Re: Цветни картинки …
« -: Декември 29, 2022, 02:32:20 »
Ръждиво колибри. Този вид са големи побойници и гонят другите видове от храната.

354
Теми на форумците … / Re: Цветни картинки …
« -: Декември 28, 2022, 22:55:29 »
благодаря.

Такива облачни дни понякога са изключително ясни и прозрачни. Помня как в такива дни можеше да се види нос Калиакра от Варна и по на юг (от Бяла). Изглежда и ти си улучил такъв ден.

355
Теми на форумците … / Re: Цветни картинки …
« -: Декември 28, 2022, 18:50:07 »
ddantgwyn, това е много добро!

356
По света … / Re: Украйна
« -: Декември 28, 2022, 05:59:11 »

Много интересен начин да се напишат 800 000 грн

357
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Декември 28, 2022, 05:54:26 »
Учудвам се, че руски проекти се фабрикуват в Тайван. Някакъв експеримент ще да е. Да пробват как се насаждат въшки. Пардон!

TSMC правят по поръчка каквото си поискаш. Всичко по-напреднало от 65нм (което руснаците отдавна усвоиха) се прави в Тайван, включително руските процесори, които те ползват главно за сървъри и персонални компютри. От друга страна, 65нм е пре-пре-достатъчно за военни и около-военни приложения.

358
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Декември 28, 2022, 05:49:21 »
Дали и този път БПЛА е бил Ту-141 "Стриж"?

Със сигурност. Украинците нямат други дългобойни дронове.

359
У нас … / Re: И сега? …
« -: Декември 25, 2022, 05:29:40 »
Днес е последният петък преди Коледа. Що не взема да забъркам една туршия!

Благодаря! Смях се с глас. А този израз ще се опитам непременно да го използвам:

Аз например със сигурност съм лесбийка, защото много харесвам жените

360
Теми на форумците … / Re: Цветни картинки …
« -: Декември 22, 2022, 19:11:33 »
Голямо стадо елени (елк) в едно плитко езеро. Трябва да съм го снимал късното лято, защото има малки в стадото.

Страници: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 13