Преглед на печата … > Култура …

Едно малко място за големи цитати

<< < (2/13) > >>

пешo:

--- Quote (selected) ---Хайнрих Бьол, “Билярд в девет и половина”
--- Край на цитат ---
Велика книга !

Lillian:
започвам лежерно петъка с един цитат от любимия ми Хулио Кортасар
в класацията ми Кортасар е преди Маркес, преди Борхес и преди много други
 
--- Quote (selected) ---...Аз бях аксолотл и сега в един миг проумях, че разбирането е невъзможно. Той беше извън аквариума, мисълта му бе мисъл извън аквариума. Знаех го от това, че бях той, а сега вече бях аксолотл и се намирах в своя свят. Ужасът ме бе обхванал — това разбрах веднага, — защото, преселвайки се със своята човешка мисъл в тялото на аксолотл, аз се бях сметнал негов пленник, погребан жив в аксолотла и осъден да съществувам разумно сред неразумни твари. Но ми мина, когато нечия лапа докосна лицето ми, когато, отдръпвайки се леко встрани, аз видях до себе си един аксолотл да ме гледа, и разбрах, че той също съзнава, съзнава също тъй ясно, но не е в състояние да го изрази. Или аз бях също и в него, или всички ние мислим като хората — неспособни на самоизразяване, когато всичко се свежда до златистото сияние на очите ни, гледащи лицето на човек, притиснало се до стъклото...
--- Край на цитат ---
Хулио Кортасар, Axolotl, 1956

Lillian:
слагам още един цитат, ще пракаля, ама предполагам, че няма да има много посещения в тази тема :smokin:

--- Quote (selected) ---Свирачите, които управляват танца,
превърнаха човека на хармоника...
Но от законите базмилостни на дансинга
главите ни са пълни с беззакония.

Докрай разпасали колана на душите,
бесуваме като пирати, не видели суша,
и в дяволския танц на лакти и копита
нозете боси бягат от ботуша...
--- Край на цитат ---
Борис Христов, Плаващ ресторант
даа, все същото

Kole:

--- Quote (selected) --- А децата, заболели от пелагра, трябва да умрат, защото портокалите не носят печалба. И съдебните лекари трябва да издават смъртни актове с такова съдържание: „Починал(а) от недояждане, защото храната трябва да гние, защото нарочно я оставят да изгние.“

Хората идват с мрежи да ловят картофите от реката, но охраната ги гони; пристигат с раздрънкани автомобили да си вземат от изхвърлените портокали, ала те са вече залети с газ. И хората стоят вцепенени и гледат плаващите край тях картофи, слушат квиченето на свинете, които, след като бъдат заклани, биват заравяни в ями с негасена вар, гледат планините от портокали, които бавно се топят и превръщат в зловонна каша; и в очите на хората се отразява разрухата; в очите на гладните назрява гняв. В душите на хората се наливат и натежават гроздовете на гнева, чиято беритба скоро ще настъпи.
--- Край на цитат ---
Дж. Стайнбек, Гроздовете на гнева

otvrat:
Старшина-школник Марек към Швейк :

"Човек иска да е титан, брат, но е нищо и никакво говно"

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия