Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 11:02:00

Автор Тема: Електрически уреди за отопление БЕЗ КЛИМАТИЦИ!  (Прочетена 6795 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Кой какво ползва зимата и с какъв успех?
Моля, без климатици и колко са фърст!
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
парно. локално. на мазут. щото точно тази улица не е газифицирана.

а климатиците са фърст като ти е евтин тока.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Централна газ, няа по-добро.

Ако тряа да е на ток - може сепак да дадеш параметри - стая, апартамент, къща?

Произволни ел радиатори вършат работа.

AnonimusBG

  • Гост
Кой какво ползва зимата и с какъв успех?
Моля, без климатици и колко са фърст!

Едва ли ще ти помогна.
Газов котел.
В апартамент ли живееш или в къща?

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
П Има и едни печки за дърва, минимална цена по брикомаршета и бриколажи - към €500, но не е вариант.

Виж по амазон цените на ел. радиатори и си поръчай колкото ти трябват, по спомени бяха €60-120 според марка и размери.

Поне имате евтин ток  :0007:

AnonimusBG

  • Гост
При мен е къща с централна газ.
И с умно управление.
Но газта е сравнително евтина.
И чистя комина един път на година.
Нищо друго не правя като обслужване.
Така че къде как.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
На ток питам, на газ всеки знае, ма нема.
За една стая основно. Конвектори, лъчисти, е такива.


И не става въпрос за Франция, а за България, зимъска понякога падат и до -25, ама рядко.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

AnonimusBG

  • Гост

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
И не става въпрос за Франция, а за България, зимъска понякога падат и до -25, ама рядко.

че тъй кажи. тогава дръва или въглища, печка с водна ризка и 1-2 радиатора в зависимост от това колко е голяма стаята и дали печката е вътре в стаята /повече мизерия/ или не /по-чисто, по-голяма инсталация/.

ако не ти се чисти - пелети. ама трябва да поразпиташ и да намериш по-качествени. в идеалния вариант имаш мазе отдолу и нагоре ходи топла водичка, а разните му пепели и пушеци остават там долу и далече.

AnonimusBG

  • Гост
На ток питам, на газ всеки знае, ма нема.
За една стая основно. Конвектори, лъчисти, е такива.


И не става въпрос за Франция, а за България, зимъска понякога падат и до -25, ама рядко.

Акумулаторни печки.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
а, пускаш тръбичка и до банята и топлиш бойлера, да спестиш от ток.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Акумулаторни печки.

от това има сми ако си на две или три тарифи за електричеството, та да топлиш тухлите на евтиния ток и да топлиш стаята по-късно. на еднотарифен електромер - нъц.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Кой какво ползва зимата и с какъв успех?
Моля, без климатици и колко са фърст!
Централната Топлофикация, с пълен успех.  :smokin:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Централната Топлофикация, с пълен успех.  :smokin:

Тва ако искаш да се топлиш и да пълниш гушите на Термо Мафията, които само ще те разболеят, при положение, че няма с какво, а си здрав така или иначе  :smokin:

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Аз съм на камина на дърва с водна риза. Има и ел.нагревател. Отоплявам етаж и половина - около 140 кв.м. на 2.60. Последната зима ми беше 15 куб.м. дърва, около 1200 лв.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Ако свикнеш на студено, нямаш проблеми.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Малко на опъки.
В саниран блок съм с централно отопление ( което не съм пускал няколко години ), проблемите ми са с високите температури, голям срам ще е февруари да пусна климатик да охлажда. :smokin:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Да се топлиш на ток е лудница.Едно време Менделеев беше казал нещо за горенето на петрол май?

Само централно, ако вече не може да се включиш значи имаш проблем...

На село съм с "циганска любов".Много е Куул.Напомня ми за така любимия ви соц, когато ходех, като малък и специфичния селски мирис на дим и овце...

 :popcorn:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Електричеството е за предпочитане.
Удобно, чисто, в пъти по-безопасно ако имаш малки деца.
Нормално хората се насочват към него, същото правят и мародерите регулатори.
От най-предпочитаното отопление, сега обрасло с такси и акцизи става най-скъпото и нежеланото.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Трябва да се набляга  и на вътрешното отопление. Хем пази и от болести.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Алкохол и калории - колко ви коства алкохолът на добрата фигура?
https://bonduelle.bg/statiya/alkokhol-i-kalorii-kolko-vi-kostva-alkokholt-na-dobrata-figura
Чаша вино е към 200 kcal ( 0.2326 киловат часа), не е за пренебрегване.

ползвах
https://convertlive.com/bg/u/%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5/%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B8/%D0%B2/%D0%BA%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82-%D1%87%D0%B0%D1%81%D0%B0#200000
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Чаша червено вино от 150 милилитра, с 15 градуса алкохол съдържа малко под 130 калории  или  0.00015 киловатчаса.
В интернет, само понякога и само на отделни места пише и глупости.

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
специфичния селски мирис на дим и овце...

Кулл, ако някой иска автентичност за отоплението си, мога да подсигуря овчи барабонки. Леко подсушени, те придават на амбиетето пълна идентичност!

Напълно сухи, те произвеждат също жадуваната топлина... Имам и от тях.

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
   Кайле, много неопределено си питала, джанъм..

Искаш да топлиш една стая ли, една къща ли... па тя къдя е.. на високо ли? у равнина ли?
  Къдято ѝ да е, зависи от стените  На юг ли гледа, на запад ли? Ли на другаде?

 Отоплението си престави като една кофа..
  Наливаш 60 градуса вода,от една страна, а /природата/ охлаждането налива 2 градуса вода..
 Взимаш мерки да прекъсаш тоя леден поток.. Слагаш дебел фибран на пода.. студ не идва в стаята.. слагаш каменинова вата отвън, на дуварите.. пак студ не влиза в помещения.. Тогава може да отоплиш с 35 градусен поток .. от вода , въздух, или печица...
  Чат ли си?
пп Аз имам една къщичка, Шаронова, в едно южно село.. Правени са да гледат на юг.. три стаички.. от кирпич.  Облякох я с каменинова вата, на пода дебел фибран.. зимата се стоплям с една чаша вино и спа с пике покрит.
  Лятото влизам в мазата  за спане.. пак с пике покрит..

П Начи , уточнявай, Кайле..

 

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Туй исках и аз да кажа, че човек като си прави сметката, тя намалява. Ний караме години на ток, без да си вдигаме много сметките зиме. Здравословно е да се живее на по-хладно, проветрено. И да има човек запаси.

Неактивен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1360
    • Профил
Искаш да топлиш една стая ли, една къща ли... па тя къдя е.. на високо ли? у равнина ли?
  Къдято ѝ да е, зависи от стените  На юг ли гледа, на запад ли? Ли на другаде?
Вдигам ти палче(та).  :t2015:
Уморих се да обяснявам, че помещенията вдсъщност не се "отопляват," а се компенсират загубите на топлина, които стават през границата с външната среда (стени, прозорци, врати и т.н. Колкото по-добре е изолирано едно помещение, толкова по-малко топлина (енергия) отива за компенсиране на тези загуби.
Можете да си направите аналогия с готвене. По отношение на разхода на енергия не е все едно дали ще варите гозбата в тенджера без пкапак или похлупена на „тих огън.“ И в двата случая ще сготвите ястието, като във втория ще изразходвате по-малко енергия - електричество , газ, въглища, дърва.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Не питам колко ще харчи, та да зависи от изолация и прочее. Питам - При равни други условия кой е най-икономичният конвектор?
Става въпрос за една стая в провинцията. Майка ми години наред кара на дърва в студените месеци, а в по-топлите от 11 години съм я снабдила с Адакс, ама е слабичък за декември-март - 1200.
Вече дърва не може да се върти около тях, пък и цената им непрекъснато поскъпва и то като сложиш цената на кубик плюс рязане, пренасяне, някой да ѝ ги внася и т.н. и то излиза пак дявол на магаре.
Чудя се дали да заложа пак на Адакс или Аирлек, или на Атлантик някакъв лъчист конвектор уж две в едно.
Пък дървата да останат само при под минус 15 или като спре токът.

И да, парното е най-добрият избор, ама не ще да ходи в София зимата, иска си у тях.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
ако можеш да си го позволиш - пелети. идеално решение. веднъж седмично чистиш по шепа пепел, дето може да си я запазиш за тор за домати или асма. автоматизирано котле, което се пуска и спира само. от време на време сипваш по кофичка /не вярвам да сложиш бункер за 200 кила пелети, кой ще вдига чувалите/.

две неща -
1. котлето струва пари, трябва си инсталация от хора, дето знаят за какво иде реч, обаче това е еднократно. хубавото е, че може да отоплиш цялата къща/партамен, та да не се свива в ена стая, а да може гола в банята да влезе, без да стане на сталагмит.

2. при всички положения една инвестиция в топлоизолация, термомостове и прочие, сиреч стени и таван, ще си върне парите. обаче пак трябва да се прави /както проекта, така и изпълнението/ от хора, дето знаят за какво иде реч. щото ако те изолират като в космическа станция, нема се отървеш от мухъл и прочие гъби.


и трето - качеството на пелетите също има значение. съотнесено към цената.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Котлето заема място. Отделно инвестицията.

Имах некви мимолетни идеи за вкъщи, но сметката не се връзваше и си останахме на централна газ.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
ако можеш да си го позволиш - пелети. идеално решение.
Още нещо, което поне за нашите зими тук е от значение - такава инсталация не зависи от прищевките на токовата компания. Има ток, няма ток, котлетата работят и топлят. Зависи къде е майка ти и колко често й гасне токът зимата ,това може да бъде взето под внимание или прескочено.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Котлето заема място. Отделно инвестицията.

Имах некви мимолетни идеи за вкъщи, но сметката не се връзваше и си останахме на централна газ.

виждал съм котле в магазина, който ги продава - топли като печка, чисто и удобно. иначе като имаш централна газ и си кихнал за газова инсталация - естествено, че ще си седиш там.

аз в мамковината имам локално парно на дърва и въглища. за тристаен в дойчланд и тристаен в бг се оказа, че парното излиза по около 1000 - 1200 лева на сезон /мазут в германия, дърва и въглища от донбас/. обаче в дойчланд само въртиш кранчето на радиаторите, а в къщи се занимаваш с цепене и нареждане на дърва лятото плюс въглищар есента, и чистач зимата. иначе в дойчланд партамента е по-малък с между 5 и 10 квадрата, сиреч не е кой знае ква разлика.

смятах да сменя котлето на пелети, ама хукнах към германоговорящите и така си остана. отделно, че за въглищата има едно общо мазе в блока, дето си го деляхме четирима и си слагахме въглищата там, и вече вероятно съм изпаднал от класацията. а въглищата са си мизерия.

сега зимата тъщата само отива към ноември и пуска помпата да върти водата до март. комшиите отгоре и отдолу топлят колкото парното да не замръзне.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Още нещо, което поне за нашите зими тук е от значение - такава инсталация не зависи от прищевките на токовата компания. Има ток, няма ток, котлетата работят и топлят. Зависи къде е майка ти и колко често й гасне токът зимата ,това може да бъде взето под внимание или прескочено.

има ю-пи-еси за такива цели, с инвертор, връзват се към акумулатор от кола или трактор. за да върти помпата и да бачка автоматиката. това го казвам от пръва ръка, познавам производител.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Са, нещата не са съпоставими предвид, че зимата тук е 12-15 градуса тия 2-3 месеца, но в началото се бях травмирал от цената на газта на кубик, киловат, квото там.

Иначе тук отоплението през зимата излиза даже под €500-600, не за тристаен обаче.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
има ю-пи-еси за такива цели, с инвертор, връзват се към акумулатор от кола или трактор. за да върти помпата и да бачка автоматиката. това го казвам от пръва ръка, познавам производител.
Става въпрос като ти изчезне токът за три дни до две седмици и цялото ти отопление/осветление е на ток, тогава няма юпиес дето да те спаси. Някои по-заможни имат генератори, но генераторът е да ти държи фризера замръзнал и да ти светят три лампи.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Питам - При равни други условия кой е най-икономичният конвектор?
Няма икономични печки, конвекторът е печка, с еденица ел. енергия се загрява дадена маса вещество, до определена температура еднакво, независимо от отоплителния уред. Икономията е при климатици и термо помпи, те не превръщат ел енергията в топлинна, преместват количество топлина от вън в стаята, или обратно. 
Вие си ги избрахте!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Изрично писах без климатици. Не става климатик, интересна работа, в женските форуми винаги дават съпоставка и даже нерядко пишат, че при смяна на климатик с конвектор разликата е до 30-50 лв месечно, в мъжките форуми винаги обясняват колко са фърст климатиците и не признават друго. Климатикът при падане на температурите намалява КПД-то си. Тук във Франция масово са на радиатори, климатици е забранено да стърчат от сградите. Или са на централна газ, или на радиатори, веднъж видях климатик, досежно скрит в балкона. Като прибавим, че от климатик духа, че трябва да се чисти филтър и заледяване и нам си какво, отделно абонамент поддръжка и като прибавим, че топлината от Адакс примерно е несравнима с тая на климатик и то става танто за кукуригу в едно обозримо бъдеще от 4-5 години поне.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Май много пъти сме ги правили тези сметки, ама хайде пак, при любезното запитване.
Какъвто и конвектор да вземеш, от 1 киловатчас ток ще ти прави 1 киловатчас топлина. Преди години имаше конвектори, дето нямаха терморегулатор и можеше да се прегрява помещението, ако не действаш ръчно. От много години всички конвектори са с терморегулатори и този въпрос за икономия не стои. Всички дават един и същи разход. При наличен един конвектор от 1 киловат ("Адакс" както е скромно отбелязано) трябва още един около 2 киловата. От там нататък ефектът за отопление е един и същ, а изборът е въпрос на суетност и показност. Първият вариант е преносим и лек конвектор от 50-60 лева, следва по-масивен за 100-150-200 лева, разни стенни варианти пак за толкова, за балъците има и адакси по 300-400 лева и нагоре. Всичко това ще върши една и съща работа и ще харчи едно и също количество ток за отопление. В общи линии, при сегашните цени, за студения сезон е добре човек да си приготви 1200-1500 лева.
За 5-годишна перспектива, приличен инверторен климатик с цената на уреда и цената на тока ти дава годишна икономия 300-500 лева спрямо конвектори. Ако мястото е някъде в тилилейските гори, където напрежението играе и ток няма редовно, вариантът климатик отпада автоматично.
Допълнителен плюс на климатика е, че при големи горещини може и да се разхлажда човек. Допълнителен минус е постоянният, макар и малък шум, какъвто при конвекторите няма. Конвектори (с еднаква мощност), дето да харчат по-малко от други просто няма, освен в рекламите за балъци, а и там е внимателно поднесено като внушение, а не като факт.
От там нататък, всеки си решава.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Из много форуми и групи четох много мнения, отделно и до лични познати съм се допитвала, не си прав, Калинчо. За една стая под 20 кв.м. 3 киловата са много. Писали са хора с такива конвектори, а не лаици като теб, де правят сметки наизуст. Нерядко съм срещала и мнения на хора, турили си подходящ конвектор, най-често Адакс, в спалнята и после турили и в другите стаи и махнали климатиците, верно, плащали повече, ама най-после се стоплили. Не мога да карам жена на възраст да се катери по стените да чисти филтри, ни да се надвесва навън да размразява или квото там.
Не ме занимавай с глупави сметки, питах някой ползва ли такива, очевидно не.
Това, което знам от форумите, е, че адаксът дава мека топлина сходна с тая на дървата.
Личен приятел сподели, че в най-студените месеци е плащал по 350 лв за 4 конвектора по 3 киловата плюс останалите електроуреди в дома, ползвал Ерлек от 15 години, с две помещения по 25 квадрата и 2 по-малки.
Търся, прочее, хора с опит, а не хора с философии.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
И парите и решенията са си твои. Нито аз, нито знаещите из интернет ще плащаме тези сметки. Само понякога ще четем поредните ревове.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Quote (selected)
Това, което знам от форумите, е, че адаксът дава мека топлина сходна с тая на дървата.
Лъжат те. Мека топлина дава пещерската гроздова.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
И парите и решенията са си твои. Нито аз, нито знаещите из интернет ще плащаме тези сметки. Само понякога ще четем поредните ревове.
изрично съм писала ел. уреди за отопление без климатици, ни дърва съм писала, ни газ, ни парно, още по-малко климатици, не знам що трябва да си на секо гЪрне мерудия
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Ако въпросът все още те вълнува.
Преди години обзаведохме една възрастна самотна роднина с най-модерния (тогава) ADAX - Glamox 2000 W. Отопляваше стая от около 15 кв.м. в иначе неотоплявана къща. Ефектът беше много слаб, сметката са ток - много висока. Следващата зима жената мина на обикновена вентилаторна печка като тази, сметката за ток спадна, стаята беше по-топла.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Ако въпросът все още те вълнува.
Едва ли това е нещото което вълнува. По-скоро да се набива марката адакс. Вероятно за някакви дребни грошове. Просто лошо подбрана аудитория обаче. Едно време сагата започна с прахосмукачките рейнбоу. Знайни и незнайни коментатори разказваха как това е върхът и всичко друго е компромис (по спомени - 2000 евро парчето). Рекламните чистения и други отделно, само за интернет става дума. В климатиците се включиха дайкин. Навсякъде по интернет дискусии, няколко мотивирани екземпляра екзалтирано обясняват, дайкин или нищо друго. Елитните им климатици бяха хубави, но 3-4 пъти над средна ръка качествени климатици, вършещи абсолютно същата работа. Ако се чудиш за какво да си изхарчиш парите и имаш много, и аз бих препоръчал дайкин. Ако не е така, а искаш климатик с разумна цена за да охлажда и топли прилично, плащането на 3-4 пъти повече за марката си е пълна глупост. Същата е историята и с пералните (и не само стях) мийле. Екзалтирани типове обясняват, че всичко друго не е пералня, че са икономични, перат, готвят, чистят, свирят... Това, че вършат абсолютно същата работа като обикновена пералня, но са 4-5 пъти по-скъпи не спира пропагандаторите, видимо мотивирани да убеждават из интернет. За топлене - същата история с адакс. Има и още, ама ще е досадно...  Историята не е за едно отопление, а за една агитация. Иначе как балъците ще ръснат 400 лева вместо 50 за същото.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Само преди дни смених стария климатик Midea с Daikin. Разликата е впечатляваща, особено с тези горещини. Разлика в цената - 1:3, но новият е 18000 btu, докато старият беше 12000.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Дайкин си е добра марка с добри продукти. Просто правеха ролс-ройси, дето искаха да ги пробутат освен на обществените прослойки дето могат да си ги позволят и на тези, дето да тичат за бърз кредит за покупката. Свалиха излишния лукс, някои технически решения (отлични от техническа гледна точка) ги махнаха, за да свалят цените. Сега са в горната част на средния клас и са добро решение. За сравнението на модела с Мидеа (също много добро бюджетно решение), ако сега е 1:3, преди няколко години беше над 1:6. Мийле също са добри перални, като и те тръгнаха по пътя на дайкин - поевтиняване, махане на излишни екстри, чаркове от Китай... И те започват да свалят цените, като ги свалят още малко и интернет агитаторите им ще изчезнат.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Всеки се информира сам и си прави избора за всяко нещо. Не става със съвети таз работа. Това е провокация някаква.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Кандрешко, само адакса не стига, малко ми плащат. В добавка рекламирам и НР, че ми требе ново лаптопче може би. Да ти порекламирам малко топлофикацията?
Ногу си добър, Саше.

Дабедабе, откак се помня, купувам по съвети, преди интернет питах всички приятели, неприятели, познати ислучайни хора по опашките, сега е по-лесно. В Алиекспрес и Амазон е най-лесно - гледаш купилите го, четеш коментари и си готов. Наскоро така си купих мултикукър, четейки из амазоните и в една-две бг групи.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Hateras

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 757
    • Профил
На различни места имам както следва
2х Теси, стоящи, 800, 1200 и 2000 W
1x Atlantic стенен, 1500 W
1x Airelec стенен, 1250 W
1x Airelec стенен, 2500 W
Няма значение марката - всичките топлят еднакво добре, и еднакво ефективно - дърпаш киловат ток, получаваш киловат топлина. На мен ми харесва как топлят, сравнено с климатик и духалки, не съм имал "лъчисто" поне не по-модерно от печка "Лъч".
Разлики има в цената, гаранционния срок и /предполагам/ сервиза и/или резервните части.
GOD is REAL, unless declared INTEGER

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
А, ето това питам, благодаря!
Тоя Ерлек 2500 за каква квадратура го ползваш и какъв модел е?
Ако трябва да си купиш още един, коя марка би избрал?
Иначе за мое учудване и на Ерлека дават 7 години гаранция като на Адакса.
И се пак, знам, че зависи от изолация, изложение, комшии, колко време се ползва, на каква температура са поставени, ама приблизително какви са ти сметките за ток на тия различни места?
Аз засега съм се спряла на https://vimax.bg/konvektor-airelec-tactic-pro-2500w.html и не за друго, ми щото адакса е много дълъг и е сложно с това.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
 ' дърпаш киловат ток, получаваш киловат топлина'
 
  Дали?
Ами тогава може ли да сложим две ютии по два киловата в двата ъгъла и да топлиме стаята ..

  Нещо по-сложно е.. според мен..

пп  Иначе, повтарям.. изолация на помещенията, на пода.. и после лесно

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
пп  Иначе, повтарям.. изолация на помещенията, на пода.. и после лесно

физиката твърди, че топлият въздух отива нагоре. следователно за да пазиш топлото, трябва да изолираш тавана, не пода. колкото до пода - ако комшията отдолу иска да те топли, що да го спираш?

от друга страна - ако искаш да ходиш бос през февруари, при -20 навън - ами изолирай го този под, сложи там паркети, отгоре килими, и така.

Неактивен Hateras

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 757
    • Профил
А, ето това питам, благодаря!
Тоя Ерлек 2500 за каква квадратура го ползваш и какъв модел е?
Ако трябва да си купиш още един, коя марка би избрал?
Иначе за мое учудване и на Ерлека дават 7 години гаранция като на Адакса.
И се пак, знам, че зависи от изолация, изложение, комшии, колко време се ползва, на каква температура са поставени, ама приблизително какви са ти сметките за ток на тия различни места?
Аз засега съм се спряла на https://vimax.bg/konvektor-airelec-tactic-pro-2500w.html и не за друго, ми щото адакса е много дълъг и е сложно с това.
С големия конвектор се топли панелен хол, около 20 кв.м. вътрешен, с остъклена тераса. Модела е бая стар, на 10 години. Нагласяме го на 23 - 24 градуса, работи вечер по 5 - 6 часа, през ноща го спираме - не можем да спим на много топло :)
Марката - дали е Atlantic или Airelec за мен няма значение, стига да се събира там където искаш тая мощност която ти трябва. 2.5 kW е бая голям, и като сложиш и отстъпите (по 15 cm от всяка страна трябва да е чисто) намирането на мясно може да е проблемно.
Сметките отиват над 160 - 170 лв. месечно, с бойлер, готвене, едното Теси (работи на 800W) и двата Airelec-a.
Това което си линкнала е по-новия модел, има малко екстри добавени към управлението, освен основната - термостат, можеш да задаваш разни режими, но като цяло е почти същия като моя.
===
Имай предвид, че на картинката в сайта са показали малък модел 1200 или 1500 W, истинския е бая по дълъг, на височина и като фаца няма разлика.

====
Quote (selected)
' дърпаш киловат ток, получаваш киловат топлина'
 
  Дали?
Да. ЗЗЕ.
Quote (selected)
Ами тогава може ли да сложим две ютии по два киловата в двата ъгъла и да топлиме стаята ..
Може, що да не може. Искаш по 2 киловата в двата края на стаята - получаваш ги.
Дали ще ти е комфортно в тая стая е съвсем друг въпрос.
С ютии не съм пробвал, но с риг с 11x1080Ti става да се топлиш, стига да си леко глух.
« Последна редакция: Юли 29, 2021, 13:49:03 от Hateras »
GOD is REAL, unless declared INTEGER

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
2.5 kW е бая голям, и като сложиш и отстъпите (по 15 cm от всяка страна трябва да е чисто) намирането на мясно може да е проблемно.
Сметките отиват над 160 - 170 лв. месечно, с бойлер, готвене, едното Теси (работи на 800W) и двата Airelec-a.
Имай предвид, че на картинката в сайта са показали малък модел 1200 или 1500 W, истинския е бая по дълъг, на височина и като фаца няма разлика.

90 см го дават тоя 2,5.. досегашният Адакс е Гламокс 1200 и е 1,1 м дълъг, а Гламокс 2000 е 170 см, това е неприятното. А да взема още един гламокс 1200 и то в стаята ще трябва да се прелита.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Не разбирам любителите на големи сандъци. Ще трябва да държите отворено, за въздух.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
  Дали?
Ами тогава може ли да сложим две ютии по два киловата в двата ъгъла и да топлиме стаята ..
Ванче, майтап, майтап, но като се налага!
Значи, моя учителка ми го е разказвала от първо лице. В далечни, вече митични години, съпругът й е кореспондент в КУБА. И тя решава да вземе година и да го отбива от знойните кубинки. И вероятно от климата, щото плодотворен, се оказва бременна и им се ражда второто отроче. И тук Куба решава да ги изненада. Зима е, температурата пада до ПЕТ ГРАДУСА. Всички са в амок, защото джапанки и бански на пет градуса си е нещастие. А тук имаме новородено, а на прозорците няма стъкла, защото има само щори, да е прохладно. Отоплителни уреди няма принципно, защото никой не е предвиждал такива студове. Но майчинският инстинкт не се дава толкова лесно! На прозорците са заковани чаршафи в няколко слоя (одеала също май никой не е виждал), а до бебето е включена, да, да, да, ютията, като родителите се редуват да внимават тя или то да не се обърнат. И така няколко дни, доде отмине това невиждано бедствие. Кубинското бебе беше вече двуметров юначага аз като се запознах с него, значи ютията е сработила!  :0005:
« Последна редакция: Юли 29, 2021, 16:39:11 от Ной »

Неактивен Manrico

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 589
    • Профил
Ся, вярно е, че 1 кВтч консумирана електроенергия от отоплителен уред ще се превърне в 1 кВтч топлинна енергия, но въпросът е накъде ще отиде тази топлина и доколко ще допринесе за комфорта на човека. Ако например цялата или повечето се излъчи към тавана или външна стена, много от топлината ще отиде в съседите или извън сградата, а на човек ще му е студено. В това е разликата между различните уреди.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Ся, вярно е, че 1 кВтч консумирана електроенергия от отоплителен уред ще се превърне в 1 кВтч топлинна енергия...
... ако КПД на уреда е 100%.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Manrico

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 589
    • Профил
... ако КПД на уреда е 100%.
Ся, тук вече влизаме в несъществени детайли. Изконсумираната енергия в крайна сметка все в топлина се превръща. Може превръщането да е извън уреда по кабелите, част от енергията може да отиде пряко във вентилатор, т.е. в кинетична енергия на въздуха, но и тя ще се превърне в топлина.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
При конвектори, цялата топлина отива нагоре. Директно към човек можеш да насочиш лъчисто отопление, с известна икономия на енергия, но със сериозни допълнителни разходи. Ако трябва да осигуряваш целодневно отопление, лъчисто е възможно по принцип, но с тези допълнителни разходи за реализация става по-неизгодно от конвектори. При климатиците е малко по-различно, но също в крайна сметка топлият въздух отива нагоре.
Ако превръщаш ток в топлина, кпд е практически 100%. Ако превръщаш топлина в ток не е така. При климатиците 1 киловатчас ток се превръща в 3-4-5-6... киловатчаса топлина. От там идва икономията на енергия. От машината пък идва необходимостта в сметката да се отчита и нейната цена.
Ако към днешна дата 300-400 лева допълнително на сезон не са ти проблем, конвекторите са по-доброто решение. Ако пак парите не са ти проблем, кеф ти адакс, кеф ти аирлек, кеф ти теси...каквото те влече, вадиш си парите и ги даваш за него. 

Неактивен дедо Барми

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1733
    • Профил
Sine Borisov ... in stilo Borisov