Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 07:52:24

Автор Тема: Свят на ръба  (Прочетена 2031 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Свят на ръба
« -: Септември 14, 2021, 18:32:40 »
Потърсих книгата, има я на български вече по книжарниците.
Освен статията която си ми изпратил, попаднах на още една:
Из "Свят на ръба" - Станислав Лем разговаря с Томаш Фиалковски
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Свят на ръба
« Отговор #1 -: Септември 14, 2021, 19:32:05 »
Тоа умря преди сто години, и даже и в прогнозите не уцели в десятката.
В началото на 21век Съв. съюз вече се възстановява.
Вземи прочети нещо качествено, а не стари цифки.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Свят на ръба
« Отговор #2 -: Септември 14, 2021, 20:49:08 »
Тоа умря преди сто години, и даже и в прогнозите не уцели в десятката.
В началото на 21век Съв. съюз вече се възстановява.
Вземи прочети нещо качествено, а не стари цифки.
Не се притеснявай прогнозите му направени преди повече от 50 години се изпълняват по ноти, но ти няма как да го знаеш.
И съм сигурен, че нищо по-качествено от Лем като прогнози няма.
Потърси и ще видиш.
Пробвай се да дадеш някоя прогноза за след 20-30 години от "качествените".
 :cool-1084:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Свят на ръба
« Отговор #3 -: Септември 14, 2021, 21:07:43 »
Самият факт, че преиздават книга написана преди 20 години показва, че има интерес.
Никой няма да тръгне да преиздава "Профили на бъдещето" на Артър Кларк защото е пълен провал като прогнози. А е писана по същото време като "Summa Technologiae"
 :popcorn:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Свят на ръба
« Отговор #4 -: Септември 14, 2021, 21:11:59 »
Quote (selected)
В прогнозите си от онова време бях принуден да се базирам върху сравняването на националния доход на Съединените щати, от една страна, с този на Съветския съюз, от друга. Докато американските данни отговаряха що-годе на истината, публикуваните в Съветите данни се оказаха по-късно напълно фалшиви. Затова аз бях предвидил разпад на Съветския съюз през първата четвърт на ХХI век – бях взел предвид факта, че за въоръжаване са били инвестирани от 12 до 14 % от неговия брутен вътрешен продукт, докато в действителност са били инвестирани 25 процента! Това ми прилича на ситуацията с магарето, на чийто гръб се слага сламка по сламка, докато гръбнакът му се прекърши.
При сгрешени 50% изходни данни е нормално отклонението да е 30-40 години, но методологията е некомпрометирана.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Свят на ръба
« Отговор #5 -: Септември 14, 2021, 21:34:09 »
Quote (selected)
- Не виждам лъчезарен път пред човечеството - казва авторът на “Китайската стая”**. - Страхувам се, че сме застанали на въртяща се с главоломна скорост плоча и е много лесно да се сринем в пропастта. Политическите събития изобщо не могат да се предвидят, кратковременните прогнози изгубиха смисъла си. Когато съм в лошо разположение на духа, вземам книгите на футуролозите отпреди 40 години и избухвам в спазматичен смях.
С големи опасения писателят споделя мисли за бъдещето на цивилизацията, за опасностите, свързани с роботизацията и генетичните опити. Тъжно звучат ироничните думи, с които завършва книгата: “Водородните резерви на Слънцето ще изгорят до последно едва след три-четири милиарда години, така че имаме още малко време за предприемане на най-различни авантюри”.
Само някоя авантюра да не се окаже смъртоносна за човечеството.
 :popcorn:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
РАСА ХИЩНИКОВ
« Отговор #6 -: Септември 14, 2021, 22:09:40 »
Quote (selected)
Это — хроника мировых событий глазами писателя, философа и публициста. Война в Ираке, «оранжевая революция» в Украине, выборы в Германии и Польше, стихийные бедствия… Обзор современной литературы, науки, культуры. Анализ проблем современности, исторические аллюзии и прогнозы на будущее…

В сборник вошли фельетоны Станислава Лема, публиковавшиеся в 2004–2006 гг. в польском еженедельнике «Тыгодник повшехны».
https://fb2.top/api/downloadFromGd/rasa-hischnikov-428500/1vCf1Lnh7FX9fRSpfTju-GEW4It1aBPTD
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Свят на ръба
« Отговор #7 -: Септември 14, 2021, 22:30:34 »
Пророци е имало от памтивека. Някои са познавали повече, други по-малко. Но в дългосрочен план всички са таман. Две мнения няма, че светът назадва.