Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 00:51:33

Автор Тема: Джиджи донт ноу, или за преводите, остри, тъпи, дори и кръгли  (Прочетена 54946 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Много ми е любопитно, как заклетите преводачи в тази "езикова" тема ще преведат на английски българската дума "наказателят"
Питай за това НойКа като заклет преводач.

А аз съм редови такъв, който би трябвало да онагледява тук единствено спорове от рода на, дали "mooning" идва от "пълнолунинг"  или от "гъзошайнинг".

Не разбирам какво му е трудното, освен ако контекстът не намеква нещо особено. Иначе си е punisher. Може да е disciplinarian, може да е още купчина неща, ако дадеш  контекст.

Всъщност въпросът е по-скоро има изобщо ли такава дума в българският език? С която да се преведе "the punisher"?

Нито в българския речник има "наказател", нито в английския – "punisher", току-що проверих за втори път щателно!
Но пък в английския има "disciplinarian", за което Ной получава спецЯлно емоджи

А причината да не съществува "наказател" в речника е различна от тази, да не съществува и "грипЧЕ" – нещо, което обяснявах преди 10-ина дни в темата "Коронавирус" надълго и нашироко, а вий ми затрихте обясненията в Кошчето ... 

Защо?!

Затова, много моля, върнете тук – в тази тема! – този мой коментар, тъй като няма начин да не ми се наложи и в бъдеще да давам тук подобни разяснения ...  :t23145:

« Последна редакция: Март 29, 2021, 15:44:32 от Джиджи »

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Quote (selected)
няма начин да не ми се наложи и в бъдеще да давам тук подобни разяснения
Бъди спокойна – нито някога някой е имал нужда да му обясняваш нещо, нито в бъдеще ще има.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Нито в българския речник има "наказател", нито в английския – "punisher", току-що проверих за втори път щателно!

съвсем щателно ще да е било.
Quote (selected)
Punisher
From Wikipedia, the free encyclopedia

The Punisher (Francis "Frank" Castle, born Castiglione) is a fictional antihero appearing in American comic books published by Marvel Comics. The character was created by writer Gerry Conway and artists John Romita Sr. and Ross Andru. The Punisher made his first appearance in The Amazing Spider-Man #129 (cover-dated February 1974).
https://en.wikipedia.org/wiki/Punisher

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Quote (selected)
няма начин да не ми се наложи и в бъдеще да давам тук подобни разяснения
Бъди спокойна – нито някога някой е имал нужда да му обясняваш нещо, нито в бъдеще ще има.


А от мен – още веднъж! – хиляди благодарности на Здравка за тоз "мореплавател" в туй бурно море  :notworthy:

« Последна редакция: Март 29, 2021, 15:50:08 от Джиджи »

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Измислих нова дума - "наказателче"  :lol:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Измислих нова дума - "наказателче"
:tongue_:
За което ше поплаваш малце и ти


Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Нито в българския речник има "наказател", нито в английския – "punisher", току-що проверих за втори път щателно!

съвсем щателно ще да е било.
Quote (selected)
Punisher
From Wikipedia, the free encyclopedia

The Punisher (Francis "Frank" Castle, born Castiglione) is a fictional antihero appearing in American comic books published by Marvel Comics. The character was created by writer Gerry Conway and artists John Romita Sr. and Ross Andru. The Punisher made his first appearance in The Amazing Spider-Man #129 (cover-dated February 1974).
https://en.wikipedia.org/wiki/Punisher

А ти, най-добре си гле'й немЦкия, щото аз няма да сравнявам моя речник с некви си "...педии"!

А и явно разбираш английски точно толкова, колкото аз разбирам китайски:

Quote (selected)
The Punisher is a fictional antihero appearing in American comic books .
A fictiona hero или antihero, Онци, нема никво значение. Тук важното е, че е "fictional"!!! :t0135:

« Последна редакция: Март 29, 2021, 16:57:36 от Джиджи »

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
ти земи провери у твоя речник има ли думичката 'батнам'. може и за кока-кола да видиш също, дедазнайш има ли я или не.

специално уебстъра на мериам нещо се чумери на кока-колата, пък не знам... а бе щателна проверка си требе :bigok:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
ти земи провери у твоя речник има ли думичката 'батнам'. може и за кока-кола да видиш също, дедазнайш има ли я или не.

специално уебстъра на мериам нещо се чумери на кока-колата, пък не знам... а бе щателна проверка си требе


Quote (selected)
Току-що отплава поредният /трети по ред!/ – за по-малко от час,
щото и тук самочуФствието е на макс ...


За което да са живи и здрави соцЯлните мрежи, дето дават таквоз самочувствие,
че да се напълни следващият наш Парламент с пишман-доктори–парламентаристи,
А "Керпеден" – с пишман-филолози-минималисти ...

А аз май ноо скоро ше пропиша тук ф мерена реч, мамкаму ...


« Последна редакция: Март 29, 2021, 17:01:59 от Джиджи »

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Quote (selected)
Нито в българския речник има "наказател", нито в английския – "punisher", току-що проверих за втори път щателно!
Да ти таковам и знанията, и речниците, и надутото плямпане.
Всеки от следните речници съдържа думата punisher, а това са два от най-уважаваните британски и двата най-уважавани американски речници на английския. Ти явно не ги ползваш, щото си заета по цял ден да ни пробиваш ушите каква професионалистка си.

Oxford English Dictionary
Collins English Dictionary
Merriam-Webster
American Heritage Dictionary
« Последна редакция: Март 29, 2021, 16:31:17 от аменеменема »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Quote (selected)
Нито в българския речник има "наказател", нито в английския – "punisher", току-що проверих за втори път щателно!
Да ти таковам и знанията, и речниците, и надутото плямпане.
Всеки от следните речници съдържа думата punisher, а това са два от най-уважаваните британски и двата най-уважавани американски речници на английския. Ти явно не ги ползваш, щото си заета по цял ден да ни пробиваш ушите каква професионалистка си.

Oxford English Dictionary
Collins English Dictionary
Merriam-Webster
American Heritage Dictionary

  :crying_with_laughter-3302:
Детски врабчови песни: "От морето до небето"

« Последна редакция: Март 29, 2021, 16:55:13 от Джиджи »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Много ми е любопитно, как заклетите преводачи в тази "езикова" тема ще преведат на английски българската дума "наказателят"
Питай за това НойКа като заклет преводач.

А аз съм редови такъв, който би трябвало да онагледява тук единствено спорове от рода на, дали "mooning" идва от "пълнолунинг"  или от "гъзошайнинг".

Не разбирам какво му е трудното, освен ако контекстът не намеква нещо особено. Иначе си е punisher. Може да е disciplinarian, може да е още купчина неща, ако дадеш  контекст.

Всъщност въпросът е по-скоро има изобщо ли такава дума в българският език? С която да се преведе "the punisher"? Защото аз не знам човек, който наказва (или за да бъда съвсем точен -- прилага някакво наказание), да се нарича "наказател". Думата, за която се сещам е "палач'", пък бил той и демократичен.
Дума има, но е остаряла и не се използва от по-миналия век. Предполагам, че и тогава е била заемка от руски, някъде покрай наказателното право. Означавала е човек, който налага наказание, най-често във възпитателния, а не в наказателния процес. Но пуста демокрация и тогава, останала е само възпитател, докато англичаните са си запазили и punisher, и disciplinarian. Палачът е изпълнител на присъда, което си личи от произхода на думата executioner. Не е задължително палачът да има някакъв личен мотив при изпълнението, освен службата. Виж там Дюма го е описал с лилския палач и миледи.  :t0328:
Иначе речено, ако аз накарам чавето да напише сто пъти "Няма да дърпам кучето за опашката!", аз ще съм наказател, но няма да съм палач.  :ok:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
А аз питам съфсем серьозно:

Quote (selected)
Тъз тема – ше я затваряме ли или не,
щото на некои тук, дето нямат други места за изява,
почнаха да им никнат криле ...

А аз ги пускам да плават един по един ф океана,
надявайки се, че връщане няма!!!

Виж само докъде мъ докараха с тая мерена реч, щото Принца си немА друга работа ...

« Последна редакция: Март 29, 2021, 17:23:33 от Джиджи »

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
А тая тема – ше я затваряме ли или не...
не.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Quote (selected)
Виж само докъде мъ докараха
Ъхъ, малоумните жълти топки сигурно са дебелите ти оченца.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
А тая тема – ше я затваряме ли или не...
не.
И защо да затваряме хубавата темичка?  Само дето на теб не ти излизат търсенията? Недей така!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
джидже,

не се коси, винаги има и по-зле. ей ги днес как от радиото са превели франс прес и по-точно терминът току-що:
Quote (selected)
Самоубийственият атентат в църква в Индонезия вчера е бил извършен от млада двойка, току-що сключила брак, предаде "Франс прес", цитирана от БНР. Говорител на полицията съобщи днес, че младоженците, които се били оженили само преди половин година, били част от екстремистка групировка, свързана с джихадистката организация "Ислямска държава".

току-що е има-няма шест месеца. аферим, ашколсун и машаллах на такова времеизмерване.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
А тая тема – ше я затваряме ли или не...
не.
И защо да затваряме хубавата темичка?  Само дето на теб не ти излизат търсенията?


Напротив! "Моите търсения" ми излизат, защото са сериозни и знам къде точно да търся!!!

Докато всички останали са както в темата "Коронавирус", само дето Кайлето още не е дошла ...

Quote (selected)
Недей така!

Вече ставам абсолютно сериозна, защото с езика шега не бива!!!


Ако продължавате така, ще затриете и тая "езикова тема", както направихте с три "самозатворили се" поредни, създавани и поддържани от теб и Лилиан, в които аз отказах да участвам – точно защото с езика шега не бива!!!
Отказвам и тук по същите причини, което означава, че ако продължавате така – без мен!

« Последна редакция: Март 29, 2021, 17:52:27 от Джиджи »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Напротив! "Моите търсения" ми излизат, защото са сериозни и знам къде точно да търся!!!
Ами не е вярно - виж по-нагоре съм ти дала три сламки - една си намерила, две си пропуснала.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Напротив! "Моите търсения" ми излизат, защото са сериозни и знам къде точно да търся!!!
Ами не е вярно - виж по-нагоре съм ти дала три сламки - една си намерила, две си пропуснала.

Продължавайки по същия начин, който по-горе подчертах, че не приемам, означава, че би трябвало  да те пусна и теб да плаваш по бурното море ..  :tongue_:
Ама не вървьой, щото сме на различни позиции, т.е. ти си ми Модератор.  :m1201:

Затуй, по-добре /за тази тема!/ – ЧАО ...


Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил

Продължавайки по същия начин, който по-горе подчертах, че не приемам, означава, че би трябвало  да те пусна и теб да плаваш по бурното море ..  :tongue_:
Ама не вървьой, щото сме на различни позиции, т.е. ти си ми Модератор.  :m1201:

Затуй, по-добре /за тази тема!/ – ЧАО ...
Аз не само съм ти модератор, аз съм ти и доброжелател. Преводаческият хляб е корав и споделянето на проблемите е част от професията. Няма човек под небето, който да знае всичко за всичко, затова дето казваше дядо ми, жалвай се, питай и все някой ще знае отговора. Не е срамно да речеш, ми не съм прав(а), поради същата причина. Наскоро едно мило дете ми казва, ама аз не съм чела толкова, колкото Вие сте изчели. Ми не си, сладкишче, щото аз съм имала почти три десетилетия време да чета повече от теб, така че е напълно нормално да не си чела колкото мен. Това не те прави по-лоша, въпрос на време е. Представи си колко повече години четене има при сборната група читатели тук! Така че вместо да махаш с ръчичка и да пускаш народа да плава, замисли се дали не можеш да се възползваш от знанията на другите.
Знанията не са като ябълките, при делене се увеличават.
Така че влачи преводачески бисери, ще ги шлифоваме за всеобща радост.  :ok:
« Последна редакция: Март 29, 2021, 18:38:59 от Ной »

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Quote (selected)
Ами не е вярно - виж по-нагоре съм ти дала три сламки
Още по-напред ѝ посочих страници от четири мастити речника, където думата я има. Но при нея нема Оксфорд, нема Колинз, нема Уебстър и AHD – тие са нещастници, които само ѝ се пречкат на величието.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Довлечено тайно от една преводаческа страница, не е мое:
"Та вземам аз една новоиздадена книга - "Най-добрите криминални разкази на прочути писатели" и започвам да чета "Лигата на червенокосите" на сър Артър. И прочитам следното: "Просветна дулото на револвер, но хрътката на Холмс сграбчи мъжа за китката и револверът изтрака на каменния под". Тъй като Конан Дойл ми е любим от юношеството, познавам разказа и се сащисах... Още повече, че в предходното повествование няма и намек за присъствие на четириного. Какво пише всъщност в оригинала - "The light flashed upon the barrel of a revolver, but Holmes’ hunting crop came down on the man’s wrist, and the pistol clinked upon the stone floor". Наистина някои хора си изключват функцията мислене когато превеждат..."

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
По-зле е като се включи функцията свободни съчинения
Payment for goods - отплащане за добрините

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Цитат на: Ной
хрътката на Холмс
Holmes’ hunting crop came down

Тая част не мога да си я преведа от англ., но кучето не е хрътка, а булдог. И не е на Холмс, а на д-р Уотсън.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Изборите в България поставиха чуждите медии пред ново предизвикателство - да си преведат имената на новите партии или формации като “Изправи се! Мутри вън!” и “Има такъв народ”. Най-голямото изпитание се оказа преводът на думата “мутри”, която във всички чужди медии и езици е сменена с “мафия”, разказва Десислава Апостолова по БНТ.

https://glasove.com/categories/komentari/news/kak-chuzhdite-medii-prevezhdat-imenata-na-novite-formatsii-u-nas

Да се занимаваш с нещо! :cool-1084:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил


Пропуснали са само, че всичко трябва да се залее догоре с мотикони  :m1248:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Пропуснали са само, че всичко трябва да се залее догоре с мотикони  :m1248:
Това е отрязаната част,

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Пропуснали са само, че всичко трябва да се залее догоре с мотикони

Трябва, ама не може! Щото, de facto, мотикони тук вече почти няма …

Още преди 2-3 месеца си ги дигнаха оД сергията и си ги прибраха дОма  …

Явно, for good!!!
Като този път обаче "for good" не означава „за добро”, а завинаги

А тейзи от вас, дет’ продължават да ги дъФчат кат’ неизплюта дъфка, явно са останали от времената на БеГе-мутрите


БеГе Мутра - Home | Facebook

« Последна редакция: Април 20, 2021, 13:48:32 от Джиджи »

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Цитат на: Джиджи
мотикони тук вече почти няма …

 :nuts:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил

Тази блок-схема/графика/диаграма е нагледна илюстрация на английската поговорка:

“Shit flows downhil”

Със следните обяснения, за жалост – пак на английски език:

Quote (selected)
Why Does Shit Flow Downhill?

Think of the common workplace phrase “Shit flows downhill.”  Which, if you’re not familiar with it, simply means that the lowest-ranking person in an organization nearly always gets stuck doing the task nobody wants to do.
 
Shit” clearly refers to some undesirable thing – in this case! – a task or project that nobody wants to do.  While “downhill” clearly references workplace hierarchy where the person at the bottom has the least power and authority, along with the least valued thoughts and skills. 

So, what if there wasn’t any “shit”?  Or what if there wasn’t a down because there was never a hill?

========
https://www.tandemspring.com/shit-rolls-downhill-but-what-if-there-was-no-shit-and-no-hill/
:nuts:

И тъй като става доста дълго и “завързано”, предлагам веднага еквивалентната поговорка на български език, която не съдържа нито една думичка от английската:

„Рибата се вмирисва откъм главата”


С елементарното обяснение на български:

Quote (selected)
В дадена структура или организация процесите на разложение започват „отгоре” – т.е. от нейното ръководство.

https://www.bgjargon.com/word/meaning/рибата се вмирисва откъм главата
:0007:

« Последна редакция: Април 24, 2021, 12:42:14 от Джиджи »

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Тази ... е нагледна илюстрация на английската поговорка:
“Shit flows downhil”

Избягало ти е едното л  :nuts:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
предлагам веднага еквивалентната поговорка на български език, която не съдържа нито една думичка от английската:

Начи, това не е еквивалентна поговорка. На английски си има поговорка Fish rots from the (it's) head. Кой от кого я е взел, все още е загадка на науката. Досежно shit-та, смисълът е напълно различен. Това е армейски лаф и не е flows, а rolls. И смисълът не е като за рибата, че организацията се скапва от управлението надолу, а че началниците спускат само глупави и тъпи заповеди.

Shit - nonsense, foolishness, something of little value or quality 

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
предлагам веднага еквивалентната поговорка на български език, която не съдържа нито една думичка от английската:

Начи, това не е еквивалентна поговорка. На английски си има поговорка Fish rots from the (it's) head. Кой от кого я е взел, все още е загадка на науката. Досежно shit-та, смисълът е напълно различен. Това е армейски лаф и не е flows, а rolls. И смисълът не е като за рибата, че организацията се скапва от управлението надолу, а че началниците спускат само глупави и тъпи заповеди.

Малиий, пак почнахме да съ прайм на атски ЕнтелЕгентни полиглоти ...   :t0120:

Quote (selected)
Shit - nonsense, foolishness, something of little value or quality

И не си ли чувал поне някъде, че първото значение на "shit" е ЛАЙНО?!?

« Последна редакция: Април 25, 2021, 01:19:51 от Джиджи »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
И не си ли чувал поне някъде, че първото значение на "shit" е ЛАЙНО?!?

Чувал съм, Жижи, ама в английския думите имат по няколко значения и не винаги се употребява първото.
В случая ти упорито отказваш да вникнеш в смисъла на двата лафа. Дори на български. А той и на ингилизки е същият. Развалянето от главата означава, че нещото се скапва, покварява и т.н от ръководството. А спускането на тъпотии отгоре е друго. В армията постоянно се спускат тъпотии от началствата, но тя не се е скапала.
Има и друго значение. Че като стане инфекция, всеки почва да гърчи надолу по веригата подчинените си.
Дори на суахили смисълът е същият. Питай Ной.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Quote (selected)
И не си ли чувал поне някъде, че първото значение на "shit" е ЛАЙНО?!?
Чувал съм също, че първото значение на думата "страхотно" е описание на нещо, което презивиква страх, а не възторг.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Quote (selected)
Малиий, пак почнахме да съ прайм на атски ЕнтелЕгентни полиглоти
Никой на нищо не се прави. Опитват се деликатно да ти посочат, че изобщо не разбираш смисъла на двете поговорки. А ти, вместо да вникнеш и бъдеш благодарна, за пореден път бързаш да shit-неш върху тоя, дето ти е помогнал.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
“Shit flows downhil”

не че нещо, ама шитът флоува само при случаите на диария, които сепак не са толко много. нормално англоговорящите го търкалят въпросния шит. а ти си направила неква комбинация от 'флоучарт' и 'шит роллс'

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Никой на нищо не се прави.
Опитват се деликатно да ти посочат, че изобщо не разбираш смисъла на двете поговорки.

Ако не го разбирам аз този смисъл, още по-малко го разбираше групичката от автентични англичани, които бяха направили самѝ връзката между двете поговорки в мое отсъствие, без да си имат и хабер от българския език ...  :lol:

Защото случаят беше следният.


В една от почивките на преговори "на маса" между българската и английската страна, аз бях излезела за малко и когато се върнах, какво да видя:

В стаята за преговори бяха останали само тримата англичани + българчето, което сервираше кафето, но поназнайваше малко английски. То им рисуваше неква риба, а те се заливаха от смях ...

И веднага ми светна за какво иде реч. Тъй като момчето ми сподели веднага как се опитвало да им обясни нашта поговорка "РИБАТА СЕ В ВМИРИСВА ОТКЪМ ГЛАВАТА" ...

... но те не разбирали нищо и само повтаряли "shit" ...
... като накрая стана ясно, че идело реч за "SHIT FLOWS /или runs/rolls!/ DOWNHILL"

А за да ви успокоя, не съм сигурна, дали на мен щеше да ми хрумне изобщо ...

« Последна редакция: Април 26, 2021, 11:32:58 от Джиджи »

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Quote (selected)
То им рисуваше неква риба, а те се заливаха от смях
Да-а-а, това несъмнено доказва, че са се разбирали идеално. Като папуас с ескимоси.

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Тази блок-схема/графика/диаграма е нагледна илюстрация на английската поговорка:

“Shit flows downhil”

....

И тъй като става доста дълго и “завързано”, предлагам веднага еквивалентната поговорка на български език, която не съдържа нито една думичка от английската:

„Рибата се вмирисва откъм главата”


   Понеже не виждам риба, а птици в Тази блок-схема/графика/диаграма, веднага предлагам еквивалентната поговорка на български :

" Пилците се броят наесен".

  П Дървото е без листа, значи - есен е.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Понеже не виждам риба, а птици в тази блок-схема/графика/диаграма, веднага предлагам еквивалентната поговорка на български :

"Пилците се броят наесен".

ПП Дървото е без листа, значи - есен е.

Да, ама на тая блок-схема/графика/диаграма основните 3 птици на върха само акат ...

And, they shit intensively, at that!!!
  :lol:

Така че, не е ясно какво точно ще остане под тях до есента …

Но, както викаш ти по-горе, вече е есен – така че да видим, какво е останало:

Накъкани отгоре до долу гОрки птитечнца
и оголено дърво без листа

« Последна редакция: Април 28, 2021, 15:52:00 от Джиджи »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Да, ама на тая блок-схема/графика/диаграма основните 3 птици на върха само акат ...

And, they shit intensively, at that!!!
  :lol:

Така че, не е ясно какво точно ще остане под тях до есента …

Но, както викаш ти по-горе, вече е есен – така, че да видим какво е останало:

Накъкани отгоре до долу гОрки птитечнца
и оголено дърво без листа
Не че искам да ви развалям представите, но в тукашните ширини широколистните видове нямат листа и през зимата. Ако правилно помня, и в родните ширини също.  :smokin:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
... но те не разбирали нищо и само повтаряли "shit" ...

Ами, повтаряли, щото в случая са използвали шит като "глупости". Не разбират какво им рисува и му шиткат. А ти веднага реши, че ставало въпрос за рибата. И какво общо има сервитьорчето с рибата?
Жижи, трябва да внимаваш в международни преговори да не ни докараш некоя беля. Ще преведеш нещо с неправилна поговорка и ще стане инфекция.

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
   
  но в тукашните ширини широколистните видове нямат листа и през зимата. Ако правилно помня, и в родните ширини също

  Аз лека полека завръщам Джижи на поляната..  :m1273:
Ето, вече спря да вижда риба в схемата. Не коментирам, уж съм казал "вече е есен"... щото в Любимяц е пролет. 
Ако се беше опънала за сезона..Щях да я доведа до поговорка:

  "Пилците се броят на Коледа"
/ни есен, ни зима/

  Пък ти, Ное, :ok: бързаш детето да запомни нова поговорка: 
"Пилците се броят наесен, и назима - също"

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Чакаме английския еквивалент на поговорката за пилетата  :nuts:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Чакаме английския еквивалент на поговорката за пилетата  :nuts:
Отиваме на крайния вариант:
Последния да изгаси ламБата независимо дали е мисирка или шаран.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Не е истина, не е истина! Но е факт - подзаглавие в "Сега"
"Най-пировият победител от парламентарните избори се оказа президентът"
Най-радевият? Най-ивановият? Най-бойко-борисовият?
Знам, че това била медията на свободните хора, ама толкова словесна слободия ми иде множко! Направо по-диян-божидарово, отколкото мога да понеса!

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Чакаме английския еквивалент на поговорката за пилетата  :nuts:
One chicken doesn't make spring
 :ive_got_it-1379:
 

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
One chicken doesn't make spring

Англичаните я имат тази поговорка. Само че не е chicken, а swallow. Има и вариант с лято.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
... но те не разбирали нищо и само повтаряли "shit" ...

Ами, повтаряли са, щото в случая са използвали "шит" като "глупости".

Айде аз пак да те светна! 
На английски, "глупости" = bullshit, и то без "s", както са го писали в Гутъля ...  :ive_got_it-1379:

А в случая думичката "shit" е използвана:

1. Като "lаynо"; и

2. Като "акам", ака "дефекирам" ...  :lol:

« Последна редакция: Май 03, 2021, 10:00:35 от Джиджи »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
На английски, "глупости" = bullshit,

Това е само един от изразите. Има и crap, и rubbish, даже само bull. Но shit се употребява и като ебаси. По възпитано от фък. Чат ли си?

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Англичаните я имат тази поговорка. Само че не е chicken, а swallow. Има и вариант с лято.
Отврате, не разваляй жижиния транслейтърски джой да се изкаже "intensively, at that"

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
На английски, "глупости" = bullshit,

Това е само един от изразите. Има и crap, и rubbish, даже само bull. Но shit се употребява и като ебаси. По възпитано от фък. Чат ли си?

Аз естествено не съм "чат", а и няма да се занимавам тук единствено с теб!!!  :t0135:

Защото в тоя уж "Роберт колеж", за който ни наду главите, че уж си учил в Истанбул, не са те научили на нищо!!
!

Или пък не са се занимавали изобщо с "твоя английски" език!!!

Тъй като връзките в главата ти са разместени дотам, че не знам дали изобщо можеш да се движиш нанякъде, без да се клатушкаш по улиците ... :lol:



« Последна редакция: Май 03, 2021, 15:43:33 от Джиджи »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Отврате, не разваляй жижиния транслейтърски джой да се изкаже

Не го развалям, но трябва да сме екзактни. Особено Жижи, защото превежда на чичогошовци. Ще обърка някоя поговорка и ще ни вкара в международен скандал. Затова трябва да усвои нюансирането.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Отврате, не разваляй жижиния транслейтърски джой да се изкаже

Не го развалям, но трябва да сме екзактни. Особено Жижи, защото превежда на чичогошовци. Ще обърка някоя поговорка и ще ни вкара в международен скандал. Затова трябва да усвои нюансирането.
  :t0135:


Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Аз естествено не съм "чат"

Shit! Това прави задачата много трудна.

А колежът се води Цариград. Фращейн?