Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 01:00:47

Автор Тема: Взаимопомощ  (Прочетена 62133 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Взаимопомощ
« -: Октомври 21, 2018, 23:32:22 »
Кой браузер да си избера?
Ползвам от години хрома и съм доволна от него, ама много ми гълта вече, а рамът ми е 2 и не ми бави, но ми писна да ми бучи вентилаторът.
Вчера махнах Софос, от когото съм много доволна, и си сложих Касперски фрий.
Днес мисля да си намеря и по-лек браузер, ама отдавна не съм търсила.
Chromium
Opera
Firefox Quantum
Vivaldi
Те много станали, обърках се вече.
Ако може да има всички функции на хрома, ама да е много по-лек.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #1 -: Октомври 21, 2018, 23:39:56 »
Кой браузер да си избера?

Ползвам от години хрома и съм доволна от него, ама много ми гълта вече, а рамът ми е 2 и не ми бави, но ми писна да ми бучи вентилаторът.

Вчера махнах Софос, от когото съм много доволна, и си сложих Касперски фрий.

Днес мисля да си намеря и по-лек браузер, ама отдавна не съм търсила.

o Chromium
o Opera
o Firefox Quantum
o Vivaldi

Те много станали, обърках се вече.

Ако може да има всички функции на хрома, ама да е много по-лек.

Всички изброени от теб, с изключение на Firefox Quantum, ползват за основа ядрото на Chrome. Така, че ще е все едно, който и да избереш. По-добре се замисли за повече RAM.

Кажи марка и модел на машината.

PS И да знаеш, че такова животно като лек браузър няма. Освен може би някой от тези (https://listoffreeware.com/best-free-text-only-browser-for-windows/), но съм сигурен, че няма да ги харесаш. Те са наистина леки и бързи.
the lamers club honourable member …

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #2 -: Октомври 21, 2018, 23:54:12 »
HP 650, на 6 години е, чистен е веднъж преди две години, уиндоус 8.1 май ми е операционната, не е преинсталиран, откак съм го купила.
Забележки с бързината нямам.
пупупу
Нямам възможност да качвам рам също така.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #3 -: Октомври 22, 2018, 00:06:38 »
Quote (selected)
HP 650, на 6 години е
ти си цвете. аз първият и засега единствен настолен комп си купих два месеца преди да въведат ддс-то. 1993 или 1994. оттогава само сменям компоненти, естествено вътре вече няма нищо от оригиналната машина, то е малко като викингския лаф: "това е брадвата на прадядо ми. дядо смени дръжката. тате смени острието. това е брадвата на прадядо ми."

сега иде ред на дъно и процесор, ама пустият му интелски и3 /първо поколение/ бачка достатъчно бързо, за да не се амбицирам да го сменям.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #4 -: Октомври 22, 2018, 00:09:44 »
HP 650, на 6 години е, чистен е веднъж преди две години, уиндоус 8.1 май ми е операционната, не е преинсталиран, откак съм го купила.
Забележки с бързината нямам.
пупупу

Тогава защо искаш да сменяш браузъра?

Quote (selected)
Нямам възможност да качвам рам също така.

Съмнявам се, освен ако аргументите не са финансови. Според спецификациите на модела, максималната му памет е 8 GB:

Quote (selected)
Memory

    Standard
        DDR3 SDRAM (1600 MHz)
        Two SODIMM slots supporting dual-channel memory
        Standard memory up to 6144MB
   
    Maximum
        Upgradeable to 8192MB with optional 2048/4096MB SODIMMs in slots 1 and 2

Другото, което мога да те посъветвам е да видиш дали можеш да се качиш на Windows 10. Твърди се, че използвал по-малко системни ресурси за сметка на личните данни, но и за това има лек.
the lamers club honourable member …

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #5 -: Октомври 22, 2018, 00:28:25 »
Palemoon - произлиза от по-стари версии на Файърфокс:
https://www.palemoon.org/download.php?mirror=eu&bits=32&type=installer
Работи много по-леко от Хром и доста по-леко от Файърфокс. Малко по-бавен е, но не товари.

Новият Файърфокс е осакатен и е имитация на Хром. А Хром е тотален боклук. Почти всички браузъри днес са "братя" на Хрома и са тежки като него.

И задължително сложи uBlockOrigin за блокиране на реклами и вредоносен код.
Ако сложиш пейлмуна, ще ти обясним как да сложиш блокера и как да подсилиш спирането на реклами в бълг. сайтове.

Уиндоус 8.1 и 10 бих препоръчал само на враговете си.

П.П. Въобще не е трудно преминаването към този браузър.
« Последна редакция: Октомври 22, 2018, 00:38:38 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #6 -: Октомври 22, 2018, 00:36:01 »
Уиндоус 8.1 и 10 бих препоръчал само на враговете си.

А какво? Windows 7, който има по-малко от година и половина поддръжка?!

Мислиш ли, че ще е склонна да избере някоя дистрибуция на Linux? А даже и да избере, там изборът на браузери е същия.
the lamers club honourable member …

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #7 -: Октомври 22, 2018, 00:44:50 »
Майната й на т.н. "поддръжка". МС колкото повече "поддържат" и "ъпдейтват" нещо, толкова повече го скапват.
Никой и нищо не може да ме убеди, че т.н. ъпдейти от МС помагат и пазят.

Ако не ползва нещо специфично, защо пък да не мине на Линукс. Аз от 5 г. съм на Линукс и съм много по-доволен :)
Един Минт 18.3 (пак с Пейлмуун), малко пипане и всичко ще й е познато, ясно и удобно.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #8 -: Октомври 22, 2018, 00:51:01 »
.
« Последна редакция: Февруари 09, 2020, 19:21:23 от Captain Buddy »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #9 -: Октомври 22, 2018, 00:51:52 »
Майната й на т.н. "поддръжка". МС колкото повече "поддържат" и "ъпдейтват" нещо, толкова повече го скапват.
Никой и нищо не може да ме убеди, че т.н. ъпдейти от МС помагат и пазят.

Поддръжката е важна за обикновените потребители. Напредналите могат да минат и без нея.

Quote (selected)
Ако не ползва нещо специфично, защо пък да не мине на Линукс. Аз от 5 г. съм на Линукс и съм много по-доволен :)

Ами аз съм от 15 години на него и питам непрекъснато колегите защо не минат и те на него. Не искаш да знаеш, какво ми отговарят.

Quote (selected)
Един Минт 18.3 (пак с Пейлмуун), малко пипане и всичко ще й е познато, ясно и удобно.

Защо пък точно Mint 8)
the lamers club honourable member …

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #10 -: Октомври 22, 2018, 00:57:30 »
.
« Последна редакция: Април 24, 2020, 09:28:02 от Captain Buddy »

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #11 -: Октомври 22, 2018, 01:11:48 »
Цитат на: ddantgwyn
Защо пък точно Mint 8)
Лесен, удобен и стабилен. След тестване на десетина дистрота все се връщам на него.
Обяснения защо не щяли Линукс съм слушал и чел всякакви. И твърдя, че Иво Христов греши. Идиотите не са 89 %. Повече са :)
« Последна редакция: Октомври 22, 2018, 01:15:21 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #12 -: Октомври 22, 2018, 01:14:41 »
Цитат на: ddantgwyn
Защо пък точно Mint 8)

Лесен, удобен и стабилен. След тестване на десетина дистрота все се връщам на него.

Ами същото мога да кажа и за Fedora 8)

Толкова години все на нея стоя. И вече не помня през колко дистрибуции минах на времето.
the lamers club honourable member …

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #13 -: Октомври 22, 2018, 01:17:36 »
Сега остава да кажеш, че си с Гном Шел и Уейланд и ще ми се отяде пържолката, дето си я пека.
Впрочем оправихте ли се в линукс-бг.орг с оня малоумен про-епъл трол ?  :D
« Последна редакция: Октомври 22, 2018, 01:19:47 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #14 -: Октомври 22, 2018, 01:23:48 »
Сега остава да кажеш, че си с Гном Шел и Уейланд и ще ми се отяде пържолката, дето си я пека.

Може да я хвърлиш спокойно на кучето или пък да отвориш още една бира за да го преглътнеш по-леко :cool-1084:

Quote (selected)
Впрочем оправихте ли се в линукс-бг.орг с оня малоумен про-епъл трол ?  :D

Скоро не е писал там (в последните две седмици). Да видим кога ще му свършат пак хапчетата.
the lamers club honourable member …

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #15 -: Октомври 22, 2018, 11:26:38 »
Смених си на телефона фейсбук с фейсбук лайт и месинджъра с лайт. И изведнъж ми олекна телефонът, а ефектът същият. Затова се замислих няма ли по-леки браузъри.
Не съм в Бг в момента и не смея да се занимавам с рамове и прочее, още повече, че от хардуер нищо не разбирам.
Впрочем като си включа лаптопа сутрин, не бръмчи, после загрява ли, хромът ли го товари, от един момент нататък се включва вентилаторът и ми къса нервичките. Е, сега е спокоен като спящо новородено.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #16 -: Октомври 22, 2018, 18:52:35 »
Quote (selected)
Майната й на т.н. "поддръжка". МС колкото повече "поддържат" и "ъпдейтват" нещо, толкова повече го скапват.
Никой и нищо не може да ме убеди, че т.н. ъпдейти от МС помагат и пазят.
- И при мен е така. Майският ъпдейт ми скапа работата на една програм, една нейна функция не работи. Малък гаф, всред стотиците и отгоре - може и хиляди да са, възможни операции, но ми е важно. Следващата версия няма този гаф, но пък е с наново измудрена функционална повърхнина и трябва да я уча специално наново...
 :m0941:
Май ще ми трябва нова преинсталация и да се върна на Виндоус 8.1. Линукс не мога да ползвам заради липсата на спец. драйвери, а и работа във Виндоус прозорец не ме блазни. Въпреки наличната ПС-мощност, бизнес Делл с И7 и много екстри.
 :t0174:

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #17 -: Октомври 22, 2018, 19:19:19 »
.
« Последна редакция: Април 24, 2020, 09:27:53 от Captain Buddy »

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #18 -: Октомври 22, 2018, 19:36:56 »
е, аз бърках, ръчках, ама някъде нещо спрях преди 2-3 години и оттогава нямам никакви ъпдейти на моя уиндоус
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #19 -: Октомври 22, 2018, 20:32:00 »
.
« Последна редакция: Април 24, 2020, 09:35:51 от Captain Buddy »

Активен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #20 -: Октомври 22, 2018, 21:25:07 »
За скайпа си повече от прав! Пълна гадост. Каквото пипнат микромеките, придворните на Трибуквените, всичко окъкват.
 :m0941:

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #21 -: Октомври 22, 2018, 22:47:12 »
Скайп не ползвам от повече от година, от един момент нататък стана тежък и бъгав и го зарязах, ползвам фейсбук месинджъра.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #22 -: Октомври 22, 2018, 23:09:05 »
Цитат на: ddantgwyn
Защо пък точно Mint 8)
Лесен, удобен и стабилен. След тестване на десетина дистрота все се връщам на него.
Обяснения защо не щяли Линукс съм слушал и чел всякакви. И твърдя, че Иво Христов греши. Идиотите не са 89 %. Повече са :)
първо: от близо трийсетте ми виртуални машини с линукс няма по-тежки от тези с минт. при еднакви "хардуерни" параметри минт се тутка най-много. най-бързо тръгват мх и елементари, после са разните му федори, сусета, центоси и убунтута, накрая е минт. дебиан е някъде в средата. арч и кво беше онова там другото като него - манджаро май - и те са по средата. обаче минта е шарена и джиджена, и има общо-взето всичко, което ми трябва, не се налага допълнителни пакети да се инсталират с нашия софт. слак не съм пробвал скоро - нямам виртуална с него. като сложиш от тези по поне една 32 и една 64 битова и ей ти едни терабайти запълнени. минт например имам на виртуални поне 4 - 18 и 19, 32 и 64 битови. все трагедия.

второ: от гледна точка на програмист linux is a hell. пишем мулти ос софтуер на с++, линуксът е по-зле и от андроида. уин и мак са цветя. тва да не знаеш къде да си намериш библиотеките, да не знаеш имаш ли или нямаш определена функция на апи-то, щото някой умник решил да я махне, тва идиотщините с хиляди х сървери с милиони разклоненийца...

даже с нещо, дето трябва да е унифицирано, като опенгл имаме проблеми. а като съвсем отделна задачка аз правя и сетъп пакетите. и там е една...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #23 -: Октомври 22, 2018, 23:20:57 »
На мен ми е интересен един такъв съвсем лаишки въпрос. Навремето пуснеш видео, спреш го и то се зареди до края, после можеш да си го гледаш и без интернет.
Сега пуснеш, спреш и то зареди съвсем мъничко и спре да се зарежда. И като ти е бавна връзката пуснеш-спреш-пуснеш-спреш.
Повредата в моя телевизор ли е или е централна?

Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #24 -: Октомври 22, 2018, 23:30:39 »
На мен ми е интересен един такъв съвсем лаишки въпрос. Навремето пуснеш видео, спреш го и то се зареди до края, после можеш да си го гледаш и без интернет.
Сега пуснеш, спреш и то зареди съвсем мъничко и спре да се зарежда. И като ти е бавна връзката пуснеш-спреш-пуснеш-спреш.
Повредата в моя телевизор ли е или е централна?
Нарочно се прави така. Целта е да се спести излишна работа и излишен трафик на сървъра, ако решиш да затвориш таба, преди да си изгледал всичко. Пък и да се разпредели по-равномерно трафикът, ако го доизгледаш.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #25 -: Октомври 22, 2018, 23:38:45 »
Цитат на: ddantgwyn
Защо пък точно Mint 8)
Лесен, удобен и стабилен. След тестване на десетина дистрота все се връщам на него.
Обяснения защо не щяли Линукс съм слушал и чел всякакви. И твърдя, че Иво Христов греши. Идиотите не са 89 %. Повече са :)
първо: от близо трийсетте ми виртуални машини с линукс няма по-тежки от тези с минт. при еднакви "хардуерни" параметри минт се тутка най-много. най-бързо тръгват мх и елементари, после са разните му федори, сусета, центоси и убунтута, накрая е минт. дебиан е някъде в средата. арч и кво беше онова там другото като него - манджаро май - и те са по средата.

второ: от гледна точка на програмист linux is a hell. пишем мулти ос софтуер на с++, линуксът е по-зле и от андроида. уин и мак са цветя. тва да не знаеш къде да си намериш библиотеките, да не знаеш имаш ли или нямаш определена функция на апи-то, щото някой умник решил да я махне, тва идиотщините с хиляди х сървери с милиони разклоненийца...
Първо:
Минт е леко моднато убунту и въобще не е по-тежък от него. МХ пък си е Дебиан. А Арч е много по-бърз от "федори, сусета, центоси и убунтута". И май не ти е ясна разликата между "леко" и "бързо".
Второ:
От Топ-500 суперкомпютъра всичките работят на Линукс. Не на скъпите ти уин и мак. Което значи, че писането на софтуер е по-добре да го оставите на хора, които го могат.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #26 -: Октомври 22, 2018, 23:55:54 »
а бе ти неква комп грамотност имаш, ама каква точно - още не мога да те преценя. пак ти казвам, виртуални машини на vmware с едни и същи хардуерни параметри - 1гб рам, едно ядро на и5 или и7 /къвто там процесор имам на служебния/, видео драйверът е от vmware. едни и същи. минт е с поне 30% по-бавен от убунту, без значение лтс или нормално. от изброените от мен дебиан клонинги са убунту, мх, елементари и минт. апт-гет дистрота. плюс самия дебиан, едтествено.

федора, центос и сусе са rpm-based. там влиза и магея и прочие клонинги на синята шапка /мандрейк, мандрива.../, които пък ползват urpm/urpmi.

арч и манджаро са друга бира, с трети package manager.

а суперкомпютрите не ги знам на какво работят, не съм човъркал по такива. дали линукс, дали юникс... ама при всички положения са сървери, сиреч без графика. а там линукът си е силен.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #27 -: Октомври 23, 2018, 00:01:28 »
а суперкомпютрите не ги знам на какво работят, не съм човъркал по такива. дали линукс, дали юникс... ама при всички положения са сървери, сиреч без графика. а там линукът си е силен.

Linux без изключение.

Допреди няколко години имаше и няколко с Unix, но явно са слезли надолу в класацията.
the lamers club honourable member …

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #28 -: Октомври 23, 2018, 00:29:27 »
Quote (selected)
Не на скъпите ти уин и мак. Което значи, че писането на софтуер е по-добре да го оставите на хора, които го могат.
от това става кристално ясно, че писането на софтуер не е от нещата, с които се занимаваш професионално.

виж сега за какво иде реч, съвсем накратко: трябва да напишеш програма, която да хване едно кубче и да го върти по трите му оси, като измине и някакъв път. това е нещо, което можеш да анимираш с офис приложение, примерно powerpoint.

математиката не е проблем, знаеш всичко за коодинатите и пътя. сега идва това, за което ти говорих по-горе: трябва да напраиш това програмче така, че да върви под всякакъв линукс. и изведнъж се оказва, че не можеш да ползваш апи-то на гном, щото кде потребителите го нямат. същото е и за апи-то на кде. остава ти да легнеш на базисни функции на х-сървера, за които обаче силно се надяваш, че не са одялкани от някой предприемчив идиот, който е решил в неговата ос да няма еди-кво си. с цел да я облекчи сигурно.

и понеже си говорим за 3д нещица, решаваш все пак да пробваш opengl с надеждата, че там работите са по-унифицирани. да, ама не. в някои дистрота има опенгл2, в други опенгл3, те се различават, и за да е купонът пълен, тези с опенгл3 нямат и не могат да имат опенгл2. въобще не си говорим за дребните номера след основната версия - 2 или 3.

накрая един програмист пише през цялото време функции, които да определят дистрото, х сървера и наличните функции, прави междинни слоеве, които да използват едни или други структури, да викат едни или други функции... и тук иде като бонус идиотщината, че някой си решил да премести динамичните библиотеки в някаква друга папка, до която само той си знае как да стигне.

да не ти разправям какъв купон е да разпечаташ един файл на произволно линукс дистро, с произволен принтер.

и накрая вместо 50к програмче имаш 1-2 мегабайта, плюс поне 8 инсталационни пакета, които да се грижат за дипендънсите. щото има дистрота без нищо, на които трябва пакетния мениджър да им инсталира шернатите библиотеки. осем, щото имаш .деб, .рпм, .пкг.тар.хз или както там се казваха на арч, и .тгз за останалите. по две архитектури - 32 и 64 бита.

една от първите ми задачи, като пипнах линукс, преди повече от 25 години, беше да го наместя за терминален сървер - сървер, клиентите се телнетват, пускаш дос емулатор и ipx/spx, за да се закачиш към новелския сървер /3.12/. след което трябва да се оправиш с клавишната комбинация shift+alt, която не се предава по поразбиране, и с lpd, за да излизат разпечатките при станциите, а не при сървера.

не ме разбирай погрешно. с линукс се занимавам от поне 25 години. преди двайсет и две-три бях локален интернет доставчик, сърверът беше на редхат 4.2, с модеми и т.н. от гледна точка на администриране на сървери линукс винаги ми е доставял удоволствие.

обаче да пишеш софтуер за линукс ist etwas ganz anderes. не бъркай двата щата.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #29 -: Октомври 23, 2018, 00:50:30 »
а бе ти неква комп грамотност имаш, ама каква точно - още не мога да те преценя. пак ти казвам, виртуални машини на vmware с едни и същи хардуерни параметри - 1гб рам, едно ядро на и5 или и7 /къвто там процесор имам на служебния/, видео драйверът е от vmware. едни и същи. минт е с поне 30% по-бавен от убунту, без значение лтс или нормално. от изброените от мен дебиан клонинги са убунту, мх, елементари и минт. апт-гет дистрота. плюс самия дебиан, едтествено.

федора, центос и сусе са rpm-based. там влиза и магея и прочие клонинги на синята шапка /мандрейк, мандрива.../, които пък ползват urpm/urpmi.

арч и манджаро са друга бира, с трети package manager.
Сега що ми обясняваш кои дистрота с какви пакети са ? Да покажеш, че имаш някаква комп. грамотност ? Ами някаква имаш. Но познанията ти за Линукс вероятно са от времето, когато си бил лок. интернет-доставчик.
Пък като не ви се удава писането на софт за линукс, захванете се с нещо друго. Има хора, които го могат.

Не съм програмист. Май по това си приличаме.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #30 -: Октомври 23, 2018, 00:55:33 »
Цитат на: ddantgwyn
Цитат на: onzi
а суперкомпютрите не ги знам на какво работят, не съм човъркал по такива. дали линукс, дали юникс... ама при всички положения са сървери, сиреч без графика. а там линукът си е силен.
Linux без изключение.
Допреди няколко години имаше и няколко с Unix, но явно са слезли надолу в класацията.
Линукс много мощно навлезе и в киноиндустрията  :D
В гейминга като брой потребители са назад, но като производителност и там вече изпреварват идиотската Десятка.
Просто някои програмисти могат да въртят кубчето по трите оси, пък други - не  :D
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #31 -: Октомври 23, 2018, 20:57:10 »

Според спецификациите на модела, максималната му памет е 8 GB:

Quote (selected)
Memory

    Standard
        DDR3 SDRAM (1600 MHz)
        Two SODIMM slots supporting dual-channel memory
        Standard memory up to 6144MB
   
    Maximum
        Upgradeable to 8192MB with optional 2048/4096MB SODIMMs in slots 1 and 2

Тия рамове трябва ли задължително да са от същата марка НР? Засега не съм решила да купувам, ама реших да хвърля едно око. Примерно кингстон става ли?
2 Гб
https://fr.aliexpress.com/item/Kingston-PC-M-moire-RAM-Memoria-Module-Ordinateur-De-Bureau-DDR3-2-gb-4-gb-8/32901396881.html?spm=a2g0w.search0104.3.30.6f634bc5FnlHeU&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_4_10065_5024915_10068_318_319_10892_317_10696_450_10084_10083_10618_452_535_534_10304_10307_533_10820_532_10821_10302_5728115_204_10843_327_10059_10884_323_10887_100031_320_321_322_5728515_10103_448_449%2Csearchweb201603_35%2CppcSwitch_0&algo_pvid=8537158e-ca43-499a-8a62-6b159fdefb71&algo_expid=8537158e-ca43-499a-8a62-6b159fdefb71-7
« Последна редакция: Октомври 24, 2018, 15:45:28 от von Gossinger »
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #32 -: Октомври 23, 2018, 21:02:56 »
.
« Последна редакция: Април 24, 2020, 09:27:29 от Captain Buddy »

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #33 -: Октомври 23, 2018, 21:24:16 »
Не че разбрах нещо...сега съм с 2, от къв зор да слагам 8?
И какво значи специализирани за целта фирми за LSIC? Ако трябва да търся комп. специалисти тук, жива ще ме одерат и по-добре да си карам на 2 рам...
То ще ми излезе по-евтино да си купя нов лаптоп по тая логика...
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #34 -: Октомври 23, 2018, 22:45:52 »

Според спецификациите на модела, максималната му памет е 8 GB:

Quote (selected)
Memory

    Standard
        DDR3 SDRAM (1600 MHz)
        Two SODIMM slots supporting dual-channel memory
        Standard memory up to 6144MB
   
    Maximum
        Upgradeable to 8192MB with optional 2048/4096MB SODIMMs in slots 1 and 2

Тия рамове трябва ли задължително да са от същата марка НР? Засега не съм решила да купувам, ама реших да хвърля едно око. Примерно кингстон става ли?
2 Гб

Ами в спецификациите пишеше, че трябва да са HP, но и Kingston са с добра репутация.

Но аз бих сложил 2х4 гб, както казва капитана.

И никой не е казал, че трябва да я смениш веднага.
the lamers club honourable member …

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #35 -: Октомври 23, 2018, 23:07:20 »
.
« Последна редакция: Април 24, 2020, 09:27:18 от Captain Buddy »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #36 -: Октомври 23, 2018, 23:21:11 »
Отиди в Task manager (в сетингите), там натискаш бутон performance и ще видиш колко % е натоварен процесорът, паметта и ще си обясниш, защо бави компютъра.

Защо я заблуждаваш?

Никакви настройки не и трябват, просто слага маркера на мишката върху лентата на състоянието (traybar), която се намира най-отдолу на екрана, натиска десния бутон на мишката и от падналото меню избира taskmanager 8)

Иначе за Мечо Пух съм съгласен.
the lamers club honourable member …

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #37 -: Октомври 24, 2018, 00:15:17 »
.
« Последна редакция: Април 24, 2020, 09:27:00 от Captain Buddy »

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #38 -: Октомври 24, 2018, 00:54:40 »
Ако просто разкараш идиотския Хром и минеш на Palemoon с uBlockOrigin, ще се родиш.
А ако минеш и на Линукс, ще се родиш още веднъж и ще те наречем Дионисия.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Timor Mortis

  • Гост
Re: Взаимопомощ
« Отговор #39 -: Октомври 24, 2018, 01:44:25 »
Линукс на десктопа на средностатистически потребител?
Стига глупости!
Милиони безсмислени дистрибуции.
Вечен проблем с драйвърите както за самия компютър, така и за периферията.
Ужасен GUI.
Безброй програми не вървят на Линукс, а алтернативите им са смешни или кошмарни.

Ако е за да съживиш умряло лаптопче за мултимедийни нужди - ОК.
Ако е за да си играйкаш с ОС, различна от Уиндоус, и с различните й дистрибуции с цел мърдане на мозъчни клетки и убиване на скука - ОК.
За друго - не.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #40 -: Октомври 24, 2018, 02:02:51 »
Простотии на класически 80%-ник, който си плещи тъпи клишета за неща, от които нищо не разбира.
« Последна редакция: Октомври 24, 2018, 02:07:28 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #41 -: Октомври 24, 2018, 07:31:13 »
Линукс на десктопа на средностатистически потребител?
Стига глупости!
Милиони безсмислени дистрибуции.
Вечен проблем с драйвърите както за самия компютър, така и за периферията.
Ужасен GUI.
Безброй програми не вървят на Линукс, а алтернативите им са смешни или кошмарни.

Ако е за да съживиш умряло лаптопче за мултимедийни нужди - ОК.
Ако е за да си играйкаш с ОС, различна от Уиндоус, и с различните й дистрибуции с цел мърдане на мозъчни клетки и убиване на скука - ОК.
За друго - не.

Ай ся, несериозни приказки.

Ще изброиш ли поименно тези безброй програми, които не вървят на Linux?

Имай предвид, че Photoshop и Autocad ги знаем, така че те не се броят и няма смисъл да ги споменаваш изобщо.
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #42 -: Октомври 24, 2018, 07:41:44 »
Грешно ме разбираш! Въобще не става въпрос за настройки!
Нищо не се променя, само се гледа! Написал съм:
Отиди в Task manager (в сетингите), там натискаш бутон performance и ще видиш колко % е натоварен процесорът, паметта и ще си обясниш ...

Ами не е в сетингите, просто има един бутон „More details“,  който трябва да се „натисне“, за да се покаже прозореца с детайлна информация за машината.

Между другото, в компютърния свят, под „сетинги (settings)“ се разбира именно „настройки“, та от там идва недоразумението.
« Последна редакция: Октомври 24, 2018, 15:54:12 от ddantgwyn »
the lamers club honourable member …

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #43 -: Октомври 24, 2018, 14:54:14 »
uBlock Origin на хром може ли да се сложи?
Аз махнах снощи и нещо си не помня какво четох, ена чавка, та днес GPU процесорът съвсем малко дава, каквото и да значи това.
Ама на таск мениджъра на хрома все дава адблок плюс, че гълта, и ми се щеше и него да сменя.
« Последна редакция: Октомври 24, 2018, 15:46:42 от von Gossinger »
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #44 -: Октомври 24, 2018, 15:30:44 »
Да, може. Махаш адблок и слагаш юблокОригин на горхил. Но без Хром е по-добре. А без уиндоус е най-добре.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #45 -: Октомври 24, 2018, 15:47:47 »
е то как сме тръгнали, най-добре без интернет..


тая луна става ли за нещо, мярках я сред браузерите, ама засега още не зъм го сменяла...ще пробвам с нов адблокер първо..
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #46 -: Октомври 24, 2018, 15:53:18 »
е то как сме тръгнали, най-добре без интернет..

 :cool-1084:

Quote (selected)
тая луна става ли за нещо, мярках я сред браузерите, ама засега още не зъм го сменяла...ще пробвам с нов адблокер първо..

Той може да ти свали натоварването на процесора, но не и разхода на памет (imho). Но нищо не пречи да пробваш и да кажеш какво е станало.

И щом си започнала да човъркаш в task manager-a, това може и да ти помогне поне малко: How to Use the New Task Manager in Windows 8 or 10
the lamers club honourable member …

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #47 -: Октомври 24, 2018, 16:15:10 »
що излизат толкова хромове - трети път го пиша това... един прозорец отворен с три раздела в него
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #48 -: Октомври 24, 2018, 17:33:12 »
И с другите браузери е така, зависи и от броя на отворените сайтове и страници с браузера.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #49 -: Октомври 24, 2018, 19:18:07 »
Цитат на: kаily
тая луна става ли за нещо
Дали ще ползвам нещо, което не става, как мислиш ?
Днес всичко е вариант или на Хромиум, или на Файърфокс.
Луната е вариант (форк) на Лисицата отпреди да развалят Лисицата, имитирайки Хром.
3 г. съм твърдо с нея, след като съм пробвал интензивно доста браузъри.
Няма да те ухапе, ако пробваш и ти.

Ще ти свали не само процесорното натоварване, но и използваната памет, и то с много.
Хромите си пускат отделен процес за всеки таб плюс още няколко. Пейлмуун пуска един за табовете и един за флаш (ако се полва в момента). Новата Лисица е в преход от един към повече процеси.
Има си причина, но за това друг път.
« Последна редакция: Октомври 24, 2018, 19:23:43 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #50 -: Октомври 24, 2018, 21:08:18 »
Quote (selected)
ама много ми гълта вече, а рамът ми е 2 и не ми бави, но ми писна да ми бучи вентилаторът.
Кайле, не че нещо ама чистила ли си някога тоя лаптоп. Вентилаторът засмуква разни мъхчета, косми и ги набива във радиатора.... и по некое време почва загрява повече и да бучи, после и да "забива" ....
Ако не си не е лошо да отвориш, погледнеш и почистиш.
 
"Лисицата" не мина ли на хром енжин. Долу-горе по времето на операта.
Вече май няма друго освен хром. За съжаление.
 
Ако се е появила собствена разработка на браузър, казвайте да го тегля. Писна ми от гугъл изгъзици.


Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #51 -: Октомври 24, 2018, 21:28:07 »
Цитат на: 66
"Лисицата" не мина ли на хром енжин. Долу-горе по времето на операта ?
Не. Oще е на Геко. Отскоро вкарва и части от новия си енджин.
Впрочем от Хромиум-базираните Опера има една вградена антисибuл-функция ;)
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #52 -: Октомври 24, 2018, 21:36:49 »
Имаш предвид когато се пробваха на налагат бан по IP?
Пробвали сме  :yes-1289:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #53 -: Октомври 24, 2018, 21:38:24 »
операта си върши доста прилична работа според мен.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #54 -: Октомври 25, 2018, 20:32:35 »
Трябва ли антивирусната Касперски да ми е прикачена като екстеншън на хрома, щото май предишната Софос не беше?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #55 -: Октомври 25, 2018, 20:33:59 »
Трябва ли антивирусната Касперски да ми е прикачена като екстеншън на хрома, щото май предишната Софос не беше?

Какво е антивирусна програма 8)

PS Има ли такава възможност в програмата?
the lamers club honourable member …

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #56 -: Октомври 25, 2018, 20:42:02 »
закачи ми се директно в хрома като екстеншън и аз просто мога да я махна
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #57 -: Октомври 25, 2018, 20:47:25 »
закачи ми се директно в хрома като екстеншън и аз просто мога да я махна

Ами ако не ти пречи и не те притеснява, че и ФСБ след ЦРУ и МОСАД  ще знаят къде скиташ, остави я.

Не ползвам нито Chrome, нито антивирусна програма, за да имам някакви непосредствени впечатления.
the lamers club honourable member …

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #58 -: Октомври 25, 2018, 21:06:00 »
ми дреме ми
Обичам да се чувствам значима

Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #59 -: Октомври 25, 2018, 21:07:39 »
закачи ми се директно в хрома като екстеншън и аз просто мога да я махна
Антивирусните си идват с плъгини за вграждане в различни браузъри. В настройките на самата антивирусна може да се отметне да се ползва ли този плъгин или не.
С нищо няма да ти попречи плъгинът на Касперски, напротив.
А за самия Хром ясно ти казах: Разкарай го тоя шибан боклук  :pissed-891:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.