Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 28, 2024, 01:23:35

Автор Тема: Идва по-голямата сестра на Истанбулската конвенция — „Пактът за миграция“ …  (Прочетена 150975 пъти)

0 Потребители и 16 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
g_ringo и ddantgwyn,
тук ви оставям една луличка, после да я закопаете! Заедно с квадратчетата! Наздраве!

Ако не възразяваш, препдочитам по една
« Последна редакция: Февруари 24, 2020, 23:32:36 от von Gossinger »
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Ако не възразяваш, препдочитам по една
Да бе, верно, с тоя вирус, трябва да се спазват карантинните мерки! Прав си, по една!
Е, ще копате два пъти повече, ама то е полезно, казват!  :smokin:

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Само да попитам ти ходила ли си на ясли или на детска градина?
Сутрин те водят, вечерта те вземат.
РОДИТЕЛИТЕ
.
а седмичните?
но да оставим нюансите, просто децата никога не се отглеждани само от родителите, възпитанието не е само родителска грижа, обществото се намесва много сериозно
защо сега  сме толкова уплашени от някакви НПО -та , не знам
На седмичните детски ясли също водят родителите - има случаи, когато родителят е болен дълго време, налага се помощ, но това е временна мярка.
Тук не говорим, че родителите еднолично отглеждат децата си на необитаеми острови. Говорим за това, че родителите насилно биват отстранявани от възпитанието на децата си, със съдебни решения, а не с разговор с бабата и дядото на отрочето дали те ще го приберат тази вечер от яслата.
Прекарвала съм си чудесни летни и зимни ваканции с лелята на майка ми - но никой не е ходил по петите им да ме "институционализират", просто ме слагаха на автобуса от едната страна и ме сваляха от другата.
нека се опитаме леко да се дистанцираме от емоцията
 по-горе казах- децата,които е било необходимо да се изведат принудително от  семействата, са извеждани и тогава
защо мислите ,че сега бройката на такива деца сега е по-голяма?
и - твърдя, че по това време децата са много по-интензивно социализирани, не за лошо , в повечето случаи
и ако наистина се дистанцираме от това кой вестник ,какво написал и се огледаме около себе си, ще видим,че животът си върви по старому, родителите се грижат за децата, никой не им пречи безпричинно
разбира се съществуват едни леки истерии около това какво учат, кога започват да го учат, от кого го учат, подклаждани от медиите
но, децата ще се справят, нямам никакво съмнение
само трябва да си дадем сметка, че приличат повече на времето си, отколкото на нас и това е нормално
а помните ли, че по нашето време извънбрачните деца бяха наричани  незаконни и момичета отиваха да родят в домове "Майка и дете", а?
родителите ми пък отказаха да ме заведат на българския филм "Бъди благословена"

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
нека се опитаме леко да се дистанцираме от емоцията
 по-горе казах- децата,които е било необходимо да се изведат принудително от  семействата, са извеждани и тогава
защо мислите ,че сега бройката на такива деца сега е по-голяма?
и - твърдя, че по това време децата са много по-интензивно социализирани, не за лошо , в повечето случаи
и ако наистина се дистанцираме от това кой вестник ,какво написал и се огледаме около себе си, ще видим,че животът си върви по старому, родителите се грижат за децата, никой не им пречи безпричинно
разбира се съществуват едни леки истерии около това какво учат, кога започват да го учат, от кого го учат, подклаждани от медиите
но, децата ще се справят, нямам никакво съмнение
само трябва да си дадем сметка, че приличат повече на времето си, отколкото на нас и това е нормално
а помните ли, че по нашето време извънбрачните деца бяха наричани  незаконни и момичета отиваха да родят в домове "Майка и дете", а?
родителите ми пък отказаха да ме заведат на българския филм "Бъди благословена"
От одеве съм се замислила сериозно дали се сещам за един единствен пример в българската литература, който да говори за извеждане на дете от семейството му. Не ми идва, няма и няма!  Или баба Илийца ще носи пеленачето, или дядо Захари ще носи на гръб Монката, или Хаджи Равоама ще се заеме с Рада, или Стоян и Пена ще вземат момиченцето с дървеното кръстче за сестриче на малкия Иванчо. Вярно, Индже ще съсече сина си, но той малко бандит си пада, пък и баба Яна отглежда Гърбавото.
Лили, всяко нещо с времето си. Нямало е как в онези времена да "изведеш" детето от семейството, защото семейството не са били само двамата родители, но и цялата тъкан на обществото. Винаги е имало роднина, който да поеме възпитанието, а понякога и финансирането. Да, стигмата е оставала, но децата са били пазени в семейството си. Родът е бил по-силен от държавата, защото е бил сплотен. Даже двамата бездетни дарители на Софийския университет са се погрижили за родата си до девето коляно, освен за университета (друг е въпросът как родата е отреагирала на отрязването от големите пари на ползу роду болгарскому).
Затова и Айса се притеснява от сегашната ситуация - тя показва, че държавата вече е надмогнала основната клетка на обществото, съдрала е родствените връзки, а то с роднините е като с онези прословути пръчки от снопа на хана. По една се чупят, заедно на всичко устискват.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7441
    • Профил
Лили, въпросът ти е изключително глупав!

Манипулациите й са изключително глупави.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7441
    • Профил
държавата вече е надмогнала основната клетка на обществото, съдрала е родствените връзки

Като бях дете, в родния ми град беше пълно с наши роднини (поне 30 души), а по празници идваха роднини и от други (близки) градове. Сега сме 3-4 в града, всичко се изнесе далеч да търси поминък. Повечето - в София.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4136
    • Профил
Моите роднини са си в същия град, но мисленето толкова се изкриви, че вече никой с никого не се събира. Всичко се промени в зверската беднотия на 90-те.
Няма ги вече тези семейни празници, на които ни пъдеха тумбата братовчеди да играем навън, у нас дрънчаха тенджери, аз трябваше от предния ден да пусна прахосмукачка в хола, пък всички се събираха в кухнята, а майка ми, прекрасна с тежкия янтарен гердан, който баща ми й донесе от Съюза, с диригентски жестове обясняваше кое-как.
И седнали тука някакви си анти-жени, анти-майки, анти-пазителки на дом, семейство и уют, да ми обясняват, че за детето е най-добре да няма семейство, да бъде изтръгнато от дома си и дадено на чужди.
Сигурно защото чуждите повече ще го обичат?!

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
От одеве съм се замислила сериозно дали се сещам за един единствен пример в българската литература, който да говори за извеждане на дете от семейството му. Не ми идва, няма и няма!  Или баба Илийца ще носи пеленачето, или дядо Захари ще носи на гръб Монката, или Хаджи Равоама ще се заеме с Рада, или Стоян и Пена ще вземат момиченцето с дървеното кръстче за сестриче на малкия Иванчо.
ааа, Ной,аааа ти ме смяташ за много древна :bigok:
нали бяхме на една възраст??? :bigok:

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
И седнали тука някакви си анти-жени, анти-майки, анти-пазителки на дом, семейство и уют, да ми обясняват, че за детето е най-добре да няма семейство, да бъде изтръгнато от дома си и дадено на чужди.
кои са тези хора?
аз,примерно, съм много голям пазител на семейството си, гледам винаги да се съберем,когато е възможно, да се чуваме непрекъснато, всеки да е обгрижен и обичан, да спазваме обичаите и да присъединяваме новите членове на семейството към тях
има и няколко кръщелници, които са с нас, заедно със семействата си
направила съм и родословно дърво, като издирих предците ни някъде до началото на 19-те век, имената им сега са до снимките на бебетата във фамилията
похвалих се сега, кво пък :smokin:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Не е чудно, че си радетел за сплотено семейство.
В близката американска история например южняшките многолюдни семейства са били пример за сплотеност. Какви родословия са показвали не е истина и до ден днешен има "аристократи" от първите пристигнали кораби на континента. Нещо което обаче не е прилагано за робските такива. Те са били разделяни, разселвани без оглед деца, майки, бащи щото са били непълноценни, не можели сами да се справят с околния "цивилизован" свят. Познато А?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4136
    • Профил
Хм, интересно. Гузен негонен бяга, а Лили?

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Затова и Айса се притеснява от сегашната ситуация - тя показва, че държавата вече е надмогнала основната клетка на обществото, съдрала е родствените връзки
по какъв начин?
икономическата принуда ли имаш предвид?
защото друга държавна активност за разделяне на семейството в България няма, даже бих казала,че няма възможност за извеждане на деца, за които наистина има причини, това да се прави
няма възможности и може би достатъчна култура да се умножат и центровете за жертвите и застрашението от домашно носилие
няма воля и активна администрация да вкара циганските деца в училище, учителите ги водят,че са на училище и при предстоящи проверки, ходят да ги събират с личните си автомобили да ги , за да не им затворят училищата, не за друго
съобщавам тук само лични впечатления, това което наблюдавам тук в Бг, защото сегашните ми занимания са близки до тези проблеми
твърдя отговорно - държавата не се справя добре с тези проблеми, не са й приоритет, социалните работници са зле платени и немотивирани, няма капацитет за въздействие, камо ли да е увеличила натиска си върху семействата

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Те са били разделяни, разселвани без оглед деца, майки, бащи щото са били непълноценни, не можели сами да се справят с околния "цивилизован" свят. Познато А?
има роби в Бг ли?
моля , бъдете по-обективни, така не можем да водим никакъв разговор, става мешавица между "Чичо Томовата колиба" и "Под игото", аз пък ще включа "Сойка присмехулка" :smokin:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
аз,примерно, съм много голям пазител на семейството си, гледам винаги да се съберем,когато е възможно, да се чуваме непрекъснато, всеки да е обгрижен и обичан, да спазваме обичаите и да присъединяваме новите членове на семейството към тях

Има си хас! Основният проблем на либералите, когато започнат да се правят на модерни, прогресивни и интересни е, че те винаги визират себе си. Те са каймакът на крема. Най-стриктните данъкоплатци, най-спазващите закони граждани, най-хуманните ситуаени, най-добрите съпрузи и родители. Те са изрядни шофьори, не пушат и не помирисват алкохол. Всички останали, естествено, са изроди и престъпници и за тях трябва да се прилагат средновековни методи и наказания. Но вместо да си чешат езиците (да си правят вятър на устата, както е модерно да се казва сега) да седнат да си помислят как това, което искат за другите, може да се обърне срещу тях. Как например един фалшив "сигнал' може да им разруши идеалното семейство. Защото ножът реже нагоре и надолу.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Не знам защо постоянно се мънка за заплащането на социалните работници.
Социален работник, лекар, учител това не са професии. Това е призвание, особено социалните. Всяка работа търси и намира подходящи служители. Ако няма такива значи работата/каузата не е смислена. Лечители и учители винаги е имало даже в племенните култури. Социални + антрополози , маркетолози , психолози, ПР и мисирки са нов планктон.


Quote (selected)
"Далеч по-лесно е да превърнете в призвание работата, която имате, отколкото да чакате по някаква случайност да си намерите работа според призванието."
Сет Годин
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
има роби в Бг ли?

Ами ако няма защо искате да третирате отделни семейства като такива?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Всички останали, естествено, са изроди и престъпници и за тях трябва да се прилагат средновековни методи и наказания.
глупости , да ме прощаваш :smokin:

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
има роби в Бг ли?

Ами ако няма защо искате да третирате отделни семейства като такива?
кои семейства?
всъщност имаш ли дори бегла представа откъде се извеждат деца  в Бг?
ще кажа само едно, държавата не иска, а и не може да изведе всички нуждаещи се деца!
няма пари, няма ресурс, няма годни желащи за приемна грижа, това е положението
знам,че няма да променя мнението ви с това, но нека поне да сме коректни с фактите и воденето на разговори

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Quote (selected)
От одеве съм се замислила сериозно дали се сещам за един единствен пример в българската литература, който да говори за извеждане на дете от семейството му. Не ми идва, няма и няма!  Или баба Илийца ще носи пеленачето, или дядо Захари ще носи на гръб Монката, или Хаджи Равоама ще се заеме с Рада, или Стоян и Пена ще вземат момиченцето с дървеното кръстче за сестриче на малкия Иванчо.
ааа, Ной,аааа ти ме смяташ за много древна :bigok:
нали бяхме на една възраст??? :bigok:
В никакъв случай! Нищо древно няма в четенето на задължителната училищна литература - затова и питам, може да има други връстници, които да помнят имало ли е изведени деца или е нямало. Някоя неправилна леля Дъмша, така да се каже, щото инак:
"Радваха се всички, но не и аз, аз, чуждият в тая къща. Усещах как в моето сирашко сърце се събраха всички нещастни сълзи и тръгнаха към очите ми. Отведох магарето в обора и скрит от щастливите на земята, прегърнах братски главата му и пролях пред него изблика на всичката си непоносима горчивина.
...
Когато в събота, пред Възнесение, се качих на магарето и тръгнах към планината, изпращан от леля Станка, не можах да скрия горестта си и още на портата заплаках като момиче, с безпомощни сълзи.

Добрата леля Станка, която ме обичаше и гледаше като съща майка, остана зачудена.
— Ами защо плачеш, лели? У-у, гледай сега, бива ли тъй! Цял мъж да плаче. Какво ще каже леля ти Дъмша, като те види.
При тия думи на леля Станка мъжът, когото тя утешаваше с такъв нежен укор, се разплака повече. Той се захлупи върху гривата на магарето и едвам можа да каже от хълцания:
— Аз отивам в планината и няма да видя леля Дъмша.
— У, ти да не останеш там, лели. Забравих да ти кажа. Утре рано да си дойдеш.
Тя ме помилва с коравата си ръка, прекръсти ме и ме изпрати. Аз смуших магарето и хвръкнах, успокоен и пълен с надежди. Когато се обърнах, аз видях леля Станка, че тича след мене и със страшни ръкомахания вика, колкото може:
— Па да не останеш там, ами да си дойдеш, чу ли!"

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
аз предлагам да кажеш какво е положението в Канада, по-полезно ще ни е да го чуем от първа ръка?

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4136
    • Профил
Наистина не проумявам, защо трябва да гледаме какво е при другите, а не да си пазим нашето.
Това е най-висшата степен на еничарство на духа, да сме вторачени в "тях", да повтаряме и величаем чуждото, ако ще и най-голямото л@¥но да е.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Quote (selected)
Затова и Айса се притеснява от сегашната ситуация - тя показва, че държавата вече е надмогнала основната клетка на обществото, съдрала е родствените връзки
по какъв начин?
икономическата принуда ли имаш предвид?
защото друга държавна активност за разделяне на семейството в България няма, даже бих казала,че няма възможност за извеждане на деца, за които наистина има причини, това да се прави
няма възможности и може би достатъчна култура да се умножат и центровете за жертвите и застрашението от домашно носилие
няма воля и активна администрация да вкара циганските деца в училище, учителите ги водят,че са на училище и при предстоящи проверки, ходят да ги събират с личните си автомобили да ги , за да не им затворят училищата, не за друго
съобщавам тук само лични впечатления, това което наблюдавам тук в Бг, защото сегашните ми занимания са близки до тези проблеми
твърдя отговорно - държавата не се справя добре с тези проблеми, не са й приоритет, социалните работници са зле платени и немотивирани, няма капацитет за въздействие, камо ли да е увеличила натиска си върху семействата
Икономическата принуда е най-малкият грях на държавата. Глупостта и недалновидността на държавната машина е акъловземаема. Далеч съм от мисълта, че дворът на Гераците е модел за подражание, но когато децата биват оставени на баби и дядовци (ако не и на по-предното поколение) поради факта, че за средното поколение препитание в родната страна няма, това не е икономическа принуда. Това е национална катастрофа. С главни букви всъщност, Национална Катастрофа.

Децата ВЕЧЕ са изведени от семействата си, те само формално са с роднините, защото деца по Скайп не се възпитават. С какво ще израстнат децата на гурбетчиите? Едно време на гурбет ходели бащите, майките гледали чаветата. Сега вече гурбетът е повсеместен, а чавето като подрасте и то малко - и то тръгва. Какъв натиск над семействата - някои от държавните мъже и жени знае ли изобщо как живеят "семействата" в Бели Мел, например?! Държавната активност превърна страната в гетото София и Провинцията. Отвъд Околовръстното има уж някакъв живот, но на тези до опашката на Коня той не им е известен. Те познават ХУИ-тата и белия роял. От време на време някоя досадна майка на болно дете ще им забръмчи по жълтите павета, те ще хвърлят малко грошове и пак елей и Истанбулска конвенция. За еничари са вземали по ЕДНО дете, сега на гурбетчийте са им взели всичките.
Всички тези български училища зад граница - те са патетичен последен писък на някакво българско семейство, на някакви родствени връзки, на някакви традиции, макар и минимални, макар и учени на чужд език. Те са псувните на Мунчо, ако ще се сравняват с нещо в класиката, последният луд, който се осмели да протестира. Децата в тези училища са си нормално интегрирани в средите, в които живеят. Те снизходително ни търпят с нашите напразни спомени за "майка и родина", уважават родата в България, и само много рядко се осмеляват да питат, абе маме, ми ние нямаме ли някои по-млади роднини, та все ме водиш да ме показваш на някакви древни бабички и дядовци?!

Циганите са последните сплотени по кланове, впрочем, и те се опитват да се държат. Държавата е абдикирала и там, но някакви родови връзки още са неразвързани. Може би те са надеждата на България, знам ли.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Наистина не проумявам, защо трябва да гледаме какво е при другите, а не да си пазим нашето
.
и аз това се питам,каква ни е Хекуба, къде сме тръгнали да роним сълзи за Норвегия?
а попитах Ной, защото е любопитно, тя е там

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Наистина не проумявам, защо трябва да гледаме какво е при другите, а не да си пазим нашето.
Това е най-висшата степен на еничарство на духа, да сме вторачени в "тях", да повтаряме и величаем чуждото, ако ще и най-голямото л@¥но да е.

Ти „Криворазбраната цивилизация“ не си ли я гледал?
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Quote (selected)
Наистина не проумявам, защо трябва да гледаме какво е при другите, а не да си пазим нашето
.
и аз това се питам,каква ни е Хекуба, къде сме тръгнали да роним сълзи за Норвегия?
а попитах Ной, защото е любопитно, тя е там

Сълзите се ронят не за Норвегия, а за опитите да се пренесе нейния опит тук.

Така по-ясно ли е?
the lamers club honourable member …

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Децата ВЕЧЕ са изведени от семействата си, те само формално са с роднините, защото деца по Скайп не се възпитават.
това е проблем, да, но и седмичните детски ясли бяха подобен проблем
нека не сме патетични, кажи за Канада, по-добре знаеш за там

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
аз предлагам да кажеш какво е положението в Канада, по-полезно ще ни е да го чуем от първа ръка?
В Канада има отлично платена система за защита на детето, която не е много по-ефективна от тази в България, защото защита на детето от най-близките му е ялова работа. Преди няколко дни беше стогодишнината от процеса над мащехата и бащата на малката Аврора, която умира от домашно насилие в чудовищна форма. Месец по-рано на един дрон път от Парламента почина момиченце на възрастта на Аврора, при практически същите обстоятелство - глад, бой и изтезания от страна на баща й и мащехата й. Което идва да рече, че независимо от плащането, решенията рядко са добри.
Има добре уредени "защитени къщи", включително една за мъже в Торонто. Разбира се, непрекъснато се говори, че са малко, че не стигат - независимо от парите за социални програми и доброволците и дарителите. Но в най-критично време всяка жена с децата в зъбите може да стигне до защита. Във всяка болница при вида на синина медицинската сестра или докторът гонят всички останали от стаята и питат дали е резултат от насилие. Ако човекът рече "Да!", следващият човек когото вижда е охраната, а след него социалния работник. Във всяка дамска тоалетна има поне по един телефон, където човек може да се обади за помощ, плюс инструкция как да се измъкнеш от насилника.
Има приемни семейства и част от тях са чудесни хора, с такт и разбиране. Има обаче и професионални "приемни семейства", които използват благинките за децата за собствено облагодетелстване. Виждала съм и двете версии на живо.
Сега ще отида да спя, но утре ще отговарям на допълнителни въпроси, ако има такива.  :D
« Последна редакция: Февруари 25, 2020, 09:25:44 от Ной »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Quote (selected)
Децата ВЕЧЕ са изведени от семействата си, те само формално са с роднините, защото деца по Скайп не се възпитават.
това е проблем, да, но и седмичните детски ясли бяха подобен проблем

Дали?

Питам като възпитаник на такава ясла? Да не си помислиш, че е нещо патетично.
the lamers club honourable member …

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
ова е проблем, да, но и седмичните детски ясли бяха подобен проблем

Ти наистина ли не виждаш разликата между седмичните ясли и общуването по Скайп?

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4136
    • Профил
Ти „Криворазбраната цивилизация“ не си ли я гледал?
:way_to_go-1308:

Quote (selected)
"Всичките нации днес в Европа са прегърнали цивилизацията... сал вий балгарете не щете да се конформирате"

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1633
    • Профил
« Последна редакция: Април 24, 2020, 22:12:13 от Captain Buddy »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Quote (selected)
Децата ВЕЧЕ са изведени от семействата си, те само формално са с роднините, защото деца по Скайп не се възпитават.
това е проблем, да, но и седмичните детски ясли бяха подобен проблем
нека не сме патетични, кажи за Канада, по-добре знаеш за там
Мъжът ми е ходил на седмична детска градина, защото е имал говорен проблем като малък. В седмичната детска градина са имали логопеди, сурдопедагози, специални упражнения и занимания. Не е било възможно такъв лечебно-педагогически ресурс да се разпростре над всички детски градини или детето да ходи на стандартна детска градина пред половината време, а през другата половина да тича през девет гори в десета. 67-и има жизнерадостни спомени и тези, които го познават, могат да гарантират, че лечението е било повече от успешно, той говори четири езика.
Свекърът ми е ходил на седмична детска градина, защото по време на евакуацията майка му е работила по 12 часа, а баща му е бил на фронта. Освен това седмичната детска градина е била с по-добро снабдяване с храна, отколкото купонната система за евакуираните. А и възпитатели не достигали, народът бачкал по правенето на танкове. Свекър ми си спомня бойни времена, детски битки и това, че като станал в първи клас, разбрал, че към яденето може да има десерт. Дотогава не му се било случвало.
Братовчедка ми ходеше на седмична детска градина, защото майка й ходеше на работа на смени и нямаше как да улучи воденето и прибирането заедно със спането и работата. Понякога ходехме с баба ми да вземам братовчедката в събота (тогава още беше работен ден), ако смяната на майка й не позволяваше тя да я вземе.
Нито един от тримата никога не си е мислел, че седмичната детска градина е наказание, че семейството му го е изоставило, че спрямо него/нея е извършено предателство.
Може би има и други случаи, други деца да са разбрали друго, това вече не зная.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Ако някой  подхвърли така, между другото, че  висенето на скайпа и седмичната детска градина са проблеми от еднакъв порядък и след това отиде да спи, значи, че е решил да се бъзика с публиката...


просто не му се връзвайте...

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Ако някой  подхвърли така, между другото, че  висенето на скайпа и седмичната детска градина са проблеми от еднакъв порядък и след това отиде да спи, значи, че е решил да се бъзика с публиката...


просто не му се връзвайте...
Бачо, само аз отивам да спя, вие всички (освен ако някой не е на моята половина на земното кълбенце) би трябвало да сте свежи като краставички! Приятен ден ви желая!

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Quote (selected)
Наистина не проумявам, защо трябва да гледаме какво е при другите, а не да си пазим нашето
.
и аз това се питам,каква ни е Хекуба, къде сме тръгнали да роним сълзи за Норвегия?
а попитах Ной, защото е любопитно, тя е там

Сълзите се ронят не за Норвегия, а за опитите да се пренесе нейния опит тук.

Така по-ясно ли е?
Страхът от пренасянето на норвежкия опит у нас се дължат преди всичко на неинформираност и целенасочено разпространяване на невярна информация. Разните там легенди как властите в Норвегия само дебнат как да ти вземат детето и да го дадат за осиновяване на двойка педерасти. Като неотдавнашната истерия сред циганите в сливенско.

Реално, пренасянето на норвежкия опит у нас би било много полезно. Неслучайно Норвегия се счита за най-добрата страна за отглеждане на деца - това тук го пуснах преди няколко дни, но явно аудиторията предпочита да се осланя на слуховете.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
Норвегия се счита за най-добрата страна за отглеждане на деца - това тук го пуснах преди няколко дни, но явно аудиторията предпочита да се осланя на слуховете.

Държиш на спор по същество!? Така да бъде!
За начало ще те попитам следното: знаеш ли какво е Норвежки финансов механизъм? Знаеш ли към кои държави точно е насочен? Знаеш ли какво точно финансира? Знаеш ли кои и какви са изпълнилите проекти бенефициенти и  потенциалните му такива?
Ако те мързи да четеш толкова много/а то е много/ - отвори си последната им схема с краен срок 6 януари тази година и я прочети много, ама много внимателно!

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
забелязвам, че всички удобно пропускате въпросите ,които не ви устройват, но ще повторя
помните ли, когато извънбрачните деца у нас ,бяха наричани незаконни/не знам какъв е бил законът/, беше неприето от обществото да имаш такова дете и момичетата отиваха да раждат в дом Майка и дете?
беше през моето детство, помня го добре
помните ли "Бъди благословена"?
как се отнасяте към това?
хванахте се за седмичните детски ясли, защото мисилите,че укорявам соца?
напротив, всичко това са белези на времето, на тогавашния морал и стереотип
отказвате категорично обаче, да приемете промените, белезите на сегашното време, приемате настоящето като заплаха
но, предполагам бабите ни са приемали седмичните ясли като заплаха, да не говорим за митовете,че през комунизма жените са общи
ама не знам мъжете на кого са :smokin:

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил

това е проблем, да, но и седмичните детски ясли бяха подобен проблем

Продължаваш да натрапваш неграмотно тъпите си НПО мантри! Освен това дразни пренебрежителния вид на епистоларните ти изяви, сякаш не владееш пунктуация и правопис; очевидно имаш shift key и сигурно знаеш, кога да го ползваш, но държиш да си досадно оригинална.
Аре, сопри се малце!
тц, не може! :smokin:
сложи ме на игнор!

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1633
    • Профил
« Последна редакция: Април 24, 2020, 22:11:09 от Captain Buddy »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
приемате настоящето като заплаха

Ако прочетеш целите на Норвежкия механизъм и споразуменията му с част от държавите, към които е насочен и ти, при наличието на здрав разум би се изплашила! Като начало се запитай - защо и за какво са си избрали да дават пари на Източна Европа!? :smokin:

Глупостите ти за общи жени и мъже  и представянето ти за говорителка на бабите и дядовците ни, са част от аргументите ти, нали?

Искате да говорите за опасности, ще говорим! Почва се от парите..кой, на кого, за какво дава пари!? И кой точно ги взема и с какво се отплаща..дадох ви жокер - отивате да четете! Официални документи!
« Последна редакция: Февруари 25, 2020, 13:29:03 от Асол »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
помните ли, когато извънбрачните деца у нас ,бяха наричани незаконни/не знам какъв е бил законът/

Помня! Като почнеш от 1800, та до 1944 се ги наричахме "незаконни деца". После дойдоха комунистите и ги прекръстиха витиевато на "извънбрачни". Но ние в хоремага продължавахме да им викаме "незаконни".

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1633
    • Профил
« Последна редакция: Април 24, 2020, 22:10:59 от Captain Buddy »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Асол
...
Ако прочетеш целите на Норвежкия механизъм и споразуменията му с част от държавите, към които е насочен и ти, при наличието на здрав разум би се изплашила! Като начало се запитай - защо и за какво са си избрали да дават пари на Източна Европа!?
не е ли по-добре, да цитираш тук какво точно те притеснява от Меморандума за разбирателство по Норвежкия механизъм ?
така ще е по-лесно за всички ни
« Последна редакция: Февруари 25, 2020, 14:13:00 от Lillian »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Quote (selected)
Асол
...
Ако прочетеш целите на Норвежкия механизъм и споразуменията му с част от държавите, към които е насочен и ти, при наличието на здрав разум би се изплашила! Като начало се запитай - защо и за какво са си избрали да дават пари на Източна Европа!?

не е ли по-добре, да цитираш тук какво точно те притеснява от Мемурандума за разбирателство по Норвежкия механизъм ?
така ще е по-лесно за всички ни

И ти ли като Сгугню искаш друг да свърши твоята работа :m1731:
the lamers club honourable member …

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Всичко ме притеснява, Лили, не е лошо да го прочетеш! :D

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Асол, Асол, защо водиш разговор винаги по този назидателен начин?

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Асол, Асол, защо водиш разговор винаги по този назидателен начин?

Старая се да ти вляза в тона и намеренията, Лили :nuts:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Асол, Асол, защо водиш разговор винаги по този назидателен начин?

Старая се да ти вляза в тона и намеренията, Лили :nuts:
А когато Лили я няма?

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Асол, Асол, защо водиш разговор винаги по този назидателен начин?

Старая се да ти вляза в тона и намеренията, Лили :nuts:
А когато Лили я няма?

Какъв е проблемът? Арбитър ли ще го играеш? Щото аз си пиша точно по темата и не давам квалификации на опонентите си! Че я пращам да прочете огромен по обем материал , со все приложенията  и грантовете ли? Или може би трябва да й го смеля в няколко точки? Щом някой е тръгнал да защитава определена позиция, да бъде така любезен да прочете това, онова, а не да хвърля в пространството общи лафове, пък ти ако си нямаш работа - върви го оборвай с реални проекти. Особено, ако си наясно с какъв тип събеседник точно си имаш  работа
« Последна редакция: Февруари 25, 2020, 16:35:13 от Асол »

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Quote (selected)
Асол
...
Ако прочетеш целите на Норвежкия механизъм и споразуменията му с част от държавите, към които е насочен и ти, при наличието на здрав разум би се изплашила! Като начало се запитай - защо и за какво са си избрали да дават пари на Източна Европа!?

не е ли по-добре, да цитираш тук какво точно те притеснява от Мемурандума за разбирателство по Норвежкия механизъм ?
така ще е по-лесно за всички ни

И ти ли като Сгугню искаш друг да свърши твоята работа :m1731:
В случая - работата е на Асол.
Аз отворих, погледнах, прочетох - естествено, не всичко - и не намерих нищо притеснително. Ред е на Асол да посочи какво конкретно я притеснява, а не да се изсулва като мокра връв с въпроси.

ПП.
А, сега видях -
Quote (selected)
Член 11 Основополагащи принципи
....
2. ...
 Страните  се споразумяват да прилагат висока степен на прозрачност, отчетност и финансова ефективност, както  и  принципите  на  доброуправление,партньорство  и  многостепенно  управление,устойчиво развитие, равнопоставеност на половете и равни възможности при всички фази от изпълнението на Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021.
Явно това е възбудило умовете - равенството на половете ...
« Последна редакция: Февруари 25, 2020, 16:44:16 от g_ringo »
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Quote (selected)
Асол
...
Ако прочетеш целите на Норвежкия механизъм и споразуменията му с част от държавите, към които е насочен и ти, при наличието на здрав разум би се изплашила! Като начало се запитай - защо и за какво са си избрали да дават пари на Източна Европа!?

не е ли по-добре, да цитираш тук какво точно те притеснява от Мемурандума за разбирателство по Норвежкия механизъм ?
така ще е по-лесно за всички ни

И ти ли като Сгугню искаш друг да свърши твоята работа :m1731:
В случая - работата е на Асол.

Аз отворих, погледнах, прочетох - естествено, не всичко - и не намерих нищо притеснително. Ред е на Асол да посочи какво конкретно я притеснява, а не да се изсулва като мокра връв с въпроси.

Е, ти си я свършил като кучето на нивата -- попрочел нещо, ама не всичко, но не намерил нищо притеснително.

В целия механизъм или само в това, което си прочел?

Аз като казах на Лилиан какво ме притеснява в Истанбулската конвенция, тя чу ли ме? Това в стария форум? Ти дали си ме чул?
the lamers club honourable member …

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
забелязвам, че всички удобно пропускате въпросите ,които не ви устройват, но ще повторя
помните ли, когато извънбрачните деца у нас ,бяха наричани незаконни/не знам какъв е бил законът/, беше неприето от обществото да имаш такова дете и момичетата отиваха да раждат в дом Майка и дете?
беше през моето детство, помня го добре
помните ли "Бъди благословена"?
как се отнасяте към това?
хванахте се за седмичните детски ясли, защото мисилите,че укорявам соца?
напротив, всичко това са белези на времето, на тогавашния морал и стереотип
отказвате категорично обаче, да приемете промените, белезите на сегашното време, приемате настоящето като заплаха
но, предполагам бабите ни са приемали седмичните ясли като заплаха, да не говорим за митовете,че през комунизма жените са общи
ама не знам мъжете на кого са :smokin:

Лили, във френското право съществува различие между понятията enfant naturel и enfant adultérin. Първото описва детето на двама родители, които биха могли да се оженят, ако решат. Второто описва детето, родено от извънбрачна връзка на единия от двамата родители. То не може да наследява изневерилия си родител, то не може да носи неговото име, то не може да бъде признато от баща си дори в по-късна възраст. Обичайният терми е "бастард" или на български "копеле". Този статус е записан в акта за раждане, не може да се изтрие. До ден днешен, което означава, че французите са гадни, не приемат промените и не щат да влизат в крак с времето.
Докато народът български може и да каже "копеле", но не го записва, не го институционализира. Помни, но не ти го пише в акта за раждане во веки веков, амин. Ти ми кажи как се отнасяш към цивилизационното ниво на французите в този аспект.
Бракът е институция, която определя ФИНАНСОВИТЕ задължения на двама души и връзката на семейните пари с тях. Това е. Затова извънбрачните деца са отрязани от финансовите потоци, нищо лично и винаги е било така. Едно от малкото законодателства, решили донякъде този проблем, е юдейската традиция човечето да се определя за евреин по майка, и то не във всички случаи, и то пак в брачния контекст.
Единствената страна, в която самотната майка не е била плюта, е СССР след войната. При колосалното неравновесие между броя на мъжете и жените във фертилна възраст, възпроизводството наложило стигмата да се отмести. Оттам и капиталът за раждане е "майчински". Щото помнят.
Така че не нам тези светли сълзи за "Бъди благословена" - благословът отделно, парите отделно, това е решението във всички страни и народи. Момичетата си раждаха в АГ-то, децата отиваха в домовете "Майка и дете". Не ме питай откъде зная, защото няма да ти кажа, то е лично и поверително, участниците са живи и здрави - и най-важното щастливи.

Не познавам нито една баба, която да е смятала седмичните детски ясли за заплаха. Нито една!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил

ПП.
А, сега видях -
Quote (selected)
Член 11 Основополагащи принципи
....
2. ...
 Страните  се споразумяват да прилагат висока степен на прозрачност, отчетност и финансова ефективност, както  и  принципите  на  добро управление, партньорство  и  многостепенно  управление, устойчиво развитие, равнопоставеност на половете и равни възможности при всички фази от изпълнението на Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021.
Явно това е възбудило умовете - равенството на половете ...

Аха, вече си видял :m1731:

И кои полове имат предвид норвежците? Биологичните или джендърските?

Защото мисля, че в нашето законодателство достатъчно ясно е казано, че двата биологични пола са равнопоставени, за да има нужда да (ни) се разяснява допълнително.
the lamers club honourable member …

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
 
Quote (selected)
- и не намерих нищо притеснително.

ВЕрно ли? Разбира се, че няма нищо притеснително да пробираш деца от най-маргинализираните общности и райони на България, които задължително да попиват културата на избрани норвежки партньори /може и шведски и исландски/, като задължително деянието следва да се популяризира /за това се отпускат най-мноо пари от сички дейности по проекта!/ и местните НПОшки, получатели на грантовете със съдействието на държавата следва да въведат резултатите в родното законодателство.
Естествено всичко е маскирано като изява на традициите, характерни за конкретна маргинализирана общност, но вероятността да мине подобен проект без фносен партньор е нулева.
Горното е по последната им схема. Иначе, за времето на действието на въросния механизъм, последният е финансирал основно непеошки, които са широко представени в секакви съвети, пробутващи която и да е скандална и/или проспана вредна за страната "законодателна" инициатива. Списъчето на грантаджиите удивително съвпада с широко известните писачи на закони за права и малцинства, както и на такива правещи проучвания, като цитираното от теб - проучване, че "Норвегия е най-добрата за отглеждане на деца държава". Айде ся, влизаш в публичния модул на ИСУН и си търсиш проектите и бенефициентите. Преполагам, че можеш да го направиш сам.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Какъв е проблемът? Арбитър ли ще го играеш? Щото аз си пиша точно по темата и не давам квалификации на опонентите си! Че я пращам да прочете огромен по обем материал , со все приложенията  и грантовете ли? Или може би трябва да й го смеля в няколко точки? Щом някой е тръгнал да защитава определена позиция, да бъде така любезен да прочете това, онова, а не да хвърля в пространството общи лафове, пък ти ако си нямаш работа - върви го оборвай с реални проекти. Особено, ако си наясно с какъв тип събеседник точно си имаш  работа
Класика, дето казваше един от моите чудни преподаватели, просто класика!
Миналата седмица ти лично обиди Лили,
Не съм гневна, не се надценявай! Доколкото си спомням, АСП преведено на български език означава - агенция за социално подпомагане. Тъй като по професионални причини съм прекрасно запозната с дейността на таз агенция, умът ми не го побира като как и кога й е вменено като задължение да се занимава с въпросите за каквото и да било насилие. Опитай отново и се постарай да уцелиш поне институцията :D

п. п. Струва ми се, че поне десетина пъти съм споменавала, че разбирам и то много от държавна администрация, структурата й и проложните и полета. Естествено, не мога да се меря с фейсбук спецЯлистите...  :nuts:

п.п. п. Държиш ли да ти постна Устройствения правилник на АСП - в последен крясък редакция? :D
и добави
Quote (selected)
Лили, нищо лошо, разбирам, че се вълнуваш от определена "кауза" според теб самата. Но, ако желаеш да те разглеждат сериозно, трябва да си служиш само с проверена информация..и да познаваш поне оторизираните институции...от кумува срама!

Та се наложи да дойде Ярослав и да рече:

Асол, тук се изложи нечовешки.

Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 120 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) (1) За изпълнение на държавната политика в областта на социалното подпомагане се създава Агенция за социално подпомагане към министъра на труда и социалната политика.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 15 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) Агенцията за социално подпомагане е изпълнителна агенция към министъра на труда и социалната политика, и е юридическо лице със седалище София.
(3) Агенцията за социално подпомагане се представлява и ръководи от изпълнителен директор.
(4) Към изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане се създава инспекторат.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 18 от 2006 г.) Териториалните поделения на Агенцията за социално подпомагане са регионални дирекции за социално подпомагане в областните административни центрове и дирекции "Социално подпомагане".
(6) В дирекциите "Социално подпомагане" се създават отдели "Закрила на детето".

През 2018 г. отделите „Закрила на детето” (ОЗД) в страната са работили по 34 201 постъпили сигнали за деца в риск. (съгласно доклада на АСП).
Така че преди да скочиш за арбитража, прочети пак, слез от кулата от слонова кост при нас, простите, и сподели наученото. Макар че...

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Не съм обидила Лилиан, щото АСП няма никакви, подчертавам - никакви правомощия по отношение на закрила на деца, жени и/или извънземни от насилие, или каквото е там модерно. И не пише никакви доклади на тази тема! Не й е това работата и гусни Ярослав е съвършено наясно с това

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Не съм обидила Лилиан, щото АСП няма никакви, подчертавам - никакви правомощия по отношение на закрила на деца, жени и/или извънземни от насилие, или каквото е там модерно. И не пише никакви доклади на тази тема! Не й е това работата и гусни Ярослав е съвършено наясно с това
И това ли не е вярно?
"ДАЗД е орган на пряко подчинение на Министерския съвет на Република България, а отделите за закрила на детето са структури на местните дирекции „Социално подпомагане“. Макар и да не са подчинени на ДАЗД, в защитата на правата на децата те имат взаимодопълващи се функции с агенцията."
мяза на държавна страница, поне води към такава
И те като наблюдават, после отчетите само устни ли са им или понякога пишат доклади все пак?!

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
УФ! Най-елементарно казано играят ролята на доставчици на социални услуги. Последното могат да бъдат и непеошки /тва според нормата/. Какви права според теб имат тези отдели? Щото аз съм им виждала и формулярите и частта от информационната система, в която вписват данни и нямат права на обобщаващи доклади. Попълва кутийката със заявка за достъп до услуга в графата "дете в риск", основание жалба/сигнал и приключва. От там нататък нещата и проверките се поемат от други по редицата. Истината е, че таз измудрена олигофрения изобщо не работи и по тази причина държавата изобщо не е наясно кой какъв е и за какво се бори. Затова и грижата не само за децата, но и за който и да било друг тип индивид е на това дередже и така ще си остане. Всякакви опити човек да ги накара да се замислят за резултатите от нормотворчестото им е кауза пердута.
Да не говорим за това, какви официални "становища" дават, когато им се изискат от съда по дела за семейни разправии относнодеца и насилие. Стандартният отговор най-кратко гласи - нямам информация и правомощия. Това е официално! За пред съда!
« Последна редакция: Февруари 25, 2020, 20:21:47 от Асол »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
УФ! Най-елементарно казано играят ролята на доставчици на социални услуги. Последното могат да бъдат и непеошки /тва според нормата/. Какви права според теб имат тези отдели? Щото аз съм им виждала и формулярите и часта от информационната система, в която вписват данни и нямат права на обобщаващи доклади. Попълва кутийката със заявка за достъп до услуга в графата "дете в риск", основание жалба/сигнал и приключва. От там нататък нещата и проверките се поемат от други по редицата. Истината е, че таз измудрена олигофрения изобщо не работи и по тази причина държавата изобщо не е наясно кой какъв е и за какво се бори. Затова и грижата не само за децата, но и за който и да било друг тип индивид е на това дередже и така ще си остане. Всякакви опити човек да ги накара да се замислят за резултатите от нормотворчестото им е кауза пердута.
Да не говорим за това, какви официални "становища" дават, когато им се изискат от съда по дела за семейни разправии относнодеца и насилие. Стандартният отговор най-кратко гласи - нямам информация и правомощия. Това е официално! За пред съда!
Ха здрасти! Ами те и нашите тук са доставчици на социални услуги, и тук НПО-та имат права и задължения, и тук проверките стигат до кривата круша, и тук никой не ще да свидетелства в съда. Обаче формално те са тези, които се занимават или би трябвало да са отговорни, така че Лили е права.