Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 17:17:39

Автор Тема: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“  (Прочетена 41043 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #120 -: Януари 14, 2020, 20:15:52 »
Ей го сега и хорото. Да, кичозно и леко комично е,
Върховен тъпизъм! Нито е кичозно, нито комично.
Напъните да се изкара хорото комично са , меко казано...комични.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #121 -: Януари 14, 2020, 20:16:38 »
Ако Сорос е Сатаната, сега потрива ръце. Какво по-хубаво -  "националисти" и "соросоиди" се бият за мъжкото хоро и осиновителните права на джендърите и всички други проблеми са на втори план.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #122 -: Януари 14, 2020, 20:19:31 »
Не бе, не всички хора, и гръцките в кюпа.  :D За хорото пред Народния театър говорехме, май. С павилиончетата за вино и скара. Минало е покрай автентичните традиции, но не виждам причини за забрана.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #123 -: Януари 14, 2020, 20:25:09 »
За хорото пред Народния театър говорехме, май

Приеми моите извинения!
Напълно съм съгласен.
А кичът на кичовете е българският флаг, размахван кат парцал на тояга от водача на хорото.
Не знам откъде дойде тая идиотска "патриотична" мода.
« Последна редакция: Януари 14, 2020, 20:36:48 от Bacho Кольо »

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #124 -: Януари 14, 2020, 20:25:15 »
Но пък, като се замислим, на Кристалина дали ще и забранят да тропа хоро в Брюксел?  :D

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #125 -: Януари 14, 2020, 20:26:03 »
Приемам ти извиненията, даже тъкмо щях да ги изискам.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #126 -: Януари 14, 2020, 20:32:43 »
...
та, кичозно и леко комично, казваш...

Кой  :t10516: е изрекъл тая глупост, че днес нямам толкоз време да чета ...  :m1708:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #127 -: Януари 14, 2020, 20:41:08 »
А кичът на кичовете е българският флаг, размотаван кат парцал от водача на хорото.
:t26115:

Най-големият кич беше миналата година на Оскарите, където един български "патриот" с незначителна роля в един от наградените филми /няма значение кой подред!/ "развя" на сцената българския флаг ...  :t1812:

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #128 -: Януари 14, 2020, 20:44:42 »
Тук ли ще си мерим кичовете?!?

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #129 -: Януари 14, 2020, 21:15:42 »
Да отговоря на колегата за цитата на Г.Д. пред лайпцигския съд, че "Карл Велики говорел на немски само с конете си."

Ами вярно е, по ония векове гали, франки, брити, германи, келти, без пикти - ония отвъд Адриановия вал, след като ги покорили, римляните назначили местен елит, също както у нас - от жалки подлоги на чужди господари,  - за местен колониален елит, та този елит, съзнавайки бездарието си и на кого дължат високия си социален статус, били силно комплексирани и всячески се стремели да са "римляни", имитирали ги във всичко, задължително говорели латински и се срамували от своя език, традиции, вярвания... да, Карл Велики, произхождайки от този елит,  само пред коне говорел родния си старонемски... Чаак до Ренесанса.

Грантаджиите, познахте ли се?  :b0230:
« Последна редакция: Януари 14, 2020, 21:25:38 от Maximus II »
Вие си ги избрахте!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #130 -: Януари 14, 2020, 21:26:01 »
Подлогите в западната част на Европа са се латинеели, а подлогите на Балканите пък са се гърчеели. В Русия тамошните високопоставени подлоги са се френчеели. Няколко века преди това вероятно са се монголеели.
Ние пък сега подменяме родните си думи с английски или латински.

Впрочем немците наистина ползват немски думи в комп. сфера, а не англ.. Колкото и нашият Енгелс да приказва обратното. Може би смятат компютрите за диалектически сродни с конете  :nuts:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #131 -: Януари 14, 2020, 21:29:45 »
Quote (selected)
Може би смятат компютрите за диалектически сродни с конете  :nuts:

Преди са орали с коне сега с компютри копат биткойни.
Все работни добичета.
ЕС е вреден за вашето здраве!

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #132 -: Януари 14, 2020, 22:05:07 »
Quote (selected)
фелдкурат Ото Катц
...
моят въпрос е, защо написа тук чужди коментари, които смяташ, че "обобщават всичко"
сигурна съм, че имаш много да кажеш по темата, основният въпрос, в която е
защо "българщината" се утвърждава само с отрицание, което беше илюстрира тук чудесно с по-горните мнения?
защо никой не обясни същността на "българщината", с какво е по-добра, от други "...щини", защо я предпочитаме от обединението на Европа и света без граници
и - в едно мненията , които са цитирани от теб, се сравнява Октоберфест и Богоявление
признавам,че не познавам същността на Октоберфест, не знам как е произлязъл, но Богоявление е един от най-големите  празници на православието и за него има утвърдени наистина вековни традиции
аз не настоявам те да останат непроменени завинаги, но ако добре схващам смисъла на цитираното, авторът смята ,че привнесените ледени хора, байраци и т.н.,са културна особеност, съпоставима с Окторберфест
нямам против, "българщината", обаче би следвало  да има против, защото се изменя традицията, приближава се към чужди "културни особености"
много голямо противоречие има тук между целите на "българщината" и тяхното реализиране
това е парадоксално, но повечето патриотарски апологети удобно затварят очи
Уважаема, отговарям, макар и с малко закъснение, та:
- не е Ваша работа защо цитирам чужди мнения, които подкрепям; цитирам ги, посочвам източника, давам мнението си по написаното;
- защо "българщината" трябва "да се утвърждава" макар и с отрицание? Аз самият нямам определение какво е това? Мисля, че е поредната наложена "псевдо-модерна" думичка, насочена да преодолее някои нашенски комплекси, 'ма това е друго нещо;
- защо някои трябва да обяснява другиму (нащенец или чужденец) предимствата на "българщината" ? Някои да обяснява нам предимствата на американщината, портокалщината, ...щина?
Не приемаме ли доброволно някакви черти на чужди култури, обичаи, нетипични за народностните ни традиции (например празника на тиквите, на влюбените и подобни)?
- за Oktoberfest може сама да се ограмотите, в мрежата има достатъчно на достъпен вам език; само ще спомена, че до ден днешен празникът се съпятства от селскостопанска изложба, в миналото (до 1960) е имало и кушия, та така...
- не сте схванала същността на онзи коментар, където се посочва този регионален празник с цитирани кожените панталони, носиите, оголените гърди и прочие - авторът просто го дава за пример, подобен на хорото, което е одумвано
- твърдите, че ледените хорА са привнесени, моля посочете от къде са привнесени (Скандинавия, Сибир), от кого и евентуално кога са привнесени? Благодаря.
~~~~~~~
Наистина ми липсват Стурчо, Мица и предводителя, те биха могли да ме ограмотят, дасе...

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #133 -: Януари 15, 2020, 07:56:37 »
Quote (selected)
фелдкурат Ото Катц
===
о, много емоционално си приел поста ми
моля да бъда извинена, ако съм те засегнала с нещо, не съм имала подобно намерение, но понякога в интерент хората се разбират трудно
няма да отговоря на поста ти, за да не задълбочаваме това неразбирателство
щото пък досега развитието на тази тема много ме кефи, отдавна не е имало толкова нормален разговор

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #134 -: Януари 15, 2020, 08:01:47 »
Уважаема, няма за какво да се извинявате.
Поздравявам Ви за успешната тема.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #135 -: Януари 15, 2020, 08:06:58 »
а може ли да си говорим на ти?
или ,така направо, без брудершафт ,не може? :bigok:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #136 -: Януари 15, 2020, 09:33:52 »
не вярвам да ми се налага да обяснявам разликата между истинския фолклор и "Бяла роза".

Трудно ще я обясниш. Щото това, на което викаш "фолклор", е създадено след 1900. И тогава на селяните сегашният "фолклор" е звучал точно така, както на нас сега ни звучи "Бяла роза". Човек трудно би издържал пет минути "истински" български фолклор. Друг е въпросът, че никъде не може да се чуе. Но, за да добиеш представа, намери гръцки такъв. Същите маанета са.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #137 -: Януари 15, 2020, 09:43:49 »
Съгласен съм. Сигурно сте забелязали, че "Бяла роза" вдига няа крак и най-заспалата публика
Не знам кои са авторите на текста и музиката, но ако я бяха създали преди 150 години, сега щеше да е някъде между "Заспало моме край море" и "Петруно, пиле шарено".


Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #138 -: Януари 15, 2020, 11:50:17 »
Quote (selected)
Заспало моме край море"
аз пък, за първи път днес чух тази песен, тц,тц, кахъри, пусти ядове :image008:
искам обаче да кажа за феномена Бяла роза - не я харесвам никак, тя е авторска на Славка Калчева, в най-лошите традиции на поп-фолка, но се оказа фолкаджийският Франкенщайн, помита всичко друго
тропала съм хорце и аз на нея :smokin:

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #139 -: Януари 15, 2020, 12:15:39 »

 
 
"— Ела си я вземи! — извика му тя отдолу и се улови на хорото.

Дъбакът слезе и се спря да погледа. Христина играеше лудо, като че ли на шега, и насмешливо поглеждаше младия воденичар. После тя отведнъж се пусна от хорото, затича се с подпряна на хълбок лява ръка, с размахана кърпа в дясната и като спря пред гайдаря, изкомандува му:

— Ръченица!

Гайдарят мигом я засече. Христина понаведе гиздаво, глава, трепна с цялата си снага, размаха високо кърпата, пристъпи кротко веднъж напред, веднъж назад, подскокна леко и заигра, сякаш се сля с живите трептения на  .


Прекрасно! А ,сега некой да излезе да обясни на аудиторията какво точно е искал да каже авторът на горните редове ... защо точно ръченица , защо Лазар ,че и Дъбака , що пищи гайдата и  прочия неясноти в авторовия изказ , които трябва да бъдат набити в празните тикви на сегашните идиотчета по училищата , щото те четели общо взето, ама  посмъртно   нямало да могат да схваната авторовата  мисъл, щото той като написал горното  не се е потрудил да пише какво е искал да каже...   
Само да не кажете : " керпеденя е изперкал...повод ми даде  един отдавнашен спор с една моя приятелка и кума , твърде добър и грамотен учител по български и познавач на българската литература. Аз застъпвам тезата,щото  преди всичко децата трябва да са грамотни достатъчно ,сетне да им се подбират подходящите текстове , да им се обяснят непознатите думи , ако питат и толкова... Не е нужно според мен да продължава тази практика да пълнят главите на децата с един от друг по-празноглави анализи и клишета с едничката цел да разберем  какво е искал да каже авторът. И този всичкият труд като цяло е нахалост защото научават клишетата и пак не разбират автора. Отиват в университет ,с наизустените клишета и кръгът се затваря... Къде формират мислещи личности , които могат да четат и разбират прекрасната ни литература и как да отличат  графомана от истинския писател. Как когато носят в съзнанието  си щампата  на някакви лекции ,апокрифни ,с които си влиза  в който университет пожелаеш,къде е свободата да сбъркаш в оценката си и сетне сам да постигнеш  истината ,че може би грешиш за този автор! И редно ли е ,задължително  да разбираме всичко ,което четем!?! ми те нещата се постигат с възраст , с опит...и с четене,най вече.
Това е моята теза ,която беше отхвърлена , направена на пух и прах,обявен бях за нихилист,туй били тънки работи...и въобще се опитаха мен да направят идиот... да , ама-не ,аз може да съм керпеден , идиот...бе няма да е лесно да стана скоро...
Мисля ,че реакцията беше заради това ,че се опитах да лиша от съдържание част от работата на огромна група прекрасни учители ,българисти и литератори. Не беше така, защото тяхната задача според мен е друга.... не да набутат в главата на децата своя или на техния професор прочит на произведението , а да ги научат да четат и обичат литературата...да се махнат тия глупави клишета, от които няма отърване сетне.
Нали знаете ,че не съм литератор,любител съм на четенето, но страданията  на Балеринката  Франкофонче, която сего е в седми клас ми идват в повече, айде  при нея е така защото първите пет години учеше предимно френски в училището и български  колкото да не е без хич по задължителната у нас програма. Да, още не е времето на сложние литературни анализи , но почвата за тях се подготвя.... да видим.
На стената в книжарницата  ми  има един  часовник ,който показва каквото си поиска ,но не и точното време, и той ми дава повод за една перифраза на известна китайска поговорка: " Ако чакам достатъчно , рано или късно  времето , което показва моят часовник ще съвпадне с астрономическото!"  Ми , ша почакам...

P.S.Прочее , той ,Авторът  каквото е искал да каже го е написал както е намерил за добре,  даскалите и анализаторите какво, по умни ли са от него? Ако е така ... ми , да сядат и да пишат "Чичовци" , наново , а не да ми обясняват що  Варлаам, и що Селямсъза!!!
« Последна редакция: Януари 15, 2020, 12:22:22 от Kerpeden »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #140 -: Януари 15, 2020, 12:51:51 »
той ,Авторът  каквото е искал да каже го е написал както е намерил за добре,  даскалите и анализаторите какво, по умни ли са от него? Ако е така ... ми , да сядат и да пишат "Чичовци" , наново , а не да ми обясняват що  Варлаам, и що Селямсъза!!!

Според мен, ако едно време тебе даскалите не са те учили какво е искал да каже авторът, и досега нямаше да разбираш какво казва един или друг автор. Независимо дали си го разбрал правилно или не. Критичното мислене не е вродено, а се развива. Това се опитваха да развият у нас едно време даскалите. И тогава не успяваха с всички, но това е друга тема.
А ние, в 11 клас, развивахме абсолютно същата теза като теб. Но вече бяха успели да развият наченки на мисъл у нас. И ние, естестено, си мислехме, че вече разбираме всичко.
А какво е искал да каже един автор не го казват даскалите, а литературните критици. Даскалите само повтарят наложени тези.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #141 -: Януари 15, 2020, 13:05:56 »
Ся, по повод на изписаното по-горе от Керпеден-а и Отврат-а, аз имам следния въпрос:

Това, което следва, трябва ли а се обясни на дечицата или трябва да бъдат оставени сами да си блъскат главичките ...  :nuts:

Независимо от факта, че е КАРИКАТУРА, а не ЛИТЕРАТУРА ...

:bigok:

P.S. Задължително обаче с 2-3 джокера, за да могат да разберат контекста.  :cool-1084:
« Последна редакция: Януари 15, 2020, 15:19:15 от Джиджи »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #142 -: Януари 15, 2020, 13:30:52 »
трябва ли а се обясни на дечицата или трябва да бъдат оставени сами да си блъскат главичките ...

Това за дечица ли е? А това как ще им го обясниш?



Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #143 -: Януари 15, 2020, 14:50:39 »
той ,Авторът  каквото е искал да каже го е написал както е намерил за добре,  даскалите и анализаторите какво, по умни ли са от него? Ако е така ... ми , да сядат и да пишат "Чичовци" , наново , а не да ми обясняват що  Варлаам, и що Селямсъза!!!

Според мен, ако едно време тебе даскалите не са те учили какво е искал да каже авторът, и досега нямаше да разбираш какво казва един или друг автор. Независимо дали си го разбрал правилно или не. Критичното мислене не е вродено, а се развива. Това се опитваха да развият у нас едно време даскалите. И тогава не успяваха с всички, но това е друга тема.
А ние, в 11 клас, развивахме абсолютно същата теза като теб. Но вече бяха успели да развият наченки на мисъл у нас. И ние, естестено, си мислехме, че вече разбираме всичко.
А какво е искал да каже един автор не го казват даскалите, а литературните критици. Даскалите само повтарят наложени тези.
Аз имах прекрасна учителка по литература , но тя не ни обясняваше какво е искал да каже авторът , а ни посочваше онези места от произведението ,които ни помагаха да разберем. Става дума за онези произведения , които се учеха...Нито преди 52г. нито сега съм си въобразявал ,че знам  и разбирам всичко, напротив, а критичното ми отношение спира до това дали ми харесва дадена книга или не и да обясня защо, а да се мъча да обяснявам защо   Балканът пее хайдушки песни за мене е израз на неуважение към Поета.
Quote (selected)
А какво е искал да каже един автор не го казват даскалите, а литературните критици. Даскалите само повтарят наложени тези.
Че то тогава да четем само критици ,и ще сме щастливи . Че , те ,критиците , де са точно толкова ненужни колкото политическите анализатори и журналистите. Колко ли таланта са задушили тия лешояди и вампири на звезден прашец,които паразитират върху простотията на населението , което не , че не може , но няма време да мисли и гълта всичко!!! Ми, добре , приема се, макар че според мен накрая се съгласи с мен.

« Последна редакция: Януари 15, 2020, 15:16:28 от Kerpeden »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #144 -: Януари 15, 2020, 15:53:37 »
Че то тогава да четем само критици

Ами, ти си ги чел, ама си забравил. Едно време анализите на литературните творби следваха дословно тези на литературните критици. Специално за българската литература. Всичко от дядо Йоцо до Белчо и Сивушка беше разнищено от мастити критици. Това и ни преподаваха. По тях сме се готвили за кандидатствания и т.н.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #145 -: Януари 15, 2020, 16:09:41 »
Че то тогава да четем само критици

Ами, ти си ги чел, ама си забравил. Едно време анализите на литературните творби следваха дословно тези на литературните критици. Специално за българската литература. Всичко от дядо Йоцо до Белчо и Сивушка беше разнищено от мастити критици. Това и ни преподаваха. По тях сме се готвили за кандидатствания и т.н.
А, твърдо нье! На някой са ни се падали учители от Бога! Ей на Керпеденя му е провървяло, на мен, сигурно има и други.
Значи, стигаме в програмата до Ботев. Учителят ни по литература, иначе известен като Даскала, сяда както си е с дънките и кецовете на катедрата и почва да рецитира Ботев. Нищо друго, само рецитал, стихове, писма, проза. Негова (на Даскала) си е интонацията, негови са си ударенията (смисловите), негови са си паузите. Никой не пише и два реда какво е искал да каже Ботев - убедена съм, че всички в оня клас знаем. Ама такива учители настина са единици, колко познавате, на които им викат "Даскала" с главна буква и без именна добавка?

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #146 -: Януари 15, 2020, 16:13:23 »
Че то тогава да четем само критици

Ами, ти си ги чел, ама си забравил. Едно време анализите на литературните творби следваха дословно тези на литературните критици. Специално за българската литература. Всичко от дядо Йоцо до Белчо и Сивушка беше разнищено от мастити критици. Това и ни преподаваха. По тях сме се готвили за кандидатствания и т.н.
Не съм чел.По мое време ,когато учех в гимназията нямаше още купища анализи,които да наизустяваме. Не помня дали тогава Светозар Игов вече беше законодател в тази област , аз лично  не съм бил заставян да го чета
« Последна редакция: Януари 15, 2020, 16:23:44 от Kerpeden »

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #147 -: Януари 15, 2020, 16:55:19 »
Анализатори на изкуство ( критици), на финанси, на национални стратегии...
Все лизачи на статуквото.
Ботев беше освободител, стана комунист, сега чакам някой да го изкара ксенофоб че не е зачитал правата на турското малцинство или мнозинство (един анализатор знае ).
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #148 -: Януари 15, 2020, 17:06:42 »
Анализатори на изкуство ( критици), на финанси, на национални стратегии...
Все лизачи на статуквото.
Ботев беше освободител, стана комунист, сега чакам някой да го изкара ксенофоб че не е зачитал правата на турското малцинство или мнозинство (един анализатор знае ).
В Ботев има нещо много странно. Който го е захапал, обезателно си е потрошил ченето. Не знам как става, магия ще да е някаква. Вероятно стои из ъглите някоя самовила, ама с нож и овчарска гега, и дебне критическата гилдия. А някой мъцне - и с ножа по глава, после го отмъква встрани и дебне следващия налазатор.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #149 -: Януари 15, 2020, 17:14:15 »
Да Ботев си струва.
Виж Вазов е постничък.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #150 -: Януари 15, 2020, 17:16:53 »
Че то тогава да четем само критици

Ами, ти си ги чел, ама си забравил. Едно време анализите на литературните творби следваха дословно тези на литературните критици. Специално за българската литература. Всичко от дядо Йоцо до Белчо и Сивушка беше разнищено от мастити критици. Това и ни преподаваха. По тях сме се готвили за кандидатствания и т.н.
А, твърдо нье! На някой са ни се падали учители от Бога! Ей на Керпеденя му е провървяло, на мен, сигурно има и други.
Значи, стигаме в програмата до Ботев. Учителят ни по литература, иначе известен като Даскала, сяда както си е с дънките и кецовете на катедрата и почва да рецитира Ботев. Нищо друго, само рецитал, стихове, писма, проза. Негова (на Даскала) си е интонацията, негови са си ударенията (смисловите), негови са си паузите. Никой не пише и два реда какво е искал да каже Ботев - убедена съм, че всички в оня клас знаем. Ама такива учители настина са единици, колко познавате, на които им викат "Даскала" с главна буква и без именна добавка?
...а аз съм продукт на др. Гергина Тончева, да е жива и здрава още дълги години.
Написаното от всички вас досежно литературните разбори е вярно - едно допълнение само - и сега е така, от лични наблюдения го твърдя, даже ползват старите (от онова време) издания, някои тарикати ги преиздават, други учители направо ги препоръчват, родителите се шашкат да ги търсят по букинисти, няма как, демокрация.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #151 -: Януари 15, 2020, 17:24:51 »
А, твърдо нье!

Каакво не! Искаш да кажеш, че не си чела литературните критици ли? Или че вашият даскал по литература не ви е преподавал по тях? Айде, моля! За българската литература, която се изучаваше в програмите - изключено. Те бяха длъжни. Това бяха официалните разбори. Това искаха при кандидатстване с български. За Война и мир - може.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #152 -: Януари 15, 2020, 17:41:18 »
А, твърдо нье!

Каакво не! Искаш да кажеш, че не си чела литературните критици ли? Или че вашият даскал по литература не ви е преподавал по тях? Айде, моля! За българската литература, която се изучаваше в програмите - изключено. Те бяха длъжни. Това бяха официалните разбори. Това искаха при кандидатстване с български. За Война и мир - може.
Отврат, ние наистина имахме уникален даскал. "Отвсякъде гонен" беше за него, докато не го докопал нашият директор, а за добър даскал той душата си даваше. Не че не се опитваха официалните власти да го "изправят", но той можеше да каже, вижте, искат от мен да ви кажа това и това и да прочетете онова и другото, но големи сте, сещайте се! Плюс това, в онези времена, ако ученичето ти спечели олимпиада над регионално ниво, това си е направо бронебойна защита! Аз само имам две национални, в две различни дисциплини, а и що още народ участваше в борбата. Мислещи хора трудно се постигат с матрици, затова и Любо Шефа, и още доста народ водеше неравна битка. Гледайки образованието на моите двете, оценявам усилията им от още по-други гледни точки.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #153 -: Януари 15, 2020, 17:58:15 »
ние наистина имахме уникален даскал.

ОК, но той е бил длъжен по програма да изучава литературните критици с вас. Как сте кандидатствали в университети с български без да знаете критиците, като всички теми бяха по критиците? От първата до последната книжка "Библиотека за ученика", всяка си имаше утвърден литературен разбор, по който всички даскали преподаваха. Класни, контролни, съчинения, домашни - всичко се пишеше по тях. "Лирическият герой" го мразехме повече от ЦСКА.
За чуждестранната литература беше свободно, но и там даскалите си имаха разбор, по който преподаваха. Но почти винаги излизаха от него.
Просто сте забравили.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #154 -: Януари 15, 2020, 18:09:32 »
Quote (selected)
В Ботев има нещо много странно. Който го е захапал, обезателно си е потрошил ченето. Не знам как става, магия ще да е някаква. Вероятно стои из ъглите някоя самовила, ама с нож и овчарска гега, и дебне критическата гилдия. А някой мъцне - и с ножа по глава, после го отмъква встрани и дебне следващия налазатор.

Не е самодива, освен ако българщината не се е маскирала като такава, че в последно време не я долюбват "цивилизаторите".
Ботев си стърчи на пиедестала, периодично изпълзява някоя жмел и се усуква около него да усвои няколко сребърника от силните на деня, поизживее се като "елит" и после що го маризили.
« Последна редакция: Януари 15, 2020, 18:22:34 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #155 -: Януари 15, 2020, 18:17:01 »
ние наистина имахме уникален даскал.

ОК, но той е бил длъжен по програма да изучава литературните критици с вас. Как сте кандидатствали в университети с български без да знаете критиците, като всички теми бяха по критиците? От първата до последната книжка "Библиотека за ученика", всяка си имаше утвърден литературен разбор, по който всички даскали преподаваха. Класни, контролни, съчинения, домашни - всичко се пишеше по тях. "Лирическият герой" го мразехме повече от ЦСКА.
За чуждестранната литература беше свободно, но и там даскалите си имаха разбор, по който преподаваха. Но почти винаги излизаха от него.
Просто сте забравили.
Критиците бяха тропвани на тези, които кандидатстваха с литература - там вече нямаше избор. Но не сме писали по тях, за това си имаше подготвителни курсове така или иначе. Без "лирическия герой" не можеш да напишеш съчинение независимо с критици или без. Ако те питат какво ти е направило впечатление, кое те е трогнало или потресло, щеш не щеш вадиш лирическия герой от шапката.
За чуждестранната литература беше също интересно, като си помисля, учителският корпус се опитваше да вкара в главите ни не само литературата, но и всички съпътстващи клюки, които учителите ни бяха научили през дългия си учителски век. Помниш, нямаше интернет, чуждестранната литература се пазеше като очите, тези екземпляри купени на практика с лични стотинки, получени в подарък, изпросени, и в библиотеката под отчет и време за четене. Ти ако знаеш какви клюки за Байрон знаехме, нито един критик няма да ти ги разкаже.  :t0328:

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #156 -: Януари 15, 2020, 18:24:05 »
ние наистина имахме уникален даскал.

ОК, но той е бил длъжен по програма да изучава литературните критици с вас. Как сте кандидатствали в университети с български без да знаете критиците, като всички теми бяха по критиците? От първата до последната книжка "Библиотека за ученика", всяка си имаше утвърден литературен разбор, по който всички даскали преподаваха. Класни, контролни, съчинения, домашни - всичко се пишеше по тях. "Лирическият герой" го мразехме повече от ЦСКА.
За чуждестранната литература беше свободно, но и там даскалите си имаха разбор, по който преподаваха. Но почти винаги излизаха от него.
Просто сте забравили.
Не , не сме забравили, поне аз, но по наше време(втората половина на шейсетте) още не беше така задължително и за едните и за другите,   имаше наченки вече ,не споря. Освен това бяха останали стари даскали отпреди 9.септември, които макар и превъзпитанеи помнеха старите методи на преподаване и ги прилагаха... при вас вече тази пакост е била обхванала всичко и отърване нямаше. Производството на пълни с еднакви знания и критерии глави беше в пълен ход и нямаше как да се избегне. Защото( продължавам да твърдя), че не е било нужно. За нас ,разбира се , а на някой друг му е трябвало такова  моделиране на интелекта.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #157 -: Януари 15, 2020, 18:30:51 »
Но не сме писали по тях,

Писали сте, не помниш. Най-малкото са ви преподавали по тях. Може и да не са споменавали, но това беше програмата. Там нямаха мърдане. Компенсираха го с чуждестранната литература. Там, поне на нас, ни даваха свобода на мисълта. Никога няма да забравя как на едно класно бях развил на три страници тезата, че Наташа Ростова е шаврантия (жена с леко поведение). Но я напиши, че Андрешко е тъп селски тарикат и цъфарата не ти мърда. Барабар с порицание пред строя.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #158 -: Януари 15, 2020, 18:34:13 »
При всички положения въпросът : "Какво иска да ни каже лирическият герой  с фразата..." е задължително да бъде зададен. Както е задължителен  и отговорът, който ти дава учителят по литература  или маститят  литературен критик в предговора на произведението.
Въпросът е задължителен, не защото е най-важният. Може и да не е.
Отговорът е задължителен, не защото е единствено верният. Най-вероятно не е.
Въпросът и отговорът са важни именно за да подтикват младият четящ човек да си задава въпроси, докато чете , и да се опитва да дава отговори на тези въпроси. Своите въпроси и своите отговори .  Не тези които е прочел или пазиБоже назубрил. Ако това нещо не се превърне в рефлекс в средното училище, то кога ?!?
И кой ще даде импулс в тази посока , ако не учителите по литература и  критиците?!?

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #159 -: Януари 15, 2020, 18:37:00 »
Quote (selected)
Но я напиши, че Андрешко е тъп селски тарикат и цъфарата не ти мърда. Барабар с порицание пред строя.

За сравнение на  Алексей Мересиев от "Повест за истинския човек" и арийския "супер човек" направо намаляваха поведение на този който го е писал и на двама негови защитници на последвалото комсомолско събрание. И това отмина. :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #160 -: Януари 15, 2020, 18:39:40 »
Даааа, е така се пише лъже-история.
Хич даже не ти пука, че поведението се намаляваше на на комсомолско събрание, а от педагогическия съвет.

ама и това ще отмине...

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #161 -: Януари 15, 2020, 18:44:07 »
Даааа, е така се пише лъже-история.
Хич даже не ти пука, че поведението се намаляваше на на комсомолско събрание, а от педагогическия съвет.

ама и това ще отмине...

Някъде да съм писал че на комсомолското събрание са ми намалили поведението?
1. Събитие.
2. Комсомолско събрание за разбор на нездравите настроения.
3. Още по-голям проблем.
4. "младите" като не могат да се оправят педагогическият съвет взема мерки.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #162 -: Януари 15, 2020, 18:44:30 »
Но не сме писали по тях,

Писали сте, не помниш. Най-малкото са ви преподавали по тях. Може и да не са споменавали, но това беше програмата. Там нямаха мърдане. Компенсираха го с чуждестранната литература. Там, поне на нас, ни даваха свобода на мисълта. Никога няма да забравя как на едно класно бях развил на три страници тезата, че Наташа Ростова е шаврантия (жена с леко поведение). Но я напиши, че Андрешко е тъп селски тарикат и цъфарата не ти мърда. Барабар с порицание пред строя.
На основание на какво си решил, че Наташенка е такава, лично ми е любопитно! Щото се учи да плете чорапи?
И защо клеветиш Андрешко, впрочем? За да се изявиш като първопроходец на таз неорана нива?  :beer-405:
Ако продължаваме така, ще се наложи да се местим в "Дупката".  :t0328:

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #163 -: Януари 15, 2020, 18:45:56 »
А ако съм учител по литература и ученик напише " че Андрешко е тъп селски тарикат" едва ли ще му туря  "цъфара" . Но при всички положения долу в резюмето ще напиша "Язък! Нищо не си разбрал"

 

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #164 -: Януари 15, 2020, 18:47:21 »
Някъде да съм писал че на комсомолското събрание са ми намалили поведението?
1. Събитие.
2. Комсомолско събрание за разбор на нездравите настроения.
3. Още по-голям проблем.
4. "младите" като не могат да се оправят педагогическият съвет взема мерки.
Божкее, с какво сте се занимавали във вашето школо!!! Егати свободното време, и на комсомолците, и на педагозите!  :cool-1084:

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #165 -: Януари 15, 2020, 18:48:51 »
Цитирам :
направо намаляваха поведение на този който го е писал и на двама негови защитници на последвалото комсомолско събрание

Пък да го разбира кой как си иска.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #166 -: Януари 15, 2020, 18:53:46 »
Човек трудно би издържал пет минути "истински" български фолклор. Друг е въпросът, че никъде не може да се чуе.
Но, за да добиеш представа, намери гръцки такъв. Същите маанета са.
:D

В потвърждение на горното:

Преди време с двама колеги обядваме набързо в неква банкянска кръчма, за да можем да се върнем навреме за следобедното заседание на една конференция.

Музиката обаче дъни силно и единият вече не издържа:

Quote (selected)
Той: ПиснА ми вече от тая тъпа сръбска чалга!

Другият: Не е сръбска, гръцка е!!!

Той: Предпочитам СТАРОГРЪЦКА ...
:b0230:

« Последна редакция: Януари 15, 2020, 18:59:01 от Джиджи »

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #167 -: Януари 15, 2020, 18:56:00 »
Някъде да съм писал че на комсомолското събрание са ми намалили поведението?
1. Събитие.
2. Комсомолско събрание за разбор на нездравите настроения.
3. Още по-голям проблем.
4. "младите" като не могат да се оправят педагогическият съвет взема мерки.
Божкее, с какво сте се занимавали във вашето школо!!! Егати свободното време, и на комсомолците, и на педагозите!  :cool-1084:

Беше елитно  МГ. Логика, дедукция, индукция, юношески не тинейджърски хормони. Законите на пропагандата са простИ закони за тези които мислят.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #168 -: Януари 15, 2020, 18:57:23 »
На основание на какво си решил, че Наташенка е такава, лично ми е любопитно! Щото се учи да плете чорапи?
И защо клеветиш Андрешко, впрочем? За да се изявиш като първопроходец на таз неорана нива?


На основание нейното леко и безотговорно поведение, съсипало живота на няколко основни лирически герои, които я обичат искрено. Според мен - тогава, и сега - не може една сериозна жена да зареже мъж заради един хусарски бонвиван.
А Андрешко не го клеветя, а давам пример какво ще последва ако се отклониш от правилната литературно-критична линия. Вашите учители нали са били много либерални и са ви оставяли свободно да изразявате мнението си? На мен пък ми е любопитно какво биха казали те ако някой от вас беше стигнал до такова заключение за Андрешко.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #169 -: Януари 15, 2020, 18:59:13 »
Цитирам :
направо намаляваха поведение на този който го е писал и на двама негови защитници на последвалото комсомолско събрание

Пък да го разбира кой как си иска.

Може и да не съм го написал граматически правилно, но и да бях търсиш ли телето ще се опиташ да го намериш или поне да обясниш, че това е теле.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #170 -: Януари 15, 2020, 19:22:20 »
Беше елитно  МГ. Логика, дедукция, индукция, юношески не тинейджърски хормони. Законите на пропагандата са простИ закони за тези които мислят.
Започвам сериозно да се замислям, дали Английската не е била чисто гол остров на демокрацията при все пропаганда и агитация. Това някой да ни рече да обсъждаме резултат от контролна по български - даже в страшни сънища не го виждам. Не че нямаше блок за маршова стъпка, не че не ходехме на манифестации, не че ни е подминал почетният караул като се представеше пред Всевишния поредният член на нашето или съветското политбюро. Верно, имаше ентусиазъм за прегледа на блока, щото нашите момчета да са най-харните, щото бяха такива. Верно е, че девизът на гимназията е "Кирковец в сянка не стои, а сянка прави!"
Ама това пък да си четем един на друг школските съчинения, че и да си намаляваме поведенията за таквиз дела - точно не го помня!

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #171 -: Януари 15, 2020, 19:30:00 »
Времената бяха такива сега като се замисля сме минали леко.
Съчинението беше домашно по руски.
Няколко години по-рано щеше да има изключени.
Още няколко години по-рано са раздавали и ефективни присъди.
Съжалявам, но сега полека вървим към времето на ефективните присъди.
Върви разграждане на системата до средновековие.
Мисля,че всички го виждате.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #172 -: Януари 15, 2020, 19:53:44 »
И две думи от мен за писаницата на тов. Янакиев, която сколасах да прочета преди малко: доста объркани и невчесани мисли

И все си мисля, че тук трябваше да се започне с дефиниция на БЪЛГАРЩИНАТА, за да сме сигурни за какво си говорим и за какво точно иде реч …

Според  Уикито
:

Quote (selected)
БЪЛГАРЩИНА = съвкупност от присъщите на българите черти, качества и ДОБРОДЕТЕЛИ.

А аз бих добавила: манталитет, нрави и обичаи. Но и в двата случая преобладава ПОЛОЖИТЕЛНАТА конотация!!!

И още: освен в Калофер и на Богоявление, на всички други места, където не е традиционно, това мъжко хоро явно се играе за САМОУТВЪРЖДАВАНЕ.

А там, където има самоутвърждаване, явно има и КОМПЛЕКСИ …

От Янакиев ми хареса следното:

Quote (selected)
Бидейки българин, трябва да държиш площадът в града да е площад, а не мегдан.

Но сравняването на отношението към Кръста Христов със случката „Кубрат и Джени Суши” си е чиста простотия …  :t0120:
« Последна редакция: Януари 15, 2020, 20:05:16 от Джиджи »

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #173 -: Януари 15, 2020, 19:58:40 »
Quote (selected)
Бидейки българин, трябва да държиш площадът в града да е площад, а не мегдан.

Чисто българска че и прабългарска традиция.
От хилядолетия мястото пред шатрата на хана е било мраморен площад с фонтани и кашпи с нетрадиционни растения. :blurry_drunk-2127:
Я си отворете сандъците с чеизите да намери те и даруваните цървули!
"Потомствени" гражданя в традиционно аграрна България!
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #174 -: Януари 15, 2020, 20:11:02 »
Quote (selected)
Бидейки българин, трябва да държиш площадът в града да е площад, а не мегдан.

Я си отворете сандъците с чеизите да намери те и даруваните цървули!
"Потомствени" гражданя в традиционно аграрна България!
:t0153:
Да, ама площада го имаш отдавна!!!  :yes-1289:
Трябва ли отново да тръгнем обратно натам, откъдето сме излезли?! :no-883:
« Последна редакция: Януари 15, 2020, 20:14:49 от Джиджи »

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #175 -: Януари 15, 2020, 20:13:47 »
Quote (selected)
Бидейки българин, трябва да държиш площадът в града да е площад, а не мегдан.

Я си отворете сандъците с чеизите да намери те и даруваните цървули!
"Потомствени" гражданя в традиционно аграрна България!
:t0131:
Да, ама площада го имаш отдавна!!! :yes-1289:
Трябва ли отново да тръгнем обратно натам, откъдето сме излезли?! :no-883:

В демокрацията май беше "агора", площад по-късно при тираните в Рим.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #176 -: Януари 15, 2020, 20:19:09 »
В демокрацията май беше "агора", площад по-късно при тираните в Рим.

А ти не се опитвай да ме баламосваш пак с алабализми, ами ми отговори на въпроса:

Трябва ли да се отказваме от това, което сме постигнали самѝ, и да се опитваме да се завираме отново в  :t0110: :t10516: :t0110:

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #177 -: Януари 15, 2020, 20:21:07 »
Quote (selected)
А ти не се опитвай да ме баламосваш пак с алабализми, ами ми отговори на въпроса:

Просто пледирам за равнопоставеност.
Щом може за гей паради и луков марш защо да не може и хоро?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #178 -: Януари 15, 2020, 20:33:41 »
Цитат на: Джиджи
откъдето сме излезли
Не сме  :too_happy-1067:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #179 -: Януари 15, 2020, 20:35:43 »
Освен това, още в началото на темата е зададен на 2-3 пъти въпроса „КАКВО ТОЧНО Е ТРАДИЦИЯ” и какви са времевите граници на тези традиции – напред и назад!!! За което, браво на Максимус!!!

А се занимавате с глупости от рода на „защо филанкишията пеел точно „Майце си?!  :crazy-2239:

А конкретно за леденото хоро,  ама не била стародавна традиция?  Била нова, ама традиция, колко време трябва да мине, за да се признае за традиция?
Браво, Максо!!! :bravo-1290:
« Последна редакция: Януари 15, 2020, 20:45:07 от Джиджи »