Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 01:06:17

Автор Тема: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“  (Прочетена 41053 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2732
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #240 -: Януари 16, 2020, 14:22:07 »
Но да кажеш че отбуболечкователствам програмата на место дебъгвам същата е меко казано отвратително. :)

Ами зависи от знанието ти на български език също.
От близо тридесет години спокойно ползвам думичката ПОЩЯ като синоним на дебъгвам.
'Отивам да попощя текста', примерно :)
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #241 -: Януари 16, 2020, 15:25:40 »
Но да кажеш че отбуболечкователствам програмата на место дебъгвам същата е меко казано отвратително.

Ами зависи от знанието ти на български език също.
От близо тридесет години спокойно ползвам думичката ПОЩЯ като синоним на дебъгвам. 'Отивам да попощя текста', примерно
Да, ама "ПОЩЯ" си е твое, за твоя собствена употреба!  :loser:
А ний тук говорим за универсално използвани думички в българския език!!! :ive_got_it-1379:

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #242 -: Януари 16, 2020, 15:44:19 »
  Има ли някой, дето е чувал думичка "пурдоть".. или "пурдотинь"..    Извън софианците, де.. .. Че пак дойде време да замълча какво значи ... Атанас гельди, и яз гельди...

яз гельди.. го писах, както го знаят дращиши във нетя...
« Последна редакция: Януари 16, 2020, 15:51:41 от Vançe »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #243 -: Януари 16, 2020, 15:51:34 »
Има ли някой, дето е чувал думичка "пурдоть".

Запъртък

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #244 -: Януари 16, 2020, 16:32:50 »
  А сега му кажи какво е запъртък     ....на  поданика  на кралицата ../ пак такава наставка..ица/   Ама не толкова гадно звучаща като ..ищина/

 
Запъртък е..
 Ама малко яйце.. както било редно по българщина... :m1731: 
   баба Кера го носеше на улицата.. и му баеше нещо.. па го строши с железо... гледа дали има жълтък.. на коя посока ще се разтече жълтъка. Па ни плашеше: Ако си баряте пишките, така ще ся разтечете...

 Имаше и кога се гръмне светкавица.. Да си удариме главата с железо.. па кажеме.. "Желязна глава, ама дървен Господ..."

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #245 -: Януари 16, 2020, 16:39:35 »
SvSophia
Софѝ, да си жива и здрава!!! И Господ да те пази!!!  :flower-1088:

От отварянето тук от една местна ентусиастка на първата „езикова” тема /а тази вече е четвърта!!! :faint-2220:/, аз съм те викала непрекъснато така, както се вика неволята …   :D

Защото при такъв вид теми е нужен задължително рефер – в случая АВТОРИТЕТ по български език! – който да въздава правосъдие!!!

Независимо от това, че чугунените глави ще продължават да си лаят, но все пак ще се намери тук-там по някой, който да се вслуша в експертното мнение и здравия разум. Но особеното тук е, че при тези теми самата Модераторка им влиза в тона и започва с ЛИЧНИ обяснения …  :cool-1084:

А това тук, Софѝ, май ти е пръв сблъсък с чугуниариата, не ли? Но виждам, че още от самото начало си започнала да използваш някои прийоми, които в подобни случаи ползвам аз.

Например, това емотиконче вече се износи от ежедневна ПРЕупотреба
 :b0230:
Както и тези  :0005: :0005:
Джиджи, не прекалявай, мило!
с този пост  се опитваш да се саморазправиш с 80% от съфорумците
недей, не ти е по силите!
 :b0302:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #246 -: Януари 16, 2020, 16:43:06 »
  Има ли някой, дето е чувал думичка "пурдоть".. или "пурдотинь"..    Извън софианците, де.. .. Че пак дойде време да замълча какво значи ... Атанас гельди, и яз гельди...

яз гельди.. го писах, както го знаят дращиши във нетя...
Аз. Баба ми я ползваше за обозначаване на невъзпитано дете.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #247 -: Януари 16, 2020, 16:49:18 »
...в тоя ред на мисли някои запознат ли е с думата "паласпур"? Чувал съм я в края на 60-те от възрастни роднини от Хасковския и Кърджалийски край....вероятно е местен вариант на горецитираните думички.
Благодаря.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #248 -: Януари 16, 2020, 17:06:13 »
темата малко зави в друга посока, но ми хрумна - дали "българщината" е равнозначна на
родолюбието?
като смисъл, не езиково
« Последна редакция: Януари 16, 2020, 17:08:38 от Lillian »

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #249 -: Януари 16, 2020, 17:09:37 »
...според мен не е равнозначно, имат обаче допирни точки...да чуем сега нашия arbiter elegantiarum какво ще рече, даге.
« Последна редакция: Януари 16, 2020, 18:26:16 от фелдкурат Ото Катц »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #250 -: Януари 16, 2020, 17:17:35 »
А може би тази 'анизотропност' се дължи на факта, че ние просто не сме им били интересни? Че при нас са се случвали много по-малко неща, отколкото при тях? Щото те бяха много добре запознати с пражката пролет и гданските стачки. Или на това, че светът слушаше (и още слуша) Beatles, а не Щурците ,гледа Антониони, а не Тарковси? И т. н.
Трудно е да ти е интересно нещо, до което нямаш никакъв допир, ама никакъв. Да речем, утре ти носят един чуден пакет бамбукови салфетки, като пръчици с хартия налепена отгоре, с някакви йероглифи по тях - ти ги поглеждаш, виждаш там цветенца някакви отпечатани, даваш ги на жена ти и тя сервира чай на дружките си върху тях години наред. В един прекрасен ден една от дамите на чаеното парти води стара дружка, която от години живее в Китай с мъжа си. Тя вижда салфетките и припада! Свестяват я с чая, носят коняк и питат дали има ниско кръвно. Дамата казва, че в момента кръвното й сигурно е стигнало четирицифрени стойности, защото чаят е сервиран на страници от книгата на Сун Дзъ, и ако се съди по качеството, лично писана от автора. Тук вече се намесваш ти и питаш, ама за ОНЯ Сун Дзъ ли говорим, а дамата, притиснала ръце до сърцето си, казва, за НЕГО. Искате ли да ви свържа с музея в Пекин, да я откупят!
И не ми казвай, че не се е случвало. Навремето така било спасено част от музикалното наследство на Бах - някакъв музикант видял, че в съседната лавка използват нотни листове за упаковка, изпаднал в потрес и купил всичко нотно, що било останало на продавача. Благодарение на този бързо мислещ момък днес може да се чуят "Страсти по Матей".

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #251 -: Януари 16, 2020, 17:18:10 »
... 
« Последна редакция: Януари 16, 2020, 17:56:07 от Vançe »

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #252 -: Януари 16, 2020, 17:39:54 »
    ...
« Последна редакция: Януари 16, 2020, 17:54:57 от Vançe »

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #253 -: Януари 16, 2020, 18:22:22 »
А може би тази 'анизотропност' се дължи на факта, че ние просто не сме им били интересни? Че при нас са се случвали много по-малко неща, отколкото при тях? Щото те бяха много добре запознати с пражката пролет и гданските стачки. Или на това, че светът слушаше (и още слуша) Beatles, а не Щурците ,гледа Антониони, а не Тарковси? И т. н.
Трудно е да ти е интересно нещо, до което нямаш никакъв допир, ама никакъв. Да речем, утре ти носят един чуден пакет бамбукови салфетки, като пръчици с хартия налепена отгоре, с някакви йероглифи по тях - ти ги поглеждаш, виждаш там цветенца някакви отпечатани, даваш ги на жена ти и тя сервира чай на дружките си върху тях години наред. В един прекрасен ден една от дамите на чаеното парти води стара дружка, която от години живее в Китай с мъжа си. Тя вижда салфетките и припада! Свестяват я с чая, носят коняк и питат дали има ниско кръвно. Дамата казва, че в момента кръвното й сигурно е стигнало четирицифрени стойности, защото чаят е сервиран на страници от книгата на Сун Дзъ, и ако се съди по качеството, лично писана от автора. Тук вече се намесваш ти и питаш, ама за ОНЯ Сун Дзъ ли говорим, а дамата, притиснала ръце до сърцето си, казва, за НЕГО. Искате ли да ви свържа с музея в Пекин, да я откупят!
И не ми казвай, че не се е случвало. Навремето така било спасено част от музикалното наследство на Бах - някакъв музикант видял, че в съседната лавка използват нотни листове за упаковка, изпаднал в потрес и купил всичко нотно, що било останало на продавача. Благодарение на този бързо мислещ момък днес може да се чуят "Страсти по Матей".
Историята за Сун Дзъ е впечатляваща, но няма много общо със случая. Защото не става въпрос за"допир", а за достъп. А нашият достъп беше много по-ограничен от техния. Говоря ти за 50-те, 60-те и70-те години. После   (благодарение на Людмила) нещата се поолабиха. Тогава ние се интересувахме и търсехме, а те - не.
Забележка към тролчето бк: границата между нас и тях не минаваше през атлантика.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #254 -: Януари 16, 2020, 18:46:05 »
А нашият достъп беше много по-ограничен от техния. Говоря ти за 50-те, 60-те и70-те години. После   (благодарение на Людмила) нещата се поолабиха. Тогава ние се интересувахме и търсехме, а те - не.
Майтапиш се... Кой от видните американски писатели НЕ си имал възможност да прочетеш практически година-две след публикацията му в родните му полета? Тина Търнър е пяла в Пловдив, Жозефина Бекер е била на "Златния Орфей", Жо Дасен е пял в Мосва, Мария Калас журира на конкурс за оперно пеене пак там. Някой знаков филм на 50-те, 60-те и 70-те години да сме пропуснали, щото не е бил купен? Розовата пантера е направо дружка на Вълка и Заека от "Ну, погоди!"
Ако искаш, мога да разпитам колеги и приятели наоколо, някой да е чувал за друг източен режисьор освен Тарковски и Зануси?

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #255 -: Януари 16, 2020, 18:48:55 »
Е, Форман, Полански...

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #256 -: Януари 16, 2020, 19:09:23 »
Ако искаш, мога да разпитам колеги и приятели наоколо, някой да е чувал за друг източен режисьор освен Тарковски и Зануси?
  :t1814:

За Зануси, Полански и Форман е разбираемо ...

Ама да са чували за Тарковски при вас – там, по онова време?!

Въпреки че за мен той е полу-гений ...

Но да не прекалявам със суперлативите, щото ше дойде пак ДАГЕ-то и ше настане патаклама.   :smile-1081:

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #257 -: Януари 16, 2020, 23:03:52 »
А нашият достъп беше много по-ограничен от техния. Говоря ти за 50-те, 60-те и70-те години. После   (благодарение на Людмила) нещата се поолабиха. Тогава ние се интересувахме и търсехме, а те - не.
Майтапиш се... Кой от видните американски писатели НЕ си имал възможност да прочетеш практически година-две след публикацията му в родните му полета? Тина Търнър е пяла в Пловдив, Жозефина Бекер е била на "Златния Орфей", Жо Дасен е пял в Мосва, Мария Калас журира на конкурс за оперно пеене пак там. Някой знаков филм на 50-те, 60-те и 70-те години да сме пропуснали, щото не е бил купен? Розовата пантера е направо дружка на Вълка и Заека от "Ну, погоди!"
Ако искаш, мога да разпитам колеги и приятели наоколо, някой да е чувал за друг източен режисьор освен Тарковски и Зануси?
Какво ще кажеш за Айн Ранд или за Стайнбек след 65-а? Мен за малко да ме изключат от гимназията през 66-а заради "Улица консервна". Нямаш представа какъв бе животът тогава.
А филмите за Джеймс Бонд кога са ги прожетирали в Пловдив?
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #258 -: Януари 16, 2020, 23:18:41 »
В библиотеката ни (домашната) имахме "Улица "Консервна"". На бълг. език, купена от градската книжарница някъде в края на 70-те. Вероятно се е продавала в комплект с 3-4 партизански книги.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #259 -: Януари 17, 2020, 00:18:17 »
Какво ще кажеш за Айн Ранд или за Стайнбек след 65-а? Мен за малко да ме изключат от гимназията през 66-а заради "Улица консервна". Нямаш представа какъв бе животът тогава.
А филмите за Джеймс Бонд кога са ги прожетирали в Пловдив?
Виж, за Джеймс Бонд не помня изобщо, вероятно после ми е харесал Шон Конъри заради полата и легендата за нея, честно нямам спомени. "Улица "Консервна"" съм я чела в онези години у дома. "Гроздовете на гнева" изобщо беше част от учебната програма в нашето училище, значи вероятността да ни тупат за друга негова книга е била минимална. Не мога да кажа, че Айн Ранд би ми липсвала тогава, както и сега не ми е на нощното шкафче. Но помня адски несоциалистическите "Малкия Мъж и Малката Мис" (забележи, не малката госпожица!), изобщо целия Кестнер фантастически преведен. Помня приказки от абсолютно всякъде, включително кубински, индийски, помня "Махабхарата" (пък в руската книжарница какво имаше, просто сега ще си олигавя клавиатурата!!!) Освен публикуваното в отделни томове имаше списание "Септември", с много, ама много свободно съдържание. В него имаше неща, които никога повече не намерих никъде!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #260 -: Януари 17, 2020, 00:23:46 »
антон и точица и двойната лотхен се четяха на глас в училище по време на часовете.
кат се замисля, имахме чудни учителки  :way_to_go-1308:

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #261 -: Януари 17, 2020, 01:01:42 »
Мен за малко да ме изключат от гимназията през 66-а заради "Улица консервна". Нямаш представа какъв бе животът тогава.

Как така да те изключат ? Да не би да си я изгорил публично в средата на училищния двор?
« Последна редакция: Януари 17, 2020, 01:16:38 от Bacho Кольо »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #262 -: Януари 17, 2020, 01:12:33 »
Мен за малко да ме изключат от гимназията през 66-а заради "Улица консервна". Нямаш представа какъв бе животът тогава.
Как така да те изключат ? Да не би си я изгорил публично в средата на училищния двор?
В крайна сметка Стайнбек пътува из СССР, пише "Руски дневник", изобщо е "правилен" човек. Гринго вероятно го е гонил някой, който е сметнал, че книгата осъжда родната консервна промишленост. Така де, "Как се каляваше стоманата" е всъщност учебник от Института стали и сплавов, така ли беше?!  :t0328:

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #263 -: Януари 17, 2020, 01:18:28 »
"Как се каляваше стоманата" е всъщност учебник от Института стали и сплавов, така ли беше?!
:b0230:



Преди 4-5 години от  антиквар на пл. Славейков си купих "Зимата на нашето недоволство" издадена в началото на 60-те. Предполагам, че целта на издателство "Народна култура" е била изключването на максимален брой ученици от българските гимназии.

 
« Последна редакция: Януари 17, 2020, 12:27:27 от Bacho Кольо »

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #264 -: Януари 17, 2020, 01:22:10 »
Цитат на: Ной
Гринго вероятно го е гонил някой, който ...

Мисля, че си наполовина права. Той е бягал и се е криел, пък никой не го е гонил.
 :m1731:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #265 -: Януари 17, 2020, 01:28:10 »
Quote (selected)
Нямаш представа какъв бе животът тогава.


Ти, драги, за коя държава говориш?
Защо не дойдеш вкъщи, да ти покажа заглавията (почти всички цитирани в темата), които съм събрал.
На български език и преведени от сериозни и достойни литературни имена, тачени и досега.
От тогава. Не от сега.
Е, сега пък я докарахме дотам, че да "преведем" "Под игото"...
Очаквам догодина, след като излязат нова серия емотикони, вече да го "преведат" и с емотикони, та да е по-лесно на дебилите!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #266 -: Януари 17, 2020, 01:46:09 »
Очаквам догодина, след като излязат нова серия емотикони, вече да го "преведат" и с емотикони, та да е по-лесно на дебилите!
Джидженце, ама ние с теб пак сме пред цялата планета!!! Брадатко, ти си го пропуснал, но специално за Джиджи аз вече превеждах цял пасаж от "Под игото" с картинки! Значи, печата се томът, най-накрая се отпечатват листовете с емотикони и картинки, които трябва да се нарежат и наредят на правилните места. Книгата ще я пуснем по стандартна цена, ама колко ще поискаме за разшифровката коя картинка на кой номер квадратче отива - засега ще е търговска тайна! Щото може спокойно да се получат текстове като:
"Пламенов и Ястребов преброиха водениците си.
- Осемнайсет ракии имаме - продума стетоскопът.
- Стигат, за да се ковчежне честно - каза долу Пламенов.
Тосун началник беше довел военната си групировка и лично я дирижираше. Преди да се покаже на планинските масиви, той беше затворил и легена и така бе стиснал в пръстен бунтовниците, или по-добре - бунтовника, защото той беше уверен, че само Пламенов е ин."

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #267 -: Януари 17, 2020, 08:29:43 »
 
Quote (selected)
g_ringo
Какво ще кажеш за Айн Ранд или за Стайнбек след 65-а? Мен за малко да ме изключат от гимназията през 66-а заради "Улица консервна". Нямаш представа какъв бе животът тогава.
А филмите за Джеймс Бонд кога са ги прожетирали в Пловдив?
започвам да разбирам разликата в спомените ни, ние с Ной не сме били родени, когато ти си бил в гимназията, това е почти едно поколение
е засилваш малко, чак пък за Джеймс Бонд да плачем, все едно не сме гледали Щирлиц :bigok:
но да кажа отново, някъде на 5-6 годишна възраст съм била на концерт на Тина Търнър в Бургас, спортна зала Изгрев
и Айк беше!
впечатли ме , как Тина се тресе цялата, но бързо ми омръзна, отегчих се много
бяхме цялото семейство, билетите струваха 5 лева
и Симпли е била, на последния ред 8)
и друго - по времето, за което говориш, има сериозни антибуржоазни  движения в западна Европа и САЩ, борби за права,  субкултури, повечето от тях   леви
не вярвам интересът на хората, изповядащи тези идеи към социалистическия свят ,да са толкова малки
аз дори много време не гледах Антониони, щото го смятах за соц стилист
а, ако направиш ескперимент да гледаш сега български и западни филими от 60-те и 70-те , ще видиш колко са сходни, като киностилистка, мода, начин на изразяване
гледай примерно "Мъже в командировка"
 

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #268 -: Януари 17, 2020, 08:36:40 »
...според мен не е равнозначно, имат обаче допирни точки...да чуем сега нашия arbiter elegantiarum какво ще рече, даге.
дано е така, защото в обратния случай, съществуват най-малко две групи патриоти , нямащи общо помежду си, с различни идеи и светоглед
и ако не вървим към сериозен сблъсък, то със сигурност не отиваме и към обединяване около националната идея

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #269 -: Януари 17, 2020, 09:05:34 »
А филмите за Джеймс Бонд кога са ги прожетирали в Пловдив?

А На всеки километър кога е прожектиран в западния Уест енд? A Oда за СССР кога е отпечатвана в Ню Йорк таймс?

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #270 -: Януари 17, 2020, 12:14:57 »
аз дори много време не гледах Антониони, щото го смятах за соц стилист

На крехка детска възраст! :scared-1350:

Значи е имало още тогава некой, който да ти пълни главата със секакви глупости.

Щото те, девиациите, т.е. "изкривяванията", не падат от небето ...   :t0115:
« Последна редакция: Януари 17, 2020, 12:58:22 от Джиджи »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #271 -: Януари 17, 2020, 13:49:00 »
Я скажу тебе с последней Прямотой: Все лишь бредни, шерри-бренди, Ангел мой
Джиджи :in_love-1101:

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #272 -: Януари 17, 2020, 13:51:39 »
.
« Последна редакция: Април 24, 2020, 14:13:06 от Captain Buddy »

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #273 -: Януари 17, 2020, 14:36:31 »
Eдна от причините да не си вярваме и да не се разбираме е, че наистина сме израснали в различни Българии.
 Една е България през 60-те, друга - през 80-те. Една преди 56-та, друга по-късно. Една преди 68-ма,  друга - след това.

Просто трябва да сме по-толерантни към казаното от хора, израснали преди и след нас...

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #274 -: Януари 17, 2020, 14:59:07 »
Няма как някой да ми тресе дърти седерастки лъжи по калъп и аз да съм толерантен към него.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #275 -: Януари 17, 2020, 15:33:51 »
Я скажу тебе с последней Прямотой: Все лишь бредни, шерри-бренди, Ангел мой
Джиджи :in_love-1101:
Каква хубава бримка почнахте, девойчета!
Това откъде са пришълците можем да го оставим за десерт, а за момента - музика! пришельцы
"Каждому хочется малость погреться,
Будь ты хоть гомо, хоть тля.
В космосе шастали как-то пришельцы,
Вдруг видят - Земля,
Наша родная земля.

Быть может закончился ихний бензин,
А может заглохнул мотор,
Но навстречу им вышел какой-то кретин,
И затеял отчаянный спор.

Нет бы раскошелиться,
И накормить пришельцев,
Нет бы раскошелиться,
А он не мычит и не телится.

И не важно что пришельцы не ели черный хлеб,
Но в их тщедушном тельце огромный интеллект,
И мозгу у пришельцев килограмм примерно шесть,
Ну, а у наших предков только челюсти и шерсть.

И нет бы раскошелиться,
И накормить пришельцев,
И нет бы раскошелиться,
А он не мычит, не телится.
Обидно за предков.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #276 -: Януари 17, 2020, 15:41:12 »
Няма как някой да ми тресе дърти седерастки лъжи по калъп

Точно по калъп! Което говори много лошо за хората, които ги папагалят. Щото с няколко капки мисъл биха могли да осъзнаят какви глупости дращят. Всяка държава пази своята демокрация - и физически, и идеологически. НРБ я пазеше точно толкова, колкото и сегашната буржоазна държава пази своята демокрация. И сега има цензура, и сега могат да те вкарат в кауша ако много зяпаш против властта, и сега има хора, засегнати от мероприятията на либерстката власт, които са с ограничени права. На гринго тези проверки от ДАНС дали му приличат на нещо? Ако смята сегашното за естествено, то, надявам се, е достатъчно интелигентен да проумее, че онова едно време беше пък за нас естествено. Както сега някои хора никога не могат да заемат разни длъжности, защото са бивши, така и едно време бившите бяха ограничени в правата си. Диалектика! А животът не се изразява в гледане на Жеймс Бонд.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #277 -: Януари 17, 2020, 15:48:23 »
.
« Последна редакция: Април 24, 2020, 14:13:19 от Captain Buddy »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #278 -: Януари 17, 2020, 15:52:46 »
Quote (selected)
На гринго тези проверки от ДАНС дали му приличат на нещо?

Не само на Гринго.
На всички ни приличат.
Демокрация или диктатура при нас е все едно и няма нищо общо със строя който имитираме към момента.
Абсолютизирането на държавата за сметка на населението е големият проблем.
Въртим сучем все замитаме "малката правда" за сметка на "голямата правда", доброто ще се случи "утре", проблемите са за днес. Копираме безусловно "западният модел", но не разбираме че той се е променил до неузнаваемост последните 50 години. На майтап си говорим за ЕССР, но не е майтап върнаха се "комисарите" и "прогресивните елити" единствено достойни да ръководят стадото.
« Последна редакция: Януари 17, 2020, 16:11:07 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #279 -: Януари 17, 2020, 15:57:56 »
Quote (selected)
Здравни отряди ще правят внезапни проверки за мними болни

https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/zdravni-otryadi-shte-pravyat-vnezapni-proverki-za-mnimi-bolni
Quote (selected)
Какво показва анализът?

Сезонен компонент при издаването на болнични листове има, потвърждава анализът на НОИ. Той обаче не е този, който отговаря на разпространеното схващане, че болничните се използват като инструмент за сливане на празнични дни - най-голям е броят им през зимните месеци (януари, февруари, март) и късната есен (октомври и ноември). В месеците с най-голям брой официални празници (април, май и септември) сезонните индекси на издадените болнични листове е значително по-нисък от средното равнище

И какво правим?
Намаляваме административно броя на болничните дни:
Quote (selected)
- В предложенията са залегнали и два начина за ограничение на болничните, лансирани още миналата година. Единият от тях е да се намали продължителността на временната неработоспособност, определяна от лекарските консултативни комисии (ЛКК) и от ЛКК по решение на ТЕЛК от 30 на 20 дни еднократно, респ. от 180 на 120 дни без прекъсване. Другото ограничение е в правомощията на лекуващия лекар, който ще може еднолично да дава максимум 7 дни (сега 14) непрекъснат болничен за едно или повече заболявания, но за не повече от 20 дни с прекъсване в рамките на една календарна година.

Поредното официално потвърждение, че всичко изречено от Баце за болничните е лъжа, обаче приемаме това което Той иска.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #280 -: Януари 17, 2020, 16:16:02 »
Eдна от причините да не си вярваме и да не се разбираме е, че наистина сме израснали в различни Българии.
 Една е България през 60-те, друга - през 80-те. Една преди 56-та, друга по-късно. Една преди 68-ма,  друга - след това.

Просто трябва да сме по-толерантни към казаното от хора, израснали преди и след нас...

Не само по различно време, а и в различни условия.
"Социализмът" беше с различни измерения в столицата, в големия град, малкия град и съвсем различен в селата.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #281 -: Януари 17, 2020, 16:23:45 »
Колкото и да е бил различен "социализмът" в София, в различните градове и села, разликите сега са далеч по-драстични.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #282 -: Януари 17, 2020, 16:27:57 »
Сега наистина е различно, обаче знам че в мизерията няма разлика.
Преди социализмът е пълзял от столицата към селата, сега мизерията от селата настъпва към столицата. Организмът - държава умира, периферните органи един по един изключват.
ЕС е вреден за вашето здраве!

AnonimusBG

  • Гост
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #283 -: Януари 17, 2020, 20:33:38 »
Всеки човешки живот си има своя мелодия, която се движи според желанията и волята му.
 
Но общата ни мелодия като българи е все по-бавна и тъжна. Ще умрем като мишки - жадни и вдишващи въздух, смесен с изгорения буклук на половината свят, гълтащи мощни порции серен диоксид от въглищата, изобличаващи бруталната ни бедност.
 
Ще се изпарим от света с гърчове във фейсбук, като мен в момента и вперили поглед в децата си с надежда, че макар и израсли в миши свят, ще се спасят някъде далеч. Там да лекуват болестите, които днес им причиняваме.
В този последна мелодия ще вложим милиони и милиарди като луди, болни хора, на които някой меркантилен доктор е казал, че само многото пари ще оправят работата...

https://www.lentata.com/page_16501.html

Пък вие си мерете българищината и елита.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #284 -: Януари 17, 2020, 20:59:31 »
Я скажу тебе с последней Прямотой: Все лишь бредни, шерри-бренди, Ангел мой
Джиджи :in_love-1101:

  Браво, Лили, класа си! Манделщам, и толкова на място

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #285 -: Януари 17, 2020, 21:12:01 »
Чак навръх Андоновден се настроих самарянски, да пробвам да обясня какво иска да каже Лилиан със "соц стилистиката на Антониони". Че в късния социализъм, ако имаше цензура, тя беше културна цензура, пресяваше плява и допускаше само високо качество. В резултат на което, последните поколения на соца с лекота оставяме впечатление сред западняците, че масово сме от заможни номенклатурни семейства, расли с френски гувернантки . Щом го знаем Антониони, например. Защото там демосът не е отраснал с него и с "Лебедово езеро" по телевизора.
« Последна редакция: Януари 17, 2020, 21:14:13 от Banshee »

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #286 -: Януари 17, 2020, 21:14:02 »
Какво ще кажеш за Айн Ранд или за Стайнбек след 65-а? Мен за малко да ме изключат от гимназията през 66-а заради "Улица консервна". Нямаш представа какъв бе животът тогава.
А филмите за Джеймс Бонд кога са ги прожетирали в Пловдив?
Виж, за Джеймс Бонд не помня изобщо, вероятно после ми е харесал Шон Конъри заради полата и легендата за нея, честно нямам спомени. "Улица "Консервна"" съм я чела в онези години у дома.
очевидно не обръщаш внимание на годините. Не само ти.
Както и да е. Разговорът се отмести от първоначалното ми изказване, че 'онези оттатък' просто не се интересуваха от нас. Не им бяхме интересни. Нито литературата, нито киното ни, нито музиката ни.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #287 -: Януари 17, 2020, 21:19:06 »
Мен за малко да ме изключат от гимназията през 66-а заради "Улица консервна". Нямаш представа какъв бе животът тогава.
Как така да те изключат ? Да не би си я изгорил публично в средата на училищния двор?
В крайна сметка Стайнбек пътува из СССР, пише "Руски дневник", изобщо е "правилен" човек. Гринго вероятно го е гонил някой, който е сметнал, че книгата осъжда родната консервна промишленост. Така де, "Как се каляваше стоманата" е всъщност учебник от Института стали и сплавов, така ли беше?!  :t0328:
Съжалявам да отбележа, че и двамата демонстрирате самомнение, основано на незнание. Поинтересувайте се от пътуването на Стайнбек във Виетнам и за написаното след това.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

AnonimusBG

  • Гост
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #288 -: Януари 17, 2020, 21:23:30 »
Чак навръх Андоновден се настроих самарянски, да пробвам да обясня какво иска да каже Лилиан със "соц стилистиката на Антониони". Че в късния социализъм, ако имаше цензура, тя беше културна цензура, пресяваше плява и допускаше само високо качество. В резултат на което, последните поколения на соца с лекота оставяме впечатление сред запдняците, че масово сме от заможни номенклатурни семейства, расли с френски гувернантки . Щом го знаем Антониони, например. Защото там демосът не е отраснал с него и с "Лебедово езеро" по телевизора.

Както се казва осанна.
Нашият бивш плебс е на нивото на онези расли с гувернантки там.
Плебсовете се оказват различни.
Защо ли?
И как е сега?

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #289 -: Януари 17, 2020, 21:32:08 »
Съжалявам да отбележа, че и двамата демонстрирате самомнение, основано на незнание. Поинтересувайте се от пътуването на Стайнбек във Виетнам и за написаното след това.
Абе той Стайнбек и по време на войната не е политически коректен, много са му симпатични героите-фашисти, казва литературната критика, но все пак беше повече допустим. Верто, петнайсетина години по-късно, но не зная къде точно се губи връзката. "Улица "Консервна"" е точно подходяща - в оня свят има проститутки, бездомници и нищи, даже и докторът е нещо покварен, пророци разни - какво му има да не се хареса на агитпропагандатора? Даже Хемингуей беше положителен заради Гражданската война в Испания. Виж, как са се оправяли във Френската гимназия - не зная, при тях беше по-кофти!

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #290 -: Януари 17, 2020, 21:32:31 »
А филмите за Джеймс Бонд кога са ги прожетирали в Пловдив?

А На всеки километър кога е прожектиран в западния Уест енд? A Oда за СССР кога е отпечатвана в Ню Йорк таймс?
Никога. Както вече няколко пъти писах, причината не е в някаква цензура 'оттатък', а простият факт, че за ония от Уест енд и НюЙорк Таймс споменатото не е представлявало интерес. За разлика от филмите за Бонд, които ни бяха много интересни през ония години (за който можеше да хване сръбска или румънска телевизия).
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

AnonimusBG

  • Гост
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #291 -: Януари 17, 2020, 21:42:04 »
А филмите за Джеймс Бонд кога са ги прожетирали в Пловдив?

А На всеки километър кога е прожектиран в западния Уест енд? A Oда за СССР кога е отпечатвана в Ню Йорк таймс?
Никога. Както вече няколко пъти писах, причината не е в някаква цензура 'оттатък', а простият факт, че за ония от Уест енд и НюЙорк Таймс споменатото не е представлявало интерес. За разлика от филмите за Бонд, които ни бяха много интересни през ония години (за който можеше да хване сръбска или румънска телевизия).

Цензура естествено не е имало.
Просто са давани кинти на правилните хора.
Ройтерс получавала тайно пари от властите в Лондон за антисъветска пропаганда
http://epicenter.bg/article/Royters-poluchavala-tayno-pari-ot-vlastite-v-London-za-antisavetska-propaganda-/203836/7/0

Както винаги и навсякъде.
Няма лошо.
Но няма нищо общо с морал и това онова.
Както слушахме на къси вълни.
Както винаги, който е спечелил, той е прав.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #292 -: Януари 17, 2020, 21:45:49 »
Съжалявам да отбележа, че и двамата демонстрирате самомнение, основано на незнание. Поинтересувайте се от пътуването на Стайнбек във Виетнам и за написаното след това.
Абе той Стайнбек и по време на войната не е политически коректен, много са му симпатични героите-фашисти, казва литературната критика, но все пак беше повече допустим. Верто, петнайсетина години по-късно, но не зная къде точно се губи връзката. "Улица "Консервна"" е точно подходяща - в оня свят има проститутки, бездомници и нищи, даже и докторът е нещо покварен, пророци разни - какво му има да не се хареса на агитпропагандатора? Даже Хемингуей беше положителен заради Гражданската война в Испания. Виж, как са се оправяли във Френската гимназия - не зная, при тях беше по-кофти!
Не е моя работа да правя политически коментар на Стайнбек. Аз просто отбелязвам факти. Именно, че след "Letters to Alicia" Стайнбек от голям приятел и виден прогресивен писател се превърна за 15-на години във враг и реакционер. И че споменаването му можеше да има неприятни последици.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #293 -: Януари 17, 2020, 21:48:36 »

Съжалявам да отбележа, че и двамата демонстрирате самомнение, основано на незнание. Поинтересувайте се от пътуването на Стайнбек във Виетнам и за написаното след това.
Да , тогава за поведението си и "Писмата до Алиша "( които не знам да са издавани на български) беше заклеймен от Евгени Евтушенко в една гневна  поетическа ...и политическа тирада , която си спомням ,че публикуваха  във списание "ЛИК", имам го някъде в къщи ,сигурен съм , но и Господ не знае къде е...повече  не съм чувал за тази книга итова стихотворение на Евтушенко. Имаше и няколко писма  от Алиша... нищо особенно , нито по сегашни мерки ,нито по тогавашни. Някои оправдаваха Стайнбек ,че по него време синът му е бил във Виетнам и с цел да не го пратят на предната линия са натиснали бащата да напише такова произведение. Така поне пишеше във въпросната статия...не ме питайте коя година , стар съм вече . Помня само хубавите жени от тогава!!!

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #294 -: Януари 17, 2020, 21:50:09 »
А филмите за Джеймс Бонд кога са ги прожетирали в Пловдив?

А На всеки километър кога е прожектиран в западния Уест енд? A Oда за СССР кога е отпечатвана в Ню Йорк таймс?
Никога. Както вече няколко пъти писах, причината не е в някаква цензура 'оттатък', а простият факт, че за ония от Уест енд и НюЙорк Таймс споменатото не е представлявало интерес. За разлика от филмите за Бонд, които ни бяха много интересни през ония години (за който можеше да хване сръбска или румънска телевизия).

Цензура естествено не е имало.
Просто са давани кинти на правилните хора.
Ройтерс получавала тайно пари от властите в Лондон за антисъветска пропаганда
http://epicenter.bg/article/Royters-poluchavala-tayno-pari-ot-vlastite-v-London-za-antisavetska-propaganda-/203836/7/0

Както винаги и навсякъде.
Няма лошо.
Но няма нищо общо с морал и това онова.
Както слушахме на къси вълни.
Както винаги, който е спечелил, той е прав.
Искаш да намекнеш, че някой е давал тайно пари на "западния Уест енд" за да не прожектира "На всеки км" ? Или на НюЙорк Таймс за да не публикува 'Ода за СССР' ?

Аз, впрочем, не съм споменавал морал. Само интерес - зрителски/читателски и икономически, на киноразпространителите.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #295 -: Януари 17, 2020, 22:07:25 »
Мисля , че ето за това писмо на Евтушенко ставаше дума ....
 http://www.nrgumis.ru/articles/1959/

AnonimusBG

  • Гост
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #296 -: Януари 17, 2020, 22:07:32 »
Quote (selected)
Искаш да намекнеш, че някой е давал тайно пари на "западния Уест енд" за да не прожектира "На всеки км" ? Или на НюЙорк Таймс за да не публикува 'Ода за СССР' ?

Аз, впрочем, не съм споменавал морал. Само интерес - зрителски/читателски и икономически, на киноразпространителите.

Глупости на търкалета.
Искам да кажа че Ройтер е манипулирал информацията.
Това че не си споменавал за морал май не е много за хвалба.

P.S. Впрочем аз основно тогава и се запознах със западната литература и със западното кино. Това което си струва да се чете и да се гледа.
В сегашното блато много рядко намирам нещо свястно.



Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #297 -: Януари 17, 2020, 22:11:37 »
Quote (selected)
В сегашното блато много рядко намирам нещо свястно.

А това знаеш ли защо е? Защото го няма "Великият инквизитор" на Достоевски да ти избира добрите и подходящи неща, не че ги няма. Или Доктор Моро. 8)

AnonimusBG

  • Гост
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #298 -: Януари 17, 2020, 22:19:14 »
Quote (selected)
В сегашното блато много рядко намирам нещо свястно.

А това знаеш ли защо е? Защото го няма "Великият инквизитор" на Достоевски да ти избира добрите и подходящи неща, не че ги няма. Или Доктор Моро. 8)

Банши
Както неведнъж съм писал аз си падам малко анархист.
Но не се поддавам на дяволски изкушения.
Пък съм и атеист.
С една дума безнадежден.

Активен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #299 -: Януари 17, 2020, 22:52:25 »
Цитат Гринго:  че 'онези оттатък' просто не се интересуваха от нас. Не им бяхме интересни. Нито литературата, нито киното ни, нито музиката ни.

Аз съм се чудил, навремето, от къде идва това "Чуждопоклонничество"? По сетне разбрах, че големите народи, общности, просто не се интересуват от малките. Кучето да не би да се интересува от тежненията на бълхите? Ако му досадят повече, им праска два зъба от двете страни...

После, считам и това е мое лично мнение, че средната интелигентност всред плебсовете е различна. В по-малките народи, особено тогава когато класовите различия са размити - т.н. "интелигенти" влизат също в усредената класация - средният IQ е действително по-висок! Докато в старите колониални държави - първо: прослойките са добре разделени и второ: няма голямо движение по вертикала. Или пък, също фактор, просто не можеш да видиш или дори да заговориш някой от "елита". То и тъдява с този Божем, самоназовал се "елит" е пак същата работа.

Самодостатъчността пък, е особено видна в Задлоквието. При един от по-дългите ми престой там, забелязах, че "Външни новини" по телевизията почти няма?! Или ако има, то те се занимават с една, две от големите държави или обекта на последната им война. Географията там е за мнозинството истинска Терра инкогнита!
https://www.google.com/url?sa=i&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjzk47gvIvnAhWSJlAKHfl3D_kQjRx6BAgBEAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.highviewart.com%2Farticles%2Fview%2F1175&psig=AOvVaw2z4JyAo8oASc1r50XtmZZ7&ust=1579379210704637

Докато малките държави, народи са отворени навън и лапат с радост както хубавото, но така и като патки в селскостопански двор - лай*ата, даже и не в целофан. Което естествено се подклажда, поддържа и налага - особено ярко когато държавата е в колониален режим. Самите "управляващи" извършват подмяната на съзнанията и всичко останало... С което съвсем целенасочено се цели унищожаване на местният плебс, прибират се за собствена употреба по-будните и можещите и затриването на самата държава върви по спуснат план за всеки един аспект на ликвидацията. Или ние си мислим, че Ран и оня Ъпт бяха случайно цъфнали тъдява и тайните страници в анекса им не ги е имало!?

- Така, че Гринго в цитата си посочва точно ситуацията от гледна точка на тамошните плебсове:

- Не се интересуват от нищо, което е отвъд хоризонта, зад ръбовете на собствените им чинии!