Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 23:29:03

Автор Тема: Около 600-800 хиляди са работещите бедни в България  (Прочетена 4785 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
В България реалният ръст на средната работна заплата за десет години (от 2009 до 2018 г.) е 87%, но българинът остава най-беден в ЕС. Този показва проучване на Европейския синдикален институт, представено от лидера на КНСБ Пламен Димитров, предаде БТА.
Димитров припомни искането на КНСБ за ежегоден ръст на доходите между 12% и 15%, което означава минимална заплата от 650 лева от 1 януари догодина. Синдикатът иска и стартова минимална заплата за висшистите, която да едно и половина спрямо минималната за страната, или 1000 лева от 1 януари.
Пламен Димитров припомни, че минималната заплата на България е най-ниската в ЕС, две трети от българските работници получават по-малко от средната заплата в страната, която е 1135 лева. Неравенствата се задълбочават. Получаващите минимални доходи устойчиво са 400-500 хиляди души, около 600-800 хиляди са работещите бедни.

Попитан кога минималната работна заплата в България ще стане 650 лева социалният министър Бисер Петков каза, че съгласно програмата на правителството това ще стане от 2021 г. По повод искането на КНСБ заплатите ежегодно да се увеличават с 15% министърът каза, че те вече се увеличават с двуцифрено число, това е политиката, която правителството води чрез програмата си за увеличаване на минималната работна заплата, а високият й ръст е в основата на бързото нарастване на средната заплата.

https://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/pri-87-ryst-na-zaplatite-za-10-godini-bylgarinyt-ostava-nai-beden-v-es-280068/
Е, значи още доста народ ще се изнесе да търси работа в ЕС.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Нека видим данни за средната заплата в частния сектор извън София.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
не средната, медианната гледай, тя дава по-добра представа. щото иначе един левон отвява /сиреч дига средната заплата на/ не знам си колко на минимална. нси има данни за средната, ама крие тези за медианната заплата. тях от евростат ги бях изровил.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Знам. Ср.-стат. - всички ядат свинско със зеле.
Медианно: 90 % ядат зеле, 9 % свинско със зеле и 1 % - свинско.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Знам. Ср.-стат. - всички ядат свинско със зеле.
Медианно: 90 % ядат зеле, 9 % свинско със зеле и 1 % - свинско.

Затова се промотират новите религии.
Вегани, суровоядци да  са доволни част от 90-те процента.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
Средната заплата у нас се е увеличила с почти 90% през последните 10 години. Това показва изследване на Европейския синдикален институт. В същото време обаче резултатите показват, че се задълбочава пропастта между хората, които живеят на ръба на бедността и тези, които получават високи възнаграждения.
Пламен Димитров - президент на КНСБ: Както винаги обаче добрата новина е половин новина. Средната работна заплата, тая същата, която е пораснала много - всъщност е 40% от средноевропейската. Две трети от българските работници получават по-малко от нея. Две трети! Тоест говорейки за нея и тя не е истината. Задълбочават се неравенствата. Те са най-тежките в целия Европейски съюз.
http://news.bnt.bg/bg/a/zadlbochava-se-razlikata-mezhdu-zhiveeshchite-na-rba-na-bednostta-i-bogatite
"The future is already here – it's just not evenly distributed."