Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 17:01:50

Автор Тема: Цветя овошки зеленчуци.  (Прочетена 17100 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #120 -: Октомври 22, 2022, 22:20:13 »
Благодаря! Непременно ще я пробвам. Обичам простите гозби...

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #121 -: Октомври 23, 2022, 07:23:17 »
Пробвайте и баница с праз. Ние сме пробвали даже с кисело зеле. За спанак или лапад е ясно. Баниците с пълнеж много ги бива. И с коприва май пробвахме.
« Последна редакция: Октомври 23, 2022, 08:47:38 от dabedabe »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23769
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #122 -: Октомври 23, 2022, 08:10:10 »
При нас всичко това се води "зелник" тъщата е завъдила едно растение манголд и с него става най-добре.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #123 -: Октомври 23, 2022, 08:46:49 »
Как се казва това растение? Във Франция е много популярно, в Бг не съм го виждала.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #124 -: Октомври 23, 2022, 08:49:31 »
Това на картинката ми прилича на листа на червено цвекло. Аз ги слагам в зеленчукови супи.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #125 -: Октомври 23, 2022, 08:51:23 »
Quote (selected)
това прилича на празена каша :smokin:
А това на перфекционист - запетайкаджия.
 :smokin:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23769
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #126 -: Октомври 23, 2022, 08:54:38 »
Манголд се нарича, може да има и други имена.

Quote (selected)
Ако четете статии и рецепти на английски, сигурно сте срещали зеленчука като chard или Swiss chard. На български пък може да сте го чували като спанаково или листно цвекло.

https://farmhopping.com/b/blog/2015/09/07/%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%B9%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D1%81-%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%B4/
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2975
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #127 -: Октомври 23, 2022, 09:11:12 »
Една анестезиоложка от Зюд Тирол се казваше така - сега разбирам какво значело.
*********   ✹    *********

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #128 -: Октомври 23, 2022, 10:48:02 »
В Годеч съм яла баница с листата на това листно цвекло.
Зелник му казваха, и е невероятно вкусен

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2975
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #129 -: Октомври 23, 2022, 11:47:06 »
Покрай тоя конгрес разбрах, че китайците измислили как да си кърпят пустините и да гледат гъби като бонус:

China’s mushroom tech helps alleviate poverty in South Pacific, Africa and Latin America: delegate to 20th CPC National Congress

Ако на някой му е интересно:
https://www.youtube.com/watch?v=y_8EM9xbIlU
*********   ✹    *********

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #130 -: Октомври 23, 2022, 16:46:27 »
В Годеч съм яла баница с листата на това листно цвекло.
Зелник му казваха, и е невероятно вкусен
Това ми напомни един случай от детството: баба и дядо гледаха доста от това цвекло. Баба често правеше баница с листа от него. По нашия край и казваха "щирник". Същите листа наклюцани на дребно и размесени с ярма бяха любимото блюдо на пуйките. Та оттам на щирника му казвахме "пуйча манджа"... Един ден баба беше опекла щирник. Аз вече гладен пубер, сестра ми 5 г по-малка. За да има повече за мен аз я убедих, че това не става за ядене и затова му казват пуйча манджа. Тя ме послуша и не яде, но най-накрая се престраши и опита последното парче и ... като ревна да реве, че съм я излъгал  :t2334: Наложи се баба да пече нова баница, специално за сестра ми.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #131 -: Октомври 23, 2022, 17:08:27 »
Quote (selected)
Наложи се баба да пече нова баница, специално за сестра ми.
А нямаше ли и малко възпитателни мерки в стил Макаренко за теб?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #132 -: Октомври 23, 2022, 17:24:35 »
За мен зелник е всяка баница с разни листа.
Лапад, праз, коприва, киселец, кисело или прясно зеле с лук или без лук и разните им комбинации.
Може нещо и да съм забравил.

Неактивен Mae Ashi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1266
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #133 -: Октомври 23, 2022, 18:26:26 »
В Благоевградско правехме на времето лятна баница с листа от цвекло и върховете на младия праз. Откършват се, за да заякнат стръковете до есента. Та, в комбинация тези зеленяши дават разкошен вкус.
А зелник казваме на една специална редена, постна баница, която баба ми правеше за Бъдни вечер. Корите се разточват с тънка точилка като първата е по-голяма от тавата и краищата и остават извън ръба. Вътре се нареждат една върху друга останалите кори, като всяка се препича от двете страни върху печката на дърва. Стават като палачинки. Ръсят се с плънката и отгоре се слага следващата. Накрая, краищата на първата кора се прихлупват върху цялата композиция и в средата се насипва хартисалата плънка... А тя е най-особеното в случая - задушен праз, настъргана, задушена тиква и нарязани на ситно орехи. Може да ви прозвучи странно, но вкусът е несравним.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #134 -: Октомври 23, 2022, 18:30:48 »
Quote (selected)
това прилича на празена каша :smokin:
А това на перфекционист - запетайкаджия.
 :smokin:

аз невинен, то така си беше.

първо си помислих за каша от прасе и доста се зачудих какво представлява, та от там ми дойде и перфекционизма :smokin:
the lamers club honourable member …

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #135 -: Октомври 23, 2022, 20:43:12 »
Като заговорихме за зелници..
Веднъж една жена от Делиормана, по точно беше от Поповско, ми направи зелник така, както го правели по техният край.
Разточи не тънка кора тесто, по голяма от тавата., и я наложи на нея.
След това в средата на тавата сложи запържено месо, а отстрани - запържено кисело зеле. С краищата покри съдържанието на тавата, като остави неголяма дупка посредата.
Пече зелника докато се опече тестото

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #136 -: Октомври 25, 2022, 19:42:54 »
Quote (selected)
Наложи се баба да пече нова баница, специално за сестра ми.
А нямаше ли и малко възпитателни мерки в стил Макаренко за теб?
Имаше естествено ...ама ме беше срам да си призная  :think:

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #137 -: Октомври 31, 2022, 16:15:07 »
Снощи трябваше да взема внука от едно мероприятив. Докато го чаках обърнах внимание на една странна за мен декоративна "инсталация". Хризантеми ....със зеле 🤣  По средата е нещо за което се колебая дали е къдрава маруля или червено цвекло.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #138 -: Октомври 31, 2022, 16:19:32 »
Маруля.
Чудесн сватбен букет

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23769
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #139 -: Октомври 31, 2022, 18:14:51 »
Не са много овощни моите радости, ама да си кажа.
Излезе чернокоп, тая риба за мен е най-доброто в черното море. :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

AnonimusBG

  • Гост
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #140 -: Декември 03, 2022, 21:38:50 »
Картоф по теоремата на Питагор.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #141 -: Юли 15, 2023, 05:06:43 »
Дойде времето на новия градинарски сезон. Малко късно е в тази година при мен, ама "по-добре късно отколкото никога". Понеже вече излезе 1вата реколта, да споделя моята нова идея. 2 в 1!  :wink: Както се вижда мога да "усвоявам различен по форма и размери амбалаж. Приемам поръчки. Понеже амбалажът ми е кът, имам условие "Пълно за Пълно"!  За мен течността, за клиента - двете в едно.  За да не се притесни някой - ще допълвам бутилките със саламура за да не се повреди продукцията.
Ако Джузепе е навит можем да направим "джойнт венчър": аз ще му пращам заготовки, а той щв ги долива с неговите там "хайтек" течности. Ша делим по братски :)))

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #142 -: Юли 15, 2023, 09:54:21 »
Добра работа колега!
Нъмбърът е, че и аз изпитвам проблеми с амбалажа, защото имах едни стари, с крушовидна форма бутилки, давах наивно пълно за връщане празно, докато от безсъвестни приятели го закъсах.
Стигнах до там, че си донесох чак от вашата територия три- четири празни бутилки от джин, водка...бяха с интересни форми и дебело стабилно дъно. Щях да стана за смях на митничарите, ако ми бяха отваряли куфарите, ама не ми се искаше пити по принуда питиета за по $30-40 да ги купувам пак пълни.
 :t2618:
« Последна редакция: Юли 15, 2023, 09:59:58 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #143 -: Юли 16, 2023, 00:53:51 »
М/у другото: снощи пак ни нападна една гръмотевична буря. Треска, гърмя, мигаха ламипте и накрая интернето спре. Та така до днес на обяд. Та като става дума за митници и граничен контрол аз се оценявам като най-големия Марко Тотев. Откак за 1ви път рекох да прекося границата ме нападнаха, та и до днес. 1987 - летя за Москва в командировка. Не нося нищо извън регламента. Може и това да усъмни митничарите - кой нашенец тогава ходеше до Русия (пардон СССР) , без да е натоварил маратонки Адидас, коняк Плиска или поне бренди Слънчев Бряг? А аз не бях. Вкараха ме в "тъмната стаичка". Като видеха, че наистина нямам нищо изпаднаха в ярост и една "шашава" митничарка ми отпра джоба на якето :t2334:. Бях много пищисан, ама като видех какви завалии имаше там ми олекна: 2ма образи седяха над един отгромен сак пълен със Слънчев Бряг и суджуци, а митничарят ги наставляваше: "Имате още 2 часа да изядете и да изпиете всичко". Те горките се бореха като свине с тикви ...ма не знам как завършиха, щото мен ме изритаха навън. Бидял съм и обратното: на същата тази командировка ама на връщане, един колегите (голям бохем) пристигна без никакъв излишен багаж, носи в ръката си само една огромна торта в луксозна кутия. Вратовръзката до пъпа, погледът още мътен...и като до емнаха!!! Надупчиха тортата с всякакви шишове и щикове, на дармадан я обърнаха. А той човекът (макар и бохем) се присетил, че жена му има на другоя ден рожден ден и искал да й направи подарък.
1998 летя за САЩ - 1ви път.Синът ми беше вече тук и ми поръча да взема инструменти. Взех една връзка в ръчния багаж. На летище София - ОК, ама в Лондон една госпожа дръпна моя сак, бръкна вътре и извади един шабър. Пипа го отгоре, а тои като скалпел. Пита" какво е това? Отговарям уверено - инструмент, так мисля да си вадя хляба в Щатите. Тя помисли, полисли, па ми извади сите железарии, опакова ги отделно и ми каза да си търся в Чикаго на гише "Специален багаж".
После на летище София: нося някаква сума пари (не мои) - за приятели, роднини и т.н., но далеч под лимита  Дръпват ме 2ма униформени апапи и викат: Колко пари носиш? Казах им точ в точ". А те се настървиха и почнаха да ме "разнищват": колко ми струвал лаптопа, колко часовника, колко телефона...досадиха тотално. Накря им рекох: "Кога си дойда следващия път, ще бъда по бански - да не създавам затруднения"  :)))
Последно преди да ме натирят за спамене: Било е към 2004-2005. Тръгвам за насам. Вечерта идва сестра ми и носи мякои подаръци. М/у тях една малка подкова съджук, вакумиране и в найлоно пликче. Багавът ми вече пакетиран. Не мога да го върна (ще я обидя). Мислих и накрая спретнах подковата със се пликчето в .. една обувка  :))) Кацам тук. Тук имат некакви силно забрани за пресни храни, семена, и пр. жива стока, но факт - не проверяват всички пристигащи. Случаен избор (random choice)... ма се падна пак Марко Тотев :t2334:. Една яка негърка гледа, гледа и ме извика "настрана". Рови, рови инакрая извади обувката със суджука. Бръкна с 2 пръста (ръкавици естествено) измъкна суджука и взе да зяе: какво е това? Викам й "наденица". Тя се шашардиса, хвърли и сака и суджука и завика "Махай се по-бързо оттук"....Ама пропущи в суматохата 2та литра домашна ракия..Хе хе хе :)))

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #144 -: Юли 16, 2023, 09:09:54 »
Аз пък винаги съм имал късмет. Броих ги 14 пъти съм ви минавал контрола и все нося  суджук и ракия в зависимост от престоя - литър или два. На контрола лъжа смело и безотговорно. Само два пъти са посочвали по един куфар да отворим (почти винаги с половинката пътуваме) и двата пъти уцелиха добър куфар  ;)
Аз обаче имам резервен план - по добрата половинка изобщо не говори англ. и все питам може ли заедно да минаваме и да помагам като пускам жената напред.
Първо, като говорим митничаря разбира че не говоря свободно и ако все пак поиска да отворим куфар и се намери неприлично нещо -" ох, ми то жената взела нещо, не знаех, сори..." . Наивно, ама какво, най много да го изхвърлят.
Единствен път съм имал лек проблем в Москва, тъкмо бяха ограничили алкохола по времето на белязания.И носи бае ви Жузепе в т.н. тогава " дипломатическо" куфарче 6 бутилки ракия по 700 млл. ( точно се събираха, без да остава луфт). На Шереметьево митничарка ми казва да сложа куфарчето на скенер ( първи и единствен случай).
След като минава, се гледаме продължително и дамата ми махва да мина при нея. Посочва ми екрана а там - крррасота! Наредени като пълнтел на зенитно оръдие шест броя еднакви, добре изписани силуети на шишета. Погледнах настрани с вид на оня юнак от картината "опять двойка", оная и тя ме гледа като учителка, па само махна с ръка да се махам.
Не спорих много.
 :)))
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #145 -: Юли 16, 2023, 09:29:16 »
 :t3726:

Да взема да ви направя една тема „Спомени от старите ленти …“? Или сами ще можете да се справите :smokin:
the lamers club honourable member …

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #146 -: Юли 19, 2023, 01:35:54 »
:t3726:

Да взема да ви направя една тема „Спомени от старите ленти …“? Или сами ще можете да се справите :smokin:
А бе аз си помислих, че ще отнеса точилката в затилъка...Ма нека да не се объждаме на "стари". Можееи да сме стари, ама сме все още "мераклии"  :)))

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #147 -: Юли 19, 2023, 08:10:21 »
:t3726:

Да взема да ви направя една тема „Спомени от старите ленти …“? Или сами ще можете да се справите :smokin:
А бе аз си помислих, че ще отнеса точилката в затилъка...Ма нека да не се объждаме на "стари". Можееи да сме стари, ама сме все още "мераклии"  :)))

Няма точилка, има само приятелско потупване по рамото.

Иначе стари няма много общо с мераклии, а и явно не помниш онази рубрика по старата българска телевизия - „усмивки от старите ленти“.
the lamers club honourable member …

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #148 -: Юли 19, 2023, 08:41:57 »
Иначе стари няма много общо с мераклии
Старо бунище като се запали :t2619:
http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=razvod&Number=1951143858&page=&view=&sb=&part=all&vc=1

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #149 -: Юли 19, 2023, 10:55:23 »

Няма точилка, има само приятелско потупване по рамото.

Иначе стари няма много общо с мераклии, а и явно не помниш онази рубрика по старата българска телевизия - „усмивки от старите ленти“.

То само с усмивки не става :surr:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #150 -: Юли 19, 2023, 10:57:38 »

Няма точилка, има само приятелско потупване по рамото.

Иначе стари няма много общо с мераклии, а и явно не помниш онази рубрика по старата българска телевизия - „усмивки от старите ленти“.

То само с усмивки не става :surr:

Вярно е.
the lamers club honourable member …

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #151 -: Юли 19, 2023, 15:13:47 »
Само да вметна - стари, мераци, усмивки...каквото и да е, но мерака умирал последен.
Повече от него съществувало само тракането на ченето на профсъюзния деятел - то замлъквало 40 дни след смъртта.
Ама тва важеше за соц профсъюзния, сега вече не знам как е.
Но за мерака потвърждавам!
 ;)
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #152 -: Август 01, 2023, 05:14:20 »
Като любител градинар: любимото ми растение, както и на Мирча Кришан е краставицата  :))).
Тази година за 1ви път сях Гергана. Мин г. ми донесоха (контрабандираха) семе от БГ. Ма това много бързо расте, бре! В събота брах, а аз съм внимателен да не пропускам. Нямаше такова животно със сигурност. То го е имало, но не е било още за откъсване. Днес, 31 се яви това от снимката  :think: Криво е малко и надали ще се класира по ЕС, но ще съобщя допълнително колко ракия изисква  ;)


Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #153 -: Август 01, 2023, 09:40:27 »
Тази година за 1ви път сях Гергана.

И аз, и моите така изглеждат, и нема пребир, раздавам, изхвърлям... тая година е добра за тиквите и краставиците, за пипера е лоша, но каквото - такова.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #154 -: Август 01, 2023, 10:03:55 »
Криво е малко и надали ще се класира по ЕС, но ще съобщя допълнително колко ракия изисква 
За тези, които не знаят, че не само водката върви с доматен сок. През месеците когато пресните домати са вносни "найлонови", па и по 6-7-8 лв килото, си взимам кашонче доматен сок (по 2 кинта кутията). Една кутия стига за мезе на около 1/2 литър домашна. Само да се охлади и малко подсоли допълнително. Гарантирам - напълно замества салатата! Практикувам го трета година. Бързо, лесно и удобно!

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #155 -: Август 01, 2023, 18:13:58 »


Не знам дали това е точно са тук, но аналогията е фрапантна. :t2824:
За любителите на статистиките иии... други работи

https://thedailydigest.com/spain/archivo/la-medida-masculina-mas-intima-pais-por-pais/

P.S.Кокорчо се засрами и се скри. :giggie:

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #156 -: Август 01, 2023, 20:55:52 »
Баси, тъкмо гордо бях обрал три-четири гергани и фърлих поглед на поста на Пенико.Меря веднага моята най дълга и права краставица - 27 см. Че и точно по изискването на Урсулчето!
И вече бях понечил да я качвам в нета, като ме загриза ено съмнение.
На колегата краставицата му значително по дълга от моята гордост, щото в инчове! :i_slamhead:
Прибрах си сконфузен краставицата и сега се чудя дали изобщо да си я показвам. :m1728:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #157 -: Август 02, 2023, 00:13:52 »

За тези, които не знаят, че не само водката върви с доматен сок. През месеците когато пресните домати са вносни "найлонови", па и по 6-7-8 лв килото, си взимам кашонче доматен сок (по 2 кинта кутията). Една кутия стига за мезе на около 1/2 литър домашна. Само да се охлади и малко подсоли допълнително. Гарантирам - напълно замества салатата! Практикувам го трета година. Бързо, лесно и удобно!
Аз го практикувам от 20. Но с екстри
1. Ситно нарязан лук . Може и праз.
2. Черен пипер.
3. Чубрица
4. Зехтин
5. (То се приема нееднозначно от приятели и гости) Ситно натрошено сирене.
« Последна редакция: Август 02, 2023, 07:55:36 от Bacho Кольо »

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #158 -: Август 02, 2023, 06:15:15 »
Баси, тъкмо гордо бях обрал три-четири гергани и фърлих поглед на поста на Пенико.Меря веднага моята най дълга и права краставица - 27 см. Че и точно по изискването на Урсулчето!
И вече бях понечил да я качвам в нета, като ме загриза ено съмнение.
На колегата краставицата му значително по дълга от моята гордост, щото в инчове! :i_slamhead:
Прибрах си сконфузен краставицата и сега се чудя дали изобщо да си я показвам. :m1728:
Не се отчайвай: мойта тъща (RIP) прекара доста време тук (по 6 мес/г за 14-15г). Та тя казваше: В Америка всичко е "голямо". Ма вярно е - и колите и жените и ...краствиците. Ама лично от мен - голямото не е винаги най-доброто. Бъди доволен на това, което е в ръцете ти...другото е уйня.
Като забележка: Не спомена нищо за идята да "бутилираме краставици" 2 в 1 :)))

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #159 -: Август 02, 2023, 06:24:25 »


Не знам дали това е точно са тук, но аналогията е фрапантна. :t2824:
За любителите на статистиките иии... други работи

https://thedailydigest.com/spain/archivo/la-medida-masculina-mas-intima-pais-por-pais/

P.S.Кокорчо се засрами и се скри. :giggie:
Ти намекваш за нек'ви интимни работи, а аз съм бързорек и затова се притеснявам да отговоря. Притеснявам се, че админситрацията ша ма зашлеви по неколко параграфа. Обаче - аз освен краставиците имам и тиквички, дето ние им викаме за пържене. Ще кача снимка до 1 седмица...да видим как ще паснат международните статистики  :)))

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #160 -: Август 02, 2023, 06:51:00 »
До Змея И Бачо Кольо:
И аз открих тая работа преди годнини. Ся, истинсакта салата нище не може да я замени, но ако се върнеш от бачкане скапан като ритана зелка, най-лесното е да си налееш едно сокче с ракийката/водката. Аз винаги си имам в хладилника този артикул. Личен проблем - мойте внуци сериозно ме подпиват (на сок, не на ракия), ама и на това съм му намерил цаката: Всяко лято затварям по 30-40 малки бурканчета (от детски храни) домати. Това стига за една вечер мезе. Внуците не ги пипат, защото не знаят как се отварят. :))) Рецептата е невероятно проста: Смилаш доматите на грубо (аз семки не махам). На всеки буркан от 200-250 мл една чаена лъжица сол и щипка нарязан магданоз. Стерилизирам за 5 мин (само да бъкне). Това става и за готвене.. ама не аз не го хабя за такива тривиални цели  :t2619:
За заведенията, при мен разбира се: Много често нямат чист доматен сок, обаче имат някаква заготовка за коктейли, която силно наподобява на вкус и аромат, това което е описал Б Кольо. С допълнение - има много приятен пикантен вкус. Един приятел барман ме "светна". Та често барманите изпадат в недоумение, кога им кажа да ми сипят една чаша от това нещо и водката в друга чаша....
Оф топик: това с коктейлите тук е силен начин да те минат. Заджуркват в една чаша  секакви неща и ти я продават на цена "екстра". Ами има ли вътре пиене или - ходи да питаш арменския поп. Затова аз поръчвам всичко в отделни чаши - да видя от кое колко слагат... Да, случвало ми се е да плащам "горница" за тази си привичка - ами бармана не може да си избие дневната програма ;)

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #161 -: Август 02, 2023, 07:10:16 »
Това е за колегата Фют за да направи статистически анализ  :)))

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #162 -: Август 02, 2023, 08:13:04 »
Аз го практикувам от 20. Но с екстри
1. Ситно нарязан лук . Може и праз.
2. Черен пипер.
3. Чубрица
4. Зехтин
5. (То се приема нееднозначно от приятели и гости) Ситно натрошено сирене.
Ползвам подобна рецепта от време оно, но не с доматен сок, а с домашно консервирани домати. (Ама вече няма кой да консервира, пък и няма какво. :))))

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #163 -: Август 02, 2023, 08:35:11 »

За тези, които не знаят, че не само водката върви с доматен сок. През месеците когато пресните домати са вносни "найлонови", па и по 6-7-8 лв килото, си взимам кашонче доматен сок (по 2 кинта кутията). Една кутия стига за мезе на около 1/2 литър домашна. Само да се охлади и малко подсоли допълнително. Гарантирам - напълно замества салатата! Практикувам го трета година. Бързо, лесно и удобно!
Аз го практикувам от 20. Но с екстри
1. Ситно нарязан лук . Може и праз.
2. Черен пипер.
3. Чубрица
4. Зехтин
5. (То се приема нееднозначно от приятели и гости) Ситно натрошено сирене.
точно така, само дето избягвач пипера по стомашни проблеми. И две уточнения- лука червен, а сиренето разбира се нарязано, но не съвсем на ситно. Мярка - като зарчетата на таблат.а
п.с. а, да и косервата е от домати, разбира се -не от консервните
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #164 -: Август 03, 2023, 20:08:12 »
Баси, тъкмо гордо бях обрал три-четири гергани и фърлих поглед на поста на Пенико
....

Като забележка: Не спомена нищо за идята да "бутилираме краставици" 2 в 1 :)))
Споменал съм по горе някъде, но още веднъж.
Бай Жузепе не е точно производител на ракийка, а задоволяващ собствени нужди.Мнооого рядко, един, два, три пъти в годината се случва да раздам по бутилка - я на сватя(сват нямам вече),я на снаха, я на трети лица.  За останалите, бае Жузепе е тотов да черпи всеки гост. Дори е обявено на всеки пристигащ, че може да носи какъвто си иска алкохол, ако е непьющая ракия сволоч, но не и ракия, щото и в централата на Мерцедес не мое да се влезе с кола друга марка!
Те така те.
 :)))
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23769
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #165 -: Август 03, 2023, 20:23:45 »
Мда!
С чуждо евангелие не се ходи в църква! :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #166 -: Август 05, 2023, 01:53:56 »
Баси, тъкмо гордо бях обрал три-четири гергани и фърлих поглед на поста на Пенико
....

Като забележка: Не спомена нищо за идята да "бутилираме краставици" 2 в 1 :)))
Споменал съм по горе някъде, но още веднъж.
Бай Жузепе не е точно производител на ракийка, а задоволяващ собствени нужди.Мнооого рядко, един, два, три пъти в годината се случва да раздам по бутилка - я на сватя(сват нямам вече),я на снаха, я на трети лица.  За останалите, бае Жузепе е тотов да черпи всеки гост. Дори е обявено на всеки пристигащ, че може да носи какъвто си иска алкохол, ако е непьющая ракия сволоч, но не и ракия, щото и в централата на Мерцедес не мое да се влезе с кола друга марка!
Те така те.
 :)))
Жалко, аз тъкмо се бях въодушевил от възможния бизнес потенциал ...Щехме да правим търговия на 2 морета  :t0328:

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #167 -: Август 05, 2023, 02:01:21 »
Тая година за 1ви път се опитах да ашладисам лоза. Бях чувал, че е "тънка работа", ама на мен ни акъла ни образованието ми пречат да направя проба.  В края Март набодох няколко пръчки на корена. Ми нищо не се получи.  Измърорих "Голем праз" и забравих. Онзи ден се загледах там и що да видя - една от пръчките "изфилизила" ... през Август😮 .
Природата е нещо велико... и колкото и да сме вече "интелигентни" нищо не й чактисваме. Аз лично смятам, че това е добре за нас.

Листенцето в средата на снимката.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #168 -: Август 05, 2023, 23:14:03 »
Изненада, същото и аз го пробвах тази година, но в момента ни съм в състояние да поствам снимки, до два дни ще го изпратя като снимки.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #169 -: Август 06, 2023, 20:57:07 »

Ей най накрая натъманих снимката да излиза.
Пенико, това след синичките найлончета е захванатото ашладисано през юни т.г.
От 20-на калема - 3 са се хванали досега и още един-два напират.
Като се стабилизират - всичко друго наоколо го изрязвам.
« Последна редакция: Август 07, 2023, 17:14:45 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #170 -: Август 07, 2023, 17:06:29 »

Това го правя на една мощна, но подивяла лоза-толкова е здрава, че никаква мана или нещо подобно не я лови, но гроздето и не става за нищо - ситно е, малко по голямо от семката, иначе е много ароматно, но кой да си играе да го обработва.
Иначе ражда като полудяла.
« Последна редакция: Август 07, 2023, 17:27:25 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #171 -: Август 07, 2023, 17:48:44 »
Това го правя на една мощна, но подивяла лоза-толкова е здрава, че никаква мана или нещо подобно не я лови
На Змеицата баща й, стар овощар, лека му пръст, беше прекарал лоза през стъблото на черница и след като лозата се беше прихванала отрязал част от короната на черницата. Опитът му се оказал сполучлив - лозата се храни от кореновата система на черницата и ражда: големи гроздове с едри зърна.
Тук е дадено нещо подобно:
https://www.youtube.com/watch?v=R7qD7qN33SE

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #172 -: Август 07, 2023, 20:24:34 »
Змейко ти изтепа сичката копърка по консервите бе човеко!
Аз вече не съм млад Мичуринец, но ше започна да вярвам, че е истина дето човекот се споминал падайки от един магданоз.
Слухът се раздаваше като виц на ена бригада за събиране на тиквички край Москва. Накрая ни казаха да си наберем по някалко и като дойде един да ни види, ни обяви за малоумни.
Всеки бе взел по 4-5 от тези дето ги разбираме за нормални, а по къра ни караха да събираме обикновено такива, които изглеждаха като краставицата на Пенико, ама в сравнение с миникорнишончета.
« Последна редакция: Август 07, 2023, 21:11:56 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #173 -: Август 07, 2023, 20:36:23 »
Аз вече не съм млад Мичуринец, но ше започна да вярвам, че е истина дето човекот се споминал падайки от един магданоз.
Може! :)))
"У наша власт всичко е възможно!" (полк. Г....., бивш н-к КАТ София, бивш АБПКФ)

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #174 -: Август 27, 2023, 23:12:40 »
.
« Последна редакция: Август 28, 2023, 17:24:19 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 292
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #175 -: Август 28, 2023, 05:42:17 »
Опитвам се да гледам люти чушлета (Български морков) ... ама имам проблем с паячета ... както в старата реклама за перилни препарати на "Ку-Ку" ... "опитах обикновен препарат - петната останаха ... опитах необикновен препарат - останаха само петната" .. помощ?
активен участник в Брауновото движение

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #176 -: Август 28, 2023, 12:08:02 »
Опитвам се да гледам люти чушлета (Български морков) ... ама имам проблем с паячета ... както в старата реклама за перилни препарати на "Ку-Ку" ... "опитах обикновен препарат - петната останаха ... опитах необикновен препарат - останаха само петната" .. помощ?
Вариант първи, независимо от тази част на света в който живееш - питаш чичко Гугъл, или форума на местната общност на любителите градинари, ако е налична такава. Вариант втори - питаш на място в най-близката до дома ти агроаптека.  Стискам палци гадта да бъде изтребена. Успех.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2584
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #177 -: Август 28, 2023, 13:51:24 »
ама имам проблем с паячета

Препарат селфмейд с/у листни въшки, но май става и срещу други вредители - напр. паячета (те също дишат):

* Съставки: - 2 супени лъжици течен сапун, - 8 лъжици хлебна сода, - 1 чаена лъжичка йод.
* Сипват се в буркан за 1 литър и се заливат с топла вода. Това е препарата.
* Употреба: прави се разтвор за пръскане с вода в съотношение 1:10 в подходяща кофа и се разбърква също добре.
* Пръскат се растенията със съответен "Хай-Тек" апарат - ръчна помпа с пръскалка или с домашна пръскалка някаква...

Ако се наканиш, докладвай за резултата, моля. И аз тези дни ще правя умален вариант на препарата за домашните цветя и растения...

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #178 -: Август 28, 2023, 17:23:23 »

Пенико, пак се замислям за пррдложението ти за джойнтвенчър и представям продикт от градинката ми, но не съм сигурен дали ще мога да го възпроизвеждам успешно. :eyes:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 292
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #179 -: Август 28, 2023, 20:00:24 »
агроаптека
Това пък какво чудо ще да е? :) ... Независимо от метода на получаване на информация винаги се стига до Neem oil ...
активен участник в Брауновото движение