Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 22:13:06

Автор Тема: Дъска за съобщения, жалейки, доноси, предложения за брак и прочие...  (Прочетена 349012 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Да сте живи и здрави!!! :bouquet-1089:

Неактивен Hateras

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 757
    • Профил
На 7-ми септември 1940г. е подписана Крайовската спогодба, съгласно която Румъния връща Южна Добруджа на Царство България.
---
Не е много празнувано, но добруджанци си го тачат.
GOD is REAL, unless declared INTEGER

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
На 7-ми септември 1940г. е подписана Крайовската спогодба, съгласно която Румъния връща Южна Добруджа на Царство България.
---
Не е много празнувано, но добруджанци си го тачат.

Абе, не знам.

В момента се намирам в така наречената "Крайморска Добруджа". Където е и построеният по поръчка на тогавашната румънска кралица дворец, наричана от местното население Регина Мария. Тези земи, заедно с двореца, са били върнати на България по силата на горепосочената спогодба.

За жалост обаче днес "живата история" изчезва. Като единственият привлекателен център е останал "Реджина Мария Спа Хотел - Балчик", а в днешния ден, вместо да се отбележи годишнината от "Крайовската спогодба", наоколо е тихо като ф един голем Г@З ...  :t23145:
« Последна редакция: Септември 07, 2019, 21:17:13 от Джиджи »

AnonimusBG

  • Гост
ЧРД Светице!
Здраве, щастие, късмет.

P.S. За бай Тошо.
Ето и един пример от всекидневието на Първия.
Тодор Живков посетил Пампорово, посрещнали го както подобава с отбрани гозби, след което той решил да се запознае с техния майстор - главния готвач на ресторант “Чевермето” бай Мехмед. Влязъл в кухнята и попитал:
- Как си бай Мехмед, как я караш?
- Добре съм, другарю Живков. И аз като вас - от чеверме на чеверме…

http://epicenter.bg/article/Ako-horata-zhiveeha-po-108-godini--dnes-Todor-Zhivkov-shteshe-da-cherpi-za-rozhden-den/192149/11/0

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
"Чевермето" в Пампорово е /беше/ класика.
Казвам го не само като посетител там от преди 40 г., а и като спомени от пръва ръка на братовчедка на по добрата половинка от семейството, която работеше тогава в Пампорово като гид - дет му се вика ся, или културно-масовик по онова време.
За по младите - имаше такива на щат към почивните станции - абе нещо като хотели, ама за почти без паре тогава...тааа...та така!
И кръчмата нямаше нищо оПщо със сегашният ерзац,
Мммда!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

AnonimusBG

  • Гост
Помним "Чевермето" и "Малина".
Но с Бай Тошо естествено там не сме се срещали.
Не ни и трябваше.
Беше ни хубаво и без него.

Неактивен SvSophia

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 514
    • Профил
Благодаря за поздравленията и пожеланията на всички!

Що се отнася до чевермето, по спомени от много ранното си юношество всяко лято в Родопите, то си беше достъпно за всички, почиващи в Пампорово, а не само за държавните и партийните ръководители, там научих и знака за понятието и опитах от самото понятие - незабравим вкус!
И ресторант "Малина" помня, невижданата и невкусвана дотогава родопска баница само с две кори отгоре и отдолу и с невиждан и невкусвана дотогава пълнеж. И незабравимото истинско овче кисело мляко...

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Светице - жива и здрава, ти и близките ти същества!
Не знаех за празника ти и както обикновено ми се случва - закъснявам!
 :sad-3295:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен SvSophia

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 514
    • Профил
Благодаря, Джузепе.
Впрочем на някогашните културномасовици днес им викат аниматори  :)

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Благодаря, Джузепе.
Впрочем на някогашните културномасовици днес им викат аниматори 

С моя скромен принос – и фасилитатори, и инфлуенсъри! И това, все у нас!  :D

А така се бил обогатявал достатъчно богатия български език ...  :icon_idea:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
За жалост обаче днес "живата история" изчезва. Като единственият привлекателен център е останал "Реджина Мария Спа Хотел - Балчик", а в днешния ден, вместо да се отбележи годишнината от "Крайовската спогодба", наоколо е тихо като ф един голем Г@З ...  :t23145:

айде сега, изчезнала била. дворецът си е там, културна ценност се води, даже сайт си има: https://www.dvoreca.com/bg/dvoreca/statute.html

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
айде сега, изчезнала била. дворецът си е там, културна ценност се води, даже сайт си има: https://www.dvoreca.com/bg/dvoreca/statute.html

Никой не е рекъл, че Дворецът е изчезнал. Даже го виждам отсреща, щото съм на брега на морето. А го пиша с главна буква, тъй като така се води! 
Но тук конкретно иде реч за Крайовската спогодба.  :ive_got_it-1379:

А на вас кво ви става от два дена насам?! Туй, дето тръгна от Максимус, се разпространява у форума като африканската чума по свинете  ...  :t2412:
« Последна редакция: Септември 09, 2019, 16:39:06 от Джиджи »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Даже го виждам отсреща, щото съм на брега на морето.

Той в морето ли е, Жижи?

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Даже го виждам отсреща, щото съм на брега на морето.

Той в морето ли е, Жижи?
Айдаааа, и otvrat даде фира ...  :b0230:

Отвори си картата на България, душа, където ще видиш, че "нагоре", на север, при Балчик, морската ивица завива едва ли не под прав ъгъл. Така завива и самият път.

Което означава, че Дворецът остава преди завоя и затова се вижда ясно от отсреща. По същия начин от Балчик се вижда и цяла Албена.

Много е красиво, особено вечер ...  ;D

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
последният път, като бях на море в балчик, направих грешката да влизам във водата неблагоразумно. там, като влезеш във водата, има една ивица чакъл, после пак пясък. и аз като ритнах един камък, ама яката - сигурно чак в златните чуха ненормативната ми лексика :too_happy-1067:

оттогава избягвам балчик като дестинация. че и морето като цяло. в трявна има чакъл и павета колко щеш, ама се виждат.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
последният път, като бях на море в балчик, направих грешката да влизам във водата неблагоразумно. там, като влезеш във водата, има една ивица чакъл, после пак пясък. и аз като ритнах един камък, ама яката - сигурно чак в златните чуха ненормативната ми лексика

оттогава избягвам балчик като дестинация. че и морето като цяло.

И мноо грешиш, Онци. Щото никой не ходи в Балчик на плаж, а още по–малко да се къпе в морето около Двореца. Щото там истински плажове няма.

Но има много наблизо и са доста на брой.

Например, на по–малко от 10 км. на юг – в Кранево и Албена, където плажната ивица на Кранево напомня на тази на Златни пясъци.

Или нагоре, на север, където има десетки истински, неоваляни от тълпите плажове, чак до Крапец, близо до румънската граница ...  :aplause:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
е аз последния път точно около двореца бях - в една от вилите за два дни. там си е разкош - ти си в гората /между дърветата/, а морето е на няколко стъпала.

то там по принцип си е запазено за културтрегери, ама пусто бяха на зор и им трябваше помощ. точно бяха решили да обединят билетите на министерството на културата и су. и понеже спешно, аз бачкам, а фамилията разпуска.

още се мотае из къщи една чисто жълта тениска с надпис "университетска ботаническа градина", колкото да се чудят комшиите що за ботаник съм :bigok:

а около балчик съм обикалял достатъчно - като тръгнеш от болата, минеш през разни мидени ферми, каварни, тузли, икатанлъци и прочие на север, на юг също.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
а още по–малко да се къпе в морето около Двореца. Щото там истински плажове няма.

Е, то в морето човек не може да се изкъпе добре. Със и без дворец. Солената вода пресича шампоана.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Quote (selected)
е аз последния път точно около двореца бях - в една от вилите за два дни. там си е разкош - ти си в гората /между дърветата/, а морето е на няколко стъпала.

то там по принцип си е запазено за културтрегери....
Преди години беше нещо като почивна база на СУ, бил съм там благодарение на баща ми. Имам много светли спомени.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
културното министерство беше прехапало имота заради двореца, университетът се беше възмутил заради ботаническата и резултатът беше, че посетителите трябваше да се редят на две каси и да си вземат две билетчета - едно от министерството и едно от су. което, както и да го гледаш, си беше простотия отвсякъде.

и след тежки преговори се бяха разбрали да се плаща на едно място, да се издава един билет и с него да се влиза. това беше свързано със софтуер, хардуер във вид на окабеляване, пропускна система с разните му бариери и прочие. и месец-два след инсталацията изреваха на умряло за нещо, дето беше много спешно, и трябваше да се жертвам за благото на семейството.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Е, аз съм бил там в щастливите докомпютърни времена.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
а около балчик съм обикалял достатъчно - като тръгнеш от болата, минеш през разни мидени ферми, каварни, тузли, икатанлъци и прочие на север, на юг също.

Не си пропуснал почти нищо!  :aplause:

А за да стане списъкът пълен, сега трябва да минеш и през ОХЛЮВЕНАТА ФЕРМА в с. Българево на път за Болата и Калиакра, където се прави и най–страхотната рибена чорба в целия регион.

Което пък прави туй местенце не плажна, а кулинарна дестинация ...
:0007:

P.S. И ако може туй, последното, заедно с подробностите по–горе, дан'съ счита за спам или замърсяване на темата.

А за нещо като ПЪТЕВОДИТЕЛ на по–Северното Черноморие за колегите тук.  :t0328:
« Последна редакция: Септември 14, 2019, 11:09:53 от Джиджи »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
17 септември

ден на Св. София, Надежда, Вяра и Любов

Честито!!!

AnonimusBG

  • Гост
ЧРД 67
Здраве, щастие, късмет.
 :b0301:

Неактивен SvSophia

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 514
    • Профил
ЧРД и от мен!
 :b0301:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Също и от мен!
 :b0203:

ОТВРАТ, изключително изискано ...  O:-)
« Последна редакция: Септември 22, 2019, 11:41:03 от Джиджи »

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Да си жива и здрава, винаги с добър дух и чувство за хумор 67.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23482
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
ЧРД 67
Много радост, здраве и щастие. :b0301:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
И аз ЧРД 67.
От здраве, щастие и кокошчици никогаш да не се отървеш! :t0328: :beer-405: :t0328:
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
ЧРД, 67  :yes-1289:  :D
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Ганий

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 911
    • Профил
ЧРД!  :aplause:

--------
Как си отгатвате РД - не мога да разбера!  :smokin:

AnonimusBG

  • Гост
Специално за ЧРД на 67 тя преди време се изпусна че е в деня на независимостта и аз и обещах че ще се постарая да не забравя и го записах в телефона.
Както винаги всичко е просто.

Simplified Solutions

  • Гост
Честит ти ден и от мен, сестро!  :t0328:

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
И от мен - бъди здрава, сестричке.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Много благодаря! Днес моите хора ме изключиха малко от мрежата, щото трябваше да давам акъл къде да се садят мини-ябълчици. Тук Симпли, на която много, ама много се радвам (не че на останалите не се радвам много, но ви виждам по-често) ще рече как е на български тази .
дива ябълчица

Дай Боже здрави и щастливи всички!  :t0328:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
ще рече как е на български тази .дива ябълчица

Дивачка се вика.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
О, прозяпал съм...
ЧРД, сестро Грим!
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Simplified Solutions

  • Гост
Много благодаря! Днес моите хора ме изключиха малко от мрежата, щото трябваше да давам акъл къде да се садят мини-ябълчици. Тук Симпли, на която много, ама много се радвам (не че на останалите не се радвам много, но ви виждам по-често) ще рече как е на български тази .
дива ябълчица

Дай Боже здрави и щастливи всички!  :t0328:

Malus sylvestris.  :D
И киселица също.

ПП - Бях забравила за главната буква в паролата  :t2412:, та само надничах и четях.



Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
И киселица също.

А чувала ли си за едра дребница?

Simplified Solutions

  • Гост
И киселица също.

А чувала ли си за едра дребница?

Не. От баба си съм чувала "пусти глад, пусти киселици без хляб", когато някой се мръщеше на масата.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Не. От баба си съм чувала "пусти глад, пусти киселици без хляб", когато някой се мръщеше на масата.

Дребницата е круша-дивачка. С малки крушлета. Когато са по-големшки, ѝ викат едра дребница.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
67, чрд и от мен. на патерица, ама дет се вика, бетър лейт ден лейтър!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Благодаря много на всички!
Помнете си паролите, но ако нещо - винаги може да се оправи! По всякакви канали!
Искам крушка-дребница, може и едра дребница! От години я гоня по всички пазари и пазарчета, но никой не я продава! Малка такава крушка, като капка, с дълга дръжка,  жълта като масло и почти толкова мека. Докато пада, вече се е наранила и едно петно я съсипва за половин ден. Инак голямо дърво, може да се бере направо от втория етаж.
  :t23127: :t23145:

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
ЧРД  67 и от мен със закъснение, мъ пак добре че не влизам към Коледа!
 :sad-3295:
За малките круши, дето приличат на дивички - слагайте ги 3-4 седмици в слама. Съхраняват се и омекват.
Мда и от тях по добър естествен ароматизатор за крушовица - няма!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

AnonimusBG

  • Гост
Починал е Марк Захаров.
Главен режисьор на прочутия московски театър "Ленком".
В България може би е по-известен като режисьор на "12-те стола".
https://www.youtube.com/watch?v=bySKrUfb8Lc
Имал съм щастието да гледам негови спекакли.
Лека му пръст

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Юнона и Авось (Песня моряков "Авось")
Имах късмета да го гледам два пъти - веднъж в Пазарджик, където плътността на народа в залата беше повече от тази в черните дупки, и веднъж в Ленинград преди да бъда Петербург, практически същата плътност.
"Но сердца забывчивых женщин не забудут, авось!"
 :t23145:

AnonimusBG

  • Гост
67
Ако не си го гледала погледни.
Театр ЛенКом Поминальная Молитва
https://www.youtube.com/watch?v=B8qPQz0-mgc
Имах шанса да го видя няколко месеца преди да го махнат от репертоара поради това че почина Евгений Леонов.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Благодаря! Това го гледах буквално преди да си замина от Русия и вероятно Леонов е най-потресаващият млекар Тевье, който съм виждала. Въпреки че много обичам "Цигулар на покрива", Леонов е акъловземаем.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
на днешния ден, не чак толкова отдавна:
Quote (selected)
1946 - ПРОИЗНЕСЕНИ СА ПРИСЪДИТЕ НА НЮРНБЕРГСКИЯ ТРИБУНАЛ. Първият и най-известен процес се води срещу
24 главни нацистки военнопрестъпници от Втората световна война. Започва на 20 ноември 1945 г. Присъдата е произнесена на 30 септември - 1 октомври 1946 г. Дванайсет от обвиняемите са осъдени на смърт чрез обесване, трима - на доживотен затвор, двама - на 20 г. затвор, един - на 15 г., един - на 10 г., трима са оправдани.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
ха, още нещо, пак от не толкова далечното минало, само че с един ден закъснение:
Quote (selected)
Преди 75 години - на 30 септември 1944 г. бе осъществен един логичен акт от бушуващите три десетилетия политически страсти, преминаващи в определени периоди в гражданска война – правителството но Отечествения фронт единодушно прие законопроект за „Наредба-закон за съдене от извънреден Народен съд за съдене на виновниците: за въвличането на България в Световната война срещу съюзените народи; и за злодеянията, свързани с нея”.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
62 години Космос! :t0328:

Запуск и полёт
В пятницу, 4 октября, в 22:28:34 по московскому времени (19:28:34 по Гринвичу) был совершён успешный запуск. Через 295 секунд после старта ПС-1 и центральный блок (II ступень) ракеты весом 7,5 тонны были выведены на эллиптическую орбиту высотой в апогее 947 км, в перигее 288 км.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
На днешния ден - 7 октомври - през 1952 е роден Владимр Владимирович Путин.

За много години и наздраве!

Мики?

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Жив и здрав да е Владимир Владимирович!
И дано Русия  намери достоен  заместник и продължител на делото му! Щото той не е пожизнен император на Русия, а мандатен президент. И идва времето на неговия наследник.
« Последна редакция: Октомври 07, 2019, 14:43:49 от Bacho Кольо »

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
На днешния ден - 7 октомври - през 1952 е роден Владимр Владимирович Путин.

За много години и наздраве!

Мики?
Жив и здрав да ни е Владимир, императорът на Русия. :t0328:
И още много творчески успехи му желая!
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
На днешния ден - 7-ми октомври си получих пенцията.
Пак!
Докога ли?
пъсъ. ни съ питам за прекъсване по "обективни" причини.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Директор Департамента информации МИД КНДР Чо Ён Сам заявил, что Северная Корея поддерживает политику российского президента Владимира Путина, направленную на обеспечение суверенитета России и поддержание экономической стабильности в стране вопреки давлению Запада.

 :t0328: :beer-405: :t0328:
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!