Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 20:03:28

Автор Тема: Гърция  (Прочетена 8661 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Гърция
« -: Юли 06, 2019, 15:45:54 »
Защо Ципрас ще загуби изборите в неделя?
Quote (selected)
Oсновната причина за очакваната загуба на Ципрас в неделя е чувството на поражение сред гърците. Това коментира пред БНР  проф. Георгиос Плиос от Атинския университет.
„Това чувство има два аспекта – някои смятат, че Преспанското споразумение е една голяма загуба за Гърция, а за други чувството на поражение има социална основна – големите данъци и това, че фактически още сме в криза“, обясни Плиос.
В неделя в Гърция предстоят предсрочни парламентарни избори, които управляващата крайнолява СИРИЗА на премиера Алексис Ципрас е много вероятно да изгуби. Фаворит с 8-10 пункта пред СИРИЗА във вота е консервативната „Нова демокрация“ на Кириакос Мицотакис, която има шанс за мнозинство и самостоятелно правителство.

https://www.investor.bg/evropa/334/a/zashto-cipras-shte-zagubi-izborite-v-nedelia--285236/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #1 -: Юли 06, 2019, 16:06:44 »
Защо Ципрас ще загуби изборите в неделя?

Явно никога няма да му простят оная цалуфка на Преспанското езеро със Заю.  :nuts:

Quote (selected)
Ципрас и Заев получиха награда за Преспанското споразумение
29 Юни 2019



https://www.segabg.com/hot/cipras-i-zaev-poluchiha-nagrada-za-prespanskoto-sporazumenie
« Последна редакция: Юли 06, 2019, 16:16:26 от Джиджи »

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #2 -: Юли 06, 2019, 16:39:45 »
Още малко и ще се захапят...
:hug:

AnonimusBG

  • Гост
Re: Гърция
« Отговор #3 -: Юли 07, 2019, 20:00:47 »
Екзит пол в Гърция.
Нова Демокрация - 38-42%
Сириза - 26-30%
ПАСОК - 6-8%
Комунистите - 5-7%
Златна зора - 3-5%

ПАСОК отидоха при френските социалисти.
ГСДП и те са се засилили натам.
Поздрави на всички ПЕС-овци.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #4 -: Юли 07, 2019, 20:01:47 »
Quote (selected)
Нова Демокрация с убедителна победа според екзит пола в Гърция
7 юли 2019 | 19:32

Партията на Кириакос Мицотакис води убедително с между 38% и 42%

Лявата СИРИЗА, на власт от 2015 г., се очаква да набере между 26,5% и 30,5%


Окончателният екзит пол се очаква в 20:00 ч., а официална прогноза от МВР се очаква в 21:00 ч. местно време.

http://epicenter.bg/article/Nova-Demokratsiya-s-ubeditelna-pobeda-spored-ekzit-pola-v-Gartsiya/187488/7/0

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23475
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #5 -: Юли 07, 2019, 20:05:09 »
Не познавам гръцката политика.
Каква ще е разликата?
Консервативните докараха Гърция до финансови проблеми, Ципрас просто държа жезъла известно време да затихне проблема и почна да сваля данъци, да вдига пенсии. Ще се радвам ако някой ме просветли.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #6 -: Юли 07, 2019, 20:15:26 »
Quote (selected)
Кириакос Мицотакис за договора със Северна Македония
05.07.2019

Неслучайно Кириакос Мицотакис избра да завърши кампанията си в Солун в Северна Гърция, региона Македония. Залогът е един - дали Гърция, "непослушното дете на Европа", ще поеме по нов политически път.

Кириакос Мицотакис, лидер на "Нова демокрация":

Ще го обсъдим след изборите. Тук е истинската Македония. Въпросът за името беше разрешен - споразумението стана реалност след по-широки дискусии с нашите партньори. Аз, обаче, никога не бих подписал подобно споразумение, което преотстъпва македонската идентичност и език. Обещавам да работя, за да поправя щетите от това споразумение.



Алексис Ципрас, премиер на Гърция, лидер на "Сириза":

Пълен обрат и победа на изборите в неделя е въпрос на съвест! Спомнете си какво преживяхте през 2014 г. и къде е Гърция сега - свободна от оковите на Международния валутен фонд и кредиторите. През 2015 г. поехме управлението с празна държавна хазна, а сега оставяме 35 млрд. евро - пари, които са саможертва на всички гърци.

http://news.bnt.bg/bg/a/ekskluzivno-pred-bnt-kiriakos-mitsotakis-za-dogovora-ss-severna-makedoniya
:m1302:
След изказването, осветено в червено, на мен изобщо не ми е ясно какво ни очаква.  :t1814:
« Последна редакция: Юли 07, 2019, 20:32:12 от Джиджи »

AnonimusBG

  • Гост
Re: Гърция
« Отговор #7 -: Юли 07, 2019, 20:16:06 »
На мен също ми е далеч.
Акцентирах че ПАСОК като традиционни евросоциалисти се провалят.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #8 -: Юли 08, 2019, 08:06:31 »
Абе, то и на мен ми е далеч, ама покрай тези информациЙ почва по малко да ми се приближава. :D

Quote (selected)
"Нова демокрация" печели изборите в Гърция
07 Юли 2019



Кириякос Мицотакис ще бъде новият премиер на Гърция. Опозиционната „Нова демокрация” печели изборите с мнозинство в парламента. Между 38 и 42 пункта е резултатът в полза на спечелилата вота партия. На второ място е СИРИЗА с между 26 и 35 пункта. Това са резултатите от първите екзитполове.

Днес е първият вот след официалното приключване на спасителните финансови програми за Гърция. А след местните избори социолозите бяха сигурни, че опозицията ще спечели парламентарните.

Кириякос Мицотакис, лидер на „Нова демокрация”:

"Днес гърците взимат съдбата на страната си в свои ръце. Сигурен съм, че утре ще е един по-добър ден за Гърция. Пожелавам ви приятно гласуване."

Досегашният премиер Алексис Ципрас:

"Това е решителната битка, която ще водим до последната минута с оптимизъм. А така също и с решимост, за да не отидат напразно саможертвите на гръцкия народ и да запазим движението на страната в правилната посока. А гласуването за Мицотакис ще върне на власт елита, който вкара Гърция в огромните финансови затруднения от последните 10 години.”

https://www.segabg.com/hot/nova-demokraciya-pecheli-izborite-gurciya
Е, гласуваха!!!  :ive_got_it-1379:
« Последна редакция: Юли 08, 2019, 08:12:11 от Джиджи »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #9 -: Юли 08, 2019, 08:55:56 »
И два – поне според мен! – резонни коментара от оттатък за допълнително изясняване на ситуацията:

Quote (selected)
Понастоящем гръцката икономика е по-зле от 2015 г., когато Ципрас дойде на власт.

Държавният дълг, чиято връхна точка бе през 2014 г. (178.9% от БВП), в момента е 178.5% от БВП.

И въпреки огромните вливания през 2015 г., дългът продължава да расте – както в относително, така и в абсолютно отношение. Просто е поразсрочен малко повече.

След известно време Гърция ще се окаже отново пред финансов фалит. Само дето активите й вече са доста по-малко, тъй като голяма част от тях бяха разпродадени, но ползата от тези разпродажби се оказа точно никаква.
:too_happy-1067:

Quote (selected)
Гръцките граждани нямат вина за това, че гръцките правителства – преди това на "Сириза"! – са теглили външни заеми  в продължение на почти четвърт век, за да поддържат ИЗКУСТВЕНО висок стандарт на живот в страната.

Тези заеми са им били давани охотно от чуждестранни, но най–вече от европейски кредитори, за да не бъде управлявана Гърция от автентични "леви" партии /вкл. и от комунистическата/.

Но с идването на  власт на "Сириза" гръцките външни кредитори немедлено стегнаха примката и веднага си поискаха обратно заемите, ведно с лихвите. Впрочем май "Нова демокрация" е една от партиите, чиито правителства са вземали външни заеми!
:erotic3:

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #10 -: Юли 08, 2019, 10:38:05 »
Quote (selected)
Кириакос Мицотакис за договора със Северна Македония
05.07.2019

Неслучайно Кириакос Мицотакис избра да завърши кампанията си в Солун в Северна Гърция, региона Македония. Залогът е един - дали Гърция, "непослушното дете на Европа", ще поеме по нов политически път.

Кириакос Мицотакис, лидер на "Нова демокрация":

Ще го обсъдим след изборите. Тук е истинската Македония. Въпросът за името беше разрешен - споразумението стана реалност след по-широки дискусии с нашите партньори. Аз, обаче, никога не бих подписал подобно споразумение, което преотстъпва македонската идентичност и език. Обещавам да работя, за да поправя щетите от това споразумение.



Алексис Ципрас, премиер на Гърция, лидер на "Сириза":

Пълен обрат и победа на изборите в неделя е въпрос на съвест! Спомнете си какво преживяхте през 2014 г. и къде е Гърция сега - свободна от оковите на Международния валутен фонд и кредиторите. През 2015 г. поехме управлението с празна държавна хазна, а сега оставяме 35 млрд. евро - пари, които са саможертва на всички гърци.

http://news.bnt.bg/bg/a/ekskluzivno-pred-bnt-kiriakos-mitsotakis-za-dogovora-ss-severna-makedoniya
:m1302:
След изказването, осветено в червено, на мен изобщо не ми е ясно какво ни очаква.  :t1814:
Според мен  - нищо.  Нормална предизборна пропагандна риторика.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #11 -: Юли 08, 2019, 12:36:00 »
Quote (selected)
Кириакос Мицотакис за договора със Северна Македония

Кириакос Мицотакис, лидер на "Нова демокрация":

Тук е истинската Македония. Въпросът за името беше разрешен - споразумението стана реалност след по-широки дискусии с нашите партньори. Аз, обаче, никога не бих подписал подобно споразумение, което преотстъпва македонската идентичност и език. Обещавам да работя, за да поправя щетите от това споразумение.

http://news.bnt.bg/bg/a/ekskluzivno-pred-bnt-kiriakos-mitsotakis-za-dogovora-ss-severna-makedoniya

След изказването, осветено в червено, на мен изобщо не ми е ясно какво ни очаква. 
Според мен  - нищо.  Нормална предизборна пропагандна риторика.

Абе този път аз не съм сигурна. И дано да не съм права!  :m1708:
« Последна редакция: Юли 08, 2019, 12:41:12 от Джиджи »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #12 -: Юли 08, 2019, 15:50:59 »

Според мен  - нищо.  Нормална предизборна пропагандна риторика.
Quote (selected)

Абе този път аз не съм сигурна. И дано да не съм права!  :m1708:
За да поправиш щети първо трябва да докажеш щети. Да речем, вадиш скелета на Александър Македонски, той аки татюто на Хамлет ти нашепва с какво е ощетен, ти го разказваш на двама приятели и вече е въпрос те какво ще направят. Ако имат две капки мозък - ще те закарат в психиатрията и ще обвинят жегата. Ако ли не - ще е феерично по стъгди и паланки и пак ще му викаме древногръцка трагедия.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #13 -: Юли 08, 2019, 18:31:34 »
За да поправиш щети първо трябва да докажеш щети.

Ами те са доказани:

Първо, загубата на изборите от страна на Алексис Ципрас, който подписа Преспанското споразумение; и

Второ, "преотстъпването на македонската идентичност и език" въз основа на същото това споразумение, което новият премиер на Гърция се заканва да "оправи", тъй като го смята за щета:

Quote (selected)
Кириакос Мицотакис, лидер на "Нова демокрация":

Ще го обсъдим след изборите. Тук е истинската Македония. Въпросът за името беше разрешен - споразумението стана реалност след по-широки дискусии с нашите партньори. Аз, обаче, никога не бих подписал подобно споразумение, което преотстъпва македонската идентичност и език. Обещавам да работя, за да поправя щетите от това споразумение.

И може да се юрне да "поправя" тази щета /т.е. да разваля споразумението!/ още утре, щото е БЪРЗАК: Вчера го избраха, а днес вече се закле като премиерин.  :ive_got_it-1379:

Така че хич не е смешно!  :m1728:
« Последна редакция: Юли 08, 2019, 18:42:34 от Джиджи »

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #14 -: Юли 08, 2019, 20:48:42 »
Цитат на: Джиджи
щото е БЪРЗАК:
Вчера го избраха, а днес вече се закле като премиерин.  :ive_got_it-1379:
Ний пък имахме един, дето се закле, даже преди да е избран  :nuts:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23475
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #15 -: Юли 08, 2019, 20:52:18 »
Гърка и той политик от сой, не е случаен. Първенец мамин!
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #16 -: Юли 08, 2019, 21:18:37 »
Ципурко клекна на ЕС. И си плати.
Макетата са подробност.
То половината гръцко е окупилани български земи.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11069
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #17 -: Юли 08, 2019, 21:35:30 »
Първо - гърците не са ние, тва - ясно!
Второ - не прощават,  /писах ли вече че не са като нас???/, Ципрас ги излъга, че ще се опъва на банкстерите, но клекна. Ципрас ги излъга, за наименованието за Македония и те му отрязаха главата.
Трето, въпреки, че му отрязаха главата, пак го направиха втора политическа сила, щото не простиха на дълго лъгалата ги ПАСОК, заради либерастията и. Станишко - четеш ли? Писах ли, че гърците не са като нас вече? О, май да!
Четвърто - да! Джиджи е в правото си да се кефи и тържествува. Тамошният Радан - спИчелИ!
И аз бих се кефил, ако тукашният Радан спичели пред една мутра.
Уви, нито тукашният Радан е тамошният Мицотакис, нито си имат Станишев, нито пък ние - Ципрас, а най накрая - нямат си и не биха допуснали да си имат и мутра!
Боже, колко сме различни от гърците.
п.с. Все в тяхна полза!
Уви!
Споменах ли го вече?
 
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #18 -: Юли 08, 2019, 22:15:08 »
Да. Но ти продължавай да си го повтаряш. Добър е Господ, може да те просветли и защо.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #19 -: Юли 08, 2019, 23:26:14 »
Не, далеч не всичко е в тяхна полза.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11069
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #20 -: Юли 09, 2019, 08:03:45 »

Quote (selected)
Не, далеч не всичко е в тяхна полза.
Така си е! Нямат си мутра да ги оножда.
 :smokin:
Сега сериозно - за различността - образно го казвам.
При все някои от предимствата им, аз не бих искал да съм на тяхно място.
Но то аз не искам и да съм американец или германец.
Да речем.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #21 -: Юли 09, 2019, 09:12:37 »
Quote (selected)
Не, далеч не всичко е в тяхна полза.
Така си е! Нямат си мутра да ги оножда.

Верно.  :sad-3295:

Затуй пък ние си имаме и то каква – корпОлентна, международна и срвъх–потентна!!!

Може да им я пускаме от време на време при нужда. Нали сме бракя!
През оградата на границата!!!  :yes-1289:

« Последна редакция: Юли 09, 2019, 09:15:13 от Джиджи »

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #22 -: Юли 09, 2019, 10:20:10 »

Quote (selected)
Не, далеч не всичко е в тяхна полза.
Така си е! Нямат си мутра да ги оножда.
 :smokin:

Но си имаха Ципрас и Варуфакис да ги баламосват. Сега ще си имат Мицотакис.
Лошото за комшиите е, че времената на безконтролно харчене на заеми и еврофондове приключи. Кой намазал филията-намазал. Сега маслото е с пари.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11069
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #23 -: Юли 09, 2019, 10:32:06 »
Всъщност нито Ципрас, нито Варуфакис могат да се сравняват с нашичката си мутра. Първият имаше идея да се съпротивлява на банкстерите с аргумента  "на когото сте давали заеми - от него си ги искайте". Но не устиска и се огъна.И си го отнесе.
Другият, Варуфакис бе пожертван от Ципрас по преди това - началото на огъването на Ципрас. Малко каубой си бе Варуфакис, но им играеше сечено и затова го отстраниха най напред. Това бе добрата новина за банкстерите.
Лошата е, че все повече варуфаксчовци ще стават из Европата. С едно малко изключение - тук в мамковината.
Ние, излиза, че сме лесен материал и просто няма да допуснат да дойде някой /или някоЯ  :smokin: / дето да им образува нерви.
С матряла - лесно постижимо. За единствената опасност за тях, дето им се опъва - си има станишковци и фирмени лопати.
Веднага ги активират за вътрешни ежби и на ония, толко им е акъла - лапат голи бастуни.
За маслото и парите си прав! Само че, когато гърците мажеха масло без пари, ние стягахме колани. И си плащахме маслото двойно.
Сега - продължаваме и едното и другото.
Е кой е по напред с матряла?
« Последна редакция: Юли 09, 2019, 10:35:52 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #24 -: Юли 09, 2019, 10:49:14 »
Но си имаха Ципрас и Варуфакис да ги баламосват. Сега ще си имат Мицотакис.
  :way_to_go-1308:

Никога няма да забравя парламата на Ципрас с референдума "ΌΧΙ" на 05.07.2015 г. Който означаваше "НЕ" на предложенията на кредиторите за реформи в Гърция в замяна на финансова помощ. А народът се радваА и даже празнувА.  :b0706:

Quote (selected)
Лошото за комшиите е, че времената на безконтролно харчене на заеми и еврофондове приключи. Кой намазал филията-намазал. Сега маслото е с пари.
И с лихви!  :ive_got_it-1379:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #25 -: Юли 09, 2019, 10:57:05 »
За маслото и парите си прав! Само че, когато гърците мажеха масло без пари, ние стягахме колани. И си плащахме маслото двойно.
Сега - продължаваме и едното и другото.
Е кой е по напред с матряла?

Ако имаш предвид усещането "приятно вспомнить", значи бракята гърци.
Щото ние и такова си нямаме.  :crying-1315:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #26 -: Юли 09, 2019, 11:15:33 »
варуфакис беше ясно, че ще го разкарат, след като обвини ойропците в лъжа и ги застреля с твърдението, че е записал всичко от поверителните срещи и може да извади записите при нужда. онези побесняха.

после се опитаха и него да го монтират, някакъв германец си призна и се извини, че е монтирал видеото...

Неактивен Ганий

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 911
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #27 -: Юли 09, 2019, 11:29:47 »
"приятно вспомнить"
Мда……

Оня Референдум в Братска Гърция бе Чудовище № 1 повече от половин година, а в личностен план Чудовище № 1 бе Ципрас, а Чудовище № 2 - Варуфакис…

С тия Чудовища лягахме и ставахме...
Но им мина славата бърже-бърже...

Иначе ставаше дума за някакви смехотворни като размер лихви, несъщствени и пренебрежими като сума спрямо общия дълг на Братска Гърция, да не говорим за други бели и десни държави...

Така и не разбрах защо ги напънаха...

Що се отнася до тарикатлъка на Великия Братски Гръцки Народ - как няма да са тарикати, след като хилядолетия без прекъсване са били в условията на комунистически режим, комунистическа планова икономика и еднопартийна система, което е убило у тях частно-предприемаческия инстинкт...

------
Тогаз, спомням си, нееднократно подчертавах завистта на Путин, че за известно време бе детрониран като Чудовище № 1...

« Последна редакция: Юли 09, 2019, 11:35:27 от Ганий »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #28 -: Юли 09, 2019, 12:05:01 »
Така и не разбрах защо ги напънаха...
За да си платят задълженията!  :light_bulb-1377:

Независимо от това, КОЙ е теглил заемите ...

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #29 -: Юли 09, 2019, 12:07:55 »
Така и не разбрах защо ги напънаха...
За да си платят задълженията!

Ама и ти ли като манерката още чакаш грък да си плати за нещо ?!  :nuts:
Ще почакаш ... повечко  :bigok:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #30 -: Юли 09, 2019, 12:24:13 »
Ще си позволя да се самоцитирам - нещо, което написах на приятел тези дни по гръцките страсти.

Quote (selected)
Гръцката демокрация тиктака по-добре от нашата. Гърците си избират който и когато им трябва. Ципрас им раздаваше пенсии - ура за него. Мицотакис щял да намали данъците - да заповяда. Тяхното не се губи. Когато им е кеф, ляво. Когато им е кеф, дясно. И така си крачат напред, като в песничката - леви-десни, леви-десни, да вървим напред. В това е и разликата с България и българите - гъркът във всеки един момент е абсолютно наясно какъв е интересът му и кой може да го обслужи. Българската демокрация ще заработи тогава, когато, айде ако не всички, то поне повечето, българи осъзнаят интереса си. Дотогава не политиците на него, а той на политиците ще служи и обслугва.

Колкото до Варуфакис, там нещата са други. Янис бе и е прекалено елитарен за гръцката представа за ляво. Колкото и да е радикален, наш otvrat би го заклеймил като един либерал, а аз, по изключение, може и да се съглася с него. Янис си е един левичар от типа на левите демократи - оттам и достлука му с Барни Сандърс и проекта на Прогресивния интернационал.

Варуфакис не успя да спечели мандат в Европарламента. За мъъъничко ...

Но пък на парламентарните избори в Гърция МеРА25 -  Μέτωπο Ευρωπαϊκής Ρεαλιστικής Ανυπακοής - спечели, доколкото разбрах, 9 мандата.

Тандемът Ципрас - Варуфакис не сработи. Защото Варуфакис е доволно луд "стоун фейс" да блъфира силните на деня, но на Ципрас не му издържат нервите и проваля блъфа и покера. Кой прав, кой крив - историята да разсъди. Избирателят вече отсъди. Покерът не е типичен за психологията на гърка. Не е игра за гърци, прекалено експанзивни са, за да блъфират успешно.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #31 -: Юли 09, 2019, 12:24:46 »
Що се отнася до тарикатлъка на Великия Братски Гръцки Народ - как няма да са тарикати, след като хилядолетия без прекъсване са били в условията на комунистически режим, комунистическа планова икономика и еднопартийна система, което е убило у тях частно-предприемаческия инстинкт...

Тук малко си попресолил манджата – особено по отношение на частно-предприемаческия инстинкт, но въпреки това получаваш от мен  :way_to_go-1308:

Защото гръцките частници такава търговийка въртят по огромната си морска ивица под формата на ресторантчета, капанчета и так далее, че ум да ти зайде!  :bigok:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #32 -: Юли 09, 2019, 12:28:09 »
Така и не разбрах защо ги напънаха...
За да си платят задълженията!

Ама и ти ли като манерката още чакаш грък да си плати за нещо ?! 
Ще почакаш ... повечко

Абе аз хубу ще почакам, ама тех продължават да ги напъват ...  :erotic3:

И не знам – може отдавна да са свикнали и да им добре!  :0006:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #33 -: Юли 09, 2019, 12:33:58 »
Тандемът Ципрас - Варуфакис не сработи. Защото Варуфакис е доволно луд "стоун фейс" да блъфира силните на деня, но на Ципрас не му издържат нервите и проваля блъфа и покера. Кой прав, кой крив - историята да разсъди. Избирателят вече отсъди. Покерът не е типичен за психологията на гърка. Не е игра за гърци, прекалено експанзивни са, за да блъфират успешно.

да. издънката беше на ципрас. отнесе го варуфакис. иначе той /варуфакис/ добре беше подкарал шойблето :bigok:

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #34 -: Юли 09, 2019, 12:41:09 »
Quote (selected)
Защото гръцките частници такава търговийка въртят по огромната си морска ивица под формата на ресторантчета, капанчета и так далее, че ум да ти зайде! 

Това е ... малко смешно - като представа за връзката море-бизнес и море-търговия за велик корабен народ като гръцкия. Аз малко бих разширил рамката - така, че да вмести нещо като ЕЕЕ. Например.

И понеже си четовна и писмовна, ще си позволя да препоръчам малко просвета. Никога не е излишна.
https://www.ugs.gr/en/
https://project.blacksea.gr/
 8)

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #35 -: Юли 09, 2019, 12:44:01 »
ама тех продължават да ги напъват ...  :erotic3:
И не знам – може отдавна да са свикнали и да им добре!  :0006:
Ами добре им е, да. Щото накрая винаги се оказва, че те са отгоре.
Да му мислят тия, дето са им давали заемите  :bigok:

Както каза Фирмин, гърците винаги си знаят интереса. И нещо, което не писа - сплотени са.

П.П. Когато спират да са сплотени, си плащат жестоко. Династичните борби през 12-ти век и падането на Константинопол от латинските бандити. Пак династични войни през 14-ти век и свиването на Византия до Константинопол. Разколът след ВСВ и избиването на комунистите.
« Последна редакция: Юли 09, 2019, 12:48:47 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #36 -: Юли 09, 2019, 12:45:34 »
Quote (selected)
Абе аз хубу ще почакам, ама тех продължават да ги напъват ...  :erotic3:

И не знам – може отдавна да са свикнали и да им добре!  :0006:

Мило, ако гърците ги "напъват", както си илюстрирала, то под тебе веке ще да са строшили кревата. Ако не си усетила, то това е безспорна индиция за привикване.

 8)

Прочее, рекъл ви бях на Другото място, дорде ние сме живи, гърците никога няма да са тъй зле, колкото е нашето добре. Вервай ми!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #37 -: Юли 09, 2019, 12:51:57 »
Колкото до Варуфакис, там нещата са други. Янис бе и е прекалено елитарен за гръцката представа за ляво.

Нека за миг да оставим настрани лявото и дясното. Янис Варуфакис e a man of the world, което е доказал и продължава да доказва многократно след развода си с Алексис Ципрас.

Защото мен в момента ме интересува единствено новият премиер – Кириакос Мицотакис, за чиято "Нова демокрация" вече пълзят слухове, че е сред партиите, които в миналото са вземали големите външни заеми. Като например този:

Quote (selected)
Впрочем май "Нова демокрация" е една от партиите, чиито правителства са вземали външни заеми!

Вярно ли е това?  :t1814:

Защото ако е, нещата могат да тръгнат в различни посоки, но не и на добре ...

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #38 -: Юли 09, 2019, 12:59:32 »
Мицотакис е нещо на повърхността. Истинското могъщество е на организации като ЕЕЕ. А така също и на дълбоките, хилядолетни, връзки с това, което правят - което им е живот и бизнес от поколения. Сезонът е морски, филмчето - приятно, но и образователно. Приятно гледане!
https://www.youtube.com/watch?time_continue=73&v=PU54FwckxzM
 8)

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #39 -: Юли 09, 2019, 13:07:29 »
Прочее, рекъл ви бях на Другото място, дорде ние сме живи, гърците никога няма да са тъй зле, колкото е нашето добре. Вервай ми!

Вервам ти, щото го виждам и на двете места – и у нас, и у тех! И това не е въпрос само на усещане, както например корупцията у нас.  :D

А за "просветата" – благодарско, щото наистина не е никога излишна:

И понеже си четовна и писмовна, ще си позволя да препоръчам малко просвета. Никога не е излишна.
https://www.ugs.gr/en/
https://project.blacksea.gr/

А, ще си копна и филмчето по–горе, което оставям за малко по–нататък:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=73&v=PU54FwckxzM

:raise_the_roof-1045:
« Последна редакция: Юли 09, 2019, 13:14:24 от Джиджи »

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #40 -: Юли 10, 2019, 11:06:45 »
Волгин в infacto по темата. Леко повърхностно, но все пак ...

Quote (selected)
Провалът СИРИЗА
От Петър Волгин , публикувано на 08.07.2019

Преди пет години СИРИЗА олицетворяваше една голяма надежда. Не само на гърците, но и на милиони хора по целия свят. Това не бяха само хора с леви убеждения. Бяха всички онези, които не харесваха статуквото, които се бореха срещу либералния порядък и диктата на наднационалните институции. През 2015 г. ръководената от Алексис Ципрас партия спечели два парламентарни вота и един референдум, защото обеща две ключови неща: край на политиките на орязване и край на подчиненото положение спрямо кредиторите и брюкселските началници. Хората подкрепихa СИРИЗА, защото тя твърдеше, че не просто ще подобри материалното им благосъстояние, тежко пострадало в годините на дълбока икономическа криза, а и че ще възстанови националното достойнство, от което не беше останало нищо, след като и традиционните десни и традиционните леви сляпо изпълняваха нарежданията  на Тройката.

Няколко години по-късно можем да кажем, че СИРИЗА спечели по някои второстепенни въпроси, но се провали в главното. Да, има известно подобрение в икономическото състояние на гърците, макар че безработицата остава най-висока в рамките на ЕС и много младежи продължават да търсят спасение в чужбина. Но независимо от добрите икономически показатели, СИРИЗА се превърна в огромно разочарование за всички онези, които повярваха, че е възможна една друга, коренно различна от традиционната, политика. Ципрас, който докато беше в опозиция, толкова страстно громеше международните кредитори, само няколко месеца след идването си на власт, започна да изпълнява всичките им изисквания. А най-трагикомичното беше, че се поддаде на натиска им, веднага след като на свикания от него референдум мнозинството гърци му каза да не го прави.

Тогава пред Ципрас стоеше следната алтернатива - да мине в опозиция или да остане на власт, отказвайки се от всичко, което е обещавал преди. Лидерът на СИРИЗА избра втория вариант. И така се превърна в неразделна част от статуквото, срещу което толкова активно се бореше. Така всички разлики между него и традиционните политици изчезнаха. Алексис Ципрас стана същият послушко, като всички свои предшественици, които правеха точно това, което им заповядваха шефовете от Брюксел и Вашингтон. Най-яркото доказателство за това е подписването на Преспанския договор, според който Гърция признава името "Северна Македония" на своята съседка. Огромна бе съпротивата срещу този договор в Гърция. Но вече бившите управляващи от СИРИЗА го ратифицираха, защото така им наредиха началниците от чужбина. За началниците беше важно да бъдат премахнати всички пречки пред по-бързото приемане на Македония в НАТО. Ципрас просто услужливо изпълни още една поръчка. Вярно, малко преди изборите правителството му прие пакет от социални мерки, включително 13-а пенсия. Както се видя от изборните резултати обаче, тази предизборна милостиня не е имала особен ефект. След като цял мандат си изпълнявал нарежданията на чуждите началници, няма как изведнъж да станеш защитник на "унижените и оскърбените". Да, СИРИЗА днес е основната опозиционна сила в Гърция. Само че никой вече не я възприема като символ на промяната. Единственото, което символизират Ципрас и неговата партия, е пропиляната надежда за нещо различно.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #41 -: Юли 10, 2019, 12:12:01 »
Quote (selected)
Алексис Ципрас стана същият послушко като всички свои предшественици, които правеха точно това, което им заповядваха шефовете от Брюксел и Вашингтон. Най-яркото доказателство за това е подписването на Преспанския договор, според който Гърция признава името "Северна Македония" на своята съседка. Огромна бе съпротивата срещу този договор в Гърция. Но вече бившите управляващи от СИРИЗА го ратифицираха, защото така им наредиха началниците от чужбина. За началниците беше важно да бъдат премахнати всички пречки пред по-бързото приемане на Македония в НАТО. Ципрас просто услужливо изпълни още една поръчка.
:0006:

А сега чекаме да видимЕ какъв точно „послушко” ше се окаже и Мицотакис.

Щото от ситуацията, в която е заседнала Гърция отдавна, явно мърдане няма!!!  :nuts:
« Последна редакция: Юли 10, 2019, 15:38:32 от Джиджи »

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #42 -: Юли 10, 2019, 12:23:43 »
Има една малка подробност. По въпроса с БЮРМ (и не само) Ципко наистина игра по гайдата на вашингтонския обком, но срещу това получи от него доста добър кеш за Гърция. Нашите само слушкат.  А ако вземат нещо, само за тяхното жопче е, не за страната.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #43 -: Юли 10, 2019, 14:59:23 »
Нашите само слушкат.  А ако вземат нещо...

ще вземат. ефки. така че не само слушкат, но и плащат.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #44 -: Юли 10, 2019, 15:36:25 »
Нашите само слушкат.  А ако вземат нещо...

ще вземат. ефки. така че не само слушкат, но и плащат.
  :t2015: :giggle-3307:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #45 -: Юли 11, 2019, 10:42:55 »
Ново дваесе:

Quote (selected)
И Заев с нота срещу думи на Бойко Борисов
Причината е, че българският министър-председател го нарекъл "северномакедонски", а не македонски премиер

11 Юли 2019

Министър-председателят на Македония Зоран Заев отговори днес на журналистически въпрос, че ще има реакция към българския министър-председател Бойко Борисов за използването на определението "северномакедонски", защото в Конституцията на страната се променя само името на държавата - "Северна Македония".

https://www.segabg.com/hot/i-zaev-nota-sreshtu-dumi-na-boyko-borisov
:t1814:

Май Преспанското споразумение не е изпипано както трябва, но там трябва да се бръкне малко по–дълбоко ...

Защото това засяга и Гърция.
« Последна редакция: Юли 11, 2019, 10:46:31 от Джиджи »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23475
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #46 -: Юли 12, 2019, 19:14:32 »
Quote (selected)
Гърция обяви, че признава Хуан Гуайдо за президент на Венецуела

https://www.segabg.com/hot/gurciya-obyavi-che-priznava-huan-guaydo-za-prezident-na-venecuela

Тамошния умен и красив "Радан" нагази смело в чужди изпражнения, че местните са малко. :blurry_drunk-2127:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #47 -: Юли 12, 2019, 19:48:26 »
 :b0230:

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #48 -: Юли 12, 2019, 21:11:16 »
Цитат на: buratinob
Тамошния умен и красив "Радан"
Ти гледай в Малобритания какви красивоумия се очертават  :bigok:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Янис Варуфакис, бивш финансов министър на Гърция
« Отговор #49 -: Януари 09, 2020, 01:46:22 »
Интервю с Янис Варуфакис, бивш финансов министър на Гърция
https://www.investor.bg/ad-hoc/502/a/gyrciia-triabva-da-se-izmykne-ot-dylgovata-spirala-296327/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."


Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23475
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #51 -: Февруари 16, 2024, 07:59:05 »
Quote (selected)
Гърция стана първата православна страна, одобрила еднополовия брак
https://glasove.com/novini/gartsiya-stana-parvata-pravoslavna-strana-odobrila-ednopoloviya-brak
Спартанската кръв вода не става.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8588
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Гърция
« Отговор #52 -: Февруари 16, 2024, 09:54:54 »
Днешна Гърция няма нищо общо с древна Гърция освен азбуката. Древните гърци са били претопени още в древния Рим.

С патриарх като "константинополския" Вартоломей Гърция е православна страна само формално. Иначе си е югоЗападна.

Таласокрация!
« Последна редакция: Февруари 16, 2024, 11:24:01 от lucho »

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #53 -: Февруари 16, 2024, 11:13:08 »
Quote (selected)
Гърция стана първата православна страна, одобрила еднополовия брак
https://glasove.com/novini/gartsiya-stana-parvata-pravoslavna-strana-odobrila-ednopoloviya-brak
Спартанската кръв вода не става.
Така де. Те си имат традиции. Сега остава и педофилията отново да узаконят, пардонь, либофта между младеж и учителя му. Прочее, замислите се защо 90% от извращенията, особено завършващите на -филия и -фагия (като некрофилия и копрофагия) носят гръцки имена. Кънтри ъф ориджин, дет се вика.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #54 -: Февруари 16, 2024, 12:19:28 »
Прочее, замислите се защо 90% от извращенията, особено завършващите на -филия и -фагия (като некрофилия и копрофагия) носят гръцки имена.
По-добре замисли се ти защо. (Подсказка – няма нищо общо с произхода на извращенията и се отнася също за много други думи.)
Защо „философия“, „математика“, „политика“ и кои ли не още са все гръцки думи?
А защо ли например „молив“ и „тетрадка“ са гръцки думи, и други вместо тях ние нямаме?

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2196
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #55 -: Февруари 16, 2024, 12:55:21 »
Те си имат традиции. Сега остава и педофилията отново да узаконят
Традиции че имат - имат, митологично закрепени (от самия Зевс с открадването на Ганимед).
Но не и законово. Философът, дето изпива чашата с бучиниша, е осъден на смърт и за развращаване на юношите, като развращаването не е включвало само философските му идеи.  ;)

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #56 -: Февруари 16, 2024, 13:01:40 »
няма нищо общо с произхода на извращенията и се отнася също за много други думи

Първите учебници по медицина са били на гръцки и латински. Даже са преподавали на гръцки. И така се е наложил заедно с латинския като университетски и научен език.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #57 -: Февруари 16, 2024, 13:39:34 »
Първите учебници по медицина са били на гръцки и латински.
Не само по медицина и не само учебниците. Цялата книжнина, цялата култура в писмен вид на континента и малко отвъд е била на тези езици.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #58 -: Февруари 16, 2024, 13:47:14 »
Не само по медицина и не само учебниците. Цялата книжнина, цялата култура в писмен вид на континента и малко отвъд е била на тези езици.

Естествено. Само уточних, защото явно този елементарен факт не се знае. Между другото, докато Европа е тънела в гюбре, арабската наука се е развивала и доста от трактатите са били писани на гречки. Те така и пристигат в Европа.

Неактивен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 694
    • Профил
Re: Гърция
« Отговор #59 -: Февруари 16, 2024, 15:32:24 »
Така де. Те си имат традиции. Сега остава и педофилията отново да узаконят, пардонь, либофта между младеж и учителя му.

Погледни отговора на Zeitgeist по-долу. В английския има глагол socratise (ам. socratize) -- да те таковат отзад докато ти преподават.