Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 17:47:28

Автор Тема: Варна, миналия век …  (Прочетена 2666 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Варна, миналия век …
« -: Януари 11, 2024, 16:14:04 »
И у нас се е възприело немското произношение на малкото име на г-жа Вагенкнехт. Сахра е по-красиво и екзотично, но тя е германска гражданка и е правилно да е Сара, ссмм.
https://kritichno.bg/politika/sara-vagenknhet-uchredi-nova-narodna-partiya-v-germaniya/
-----
Аз френски учих малко - в частна детска градина и години по-късно майка ми, Бог да я прости реши, че трябва да вземам частни уроци по френски. Спаси ме баща ми. Той беше и този родител, който настоя да уча немски в училище. Прав беше. Френският е много по-красив за слушане, но немският се оказа много по-полезен за мен в моята професия.
« Последна редакция: Януари 13, 2024, 19:30:01 от AR-15 »
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Re: германия
« Отговор #1 -: Януари 11, 2024, 21:17:14 »
Аз френски учих малко - в частна детска градина и години по-късно майка ми, Бог да я прости реши, че трябва да вземам частни уроци по френски.

Частна детска градина в 60-те години на миналия век в България?!

Единственото френско говорящо по онова време бяха езиковите гимназии и алианса. И съответните паралелки в гимназиите.
the lamers club honourable member …

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: Re: германия
« Отговор #2 -: Януари 11, 2024, 21:23:10 »
Аз френски учих малко - в частна детска градина и години по-късно майка ми, Бог да я прости реши, че трябва да вземам частни уроци по френски.

Частна детска градина в 60-те години на миналия век в България?!

Единственото френско говорящо по онова време бяха езиковите гимназии и алианса. И съответните паралелки в гимназиите.
О, да. Под крилото на една квартална ОФ организация в Гръцката махала на Варна, срещу символична такса и в помещение, снабдено с тоалетна и течаща вода. една седмица 8.00-12.00, една 13.00-17.00. Учителката ни, ''оригинална'' французойка, омъжена за варненски моряк. Всички бяхме деца от няколко съседни улици, с малка разлика във възрастта. Явно сред нас е бил нечий внук/внучка/ на много отговорен другар. Изнасяхме ''представления'' , имахме тържества за Дядо Мраз с подаръци купени от родителите ни...Имам снимки и спомени. 
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: Re: германия
« Отговор #3 -: Януари 11, 2024, 21:24:55 »
...май е по-правилно да се каже френска забавачка, както и я наричаха родителите ни. Сюр льо пон д'Авиньон и Фрер Жак ги знам от тогава.  :)))
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: Re: германия
« Отговор #4 -: Януари 12, 2024, 11:16:34 »
...май е по-правилно да се каже френска забавачка, както и я наричаха родителите ни. Сюр льо пон д'Авиньон и Фрер Жак ги знам от тогава.  :)))

абсолютно не мога да си представя къде може да е била тая забавачница. някъде по братя миладинови?
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: Re: германия
« Отговор #5 -: Януари 12, 2024, 11:39:56 »
...май е по-правилно да се каже френска забавачка, както и я наричаха родителите ни. Сюр льо пон д'Авиньон и Фрер Жак ги знам от тогава.  :)))
абсолютно не мога да си представя къде може да е била тая забавачница. някъде по братя миладинови?

 Долния край на ул''Хр. Кабакчиев'', сега ул. ''Княз Батемберг''. Близо до оня вход на Морската, който води директно до Аквариума. Малка, стара кооперация, едно от децата живееше там. Откъм фасадата се влизаше в клуб на ОФ, отзад имаше голямо, светло помещение с детски столчета и друго, подходящо за целта обзавеждане. ''Бр, Миладинови'' е далеч от там.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: Re: германия
« Отговор #6 -: Януари 12, 2024, 11:54:17 »
...май е по-правилно да се каже френска забавачка, както и я наричаха родителите ни. Сюр льо пон д'Авиньон и Фрер Жак ги знам от тогава.  :)))
абсолютно не мога да си представя къде може да е била тая забавачница. някъде по братя миладинови?

 Долния край на ул''Хр. Кабакчиев'', сега ул. ''Княз Батемберг''. Близо до оня вход на Морската, който води директно до Аквариума. Малка, стара кооперация, едно от децата живееше там. Откъм фасадата се влизаше в клуб на ОФ, отзад имаше голямо, светло помещение с детски столчета и друго, подходящо за целта обзавеждане. ''Бр, Миладинови'' е далеч от там.

ааа ти в долния край, малко съм обикалял там.
някъде по кабакчиев около тича живееше първа братовчедка на майка ми - почти на моя възраст - та доста сме скитали между различните къщи.

в първия момент не съобразих за кой вход към аквариума говориш, защото в спомените ми северното спускане към аквариума от чешмичките с миризливата вода беше за мен най-лесното стигане до рибите. шишкова? нещо такова ми се върти из съзнанието

все пак е било времето в което помнех улици и кръстовища, и трябваше, макар и по детски,  периодично да превключвам топографията на три града...
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: Re: германия
« Отговор #7 -: Януари 12, 2024, 12:12:41 »
Шишковата градинка идва доста нагоре. Чешмичката с вонящата на сяра вода е точно под аквариума. Спирам с градската ''география'', че ще ни емнат модераторите за спам.  ;)
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: Re: германия
« Отговор #8 -: Януари 12, 2024, 13:36:15 »
Шишковата градинка идва доста нагоре. Чешмичката с вонящата на сяра вода е точно под аквариума. Спирам с градската ''география'', че ще ни емнат модераторите за спам.  ;)

абсолютно, особено в темата за германия.

иначе пак повтарям, с имената бях зле - все пак комуникация на деца на 7 до 15 години - през годините - но особено интересните сгради мога да нарисувам, запечатали са се в паметта ми.

но, примерно, като се опитах пеша да заведа децата от дядо ми до термите осъзнах, едно че не помня колкото си въобразявам, второ, че варна се е променила изумително много, и не към добро. [беше 2000та...]
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: Re: германия
« Отговор #9 -: Януари 12, 2024, 13:51:49 »
Гръцката махала е най-старата част на града, изникнала е буквално върху останките на стария Одесос, построен отчасти върху още по-старо селище...Където и да копнеш там излизат основите на най-често римски, частни и обществени сгради, улици...Крепостната стена се вижда в Дупката. Кошмар за шофьори и пешеходци, стари, красиви но занемарени до самосрутване сгради, чиито собственици или са неоткриваеми, или не могат да се разберат за поддръжката...''Новите'' варненци строят с много пари и при очеизвадна липса на вкус...Абе, не знам какво си видял през 2000, но към днешна дата доста неща са се променили къде за добро, къде, не. Долу горе баланс.
----
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: Re: германия
« Отговор #10 -: Януари 12, 2024, 14:04:27 »
Гръцката махала е най-старата част на града, изникнала е буквално върху останките на стария Одесос, построен отчасти върху още по-старо селище...Където и да копнеш там излизат основите на най-често римски, частни и обществени сгради, улици...Крепостната стена се вижда в Дупката. Кошмар за шофьори и пешеходци, стари, красиви но занемарени до самосрутване сгради, чиито собственици или са неоткриваеми, или не могат да се разберат за поддръжката...''Новите'' варненци строят с много пари и при очеизвадна липса на вкус...Абе, не знам какво си видял през 2000, но към днешна дата доста неща са се променили къде за добро, къде, не. Долу горе баланс.
----

не знам, потреса беше пълен, тротоарите изядени и дърветата изглеждаха навлезли в улиците, половината дървета изсечени, градинки превърнали се в сгради тип министерства.... гнус.

за морската да не говорим, пеша ходех навремето от дядо до офицерския и рибарския на плаж, а сега едни кооперации настроени в парка, едни огради, едни чудесии....

а от вилата сега не можеш да стигнеш морето, едни бариери, едни огради.... а в кадастъра пише улица, мани мани

и наистина си права, икона офтопик и бектутопик си трябва....
а този ни разговор е за другаде
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #11 -: Януари 12, 2024, 14:24:30 »
Аз френски учих малко - в частна детска градина и години по-късно майка ми, Бог да я прости реши, че трябва да вземам частни уроци по френски. Спаси ме баща ми. Той беше и този родител, който настоя да уча немски в училище. Прав беше. Френският е много по-красив за слушане, но немският се оказа много по-полезен за мен в моята професия.


силно се надявам да няма обидени от разцепването на темата и създаването на @subj
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #12 -: Януари 12, 2024, 14:31:59 »
Обидени няма.  :))) Поувлякохме се там, където не трябва.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #13 -: Януари 12, 2024, 15:46:22 »
Варна, хубава Варна...
Като дете ходихме на почивка във Варна. Настаняването беше в частни къщи с външна тоалетна най-често, обядът и вечерята в закусвалня Чаталджа. Помня външната ноалетна, щото по циментовата пътека пълзяха костенурки, а стаята ни беше шестоъгълна.
Сутрин към плажа татко купуваше закуски от едно място преди морската градина.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #14 -: Януари 12, 2024, 16:00:45 »
Варна, хубава Варна...
Като дете ходихме на почивка във Варна. Настаняването беше в частни къщи с външна тоалетна най-често, обядът и вечерята в закусвалня Чаталджа. Помня външната ноалетна, щото по циментовата пътека пълзяха костенурки, а стаята ни беше шестоъгълна.
Сутрин към плажа татко купуваше закуски от едно място преди морската градина.
Сигурно сте били някъде във вилната зона, или в кв. Винца, Галата...Имаше няколко квартирни бюра в града за настаняване на български туристи, дошли самостоятелно, без карта за почивна станция. Щом е имало костенурки. Вилната зона беше по-добрия вариант за отдих. Близо до града, но все пак сред природа. А и външните тоалетни предполагат крайградски / тогава/ имот. Днес тези райони са част от града, някои доста гъсто населени със скъпи жилища. Виница май все още няма на 100% канализация. Там дори многофамилни сгради бяха на септични ями.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #15 -: Януари 12, 2024, 16:30:33 »
Варна, хубава Варна...
Като дете ходихме на почивка във Варна. Настаняването беше в частни къщи с външна тоалетна най-често, обядът и вечерята в закусвалня Чаталджа. Помня външната ноалетна, щото по циментовата пътека пълзяха костенурки, а стаята ни беше шестоъгълна.
Сутрин към плажа татко купуваше закуски от едно място преди морската градина.

любимата ми кифладжийница беше до  предпоследната спирка на деветката в посока центъра [след кръстовището на винса, морската градина, и карето на кооперацията на вуйчо....]
ed. на гугъл ърт гледам дюнерджийница на нейното място...

излюпвах се, слизах дотам, взимах кифли или милинки и забивах в морската покрай плочата на ленин... или беше паметник?

а като четириного се въртях на самолетите, виенското и другите въртележки, като чат-пат ако работеше майката на съученичка на майка ми и нямаше тарапана - ме пускаше гратис.... десет стинки едно въртене, ескимото дваесе,а отпуснатия ми бюджет като за 6-7-8 годишен - половин лев.... единствено изискване да не ходя до лодките и водната въртележка, което бе в сила докато навършех 10....
« Последна редакция: Януари 12, 2024, 16:42:47 от cekyko »
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #16 -: Януари 12, 2024, 16:43:09 »
Бъркаш само за деветката. Последната спирка беше в началото на ''Златни пясъци'' през зимата тогава. През летните месеци минаваше по горния път, без да навлиза в същинската част на курорта и стигаше до края му - къмпинг ''Панорама'', грозничко място с дървени съвсем простички бунгала.  А оная фурна за закуски на кръстовището под ВИНС беше много популярно място - сутрин опашки за милинки и банички, след обяд за кифли всякакви, с мармалад, с локум, козуначени, сиренки...
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #17 -: Януари 12, 2024, 16:44:58 »
Не е Виница, не беше далеч от Чаталджа и от езерото с водните колела. На слизане бяхме някъде след бани ли бяха и после на един плаж с полуостров, който закриваше отляво, а отдясно се виждаше целият плаж.
Там беше пълно с градски къщи и улици и почивките бяха с карти.
Не знам имало ли е паметник та Ленин, помня, че пространството пред закуските беше огромно, пресичаш булеварда и влизаш в морската градина. Не беше далеч от водните колела. Закуските топли топли.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #18 -: Януари 12, 2024, 16:49:51 »
Май сте били някъде в района на Червения площад, около бул. ''Чаталджа''. Не познавам добре тази част на Варна, само гадая. Най-добрите козунаци и козуначени рула с мармалад правеха целогодишно в пекарната на ул. ''Баба Тонка'' над Централния /Колхозния/ пазар. А пекарни за закуски имаше из целия град.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #19 -: Януари 12, 2024, 16:56:35 »
Не е Виница, не беше далеч от Чаталджа и от езерото с водните колела. На слизане бяхме някъде след бани ли бяха и после на един плаж с полуостров, който закриваше отляво, а отдясно се виждаше целият плаж.
Там беше пълно с градски къщи и улици и почивките бяха с карти.
Не знам имало ли е паметник та Ленин, помня, че пространството пред закуските беше огромно, пресичаш булеварда и влизаш в морската градина. Не беше далеч от водните колела. Закуските топли топли.

тази пекарната бе от северната страна на булеварда точно срещу средата черевия площад.
нямаше напитки и затова слизах надолу до оная, за която писах вече...

ед. гледам някаква голяма сграда на мястото на двете малки от спомените ми... май “бургер бръдърс“ са на мястото на тая фурна....

много бе добра, но за напитки трябваше да се връщам и да подмина булеварда, младежкия дом, млад-техника, лятното кино и на стеснението на тротоара след изложбените зали да си взема ментов сироп за 5ст или газирана вода за 2...

така и не се прежалих да си взема фруктов сладолед... :)
« Последна редакция: Януари 12, 2024, 17:01:38 от cekyko »
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #20 -: Януари 12, 2024, 17:02:40 »
така и не се прежалих да си взема фруктов сладолед... :)
Нищо не си загубил, беше си замразен нектар, общо взето. Виж млечния /между две квадратни вафлени кори/и сметановия, във вафлени фунийки си бяха пръстите да си оближеш. Който иска за вкъщи си ходеше със своя съдина. Леля с бяла престилка и касинка първо претегля съдината, да знае колко да извади от грамажа за нетото. Аз ходех до Шишковата градинка с една жълта пластмасова купа. А това, че малко дете се мота с хранителен продукт в открит, нестерилен съд не хвърляше никого в ужас, ти да видиш. Днес сигурно някоя бдителна дама щеше да стовари социалните на главите на родителите ми.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #21 -: Януари 12, 2024, 17:09:22 »
https://novavarna.net/2024/01/12/%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b4%d1%81%d1%82%d0%be%d0%b8-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b0-%d0%b8%d0%bd%d1%82%d0%b5%d0%b3%d1%80%d0%b0%d1%86%d0%b8%d1%8f-%d0%bd%d0%b0-%d0%b6%d0%b8%d1%82%d0%b5%d0%bb%d0%b8%d1%82%d0%b5/Нещо и от новия век, преди да пожелая приятна вечер.
Щом и немците ще помагат на варненци да интегрират съгражданите си от Максуда, сичко е шес. Бежанци ли, ни мой ни уплаши  :0005:
----
Бъдете здрави и стойте на топло.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #22 -: Януари 12, 2024, 17:15:25 »
така и не се прежалих да си взема фруктов сладолед... :)
Нищо не си загубил, беше си замразен нектар, общо взето....


точно, болеше ме сърцето да си взема замразен плодов сок за 18, като си взимах за 20ст невероятен сметанов сладолед от сергия срещу църквата св никола на бул ленин....

няякъде там намерих на улицата 10 стотинки 1974 с новия герб - по мои спомени е било 1973та - и окончателно  станах нумизмат - след сума ти спорове че герба на монетата е нещо по-така....
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: варна, миналия век
« Отговор #23 -: Януари 12, 2024, 17:35:27 »
Защо тази тема е в раздела "По света"? Варна в България ли е или в чужбина?

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #24 -: Януари 12, 2024, 17:41:39 »
Защо тази тема е в раздела "По света"? Варна в България ли е или в чужбина?

щото просто я разцепих от “германия“, трябва да огледам какви средства за миграция има...
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен паралелепипед

  • Administrator
  • *****
  • Коментари: 383
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #25 -: Януари 12, 2024, 17:50:01 »
Защо тази тема е в раздела "По света"? Варна в България ли е или в чужбина?

щото просто я разцепих от “германия“, трябва да огледам какви средства за миграция има...

тук и е мястото, май....

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23772
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #26 -: Януари 12, 2024, 17:52:44 »
Да бе!
"Курица – не птица, Варна – не заграница"
Или е заграница?
П.П. Имаше и едно друго:
"Космосът е в нас и ние сме в Космоса"
Космос, свят - въпрос на възприятие.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #27 -: Януари 12, 2024, 17:58:47 »
Бъркаш само за деветката. Последната спирка беше в началото на ''Златни пясъци'' през зимата тогава. През летните месеци минаваше по горния път, без да навлиза в същинската част на курорта и стигаше до края му - къмпинг ''Панорама'', грозничко място с дървени съвсем простички бунгала.  А оная фурна за закуски на кръстовището под ВИНС беше много популярно място - сутрин опашки за милинки и банички, след обяд за кифли всякакви, с мармалад, с локум, козуначени, сиренки...

ммммм точно имах пред вид предпоследната като идваш от златните към варна.
на нея слизахме, на връщане от плаж писател/хоризонт/журнналист на прибиране към дядо.

ед. щото станцията на работата на баща ми бе над писател, а на мама над журналист, и аз жевеех при дядо поне 3-4 седмици преди и седмица-две след смяната...

а за първи път сам със самолет за 2лв и 20 ст летях 5 годишен софия-варна.....

точно за тая фурна пред икономическия говоря...
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #28 -: Януари 12, 2024, 18:05:10 »
Да бе!
"Курица – не птица, Варна – не заграница"
...

чувал съм го за българия, не за варна. на живо. от туземци. в москва.
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23772
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #29 -: Януари 12, 2024, 18:07:11 »
Кат каза самолет и си спомних какво са ми разказвали - аз нямам спомен.
Малък съм бил, пипнал съм Коклюш/ Магарешка кашлица. Имало поверие че се лекува ако летиш със самолет и мен и мама ни качили от Бургас за Варна. :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #30 -: Януари 12, 2024, 18:17:41 »
Вярно , фруктовият сладолед не беше сладолед, на пък беше жесток сладолед!
В Русе продаваха кайсиев и сливов. Който не е е опитвал , наистина може да  съжалява ...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #31 -: Януари 12, 2024, 22:34:50 »
Аз пък лелея още за сиропчетата, де ги продаваха. Такива с много видове отпред, бъркаше човекът с една дълга лъжица и после газирана вода от чешма. Е такава вкуснотия повече няма.
И в морската вечер продаваха едни много едри печени фъстъци в едно дълго и тясно целофанено пликче.
А не помня по тоя плаж ли ходеше един с огромна сламена шапка и викаше, "Кой ме вика, кой ми чука, фото Мексико е тука."
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #32 -: Януари 13, 2024, 11:39:00 »
А не помня по тоя плаж ли ходеше един с огромна сламена шапка и викаше, "Кой ме вика, кой ми чука, фото Мексико е тука."
Абсолютно! Имам снимка с ''мексиканска'' шапка на ''тоя'' плаж. Трябва да съм била на 7-8 максимум.
 :ok: А сиропите бяха ммм...фъстъците също.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #33 -: Януари 13, 2024, 11:40:38 »
...чичото носеше 2-3 сомбрера едно върху друго на главата си. Ако някой пожелае снимка на цялото семейство да няма ощетени поради липса на шапка.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #34 -: Януари 13, 2024, 12:18:57 »
Аз пък си спомням курсантските години. Бяха ни разрешили да посещаваме три ресторанта - "Байкал", "България" и още един. Обикновено най-често през градските отпуски вечеряхме в р-т "Байкал", тъй като той беше на булеварда към Морската градина и най близо до Морското училище. През градската отпуска всяка минута трябваше да се оползотворява и то така, че да се прибереме в последния без нарушение момент. И в този доста престижен ресторант порция кебапчета с гарнитура + една бира + стотинки за бакшиш струваше 1 лев*.
_________________________
*Вярно, тогава заплатите бяха 80-90 лева, но както и да го смятате не можете да докарате със сегашната си заплата да отидете 80-90 пъти на приличен ресторант за един месец.
« Последна редакция: Януари 13, 2024, 12:38:23 от Zmeja »

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #35 -: Януари 13, 2024, 13:46:56 »
По мое време /момичетата, чакащи гаджетата ни курсанти да излязат в градски отпуск/ това беше ''Акациите'' до оградата на Морското. Ако ''твоят човек'' няма отпуск, обаче дневалните на входа са ''хора'', можеше да се измъкне за малко до въпросния ресторант. Там персоналът не възразяваше да се почака и на едно кафе.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #36 -: Януари 13, 2024, 13:51:28 »
А аз, с благодарност към създалият темата секуко, ще се радвам да има тук и разкази всякакви за детство и младост и от други части на татковината. Особено ще се приветстват такива за бели, золуми, щуротии и подобни забави, дори и ако са приключили с по-енергично изтупване на прах от нечии дрешки.  ;)
-----
Надявам се, че модераторите няма да възразят.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #37 -: Януари 13, 2024, 13:53:02 »
р-т "Байкал"
''България'' беше на ''Ленин'', на 5 минути пеша от нас. Но къде беше ''Байкал'', ей богу, не помня.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #38 -: Януари 13, 2024, 14:01:59 »
Аз пък лелея още за сиропчетата, де ги продаваха. Такива с много видове отпред, бъркаше човекът с една дълга лъжица и после газирана вода от чешма. Е такава вкуснотия повече няма.
Лимонада, мента, малина и смес. С различна цена - между 2 и 7 стотинки. Чашите ги миеха, като за секунди ги притискаха обърнати към някакво устройство и те отвътре се обливаха с вода. И никой с нищо не се заразяваше. В Бургас на "Александровска" до тогавашната "партийна" книжарница беше будката. В Бургас с продажбата на тези питиета и на ядки, с поправка на обувки и часовници, с правене на шапки и бижута се занимаваха арменци - бай Торос, Шакето... Предполагам, че и във Варна не е било по-различно.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #39 -: Януари 13, 2024, 14:06:57 »
Единичен сироп - 3 стотинки, двоен - 5. Можеше да отидеш със своя бутилка и да купиш сироп за вкъщи. Любима комбинация шоколад с малина.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #40 -: Януари 13, 2024, 14:19:57 »
Много повече бяха сиропчетата и можеше и смес. Последно съм ги виждала в Созопол някъде 80-те години. На връщане от плажа задължително минавахме при сиропите, аз си взимах един единичен и веднага се нареждах обратно на опашката, докато го изпия, ми идваше наново редът и тогава си взимах двоен.
След 10-и съм ходила веднъж във Варна и повече няма да стъпя, искам да си запазя спомените от онова време.
Абе, къде беше тая баня с минерална вода, искам да намеря плажа, де ходехме, и помня, че беше малко след сграда на плажа, а тогава нямаше сгради като сега нацвъкани?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #41 -: Януари 13, 2024, 14:39:56 »
Абе, къде беше тая баня с минерална вода, искам да намеря плажа, де ходехме, и помня, че беше малко след сграда на плажа, а тогава нямаше сгради като сега нацвъкани?
Ходили сте най-вероятно на северния плаж, тъй като на централния беше сградата на калните бани и откъм алеята се виждаше задната стена на кабинките за преобличане на евиния плаж. Другите сгради бяха ресторант ''Терасата'' и Млечния бар.
-----
Банята известна като Гъбата, построена на мястото на старата ''гръцка'' баня вече не съществува. Главният вход беше откъм ул. ''Стефан Караджа'' Сега строят някаква жилищна сграда там. Имаше и ''турска'' баня. На бившата улица ''Аврам Гачев'', сега ''Цар Симеон'', която води към гарата. Из другите части на града е имало по-малки квартални бани, за тях не знам нищо.
Не съм стъпвала от години в старата си махала. Не ми се и ходи.

Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #42 -: Януари 13, 2024, 14:47:14 »
Кайли, разпознаваш ли си плажа?

Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #43 -: Януари 13, 2024, 15:46:34 »
Ако някой се чуди как с 1 лв. човек навремето можеше да си позволи да влезе в ресторант във Варна и да се нахрани и изпие една бира да погледне тук:
https://www.nsi.bg/statlib/bg/getfile.php?iid=DO-010002657&doid=519&page=00331

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #44 -: Януари 13, 2024, 16:34:38 »
Кайли, разпознаваш ли си плажа?


Напълно е възможно да е това най-близкото на снимката. Ако от другата му страна, която не се вижда, има едно полуостровче с камъни. А най-близката сграда каква е? Тоя плаж най-близкият как се казва?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #45 -: Януари 13, 2024, 16:59:29 »
Северния, или офицерския плаж. Полуостровчето с камъни, вероятно е буна от тетраподи. Тази част на варненския плаж е далече от моята махала, почти не съм стъпвала там. А и долу горе над нея се пада Шокъровия канал, който в последните години силно замърсяваше водата там, поради незаконни зауствания на отпадни води и къпането беше къде явно забранено, къде непрепоръчително. Правиха нещо, май сега е доста по-чисто. На алеята срещу входа за самия плаж имаше малко заведение с маси навън. Ходила съм като дете с нашите. Не помня как се казваше.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #46 -: Януари 13, 2024, 17:03:47 »
Във ФБ има група за стара Варна със снимки и спомени.
Приятна вечер  :)))
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #47 -: Януари 13, 2024, 17:54:37 »
Кайли, разпознаваш ли си плажа?

На преден план като че ли е Северният плаж, след това централния. Не виждам руджбана (може да е на снимката, но е малко разрешението). Стотици пъти трябва да съм се спускал с дървените колички и съм скачал от мостовете. До 3-ти клас живеехме в центъра и ходихме главно на Централния или Южния плаж. След това се преместихме в "Чайка" и по-често ходих по малките плажове под сегажния Делфинариум та до Почивка, Студентска и нататък. Под спирка Студентска беше летния лагер на съветското посолство, децата им често бяха по тези плажове също.

Години след това построиха буните и плажовете се промениха. Скоро гледах един филм "Hunter-Killer" (добро филмче, препоръчвам го, има прилика с "The Sum of All Fears"), повечето морски снимки са правени по варненските плажове с буните.

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #48 -: Януари 13, 2024, 18:01:55 »
Аз пък си спомням курсантските години. Бяха ни разрешили да посещаваме три ресторанта - "Байкал", "България" и още един. Обикновено най-често през градските отпуски вечеряхме в р-т "Байкал", тъй като той беше на булеварда към Морската градина и най близо до Морското училище. През градската отпуска всяка минута трябваше да се оползотворява и то така, че да се прибереме в последния без нарушение момент. И в този доста престижен ресторант порция кебапчета с гарнитура + една бира + стотинки за бакшиш струваше 1 лев*.

Баща ми също е завършил Морското училище, и ми е разправял подобни истории. Няколко съученици също го завършиха, на един добър приятел баща му стана началник на Морското.

Гледам сега началникът е адмирал на флота, егати и подигравката. Даже руснаците с техните огромни флотове нямат адмирал на флота, и са имали само трима откакто е въведено званието (повече от 80 години)

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: варна, миналия век
« Отговор #49 -: Януари 13, 2024, 19:07:21 »
р-т "Байкал"
''България'' беше на ''Ленин'', на 5 минути пеша от нас. Но къде беше ''Байкал'', ей богу, не помня.
Когато от главната варненска улица се спускаш към централния вход на Морската градина в дясната страна има един ресторант. Преди 9 септември 1044 г. се е казвал "Европа". През соца, до незнам кога, се казваше "Байкал", после е прекръстен на "Одеса", а сега май отново е "Европа". "Времената се менят и ние се меним заедно с тях." (Заедно с кръчмите и ресторантите!)

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #50 -: Януари 13, 2024, 20:19:10 »
Дай линк на групата за снимки на Варна да погледам. И не разбрах е това здание, първото, закръгленото, какво е всъщност, де е точно до плажа? Имам спомен, че от едната страна се влизаше от асфалт, а от другата се излизаше директно на плажа.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #51 -: Януари 13, 2024, 20:41:29 »
https://www.facebook.com/groups/stara.varna.bg/
А първото, кръглото за което питаш до колкото мога да различа е или старата пързалка известна на варненци като ручбана / от немски Rutschbahn/, или новата, известна като ролбата. Първата беше на централния плаж. Бях малка и не ме пускаха там, така, че не съм се пускала по нея. Ролбата е в долния край на южния плаж. Сега е цял комплекс с префърцунено име.
Има снимки на стара Варна колкото искаш, питай Гугъл и гледай.

Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #52 -: Януари 13, 2024, 20:48:39 »
Когато от главната варненска улица се спускаш към централния вход на Морската градина в дясната страна има един ресторант. Преди 9 септември 1044 г. се е казвал "Европа". През соца, до незнам кога, се казваше "Байкал", после е прекръстен на "Одеса", а сега май отново е "Европа". "Времената се менят и ние се меним заедно с тях." (Заедно с кръчмите и ресторантите!)
От дясната страна на ''Сливница'' близо до главния вход на Морската беше сладкарницата на хотел ''Одеса'', после прекръстен на ''Одесос''. А входовете за самия ресторант бяха два - през фоайето на хотела целогодишно и през лятната градина в топлите месеци. По-нагоре беше р-т ''Лаута'' и нямаше други заведения, чак до х-л ''Черно море''. Не помня какво имаше на неговото място. Изкопът стоя години наред. Имаше сладкарница ''Байкал'' на ''Ленин''. Или аз не помня добре. Отдавна беше, егенозата ми напредва, знам ли...
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: варна, миналия век
« Отговор #53 -: Януари 13, 2024, 20:52:02 »
Банята известна като Гъбата, построена на мястото на старата ''гръцка'' баня вече не съществува. Главният вход беше откъм ул. ''Стефан Караджа'' Сега строят някаква жилищна сграда там.
Със съпругата ми ходихме на протеста срещу събарянето на "Гъбата". Намерението на организаторите беше да направим жива верига, но дойдоха твърде малко хора, за да може да стане това. А от съседните блокове някои, помня, ни се подиграха. (Идиоти, не се усетиха какво ще стане, като ги засенчат.) Организаторите направиха грешката да поканят и тия, дето искат да събарят "Гъбата", да се изкажат. Като видяхме това, си тръгнахме. Ясно беше, че акцията се е провалила.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #54 -: Януари 13, 2024, 20:57:59 »
Лъчо, гъбата си беше за събаряне. Но не трябваше да се допуска в никакъв случай строеж на многоетажна сграда на това място. Стига грозния х-л ''Черно море'' дето стърчи над всичко в махалата. Мерак имам да го гръмна до основи и на мястото да се направи една голяма детска площадка, че в района не останаха.
А що се отнася до качеството на организация на протести, писах нещо под твоята обява за протеста в Пловдив. Моля, отбий се там за коментар.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #55 -: Януари 13, 2024, 21:05:43 »

Ето сега тая сграда дългата как се казва и плажът, който е зад нея, в дъното, до скалите и след последния мост ли се казва туй.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2584
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #56 -: Януари 13, 2024, 21:17:53 »
По-нагоре беше р-т ''Лаута'' и нямаше други заведения, чак до х-л ''Черно море''.

Там беше и студентския ни стол, май преди ресторанта...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #57 -: Януари 13, 2024, 21:18:54 »
В дългата сграда, която граничи с асфалта са съблекалните на централния плаж, евиния плаж и калните бани. В нея бяха и входът с касите към самите плажове.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #58 -: Януари 13, 2024, 21:28:39 »
По-нагоре беше р-т ''Лаута'' и нямаше други заведения, чак до х-л ''Черно море''.

Там беше и студентския ни стол, май преди ресторанта...
Със сигурност беше стол. Имаше и друг, в партера на кооперацията, в която после откриха сладкарница ''Будапеща''. В сладкарницата се влизаше откъм ''Георги Димитров'' /сега ''Сливница''/ а в стола откъм вътрешната уличка, която сега граничи с ФК. Вторият обаче не беше студентски.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #59 -: Януари 13, 2024, 22:03:51 »
Ето сега тая сграда дългата как се казва и плажът, който е зад нея, в дъното, до скалите и след последния мост ли се казва туй.

Това са съблекалните на Централния плаж. В далечината е моста на Северния плаж, който се сливаше с Офицерския плаж (мостът вече го няма, както и големият мост на преден план). Зад него започваха малки (по-скоро тесни) плажчета, които вече не бяха "официални", тук-таме имаше нудисти и местни жители. По плажната ивица можеше да стигнеш кажи-речи до Евксиноград, ако нямаш нищо против да поплуваш отвреме на време. По-навътре в морето имаше скали, котви, интересни обитатели (морски кончета, морски игли, рибки) -- аз обичах да се гмуркам докъдето ми издържаха ушите.