Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 16:03:45

Автор Тема: Варна, миналия век …  (Прочетена 2412 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #60 -: Януари 13, 2024, 22:27:31 »
Варна, миналия век …

Варна и варненци винаги са ми била интересни. И миналия век, и сегашния век. Особено как произнасят е-то в края на думата като "и".
Прасе - праси
Куче - кучи
Коте - коти
И т.н.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8593
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #61 -: Януари 14, 2024, 09:09:59 »
Лъчо, гъбата си беше за събаряне.
Защо, какво ти е направила горката гъбка? Това беше знакова сграда за Варна, имаше много интересна форма и имаше минерална баня вътре. Ти да не би да одобряваш и събарянето на Дом "Младост", в който също имше минерална вода?

Колкото до видоките сгради, СЕГАшните строят само това, което им е изгодно на тях, не на нас. Изобщо, аз обичам да казвам: "Не гледай часовника, гледай календара!" И по-точно годината. И още по-точно виж дали числото на годината е по-голямо от 1989. По-голямо ли е? Не чакай нищо добро. Това е положението!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8593
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #62 -: Януари 14, 2024, 09:14:37 »
Варна, миналия век …

Варна и варненци винаги са ми била интересни. И миналия век, и сегашния век. Особено как произнасят е-то в края на думата като "и".
Прасе - праси
Куче - кучи
Коте - коти
И т.н.
За прасето не е вярно, защото ударението е на "е" и казваме "прасѐ", но за другите е вярно, защото ударението е на първата сричка.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #63 -: Януари 14, 2024, 11:46:54 »
Драги Лъчо, нали знаеш, че всичко тече, променя се и излиза от времето, когато му дойде времето. Ако не беше така, все още щяхме да ходим на баня с клюки в римските терми и в малките римски бани под музея за история на Варна.
-----
Израснала съм на метри от гъбата. Помня старата гръцка баня на нейното място. Ходила съм в гъбата на баня и на фризьор с майка ми. Сградата си беше в лошо състояние, занемарена и с напълно отпаднала необходимост когато започна събарянето. Там трябва да има ниска сграда - спа център от съвременен тип, не някой грозен силоз.
Сега живея на две спирки от /бившия/ дом ''Младост''. Не знам Лъчо, ти кога си влизал там, ако изобщо си влизал. Ходила съм през лятото на открития басейн. Във вътрешния не можех да влизам, поради влагата в помещението и тежката миризма на хлор. Да, дом ''Младост'' също изживя времето си. Там има и възможност за по-висок строеж, без залитане към небостъргачи и прочие непригодни за Варна решения.
Не можем да се вкопчваме в миналото. Трябва безусловно да се съхраняват красивите стари сгради, да бъдат постоянно поддържани и ползвани. Но в конкретните случаи не става дума за архитектурни паметници, или здания, ценни за историята и паметта на града. Виж, срещу изграждането на грозилища трябва да се протестира, енергично и ефективно.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2198
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #64 -: Януари 14, 2024, 11:49:14 »
Варна и варненци винаги са ми била интересни. И миналия век, и сегашния век. Особено как произнасят е-то в края на думата като "и".
Прасе - праси
Куче - кучи
Коте - коти
И т.н.
Хайде сега да отделим мухите отделно, пържолите отделно:
Редукцията на отворените гласни, тоест на е към и (а-ъ), (о-у) в неударена позиция е характерна за всички източни (на изток от ятовата граница) български говори. Както ясно е обяснил Лъчо, в прасе ударението пада върху е, поради което няма как да се произнася като и. Във всеки случай не и в градския варненски говор. Както не и в бургаския градски говор. Подчертавам - градски говор (това диалектолозите много добре го знаят). Това, което в момента чувате по бургаските, за варненските нямам наблюдения, улици, не е говорът на бургаските граждани, а е резултат от много сериозния от 60-те години насам миграционен натиск от странджанско, ямболско, сливенско. За последните десетилетия да не говорим.То и кореняци бургазлии не останаха - възрастните се преселиха в по-добрия свят, децата им, а и нашите - в София и чужбина, изчезващ вид сме. За Варна вероятно се отнася същото. За Пловдив със сигурност - още от 80-те, имам наблюдения.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8593
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #65 -: Януари 14, 2024, 17:07:02 »
Не можем да се вкопчваме в миналото.
С удоволствие бих се откопчил, ако настоящето беше по-добро, но уви, не е!
Така и в Русия – култът към Сталин ще изчезне, ако се появи нещо по-добро.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #66 -: Януари 14, 2024, 17:11:25 »
За Варна вероятно се отнася същото.
Безусловно.
Във Варна май не останаха хора родени тук преди 1970. Старите си отидоха завинаги. Младите, живи и здрави нямат намерение да се връщат. А и какво да правят? Тук никнат като гъби само кол центрове. Добре плащат, добри са я за първа работа, я за временно решение докато човек е в  търсене на нова работа и до там. Производство няма, работна ръка също липсва, въпреки прииждащите от близките области млади хора, дошли за учене, или по-доходна работа. Въпреки, че се пенсионирах, по навик и професионално /все още/любопитство следя няколко позиции в туризъм и търговия във ''варненския'' Jobs.bg. Като се има предвид, че става дума за професии с ниско, или средно ниво на квалификация, то обявите ''без опит'' са доста и заплащането, като се има предвид, че вземат ''куцо и сакато'', то заплати под 1200-1300 нето няма. Тези дни излезе една за ръководител екип в кол център 4000-6000 с една година стаж на подобна, или друга мениджърска длъжност, не знам какво да кажа. Ръководителите екип нерядко са студенти, или току що завършили и отговарят за работата на не повече от 10-12 души. Вярно е, че животът поскъпва с дни, но хлапе на 23-4 с 2-3000 евро чисти пари не знам какво повече може да иска.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #67 -: Януари 14, 2024, 17:28:55 »
И като се спихне всичко с кол центровете и изнесената работа, как й викаха, после какво?
Заплатите в България са много по-високи от заплатите на запад. Интересно защо...
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #68 -: Януари 14, 2024, 17:33:55 »
Благодарение на колцентровете и хоумофиса все още имя накакви млади хора в България.
Лошото е че там работят няколко години след това ги разкарват. Точно колкото да не могат да си завършат образованието или ако са завършили да не могат да започнат по специалността.
П.П. Здравке, позициите в търговия и туризъм са за чистачки, касиерки, сервитьори на блок маси. Няколко виШи не са задължителни, но и не пречат.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #69 -: Януари 14, 2024, 17:50:18 »
БуратиноБ, останала съм с впечатление, че си бургазлия. Ако съм права, как е при вас с работата и заплатите? Вие все пак някаква индустрия имате + Нефтохим и съпътстващите го производства и дейности.
Zeitgeist сигурно има още по-добър поглед към току що излизащите на пазара на труда с миришещи на мастило университетски дипломи.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #70 -: Януари 14, 2024, 18:02:11 »
В България има два живи града - София и Пловдив.
Бургас изпадна преди десетина години, от 4-5 Варна също е на заминаване.
Контактувам с контрагенти от цялата страна и освен за работа споделяме и житейски случки.
Парадоксално но, един Шумен например който умря преди 30 години вече се стабилизира ... в мизерията. Същото е и с другите градове под 100 К население, те свикнаха. Проблемите сега са в Бургас и Варна, в началото на колапса сме. Ама поне тръгнахме нанякъде. Да му мислят София и Пловдив, от високо лошо се пада. :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8593
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #71 -: Януари 14, 2024, 19:53:49 »
Напомням, че темата е за Варна в миналия, т.е. XX век.

Оказа се, че на една стара снимка вкъщи едва-едва се вижда паметникът на Сталин в Морската градина (на заден план и далеч от хората на преден план). Затова ето една снимка, на която се вижда по-добре. Това е на входа на Морската градина, предполагам, горе-долу там, където сега е слънчевият часовник:



(Предполагам, знаете, че от 1949 до 1956 г. гр. Варна се нарича гр. Сталин.)

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8593
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #72 -: Януари 15, 2024, 17:45:48 »
Сега живея на две спирки от /бившия/ дом ''Младост''. Не знам Лъчо, ти кога си влизал там, ако изобщо си влизал.
Много пъти съм влизал! Вътре попадаш в друг свят. Влажно, доста топло дори през зимата, тропически растения пищно са се раззеленили на огромния околовръстен вътрешен балкон – много интересно! И във външния басейн са се къпали децата. Много хубав беше.

Да разрушиш такъв комплекс е престъпление, особено след като е ясно, че на негово място няма да има нищо подобно. Но явно живеем в епохата на разрушителите и разрушенията. Материални, духовни, умствени, всякакви...

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2084
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #73 -: Януари 15, 2024, 18:19:09 »
Да разрушиш такъв комплекс е престъпление, особено след като е ясно, че на негово място няма да има нищо подобно. Но явно живеем в епохата на разрушителите и разрушенията. Материални, духовни, умствени, всякакви...
Quote (selected)
На мястото на бившия „Дом Младост" се изгражда изцяло нов СПА и балнео - комплекс, изграден в паркова среда, включващ пет басейна с минерална вода, от които два открити, два закрити и едно водно огледало, медицински кабинети, зали за рехабилитация, физиотерапия, спорт и фитнес.
https://dommladost.bg/

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8593
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #74 -: Януари 15, 2024, 20:37:29 »
1. Като човек, живеещ в XX век, не знам какво означава терминът "водно огледало". Може ли някой да го обясни?!
2. Не вярвам, че ще изградят всичко това и цените ще бъдат като предишните. Сигурно ще бъде само за богаташи.
3. Не вярвам, че архитектурата на новия комплекс ще бъде хубава като старата. Сигурно ще бъде т. н. мутробарок.
4. Доколкото знам, в белгийския град Спа има точно балнеокомплекс, така че можем да се спестим името на града.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #75 -: Януари 15, 2024, 21:22:22 »
Няма как цените да бъдат предишните. Цените, заплатите и пенсиите също са се променили.
Лъчо, не можем да живеем само с миналото. А дом ''Младост'' като сграда няма никаква особена стойност. Там единственото ценно нещо беше минералната вода. И тя ще се запази в новия комплекс.
Водно огледало означавало спокойна водна повърхност. Това в новия комплекс си го представям като малко езеро, или вътрешен басейн само с декоративна функция.
И се сетих за един забавен забравен безплатен атракцион от моето детство. Кривите огледала. От тях всъщност започваше Детския кът в Морската.  :)))
« Последна редакция: Януари 15, 2024, 21:28:27 от Zdravka »
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #76 -: Януари 15, 2024, 21:27:58 »
Сигурно ще бъде само за богаташи.
Точно в началото на най-голямата част от Варна, почти изцяло застроена с панелки и ''спретнати'' многоетажни кооперации, от Трошево до Владиславово не ми се вярва спа комплексът да е само за богаташи. Такива във Варна не са в изобилие. А и те имат други възможности.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #77 -: Януари 15, 2024, 21:39:21 »
Забравих, та се връщам. Лъчо, да беше отворил линка на Zmeja.  :smokin:
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8593
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #78 -: Януари 16, 2024, 09:21:42 »
Отворих го. И ето какво прочетох:
Quote (selected)
Върху терен от близо 10 дка е предвидено построяването на жилищна сграда със застроена площ от 3368 кв.м
Ето защо събориха нашия Дом "Младост". Отсега започват продажбите на частите на още непостроената сграда. Т.е. тук имаме класически мутреж (както аз наричам сегашните блокченца, които "мутрите" нацвъкаха, за да могат да поемат идващите от малките населени места, защото там вече няма поминък; "мутри" пък наричам всичкото новобогаташ, което се пръкна след 1989 г.).

Пак повтарям: Не гледай часовника, гледай календара! Коя година сме? 2024? Нищо хубаво не чакай! Унищожиха миналото НИ и правят настоящето само за себе СИ. Това е капитализмът. Античовешки строй! Няма Родина, няма грижа за хората, само за ходещите торби с пари, както наричам аз буржоазията. И, разбира се, за американските ѝ господари. Защото тя е компрадорска, не национална буржоазия.
« Последна редакция: Януари 16, 2024, 09:32:16 от lucho »

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #79 -: Януари 16, 2024, 11:16:30 »
И къде според теб Лъчо, трябва да живеят хората идващи във Варна да търсят по-добър живот за себе си и за децата си - на палатки, в бараки...Айде спри се малко, моля те.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8593
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #80 -: Януари 16, 2024, 12:32:27 »
Това е само следствие от реставрацията на капитализма, която унищожи поминъка им.
В рамките на капитализма няма изход от това положение. Ще ни сблъскват едни други.
Изобщо, всичките ни проблеми са следствие точно от тая реставрация на капитализма.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #81 -: Януари 16, 2024, 12:36:32 »
Това е само следствие от реставрацията на капитализма, която унищожи поминъка им.
В рамките на капитализма няма изход от това положение. Ще ни сблъскват едни други.

Абе не си съвсем прав - миграцията от селата към по-големите градове не е от вчера, не е и от миналия век. А миграция имаше и по време на социализма.

И темата не е от лесните за обяснение и разбиране (imho).
the lamers club honourable member …

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8593
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #82 -: Януари 16, 2024, 12:40:51 »
Едно време тя беше контролирана. Имаше "жителство" и поминък в малките населени места, който я задържаше. Сега всичко е стихийно.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #83 -: Януари 16, 2024, 12:50:41 »
Едно време тя беше контролирана. Имаше "жителство" и поминък в малките населени места, който я задържаше. Сега всичко е стихийно.

Да, но я имаше. Имаше я и преди 9-ти септември, имаше я и по-миналия век.
the lamers club honourable member …

Неактивен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1360
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #84 -: Януари 16, 2024, 12:51:15 »
Едно време тя беше контролирана. Имаше "жителство" и поминък в малките населени места, който я задържаше. Сега всичко е стихийно.
Контролирането не е решение. Решение е създаване, а не унищожаване на поминък навсякъде, така че миграцията да се извършва от единици, а не от хиляди както е сега.
P.S. А това с жителството е глупост и дискриминация, която не трябва да съществува.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8593
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #85 -: Януари 16, 2024, 13:10:03 »
Едно време тя беше контролирана. Имаше "жителство" и поминък в малките населени места, който я задържаше. Сега всичко е стихийно.
Контролирането не е решение. Решение е създаване, а не унищожаване на поминък навсякъде, така че миграцията да се извършва от единици, а не от хиляди както е сега.
Именно, и това не може да стане с митичната "невидима ръка на пазара". Само при соцализма е възможно.
Quote (selected)
P.S. А това с жителството е глупост и дискриминация, която не трябва да съществува.
Не съм казал, че жителството е нещо хубаво. Но то също задържаше малко преселването в големите градове.
Исках да кажа, че голямото повишаване на гъстотата на населението в големите градове е лошо за всички ни.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #86 -: Януари 16, 2024, 15:34:37 »
Именно, и това не може да стане с митичната "невидима ръка на пазара". Само при соцализма е възможно.
Социализъм като форма на държавно управление към днешна дата има в КНР, Куба, до колкото знам под някаква форма и във Виетнам. Добавям с особено мнение и Китай.
-----
Лъчо, честно, би ли искал да живееш със семейството си в някоя от гореизброените страни?
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #87 -: Януари 16, 2024, 15:37:38 »
Контролирането не е решение. Решение е създаване, а не унищожаване на поминък навсякъде, така че миграцията да се извършва от единици, а не от хиляди както е сега.
P.S. А това с жителството е глупост и дискриминация, която не трябва да съществува.
и за
мнението на принца относно миграцията от село към града  :thup:
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #88 -: Януари 16, 2024, 16:02:19 »
Социализъм като форма на държавно управление към днешна дата има в КНР, Куба, до колкото знам под някаква форма и във Виетнам. Добавям с особено мнение и Китай.

Социализмът не е форма на държавно управление. Формите на държавно управление са две - република и монархия, всяка с по пет-шест разновидности. Социализмът е преходна фаза от социално-икономическото развитие на обществото.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #89 -: Януари 16, 2024, 16:13:12 »
Социализъм като форма на държавно управление към днешна дата има в КНР, Куба, до колкото знам под някаква форма и във Виетнам. Добавям с особено мнение и Китай.

Социализмът не е форма на държавно управление. Формите на държавно управление са две - република и монархия, всяка с по пет-шест разновидности. Социализмът е преходна фаза от социално-икономическото развитие на обществото.
Извини моето невежество и благодаря за внесеното нужно разяснение.
Питането ми към Лъчо остава.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #90 -: Януари 16, 2024, 16:17:33 »
Мисля, че съм пропуснала Иран от списъка. Там щото частни са май само дребните бизнеси в търговията и услугите.  ;)
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #91 -: Януари 16, 2024, 16:26:40 »
Мисля, че съм пропуснала Иран от списъка. Там щото частни са май само дребните бизнеси в търговията и услугите.

Иран е ислямска република и теокрация. Частният бизнес няма отношение към формата на управление, но в Иран частният бизнес изобщо не е дребен, а доста сериозен. А иначе Иран развива държавен капитализъм.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8593
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #92 -: Януари 16, 2024, 16:36:51 »
Лъчо, честно, би ли искал да живееш със семейството си в някоя от гореизброените страни?
Ако бях част от съответния народ, сигурно бих. Но аз съм българин и бих искал да живея в социалистическа България.

Все пак мисля, че ми е провървяло да съм роден достатъчно рано, за да изживея младостта си тогава. А ти не мислиш ли така за себе си?

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8593
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #93 -: Януари 16, 2024, 16:55:29 »
Довършване на 100-хилядния танкер "Хан Аспарух" в КК "Георги Димитров" (сканирано от книга, затова има скрита вертикална ивица):



Присъствал съм на повдигането на главния двигател и поставянето му в кораба, което бе направено за 1 работен ден. Незабравимо беше.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #94 -: Януари 16, 2024, 16:55:55 »
Все пак мисля, че ми е провървяло да съм роден достатъчно рано, за да изживея младостта си тогава. А ти не мислиш ли така за себе си?
Виж, аз почти 100% от трудовия си стаж съм изработила в сфера, в която хората на моята позиция контактуват с чужденци всякакви, далеч не само туристи. И съм пътувала нееднократно и отсам, и отвъд Желязната завеса и преди 1990. /Не съм била в САЩ./ Това промени доста отрано възгледите ми и бях наясно, че ни пудрят мозъците. Никога и през ум не ми е минавало да емигрирам, дори когато това стана възможно и легално. Като си гледам ЕГН-то и здравното досие, жаля за ония години. Но само за това. Човек сам гради живота си. И той е такъв, какъвто си го направиш. Няма съвършени общества. Важното е човек да се чувства в мир със себе си и да пази съвестта си чиста, макар понякога да е трудно. Не знам за какво жалиш ти. Не знам какво си работил тогава и какво работиш сега и не ми е важно да знам.Времето за добро, или зло върви само напред. ''Не можеш да влезеш два пъти в една и съща река''. Който не разбира това, губи, ссмм.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #95 -: Януари 16, 2024, 16:58:08 »
Присъствала съм на кръщаването на ''Хан Аспарух''. Заведоха ни от училище. Помня разбиването на бутилката шампанско в носа му.  :)))
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #96 -: Януари 16, 2024, 17:07:32 »
Относно коментара на otvrat за държавния капитализъм в Иран.
----
Държавният капитализъм е капиталистическа икономическа система, при която държавата замества частните предприемачи в ролята им на капиталисти.

При държавния капитализъм често частната собственост е експроприирана по силата на някаква идеологическа индоктринация (примерно под лозунга „от ръцете на експлоататорската класа“), като цялата собственост (без личната, която е неотчуждима и по своята правна природа) ведно с всички средства за производство се съсредоточава в ръцете на един капиталист – държавата, управлявана в повечето случаи от партийна върхушка и номенклатура. Придадената стойност от труда на наемните работници-граждани се преразпределя от единствения капиталист в случая – държавата, била тя наричана социалистическа или комунистическа.
Ти да видиш  ;)
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8593
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #97 -: Януари 16, 2024, 17:20:46 »
Недей да цитираш уикипедията! Тя не е "надежден източник" според самите уикипедианци. В случая самият термин "комунистическа държава" е оксиморон. При комунизма (който никога и никъде още не го е имало) ще има комунистическо самоуправление, а не държава.

Относно "пудренето на мозъци", това е част от идеологическата борба. Нима сега по-малко ни "пудрят мозъците"? А да сравняваш западните колониални империи, натрупали богатството си чрез ограбване на колониите си, със страни като нашата, е все едно да сравняваш ябълки с картофи. Просто няма база за сравнение.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #98 -: Януари 16, 2024, 17:31:37 »
Бихме могли да спорим до утре, но не виждам смисъл. Много се отклонихме от темата. Предлагам, да се придържаме по възможност, само до географските граници на Варна през миналите векове.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2084
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #99 -: Януари 16, 2024, 17:36:30 »
Просто няма база за сравнение.
Пиер Прудон* се върнал в Париж след юнските дни на 1848 година, за да види "възвишеният ужас на канонадата" и бил арестуван.
- И тъй, вие сте, значи, социалист? - попитал го председателят на съда.
- Разбира се, господин председателю.
- Но какво е социализъм?
- Всеки опит да се подобри обществото, - отвърнал Прудон.
- Но в такъв случай, - рекъл председателят, - ние всички сми социалисти.
- Точно такова е и моето мнение, - заключил Прудон.
---------------------------
*Пиер-Жозеф Прудон е френски мутуалист философ и социалист. Той е първият, който се нарича анархист и се счита за един от най-влиятелните теоретици и деятели на анархизма. След събитията от 1848 той започва да се нарича федералист.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8593
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #100 -: Януари 16, 2024, 18:26:49 »
Фасадата на сградата на варненската дизелова електроцентрала (ДЕЦ), построена през 1916 г.:



Влизал съм вътре. Голямо впечатление ми беше направил огромният и висок стар 4-цилиндров двигател. Имат също 12-цилиндров, по-нисък, по-нов и по-мощен.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8593
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #101 -: Януари 16, 2024, 19:18:11 »
Старият паметник на Ленин на входа на Морската градина до ВИНС и новият на Антон Новак, който сложиха на неговото място:



Не знам само на мен ли новият паметник ми изглежда ужасно грозен и безобразен, като всичко, което дойде след 10.XI.1989 г.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #102 -: Януари 16, 2024, 19:20:35 »
Quote (selected)
Не знам само на мен ли новият паметник ми изглежда ужасно грозен и безобразен.
Че кво муе?
Реплика на софийския "трикрил петохуй", нали го бутнаха, може да са го намалили, "реставрирали"  и инсталирали във Варна.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #103 -: Януари 16, 2024, 19:54:13 »
Относно коментара на otvrat за държавния капитализъм в Иран.
----
Държавният капитализъм е капиталистическа икономическа система, при която държавата замества частните предприемачи в ролята им на капиталисти.

При държавния капитализъм често частната собственост е експроприирана по силата на някаква идеологическа индоктринация (примерно под лозунга „от ръцете на експлоататорската класа“), като цялата собственост (без личната, която е неотчуждима и по своята правна природа) ведно с всички средства за производство се съсредоточава в ръцете на един капиталист – държавата, управлявана в повечето случаи от партийна върхушка и номенклатура. Придадената стойност от труда на наемните работници-граждани се преразпределя от единствения капиталист в случая – държавата, била тя наричана социалистическа или комунистическа.
Ти да видиш  ;)

---
 
Отдавна отбелязах участието на Zdravka като проява на ултракрепидарианизъм (Обущарю, не по-високо от обувката - Ефект на Дънинг – Крюгер), сиреч изказване по теми, които са beyond her head (извън границите на нейното познание). Смешни и нелепи са и опитите да се блесне с информация от Уикпедията.
В интерес на мирното съвместно форумно съществуване след това съм се въздържал да я апострофирам, но без да иска прехвърли прага на поносимост.  Моля, горната забележка да не се приема като заяждане, защото много хубаво и естествено пише за старата Варна, гръцката махала, та даже ме разчувства, защото спомените ми от най-ранно съзнателно съществуване са свързани с Варна, където от 5-6 годишна възраст всяко лято съм почивал/работил във Варна до края на миналия век, след което се прехвърлих на юг.
За пръв път се возих на корабче от Варна до Златните, когато до там се стигаше само по море, нямаше курорт. Помня там само един ресторант в непосредствена близост до пира, на открито с покрив и гнезда по тавана му на ластовици, а наоколо пущинак като джунгла. По-късно в края на 60-те след възникването на Балкантурист Варна се преобрази и наистина стана „морската столица“ на НРБ. Месец август цялото държавно и партийно ръководство беше там. От начало със сталинските  ЗИС-115, а по-късно с волгите и чайките. Едновременно с изграждането на комплекса Златни пясъци беше изграден и обекта на УБО - след почивната база на министерство на външните работи, срещу тогавашната спирка Република, в началото на комплекса срещу хотелите Амбасадор и Преслав. Изграден беше панорамен път от града до комплекса, който в края на соца свлачищата затвориха и от вече много демократични години никакви изгледи да бъде възстановен. Помня и внушителния паметник на Сталин на входа на Морската градина, който за една нощ  (след 22 конгрес на КПСС) беше ликвидиран.
Помня и ресторант Черноморец (отдавна съборен) на Дружба и танц барът над плажа към него на Агоп. Ех, „Sunny thank you for the sunshine“ от средата на 60-те, дето не се слушала западна музика в НРБ, да бе само в танц барчетата на хотелите!
А после дискотеките в хотелите Плиска, Преслав и върхът дискотека с климатик в хотел Шипка…

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #104 -: Януари 16, 2024, 21:23:56 »
Държавният капитализъм е капиталистическа икономическа система, при която държавата замества частните предприемачи в ролята им на капиталисти.

Това не е вярно. Държавата не замества частното предприемачество, а участва активно в икономиката наред с него и чрез държавни фирми. Има и държавно-монополистичен (Русия). Държавен капитализъм може да има само в държава с капиталистически производствени отношения.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8593
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #105 -: Януари 16, 2024, 21:41:26 »
Като ученик и студент съм карал практика в 5 варненски завода – ЗРНА, КДД "Васил Коларов", "Винпром", Завода за безалкохолни напитки, КК "Янко Костов", а също и в ТЕЦ "Варна" като част от практиката ни към "Енергоремонт" (част II от практиката бе да помагаме за смяна на тръбите на парното в мазите на някои жилищни сгради в центъра на София; там разбрах що е стъклен памук). Бил съм и в някои от цеховете на завод "Елпром", където ми помогнаха в огъването, боядисването, изпичането на боята и галваничното покритие на кутията на ламповия нискочестотен усилвател, който си направих като ученик.

На тази снимка се вижда един от цеховете на КДД "Васил Коларов" – Варна:



След преврата заводът бе изравнен със земята и на негово място бе построен "затворен жилищен комплекс" за богати.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #106 -: Януари 16, 2024, 21:47:44 »
 Лъчо, тук ще се съглася с теб. Паметникът на Антон Новак е рядък пример на претенциозна грозота и творческо безсилие. Когато нещо е толкова очевадно, няма как да бъде оспорено.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #107 -: Януари 16, 2024, 21:52:58 »
Отдавна отбелязах участието на Zdravka като проява на ултракрепидарианизъм (Обущарю, не по-високо от обувката - Ефект на Дънинг – Крюгер), сиреч изказване по теми, които са beyond her head (извън границите на нейното познание). Смешни и нелепи са и опитите да се блесне с информация от Уикпедията.
В интерес на мирното съвместно форумно съществуване след това съм се въздържал да я апострофирам, но без да иска прехвърли прага на поносимост.  Моля, горната забележка да не се приема като заяждане, ...
Ако още малко се бяхте забавили Ваша милост, с първата част на коментара си, щях да се притесня. Слава Богу, появихте се. Честита Нова Година и много Ви здраве.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #108 -: Януари 16, 2024, 22:40:36 »
...
Ако още малко се бяхте забавили Ваша милост, с първата част на коментара си, щях да се притесня. Слава Богу, появихте се. Честита Нова Година и много Ви здраве.
---
 

Честита и на теб жива и здрава да си и двойно да ти се връщат пожеланията!
Със съжаление трябва да спомена, че Варна изостана от Бургас по време на демокрацията, вероятно поради некадърния кмет и тимаджиите.
Не се ефеча (баси варненския жаргон), но твърде добре познавам селебрити варналии (ял и пил цузамен), от дебелака вечния местен татов наместник Тодор Стойчев (дето разкара старите заслужили другари, за да даде път на комсомолците-партийци), до покрилия се сега в чужбина гяволе БАЦАТА aka Христо Асенов (таен хотелиер), дето започна като нае нощния бар на „Шведа“ от MG и държеше дрогата, както и морячето марфаджия Митко Събев, дето остави читавата си първа съпруга (лекар).
Ех времена …
 

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #109 -: Януари 17, 2024, 06:29:43 »
Не се ефеча (баси варненския жаргон), но твърде добре познавам селебрити варналии (ял и пил цузамен), от дебелака вечния местен татов наместник Тодор Стойчев (дето разкара старите заслужили другари, за да даде път на комсомолците-партийци), до покрилия се сега в чужбина гяволе БАЦАТА aka Христо Асенов (таен хотелиер), дето започна като нае нощния бар на „Шведа“ от MG и държеше дрогата, както и морячето марфаджия Митко Събев, дето остави читавата си първа съпруга (лекар).
За ченге което не е гонило престъпници добре познаваш "underground"-a. Всъщност от коя страна беше? От страната на "Law & order" ["To serve and protect"] или от другата страна?
« Последна редакция: Януари 17, 2024, 06:43:36 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #110 -: Януари 17, 2024, 11:17:02 »
Със съжаление трябва да спомена, че Варна изостана от Бургас по време на демокрацията, вероятно поради некадърния кмет и тимаджиите.
Това е 100% вярно. И не мога да си обясня защо Борисов не си хареса друг кмет за Варна толкова години. 
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #111 -: Януари 23, 2024, 17:10:11 »
Сетих се за един забавен атракцион от моето детство - къщичката с кривите огледала в Морската. От нея започваше територията на Детския кът. Кривите огледала бяха безплатни, никой не ги охраняваше. Не помня вътре, или вън да е имало нещо счупено, издраскано, надраскано...Явно някой невидим добър дух се е грижил всичко да е в ред.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2732
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #112 -: Януари 23, 2024, 17:15:22 »
Сетих се за един забавен атракцион от моето детство - къщичката с кривите огледала в Морската. От нея започваше територията на Детския кът. Кривите огледала бяха безплатни, никой не ги охраняваше. Не помня вътре, или вън да е имало нещо счупено, издраскано, надраскано...Явно някой невидим добър дух се е грижил всичко да е в ред.

бяха точно срещу кооперацията на вуйчо.

добрия дух явно е комунизма, щото като дойде капитализма некой тутакси ги изприватизира,
 а квото не бе достатъчно мобилно - начупи.
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8593
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #113 -: Януари 23, 2024, 17:49:25 »
Вандализмът започна да се проявява още през 80-те години. Съответно и срещу кривите огледала, доста преди преврата на 10.XI.1989 г. (доколкото си спомням).

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2732
    • Профил
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #114 -: Януари 23, 2024, 18:04:27 »
Вандализмът започна да се проявява още през 80-те години. Съответно и срещу кривите огледала, доста преди преврата на 10.XI.1989 г. (доколкото си спомням).

баш на 09-12 ноември 1989 бях във варна, бяха объркали датите на тнтм-то и софианци се бяхме изтърсили във винс-а, а там ни гледаха със страшни очи...

водих колегите от икономическия на разходка из града и градината, минахме огледалата, казиното и влезнахме в аквариума, военноморскиия музей, дръзки не - не помня закъсняхме или бе затворен въобще.

та така, гарантирам - конкретно кривите огледала посрещнаха здрави десети

иначе имаше две съседни огледала - удължаващо и удебеляващо, които правиха мен по-висок от майка ми, а нея - квадратна. да застанем срещу тях ни беше нещо като ритуал....
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8593
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #115 -: Януари 23, 2024, 19:09:00 »
Благодаря, явно не си спомням вече добре, но се радвам, че съм грешал и огледалата са си били там до 10.XI.89 г. ;)

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8593
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Варна, миналия век …
« Отговор #116 -: Февруари 26, 2024, 17:30:17 »
РФ може би пак ще има консулство във Варна – сградата на ул. "Братя Шкорпил №22", която вече е била консулство на няколко различни държави, включително СССР: