Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 21:43:30

Автор Тема: Има ли в България недостиг на кадри?  (Прочетена 100972 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: 517 евро пенсия в Германия: как е възможно?
« Отговор #300 -: Юли 06, 2019, 21:08:05 »
Quote (selected)
В Германия "неправилното" работно място представлява един от най-големите рискове от бедност. Това звучи парадоксално за толкова богата страна. Оказва се, че който е работил в продължение на 35 години на минимална работна заплата (от януари 2019 - 9,19 евро бруто на час), може да разчита на едва 517 евро държавна пенсия. Това е твърде малко. С тези пари човек не би могъл да оцелее в някой от големите градове като Мюнхен, Франкфурт или Щутгарт. Точно такава обаче е перспективата пред 4,2 милиона души в Германия, работещи в сектора на нископлатените професии. Как въобще с 517 евро човек би могъл да покрие разходите си за наем, храна, лекарства и всичко останало?

https://www.dw.com/bg/517-евро-пенсия-в-германия-как-е-възможно/a-47363174

В Испания минималната пенсия за навършилите 65 години със семейни тежести е 835,80 евро

Ами освен английски пенсионери, може да започнем да приемаме и германски такива :m1731:
the lamers club honourable member …

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: 517 евро пенсия в Германия: как е възможно?
« Отговор #301 -: Юли 06, 2019, 21:20:18 »
Quote (selected)
В Германия "неправилното" работно място представлява един от най-големите рискове от бедност. Това звучи парадоксално за толкова богата страна. Оказва се, че който е работил в продължение на 35 години на минимална работна заплата (от януари 2019 - 9,19 евро бруто на час), може да разчита на едва 517 евро държавна пенсия. Това е твърде малко. С тези пари човек не би могъл да оцелее в някой от големите градове като Мюнхен, Франкфурт или Щутгарт. Точно такава обаче е перспективата пред 4,2 милиона души в Германия, работещи в сектора на нископлатените професии. Как въобще с 517 евро човек би могъл да покрие разходите си за наем, храна, лекарства и всичко останало?

https://www.dw.com/bg/517-евро-пенсия-в-германия-как-е-възможно/a-47363174

В Испания минималната пенсия за навършилите 65 години със семейни тежести е 835,80 евро

Ами освен английски пенсионери, може да започнем да приемаме и германски такива :m1731:
Тези 9,19 евро бруто на час, са около 1600 евро бруто на месец.
Тоест, ако си със заплата под 2000 евро на месец в Германия, по добре наистина да се преселиш в България като пенсионер. Те и без това престарелите германци ги разпращат в старчески домове в съседните източни държави за по евтино.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Ганий

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 911
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #302 -: Юли 06, 2019, 21:35:55 »
Тез 517 евро са къде 1,000 лева...

Из Интернетя и безбройните дописки от Мястото на Събитието почтени форумци непрестанно разказват някакви Съвременни Митове и Легенди как в Германия (и други бели и десни държави) всичко било без пари - като се започне от храната и се стигне до битовите услуги - ток, вода и пр. - с една дума с пъти по-евтино от България (вкл. тия дни с поредната програмна истерия за Летуването...)

Че с тия 517 евро всеки пенсионер-германец би следвало да живее с пъти по-добре от нашенски пенсионер с 1,000 лева пенсия.

Разбирам съвсем ясно, че всичко е наистина изключително условно (вкл. и това, че процентът на тези съвсем минимални пенсии не е много голям като бройка), но колко пъти съм се изприщвал да пиша, че това как еди-къде си доходът/заплатата/пенсията/БПВ и пр. меродавности били еди-колко си пъти по-големи от нашенските, как стандартът бил 5-6 и повече пъти по-висок от нашенския и пр. е силно преувеличено и винаги ме е карало да се покашлювам академично...
« Последна редакция: Юли 06, 2019, 21:59:06 от Ганий »

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #303 -: Юли 06, 2019, 22:03:13 »

Из Интернетя и безбройните дописки от Мястото на Събитието почтени форумци непрестанно разказват някакви Съвременни Митове и Легенди как в Германия (и други бели и десни държави) всичко било без пари - като се започне от храната и се стигне до битовите услуги - ток, вода и пр. - с една дума с пъти по-евтино от България (вкл. тия дни с поредната програмна истерия за Летуването...)
Че с тия 517 евро всеки пенсионер-германец би следвало да живее с пъти по-добре от нашенски пенсионер с 1,000 лева пенсия.
От Мястото на Събитието ни съобщават следното:
Quote (selected)
тук с минимална заплата сам човек, дошъл от изток, се оправя сносно - минималната е около 1500 евро, от тях чистото е около 1100, сам човек спокойно може да се справи. първата година, като бях сам, се справях с доста по-малко.
Интересното е колко доста по-малко и успявал ли е да се справи с 517 евро на месец.
Като знам цените на квартирите и цената на тока в Германия ми изглежда крайно съмнително, освен ако не се храни по социалки.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #304 -: Юли 06, 2019, 22:11:14 »
А защо изключваш варианта онци да е габровец, за когото не би било предизвикателство да се вместо и в €500 на месец, м? :smokin:

Неактивен Ганий

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 911
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #305 -: Юли 06, 2019, 22:34:03 »
Зависи от много неща...
Описвал съм Моя Подвиг отпреди 5-6 години.

Знаете как обожавам Математиката! И то от Пелените!

Направих научен експеримент - с молив и лист!
Месецът бе февруари - 28 дни!
За храна (само за храна!) цифром и словом - и то само за мен се отнася, се бръкнах някъде с 24 (двадесет и четири!!!) лева. На днешни цени да е 40-50 лева (туй за яснота на Подвига!)

Без нито един път да не съм си дояждал или да съм гладувал! Бях вечно сит! Плюс навъртане всеки ден (всеки ден!!!) 25-30 км - пеш и бегом!

Основното и практически единствено блюдо - самостоятелно приготвени кълнове. Тогава половин кило пшеница или ръж бе 0.40 лева. Може да е било и 30 стотинки - мина време!

Това половин кило бе достатъчно за два дена - два и половина, когато не преяждах!

Останалото - мед, орехи, лук, чесън, малко зарзават, олио, оцет... Без месо!

Трябва да ви кажа, че този месец беше експериментален, по почти същата диета карах доста време (то тогаз Докторите почти ме бяха отписали!) - станах само мускули!
« Последна редакция: Юли 06, 2019, 22:39:59 от Ганий »

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #306 -: Юли 06, 2019, 23:32:20 »
А защо изключваш варианта онци да е габровец, за когото не би било предизвикателство да се вместо и в €500 на месец, м? :smokin:
В Германия не е кой знае какво предизвикателство да се оправиш с 500 евро месечно. Е, със здраво стягане на колана, но не чак до голяма мизерия.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #307 -: Юли 07, 2019, 00:00:39 »
Интересното е колко доста по-малко и успявал ли е да се справи с 517 евро на месец.
Като знам цените на квартирите и цената на тока в Германия ми изглежда крайно съмнително, освен ако не се храни по социалки.
изключително съм озадачен относно знанията ти за цени на квартири и ток. подозирам, че клонят към нула. отдолу. освен това се предоверяваш на клошарското си минало.

та, според теб, колко би струвала една квартира в дойчланд и токът за нея?

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #308 -: Юли 07, 2019, 00:02:55 »
А защо изключваш варианта онци да е габровец, за когото не би било предизвикателство да се вместо и в €500 на месец, м? :smokin:
В Германия не е кой знае какво предизвикателство да се оправиш с 500 евро месечно. Е, със здраво стягане на колана, но не чак до голяма мизерия.
има разлика в това да живееш със заплата или пенсия от 500 евро и да се оправяш с 500 евро, съответно да пестиш останалото.

второто клони към невъзможно. но все пак да видим знанията на енгелсът - може пък, кой знае  :bigok:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #309 -: Юли 07, 2019, 00:07:22 »
А защо изключваш варианта онци да е габровец, за когото не би било предизвикателство да се вместо и в €500 на месец, м? :smokin:
В Германия не е кой знае какво предизвикателство да се оправиш с 500 евро месечно. Е, със здраво стягане на колана, но не чак до голяма мизерия.

Може, дупе знае две и двеста. Зависи и от разходи за цигари, алкохол и транспорт (вътрешен и международен). Вероятно ако човек работи на пешеходно разстояние от работата си, споделя скромна квартира с някого и кара като Ганий на кълнове, за да стане саде мускули, то може и в 500 евро да се вмести.
В Англия е невъзможно, не само в Лондон, но и където и да е.
В София също май не става по наблюденията ми.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #310 -: Юли 07, 2019, 00:14:24 »
възможно е, ако си на палатка под някой мост. има един дребен проблем, че трябва да имаш адресна регистрация някъде, където да ти идва пощата.

или ако енгелсът измисли квартири като за чудо и приказ. щото той има знания, даа :smokin:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #311 -: Юли 07, 2019, 00:24:46 »
та, според теб, колко би струвала една квартира в дойчланд и токът за нея?

а водата? или в швабия има безплатни обществени къпални?
а газта?
а общинския данък?
а таксите за общи части в блоковете?
а интернет, такса телевизор и евентуално кабелна?

аз честно не си представям как некой може да се оправи където и да е по европа с по-малце от 1,000 евро на месец (на човек), независимо колко изкарва. за нормален живот с дребни екстри - поне 2-3 пъти по толкова.

тва го казвам не толко да ви посъветвам да ядете пасти като нямате хляб, ма от богат личен опит и от обмяна на опит с други хора.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #312 -: Юли 07, 2019, 00:26:57 »
та, според теб, колко би струвала една квартира в дойчланд и токът за нея?

а водата? или в швабия има безплатни обществени къпални?
а газта?
а общинския данък?
а таксите за общи части в блоковете?
а интернет, такса телевизор и евентуално кабелна?

аз честно не си представям как некой може да се оправи където и да е по европа с по-малце от 1,000 евро на месец (на човек), независимо колко изкарва. за нормален живот с дребни екстри - поне 2-3 пъти по толкова.

тва го казвам не толко да ви посъветвам да ядете пасти като нямате хляб, ма от богат личен опит и от обмяна на опит с други хора.
за тези въпроси енгелсът не е декларирал компетентност. така че ги подминаваме, очаквайки това, което той сподели, че знае.

щото аз се съмнявам дали въобще знае колко вида наем има тука.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #313 -: Юли 07, 2019, 00:29:31 »
освен това пропускаш разни нещица като например такси за изхвърляне на боклук, грижа за прилежащите зелени площи лятос и прилежащите тротоари зиме...

та да видим експерта по наемите.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #314 -: Юли 07, 2019, 00:38:50 »
дет разказват познати, разбира се, не някой друг - къща на улица глициния в добро предградие на много добра европейска столица - месечно:
- общински данък - 130
- ток (абонамент) - 15
- вода (абонамент) - 10
- газ (абонамент) - 15
- чиливизор, интернет, кабелна и мобилен (средна работа пакет) - 60
- застраховка за дома и имуществото - 40
- застраховка за санчо + пътен данък - 70
тва сичкото без никва консумация е 340, консумацията на газ, ток и вода докарва още към поне 80 на месец според зависи.
та преди храна, бензин, здраве, сила и красота, пътуване и т.н. са минимум 420 на месец.
« Последна редакция: Юли 07, 2019, 00:44:44 от SgtTroy »

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #315 -: Юли 07, 2019, 03:23:25 »
Значи сами сте стигнали до извода, че с 517 евро пенсия в Германия духаш супата.
 :bigok:
Българите за съжаление, дори до тази пенсия трудно може да се докопат в Германия.
Ще трябва да разчитат на българската.
Така е, яко съм експлоатирал социалните системи на запад преди 10 години, поживях си три години на техен гръб. Така да се каже безплатна тригодишна екскурзия из западния ЕС. Ама това време вече отмина, западняците се усетиха и затвориха кранчето, сега само капе, а преди 10 години течеше.
Действително информацията ми от преди 10 години вече не е вече актуална в много държави. Но е факт, че по лесно можеш да оцелееш без пари в Париж, отколкото в София. Някои неща не се променят.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #316 -: Юли 07, 2019, 06:10:12 »
Зависи от много неща...
Описвал съм Моя Подвиг отпреди 5-6 години.

Знаете как обожавам Математиката! И то от Пелените!

Направих научен експеримент - с молив и лист!
Месецът бе февруари - 28 дни!
За храна (само за храна!) цифром и словом - и то само за мен се отнася, се бръкнах някъде с 24 (двадесет и четири!!!) лева. На днешни цени да е 40-50 лева (туй за яснота на Подвига!)

Без нито един път да не съм си дояждал или да съм гладувал! Бях вечно сит! Плюс навъртане всеки ден (всеки ден!!!) 25-30 км - пеш и бегом!

Основното и практически единствено блюдо - самостоятелно приготвени кълнове. Тогава половин кило пшеница или ръж бе 0.40 лева. Може да е било и 30 стотинки - мина време!

Това половин кило бе достатъчно за два дена - два и половина, когато не преяждах!

Останалото - мед, орехи, лук, чесън, малко зарзават, олио, оцет... Без месо!

Трябва да ви кажа, че този месец беше експериментален, по почти същата диета карах доста време (то тогаз Докторите почти ме бяха отписали!) - станах само мускули!
Системата която описваш е много добра и за справяне с диабет 2 тип.
Но малко хора имат волята да я приложат върху себе си.
С хапчета им е къде по лесно и удобно, макар и не много ефективно.
С подобна система измъкнах майка ми от ръцете на фармацефтичната мафия преди 10 години.
Бяха и предписали лекарства за почти 70 лева на месец.
Сега е вече на 78 години и от 10 години няма вземане-даване с лекари.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #317 -: Юли 07, 2019, 10:41:36 »
Значи сами сте стигнали до извода, че с 517 евро пенсия в Германия духаш супата.

стигнахме до извода, че си се изплякал безхаберно. аз по-горе те бях посъветвал да си гледаш копи-пейста он инвестор и да не се опитваш да разсъждаваш.

а иначе тези, които имат минимален доход, получават помощи за наем. ама ти това няма откъде да го разбереш. ето малко информация - http://www.wohngeld.org/

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #318 -: Юли 07, 2019, 10:47:50 »
дет разказват познати, разбира се, не някой друг - къща на улица глициния в добро предградие на много добра европейска столица - месечно:
- общински данък - 130
- ток (абонамент) - 15
- вода (абонамент) - 10
- газ (абонамент) - 15
- чиливизор, интернет, кабелна и мобилен (средна работа пакет) - 60
- застраховка за дома и имуществото - 40
- застраховка за санчо + пътен данък - 70
тва сичкото без никва консумация е 340, консумацията на газ, ток и вода докарва още към поне 80 на месец според зависи.
та преди храна, бензин, здраве, сила и красота, пътуване и т.н. са минимум 420 на месец.

първата година бях в една едностайна квартирка /стая 20-25 км.м, отделно баня/тоалетна и едно антренце/, за която всичко ми излизаше 320-330 евра. към тях интернет 30, телевизия 20 /толко е таксата към ард и цдф, ако искаш кабел е отделно/, мобилен 20-30 за три карти - роумингът си беше безплатен и си говорех на един цент/мин. картата за градски транспорт беше 80 евра.

като сложиш и 200-300 на месец за ядене и това-онова като дрехи и обувки - сметката почва да се намества на към 750-800 евро на месец за сам човек от източна ойропа, без изхвърлянки.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #319 -: Юли 07, 2019, 10:51:10 »
пиша източна ойропа, щото западняците като цяло са с друг манталитет, примерно аз нямах кола, щото не ми трябваше - градският транспорт си е перфектен тук. а колата си гълта едни пари, само гражданската ти спокойно може да е 200-300-400 евра месечно.

отделно, че това е сметка, като си готвиш сам, по заведенията е етвас андерес.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #320 -: Юли 07, 2019, 11:04:30 »
както и да го въртим и да го сучем, с по-малце от €1,000 на месец няма как и тва е за неизбежни неща.
освен тва моят пример беше за собствена къща, при наем нещата се променят.

истината е, че на едно три-четиричленно семейство, което не разчита на социални помощи или подобни, си му тряат поне €4,000 чист месечен доход, за да се справя прилично и да може да поддържа некъв умерен военновременен запас. тва за континентална западна европа, в англия с такива пари ще се плащат сметки и разходи и до там.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #321 -: Юли 07, 2019, 11:10:31 »
тук едно три-четири членно семейство може да се оправи и с 2500-3000 без проблем, даже да се разхожда и веднъж или два пъти годишно по разни почивки за по седмица-две. като цяло така са го сметнали, че с минимална сам човек да може да се оправи, с две заплати над минимума - семейство с дете.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #322 -: Юли 11, 2019, 22:44:52 »
Има 2 и 200.
Лично познавам човек, който се оправяше (хайде, преживяваше, но без чувство на крайна мизерия) в София с 500 лв (250 евро) месечно и то живот под наем. 2017-2018 г. Единственият бонус - работа в кухня.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Пазарът вече няма нужда от тесни специалисти
« Отговор #323 -: Юли 13, 2019, 02:47:25 »
Quote (selected)
В България можем да се поучим от опита на Западна Европа, с който аз съм много добре запозната. Там връзката между бизнеса и висшето учебно заведение е изключително тясна в няколко направления. Първо, програмите, по които се обучават студентите, са одобрени от професионалните гилдии. Тоест ти не можеш да учиш инженерна специалност или каквато и да е било специалност, без академичното тяло да се е допитало до представителите на професионалните асоциации. Те са тези, които знаят кое е най-новото и най-актуалното и какви знания и умения трябва да притежава бъдещият специалист в дадената област. Вторият аспект е в университетите да се работи по практически проекти, които са възложени от бизнеса. Тоест студентите още на студентската скамейка под ръководството на техните работодатели работят върху нещо, което има реално приложение в индустрията. А това е изключително важно, защото те се научават да работят в екип, в кратки срокове, научават се да боравят с апаратурата, с технологиите, с информацията. И третото нещо е бизнесът да спонсорира университета, така че в него да може да се работи с последна техника, да се изграждат лаборатории, да се използват най-новите проучвания. Тоест бизнесът прави сериозни инвестиции в базата на университета и след това поема подготвените специалисти.
Това, което изключително много се търси, са специалисти в сферата на инженерните и компютърните науки. Знаем, че вече без компютърни умения, владеене на английски език и умение да управляваш автомобил, няма как да намериш добре платена работа и да напредваш в кариерата. Има голямо търсене на специалисти и в сферата на медицинските науки, медиите и комуникацията, дизайна и др. Като че ли намаля интересът към бизнес мениджмънта, по-скоро се търсят специалисти в сферата на логистиката, бизнес анализа. Има много модерни специалности, които комбинират знания от няколко сфери. Така че тесният специалист като че ли вече умира. Човек, който иска да се развива, трябва да бъде осведомен в няколко сфери от науката и чиста хуманитарна специалност като че ли вече няма.

https://www.economy.bg/humancapital/view/35596/-Pazaryt-veche-nyama-nuzhda-ot-tesni-specialisti
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #324 -: Юли 14, 2019, 13:43:23 »
Quote (selected)
В България можем да се поучим от опита на Западна Европа, с който аз съм много добре запозната.
Само като прочетеш "Западна Европа", като нещо единно в областта на висшето образование и нататък е безсмислено да продължаваш.
Отделно, доста от родните фирми за обучение в чужбина са фактически рекламни агенти на едно "университетско" образование, което у нас преди време се определяше като "полу-висше". Когато пък става въпрос за университети без кавички, обикновено са от трета-четвърта редичка нататък.
Освен това, българските университети (поне тези без кавички) никога не са обучавали тесни специалисти.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #325 -: Юли 14, 2019, 18:07:04 »
Като сте стигнали до темата с образованието, да ви предложа поредната забранена за коментиране статия на П Цеков в "Сега".  Ето тука.
Интересно какво мислят по въпроса учителите и университетските преподаватели, каквито тук има.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #326 -: Юли 14, 2019, 19:06:22 »
Само тези категории ли?

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #327 -: Юли 14, 2019, 21:28:27 »
Да. Аз мисля, че те са основните виновници за трагичната ситуация, още от соц времената.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #328 -: Юли 14, 2019, 21:34:19 »
А кои са виновниците за 500-г. трагична ситуация с "присъствието" ?
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #329 -: Юли 14, 2019, 21:51:37 »
Да. Аз мисля, че те са основните виновници за трагичната ситуация, още от соц времената.

Ако не е ирония е глупост.
Аз мисля че имахме късмет да получим отлично образование по онова време.
И да не забравя без пари.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #330 -: Юли 14, 2019, 22:15:16 »
Quote (selected)
Като сте стигнали до темата с образованието, да ви предложа поредната забранена за коментиране статия на П Цеков в "Сега"
Цеков този път е забъркал голяма боза. Много неверни твърдения. Например това, че учениците учели все повече – глупости на малки шайби, точно обратното е.
Друг образец:
Quote (selected)
„Тук се учат теореми, леми, геноми, валентности, корени и т.н., знания, които създават добро себеусещане за висока обща култура, но имат незначително значение в живота ви след това“
Като оставим настрана словесния бисер „незначително значение“, на Цеков му убягва простият факт, че училището не е непременно професионално ориентирано и съответно специализирано, по-често е обратното и така трябва да бъде. А в такова училище се предполага да се даде именно обща култура. Последното означава, че изучаваното по разните предмети е важно не толкова като конкретен материал, а за да ти даде понятие за дадените области и подход за разбирането им, когато се срещнеш с тях извън училище.

На Цеков явно му се иска нещо друго, той се кахъри, че образованието било далеч от бизнеса, че той не търсел децата и системата (образователната) не търсела бизнеса. Съвсем улав човек според мен.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #331 -: Юли 14, 2019, 22:24:46 »
Петьо Цеков си е свестен човек, съдейки от писанията му доста години.
В статията обаче е забъркал наистина голяма каша. Доста неверни интерпретации на числени неща, но това да му е проблема. Просто има един друг бисер, как да се реформирала системата ни, която била много остаряла. Примерът за система всъщност е именно тази предишна наша система, която беше охулвана и "реформирана" десетилетия, за да стигнем до тук. Всъщност класическата образователна система в немскоезичните страни, възприета и у нас. Към подобна система отиде и Русия, а ние стигнахме до десетлетките на СССР, без тяхната елитна част естествено. Тук го е стегнала обувката Петьо Цеков, защото е учил в тази система (българската, предишната) и няма как да каже, че не знае за какво става въпрос. Не е обаче политкоректно, та някак по езоповски.
Не го виня естествено, в ситуация да не знаеш следващите месеци дали ще го има вестника на който е зам. главен, какво да пише човека.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #332 -: Юли 15, 2019, 18:46:25 »
Да. Аз мисля, че те са основните виновници за трагичната ситуация, още от соц времената.

Ако не е ирония е глупост.
Аз мисля че имахме късмет да получим отлично образование по онова време.
И да не забравя без пари.
Нито ирония, нито глупост. Сам си посочил къде е ключът от бараката - в парите. Преди 40-50 години учителите и университетските преподаватели работеха за заплата. След това видяха, че могат да печелят много повече от частни уроци и преиздаване на учебници. И се почна една катастрофическа промяна на учебни програми, включване на все повече и повече материл (почти изключително ненужен), непреподаване на теми, които се включват в кандидатски изпити ...
А някога вземането на частни уроци (освен по западен език и музикален инструмент) беше срамно, беше знак, че си дебил. . На кандидатстудентски изпити се ходеше без някаква специална подготовка. И всичко се промени някъде през 70-те, 'демокрацията' няма никаква вина.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23481
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #333 -: Юли 15, 2019, 18:50:57 »
Quote (selected)
А някога вземането на частни уроци (освен по западен език и музикален инструмент) беше срамно, беше знак, че си дебил.

То и сега е така, ама да си дебил вече е положително качество. :bigok:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #334 -: Юли 15, 2019, 18:56:25 »
Quote (selected)
А някога вземането на частни уроци (освен по западен език и музикален инструмент) беше срамно, беше знак, че си дебил.

То и сега е така, ама да си дебил вече е положително качество. :bigok:
Сега - може би, но през 70-те и 80-те, когато се създаде и развихри учителско-преподавателската мафия, все още не беше. А караха децата да заизустяват шаблони и да употребяват изречения, с които би се гордял самият Цветанов.
По отношение на граматиката пък го докараха дотам, че един среднограмотен висшист не може да разбере изпитните въпроси по БЕЛ, камо ли да им отговори. И всичко това - за да има нови учебници и частни уроци.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23481
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #335 -: Юли 15, 2019, 18:58:34 »
Quote (selected)
По отношение на граматиката пък го докараха дотам, че един среднограмотен висшист не може да разбере изпитните въпроси по БЕЛ, камо ли да им отговори. И всичко това - за да има нови учебници и частни уроци.
Параграф 22 или "всички печелят". :way_to_go-1308:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #336 -: Юли 15, 2019, 19:01:28 »
Quote (selected)
По отношение на граматиката пък го докараха дотам, че един среднограмотен висшист не може да разбере изпитните въпроси по БЕЛ, камо ли да им отговори. И всичко това - за да има нови учебници и частни уроци.
Параграф 22 или "всички печелят". :way_to_go-1308:
Освен нацията.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23481
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #337 -: Юли 15, 2019, 19:07:31 »
Quote (selected)
Освен нацията.
Що? Нацията минава направо тънко.
Така ще изчезне без ексцесии, плавно без рязане на глави и др. "неевропейски практики". Бавно и полека, на последния няма да му трябва граматика, а лопата да погребе предпоследния.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #338 -: Юли 15, 2019, 22:17:24 »
За учебникарската мафия е точно така, но за частните уроци не съвсем. Поне за онова време. В езикови и математически гимназии се приемаше с тежък изпит и критериите бяха високи. Поне 5-6 добре подготвени за 1 място. За доста университети беше същото. Общо за набор от 100+ хил. човека се приемаха 15 хил. студента, като в по-престижните също конкуренцията беше огромна, имаше доста специалности с над 10 човека за място. Имам спомени примерно за медицина (жени), където 6.00 на биология и 5.50 по химия (която не се удвоява) при пълно 6 диплома беше ръба, при който можеше и да не се влезе (в София). В по-престижните специалности на СУ, ТУ, ВИАС ... се влизаше с изпитни оценки от поне 5.50 и нагоре. Обективно изискванията бяха над тези за отлична оценка в средното образование.
Сега изчезва средното ниво, високото вече се е стопило отдавна. И преди имаше сериозен дял завършващи основно и средно образование, които бяха далеч от разбирането за добре подготвени. Сега този дял започва да става преобладаващ, а отлично подготвените отиват от процентите към единичните бройки. Това е голямата трагедия, а не наличието на неграмотници, каквито винаги е имало и ще има. И е съвсем различна мотивацията да си ходел на частни уроци за свръхдобра подготовка и за да се избута нормален учебен материал на тест с под средно ниво трудност.
« Последна редакция: Юли 15, 2019, 22:19:51 от Калинчо »

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #339 -: Юли 16, 2019, 09:50:53 »
Quote (selected)
За учебникарската мафия е точно така, но за частните уроци не съвсем. Поне за онова време.
Зависи какво разбираш под "онова време". Аз ти говоря за периода около 1975-а, когато частните уроци избуяха. Преди това нямаше такава практика, въпреки много високите критерии за прием във повечето ВУЗ. Помня набор, при който в специалност биология в СУ се влизаше (момичета) само с бал 36 от 36. Но никоя не беше ходила на частни уроци преди изпита. Братовчед ми, например, влезе в НМГ (тогава още не беше НПМГ) през 1972-а без каквито и да било специални подготовки.
После постепенно изпитните задачи/въпроси престанаха да се преподават в училище и децата бяха принудени да плащат за частни уроци.  И така - до безобразие. Не може да не си чувал за системата на 'кодовите фрази' в съчиненията, по които се познаваше, че детето е вземало уроци при Петрова или Иванова.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #340 -: Юли 16, 2019, 10:03:24 »
Quote (selected)
Не може да не си чувал за системата на 'кодовите фрази' в съчиненията, по които се познаваше, че детето е вземало уроци при Петрова или Иванова
Не дай боже кодът да е на Петрова, а да проверява Иванова :nuts:
Всъщност оценяването на съчинение е толкова субективно нещо, че колкото и добре да си подготвен, може да има всякакви изненади.

П.П. По обясними причини най-обективно се оценяват резултатите по беганье, рипанье, фърганье и програмиранье.
« Последна редакция: Юли 16, 2019, 10:06:54 от аменеменема »

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #341 -: Юли 16, 2019, 10:38:10 »
Quote (selected)
За учебникарската мафия е точно така, но за частните уроци не съвсем. Поне за онова време.
Зависи какво разбираш под "онова време". Аз ти говоря за периода около 1975-а, когато частните уроци избуяха.

не знам къде са избуяли 1975, ама аз 5-10-15 години по-късно нямах никакъв проблем нито с влизането в гимназия, нито с това във вуз. подготовката по математика в училище плюс разните му там кръжоци и школи беше на несравними с изпитите за кандидатстване нива.

вероятно и разните му оценки от олимпиади помогнаха, ама те и републиканския и подборния кръг също бяха на несравними с кандидстудентските изпити нива.

Неактивен хикса

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 247
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #342 -: Юли 16, 2019, 12:00:18 »


не знам къде са избуяли 1975, ама аз 5-10-15 години по-късно нямах никакъв проблем нито с влизането в гимназия, нито с това във вуз. подготовката по математика в училище плюс разните му там кръжоци и школи беше на несравними с изпитите за кандидатстване нива.

вероятно и разните му оценки от олимпиади помогнаха, ама те и републиканския и подборния кръг също бяха на несравними с кандидстудентските изпити нива.

Подкрепям, ама не във всяко училище е имало такива школи. А и математиката е друга работа, ти за 6 часа изпит можеш да си измислиш сам цялата математика, дето ти трябва за задачите, аз учех в ПМГ, ние, математиците, не ходехме на уроци, ама биолозите и химиците си учеха теми наизуст, на частни уроци при даскалите от гимназията.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #343 -: Юли 16, 2019, 13:29:58 »
Quote (selected)
Не може да не си чувал за системата на 'кодовите фрази' в съчиненията, по които се познаваше, че детето е вземало уроци при Петрова или Иванова
Не дай боже кодът да е на Петрова, а да проверява Иванова :nuts:

Всъщност, когато проверяващата Петрова видеше код "Иванова", ставаше ясно, че детето 'си е платило' рекета и работата му получаваше висока оценка. Така поне ми обясняваше на времето онзи братовчед, дето влезе без частни уроци в НМГ, пък после стана даскал по математика - "за да няма подозрения, моите ги пращам на колегата Иванов за частни уроци. Той пък ми праща на мен неговите."
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #344 -: Юли 16, 2019, 14:02:25 »
"Сега - може би, но през 70-те и 80-те, когато се създаде и развихри учителско-преподавателската мафия, все още не беше. А караха децата да заизустяват шаблони и да употребяват изречения, с които би се гордял самият Цветанов.
По отношение на граматиката пък го докараха дотам, че един среднограмотен висшист не може да разбере изпитните въпроси по БЕЛ, камо ли да им отговори. И всичко това - за да има нови учебници и частни уроци."


Лъжата по принцип си е лошо нещо.
 Особено един тип лъжа - тая която е примесена с доза истина.
"Учителска мафия" през 70-те години?!? Боже господи?!? Учителската мафия издавала нови учебници!?! Учебници се издаваха един път и после се преиздаваха поне 15 години. При 10 хил. преподавателя по математика  8 или 9 от тх са участвали в колективи, издаващи учебници. Интересно как са мафиотизирали останалите 9991   "мафиота"?
Частни уроци? Не знам какво е това. Преди да кандидатствам в МЕИ , 30 души от випуска платихме по 40 лв. в касата на Дирекция по образование Благоевград за 80 часа допълнителни уроци през м юни. Водеше ни ги нашият класен, др. Танов, Бог да го прости.

Впрочем, излъгах. Майка ми, прогимназиялна учителка по БЕЛ водеше в къщи уроци на трима от нейния клас, преди да кандидатстват  езикови гимназии в София. И тримата ги приеха.
Още помня как и плати единият от тях - луксозна бомбониера, докарана някъде от Западна Европа от баща му, който беше голям началник в поделение на "Редки метали"

...те такива мафиотски истории
« Последна редакция: Юли 16, 2019, 14:15:59 от Bacho Кольо »

Неактивен хикса

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 247
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #345 -: Юли 16, 2019, 14:47:57 »
А, и аз така казах, по математика немаше, по литература имаше. :yes-1289:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #346 -: Юли 16, 2019, 15:01:13 »
Още помня как и плати единият от тях - луксозна бомбониера, докарана някъде от Западна Европа

Toва е некво изключение. Към края на 70-те вече имаше твърда тарифа 5 кинта на час. Някои караха по 60 мин., а други гяволи по 45 мин. - "акдемичен час". Познавам учителка по математика, която беше машина за пари. В двата месеца преди кандидатстването в гимназиите и техникумите започваше от 9 сутринта до 5 вечерта. У тях приемше по 5-6 души наведнъж и през половин час някой си тръгваше, а друг пристигаше. И така цял ден. Два месеца. Отделно другите уроци преди това. Щото някои почваха още от 6-ти клас.
Частните учители по български също се бяхаа изгяволили. Бяха напечатали и размножили всички теми от въпросника и караха учениците да ги наизустяват.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #347 -: Юли 16, 2019, 15:06:30 »

Майка ми, прогимназиялна учителка по БЕЛ водеше в къщи уроци на трима от нейния клас, преди да кандидатстват  езикови гимназии в София. И тримата ги приеха.
Още помня как и плати единият от тях - луксозна бомбониера, докарана някъде от Западна Европа

Сигурно са били италиянски тия бомби в бомбониери за прогимназиялни учителки.

Tudo bom, децце вика  :nuts:

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #348 -: Юли 16, 2019, 15:14:48 »
Малее, изложих се....
бонбониера, разбира се...

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #349 -: Юли 16, 2019, 17:59:42 »


не знам къде са избуяли 1975, ама аз 5-10-15 години по-късно нямах никакъв проблем нито с влизането в гимназия, нито с това във вуз. подготовката по математика в училище плюс разните му там кръжоци и школи беше на несравними с изпитите за кандидатстване нива.

вероятно и разните му оценки от олимпиади помогнаха, ама те и републиканския и подборния кръг също бяха на несравними с кандидстудентските изпити нива.

Подкрепям, ама не във всяко училище е имало такива школи. А и математиката е друга работа, ти за 6 часа изпит можеш да си измислиш сам цялата математика, дето ти трябва за задачите, аз учех в ПМГ, ние, математиците, не ходехме на уроци, ама биолозите и химиците си учеха теми наизуст, на частни уроци при даскалите от гимназията.
В нашето школо нямаше курс по български - ходехме дружно в "Лиляната". А те ходеха при нас на математика, водена лично от господин Нешев, преподавател в Английската и ресорен учител на две поколения. На мен ми стигна за изпитите, той, горкият, се мъчи с мен четири години после, светла му памет!
Не помня частни уроци, поне сред дружките ми, а и после сред съучениците ми.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23481
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #350 -: Юли 16, 2019, 18:29:36 »
Имаше кръжоци по всички основни предмети и учители с желание.
Първото което се направи в зората на "демокрацията" бе учителите да станат "преподаватели", чиновници без интерес извън регламентираните часове. Задраскахме станциите на младите техници, всички кръжоци, хорове, даже спортни отбори. Въведоха "свободно избираеми", практически задължителни учебни часове, защото масово се предлагаха математика и литература, рядко чужд език. Реформа след реформа докато приравниха професията на учителя до тази на  маникюристки. Всичко стана платено по един тъп наин. Съюзана математиците организира състезание и си плащаш 5 лева за участие ( така беше преди 10-20 години сега не знам ).
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #351 -: Юли 16, 2019, 19:12:01 »
Едновремешните частни уроци нямат много общо с провала на образованието в ново време. Даже думата "частни" не е съвсем точна. Ставаше въпрос за платено извънучилищно учене, в повечето случаи организирано от "държавни" органи - ВУЗ, съюзи на математици, физици, историци, химици... Извън езиковите гимназии нямаше варианти за научаване на неруски език без "частни" уроци. При конкуренция от няколко подготвени човека за едно място, допълнителното учене срещу заплащане изглеждаше съвсем логично. Както стана въпрос, изискванията за желаните места във ВУЗ бяха над изискванията за средно образование, а за "елитните" гимназии се редяха по 10 кандидати за място. За няколко техникума също конкуренцията беше сериозна. При изисквания за прием надскачащи шестица от учебната програма, едва ли е имало друг изход.
Имаше и приказки за "обучение при Петрова" с кодови фрази, но това си бяха единични случаи и маскировка за корупцията, която си я имаше и тогава. Поне в една "елитна" гимназия имаше известно време цял клас, който се приемаше извън общото класиране. Имаше и едни 10% за деца на "активни борци", във ВУЗ имаше и други проценти за други привилегии.
Образованието се скапа, когато престана да бъде масова ценност, и не от частните уроци.
В началото на 1990-те, когато новите герои станаха "борците", от първа ръка ми казаха, че в 2 софийски спортни училища неимоверно нараснал интереса към паралелките с профил "борба"(деца 1-4 клас, не е от тях). :smokin:
« Последна редакция: Юли 16, 2019, 19:18:20 от Калинчо »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #352 -: Юли 16, 2019, 19:48:48 »
Даже думата "частни" не е съвсем точна.

Напротив, изключително точна е. Бяха си частни и така им викаха, за да ги отличат от тези курсове и т.н. Даже придаваше някакъв статус. "Той ходи на частни уроци"- демек, голема работа. Имаше известни учители по български и математика и да те вземат трябваха големи връзки. Беха ангажирани с години напред. Всички уроци си бяха чстни. По език, по музика, по рисуване и по кво ли не.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #353 -: Юли 16, 2019, 19:56:44 »
Имаше си частни уроци без кавички, за собствена сметка на обучителя. Имаше и купища курсове, в които съответното дружество, ВУЗ или каквото и да е вземаше процент и останалото на преподавателите. В този смисъл не бяха изцяло частни, но от гледна точка на плащащите беше все едно.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23481
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #354 -: Юли 16, 2019, 20:05:07 »

Впрочем, излъгах. Майка ми, прогимназиялна учителка по БЕЛ водеше в къщи уроци на трима от нейния клас, преди да кандидатстват  езикови гимназии в София. И тримата ги приеха.
Още помня как и плати единият от тях - луксозна бомбониера, докарана някъде от Западна Европа от баща му, който беше голям началник в поделение на "Редки метали"

...те такива мафиотски истории

Не искам да разбивам семейни ценности, но едва ли си разбрал колко пари са постъпвали в домакинството. Виж бонбониерата е било трудно да остане незабелязана.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #355 -: Юли 16, 2019, 20:08:49 »
Quote (selected)
Едновремешните частни уроци нямат много общо с провала на образованието в ново време.
Не мисля така.
Системата на частните уроци, избуяла в края на 70-те, комерсиализира и корумпира сферата на образованието много преди да избухне демокрацията, така че новото време дойде на добре подготвена почва.

Разказът за "бомбониерата" ме трогна. Още малко и ще повярвам, че и докторите са работели сал заради едните бомбони и ще забравя какво и на кого съм плащал за да бъде раждането на децата ми по-безпроблемно.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #356 -: Юли 16, 2019, 20:24:52 »
Не съм целял да те трогвам. Аз ги познавах и тримата - те бяха в 7-ми, а аз в 6-ти клас. И тримата и бяха любимци. Единият от тях,  в момента шеф и собственик на финансова институция,  ми каза, че пари не е давал. При това - близо 40 години след уроците си.


 Утре ще се опитам да те убедя, че не си дал нито стотинка  на докторите, когато жена ти е раждала децата ви.
« Последна редакция: Юли 16, 2019, 20:28:42 от Bacho Кольо »

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #357 -: Юли 16, 2019, 20:41:09 »
Не искам да кажа нищо лошо за майка ти, но фактът, че е давала допълнителни уроци вкъщи на трима от нейния клас категорично потвърждава онова, което писах по-рано - че от известен момент нататък учителите престанаха да преподават в клас онова, което се даваше на кандидатските изпити.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #358 -: Юли 16, 2019, 20:52:38 »
В средата на 80те математиката беше 7.50 за два учебни часа, а литературата - 6 кинта, пак за два учебни часа. Учителки в изпитните комисии, естествено.
Нашите да са взимали тогава по 5-600 примерно, средната заплата да е била 200-250.
Математика - по двама души на сеанс.
Литература - колкото се поберат, обикновено между 8 и 12...там не се преподаваше, даваха се готови теми с правилен увод и заключения...
Но и тва не беше гаранция, един пич, с когото ходехме заедно на уроци, успя да влезе само в Немската, за елитни училища не се класира  :0004: :0008:

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Има ли в България недостиг на кадри?
« Отговор #359 -: Юли 16, 2019, 21:06:45 »
Не искам да кажа нищо лошо за майка ти, но фактът, че е давала допълнителни уроци вкъщи на трима от нейния клас категорично потвърждава онова, което писах по-рано - че от известен момент нататък учителите престанаха да преподават в клас онова, което се даваше на кандидатските изпити.

Това е факт, доказан стократно. Вместо Вазов, Ботев и Димчо Дебелянов,  в средата на 70-те майка ми е преподавала Чалз Буковски,  Дж. Оруел , Йосиф Бродски и Боб Дилън. През 1974 е преподавала 1984

Това, в малко провинциално градче. И само с една цел - да не могат трима души да влезнат в езикова гимназия без частни уроци.