Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 24, 2024, 14:58:21

Автор Тема: Здравни системи, здравни каси и други весели неща от живота…  (Прочетена 8193 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
Та при Семашко, само заплатите не могат да се осигурят със сегашните средства. Това казвам, а никой не иска да ме опровергае.

Това предполага че ще си внесем доктори.
Лекарите, сестрите и помощен персонал пак ще са тези на които и сега плащаме заплати други няма.
Някой "специалисти" в адмнистрирането на лечебни заведения ще олекнат с една две нули от към заплащане, ще трябва да го преживеят.
Просто трите сестри в частната болница обгрижващи един пациент ще трябва да обслужват няколко.
Аз дадох пример за единни щатни таблици, можеш да дадеш твои виждания за заплатите. Частни болници в сметката няма, администратори в лечебни заведения - също. Средства за проверки и контрол на системата също не са включени.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
Та тези неща (поне повечето от тях) са и част от кадастъра.

Тези неща е нормално да са част от кадастъра, но продължавам да не разбирам какво точно е направила игилизката фирма с гисовете, с които никога не е имала право да се занимава нито по минал, нито по следващ закон, еле пък да взема пари на таз база. Простичък въпрос - за кво точно е давала таз хубава фирма пари?  :nuts:
За да ги има реалните данни в "гисовете", които тогава ги и нямаше като точно такива. Странно ли ти звучи? Нали имаше някаква техническа диплома, не би трябвало да си на Вие с такива въпроси.
PS Ако не е ясно защо трябва да има реалните данни за системата и вързаните потребители, също мога да помогна с обяснение.
« Последна редакция: Май 10, 2020, 21:29:54 от Калинчо »

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4345
    • Профил
Просто трите сестри в частната болница обгрижващи един пациент ще трябва да обслужват няколко.
"Семашко" и "частна болница" са взаимоизключващи се понятия.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23740
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Аз дадох пример за единни щатни таблици, можеш да дадеш твои виждания за заплатите. Частни болници в сметката няма, администратори в лечебни заведения - също. Средства за проверки и контрол на системата също не са включени.

Сам си отговаряш.
Половината, че и повечето дето не ти достигат изтичат в петзвездни частни заведения за дейности далеч от здравеопазване.
За здравеопазване финансите са достатъчни, няма за или заради усвоителите.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23740
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Просто трите сестри в частната болница обгрижващи един пациент ще трябва да обслужват няколко.
"Семашко" и "частна болница" са взаимоизключващи се понятия.
Няколко пациента в общинско или държавно лечебно заведение.
Това е персонала, друг няма от къде да дойде. +/- 10 процента.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
Странно ли ти звучи? Нали имаше някаква техническа диплома, не би трябвало да си на Вие с такива въпроси.

Не ми звучи никак странно, имам и диплома. Също така знам защо кога и как започнаха да се пробват  гисовете дори и на парче като начало, включително и коя година и къде са били първите опити/нЕма нищо общо с въпросната ингилизка фирма, а и гисове има не само в Софийска вода/. Знам и откъде са били парите. Странно ли ти се вижда? :D

за протокола - въпросната фирма по никакъв начин не е имала право и не е могла да събира подобни данни. Държавните служители не четете ли внимателно законите?


Quote (selected)
Чл. 12. (В сила от 25.04.2000 г.) (Изм. - ДВ, бр. 29 от 2006 г.) Агенцията по геодезия, картография и кадастър:
1. осъществява дейностите по кадастъра съгласно този закон;
2. (нова - ДВ, бр. 29 от 2006 г.) осъществява функциите и задачите, определени и със Закона за геодезията и картографията;
3. (предишна т. 2 - ДВ, бр. 29 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 57 от 2007 г., в сила от 13.07.2007 г.) поддържа държавния геодезически, картографски и кадастрален фонд (Геокартфонд), който приема, съхранява и предоставя за ползване по установения от Закона за Националния архивен фонд ред геодезически, картографски, кадастрални и други материали и данни;
4. (предишна т. 3 - ДВ, бр. 29 от 2006 г., доп. - ДВ, бр. 41 от 2019 г., в сила от 22.08.2019 г.) осигурява координацията на дейностите по кадастъра с другите държавни геодезически и картографски дейности, както и на дейностите по изработването на специализираните карти и регистри по чл. 34;
5. (изм. - ДВ, бр. 36 от 2004 г., предишна т. 4 - ДВ, бр. 29 от 2006 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 49 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) разработва формат на записа на цифровите карти и регистрите и на документи и данни към тях, който се одобрява от министъра на регионалното развитие и благоустройството;
6. (предишна т. 5 - ДВ, бр. 29 от 2006 г.) съвместно с компетентния държавен орган по метрология организира метрологичния контрол върху геодезическите средства за измерване;
7. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 29 от 2006 г.) осигурява поддържането на квалификацията на служителите;
8. (предишна т. 7, изм. - ДВ, бр. 29 от 2006 г.) води регистри на лицата, правоспособни да извършват дейности по кадастър, по геодезия и по картография;
9. (предишна т. 8 - ДВ, бр. 29 от 2006 г.) осъществява координацията при международния информационен обмен, включващ кадастрална информация;
10. (нова - ДВ, бр. 36 от 2004 г., предишна т. 9, доп. - ДВ, бр. 29 от 2006 г.) е администратор на приходите от таксите, глобите и имуществените санкции, събирани по този закон и по Закона за геодезията и картографията;
11. (нова - ДВ, бр. 49 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 41 от 2019 г., в сила от 22.08.2019 г.) осигурява координацията с централните и териториалните органи на изпълнителната власт и с юридическите лица по чл. 32, ал. 1 при осъществяване на дейностите по създаване на специализираните карти и регистри; води регистър на създадените специализирани карти и регистри;
12. (нова - ДВ, бр. 49 от 2014 г.) съставя и поддържа баланси на територията;
13. (нова - ДВ, бр. 27 от 2016 г.) организира дейността по признаване на професионалната квалификация за регулираната професия "инженер в геодезията, картографията и кадастъра";
14. (нова - ДВ, бр. 41 от 2019 г., в сила от 22.08.2019 г.) осъществява връзка с други специализирани регистри и информационни системи за предоставяне на данни, съхранявани и поддържани при изпълнението на дейностите по кадастъра съгласно този закон;
15. (нова - ДВ, бр. 41 от 2019 г., в сила от 22.08.2019 г.) осигурява достъп до поддържаните от нея данни, метаданни и услуги по Закона за достъп до пространствени данни чрез Националния портал за пространствени данни.

« Последна редакция: Май 10, 2020, 21:59:17 от Асол »

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Възможно е да е някаква шега, която не разбирам, но е доста странно да не се прави разлика между кадастралната информация, която фирма трябва да има за основните си проводи и гисовете. Държавното ВиК не знаеше къде са около 25% от водопроводите и каналите им, както и колко от съществуващите проводи са законни. Доста не бяха, а доста и още не са. Не знаеха и за много от присъединените си консуматори, и на вода и на канализация.
Е, възможно е в "гисовете" информацията да се подава не от фирмите с мрежите, а от НС на БСП и тогава нещата си отиват на мястото.
« Последна редакция: Май 10, 2020, 22:04:34 от Калинчо »

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
ъзможно е да е някаква шега, която не разбирам, но е доста странно да не се прави разлика между кадастралната информация, която фирма трябва да има за основните си проводи и гисовете.

Ако и законът не ти намери връзката, аз съм безпомощна. Кво е ГИС според теб? И ко праите тва гербавите с прословутото електронно прававителство? Как мислиш, у тва "правителство" ще ли да има некакви данни за тръбопровода под блока ти, например? За едни информационни системи питам...У закона също така пише кой за подаването на ква точно информация отговаря
« Последна редакция: Май 10, 2020, 22:12:21 от Асол »

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
Кво е ГИС според теб?
От къде да знам, Гугъл казва, че е Географска Информационна Система. Има и една фирма с подобно име в София.  :image008:
Quote (selected)
Как мислиш, у тва "правителство" ще ли да има некакви данни за тръбопровода под блока ти, например?
Аз не мога да мисля. А данни за тръбопровод под блок в ГИС ще има, ако някой ги даде на геодезистите да ги вкарат в базата си с данни. Ако собственикът на тръбопровода не знае за него и правителството няма да има данни за него, освен ако ти не го уведомиш. :image008:
« Последна редакция: Май 10, 2020, 22:20:08 от Калинчо »

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
Кво е ГИС според теб?
От къде да знам, Гугъл казва, че е Географска Информационна Система. Има и една фирма с подобно име в София.  :image008:
Quote (selected)
Как мислиш, у тва "правителство" ще ли да има некакви данни за тръбопровода под блока ти, например?
Аз не мога да мисля. А данни за тръбопровод под блок в ГИС ще има, ако някой ги даде на геодезистите да ги вкарат в базата си с данни. Ако собственикът на тръбопровода не знае за него и правителството няма да има данни за него, освен ако ти не го уведомиш. :image008:

И кой според теб отговаря/е собственикът за подаването на тез данни? Снаа ми Гюргя? Обърни фнимание, че концесионер не означава  собственик, а собственикът дори на дворен нужник гусин Калин е длъжен да се изприкаже и да поиска разрешение по закон пред/от  калинките на Циганската царица. А за гербавата фирма, спец по ГИС-овете, чукни в ИСУНА и ще ти просветне :smokin:

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
Аз дадох пример за единни щатни таблици, можеш да дадеш твои виждания за заплатите. Частни болници в сметката няма, администратори в лечебни заведения - също. Средства за проверки и контрол на системата също не са включени.

Сам си отговаряш.
Половината, че и повечето дето не ти достигат изтичат в петзвездни частни заведения за дейности далеч от здравеопазване.
За здравеопазване финансите са достатъчни, няма за или заради усвоителите.
На сайта на здравната каса ежемесечно се публикуват преведените пари за здравни заведения. Лесно се проверява какъв дял са за частните. При желание, може да се види и за колко пациенти и по какви "пътеки". Много далеч са от това което не достига, а освен това, ако всичко стане държавно, тези пациенти също ще трябва да ходят в държавните заведения и за тях също ще трябват пари.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Каквото с половин уста казва Калинчо, аз ще го кажа така - Семашко до 1990 съществуваше при друга продължителност на живота, други диагностични методи и друго финансиране.
Семашко е почти перфектна система според мен, с някои дребни корекции, но изисква пари. Много пари, ако се гони добро качество, а не пропаганда тип NHS.
В сегашни условия това, казано напосоки, е поне 10% отгоре към данъците, плюс вероятно и малце отгоре към ДДС.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
В сегашни условия това, казано напосоки, е поне 10% отгоре към данъците, плюс вероятно и малце отгоре към ДДС.
Пак на едро, но малко по-конкретно, удвояване на подоходните данъци и 25% ставка по ДДС. И ако се иска ходене при "светило", кешът пак ще е в сегашния размер, а може и по-голям.
Освен това, чакане като в NHS.
Впрочем там колко се чака за типичен преглед или операция?

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Типичните прегледи са след телефонен триаж и може да си останеш с разговор със сестрата. Или доктор да ти се обади евентуално. Ако преценят, че ти трябва час - две седмици някъде.
Операциите са минимум месеци.

Франция се справя доста по-добре с времето за чакане.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
Франция се справя доста по-добре с времето за чакане.
Франция е много лош пример в контекста Семашко. Всички плащат осигуровки, включително пенсионерите, 25% от лечението е плащане от джоба или допълнителна частна застраховка, 40% частни болници, просто Ужас някакъв.  :smokin:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23740
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
11% от заразените у нас са медици; Частните болници – само за каролевци
Как да се промени здравната система у нас?

https://e-vestnik.bg/32269/11-ot-zarazenite-u-nas-sa-meditsi-chastnite-bolnitsi-samo-za-karolevtsi/
ЕС е вреден за вашето здраве!