Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 03:22:36

Автор Тема: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България  (Прочетена 6900 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
„Индустрия 4.0 е както възможност, така и риск за България“, заяви Владимир Филипов – основател и изпълнителен директор на NearSoft, който ще представи темата по време на отворена лекция на 9 февруари във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) заедно със специалисти от ERP Academy.

„Индустрия 4.0 ще революционизира цялото общество и ще има ефект върху икономиката, върху образованието, както и върху самата политика. Когато дойде времето на киберфизическите системи, производството ще стане толкова ефективно, че вече няма да има смисъл от аутсорсинг услугите“, каза още Филипов.

По неговите думи, за да бъде осъществен по-плавен преход и събраните знания да бъдат използвани в позитивна посока, страната ни трябва да се съсредоточи от износ на услуги към износ на софтуерни продукти.
https://technews.bg/article-113944.html
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Определят България като „дигитален конкурент“
« Отговор #1 -: Януари 23, 2019, 04:58:18 »
Можем да спечелим 8 млрд. евро допълнителен БВП до 2025 г.
Дигитализацията може да бъде следващият голям двигател на растежа в страната, сочи доклад на консултантската компания McKinsey. Макроикономическото проучване измерва размера и темпа на растеж на дигиталните икономики на регионално ниво в десет държави: България, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения, Унгария, Хърватия, Чехия.
С преодоляването на дигиталното изоставане със Западна и Северна Европа, България може да спечели до 8 милиарда евро допълнителен БВП до 2025 г., твърди докладът, озаглавен „Възходът на дигиталните конкуренти: Как дигитализацията може да се превърне в следващия двигател на икономическия растеж в Централна и Източна Европа“.
При тази оптимистична прогноза, дигитализацията може да добавя по един процент годишно допълнителен ръст на БВП за България до 2025 г. И да доведе до ръст на дела на дигиталната икономика на страната от днешните 5,2% до 16% от БВП през 2025 г.
Днес дигиталната икономика в България вече представлява съпоставим дял в БВП, както е в най-големите пет пазара на ЕС (6,7% срещу 6,9%). Тя обаче изостава от най-дигитализираните северноевропейски страни (дигитални лидери), като Швеция, където този дял достига 9,0%.
Въпреки това, дигиталната икономика в България нараства повече от два и половина пъти по-бързо, отколкото в 5-те големи пазара на ЕС (8,2% спрямо 3,1%) през последните пет години. Тези данни потвърждават, че България може да претендира за титлата „дигитален конкурент“.
https://technews.bg/article-113964.html
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #2 -: Януари 23, 2019, 11:40:56 »
Като чета за- и такива прогнози, та се сещам за книгата на една дама коментирана другаде, тук из форумната прерия. Касаеше утвърдената вече посткапиталистическа вариация на базата на тоталното следене, контрол и ползване на всякаква умствена мас и отпадъчни продукти на плебсо-гоимите закачени с дигитална пъпна връв към WWW...

Тази тук територия е източена сполучливо вече и се до източва след всеки випуск абитуриенти, в чужбините. С което коефициентите на умственият потенциал, активности, инициативност и пр. и пр., усредено погледнато, непрекъснато спадат все повече и повече! Да не забравяме колониалната администрация как е пронизана както с шиш от мързел, некадърност, крадливост, некомпетентност - основна пречка за каквото и да е било възраждане и просперитет.

Всъщност се касае за умишлено затриване на множество държави, планомерно, целенасочено, усърдно - декларирана цел на световните Паразити. Тук е обяснението и за наложената и провеждана миграцията на население към Европа  от къде ли не извън нея и по конкретно, в една Германия например. Като резултат, общото ниво спада в последните десетилетия и там (да се чете Тило Сарацин - има негови 4...5 книги на руски за изтегляне...) така, че сега и с започналата ПОДМЯНА на населението с брадатите майки, с "видните интелектуалци" и "световни специалисти" от Азия и Африка, окончателното затриване на тази единствена в Европа нация отличаваща се с точност, усърдност, технически талант (другата са японците и корейците) е предрешено дело.

На този фон не може отделни малки гнезда на модерна технологичност, да служат за обобщения насочени към цялото. Освен, разбира се, за маскиране на общата нерадостна картина и стесняващи се перспективи.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #3 -: Януари 24, 2019, 08:08:31 »
Дигитална икономика може да се развива само на база на реална икономика. Защото тогава принадената стойност остава в страната. Каква дигитална икономика може да развива България? Абсолютно икаква!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #4 -: Януари 24, 2019, 11:27:32 »
Отврат е прав.
Далаверата е, че откак няма соцсистема, се отчита не национален доход, а БВП. А БВП се формира и от аутсорсинга.
Подготвиха ни и то добре за ...софтуерни келнерчета. Обслужващ персонал по направо казано. Манерки, ако искате още по кратко.
Няма лошо за самите манерки, но от това обществото вижда точно  :middle_finger-434:
Добре си приказват по форумите софт мениджърите, но ние Израел няма да станем. Не, че нямаме възможности, а щото сме дупедавци.
Всъщност и за възможностите. Имам достъпа да наблюдавам софтуерната гилдия отвътре. Все по трудно и по трудно се намират светли умове. Бачкатори - има, но нивото им е на селски зеленчуков производител попаднал на грешно място.
А пък по манталитет - мрак! Интереси опиращи до кола, колко стаи ще има ипотекираното апартаментче и в кой гръцки бърдак ще си прекараме отпуската. Роботизиран софтуерен зеленчук.
С този материал, екстензивното развитие, което за момента е по бързо от други страни, бързо ще изчерпи ресурсите си.
Че то затрихме неща, с които бяхме пробили по света и ни ценяха, та сега без образованието, възпитанието, морала, ценностна система насочена към труд като източник на благоденствие...без тези ли неща ще пробием отново?
Стига ва!
 :shocked-1341: 
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #5 -: Януари 24, 2019, 12:03:58 »
А БВП се формира и от аутсорсинга.

Не само. В кюпа слагат всичко от долапа : пари от емигрантите, фирмени заеми от чужбина, държавни заеми, дори неусвоените еврофондове. В България няма инвестиции в дялов капитал. Това, което наричат "инвестиции" е типична колониална икономика, от която държавата няма никаква полза. "Инвестира" се в поддържащи производства на части и възли за неквалифицирана работна ръка. Държавата не облага суровините с мито и продукцията с ДДС, не събира данък печалба и данък дивидент. Единствената полза от такава "икономика" е намаляване на безработицата с работещи бедни. В ИТ сектора е даже още по-лошо. Цялата принадена стойност на даден продукт се събира на една флашка и се реализира извън страната. За каква "дигитална икономика" говорим? Тя не обслужва нито един отрасъл на нашата икономика, не носи приходи в бюджета, не ангажира мащабна работна сила.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #6 -: Януари 24, 2019, 20:59:35 »
Ми ето няколко числа и малко опити за разсъждения и сметки.
Нарочно няма да споменавам имена.
Американска софтуерна фирма. Около 300 работници в САЩ, имат и другаде по света, у нас - офис от около 50 работника и растат.
Заплати. Тук средно 4500 месечно след данъци, там - около $150К годишно но преди данъци и осигуровки.
Без да знам чистата им печалба и съвсем грубо като им знам разбиранията, само заради това, че аутсорсват тук, пелабата от 50-те работещи човечета тук следва да е не по малко от около $4 млн. годишно.
Не лошо ще рече човек и е така. 50 човечета да генерират печалба от 6-7 млн. лева годишно.
Да, ама не.
Тук остава само харченето на човечетата, а и то не е съвсем верно, щото тия приятелчета си пазаруват по интернет в чужбина. Тяхно право, въпросът е другаде. ОК имаме 100 такива фирми и се генерира БВП 2 х $4 млн. х 100 = $800 млн.!
Брях!
5 000 човечета и виж кво праят!
Да ама тук остават и то под въпрос около 270 млн. левчета.
Ние не продаваме софтуер. Ние продаваме труд.
И не знам що се пъчат разни мениджърчета.
Няколкото приятни изключения като ония момчета от Телериг, са по скоро потвърждение, че възможности имаме, но не знаем и/или не можем да ги използваме като държава. И не виждам повод за гордост.Сетили се, че трябва вместо услуги да изнасяме направо софтуер. Ади де!А да ви видим!
« Последна редакция: Януари 24, 2019, 21:02:55 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #7 -: Януари 24, 2019, 21:14:29 »
Quote (selected)
Ние не продаваме софтуер. Ние продаваме труд.
естествено, при ишлемето е така.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #8 -: Януари 24, 2019, 21:49:21 »
Значението на цифровите технологии е силно преувеличено, не случайно разбира се, помислете, какво променят те, нали пак все така на масата трябва да има първо, второ и трето, хляб и чаша вино? Има обратна корелация, от как седнахме пред компютрите, качеството на храната се влоши драстично. Почти всичката храна от веригите е боклук и/или фалшификат.

Защо обаче елитите толкова натискат да се развиват цифровите технологии, ами защото това е начинът да ни конторлират тотално. А иначе, в реалния живот, аналоговите технологии работеха по-надеждно от сегашните цифрови.
Вие си ги избрахте!

Неактивен len

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 58
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #9 -: Януари 25, 2019, 00:32:17 »
Като казваш аналоговите работеха по-добре от цифровите, Максимус, се сещам за телефоните. Стационарните. Все още имам такъв, все още не съм го махнала. Та в началото, отпреди доста десетилетия, стационарните телефони сигурно са били аналогови, не знам. После, 90те години ги направиха цифрови, ако не се лъжа. И сега, съвсем скоро, преди няколко месеца, телефонът ми ни приема, ни предава. И защото рядко го ползвам, не бях и забелязала. Звъня на вивакомци, обяснявам, те казват, че ще ми пратят техник. Пращат техник на другия ден, той идва с нов телефонен апарат. Оказва се, че виваком вече минавали на друг принцип - на принципа на сим карта в стационарния. Та новият телефон има антенка, има зарядно и сим карта, но иначе стария номер си е запазен. И се питам аз , какво му е стационарното на тоя телефон - той си е джиесем, само че във вид на стационарен. Ами в един момент и модерният нов апарат сдаде, че дойдоха и ми го смениха. Новият е друг модел и пак прави номера, току се губи сигнала. Въобще пълна простотия. Едновремешните стационарни, на английски им казват "landlines", защото кабелите минават под земята. Та едно време може тока да спре, ама телефоните работят. Пък сега, като спре тока, ми нищо не работи след като паднат батериите. Та ще чакам да дойде края на договора и ще го махам. И си мисля, дали е конспирация, не знам, но да махнат и последните комуникации, които са сравнително независими от природни бедствия...не знам. Толкова цялата ни цивилизация е зависима от електричеството, че ако някакъв катаклизъм стане, направо отиваме в каменната ера. Впрочем Сократ-май има прекрасен роман точно на тази тема, "Десетият праведник".

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #10 -: Януари 25, 2019, 02:51:58 »
у нас - офис от около 50 работника и растат.
Заплати. Тук средно 4500 месечно след данъци
ОК имаме 100 такива фирми
заплати у нас по 4500 след данъци на 50х1000=5000 души ???

Звучи ми като изказване на Б.Б.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #11 -: Януари 25, 2019, 09:20:33 »
Значението на цифровите технологии е силно преувеличено, не случайно разбира се, помислете, какво променят те,

Абе, не е съвсем преувеличено. Това е естествен завършек на преминаването на капитализма в "посткапитализъм". (Не ми харесва терминът, но засега друг няма и не се е родил втори Маркс, за да го именува.) Същността на капитализма е производство на стоки според търсенето. Още в средата на 20-ти век палачинката се обърна и вече не търсенето определя предлагането, а предлагането обуславя търсенето. На практика абсолютно всички човешки дейности и потребности отдавна са задоволени с необходимите изделия и ние вече не търсим нищо ново. Затова ни се предлага само модернизирано старо. Ето това прави дигиталната икономика. Отделно, че носи огромни приходи от т. нар. "интелектуална собственост". Когато излезе телевизорът "Сони Тринитрон", всички смятаха, че това е върхът на телевизията изобщо. Никой не е "търсил" плазма или ЛСД, за да го създаде и произведе някой. Когато се появиха мобифоните, "търсил" ли е някой смартфон?. В "новите" телефони няма нищо ново освен приложения. Но въпреки това ги сменяме през година.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #12 -: Януари 25, 2019, 10:22:22 »
Quote (selected)
Звучи ми като изказване на Б.Б.
Не знам как ти звучи, но ако искаш мога и по подробно да ти опиша. Не това ми бе целта, а да покажа кой печели и какво. На едро, без детайли.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #13 -: Януари 25, 2019, 11:05:11 »
Quote (selected)
В "новите" телефони няма нищо ново освен приложения. Но въпреки това ги сменяме през година.

... понеже новите приложения работят с нова OS, а старите устройства не я поддържат. Но аз упорствам и не се разделям с моята Четворка, от почит и уважение към гения на Стив Джобс. И колкото повече седи у мен, толкова по-трудно ще се разделя с нея един ден. Защото е перфектният продукт.

Геният на Стив Джобс бе в това, че създаде продукти, които отговаряха на настоящите потребности на потребителите, но още в по-голяма степен - на техните бъдещи потребности. Визионер. Той не зае, а създаде пазар.

Потребители на такива продукти са специална порода. Те не манкират модерност и иновативност с поредната финтифлюшка на джаджата си, обичайно някакъв повлиян от мода аксесоар. Те мислят отвъд хоризонта. За тях създаваното от хора като Джобс е потреба, стимул, но и модел и пример. За тях то е инструмент на развитие, не трафара и суета.

Но и всичко друго, създавано междуметно, си има своята роля и функция. Така цивилизацията интернализира технологичния пробив и му придава устойчивост. А това е база, стъпало, за последващия скок.

Един дърводелец, Харисън, преди столетия направи подобен скок. Сега часовниците му - морските хронометри - са изложени в Гринуич. Апропо, първият му хронометър е бил от ... дърво. С дълбоко разбиране на системната адаптация, впрочем. Върху тези устройства е съградено величието на "рул, Британиа, рул дъ сийз".

Но и Харисън, в гения си, без да знае това е възстановил и върнал на цивилизацията ни знание, което е хилядолетно. Гръцките астрономи, математици, навигатори и механици са създали механичния компютър от Антикитира преди поне 22 века. Какви и чии знания пък са ползвали те - кой да ти каже. kaily ще да спомене Атлантида, навярно.

https://en.wikipedia.org/wiki/Antikythera_mechanism
« Последна редакция: Януари 25, 2019, 11:09:50 от Firmin »

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #14 -: Януари 25, 2019, 23:14:46 »
Не мисля така, каквото предлага Епъл, го предлагат и останалите, китайските смарт устройства по параметри са по-високо от епълските.

Статус-символ се нарича неодушевен предмет, който изразява обществения и социалния статус на носителя или притежателя му, в едно йерархично общество. Символиката произлиза от предишни епохи, за които е характерна масова неграмотност и чрез пиктограми се е обозначавал ранга на носителите им. Но и след края на Студената война, с лансирането на покварата и celebrity culture и разрастващата се простотия и примитивизъм сред населението на Източна Европа, символиката на марковите стоки играе ръководна роля в социалните контакти на населението и половия отбор.

Човек с айфон и бели слушалки в ушите, е оня селски ерген, с "вефа" на рамо, от времето на соца.

В съвременното общество на 21-ви век, статус символи са надписите и лого на марки-производители върху стоките. Типични статус символи са тривърхата звезда на "Mercedes-Benz", ябълката върху продуктите на "Apple", синият и червеният правоъгълник върху дрехите на марка "Tommy Hilfiger". Статус символ е слушалката около врата на лекарите, светломерът около врата на кино-режисьорите, дългият телеобектив със сенник на фотографите, златният ланец около врата на сутеньорите.

Скъпи стоки, без практическо приложение, са също статус символи, които указват, че щом притежателя им може да си ги позволи, значи има пари в излишък. Не интелекта, широките рамене и красивото, удухотворено лице, а статус символите, притежавани от мъжете, действат като афродизиак на жените. Голяма част от жените не са способни да се влюбват в мъже, те се влюбват в марки леки коли и мотоциклети.

цитирам http://www.backdoornews.com/status-symbol.html, браво на човека, аз по-добре не бих се изразил.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #15 -: Януари 25, 2019, 23:22:42 »
А с otvrat съм съгласен, просто е друга тема, само съм загатнал че се наблегна на цифривите технологии, с цел да ни контролират тотално, това е най-добрата технология, във "фейса" сам си правиш такова досие, каквото цяло Щази не би могло, при това безплатно за елита. "Дълбоки невронни мрежи" е последния писък на технологиите, за който се интересува, от 100 ваши лайка, изкуствения интелект ще ви познава, по-добре от родната ви майка, ще знае дори "с коя ръка си бършете задника" - цитатът е от Джонатан Суифт - той е истинският визионер, а не Стив Джобс, както казава колегата Firmin.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #16 -: Януари 25, 2019, 23:50:31 »
Quote (selected)
цитирам http://www.backdoornews.com/status-symbol.html, браво на човека, аз по-добре не бих се изразил.
Опитите ми да го отворя приключиха със съобщението, замазващо текста, да си изключа ad-blocker-a.
Един-два пъти се хванах на тоя ченгел и после се наложи да хвърля сума време да чистя браузера от какво ли не. Пък и ми промениха, гадовете, стартовата страница и ... да не продължавам повече.
Та... не можах да прочета тази статия!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #17 -: Януари 25, 2019, 23:59:48 »
Да, и на мен ми пищи браузера, но не е виновен сайта, и за това влизам там  през Tor Browser - https://www.torproject.org/projects/torbrowser.html.en

Полезен е за много работи. Изтегляш, инсталираш, ползваш, между другото, не могат да те проследяват през този браузер, но е по-бавен.
« Последна редакция: Януари 26, 2019, 00:02:31 от Maximus II »
Вие си ги избрахте!

Неактивен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #18 -: Януари 26, 2019, 00:03:52 »
Максимус,
БЛАГОДАРЯ!
Не съм го ползвал, но щом върши работа - ей сега ще го сложа!

Неактивен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #19 -: Януари 26, 2019, 00:18:48 »
Е! Ти си я цитрал цялата.
Само малко ме подразни "удухотворено"-то...

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #20 -: Януари 26, 2019, 01:45:49 »
Статус-символ се нарича неодушевен предмет, който изразява обществения и социалния статус на носителя или притежателя му, в едно йерархично общество. Символиката произлиза от предишни епохи, за които е характерна масова неграмотност и чрез пиктограми се е обозначавал ранга на носителите им. Но и след края на Студената война, с лансирането на покварата и celebrity culture и разрастващата се простотия и примитивизъм сред населението на Източна Европа, символиката на марковите стоки играе ръководна роля в социалните контакти на населението и половия отбор.

Copyright:www.backdoornews.com

В първоначалната си форма, статус символите можели да бъдат притежание само ако собственика им вече има съответния социален статус. Жезълът и короната например са статус символи за монарх, през минали епохи. Пръстенът е станал статус-символ за семеен човек от второто столетие пр.н.е. Титлата доктор е притежание на някой, който е защитил докторска дисертация.

В съвременното общество на 21-ви век, статус символи са надписите и лого на марки-производители върху стоките. Типични статус символи са тривърхата звезда на "Mercedes-Benz", ябълката върху продуктите на "Apple", синият и червеният правоъгълник върху дрехите на марка "Tommy Hilfiger". Статус символ е слушалката около врата на лекарите, светломерът около врата на кино-режисьорите, дългият телеобектив със сенник на фотографите, златният ланец около врата на сутеньорите.

Статус-символ
При мъжете статус символи са леката кола, часовникът, обувките, жилището, вилата, местоположението на офиса в центъра на града или в покрайнините, мебелите и декорациите на интериора на работното място, използваното оборудване, както и компанията от красиви секретутки. По време на социализма в България популярен статус символ беше регистрационният номер на леката кола - така наречените хубави номера, съставени от еднакви, леснозапомнящи се цифри.

Скъпи стоки, без практическо приложение, са също статус символи, които указват, че щом притежателя им може да си ги позволи, значи има пари в излишък. Не интелекта, широките рамене и красивото, удухотворено лице, а статус символите, притежавани от мъжете, действат като афродизиак на жените. Голяма част от жените не са способни да се влюбват в мъже, те се влюбват в марки леки коли и мотоциклети.

Броят, външността и възрастта на жените в харема на мюсюлманите, респективно метресите в частните жилищни квартали от затворен тип на западняците, са също символ за охолство и високо обществено положение.

По време на социализма:
"Мерцедес-уиски и актриса,
Волга-водка-секретарка,
Москвич-ракийка и комшийка,
Трамвай-боза и собствената си жена."

При демокрацията:
"Без пари и мама на тате не дава."
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #21 -: Януари 26, 2019, 01:48:52 »
Номерът тук е да изключиш css-стила на сайта  :smokin:
Например при файърфокс-базираните браузъри това става от
view - page style - oт basic style на no style
 :cool-1084:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Индустрия 4.0 – възможност и… риск за България
« Отговор #22 -: Януари 26, 2019, 07:35:56 »
Скъпи стоки, без практическо приложение, са също статус символи, които указват, че щом притежателя им може да си ги позволи, значи има пари в излишък.

Ами, то това е основният проблем на посткапитализма : всички предлагани стоки са скъпи. Ужасно скъпи! Необходимо е осигуряването на огромен кредитен ресурс, който да реализира оборота на тези стоки. "Златният милиард" не може да осигури този повсеместен потребителски кредит на развиващите се страни и потреблението се свива. От което стоките допълнително поскъпват. Прибавяме бетонираните монополи и новоизлюпеното ренде "интелектуална собственост" и щавенето вече е до кокал.