Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 13:22:19

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - otvrat

Страници: [1] 2 3 4 5 6 ... 170
1
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 27, 2024, 11:48:03 »
Какво очакваш да се случи, ако има масово гласуване ?

Още 1.5 души да гласуват за Възраждане. А не за КОД, МОД, МЕЧ, КЕЧ, ПЕЧ, НФСБ и т.н. до 120. Призоваващите за масово гласуване просто ги е срам да се доизкажат, че трябва да се гласува, ама за техните партии.

2
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 22, 2024, 10:03:50 »
Следователно с или без това предложение, в консолидационния им арсенал - нищо ново.

То може да не е ново, но вече е реално. Опастността от "промяна на геополитическия курс" надига глава. Това е основателна причина да се прегърнат с отвращение в името на ... Между другото, референциите към въпросния законопроект като повод за нова сглобка вече започнаха. Тези дни ще е основна тема. Гледай повечко телевизия. На този свят няма нищо случайно. Възраждане можеше да го внесе когато иска, но избра точно сега.

3
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 22, 2024, 09:44:27 »
На България й трябвало стабилно евроатлантическо правителство!

Затова се появява и плашилото под формата на законопроект за излизане от НАТО от Възраждане. Както викахме в махалата, таймингът е точно навреме. Коцето не е рехав, ами тантелен.

4
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 22, 2024, 04:47:06 »
Ама, верно ли допускате, че България може да излезе от НАТО? Възрастни хора, доколкото знам!

Нормален човек не може да допусне това. Аз например допускам, че Коцето спасява и сплотява евроатлантиците. Дано да е безплатен подарък за "посолството". 

5
По света … / Re: САЩ
« -: Март 20, 2024, 10:17:17 »
Не знаех, че в САЩ имало закон за защита на самонастанили се бездомници в нечий имот

Не си го прочел внимателно или не си го разбрал. Цитираният закон не е зa защита на бездомници, а за защита на наематели от незаконно изгонване.  Тоест наемодателят не може своеволно да изгони наемателя си като му смени ключалката, спре тока и т.н. Това трябва да мине през съд. От гледна точка на правния критерий за "добър" и "лош" закон, този е добър. Напълно отговаря нa принципа Qui habet commoda, ferre debet onera. В цитираните два случая има двама "самонастанили" се, които твърдят, че имат договори за наем. Следователно законът ги защитава. Наемателката е арестувана, защото е нарушила закона. А защо след 30 дни се превръщаш в "наемател" - така са решили, но не заради бездомниците. В правото има десетки (ако не и стотици) хипотези за добросъвестни действия без правно основание.

6
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 16, 2024, 19:22:44 »
Ако считаш, че другарчето ти по форум не е добре информирано, информирай го.

Ами аз пробвах да го информирам. Ама то каза: "Не знам как е, но не е така, както викаш". По принцип, ако не знаеш нещо, не би трябвало да правиш категорични изявления от сорта "и да, нема такова животно".

7
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 16, 2024, 19:08:10 »
И не, нямаме такъв задължителен протокол.

Щом казваш! Явно си на "ти" с държавния протокол. Мога само засрамен да отида да подсмърчам в ъгъла.

8
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 16, 2024, 18:30:43 »
или подходяща за ранга на покойника катафалка.

Коя е по-подходяща за покойника? "Мерцедес" или "Ролс-Ройс"? Държавно погребение не се прави с катафалка. То е паравоенен ритуал. Хоремашките философски разсъждения са излишни.

9
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 16, 2024, 18:13:47 »
Кое е наложило пък ползването именно на БТР?!

Наложил го е ритуалът и протоколът на т. нар. държавно погребение (state funeral). При държавно погребение ковчегът винаги е поставен на оръдеен лафет, а оръдеен лафет не може да се тегли от баничарка. Трябва да е военна машина. Вече нямаме БРДМ-и.

10
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 11, 2024, 20:00:18 »
 А вярата е вяра.

Като е казал Конфуций, човек без вяра е като риба без велосипед.

11
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 11, 2024, 15:16:19 »
И няма по-фанатично вярващи от атеистите. Уникални идиоти  :smokin:

Верно са идиоти! Щом не вярват, че водата може да стане вино, вмирисан труп да възкръсне и да се ходи по вода, Но нека не забравяме, че с думата "фанатизъм" столетия са описвали религиозните "интелигенти"

12
По света … / Re: Икономически войни
« -: Март 09, 2024, 19:31:17 »
Идеологически обусловено мислене, далече от реалността.

"Идеологическо мислене", викаш. ОК, нека е идеологическо. Стискам палци да приемеш скромната ми теза за износ на суха пара за икономическо. Покорно ще очаквам твоята присъда.

13
По света … / Re: Икономически войни
« -: Март 09, 2024, 18:56:14 »
не пари а национално богатство, има разлика. Когато ишлемарите у нас изнасят ушити якета, рокли и ризи, платени по 2-3 лева, а се продават на запад по за 200-300 евро, това е износ на национално богатсво, много по-голямо от окрадените милиарди от олигарсите.

Грешиш. Бъркаш принадена стойност с национално богатство. Национално богатство са ресурсите. А те са пари, суровини и човешки ресурс. Изнасянето на принадена стойност също е дерт, но не е болка за умиране. Все пак шивачките ти  няма да умрат от глад. Изнасянето на национално богатство (независимо от коя държава) е изключително показателно и опасно. Това означава, че субектите нямат никакво доверие в собствената си държава, в нейната икономика и нейната финансова система. Държава, в която стопанските субекти обръщат всичко в чуждестранна валута и я изнасят извън страната трябва да очаква икономическа катастрофа. Тук не говорим за износ на инвестиционен капитал, а буквално за износ на национално богатство.   

14
По света … / Re: Икономически войни
« -: Март 09, 2024, 16:32:34 »
западните корпорации от Русия, които източваха националното богатство.

Това е доста спорно. Кой повече руско национално богатство е изнасял. Дали западните корпорации, или самите руснаци. Защото дори сега, съвсем официално, ежедневно изтичат стотици милиони от Русия. Изключително лесно е да се затворят тези кранчета, но не се затварят. Изглежда е поредният хипергениален ход на галактическия разум да унищожи западната икономика.

15
По света … / Re: СВО
« -: Март 05, 2024, 19:30:11 »
 и катера е имал три попадения на различни места.

"Катерът" всъщност е корвета, дълга 100 метра и с 80 души екипаж. Но за успокоение можем да му викаме и скутер.

16
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 04, 2024, 09:24:25 »
 а много евроатлантици мислят, че Трети украински фронт е съставен от украинци - прясно измислената от болшевиците нация.

Едва ли мислят така. Защото досега не съм чувал някой евроатлантик да се жалва, че на 9-ти са ни окупирали украинците. Макар че по тяхната логика за освободилите ни от турско би трябвало да е точно така. Кокошките на бабите им са изядени от украинци.

17
По света … / Re: Аржентина
« -: Март 03, 2024, 17:05:35 »
 Това което говорят, че е отменил над 300 /триста/ регулаторни режима в икономиката ! Това е огромна корупционна спирачка за бизнеса, надхвърля и българските представи !

Това е сериозна икономическа мярка. В БГ-то е същото. Дори при соца нямаше толкова регулации. С три думи, Милей провежда рейгъномика.

18
По света … / Re: Аржентина
« -: Март 03, 2024, 15:54:17 »
Мукта, чета, че за три месеца Милей "вдигнал приходите на Аржентина с 250%"(намам идея какво означава това, но едва ли е БВП) и постигнал първи излишък от десетилетия. Имаш ли представа какви икономически мерки е предприел освен съкращаването на държавните разходи. Защото само с икономии това няма как да стане.

19
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Март 02, 2024, 15:57:47 »
"Попщина" е много грозна дума , комунистически пейоратив за Църквата и религията.

Нека да бъдем точни. Попщина и поповщина са буквален превод на клерикализъм (clericalism), а клерикализмът, като доктрина, не е измислен от комунистите. И в английския език понякога клерикализъм има негативно и подигравателно значение.

20
По света … / Re: Аржентина
« -: Февруари 20, 2024, 16:32:07 »
Това е град който на 100 процента отговаря на името си

Да, добър/чист въздух. Интересни имена са дали испанците на американските градове и райони. Особено ми харесва град Планина видях.

21
- Кажи ми нещо, Джингиби, знаеш ли защо от Къкрен до София те пазеха само 3 заптиета?

Това изобщо не е вярно! От Къкрен не го водят в София. Първо го водят Търново и  от Търново до София Левски е силно охраняван. Пашата може и да е казал това, но не е факт. Всичко за Левски е било известно на властта (даже са имали негова снимка), търсели са го, установили са му личността в Търново (сам е признал кой е) и няма как да е бил ескортиран "само от 3 заптиета".

22
че две заптиета са водели Левски през половин България и не се е намерил никой от тези, които е организирал да се освободят, да направи поне опит да освободи него.

Еее, тоя мит отдавна е развенчан. Охраната на Левски е била изключително сериозна. Захари Стоянов казва, че е била над 200 души аскер. Не е имало никаква възможност да бъде освободен.

23
А, точно! За предателите - кучешка смърт.

Това за всички предатели ли важи или има изключения?

24
Какъв кърък - точно месец преди президентските избори в Русия.

Сами си го направиха. Ама някой трябва да мисли. Можеха да го сложат в някой московски затвор, при по-добри условия, а не при белите мечки и пингвините. Били са длъжни да предвидят, че преживе го направиха идол, а ако нещо стане с него, ще го обявят за светец-мъченик. И Вътрешни проблеми, и външни. Те вече започнаха. Цялото Запад крещи "убийци". Руснаците никога няма да се научат как се правят нещата.
Когато Стив Бико умря в затвора, половината свят скочи трупешката на РЮА и после бурите се кръстеха всеки път, когато Мандела кихне. Подобриха му условията и даже висше завърши дистанционно от затвора. Бяха си научили урока по лошия начин, но го научиха.

25
По света … / Re: Гърция
« -: Февруари 16, 2024, 18:55:26 »
На християните да се благодарим, че не са го затрили цялото.

Ами, затрили са го като за световно. Християнството спря развитието на Европа поне за 500 години. Унищожавало е всичко като валяк. Запазеното започва да се връща чак с Кръстоносните походи. И не с помощта на църквата. Ако трябва да благодарим на някого, да благодарим на арабите.

26
По света … / Re: Гърция
« -: Февруари 16, 2024, 13:47:14 »
Не само по медицина и не само учебниците. Цялата книжнина, цялата култура в писмен вид на континента и малко отвъд е била на тези езици.

Естествено. Само уточних, защото явно този елементарен факт не се знае. Между другото, докато Европа е тънела в гюбре, арабската наука се е развивала и доста от трактатите са били писани на гречки. Те така и пристигат в Европа.

27
По света … / Re: Гърция
« -: Февруари 16, 2024, 13:01:40 »
няма нищо общо с произхода на извращенията и се отнася също за много други думи

Първите учебници по медицина са били на гръцки и латински. Даже са преподавали на гръцки. И така се е наложил заедно с латинския като университетски и научен език.

28
У нас … / Re: И сега? …
« -: Февруари 14, 2024, 17:00:48 »
Евроатлантическият планктон повтаря под път и над път мисълта на Чърчил, че нямало по-лоша система от демокрацията, но друга не познавал. Намерих и друга негова мисъл, която по-ми допада: "Най-добрият аргумент срещу демокрацията е петминутен разговор със средностатистическия избирател."

Чърчил греши, но индиректно е прав. Греши, защото демокрацията е най-добрата система за класово самоуправление, но е прав, че е най-лошата, когато изкуствено се налага за всички. Демокрацията винаги е класова и работи прекрасно за класата, която обслужва. Неслучайно гърците са я определили като равна мярка за равни хора. Ей в туй "равни хора" се крие проблемът с демокрацията. Като класов инструмент тя не може да засяга равно класово неравни хора. Робовладелската демокрация работи прекрасно за робовладелците, феодалната демокрация работи прекрасно за феодалите и т.н.  Проблемът на либералната демокрация е, че просветителите, нарочно или по незнание, я обявиха за класово универсална. И трябваше да минат почти два века, за да им каже Ленин за какво става дума. И болшевиките бяха единствените, които открито и справедливо обявиха, че тяхната демокрация не е за всички, а само за определена класа.

29
Новините от деня … / Re: Всички чакат Путин
« -: Февруари 09, 2024, 10:46:29 »
Как по-директно?

"Вие", с хитра усмивка, не е достатъчно директно на това ниво. Трябваше да изложи някои факти, ако има такива. Или поне да каже "имаме категорични доказателства, че сте вие". Широката публика няма да разсъждава с часове в тоалетната каква е била дълбоката му мисъл. Широката публика иска нещо по-убедително. В края на краищата, освен витиевати дипломатически намеци и увертюри, които правителствата ще разчетат правилно, това интервю е и удобен повод за широка пропаганда. А то не бе конструирано за лесно смилане от ограничения западняк.

30
Новините от деня … / Re: Всички чакат Путин
« -: Февруари 09, 2024, 09:58:35 »
Путин изнася блестяща лекция по история на Русия, на Карлсън.

Което беше излишно. Оставяме настрана, че това са общоизвестни факти, На запад няма да се осмисли, както и фактът, че индиректно се използват исторически доводи, че държавата Украйна е измислена. Сега я има и е на картата. Подобни доводи могат да извадят десетки държави за десетки свои съседи. Нямаше нужда да се впуска толкова подробно в историята.
Иначе в интервюто имаше само един интересен момент - преговорите в Турция, на които украинците са се съгласили на отстъпки. Другото, в общи линии, беше спрете да ги подкрепяте, вървите към икономически колапс, дайте да се договорим и да живеем дружно. Имаше възможност да забие няколко топки на янките, например за Северен поток, но не го направи. Да, направи някои "хитри" намеци кой го е направил, но това не бе достатъчно. Трябваше директно да ги обвини. Те никога не биха изпуснали подобна "топка". Даже ще си я измислят, ако трябва да уязвят геополитическите си врагове. Видимо не желае да конфронтира сериозно Запада, многократно заяви, че е готов на преговори с отстъпки. Каквото и да означава това. Интервюто не е никаква "бомба", освен самият факт, че се интервюира Путин. Всичко, казано от него, е казвано стотици пъти от руската страна от Майдана насам. Така го виждам аз това "историческо интервю". 

31
У нас … / Re: И сега? …
« -: Февруари 08, 2024, 18:37:41 »
Цъ!
Масовото гласуване означава повечето ако не всички да са преставени*. Да се сърдят на себе си като направят грешен избор и по този начин да са по-отговорни към изборите. Най-важното -"Responsibility".


Ами аз това казвам. В БГ-то има къмто 120 партии. Вариантите при масово гласуване са само няколко и можеш сам да ги разиграеш, Във всеки случай, ако всички негласували отидат да гласуват, но не за сега представените парламентарни партии, защото са разочаровани от тях, гласовете за герп и пепетата пак си остават най-много, а в парламента ще се "представят" още пет партии. Процентите нямат никакво значение и сглобка може да се направи вместо от две, от пет-шест. Не е да не сме го виждали.

32
У нас … / Re: И сега? …
« -: Февруари 08, 2024, 16:45:45 »
Ами ако гъбарите/дебилите вземем, че гласуваме масово за ГЕРБ и/или ППДБ к'во прайм, а? Към 60% сме негласуващите. Смятай какво комфортно мнозинство в НС и оттам за правителство бихме осигурили на който и да е.

Ааа, не! Няма такива фюлми. Масово гласуване означава да се гласува само за БСП или поне за Възраждане. Даже за ИТН е проблемно да се гласува "масово". Щото БСП може да не влезе в парламента. А масовото гласуване "не подкрепям никого" е направо смърт за ентусиастите.

33
Какъв чай - бял, зелен, улонг, пу ер, нещо от ърл грейовете?

Зависи от гъбата. Всяка иска различен чай.

34
Първо слагам тях в мазнината. Когато им се изпари водата и реално започнат да се пържат, добавям другите зеленчуци.

Със зеленчуците се добавя чаена лъжица чай и супена лъжица супа. Солта е на вкус.

35
У нас … / Re: И сега? …
« -: Февруари 04, 2024, 10:55:48 »
Няма да влизам в идеологически спор, но съчетанието "либералфашистка" е очевиден оксиморон, не може нещо да е либерално и едновременно фашистко, едното противоречи на другото.

В инструментариума на политологията не е оксиморон. Защото в политологията "фашизъм" е по-широко понятие от германския националсоциализъм и италианския фашизъм. Да не говорим, че има страни с демократична вътрешна и фашистка външна политика и страни с вътрешна фашистка и външна демократическа политика. Например в края на двайсетте и началото на трийсетте години наричат западните демокрации "социалшовинисти", което тогава е равнозначно на социалфашисти.. А в България комунистите определят земеделците като "аграрфашисти".

36
По света … / Re: САЩ
« -: Февруари 03, 2024, 17:26:31 »
Едно нe можe да му се отрече: Не знам дали е играел покер, но блъфът му 1962 г. мина. САЩ изтеглиха тихомълком ракетите си от Турция и се отказаха да нападат Куба.

Това е вярно, но именно то преля чашата за Хрушчов. Защото СССР изтегли ракетите от Куба с гръм и трясък, което западната пропаганда разтръби като победа, а САЩ изтеглиха ракетите от Турция тихомълком и никой не разбра. И досега малцина знаят, че са го направили. Според руските историци Хрушчов е обещал на Кенеди да не разтръбява за американското изтегляне и така пропагандно е понесъл негативи. Иначе, да, блъфът му беше практически успешен, но пропагандно - провал. И точно той му изяде главата. В СССР това не се възприе като политическа победа.

37
Да не би в Горна баня да празнуват Сретение?

Не ги знам какво празнуват, ама не ходят в църквата, а се събират в банята. Горнобанска му работа.

38
Тъй като Петльов ден се празнува най-вече във варненското село Голица, а важна част от ритуала включва петел, с ваше позволение ще разкажа от къде идва това.

Интересно. А каква е връзката между варненското село Голица и софийската Горна баня? Щото и там празнуват 2 февруари, ама без петли и турци не споменават.

39
Държанието й на крякаща кокошка срещу президента е поредната грозна черта в неадекватно й поведение на "лидер".
Надявам се Р. Радев да успее с политическия си проект, защото, първо, е показал от коя страна на политическия спектър стои и второ, това (според мен) означава масивен отлив от БСП, с което яко ще изкриви рамките на картието.


Вчера гледах и слушах всички неадекватници от БСП, които се изредиха по всички телевизии да пригласят на Пеевски. Жалка картинка! Такова ниско ниво на интелект никога не е имало в ръководството на тази партия. Нито в комунистическото, нито в социалдемократическото ѝ крило. Допълнителен масивен отлив от БСП няма да има. Няма накъде повече. Тя достигна максималното си електорално ниво. При 60-70 000 члена (на книга) 200 000 гласа са даже много. БСП никога няма да се възроди. Политическата история не познава партия, която да е слязла от 1 милион гласа на 200 000 и после да се върне пак на 1 милион. Може да качва по 20-30 000 гласа, но това не е съществено. И БСП трябва да пали свещи, че близо 3 милиона българи не гласуват, защото никога няма да влезе в парламента. Но БСП няма да изчезне. Ще я има и съм убеден, че често ще я взимат в управленски коалиции за "социален" цвят и мирис.

40
Не знам откъде идва това презрително отношение към WiKi.

Oт чисто позьорство. "Аз знам всичко, а това е за идиотите". Но бъди сигурен, че презрението към Викито е обратнопропорционално на интелекта. За това, което имам претенциите че знам, Викито предлага сериозно инфо. Под някои дописки има по една страница референции.

41
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 29, 2024, 09:12:15 »
Не им вярвам на добрите намерения.

Всяко нещо, което се предлага като "улеснение" и "в полза" на индивида, улеснява десетократно нечии други съмнителни намерения.

42
Теми на форумците … / Re: СТАЛИН
« -: Януари 28, 2024, 22:04:55 »
По прочутия 58 член

Да, прочут е, но малцина са го виждали на живо.  За протокола сме длъжни да отбележим, че прочутата статия 58 има 20-ина алинеи, които включват всякакви антидържавни престъпления от бягство на военнослужещи, през фалшификация на валута, финансови спекулации, саботаж, антидържавна пропаганда и т.н, и т. н. и т.н.
Затова не е достаъчно да се каже "осъден по статия 58", а по коя по-точно алинея от този член. Историята е привлекателно хоби, но трябва да се знае каква е била политическата ситуация в СССР 20-е и 30-е години. А тя изобщо не е била розова. Борбата с контрареволюцията и троцкизма е била жестока, с всичките му салтанати, като подмолни организации, политически убийства, саботажи и открита антидържавна дейност. Всяка държава има право да се защитава от контрареволюция. В интернета има подробна информация за 58 статия. Не е зле да я погледнеш.

43
По света … / Re: САЩ
« -: Януари 25, 2024, 17:28:02 »
органик яйцата и като се появиха бяха по $7.59 за 24.

1988, в САЩ, метър телешко беше 5 долара, а "на брато от врато" беше 3.

44
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 24, 2024, 20:50:09 »
Гласовете на ГРЕБ намаляват с всеки избор

Да, наистина намаляват, ама това не променя общата картинка. Проблемът е, че за да се съборят от власт евроатлантици-ястреби, трябва да се гласува за "умерени" евроатлантици. Аз това не мога да го направя. Ти ако можеш - гласувай, изборът е богат.

45
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 24, 2024, 20:30:08 »
Процентите на отврат не могат да останат.

Кои проценти? Аз съм дал примерни такива. 10-12-15 - няма значение. Кое не е ясно? И повече хора да гласуват, гласовете на герп са 670 000. Какво значение имат процентите? И какво знчение има дали 2, 3 или 5 партии ще направят парламентарно мнозинство. Евроатлантическо, естествено. Са, ако дълбоката идея е всички да отидем да гласуваме, ама само за БСП или Възраждане - не знам как ще стане.

46
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 24, 2024, 19:09:30 »
Всяка врътка им вдига процента и сваля този на останалите (да казвам ли защо?).

Нещата са много прости: не можеш да победиш либералната демокрация на нейния терен и с нейните механизми. Още повече, когато всички политически субекти на терена са либерали. До един. Дори и няколкото БКП-та са сложили марксистките идеи на заден план. Нещо повече, липсва и осъзнатият  субективен фактор, който би могъл да пребори либералфашизма. А и външният фактор посмъртно няма да го допусне. Необходим е голям геополитически катаклизъм, за да се пренареди политическата система. Затова няма никакво значение коя, или кои, от всички либерални партии ще управляват. Нюансите са маргинални. БСП може и да намалят социалното неравенство, но са правоверни евроатлантици; Възраждане са против НАТО,но не и антиевропейци, а икономически са класически либерали. Да ходим да гласуваме, викаш.

47
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 24, 2024, 18:29:33 »
Изпуснал си Възраждане ~ 360 000 ми прави впечатление

Изпуснал съм ги, но по-горе съм обяснил, че в момента нито една партия не желае да се коалира с Възраждане, а Възраждане посмъртно не могат да съберат гласове за самостоятелно управление. Следователно винаги ще бъдат изолирани от всякакви управленски коалиции и няма значение дали ще вдигнат някой-друг процент.

48
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 24, 2024, 18:05:26 »
Струва ми се като чудесна алтернатива на гъбите.

Напълно възможно, но "алтернатива" може да бъде само ако събере 700 000 гласа. Дали може?
Да вземем резултатите от последните избори (закръглени)
Гласували 2.7 мил.
герп 670 000 - 26.5%
пепетата 620 000 - 24.5%
ДПС 350 000 - 14%
БСП 226 000 - 9%
Всичко това са твърди ядра и е ясно, че негласувалите не желаят да подкрепят тези партии. Ако отидат да гласуват, ясно е, че няма да гласуват за тях, а ще гласуват "не подкрепям никого" или ще гласуват за други "проекти". При "не подкрепям" е ясно - процентите падат, но съотношението остава. Ако гласуват за други партии, ще вкарат още 5-6 партии в парламента. Патриоти, ВМРО, Воля, МЕЧ, и т.н., и т.н. И как това променя картинката? Пак ще има евроатлантическа коалиция, но от 5-6-7 партии. Някой съмнява ли се в това? Някой вярва ли си, че не може да стане "сглобка"?
Излиза, че призивът "всички трябва да гласуваме" не е много състоятелен.

49
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 24, 2024, 17:16:00 »
глупости. пак не си в час

А ти, щото си много в час, се опитваш да ни убедиш, че трябва да отидем да гласуваме за БСП. Защото, ако гласуваме с "не подкрепям никого", БСП пак ще си има 250 000 гласа. А дали тогава ще са 4%, само ти си знаеш. И хич не ти минава през акъла, че негласуващите 2 милиона могат отидат да гласуват за всякакви други екзотики и БСП пак няма да качи гласове, а герп пак ще са първа политическа сила, макар и с 12 или 15%.
Явно това ни предлагаш, защото, нали, трябва да си купим хляб. А защо даваш пример с хляб? Аз, например, въглехидрати не ям.

50
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 24, 2024, 12:36:38 »
И как ще бъдат разпределени останалите мандати в НС, съобразно гласувалите за Възраждане, БСП и ИТН? Г-син Костадинов ще преглътне с една бира огромното си его и ще кандиса да се коалира с БСП и ИТН?

Както и да се разпределят, това изобщо не топли Възраждане. В момента никой не иска да ги докосва. Дори бившите Патриоти бягат надалеч от тях. Всеки намек за джиджи-биджи с Рисорджименто предвещава политическа смърт. Ако гласуват 6 милиона, Коцето няма да вземе значително повече гласове от последните избори. Той достигна върха си. 1-2% отгоре не му помагат. Най вероятно в парламента ще влязат още пет-шест партии или проекти и няма никакъв проблем герп, пепетата или посолствата да ги купят и превъзпитат. Ще имаме правителствени коалиции от пет-шест партии. Както е било преди 9-ти. Или както в Израел.

51
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 24, 2024, 09:44:47 »
Виж ми подписа и пак помисли,

Правилен ти е подписът. Те си ги избират. Твърдите ядра - политиканите, ентусиастите, партизаните, заблудените. Масовото гласуване няма да промени политическата картина, освен да свали процентите на големите партии, но те пак ще имат най-много гласове. Ако на последните избори бяха гласували 6 милиона, гласовете за герп (670 000) пак щяха да са толкова. В най-лошия случай. А може и да са повече. И няма никакво значение дали са първа партия с 27% или с 15% (примерно). Да, малкият процент ги прави нелегитимни да управляват, но по-ниската избирателна активност не променя този факт. Гласовете за герп пак са си толкова - най-много от всички партии. И пепетата пак щяха да са втори.
Избирателите-ентусиасти си въобразяват, че ако негласуващите излязат да гласуват, ще гласуват за техните партии (БСП или Възраждане), което е смешно. "Не подкрепям никого" няма да им помогне и може да ги закопае. Да не минат бариерата. Другото е някой да ме убеждава в малоумното "по-малко зло". Толкова е малоумно, че не си заслужава коментар.

52
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 17, 2024, 08:52:43 »
Партията имаше най-добра кадрова политика, а позволяваше на някакви мушмороци да се промъкнат в нея и да рушат сияйният ѝ образ.

Нито една организация не е имунизирана от кариеристи, опортюнисти и клиенти. Особено управляваща партия-хегемон. Кадровата политика бе добра, но и мимикрията бе на съответната висота. Иронията е, че на 10-и марксистите и комунистите в партията останаха горе-долу толкова, колкото слязоха от Балкана на 9-и. За една нощ стотици хиляди захвърлиха марксизма и станаха либерални социалдемократи. Истина е, че доста хора решиха (а доста и до сега си вярват), че БСП е БКП с друго име, но имаха достатъчно време да прогледнат.  Интересно дали понякога се сещат какви са ги нижели в т. нар. "мотиви за встъпване".

53
Държавният капитализъм е капиталистическа икономическа система, при която държавата замества частните предприемачи в ролята им на капиталисти.

Това не е вярно. Държавата не замества частното предприемачество, а участва активно в икономиката наред с него и чрез държавни фирми. Има и държавно-монополистичен (Русия). Държавен капитализъм може да има само в държава с капиталистически производствени отношения.

54
Мисля, че съм пропуснала Иран от списъка. Там щото частни са май само дребните бизнеси в търговията и услугите.

Иран е ислямска република и теокрация. Частният бизнес няма отношение към формата на управление, но в Иран частният бизнес изобщо не е дребен, а доста сериозен. А иначе Иран развива държавен капитализъм.

55
Социализъм като форма на държавно управление към днешна дата има в КНР, Куба, до колкото знам под някаква форма и във Виетнам. Добавям с особено мнение и Китай.

Социализмът не е форма на държавно управление. Формите на държавно управление са две - република и монархия, всяка с по пет-шест разновидности. Социализмът е преходна фаза от социално-икономическото развитие на обществото.

56
Варна, миналия век …

Варна и варненци винаги са ми била интересни. И миналия век, и сегашния век. Особено как произнасят е-то в края на думата като "и".
Прасе - праси
Куче - кучи
Коте - коти
И т.н.

57
Капитализмът е различен, китайски, индийски, руски... вие имате предвид англосаксонския финансов капитализъм. Маркс ви е подвел, той го е смятал за универсален, защото е расист.

Капитализмът е един и същ навсякъде. Няма "национални особености" в наемането на чужд труд и присвояването на принадения продукт. Регулирането на този процес не променя неговия характер. Няма финансов капитализъм. Има финансов капитал, различен от индустриалния капитал. И не Маркс, а Ленин описва империализма, дето сега му викат глобализъм, който се характеризира, наред с другото, и със сливането на двата капитала.

58
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 06, 2024, 21:20:16 »
и вече знае, че ако се забърква в коалиции и договорки Възраждане ще се оттече

В България няма партия, която ще се коалира с Възраждане. По-скоро, който се коалира с Възраждане, той ще изтече в канализацията. Костадинов би трябвало да е наясно, че никога няма да управлява самостоятелно, нито в коалиция. Овцете му нека си бълнуват. Да, ще прави всичко възможно да присъства и да захлеби от присъствието си.

59
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 06, 2024, 19:58:38 »
Задавам въпрос: "А има ли някой читав"?

Какво значи читав? Читав за какво? Читав какъв? Читав либерал ли? Няма такова животно. Идеологията го изключва. А в България други няма. Само и единствено либерали. За 35 години би трябвало да сте го разбрали и да не очаквате, че тази систем може да произведе "читав политик".

60
обаче утре къде 12 на обяд "запасвам престилката"

Истинската капама се готви цяла нощ на много бавен огън и не се яде веднага. После трябва да престои до вечерта и да се претопли. Вкусът е напълно различен.

Страници: [1] 2 3 4 5 6 ... 170