Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 19:22:42

Автор Тема: Четвъртият вот  (Прочетена 30117 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #240 -: Февруари 02, 2020, 23:28:46 »
Имам право на държавна пенсия - там нямам собствена партида и зависи от как ще е в момента на навършване на възраст. Някъде е функция на вноски, другаде на осигурителен стаж, на трето място - и на двете. Правилата утре може да са различни от правилата днес.

Имам право и на частна пенсия - там партидата си е моя и знам колко съм внесъл. Неяснотата е как ще се изплати при навършване на възраст - наведнъж, на порции и т.н. и дали и как ще се облага.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Четвъртият вот
« Отговор #241 -: Февруари 02, 2020, 23:29:28 »
онзи
Аз цитирах Калин но мисля че той все пак е прав.
Пенсиите ги плащат от това което го има в момента, а не от това което ти си мислиш че си спестил за n-години.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23471
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #242 -: Февруари 02, 2020, 23:34:37 »
Отделно можем да си преговорим чии са паричните знаци, какво представляват и как се формира тяхната ценност.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #243 -: Февруари 02, 2020, 23:59:56 »
Онци си мисли, че щом в икономиката се използва математика, значи в икономиката всичко е логично като в математиката.
Само дето не може да обясни къде отиват пенсионните му вноски в Германия.
Сигурно си мисли, че се трупат в някоя банка и го чакат да се пенсионира.

"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #244 -: Февруари 03, 2020, 00:02:22 »
Е, сигурно има и индивидуален елемент някакъв, но повечето отива в общия кюп.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23471
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #245 -: Февруари 03, 2020, 00:09:09 »
Е, сигурно има и индивидуален елемент някакъв, но повечето отива в общия кюп.

Това е идеята, за това има швейцарско правило ( което у нас не е много на почит ). Колкото и да събереш инфлацията го стопява, при добра социална система се добавя за компенсация от друго място. дали ще са текущите вноски на осигуряващите се тогава или ще се заделят от акциза на ракията и цигарите дето някой ги плаща.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #246 -: Февруари 03, 2020, 00:13:37 »
Истината е в баланс между доход от общия кюп + индивидуална партида, която човек евентуално сам да си управлява.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #247 -: Февруари 03, 2020, 00:27:19 »
Истината е в баланс между доход от общия кюп + индивидуална партида, която човек евентуално сам да си управлява.
При условие, че индивидуалната партида е в стабилна и развита държава.
Но ако отрицателните лихви продължат през следващото десетилетие, индивидуалната партида май е по добре да е в злато.
 :m1731:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #248 -: Февруари 03, 2020, 00:31:47 »

И тва злато си е толко манипулиран пазар, че си е лотария отсекъде.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #249 -: Февруари 03, 2020, 00:39:15 »

И тва злато си е толко манипулиран пазар, че си е лотария отсекъде.
И това го има.
Да си инвеститор не е лесно.
Виж статията "Колко добри инвестиционни мениджъри са кравите?":
https://www.investor.bg/analizi/91/a/kolko-dobri-investicionni-menidjyri-sa-kravite-297101
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #250 -: Февруари 03, 2020, 00:42:59 »
 ;D

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #251 -: Февруари 03, 2020, 08:09:55 »
... предлагам като база за културна дискусия да приемем средната заплата за даден период, официално публикувана от..., за страната, по региони, по отрасли, поне ще се глаголи на базата на унифицирани данни, темата е интересна, и г.жа Лилиан, и Онци са прави.

Ако искате и ако модератор ката разреши, дискусията може да се обособи като отделна тема - за доходите нсй_общо, какво смятат да направят партиите по въпроса за доходите и т. н. Опитвах се да бъзикна Др. Фирми по темата, не стана...
не е ли по-просто направо да откриеш една тема и да кажеш какво мислиш по въпроса?

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #252 -: Февруари 03, 2020, 08:23:34 »
джиджи,
понеже днес окончателно прекали с простотиите, те слагам на ignore.

Ами требаше да го напра'иш много отдавна, за да не ти чета АЗ простотиите ... 

Ай стига глупости -- ти пак ще му четеш простотиите, той няма да вижда твоите.

А ако не искаш да четеш неговите, ще трябва и ти да го сложиш на ignore.
:t2626:

На мен това не ми пречи – обичам да бъда осведомена И БЕЗ ДА ОТГОВАРЯМ.

А ТИ по-добре виж КВО СТА'А около КИНОТО ...  :b0302:

Тогава защо си изтропала долното:


Ами требаше да го напра'иш много отдавна, за да не ти чета АЗ простотиите ... 
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #253 -: Февруари 03, 2020, 08:26:45 »
Истината е в баланс между доход от общия кюп + индивидуална партида, която човек евентуално сам да си управлява.

Това го има за родените след 01.01.1959 г.

Но като знаем какви са инвеститорите по фондовете, не ми се мисли каква ще е втората пенсия.

А имат нахалството да ни говорят и за трети стълб -- доброволно осигуряване. На размера на тези заплати, които дават е повече от нахалство да ни говорят за доброволно осигуряване.
the lamers club honourable member …

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #254 -: Февруари 03, 2020, 08:39:05 »
не ми се мисли каква ще е втората пенсия.

Смехотворна! За минималните осигуровки ще е 20-30 кинта на месец. Като си гледам моя отчет от Алианц, как за толкова години има ръст от 150 лева (над това, което съм внесъл бруто), положението е ясно. Допълнителното осигуряване беше направено с цел да обогати частните осигурители. И защо тези пари трябва да ги даваме на тях, а не на НОИ? Скоро някои осигурителни фондове ще фалират и тогава ще стане интересно.

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #255 -: Февруари 03, 2020, 10:20:39 »
Quote (selected)
А имат нахалството да ни говорят и за трети стълб -- доброволно осигуряване.
А ако има начин директно да ни се удържат заплатите, а един ден да не получаваме пенсии - най-добре.

На мен също ми е интересно докъде ще го добутат ЧПФ след дивата кражба и кога ще започнат обявяването на фалити за да не възстановят набраните средства.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #256 -: Февруари 03, 2020, 10:44:20 »
Истината е в баланс между доход от общия кюп + индивидуална партида, която човек евентуално сам да си управлява.

Това го има за родените след 01.01.1959 г.

Но като знаем какви са инвеститорите по фондовете, не ми се мисли каква ще е втората пенсия.

А имат нахалството да ни говорят и за трети стълб -- доброволно осигуряване. На размера на тези заплати, които дават е повече от нахалство да ни говорят за доброволно осигуряване.

сравнявам с английската система - държавната пеция е еднаква за сички според осигурителния стаж - 35 години стаж (и 67 възраст) - пълна пенция, която е мизерна ениуей; 33 години стаж - 33/35 от пълната пенция и така до минималните 10 години стаж, при което се получава 10/35 от пълната държавна пенция.

в добавка към тва - до £40,000 годишно в частен фонд (един или повече, няма ограничения), които човек може да си инвестира както поиска - срочен кеш депозит, акции във фонд, игра на борсата...може и да си утроиш пенцията за 20 години, може и без нищо да останеш, рускуваш и фондът да фалира евентуално. държавата гарантира само до £50,000, ако са на кеш депозит, за останалото си е лотария.

кат навършиш възраст за пенция, си зимаш анюитет от фонда и пак те режат с доходност. отделно, че доходите от пенции се облагат по общия ред над необлагаемия минимум от £12,500.

та много зависи. в един идеален вариант консервтивен инвеститор би трявало да може а) да ползва данъчни облекчения по пенсионни вноски и б) да може да ги инвестира в сигурни държавни/общински ценни книжа. портокалците имат подобен вариант за вноски до към €2,000 годишно, отделно още към толкова за пенсионен план, но при пенсионния план зависиш от фонда и няма гаранция кво ше стане на финала.

изобщо - златните времена за пенционерите са отминали. нне само на територията, ми насекъде. кой квото спестил и евентуално инвестирал в некой имот за рента или в некое кюлче злато - тва е, кака се ожени  :smokin:

Активен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #257 -: Февруари 03, 2020, 12:28:13 »
НОИ ( стария ), както и държавата НРБ която го гарантираше ги НЯМА.
Твоята и моята майка са внасяли там.
Даже и да има някакъв остатък от внесеното и да им се плагат по 1000 стари лева пенсия, след инфлацията могат да получават 1.00 лева.
Остатъка до 250 го дават сега работещите и осигуряващи се ТУК в РБ.
Задраскахме една държава, а ти си решил,че точно пенсията на майка ти се е запазила. Е не е.

това не е вярно и ти много добре го знаеш!

1. няма стар  и нов нои, има една държавна организация, която се грижи за събирането на вноските от работещите и изплащането на пенсиите на пенсионерите.
2. каква е била и каква е в момента инфлацията няма никакво значение. има си закон, бе. в него си пише както колко внасяш, така и при какви условия колко получаваш. ако там случайно е написано, че майка ми ще получи пенсия само ако буратино си внесе вноската, то бъди така добър да ми покажеш съответния член и алинея. да ти дам ли линк към броевете на 'държавен вестник' или сам ще се оправиш?
3. кой в момента внася в сметката на нои е напълно ирелевантно. и никой да не внася, държавата трябва да изплаща пенсиите. защото e задължена по закон. точка.
4. заслуга на баце ти е, че 'замрази' пенсиите, сиреч не изпълни задължението си за индексиране. заслуга на тогавашната опозиция е, че не го осъди.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: Четвъртият вот
« Отговор #258 -: Февруари 03, 2020, 12:33:20 »
... предлагам като база за културна дискусия да приемем средната заплата за даден период, официално публикувана от..., за страната, по региони, по отрасли, поне ще се глаголи на базата на унифицирани данни, темата е интересна, и г.жа Лилиан, и Онци са прави.

Ако искате и ако модератор ката разреши, дискусията може да се обособи като отделна тема - за доходите нсй_общо, какво смятат да направят партиите по въпроса за доходите и т. н. Опитвах се да бъзикна Др. Фирми по темата, не стана...
не е ли по-просто направо да откриеш една тема и да кажеш какво мислиш по въпроса?
Не е, ще се загубят част от тукашните мне ия, някои интересни, макар и спорни.

Активен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #259 -: Февруари 03, 2020, 12:46:06 »
тя темата за доходите е вече открита, в 'новините от деня'.

Неактивен zLaGaD

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 180
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #260 -: Февруари 05, 2020, 18:19:23 »
как променя тва крайния извод, че бсп не става?

Никак. Защото местните ръководства на БСП са същите Мини ми като Позитано. А членската маса само чака да се появи някой истински ляв, за да им каже бай-бай. На 10-ти БКП имаше към 900 000 члена. Сега БСП, като неин официален приемник, има около 70 000. Това е показателно.
А че не става - не става. Колко пъти сме го дъвкали  това, че са същите либерали, които нищо различно не предлагат.

Към 230 000 са по кадровите им данни.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #261 -: Февруари 05, 2020, 18:33:52 »
Към 230 000 са по кадровите им данни.

Не, не! Нещо грешиш! Герп са най-голямата партия със 70-90 000 официални членове. Бсп преди година-две имаха към 70 000. Да кажем, че са към 80 000. Членове, с карти. Кадровите им данни сигурно са от 1995.

Неактивен Yaroslav

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 586
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #262 -: Февруари 08, 2020, 15:44:13 »
Към 230 000 са по кадровите им данни.

Не, не! Нещо грешиш! Герп са най-голямата партия със 70-90 000 официални членове. Бсп преди година-две имаха към 70 000. Да кажем, че са към 80 000. Членове, с карти. Кадровите им данни сигурно са от 1995.

За какво му е на човек да членува в БСП, като ГЕРБ вече разполага с половината им кадри. Остана ли общински съветник или кмет на ГЕРБ, който да не е бил от БСП? Ако се абстрахираш от партията до името, няма разлика дали си членувал в БСП преди 7-8 години, или в ГЕРБ понастоящем.
« Последна редакция: Февруари 08, 2020, 15:51:06 от Yaroslav »

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Четвъртият вот
« Отговор #263 -: Февруари 18, 2020, 10:34:23 »
Очертава се съставът на правителството, което ще ни управлява през следващия парламентарен мандат - тандемът Борисов-Трифонов, може би леко напудрен с екзотични психодесни.

“Тренд”: ГЕРБ – 20.3%, БСП – 18.1%, “Има такъв народ” – 7.1%, ако изборите бяха днес
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.