Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 28, 2024, 02:19:51

Автор Тема: И сега? …  (Прочетена 557553 пъти)

Imko1, Giuseppe и 69 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13140 -: Декември 25, 2023, 20:15:47 »

Днес случайно ми попадна тая картинка.
Лъчо, Здравке!
Това верно ли е?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #13141 -: Декември 25, 2023, 20:39:51 »
Не знам, не съм бил там от повече от половин година. Когато за последно бях там (през май месец), това го нямаше.



Quote (selected)
Твърдението е невярно, в началото на 90-те гласуването бе масово, а се избираха само случайници, неадекватници като Фил "Кенеди" и "егати държавата, щом аз съм ѝ министър"...
Е, хайде, хайде... През 1990 г. и през 1995 г. на изборите кой победи? БСП!
Тогава проблемът беше друг. Всички мислеха, че БСП е наследница на БКП.
След като БСП се самосвали и прегърна NATO, гласуващите намаляха много.
Тогава започна търсенето на спасител... Царчето, Мутрата и т.н., чак досега.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #13142 -: Декември 25, 2023, 21:03:04 »
Преди малко по БНТ, която жена ми гледа отвреме-навреме, казаха, че папата бил изрекъл фразата "ужасяващата реколта от невинни цивилни жертви" (в Газа). Оригиналният италиански текст е "con il loro spaventoso seguito di vittime civili innocenti", а английският превод е "with their appalling harvest of innocent civilian victims". А нашите идиоти са превели "harvest" като "реколта", Тъп буквален превод! А думата значи и "резултат", подобно на "sequito" (последица) в оригиналния текст. Сигурно са ползвали машинен превод от английски, защото Google дава точно тази думичка при опит за превод на български там на цитирания английския превод. И говорителката изобщо не трепна, като произнесе тази нелепа думичка!

Като си спомня на какво високо ниво беше телевизията едно време, а до какво дъно се е спуснала днес, за сетен път се убеждавам, че правилно не я гледам!!!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13143 -: Декември 25, 2023, 21:09:08 »
Quote (selected)
Като си спомня на какво високо ниво беше телевизията едно време,
Черно и бяло.
Сега е във всички цветове на дъгата. :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13144 -: Декември 25, 2023, 21:19:34 »
Всичките цветове на дъгата са ДЪГА!
Това, че сатаната се опитва да превърне дъгата в пошлост, че значи, че трябва да му помагаме.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13145 -: Декември 25, 2023, 22:52:38 »

Днес случайно ми попадна тая картинка.
Лъчо, Здравке!
Това верно ли е?
'ного шарена Варненската витрина бе авер? :0005:

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13146 -: Декември 25, 2023, 23:13:31 »
Преди малко по БНТ, която жена ми гледа отвреме-навреме, казаха, че папата бил изрекъл фразата "ужасяващата реколта от невинни цивилни жертви" (в Газа). Оригиналният италиански текст е "con il loro spaventoso seguito di vittime civili innocenti", а английският превод е "with their appalling harvest of innocent civilian victims". А нашите идиоти са превели "harvest" като "реколта", Тъп буквален превод! А думата значи и "резултат", подобно на "sequito" (последица) в оригиналния текст. Сигурно са ползвали машинен превод от английски, защото Google дава точно тази думичка при опит за превод на български там на цитирания английския превод. И говорителката изобщо не трепна, като произнесе тази нелепа думичка!

Като си спомня на какво високо ниво беше телевизията едно време, а до какво дъно се е спуснала днес, за сетен път се убеждавам, че правилно не я гледам!!!
Без да имам претенции за перфектно знание на езици, нито пък се хваля с опит като преводач: Това е ...изкуство!!! Трябва да си добре както със езика, така и с тематиката. Бая отдавна, кога чуждите фирми се пробваха да "навлязат в БГ: Работех в едно представителство. Таман се започваше, персонал йок. Та имах там колежка (много свястна), завършила немска филология. Беше се "опитала" да преведе инструкциите за експлоатация. Четейки преводите й аз се разливах по пода от смях. Понеже и 2мата бяхме добронамерени направихме екип: тя по езика, а аз по техниката.

Моля Зетгейст да даде мнение: Напоследък където погледна, все някакви заимки (чуждици), напълно импровизирани. Хем не на място, хем неправилно използвани.  За мен по-тъжното е, че тези хора (повечето млади) не само не владеят чуждия език, който се опитват да копират, ама те и родния си не знаят !?

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13147 -: Декември 25, 2023, 23:34:16 »
Моля Зетгейст да даде мнение

цайтгаист. иде от немски, според уикито и на български е пак така. цъкай тука.

колкото до знанията: известно е, че най-старият разшифрован надпис, от разните му там йероглифи, е гласял нещо в смисъл, че младите за нищо не стават и от тех нищо нема да излезе :smokin:

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13148 -: Декември 26, 2023, 02:57:50 »
Това, че сатаната се опитва да превърне дъгата в пошлост, че значи, че трябва да му помагаме.

Ще има помощ от светлата страна: Путин похищает радугу у пидарасов



Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13149 -: Декември 26, 2023, 03:23:47 »
Моля Зетгейст да даде мнение
Мили, peniko. Положението не само с изкуството на превода,  подчертавам, изкуството, но и с езика свещен на нашите деди е катастрофално. През 2010 с консенсус си изхвърлихме телевизора, едно, защото освен долнопробна пропаганда и още по-долнопробни реалити шоу, панорами и пр., второ, защото нямахме нерви да слушаме ужасяващото нещо, което оттам течеше, вместо български език, да не говорим за пошлостта на рекламите.
Доц. Владимир Миланов от СУ осъществи мащабен проект за езика на политиците, присъствах на представянето на резултатите... Ако "езикът е дом и битие на човека" (Хйдегер), то нашият дом в момента даже землянка в земята не е, а помийна яма.
Що се отнася до превода, в медиите се пускат, очевидно без да се прочетат, за редактиране и дума не може да става, машинни преводи, в които често за едно и също понятие са нанизани различни по значение думи, повечето от които нямат общо с това, за което иде реч в текста.
Белята идва от няколко места - покойната ми сестра беше завършила специалност преводач-редактор в Литературния институт (ablepsia, ако помните, от стария форум) и цял живот се занимаваше с преводи и редактиране на преводи на художествени и нехудожествени текстове,  та имам преки наблюдения:
1. В момента в медиите се пести от коректори и редактори.
2. Качеството на журналистическото образование и общата им култура е на равнище две педи под пода.
3. Сегашните преводачи владеят само английски и не си правят труда, който ти си си направил да сравняваш.
4. Сегашните преводачи не ползват очевидно речници и не знаят, че думите са многозначни, или ако ползват, поглеждат само първото значение на думата и го бухат в превода, без оглед на контекста.
5. Съюзът на преводачите вятър го вее на бял кон, за разлика от времената на Леда Милева, когато ежегодно се правеха обстойни прегледи на публикуваните преводи, отчитаха се грешките, включително и особеностите на превода от всеки отделен език на български (например за нагледност - буквализиране на идиоми: от руски "свеж като краставичка" вместо "като кукуряк").
6. И основно - превеждащият на български трябва не само да владее вещо езика, от който превежда, но и българския език с всичките му лексикални, граматични и стилистични особености, нещо, което е просто катастрофа в сегашния случай. Например преводите на времената от английски на български са пълна скръб.
7. Заради такива джиджита в българския език се настаниха купища дървени европеидни клишета, поради които, като започнат да ги нижат разни габриелки едно до друго, изобщо не може да се схване ни значението, ни смисъла, ни целта на изказването. В този случай това е удобничко за изказващия се.
Преводът си е цяла, отделна и сложна, наука, неслучайно е писано "traduttore-traditore", тоест преводач предател.
« Последна редакция: Декември 26, 2023, 03:51:58 от Zeitgeist »

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13150 -: Декември 26, 2023, 04:42:45 »
Моля Зетгейст да даде мнение
Мили, peniko. Положението не само с изкуството на превода,  подчертавам, изкуството, но и с езика свещен на нашите деди е катастрофално. През 2010 с консенсус си изхвърлихме телевизора, едно, защото освен долнопробна пропаганда и още по-долнопробни реалити шоу, панорами и пр., второ, защото нямахме нерви да слушаме ужасяващото нещо, което оттам течеше, вместо български език, да не говорим за пошлостта на рекламите.
Доц. Владимир Миланов от СУ осъществи мащабен проект за езика на политиците, присъствах на представянето на резултатите... Ако "езикът е дом и битие на човека" (Хйдегер), то нашият дом в момента даже землянка в земята не е, а помийна яма.
Що се отнася до превода, в медиите се пускат, очевидно без да се прочетат, за редактиране и дума не може да става, машинни преводи, в които често за едно и също понятие са нанизани различни по значение думи, повечето от които нямат общо с това, за което иде реч в текста.
Белята идва от няколко места - покойната ми сестра беше завършила специалност преводач-редактор в Литературния институт (ablepsia, ако помните, от стария форум) и цял живот се занимаваше с преводи и редактиране на преводи на художествени и нехудожествени текстове,  та имам преки наблюдения:
1. В момента в медиите се пести от коректори и редактори.
2. Качеството на журналистическото образование и общата им култура е на равнище две педи под пода.
3. Сегашните преводачи владеят само английски и не си правят труда, който ти си си направил да сравняваш.
4. Сегашните преводачи не ползват очевидно речници и не знаят, че думите са многозначни, или ако ползват, поглеждат само първото значение на думата и го бухат в превода, без оглед на контекста.
5. Съюзът на преводачите вятър го вее на бял кон, за разлика от времената на Леда Милева, когато ежегодно се правеха обстойни прегледи на публикуваните преводи, отчитаха се грешките, включително и особеностите на превода от всеки отделен език на български (например за нагледност - буквализиране на идиоми: от руски "свеж като краставичка" вместо "като кукуряк").
6. И основно - превеждащият на български трябва не само да владее вещо езика, от който превежда, но и българския език с всичките му лексикални, граматични и стилистични особености, нещо, което е просто катастрофа в сегашния случай. Например преводите на времената от английски на български са пълна скръб.
7. Заради такива джиджита в българския език се настаниха купища дървени европеидни клишета, поради които, като започнат да ги нижат разни габриелки едно до друго, изобщо не може да се схване ни значението, ни смисъла, ни целта на изказването. В този случай това е удобничко за изказващия се.
Преводът си е цяла, отделна и сложна, наука, неслучайно е писано "traduttore-traditore", тоест преводач предател.
Благодаря за изчерателния отговор ...той потвърди моите "подозрения". Хубави празници!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13151 -: Декември 26, 2023, 05:05:42 »
Моля Зетгейст да даде мнение

цайтгаист. иде от немски, според уикито и на български е пак така. цъкай тука.

колкото до знанията: известно е, че най-старият разшифрован надпис, от разните му там йероглифи, е гласял нещо в смисъл, че младите за нищо не стават и от тех нищо нема да излезе :smokin:
Ся, когато става дума за немеЦки аз съм "ич абер си найн", сори :0005:
За младите: Не, не е че за нищо не стават. Просто днес модата е "аз вярвам на Гугъля, а на тебе не". Ама ти знаеш ли, кой го е постнал това там??? Щото аз мога ей сега да напиша нещо за сърдчено-съдовата хирургия. ...Нещо което доказва моята теза: те, мойте младежи (на възраст му 40/45 г.) спорят с мен до побъркване на тема колко е на хилядата половината. Казват аз съм им ограничавал кръгозора на идеи  :))). Ами тя дивотията и като идея да я запишеш, пак си е дивотия. След като се "оакат" идват с "Татко, кажи какво да правим".  :0005: Аз от известно време взех да ги възпитавам наново" и ...наобратно. Казвам им: аз ви казах какво мисля преди да стане тази простотия. Как може да се оправите - обърнете се към този, чийто съвет послушахте.  :0005:

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13152 -: Декември 26, 2023, 05:29:02 »
Светли празници и на теб, peniko!
Да добавя за превода:
Ако св. Кирил през девети век така беше превеждал Евангелието на солунския диалект на говоримия български, създавайки чрез този превод книжовния ни език от само говорим за битова употреба език, сега щяхме да сме забравили българския.
Но не
-там, където на гръцки има една дума, а на български - повече, с уточняващи значения, е използвал съответната българска дума.
-там, където на български е липсвала дума, е калкирал гръцката - на Кирил дължим "благодаря", калка от гръцкото "евхаристо", или е създал нова дума, впоследствие устойчиво залегнала в нашия език.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13153 -: Декември 26, 2023, 06:37:17 »
Светли празници и на теб, peniko!
Да добавя за превода:
Ако св. Кирил през девети век така беше превеждал Евангелието на солунския диалект на говоримия български, създавайки чрез този превод книжовния ни език от само говорим за битова употреба език, сега щяхме да сме забравили българския.
Но не
-там, където на гръцки има една дума, а на български - повече, с уточняващи значения, е използвал съответната българска дума.
-там, където на български е липсвала дума, е калкирал гръцката - на Кирил дължим "благодаря", калка от гръцкото "евхаристо", или е създал нова дума, впоследствие устойчиво залегнала в нашия език.
Я сега ти, като специалист в езикознанието да дадеш една консултация: Споменвал съм, че моята "основна служба" в момента е да бъда разводач на внуците по различни мероприятия. Много често с техни съученици и приятели, на 100% тукашни американчета. Вас лъжа, мене истина, всичките ми пасажери знаят и използват ключови думи: Добър ден/добър вечер Дядо "Пенико", Лека нощ, Мерси (благодаря им иде нанагорно  :)))), да /не, Моля, а и още няколко. Заслугата е лично на внуците - те са научили приятелите си. Гордея се с това. Дори бях изненадан, кога за 1ви път едно американче ми рече "Мерси и лека нощ" :0005: .... Та, дали ще да се явя "Американския" Св. Кирил, а? Що пък да ми пречи, в БГ вече има канадски Кирил :)))

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13154 -: Декември 26, 2023, 07:12:31 »
Светли празници и на теб, peniko!
Да добавя за превода:
Ако св. Кирил през девети век така беше превеждал Евангелието на солунския диалект на говоримия български, създавайки чрез този превод книжовния ни език от само говорим за битова употреба език, сега щяхме да сме забравили българския.
Но не
-там, където на гръцки има една дума, а на български - повече, с уточняващи значения, е използвал съответната българска дума.
-там, където на български е липсвала дума, е калкирал гръцката - на Кирил дължим "благодаря", калка от гръцкото "евхаристо", или е създал нова дума, впоследствие устойчиво залегнала в нашия език.
На горното мога само да река - някога е имало много УЧЕНИ хора, вечна им памет. Днес такива липсват. Тук важно пояснение: някога в моя "регионален" сленг УЧЕН беше синоним на хора, можещи и знаещи повече от останалите, но ИЗПОЛЗВАЩИ знанията и уменията си да правят добри неща за всички. ... Аз май изпадам в носталгия по миналото, не ли?

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13155 -: Декември 26, 2023, 09:39:31 »

 времената на Леда Милева, когато ежегодно се правеха обстойни прегледи на публикуваните преводи, отчитаха се грешките, включително и особеностите на превода от всеки отделен език на български (например за нагледност - буквализиране на идиоми: от руски "свеж като краставичка" вместо "като кукуряк").

Като каза за Леда Милева и нейното време, та се сетих, че през 84-та ли беше, 85-та ли, тя изпрати дестина момичета, повечето току що завърширли руска филлология, след як конкурс в 5 столици на съюзните републики. Една от тях, тогава моя бъдеща съпруга, беше изпратена за 1 годна в гр. Фрунзе, днес Бишкек, да учи киргизки. Защото преводите на Чингиз Айтматов на български през руски се виждаха твърде непрофесионални на Съюза. За радост или за съжаление, точно тогава Чингиз Айтматов започна да пише романите си на руски... жена ми нищо не преведе...

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13156 -: Декември 26, 2023, 10:39:26 »
Защото преводите на Чингиз Айтматов на български през руски се виждаха твърде непрофесионални на Съюза.
Всеки език, всяка човешка дейност, всяка наука и професия си имат своя специфика, свой речник, жаргон и идиоми. "Българският морски език", например, съдържа над 3000 термина, което си е направо друг, повече космополитен, отколкото наш език. За лекари, ИТ специалисти, физици - да не говорим.
Направи ми силно впечатление увода към българския превод на "Клошмерл" от Габриел Шевалие (1980). Цитирам по памет: "Преводът на хумор е, като да разплетеш една плетка, след което да я оплетеш от друга прежда и с други куки, а да изглежда същата." Това вече е изкуство!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #13157 -: Декември 26, 2023, 11:13:07 »
"Преводът на хумор е, като да разплетеш една плетка, след което да я оплетеш от друга прежда и с други куки, а да изглежда същата." Това вече е изкуство!
Същото е и при превода на стихове. Пишеш изцяло ново стихотворение, но максимално близко по дух, епоха, стил и т.н. до оригинала. Тук машинният превод, за щастие, не върви.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8817
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13158 -: Декември 26, 2023, 12:13:34 »
Д-р Николай Михайлов пред Дарик радио

Live chat replay is on. Messages that appeared when the stream was live will show up here.

Борислав Василев
​Глупости, д-р Михайлов!!!🧐

Борислав Василев
​Никой не иска да заличава датата 3-ти март...

Борислав Василев
​Датата 3- ти март ОСТАВА като празник, но не и официален!

Борислав Василев
​Докторе, Вие четете Евангелието както дявола...

Борислав Василев
​😡

Alexander Bardo
​Галиматиите на Михайлов 🤦‍♂

mico1lol
​Браво, Косьо! Мерси за този нафталинов комунист и неговата анти-европейска пропаганда. Не го прекъсвай, не го репликирай, мълчи си там като....

Lyuben Stoychev
​откъде го изкопахте тоя съветски пропагандатор. писна ми с тия. едно и също. лошата Европа дето човек не мислел свободно там. и нито дума за "свободата" при московското джудже..

 :too_funny-1052:
« Последна редакция: Декември 26, 2023, 12:28:00 от Maximus II »
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13159 -: Декември 26, 2023, 12:50:39 »
Сэщото е и при превода на стихове. Пишеш изцяло ново стихотворение, но максимално близко по дух, епоха, стил и т.н. до оригинала. Тук машинният превод, за щастие, не върви.
Най-трудно е, защото трябва да спазиш броя на сричките във всеки стих, както и - най-вече - стъпката- ямб, хорей, дактил, амфибрахий, анапест, при това, без да променяш фундаментално смисъла, духа, стила, всичко, което си изброил. Представи си кратък, от няколко срички стих, на синтетичен език, руски примерно - няма членуване,  на места на български трябва да поставиш предлози там, където в руски ги заместват падежни окончания и пр.
Най-добрият, конгениален, превод се смята преводът на "Евгений Онегин" на рано отишлия си от този свят Григор Ленков.
България беше отгледала много достойна преводаческа школа.
« Последна редакция: Декември 26, 2023, 13:01:26 от Zeitgeist »

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13160 -: Декември 26, 2023, 12:57:09 »
жена ми нищо не преведе
Жалко за проуснатата възможност. Впрочем сума народ "превеждаше" от френски, грузински и всякакви езици  през подстрочници на руски. Например преводът на Шекспировите сонети на Свинтила е на практика Маршаковият превод на български :).

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13161 -: Декември 26, 2023, 13:03:46 »
Та, дали ще да се явя "Американския" Св. Кирил, а? Що пък да ми пречи, в БГ вече има канадски Кирил
❤️ 😉


Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13163 -: Декември 26, 2023, 15:32:33 »
https://youtu.be/qy37BHsriI0?si=n8mQyMeFB7xCmcge
Дотам ни докараха - да слушаме интервюта с Дарина Григорова през Израел  :pissed-891:
Скоро ще ни се наложи да ловим с VPN нелегално радио "Свободна България"?
Вижте коментарите на руснаците под интервюто с Дарина Григорова.
« Последна редакция: Декември 26, 2023, 15:54:44 от Zeitgeist »

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4136
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13164 -: Декември 26, 2023, 17:05:26 »
https://youtu.be/qy37BHsriI0?si=n8mQyMeFB7xCmcge
Дотам ни докараха - да слушаме интервюта с Дарина Григорова през Израел  :pissed-891:
Скоро ще ни се наложи да ловим с VPN нелегално радио "Свободна България"?
Вижте коментарите на руснаците под интервюто с Дарина Григорова.
Най-напред ще отбележа грамотната и ясна руска реч на проф. Григорова.
А коментарите... Тези хора притежават висота на духа, които местните мародери и осквернители на итория няма да проумет и за 10 живота. Нарича се родова памет. Срам ме е от това, което става у нас. Фашизирането на България е позор.
Някой сравнява поругаването на паметника с оскверняване на гроб. Помислете върху това, нео-фаш8стки безродни помиярчета, непознаващи даже дедо си.

...Этот инструмент нельзя больше называть "болгаркой". Надо "бандеровской" назвать...
« Последна редакция: Декември 26, 2023, 17:26:16 от Kole »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13165 -: Декември 26, 2023, 17:11:59 »
Quote (selected)
СОФИЯ - СТОЛИЦАТА НА ПОБЕДИЛИЯ НЕОНАЦИЗЪМ
https://www.lentata.com/sofiya-stolicata-na-pobediliya-neonacizm
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13166 -: Декември 26, 2023, 17:18:02 »
Quote (selected)
За кандидатстване в медицина, дентална медицина и фармация вече няма да се изискват оценките по биология и химия от дипломата за средно образование. Това предвиждат промени в наредбите за държавните изисквания за придобиване на висше образование в степен магистър по тези специалности, одобрени вчера от МС.

С промените на практика отпадат съществуващите изисквания при кандидатстване по специалностите медицина, дентална медицина и фармация като балообразуващи оценки да се вземат резултатите по биология и химия от дипломата за средно образование. Причината е, че след промените в училищното образование и профилирането в 11 и 12 клас вече не всички завършващи средно образование ученици изучават тези предмети.
https://www.lentata.com/ocenkite-po-biologiya-i-himiya-nyama-da-vlizat-v-bala-za-medicina
Супер!
Може да се взема оценката по професионалната подготовка.
Автомонтьор, фрезист, сервитьор. :t2015:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13167 -: Декември 26, 2023, 17:53:31 »
Може да се взема оценката по професионалната подготовка.
Автомонтьор, фрезист, сервитьор.
И в първи курс по медицинска химия професорите ще им преподават символите на елементите от Менделеевата таблица.
Как ще им преподават по анатомия, не ми стига въображението да си представя.

Впрочем какво ли се чудя - студенти химици 3 курс на лекции записват сярна киселина с думи...

В съседна Гърция - даже, като не си учил химия и биология в последните гимназиални класове и не си държал матура по тях, нямаш право да кандидатстваш медицина. Поне така беше преди време.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13168 -: Декември 26, 2023, 18:07:49 »
Quote (selected)
Причината е, че след промените в училищното образование и профилирането в 11 и 12 клас вече не всички завършващи средно образование ученици изучават тези предмети.

Простичко е, бе идиоти - тези, които не са учили химия и биология в средното училище да нямат право да кандидатстват във висши или полувисши медицински училища. Точка!
the lamers club honourable member …

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13169 -: Декември 26, 2023, 18:16:01 »
У нас не държат ли вече приемни изпити по химия и биология за медицинските университети? Ако изпитът е достатъчно смислен, даващ възможност да се покажат реални знания а не тест който се решава с ''онче, бонче, счупено пиронче''***  няма лошо. Искрено се надявам, че все още не са почнали да приемат и в тези специалности само с оценки от зрелостното свидетелство, за тези, които все пак са учили до 12-ти клас биология и химия, пък били те и шестици по двата предмета.
-----
С ''онче, бонче...една добре позната ми абитурентка си решава тестовете. Справя се детето с тази детска броилка, има четворки и петици. И в университет ще влезе, най-вероятно желана специалност. Не се и съмнявам. Нищо, че въпросната хубава госпожица не се притесни да ми заяви, че бърка Австрия и Австралия.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13170 -: Декември 26, 2023, 18:44:43 »
Quote (selected)
За кандидатстване в медицина, дентална медицина и фармация вече няма да се изискват оценките по биология и химия от дипломата за средно образование. Това предвиждат промени в наредбите за държавните изисквания за придобиване на висше образование в степен магистър по тези специалности, одобрени вчера от МС.

С промените на практика отпадат съществуващите изисквания при кандидатстване по специалностите медицина, дентална медицина и фармация като балообразуващи оценки да се вземат резултатите по биология и химия от дипломата за средно образование. Причината е, че след промените в училищното образование и профилирането в 11 и 12 клас вече не всички завършващи средно образование ученици изучават тези предмети.
https://www.lentata.com/ocenkite-po-biologiya-i-himiya-nyama-da-vlizat-v-bala-za-medicina
Супер!
Може да се взема оценката по професионалната подготовка.
Автомонтьор, фрезист, сервитьор. :t2015:
Ще перифразирам старата поговорка: Като знам какъв лекар/зъболекар съм, страх ме е да закарам колата на автомонтьор!  :0005:

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13171 -: Декември 26, 2023, 18:54:42 »
Quote (selected)
Причината е, че след промените в училищното образование и профилирането в 11 и 12 клас вече не всички завършващи средно образование ученици изучават тези предмети.

Простичко е, бе идиоти - тези, които не са учили химия и биология в средното училище да нямат право да кандидатстват във висши или полувисши медицински училища. Точка!
По "мое" време така си и беше... ама нали сега сме "либерална демокрация" сичко може. 1во ще те нарежат, а после ще те диагностицират. Имаше не много отдавна нещо от Австрия: Болен човек. Трябва да му се ампутира крака. Ама хирузите "минали на червено" и ...отрязали здравия крак. Е, после му дали некаква парична компенсация  :t0110:
А, ще цитирам един лаф от мой преподавател: Най-голямата разлика м/у лекари и инженери е, че лекарските грешки са под земята, а тези на инженерите са над и всеки им се смее. От последното - отгатнете каква диплома имам? :0005:

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13172 -: Декември 26, 2023, 19:09:52 »
Quote (selected)
Най-много жени забременяват по Коледа
https://tribune.bg/bg/obshtestvo/nay-mngo-zheni-zabrememenyavat/
А мъже? :)))

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4136
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13173 -: Декември 26, 2023, 19:28:46 »
Quote (selected)
Най-много жени забременяват по Коледа
https://tribune.bg/bg/obshtestvo/nay-mngo-zheni-zabrememenyavat/
А мъже? :)))
Радио Ереван съобщи, че в Анадола опитите продължават  :surr:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13174 -: Декември 26, 2023, 19:36:37 »
Quote (selected)
Най-много жени забременяват по Коледа
https://tribune.bg/bg/obshtestvo/nay-mngo-zheni-zabrememenyavat/
А мъже? :)))
След седмица Иедине и и пиЕне някой развиват симптоми.
После част от тях "помятат" другата част изживяват дълга "бременност".
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13175 -: Декември 26, 2023, 19:42:03 »
Днес бил Денят на родител №2! Честито! :c0301:

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13176 -: Декември 26, 2023, 19:46:50 »
Днес бил Денят на родител №2! Честито! :c0301:
Дефиниция някаква кой е 1, а кой е 2? Трябва да се знае, коое е по-напред - яйцето или кокошката.  :)))

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13177 -: Декември 26, 2023, 19:51:05 »
С ''онче, бонче...една добре позната ми абитурентка си решава тестовете. Справя се детето с тази детска броилка, има четворки и петици. И в университет ще влезе, най-вероятно желана специалност. Не се и съмнявам. Нищо, че въпросната хубава госпожица не се притесни да ми заяви, че бърка Австрия и Австралия.
Ами то и аз съм хубав и аз бъркам Калофер с Калифорния. Обаче и на ум няма да ми дойде да кандидатсвам медицина.... Жалостив съм по природа :0005:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13178 -: Декември 26, 2023, 19:53:56 »
Quote (selected)
На 26 декември отбелязваме Събор на Пресвета Богородица, почитаме и свети Йосиф Обручник
На родител 1 и родител 2.
Малко тъпо, аман от тия семейни ценности.
Разделяй и...
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13179 -: Декември 26, 2023, 20:05:06 »
Дефиниция някаква кой е 1, а кой е 2?
Тъй като единият е родител, а вторият в същност е (не)родител, затова е №2 в сглобката :)))

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13180 -: Декември 26, 2023, 21:01:00 »
Дефиниция някаква кой е 1, а кой е 2?
Тъй като единият е родител, а вторият в същност е (не)родител, затова е №2 в сглобката :)))
Аз съм виждал и 3то - нито един от 2мата не е родител, ама им дали детето да си правят експерименти с него.  :t2407:
Изобщо днешният свят си умира да "изследва" на принципа "Пробвах защото имах право. Не се получи, но аз не нося никава вина"... Да, днешните  се възпитават "Имаш права, задължения нямаш". По-идиотското е, за такива начинания се дават народни/обществени пари. Демек: ха да видим докъде могат да стигнат лудите, па може да вземем и акъл от тях.

Ха стига за днес - тръгвам за летището. През следващите 20на дни ще си сверявам часовника по БГ време. :0005:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13181 -: Декември 26, 2023, 21:30:41 »
Ха стига за днес - тръгвам за летището. През следващите 20на дни ще си сверявам часовника по БГ време. :0005:

Лек път.
the lamers club honourable member …

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13182 -: Декември 26, 2023, 21:42:11 »
Quote (selected)
Най-много жени забременяват по Коледа
https://tribune.bg/bg/obshtestvo/nay-mngo-zheni-zabrememenyavat/
А мъже? :)))
Радио Ереван съобщи, че в Анадола опитите продължават  :surr:

Дай линк  :b0705:

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13183 -: Декември 26, 2023, 22:17:15 »
https://youtu.be/qy37BHsriI0?si=n8mQyMeFB7xCmcge
Дотам ни докараха - да слушаме интервюта с Дарина Григорова през Израел  :pissed-891:
Скоро ще ни се наложи да ловим с VPN нелегално радио "Свободна България"?
Вижте коментарите на руснаците под интервюто с Дарина Григорова.
На тази храбра жена да не й спретнат някой Майдан ... щото ни акъл ни образование ще им попречат. Типун мне на язык.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13184 -: Декември 27, 2023, 12:22:39 »
Quote (selected)
Един от задържаните моряци на кораба на Домусчиеви е фитнес инструктор в „Лудогорец“
...
Корабът „Верила“ е спрян в ирландското пристанище по сигнал от задокеанска специална служба. Сигналът е за това, че най-вероятно става дума за „бартер“- кокаин срещу хапчета амфетамини, произвеждани в България, твърдят запознати.
https://glasove.com/novini/edin-ot-zadarzhanite-moryatsi-na-koraba-na-domuschievi-e-fitnes-instruktor-v-ludogorets
Коката ясно - от Бразилия, ами амфетките КОЙ ли ги произвежда?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13185 -: Декември 27, 2023, 12:29:28 »
Quote (selected)
Според различни проучвания в България живеем все по-щастливо, но все още не се чувстваме достатъчно удовлетворени от живота си.
https://nova.bg/news/view/2023/12/27/438731/%D1%87%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%BC%D0%B8%D1%86%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%BE-%D1%89%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%BE-%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%B5%D0%BC-%D0%B2-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F/
Баф тия тъмни балкански субекти, не разбират колко са добре и твай!
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен die Hexe

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 244
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13186 -: Декември 27, 2023, 13:02:58 »
Quote (selected)
Причината е, че след промените в училищното образование и профилирането в 11 и 12 клас вече не всички завършващи средно образование ученици изучават тези предмети.

Простичко е, бе идиоти - тези, които не са учили химия и биология в средното училище да нямат право да кандидатстват във висши или полувисши медицински училища. Точка!


Грешиш, и то по начин, от който разбирам, че не си запознат с последните промени в средното образование. Решението е добро, леко закъсняло (с таман две години). НадявМ се на подобни промени и на другите места. ВУЗ-овете с голямо самочувствие не следят промените в средното образование и се получават нередни неща.
За медицината има изпити по химия и биология, децата се готвят и са много добри.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13187 -: Декември 27, 2023, 13:21:01 »
Да, днешните  се възпитават "Имаш права, задължения нямаш"
Имах една комшийка навремето, израсла и възпитана през социализма, не като да не знае. Все повтаряше: "Имам право".
Та веднъж ми писна и я питах, добре де, имаш права, а задължения нямаш ли?  Тя се сепна и веднага включи: "Да, имам задължение да имам права."
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8817
  • Fuck the EU
    • Профил
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13189 -: Декември 27, 2023, 15:58:58 »
Quote (selected)
Причината е, че след промените в училищното образование и профилирането в 11 и 12 клас вече не всички завършващи средно образование ученици изучават тези предмети.

Простичко е, бе идиоти - тези, които не са учили химия и биология в средното училище да нямат право да кандидатстват във висши или полувисши медицински училища. Точка!

Грешиш, и то по начин, от който разбирам, че не си запознат с последните промени в средното образование. Решението е добро, леко закъсняло (с таман две години). НадявМ се на подобни промени и на другите места. ВУЗ-овете с голямо самочувствие не следят промените в средното образование и се получават нередни неща.

За медицината има изпити по химия и биология, децата се готвят и са много добри.

А, щом изпитът остава, добре.

Бях останал с впечатление, че няма да има изпит и няма да се взимат предвид и оценките по биология и медицина.
the lamers club honourable member …

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13190 -: Декември 27, 2023, 16:55:57 »
Коката ясно - от Бразилия, ами амфетките КОЙ ли ги произвежда?
Мъ ти сирьозно ли питаш? За ''Хюве фарма'' не си ли чувал?  :nuts:
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #13191 -: Декември 27, 2023, 18:19:56 »
Управата на Пловдив се заема с премахването на "Альоша.
Той е на хълм. Ако се организира кръгова отбрана, трудно ще проникнат фашагите там. Те ще поставят полиция, естествено, но въпросът е кой ще бъде първи...

По-добър начин да се спаси е чрез съда, предварително да се обяви за незаконно каквото и да е действие върху него, поради това, че е държавна собственост...

Него не могат да го нарежат като Паметника на Съветската армия. Не могат да го вдигнат и с кран - тежък е. Единственият начин да го съборят е да го взривят.

Фашагите добре знаят, че след Победата всички разрушени от тях паметници ще бъдат възстановени. Друг въпрос е ще могат ли да се направят толкова хубави.

Но докато доживеем Победата, още много срам и позор ще изтърпим, защото не използваме легалните методи за борба (чрез избори), а за нелегални не ставаме.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13192 -: Декември 28, 2023, 08:01:39 »
Quote (selected)
Министр культуры и национального наследия Польши Бартоломей Сенкевич объявил о ликвидации польских государственных телеканала, радио и информационного агентства, сообщает радиостанция RMF24.

Он пояснил, что решение об их ликвидации принято в связи с постановлением президента о приостановке финансирования государственных СМИ, передает ТАСС.
ЕСесовската демокрация надминава всякакви мислими върхове на свободата на словото и на благополучието на ЕСесовските поданици.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13193 -: Декември 28, 2023, 08:33:00 »
Така се прави. Това е защита на свобода на словото - закриваш радиото. А нашите кво? Забраниха едно интервю ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13194 -: Декември 28, 2023, 11:45:47 »
Може ли първо да изясним разликата между държавна и обществена медия? А що се отнася до Полша, какво там ще се открива, закрива и преустройва си е грижа на поляците. А те, ссмм, не са от най-кротките и послушни хора. Ако държат да останат държавните СМИ, които се финансират от техните данъци, ще залеят улиците.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13195 -: Декември 28, 2023, 11:47:01 »
Quote (selected)
Сигнал до Министъра на вътрешните работи и председателя на ДАНС за незабавно установяване на това как на територията на България е допуснат да работи екип на забранената в ЕС телевизия “Русия 1” подава председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски.
....
Очаквам ръководството на държавна агенция “Национална сигурност” да извърши проверка във връзка със своите правомощия и да изпълни своите задължения, като с действията си защити националната сигурност на страната и евроатлантическата й принадлежност, настоява Делян Пеевски.
https://tribune.bg/bg/politika/peevski-pusna-signal-kam-mvr-i/
Това вече не е навеждане, това е направо полягане.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #13196 -: Декември 28, 2023, 12:39:13 »
Полягане в специфична поза с раздалечаване на бузите (големите).
Тя може да е забранена за излъчване, но е ѝ е забранено да снима!

И без това имат конституционно мнозинство, защо не приемат най-кратката конституция в света?

Конституция на най-петдесет и първия щат на САЩ в света:
Чл. 1: Единственият бог е американският посланик Мъртъв.
Чл. 2: Единственият му пророк е Дебелян Славчев Дупеевски.
Чл. 3: Пророкът е император с власт, ограничена само от бога.

Между няколко страни върви съревнование коя е най-петдесет и първият щат на САЩ. Ние и Украйна сме на първите две места с люто надцакване помежду ни. Техните фашаги казват "Ние сме по-петдесет и първи щат от вас!". А "нашите" казват "Не, вие сте по-малко петдесет и първи щат, ние сме най-петдесет и първият!"

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13197 -: Декември 28, 2023, 13:03:31 »
Quote (selected)
Сигнал до Министъра на вътрешните работи и председателя на ДАНС за незабавно установяване на това как на територията на България е допуснат да работи екип на забранената в ЕС телевизия “Русия 1” подава председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски.
....
Очаквам ръководството на държавна агенция “Национална сигурност” да извърши проверка във връзка със своите правомощия и да изпълни своите задължения, като с действията си защити националната сигурност на страната и евроатлантическата й принадлежност, настоява Делян Пеевски.
https://tribune.bg/bg/politika/peevski-pusna-signal-kam-mvr-i/
Това вече не е навеждане, това е направо полягане.

СЕГА
ВОДЕЩИ НОВИНИ
БЪЛГАРИЯ
Санкционираният от САЩ Пеевски пусна сигнал в ДАНС срещу руска тв
Той иска да се установи как в България е допуснат екип на забранената в ЕС телевизия “Русия 1”


P.S.
Забравих кoментарът-
Богохулство ! Тези да не би да знаят нещо или искат да вземат завоя.
« Последна редакция: Декември 28, 2023, 13:28:51 от Фют »

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13198 -: Декември 28, 2023, 13:10:39 »
Може ли първо да изясним разликата между държавна и обществена медия? А що се отнася до Полша, какво там ще се открива, закрива и преустройва си е грижа на поляците. А те, ссмм, не са от най-кротките и послушни хора. Ако държат да останат държавните СМИ, които се финансират от техните данъци, ще залеят улиците.

Разпоредителката пак на линия
- Що не си гледате работата ами ще коментирете  :t0113:

Тя не мисли , че предишните са сложили техни хора и никой не излезе на улицата,  а днешните са избрани от тези, които биха били  излезли на улицата.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1633
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #13199 -: Декември 28, 2023, 14:26:38 »
Може ли първо да изясним разликата между държавна и обществена медия? А що се отнася до Полша, какво там ще се открива, закрива и преустройва си е грижа на поляците. А те, ссмм, не са от най-кротките и послушни хора. Ако държат да останат държавните СМИ, които се финансират от техните данъци, ще залеят улиците.

Разпоредителката пак на линия
- Що не си гледате работата ами ще коментирете  :t0113:

Тя не мисли , че предишните са сложили техни хора и никой не излезе на улицата,  а днешните са избрани от тези, които биха били  излезли на улицата.

----

По мое скромно мнение телевизиите стриктно погледнато биват държавни и частни (комерциални). На тази тема в т. н. демократични страни твърде много се спекулира, като държавните тв наричат обществени. В същност, както обикновено, схемата е „който дава парите, той поръчва музиката“! Другото е просто заглавичване.
Държавните тв официално се финансират от бюджета, сиреч от данъците (от нас), а обществените пак от бюджета и контрибутори, който са задължени да плащат по закон - TV license fee, ама то на практика си е тв данък т. е. пак от държавата, респективно пак от нас, гражданите. В България още от времето на соца има такса за радио и тв, но аз не познавам някой да я плаща/л до сега. В Австрия, Германия, Англия etc. всеки гражданин е задължен да плаща радио/тв такса съответно по 14-20-25 евро всеки месец.
По принцип обществените тв са свободно достъпни, докато по интересните комерциални са заключени (платени), независимо, че си плащате по закон тв такса, няма значение дали приемате оф ди еър, кабел, интернет или сателит.
Освен това забавно е, че разрешеното рекламно време на обществените тв е значително ограничено за сметка на комерциалните т. е. „честният частник“ да може да печели, а бълъкът Ото Нормалфербраухер (редовия потребител дето плаща тв дънък) да го духа.
Би било справедливо и обществените и нормалните да се издържат от рекламите, а гражданите да не плащат тв данък. Ако не се лъжа във Франция го махнаха неотдавна. Кайли?
DW e "обществена" в групата на АРД - първа немска тв програма.
Надявам се Фют редовно плаща Rundfunkbeitrag, за да ни информират редовно българските еничари от DW.
На практика евроатлантическите ценности дефинират само управляващите/частниците да информират.
В глутницата, който не вие като вълк го остракират.
Найс, изънт ит?