Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 18, 2024, 05:33:26

Автор Тема: Отварят офертите за построяване на военни кораби за един милиард лева  (Прочетена 11461 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
https://www.segabg.com/hot/otvaryat-ofertite-za-postroyavaneto-na-voenni-korabi-za-1-mlrdlv
Отговорите на държавите, изпратени след запитване от Министерството на отбраната, за предоставяне на предложение по проекта за придобиване на два многофункционални модулни патрулни кораба за Военноморските сили (ВМС), ще бъдат отворени в понеделник, 22 април, в зала „Тържествена“ на Министерството на отбраната, съобщава военното министерство.


покрай апартаментгейти и всякакви други,се промъкват ей такива семпли новинички
за мен смайващи
не съм наясно колко кораба ще се построят, нито колко струват
но правя аналогии с търговските кораби
кораб от handysize класа, примерно кораб за насипни товари, 15-хилядник, може да се построи в Турция за около 21-23 млн. долара, в Китай почти същото
колко тогава струва един военен кораб? колко кораба трябват на България?
и друго - щом държавата прави такава огромна инвестиция, защо не я възложи само на български фирми?
корабостроителници в Бг има и работят, проектанти на кораби има/за военни не знам точно/, повечето материали ще могат да се доставят от Бг, това е огромна подкрепа на икономиката
същото направи Ердоган в кризата 2008 година, поръча 60 кораба за нуждите на държавата, което опази корабостроителниците от фалит

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
разбрах - става дума за два многофункционални патрулни кораба
Quote (selected)
два за един милиард
- това сериозно ли е?
ядрено въоръжени ли са?
и - ако струват толкова, можем ли да си ги позволим?

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Quote (selected)
не съм наясно колко кораба ще се построят, нито колко струват
но правя аналогии с търговските кораби
Не сравнявай с цивилните. При военните винаги е по-скъпо.
И то си пише - два парахода. Не съм "морски", но до колкото познавам флота - това е доста скъпичко.
Тънкият момент е, че не знаем дали изискването е за "пълно бойно снаряжение", или после ще пилим още едни други пари.
А дали ни трябват - сигурно, морето все пак трябва да се пази с нещо.
Имам предвид от разни бракониери и други серсеми, иначе в другия край на морето висят едни крейсери, в сравнение с които тези две патрулки изглеждат като детско автомобилче пред танк. :)
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Имам предвид от разни бракониери
разход от един милиард за бракониери е наистина целесъобразен
и , ако наистина един военен кораб е десет пъти по-скъп от един търговски
искам да видя проектните му документи, остойностени

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Десет пъти може би(!) не е чак толкова много, ако е включено въоръжението.
Иначе си е гавра с труп, но този тънък момент с гърмялките някак си не е официализиран...
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10093
    • Профил
- това сериозно ли е?
ядрено въоръжени ли са?
и - ако струват толкова, можем ли да си ги позволим?

С въоръжение може да струват и повече. Като им сложат американски радари, противовъздушни и морски ракети -може да стигнат и два милярда. Коя корабостроителница в България може да построи корубите?

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Quote (selected)
противовъздушни и морски ракети
Е де! Става дума за патрулки все пак, не за крейсери. :)
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Quote (selected)
https://www.segabg.com/hot/otvaryat-ofertite-za-postroyavaneto-na-voenni-korabi-za-1-mlrdlv
Отговорите на държавите, изпратени след запитване от Министерството на отбраната, за предоставяне на предложение по проекта за придобиване на два многофункционални модулни патрулни кораба за Военноморските сили (ВМС), ще бъдат отворени в понеделник, 22 април, в зала „Тържествена“ на Министерството на отбраната, съобщава военното министерство.




и друго - щом държавата прави такава огромна инвестиция, защо не я възложи само на български фирми?
корабостроителници в Бг има и работят, проектанти на кораби има/за военни не знам точно/, повечето материали ще могат да се доставят от Бг, това е огромна подкрепа на икономиката

същото направи Ердоган в кризата 2008 година, поръча 60 кораба за нуждите на държавата, което опази корабостроителниците от фалит

Защото благодарение на другаря Костов и сбирщината около него, България вече няма металургия, която да произведе необходимата за тези два кораба стомана. Няма и машиностроене, което да произведе останалото оборудване. Няма и електронна промишленост, макар че все още не бяхме дорасли до това да правим военна електроника.

Има ли смисъл да продължаваме нататък?
the lamers club honourable member …

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10093
    • Профил
макар че все още не бяхме дорасли до това да правим военна електроника.

Ааа, дорасли бяхме! Имаше цел научен институт за тая работа. Имахме няколко разработки на световно ниво. Например "Стършел". Янките много ги беше страх от него и преди войната с Ирак им дадохме всички честоти и антимерки. Бяхме подобрили чувствително и съветския "Делфин".

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7365
    • Профил
Като им сложат американски радари, противовъздушни и морски ракети -може да стигнат и два милярда.
А трябва да остане и за асансьор в хола и "обща" тераса.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
макар че все още не бяхме дорасли до това да правим военна електроника.

Ааа, дорасли бяхме! Имаше цел научен институт за тая работа. Имахме няколко разработки на световно ниво. Например "Стършел". Янките много ги беше страх от него и преди войната с Ирак им дадохме всички честоти и антимерки. Бяхме подобрили чувствително и съветския "Делфин".

Имам предвид елементната база, а не технологичните разработки.
the lamers club honourable member …

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10093
    • Профил
А трябва да остане и за асансьор в хола и "обща" тераса.

И за жакузи с шест вида топла вода.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10093
    • Профил
Имам предвид елементната база, а не технологичните разработки.

Е, да! Но ние ползвахме руските такива. А и техническото разузнаване мъкнеше с чували.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Имам предвид елементната база, а не технологичните разработки.

Е, да! Но ние ползвахме руските такива. А и техническото разузнаване мъкнеше с чували.

Но не можехме да произведем всичко, което ни беше необходимо. А според мен това е задължително условие.

Както и да е, това вече го няма.
the lamers club honourable member …

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8076
    • Профил
Мен ми се вижда бая скъпо.
За патрубни кораби.
 
Верно 21-ви век сме ма да идат да видят "дръзки" в музея.
Колко ли е струвал.
 
Според мен са наблъскали в заданията възможност за участие в учения. От там идат кинтите.
За сравнение колко ли струва иранския патрулен катер на който беха коленичили морпехите.
Десетократно по евтино. Повече ......
 
Във всеки случай ясно Боко се кани да сдава и е почнал луди харчове.
За последно. Това магистрали, лотове и какво ли не.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Между катер и кораб все трябва да има някаква разлика в тонажа поне. И респективно в оборудването.
Може би модулната история оскъпява. Аз ги схващам като капитана на парахода да си има на склад модулчета и преди излизане в морето да си го комплектова по задачите...
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
- това сериозно ли е?
ядрено въоръжени ли са?
и - ако струват толкова, можем ли да си ги позволим?

С въоръжение може да струват и повече. Като им сложат американски радари, противовъздушни и морски ракети -може да стигнат и два милярда. Коя корабостроителница в България може да построи корубите?
варненската Делфин е дала оферта, значи може да ги построи
предполагам, при известни условия и варненската Булярд може да ги направи
даже и двете варненски можеха да ги изработят като консолидирана поръчка сигурно
Бургаски корабостроителници затвориха
а електроника в Бг се произвежда, работят поделения на Сенсата Техноложис, нейни са заводите за електроника в Ботевград и в Пловдив
холдингът Сенсата произвежда около 30% от автомобилната, авио и военна електроника в света
за металургията не знам - Промет Стиил работи тук до нас, но не съм запозната с капацитета му

разбира се, не съм аз да определям кое, колко ще струва, но като чифте пищови ми изглежда този правителствен разход, особено ако не подпомага  местната икономика
« Последна редакция: Април 22, 2019, 16:28:03 от Lillian »

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Quote (selected)
особено ако не подпомага  местната икономика
Тя ще бъде подпомогната със сигурност.
Нали като се върнат морячетата от рейд ще трябват кафенца, барчета, дискотеки и други...
А и демографията може малко да отлепи. :)
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8076
    • Профил
Между катер и кораб все трябва да има някаква разлика в тонажа поне....
Ами трябва. Въпроса е на нас какво ни трябва и за какви задачи.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Между катер и кораб все трябва да има някаква разлика в тонажа поне....
Ами трябва. Въпроса е на нас какво ни трябва и за какви задачи.
Тук историята мълчи...
Единственото за което можем да се закачим е: "патрулни".
Което предполага охрана на териториалните води, общо взето нещо като разходка с лодка.
Което пък предполага не бог кой знае какъв тонаж, екипаж и гърмялки.
Иначе ако ще е да се чепим и перчим в Керченския пролив, то тогава може да се икономиса драстично.
Нужно е какво да е корито, важното е да се осигурят на екипажите лист и химикал. За да се сбогуват с роднините...
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4336
    • Профил
Много бих се радвал българска компания да спечели конкурса за построяването на корабите.
Това ще се уникални "български" изделия, в които няма да има нищо , произведено в България.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Между катер и кораб все трябва да има някаква разлика в тонажа поне....
Ами трябва. Въпроса е на нас какво ни трябва и за какви задачи.
Тук историята мълчи...
Единственото за което можем да се закачим е: "патрулни".
Което предполага охрана на териториалните води, общо взето нещо като разходка с лодка.

Надали ...  :t2626:

Без да съм сигурна, тъй като не намерих конкретна информация в нета, на мен ми мирише на нещо друго. Тъй като иде реч за патрулни кораби, а българското черноморско крайбрежие е външна граница на ЕС.

Quote (selected)
Укрепване на външните граници на ЕС

ЕС работи върху конкретни мерки за гарантиране на сигурността на Европа. Една от тези мерки включва нова Европейска агенция за гранична и брегова охрана.

Европейската агенция за гранична и брегова охрана (която продължава да бъде известна като Frontex) започна да функционира през октомври 2016 г. след призива на европейските лидери през септември 2015 г. за засилване на контрола по външните граници.

Агенцията извършва стриктно наблюдение на външните граници на ЕС. Наред с това тя работи с държавите–членки за бързото откриване и преодоляване на възможни заплахи за сигурността по външните граници.

https://www.consilium.europa.eu/bg/policies/strengthening-external-borders/
Може пък оттам да ни е дошло …  :t1814:
« Последна редакция: Април 22, 2019, 18:15:29 от Джиджи »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Много бих се радвал българска компания да спечели конкурса за построяването на корабите.
Това ще се уникални "български" изделия, в които няма да има нищо , произведено в България.
не е толкова важно, дали изделието е българско
важното е да осигури работа на близо 700 човека от Делфин Варна
Делфин пък може да вземе като подизпълнители, или да възложи частични поръчки на Варненската корбастроителница и на Кораборемонтния завод - трите компании имат капацитет, трите имат сухи и плаващи докове, обучен персонал
заводът в Ботевград/примерно/ ще им произведе сензори и предупредителни системи
и още много други неща /които за знам/ - обзавеждане, кухни, бани, посуда, друг инвентар
и всичко това ще са хора, които работят, поне година и половина

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10093
    • Профил
заводът в Ботевград/примерно/ ще им произведе сензори и предупредителни системи

Какви са тез сензори и предупредителни системи? Клиенти на вашата банка?

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
заводът в Ботевград/примерно/ ще им произведе сензори и предупредителни системи

Какви са тез сензори и предупредителни системи? Клиенти на вашата банка?
на нашата не са, но предполагам,че си имат банка

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8076
    • Профил
Уфф. И какъв експириънс могат да демонстрират от "Делфин".
Не не военни кораби, а нещо по-голямо от корито.
Да се "учат" на военен кораб не ми се види добра идея.
И се обзалагам, че ще възникне нужда от тайландски заварчици, китайски инжинери ..... що тука вече няма тищо! Това че всичко ще се внася е очевидно.
Резултата ще е трикратен срок и четирикратна цена.
 
Да наистина е нормално да се проектира военен кораб, или поне видоизмененията, но това се прави за да се напасне към антуалната силова установка, въоръжение ..... Какво от това има, или ще има тук.
 
Да направят поръчка за два контейнеровоза. Хем по евтино, хем много повече българско, хем някакви приходи ще носи.
« Последна редакция: Април 22, 2019, 19:31:16 от 66 »

Неактивен Hateras

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 757
    • Профил
Лили,  :way_to_go-1308:
GOD is REAL, unless declared INTEGER

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Да направят поръчка за два контейнеровоза. Хем по евтино, хем много повече българско, хем някакви приходи ще носи.

Тук все се забравя въпроса ЗАЩО го правят и ЗАЩО ТОЧНО СЕГА го правят.

И след като ше го пра'ят, не мислиш ли, че некой им го е заръчал, а?

А след като им го е заръчал, явно и "той" ше го плаща – поне до някъде?!
И на ум няма да му мине за контейнеровози ... :b0201:
« Последна редакция: Април 22, 2019, 20:15:33 от Джиджи »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23666
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Няма!
Той има да връща на Серго.
При първото Му възцаряване само за това плака:
"Те вдигнаха пенсиите, сега АЗ трябва да ги плащам."
Сега преди абдикацията ще подпише разходи за следващите 10 години.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Къф Серго, бе, дарлинг?! Изобщо не си ме разбрал.

И не четеш. Най–малко с разбиране ...  :sad-3295:
« Последна редакция: Април 22, 2019, 20:52:57 от Джиджи »

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4336
    • Профил
...заводът в Ботевград/примерно/ ще им произведе сензори и предупредителни системи
и още много други неща /които за знам/ - обзавеждане, кухни, бани, посуда, друг инвентар
и всичко това ще са хора, които работят, поне година и половина
Най-любопитният въпрос е кой завод ще произведе посудата. И защо заводът за посуда трябва да чака двата кораба , ами  не вземе да наводни територията с родна посуда?

Два кораба, построени от хора, наети за година и половина - това е мечтата на всеки сериозен военен флот.
« Последна редакция: Април 23, 2019, 08:35:46 от Bacho Кольо »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
...заводът в Ботевград/примерно/ ще им произведе сензори и предупредителни системи
и още много други неща /които за знам/ - обзавеждане, кухни, бани, посуда, друг инвентар
и всичко това ще са хора, които работят, поне година и половина
Най-любопитният въпрос е кой завод ще произведе посудата. И защо заводът за посуда трябва да чака двата кораба , ами  не вземе да наводни територията с родна посуда?

Два кораба, построени от хора, наети за година и половина - това е мечтата на всеки сериозен военен флот.
значи ти си против?
добре тогава, няма :image008:

Пешо

  • Гост
Quote (selected)
разбира се, не съм аз да определям кое, колко ще струва, но като чифте пищови ми изглежда този правителствен разход, особено ако не подпомага  местната икономика
Не знам колко и дали ще помогне на местната икономика, но на местната клептокрация - със сигурност.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4336
    • Профил

значи ти си против?
добре тогава, няма
Точно така, аз съм против българска компания,  без грам опит в строителството на военни съдове ,  да строи кораби за Военно-морския флот на РБ.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил

значи ти си против?
добре тогава, няма
Точно така, аз съм против българска компания,  без грам опит в строителството на военни съдове ,  да строи кораби за Военно-морския флот на РБ.
аз пък, защото не мисля,че два патрулни кораба ще решат някакви военни нужди на РБ
предпочитам поне един милиард правителствен разход да влезе в БГ икономиката

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Лили, и ти си права. Но Бачо е по-прав.
Правенето на кораб не е шега работа. Остави финансите, погледни го чисто технически:
Трябва да "събереш" две бутикови бройки. За целта ти трябва куп техника и грамотен персонал. Но преди да сложат изобщо нещо на стапела, ти трябва проект.
Добре, да предположим че имаш проект, намираш отнякъде всичката техника барабар с хората и билдваш двете съдини. Следват изпитания, всичко е ОК, сдаваш на военните.
А после? Пито-платено и кой от къде е?
Не е като правенето на магистралки. Никак не е същото...
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4336
    • Профил
Действителността с възможностите на нашите компании да произвеждат военна техника и оборудване е тъжна.
Ние не можем да произвидем нищо , освен АК, ПК, пищови Аркус, муниции за тях , снаряди, ПТУРсове и НУРсове.
Можехме да правим МТЛБ-та и САУ-та, но БЕТА бе изравнен със земята.
За сметка на това можем да  ремонтираме и модернизираме.
Което не е малко.


Пешо

  • Гост
Ммм дааа....
И с кого ще води героични битки нашият "военно-морски" флот ? Ще го пратим да пази САЩ-ските самолетоносачи в Средиземно море, като оная second-hand фрегата дето я купихме преди години ли ?

Просто САЩ искат да разхвърлят малка част от военните си разходи, пък наш'те ******  радостно пресмятат комисионите си.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7365
    • Профил
Амер. бази без наем, Ф16, военни кораби, скоро може и ракети. "Голям шлем".
И въжето ще си носим накрая.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен zLaGaD

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 180
    • Профил
Нищо няма да произвеждаме. Може даже и да не купим. Идеята е да оправим годишния баланс на някоя корупционерска компания, или забравихте циганията с Фъ 16?

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9475
    • Профил
На гол тумбак чифте военни кораби.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Пешо

  • Гост
Чета, че ще ни ощастливят и със стотина 'бронирани машини' за 1,5 млрд.
Кого ще трепят ? И къде ?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10093
    • Профил
предпочитам поне един милиард правителствен разход да влезе в БГ икономиката

Ако герп искаха да развиват икономиката, за десет години можеха да сътворят чудеса. Не да трошат милиарди за саниране и всякакви дивотии, за да нахранят сужуклийската си пасмина. Един милиард лева разпръснати инвестиции в различни производства и различни региони, след две-три години могат да се върнат тройно. Да не говорим за социалния, демографския и всякакви други видове ефекти. Този милиард за корабите няма да влезе в българската икономика. А ако е заложен в бюджета, идеята е да не се усвои и декември да започне раздаването на сужуци.


Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7736
    • Профил
хе, достатъчно беше да ги разпределят във вид на увеличени пенсии - при пенсионерите мултипликаторът се завърта на макс, кинтите моментално заминават за стоки от първа необходимост.