Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 21:58:17

Автор Тема: ...из пресата София - град на свободни хора. Стратегия за развитие на столицата  (Прочетена 20114 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23481
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Интересно противопоставяне на поколенията, арх. Генчев баща срещу арх. Генчев син

Quote (selected)
Второ уязвимо място на Софиянски е изключително екстензивното развитие на София, усвояването на нови терени, което е фундаментална грешка. Първият градоустройствен план на проф. Мусман си постави именно за цел да намали екстензивното усвояване на нови терени, за да съсредоточи ограничените ресурси на София в едно прилично благоустрояване на града. Сега тъкмо това не става. Виждате как се усвояват терен след терен, и то зелени терени, паркови площи. По моя преценка това, което в момента замисля новият план като усвояване на нови територии, е с 50 на сто повече от това, от което действително има нужда София.

- Това от бащата, а синчето иска нови терени и застрояване.
За бащата  :way_to_go-1308:
Голяма разлика в качествата на двамата. Първия градостроител, вторият градоусвоител.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Quote (selected)
Държавната служба не е "хранилка", а тежка и отговорна работа, която изисква пълна мобилизация на знания, умения и внимание. [...] Това е последната бойна линия на държавата, която удържа портите адови затворени.
:shocked-1341:
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
Голяма разлика в качествата на двамата. Първия градостроител, вторият градоусвоител.

Бащата беше читав човек. На синчетата не съм им фен, въобще.

В случая, обаче, оценката за разлика трябва да се смекчи. Обективната оценка трябва да отчете качествената промяна в условията и средата. Но пък това е дефицит и на обсъждания анализ и стратегия.

Моето лично мнение е, че на всички "София-центрични" подходи към развитието на София винаги ще им липсва обективност. София е такава, каквато е, а и ще бъде, в обозримото бъдеще на нашето съществувание, защото е, освен всичко друго ... Столицата. Столица е съществена публична национална функция. А функцията е, която определя структурата. Урбанист без дълбочина в това разбиране, по-добре да си почива, вместо да твори планове и стратегии.

Но и това не изчерпва проблема. А той е системен. София е присъщ елемент на националната урбанистична система. Какво се случва с нея и дори в нея се предопределя от поведението на националната система, както и това, което се случва в другите части на системата се повлиява от случващото се в София. В много по-голяма степен от това, което кой да е страничен наблюдател, невъоръжен с подходящ метод за системен анализ и данни, може да си представи. Уви, същото е и по отношение на факторите в държавната власт. И те са в неведение. Заради липсата на адекватен анализ.


Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
За да не се лашнете да обсъждате несъществени за развитието на родния ми град неща и да обвинявате Фирмина за неудачите на столицата 

Абе, не е чак толкова страшно. Две неща съществени, извън описание на форма на планиране и отношения при реализация. Със стържещия мозъка на непривикналия дигитален изказ.

Първо, подход SMART CITIES. Второ, в този контекст, клъстер. Трето, двете, пък, в контекста на интелигентната специализация. Дотук нищо осъдително.

Проблемът идва от това, че идеята, първо, трябва да се "продаде" на заинтересованите страни и, второ, сред тях да се намерят партньори за реализацията. Пък ето, vir bonus кат теб вече е в потрес и му се привидят калинки. Описано е в НЛП като ефект на претоварено съзнание (с оглед последващ хипнотичен транс  :nuts:). Което не е добре.

Това по-долу едва ли ще ти намали потреса, но пък все е нещо.

https://viaexpo.com/bg/pages/smart-cities

http://knowledgesofia.eu/bg/grad-na-znanieto/strategiya-za-inteligenten-grad

А иначе, тези неща са хубави и даже "работят" по света

https://amsterdamsmartcity.com/

 8)
« Последна редакция: Август 04, 2019, 13:21:35 от Firmin »

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Quote (selected)
Признавам си, като пейзан нищо не разбрах от горното
Не си само ти. Но пък звучи някак съвременно, иновативно, демек - клъстер София - впечатлява.
А без клъстера наименованието може да се съкрати до "София - ГЗ" , което навежда на асоциации... :mooning-448:
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Стратегията е негодна и сбъркана. Още на ниво визия и мисия. Като изтръскаш празнословието, остава едно - Клъстера да монополизира Smart city подхода и развитието. Това е маркетингова стратегия на Клъстера, не на София и на интелигентната и специализация. Средството определя целеполагането в свой интерес, припознато. Опашката клати кучето. Оттам нататък всичко е ясно.

Идеята за монополизация на услуги противоречи на самата същност на подхода Smart city. Мрежата от партньори не може да има за своя цел монопол. Това е картел. Специализацията не означава отказ от многообразието, напротив.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Всичките им "стратегии" се свеждат до увеличаване на живеещите в София, увеличаване на строителството и въобще "усвояване" на мангизи по всички линии. И в крайна сметка след 20 г. в София да живеят около 3 млн. души (от тях калинки поне половин милион), в 4-5 други бълг. града общо 2 млн., а в останалата част на Б-я да е пустиня. Или да по-скоро да бъде разчистено за "гости", от по-тъмничките. Разчистването на спънките пред плана е в ход. След "чумите" и "гриповете" по добитъка ще има и по зеленчуците, докато направят невъзможно/забранено гледането и на едно доматче и едно пиле.
« Последна редакция: Август 04, 2019, 14:54:49 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
И в крайна сметка след 20 г. в София да живеят около 3 млн. души (от тях калинки поне половин милион), в 4-5 други бълг. града общо 2 млн., а в останалата част на Б-я да е пустиня.

Aми, то няма как да е иначе. Само при соца беше иначе, защото имаше стратегия, визия. Имаше дори жителства точно поради тази причина. За да не обезлюдее страната. Сега нищо не може да се направи. Казват, че хората били свободни да се движат където искат. Много гот, много либерално. Както се вика, поднасят лекарството със захарче. Но именно тези "свободи" унищожават държавите. И те точно затова се проповядват. За либералната буржоазна държава няма никакво значение, че столицата ще е 4 милиона, а провинцията ще загине. Нито ще ги хранят, нито ще ги осигуряват, нито ще им търсят работа. затова тези "стратегии" са илюзорни. Те не могат да се осъществят и това трябва да е ясно на всеки средноинтелигентен чиляк.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23481
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Точно Nor1, сутринта и аз си го мислех, само че за 10 години и население извън столицата 1 милион реално с 2 милиона с адресна регистрация но работещи в чужбина или в София.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
И в крайна сметка след 20 г. в София да живеят около 3 млн. души (от тях калинки поне половин милион), в 4-5 други бълг. града общо 2 млн., а в останалата част на Б-я да е пустиня.

Aми, то няма как да е иначе. Само при соца беше иначе, защото имаше стратегия, визия. Имаше дори жителства точно поради тази причина. За да не обезлюдее страната. Сега нищо не може да се направи. Казват, че хората били свободни да се движат където искат. Много гот, много либерално. Както се вика, поднасят лекарството със захарче. Но именно тези "свободи" унищожават държавите. И те точно затова се проповядват. За либералната буржоазна държава няма никакво значение, че столицата ще е 4 милиона, а провинцията ще загине. Нито ще ги хранят, нито ще ги осигуряват, нито ще им търсят работа. затова тези "стратегии" са илюзорни. Те не могат да се осъществят и това трябва да е ясно на всеки средноинтелигентен чиляк.
И кво ? Ще връщаме жителството ? А изходните визи кога ?
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Quote (selected)
Клъстер София град на знанието (КСГЗ)
Това КъСъГъЗъ казва всичко!
Що толкоз приказки бадева?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Quote (selected)
Клъстер София град на знанието (КСГЗ)
Това КъСъГъЗъ казва всичко!
Що толкоз приказки бадева?
Думичката преди КъСаГъЗъ е още по-впечатляваща. :smokin:
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Ами ... Така ще е. Мръснишки жегички с нелепи съкращения. Апокалиптични прогнози и провидени заговори на тъмни сили. Жалби по тоталитарни режими, жителства, кльонове и железни завеси. И? И?!

Свободата генерира сложност, обективно. Да се интерпретира и управлява системна сложност изисква усилие. Интелектуално, да речем. Работа като за Пепеляшка - да се извади лещата от пепелта. Някои го могат и го правят. Други - не.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
С радостен трепет чакаш пълното връщане на системата на градове-държави (полиси) с пълноправни граждани-търтеи, слуги (роби) и изхранващи търтеите бедни селяни извън полисите, нали ?
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
... и криптии, повече криптии.  8)

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Накрая винаги идват варварите и унищожават "гражданите". И това е хубаво  :way_to_go-1308:
Пети подвиг  :smokin:
« Последна редакция: Август 04, 2019, 21:32:24 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
хората идват ф родния ми град, щото тук има работа, а не щото ги мъкнем тука на синджир. Одкровено казано, таа тарапана ф града ме дразни, плюства ноо мякат.

Обаче мякащите не идват тука единствено с цел да ме дразнят, те се мъкнат ф града од екзистенциален зор, немотия и липса на избор.  За което искрено им пожелавам да свържат двата края и да постигнат некво поносимо равнище на душевно равновесие.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
въпросът всъщност е защо има работа само там.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Цитат на: onzi
въпросът всъщност е защо има работа само там.
Именно. Стратегиите трябва да бъдат полезни на целия народ, а не на малките, средните и големите калинки. Обаче интересите на калинките и на народа са противоположни. И резултатите са видими, както много правилно (макар и безмозъчно) отбелязват от ГЕРБ.

Фирмин пита защо Нинова била събирала социалистите на Бузлуджа, а не в София пред главните сгради на властта. Ами ето затова. Защото схемата е в София да има работа, да има калинки, да има далавери и крадене достатъчно, и двата милиона софиянци (все кореняци, ама с цървули под леглото) нямат интерес към протести. На тях и тъй им е добре. Прости са като Него и се разбират.

А протестите в провинцията не са страшни за властта. Там се пращат наказателни полицейски отряди срещу бабите с козите.
« Последна редакция: Август 04, 2019, 23:08:37 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Quote (selected)
въпросът всъщност е защо има работа само там.

тва ли е въпросът?
Ако тва е въпросът, защо не чета предложения за тва, как хората да бъдат мотивирани да престанат да се мъкнат тука?

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
защо не чета предложения за тва, как хората да бъдат мотивирани да престанат да се мъкнат тука?

защото няма такива. как да прочетеш нещо, което липсва?

малък пицко се опита да поразхвърли администрацията. не се получи. и дотам беше.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
дянчето не е виновно за тва, че форумните колеги не предлагат сопствените си решения на проблема.

Ефтино и масово жепе, anyone?
Ако имаше такова, хората щяха да бачкат тук през деня и слет работа да си бият камшика ф къщи, където щеше да ги очаква опслужващ нуждите им ритейлърски и развлекателен(кръчмарски и ресторантьорски) бизнес. Башка запазването на местната идентичност и усещането за принадлежност към ено-друго.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Това е доста ограничено по възможностите си решение. Освен това е насочване в същата (умишлено) грешна посока:
Работата да продължи да бъде само в София, а един милион души (примерно) да се влачат насам-натам.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
аз не говоря за работа, а за усещане за принадлежност. Ти, като един пишман нацист треа да си наясно със значението на тва усещане за самочуфствието на индивида.

Работата е нещо, което може да се смени, стига да има ефтин превоз до и од нея.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Цитат на: wreckage
Ти, като един пишман нацист
A ти друго освен идиотщини и лиготии можеш ли да измислиш ?
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
мога, ама тва не съм го измислил, то така си беше. Ти като одговаряш на фсички изисквания, аз кво да правя?

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
мога, ама тва не съм го измислил, то така си беше. Ти като одговаряш на фсички изисквания, аз кво да правя?
Ами можеш да се опиташ да пишеш само за футбол. Сред футболните запалянковци може би ще покриеш техните критерии за умен.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23481
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Предложението на wreckage за добър ЖП транспорт е правилно ще помогне обаче за решаване на проблема в радиус от 100 км което пак е нещо. Българска икономика в момента реално не съществува, 50% се базира на директно усвояване на еврофондове концентрирано в столицата, 30% за замитане следите на откраднатите пари от там под формата на мутробароково строителство. Останалите 20% са остатъчен бизнес малки манифактури за ангажиране на населението останало извън "Клъстъра" или още не избягало в странство.
Тази група постоянно се свива и затова четем как "инвеститор" си събрал такъмите и отпрашил на юг, север, изток или запад от територията.
« Последна редакция: Август 05, 2019, 07:33:26 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Quote (selected)
въпросът всъщност е защо има работа само там.
Не, не е там въпросът. Работа има навсякъде, но не е тип чиновническа (офисна) - маса, стол, компютър. Нямаш си представа колко трудно е да се намери плочкаджия или арматурист в малък град.
И заплащането е по-ниско.
Quote (selected)
Ефтино и масово жепе, anyone?
Ако имаше такова, хората щяха да бачкат тук през деня и слет работа да си бият камшика ф къщи...
Много по-лесно и по-евтино е да се ремонтира съществуващата шосейна мрежа, да се възстанови нормалната ѝ пропускателна способност и да се направят по-големи буферни паркинги по крайните спирки на метрото.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Quote (selected)
въпросът всъщност е защо има работа само там.

Не, не е там въпросът. Работа има навсякъде, но не е тип чиновническа (офисна) - маса, стол, компютър. Нямаш си представа колко трудно е да се намери плочкаджия или арматурист в малък град.
И заплащането е по-ниско.

Аха, и на този арматурист как ще му осигуриш работа през цялата година? Или на плочкаджията? Или там каквато още професия си избереш?

А това с масата, стола и компютъра изобщо не си заслужава да се коментира.
the lamers club honourable member …

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
дянчето не е виновно за тва, че форумните колеги не предлагат сопствените си решения на проблема.

Силно се съмнявам дали някой тук въобще е наясно с проблема, за да предложи адекватни решения.  8)

AnonimusBG

  • Гост
Quote (selected)
дянчето не е виновно за тва, че форумните колеги не предлагат сопствените си решения на проблема.

Силно се съмнявам дали някой тук въобще е наясно с проблема, за да предложи адекватни решения.  8)

Силно се съмнявам дали някой не само тук въобще е наясно с проблема, за да предложи адекватни решения.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
Силно се съмнявам дали някой не само тук въобще е наясно с проблема, за да предложи адекватни решения.

Аз, например, мисля, че съм доста наясно с проблема, а и някои от решенията, които бих предложил, ми се виждат доста по-адекватни от предлаганите и пропагандирани досега. Но ... Предстои да разберем дали е точно така, когато си напиша "анализите". Като за дисертация. Ако мине, може и в книжка да ги издам. За просвета на невежите тук. Стига, разбира се, да съм жив и здрав и да не ме домързи. 8)

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Ефтино и масово жепе, anyone?
Ако имаше такова, хората щяха да бачкат тук през деня и слет работа да си бият камшика ф къщи, където щеше да ги очаква опслужващ нуждите им ритейлърски и развлекателен(кръчмарски и ресторантьорски) бизнес. Башка запазването на местната идентичност и усещането за принадлежност към ено-друго.

хехе. жепето го съсипаха именно сегашните, за да развият депесарския автобусен превоз. и продължават със съсипията.

в интерес на истината, даже не е необходимо да е евтин жп транспорта. достатъчно е да бъде на цената на половиндневен платен паркинг в синя/зелена зона. плюс интеграция на жп и градския транспорт, сиреч едно билетче, което важи за пътуване и с двете неща. и ти позволява лесно да стигнеш от къщи до работа, като по пътя си четеш книга или си преглеждаш мейлите, вместо да псуваш останалите участници в движението.

за жепето се иска държавност, за интеграцията - акъл на местно ниво. не виждам нито едното, нито другото.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
освен всичко друго, преди време са ме учили, че жп транспортът е стратегически и част от националната сигурност. вече не е, или поне в стратегията от 2015 словосъчетанието "национална сигурност" изпъква с липсата си. ето я стратегията: https://www.rail-infra.bg/upload/509/strategy_railways_07April2015_final_1.pdf

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Хората взеха нобелови награди да ви обясняват как намаляването на транспортните разходи води до повишаване на концентрацията и урбанизация, а не до деконцентрация, ама кой да чете ...

Ей, на, кат за вас. Проф. Витанов и доц. Димитрова да ви напълнят малко главите, че да не кънтят по тез места. 8)

https://nauka.bg/2014/50/Ikonomicheskata-koncentraciq-ot-gledna-tochka-na-matematikata-ideite-naKrugman-razlikite-v-ikonomicheskoto-razvitie-mezdu-regionite-v-Evropa-ipolzata-ot-BAN-2012.pdf

 8)

AnonimusBG

  • Гост
Quote (selected)
Силно се съмнявам дали някой не само тук въобще е наясно с проблема, за да предложи адекватни решения.

Аз, например, мисля, че съм доста наясно с проблема, а и някои от решенията, които бих предложил, ми се виждат доста по-адекватни от предлаганите и пропагандирани досега. Но ... Предстои да разберем дали е точно така, когато си напиша "анализите". Като за дисертация. Ако мине, може и в книжка да ги издам. За просвета на невежите тук. Стига, разбира се, да съм жив и здрав и да не ме домързи. 8)

Аз без да съм наясно с проблема ми се струва че трябва да се създават работни места извън София. Колкото по-далеч, толкова по-добре.
За това се иска инфраструктура (не само магистрали), данъчни преференции (поне за 5, а още по-обре за 10 г.) и ясни правила на играта.
При това положение парите и хората сами ще потекат където трябва.
Ясно е че е дилетантско, но ако чакаме от някого поредните анализи, от друг да ги одобри, трети да ги започне да ги реализира смятай отидоха още 5-10 г.

Вярно е тук възниква проблемът споменат от Буратино, че голяма част от парите са виртуални на които не им трябват работни места и реална икономика и им е през оная работа за България, София и провинцията.
Ще трябват други анализи.
То и да има читави анализи кой ще се наеме да изпълни препоръките им?
Трябва да се започва от нулата с образованието.
Така вече 30 г. преход.

30 г. след 1944 имахме промишленост по-голяма от тази на Турция и Гърция заедно.
30 г. след 1989 не ми се мисли какво ще ни покаже сравнението.
Говоря за промишленост, а не за всичко това около нея на което някои му викат икономика, а то си е въртене на едни пари. Ясно е че без него не може, но не и в този вид.

Чакаме умните книжки. Ако може по-бързо. Да не деградираме съвсем.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
Аз без да съм наясно с проблема ми се струва че трябва да се създават работни места извън София. Колкото по-далеч, толкова по-добре.
За това се иска инфраструктура (не само магистрали), данъчни преференции (поне за 5, а още по-обре за 10 г.) и ясни правила на играта.
При това положение парите и хората сами ще потекат където трябва.
Ясно е че е дилетантско, но ако чакаме от някого поредните анализи, от друг да ги одобри, трети да ги започне да ги реализира смятай отидоха още 5-10 г.

Добре. Да речем, че имаш парите и инвестираш. Струпаш един град-мечта, китайски тертип, на гола поляна, па му опнеш и една магистрала или поне първокласен път - до магистралата на Боце. И? Мечтаната индустрия? Тя къде е? Аха. Идва "Фолксваген", кат пчеличка на китка, и струпва и той завод, посред нищото, до твоето градище. И? Къде са ти хората? "Парите и хората сами ще потекат където трябва"? Верно? Що не питаш, да речем, китайците, споменатите, как текат тези неща - пари и хора. Щото те са най-напред с "материала" - пари и хора да искаш при тях.

https://www.dnes.bg/akoshtete-vqrvaite/2017/11/28/7-moderni-no-prizrachni-grada-zashto-nikoi-ne-jivee-v-tiah.360649,image1#photo


http://www.memoriabg.com/2016/02/28/prizrachnite-gradove-na-kitai/


 8)
« Последна редакция: Август 05, 2019, 14:33:45 от Firmin »

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Quote (selected)
Аз без да съм наясно с проблема ми се струва че трябва да се създават работни места извън София. Колкото по-далеч, толкова по-добре.
За това се иска инфраструктура (не само магистрали), данъчни преференции (поне за 5, а още по-обре за 10 г.) и ясни правила на играта.
При това положение парите и хората сами ще потекат където трябва.
Ясно е че е дилетантско, но ако чакаме от някого поредните анализи, от друг да ги одобри, трети да ги започне да ги реализира смятай отидоха още 5-10 г.

Добре. Да речем, че имаш парите и инвестираш. Струпаш един град-мечта, китайски тертип, на гола поляна, па му опнеш и една магистрала или поне първокласен път - до магистралата на Боце. И? Мечтаната индустрия? Тя къде е? Аха. Идва "Фолксваген", кат пчеличка на китка, и струпва и той завод, посред нищото, до твоето градище. И? Къде са ти хората? "Парите и хората сами ще потекат където трябва"? Верно? Що не питаш, да речем, китайците, споменатите, как текат тези неща - пари и хора. Щото те са най-напред с "материала" - пари и хора да искаш при тях.

https://www.dnes.bg/akoshtete-vqrvaite/2017/11/28/7-moderni-no-prizrachni-grada-zashto-nikoi-ne-jivee-v-tiah.360649,image1#photo

Quote (selected)
http://www.memoriabg.com/2016/02/28/prizrachnite-gradove-na-kitai/

 8)
...някак си бегло анализирано и лековато отхвърлено - просто периодът от време за реализиране на намеренията  (инвестицията) трябва да е различен (китайски сиреч 10-15-20 годишен) - ако очакваш за 3-5-7 години да си върнеш инвестицията, по-добре не инвестирай, депозирай.
"Китай на Дън" настига "Китай на Мао" около 10-тата година след началото на реформите (по тяхно, китайско признание), след това продължиха, та така...

Темата обаче не е за Китай, а за София - за сега бързам само да попаря мокрите сънища на G - нито Генчев-баща ще стане главен архитект (престарял е), нито Генчев-син - напечелил се е, нито МаяМа ще иска да стане кмет на София. За др. Фирмин не знам.

...следва продължение...

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
За др. Фирмин не знам.

Споменатият декларира, че няма нищо общо със София, не е имал и има твърдо намерение да няма. София е безумен град, неприятен и непригоден за живеене. А като Столица изпълнява националната си публична функция непростимо зле.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
..някак си бегло анализирано и лековато отхвърлено - просто периодът от време за реализиране на намеренията  (инвестицията) трябва да е различен

Не, това не е анализ. В моя анализ няма нищо от това. Той се основава на много по-строг, ясен и последователен научен подход, подкрепен от факти и резултати.

Е, щом стигнахме до Мао ... Да споменем и Живков, тогава. "Странджа - Сакар", Републиката на младостта. До какви поуки ни води нашият, самобитният, националният ни, опит?

https://www.flagman.bg/article/62797
 8)
« Последна редакция: Август 05, 2019, 15:32:25 от Firmin »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Признавам си, като пейзан нищо не разбрах от горното, обяснете

В тази област аз също съм пейзан.  :D

Но не и по произход. А оттам – възпитание, образование, реализация и т.н. :bigok:

Темата обаче не е за Китай, а за София - за сега бързам само да попаря мокрите сънища на G - нито Генчев-баща ще стане главен архитект (престарял е), нито Генчев-син - напечелил се е, нито МаяМа ще иска да стане кмет на София. За др. Фирмин не знам.
За останалото най–вероятно си прав. Но за МаяМа е още ногу рано да се каже.  :loser:



« Последна редакция: Август 05, 2019, 18:59:16 от Джиджи »

AnonimusBG

  • Гост
Какво да кажа?
Събирайте всичко каквото е останало в София, а останалата страна я оставете на ромеите.
Те ще я оправят и без анализи и стратегии.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Какво да кажа?
Събирайте всичко каквото е останало в София, а останалата страна я оставете на ромеите.
Те ще я оправят и без анализи и стратегии.

Тук няма "ромеи", дарлинг, има чисти ЦИГАНИ !!! :nuts:
Както впрочем обичат да се наричат самите те! :P Информация – от самите тях!!!



« Последна редакция: Август 05, 2019, 19:48:16 от Джиджи »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
А колкото до бъдещото развитие на София, на мен – като на чист лаик, но трезво мислещ и разсъждаващ гражданин! – ми се струва, че нещата не могат да започнат от самата София – даже и от състоянието, до което е стигнала в момента.

Тук трябва първо да се намеси ДЪРЖАВАТА!!!


Първо, като спре притока на „мигранти от вътрешността”, където точният термин е „вътрешно разселено население”; и

Второ, като създаде необходимите предпоставки за тези хора да не желаят да напускат домовете си – да ходят да живеят в София, или даже извън България.

И чак тогава може да се започне да се мисли за стратегии за бъдещото развитие на София!!!
(imho)
« Последна редакция: Август 05, 2019, 19:46:37 от Джиджи »

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Цитат на: Джиджи
Тук трябва първо да се намеси ДЪРЖАВАТА!!!

Първо, като спре притока на „мигранти от вътрешността”, където точният термин е „вътрешно разселено население”; и

Второ, като създаде необходимите предпоставки за тези хора да не желаят да напускат домовете си – да ходят да живеят в София, или даже извън България.

И чак тогава може да се започне да се мисли за стратегии за бъдещото развитие на София!!!

Първо трябва да бъдат разчистени боклуците, които служат на евроатлантически господари.

Второ - твоето второ.

Трето - столица трябва да стане някой град в геогр. център на България.

Четвърто - твоето първо тогава хич няма да го има, защото ако има добри условия другаде, малко ще са безмозъчните да се тъпчат в София.

А стратегиите трябва да са за цяла България, а не за града и квартала на властта.
------------------

Горните неща ги пиша като горд потомък на пейзани, каквито сме всички в Б-я.
Тия, дето са с претенции, че родом са нещо ПО от другите -> да си изберат средния пръст на някой маймун  :nuts:  :bigok:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Quote (selected)
въпросът всъщност е защо има работа само там.

Не, не е там въпросът. Работа има навсякъде, но не е тип чиновническа (офисна) - маса, стол, компютър. Нямаш си представа колко трудно е да се намери плочкаджия или арматурист в малък град.
И заплащането е по-ниско.

Аха, и на този арматурист как ще му осигуриш работа през цялата година? Или на плочкаджията? Или там каквато още професия си избереш?

А това с масата, стола и компютъра изобщо не си заслужава да се коментира.
Имаш погрешна представа за живота в по-малките градчета като, например, Дряново или Елена или Котел - и там хората постоянно строят или ремонтират.

За масата стола и компютъра - само един коментар: мислиш ли, че в настоящия форум има поне един участник, който извършва друг тип дейност ?
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
христо генчев се е помъчил да се защити за ларгото. не ми хареса. очевидно от епицентър са го пуснали без никаква редакторска намеса. че не знае за какво са и къде се слагат запетаите - иди-дойди, ама глупашки да изпляскаш грешно фамилно име на колега ми дойде в повече.
Quote (selected)
* За пръв забелязвам името на г-н Паргов въпреки че, следя внимателно какво се случва в родния ми град.
...
* Въпреки че, се занимава с проблемите на столицата от 2013 г. г-н Паргов очевидно не познава обекта АККК “Сердика”, който се развива в София от поне 50 години. В неговата реализация са участвали десетки архитекти и инженери. За да онагледим колко различни проекта са направени по него ще посочим че, само в последния етап на обекта архитектите са арх. Славей Гълабов, арх. Красен Андреев, арх. Васил Китов, арх. Юлий Фърков и арх. Христо Генчев.
http://epicenter.bg/article/Arh--Hristo-Genchev--Proektite-na-Largoto-ne-sa-praveni-ot-politicheski-oponenti--a-ot-raboteshti-hora-/189954/11/0

Quote (selected)
Как е възможно при наличието на толкова много публична информация за проектите, разрешенията за строеж и техните промени, общински съветник да не намери за нужно да посочи в чий проект, какво точно е проектирано некачествено?
това е изключителна глупост. на никого не е нужно да търси из хиляди страници проектна документация при положение, че резултатът се вижда и строителят заявява, че "така е по проект, аз съм само изпълнител". ако строителят е прав - арх. генчев да си търси където си иска каквото си иска. ако строителят не е прав - да се съдят там.
« Последна редакция: Август 07, 2019, 17:50:10 от onzi »

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Quote (selected)
Трето - столица трябва да стане някой град в геогр. център на България.
понеже фсички столици са ф географските центрове на по-късно образувалите се около тех държави.
Като например...не се сещам фмомента, но със сигурност некъде по света има държава, чиято столица е бучната баш ф географския център.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
Трето - столица трябва да стане някой град в геогр. център на България.

Или на ротационен принцип - някои около него. Демек, ще се върти Столицата около центъра географски по календара на прабългарите - в дванадесетгодишен цикъл. Тази, например, е година на Земния глиган. Затова е и подходящо свинете да се копат кат компир - по много. Дванайсет животни, пет елемента - цикъл от 60 години. Боце се родил свинче, земно - след 60 години Земния глиган. Точка.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
е той въпросният център е в узана - до габрово. значи там габрово, шипка, казанлък, павел баня, калофер, априлци и севлиево трябва да се връткат. евентуално и трявна. две години от северната страна на балкана и две години на юг.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
две години от северната страна на балкана и две години на юг.

Не, не може. Престолът на хана при степните народи гледа винаги на юг. Както и юртата.



  :cool-1084:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
тя пак да гледа на юг. две години позиционирана в габрово. следващите две - в казанлък. после - априлци. после - калофер. и т.н.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Ние си се шегуваме тук, но идеята, с която започна темата - сателит на София на север, жилищен, би се сторила на древните твърде безумна и нямаше да им е смешно. На Изток, в Япония, тази посока се приема за "кимон" - kimon (鬼門, "demon gate")- вратата на демоните, в Китай като се тръгвало на война пълководецът е разбивал врата в стената на североизток - врата на яростта, във фенг шуй съветват там да не си слагаш тоалетните, че е обида към духовете на предците, пък некрополите на древните поселения по нашите земи са все на север-североизток от тях. Сигурно е имало защо. Оттам, по нашите места, идват и най-жестоките ветрове.  8)

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Quote (selected)
Трето - столица трябва да стане някой град в геогр. център на България.
понеже фсички столици са ф географските центрове на по-късно образувалите се около тех държави.
Като например...не се сещам фмомента, но със сигурност некъде по света има държава, чиято столица е бучната баш ф географския център.
Абе, държава май че няма, ама СЪЮЗ има – Европейският съюз!!! :yes-1289:

И точно по тази причина са бучнали при създаването му за негова столица Брасълс, без да съобразят, че един ден може да почне да се разширява на Изток.  :D
Щото на Запад нема накъде ...  :love_song-1086:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Трето - столица трябва да стане някой град в геогр. център на България.

Ми, той, Онци ти го е написал точно кАде.  :D

е той въпросният център е в узана - до габрово.
значи там габрово, шипка, казанлък, павел баня, калофер, априлци и севлиево трябва да се връткат. евентуално и трявна. две години от северната страна на балкана и две години на юг.
И заваляват глупости за столица от двете страни на Балкана.  :b0201:

А не се ли сети поне некой, че столицата на България преди София е била Велико Търново?! На много кратко отстояние както от Габрово, така и от Севлиево.

Quote (selected)
И да се разрови по въпроса ЗАЩО българската столица е била преместена от Велико Търново в София.
:P

« Последна редакция: Август 11, 2019, 14:03:54 от Джиджи »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
А не се ли сети поне некой, че столицата на България преди София е била Велико Търново?!

Ей, аз се сетих за столицата Плиска. Имало е и столица Преслав. И Видин. И Добрич. И Охрид. Много столици, малка държава..

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
https://www.segabg.com/category-bulgaria/sofiyanci-iskat-po-dobra-sreda-na-zhivot-stolicata - софиянци искат по-добра среда на живот - или както бленуваше една дама:  РаданКъ - кмет и Хр. Генчев (баща) - главен архитект.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
А не се ли сети поне некой, че столицата на България преди София е била Велико Търново?!

Ей, аз се сетих за столицата Плиска. Имало е и столица Преслав. И Видин. И Добрич. И Охрид. Много столици, малка държава..

Е, то така ... От 1300 години българска история барем за 700 Константинопол е бил столица. Голяма държава, една столица, щом ти е драго.  :D

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Цитат на: Firmin
Е, то така ... От 1300 години българска история барем за 700 Константинопол е бил столица.
600. Последните 400 под името Истанбул - като при вас.
А в бъдеще може пак да ни е столица, но нито като Константинопол, нито като Истанбул.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.