Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 21:43:28

Автор Тема: «Девочки-дизайнеры»  (Прочетена 1778 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
«Девочки-дизайнеры»
« -: Юни 28, 2023, 22:13:24 »
Гафове в графични материали (агитационни плакати, реклами, колажи и др.), свързани с неспазването на правилото "учите матчасть".



Какво не е наред в този фотомонтаж, можете ли да познаете?

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #1 -: Юни 28, 2023, 22:44:05 »
Гафове в графични материали (агитационни плакати, реклами, колажи и др.), свързани с неспазването на правилото "учите матчасть".

Освен да е фигурата, която прозира зад Путин, друго не наред не ми се набива в очите.

А знаеш ли от кой филм е взета „основната“ сцена за колажа?
the lamers club honourable member …

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #2 -: Юни 29, 2023, 10:17:00 »
Не знам от кой филм е взета. Знам само, че сградата е Белият дом във Вашингтон, по-точно южната ѝ фасада.

Още малко ще подскажа. Т.н. "девочки-дизайнеры" не познават оръжията, униформите, екипировката, бойната техника, знамената, шевроните и др.п. (или обобщено "материалната част").
« Последна редакция: Юни 29, 2023, 11:01:29 от lucho »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #3 -: Юни 29, 2023, 10:52:52 »
Хайде първо нещо по-лесно тогава. Какво не е наред в този плакат?


Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #4 -: Юни 29, 2023, 11:06:45 »
Хайде първо нещо по-лесно тогава. Какво не е наред в този плакат?

А не, имам и по-интересни занимания, честно казано.
the lamers club honourable member …

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #5 -: Юни 29, 2023, 17:27:00 »
Е, има и други участници във форума... ;)
Ще давам отговорите само при поискване.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #6 -: Юни 29, 2023, 17:33:11 »
Според Страбон плаването на огромни плавателни съдове повдига морското ниво. Прекаляваме напоследък наистина.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #7 -: Юни 29, 2023, 18:42:06 »
Е, хайде да почнем с най-лесното, с подсказки (заграденото в червени елипси):


Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #8 -: Септември 16, 2023, 21:23:44 »

Неактивен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 292
    • Профил
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #9 -: Октомври 01, 2023, 22:27:28 »
Не може да бъде...

активен участник в Брауновото движение

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #10 -: Октомври 14, 2023, 18:25:35 »


Това може би е малко по-трудно за отгатване, затова подсказвам – това е тежкият атомен ракетен крайцер "Петър Велики" (бивш "Юрий Андропов").

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #11 -: Януари 09, 2024, 20:30:11 »
Това е паметникът на Вазов във Варна:



Отгатнете двете грешки в надписа му.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #12 -: Януари 10, 2024, 06:05:06 »
Отгатнете двете грешки в надписа му
Открих ги по сегашния правопис.
За едната изобщо не е сигурно, че е грешка - ти сигурен ли си, че според  правописа от 1920 г. съчетанието се е пишело с дефис? Да не говорим пък, че според правописната реформа на Омарчевски правилото за пълния член е едно, а според иванчевския правопис, действал до нея и след нея (превратаджиите от 1923 я отменят през 1924), е друго. Но ти очевидно по си знаеш.
П.П. Сегашното (иванчевското) правило за пълния член (само при писане!, ако произнесеш "т"-то при четене е груба правоговорна грешка!) е толкова тъпо, алогично, ненаучно, безсмислено, непочиващо на никакви реални основания в езика ни, че и в диалектите - там или винаги има т, или никога, та имам чувството, че инатливо го държат по 2 причини: да си избиват комплексите разни езикоедци в ИБЕ на БАН, да затрудняват реалното ограмотяване на децата.
« Последна редакция: Януари 10, 2024, 06:35:20 от Zeitgeist »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #13 -: Януари 10, 2024, 09:36:05 »
Отгатнете двете грешки в надписа му

Открих ги по сегашния правопис.

За едната изобщо не е сигурно, че е грешка - ти сигурен ли си, че според  правописа от 1920 г. съчетанието се е пишело с дефис? Да не говорим пък, че според правописната реформа на Омарчевски правилото за пълния член е едно, а според иванчевския правопис, действал до нея и след нея (превратаджиите от 1923 я отменят през 1924), е друго. Но ти очевидно по си знаеш.

П.П. Сегашното (иванчевското) правило за пълния член (само при писане!, ако произнесеш "т"-то при четене е груба правоговорна грешка!) е толкова тъпо, алогично, ненаучно, безсмислено, непочиващо на никакви реални основания в езика ни, че и в диалектите - там или винаги има т, или никога, та имам чувството, че инатливо го държат по 2 причини: да си избиват комплексите разни езикоедци в ИБЕ на БАН, да затрудняват реалното ограмотяване на децата.

На мен датата ми е странна - 1920 година, тогава Иван Вазов е на 70 години. Юбилеят му е бил 20 години по-рано.
the lamers club honourable member …

Неактивен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1378
    • Профил
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #14 -: Януари 10, 2024, 10:06:02 »
На мен датата ми е странна - 1920 година, тогава Иван Вазов е на 70 години. Юбилеят му е бил 20 години по-рано.

Ъхъ! Вазов е роден на 9-ти юли 1950 г. Какъв ли юбилей е имал на 24-ти октомври 1920 г?

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #15 -: Януари 10, 2024, 10:28:10 »
На мен датата ми е странна - 1920 година, тогава Иван Вазов е на 70 години. Юбилеят му е бил 20 години по-рано.

Ъхъ! Вазов е роден на 9-ти юли 1950 г. Какъв ли юбилей е имал на 24-ти октомври 1920 г?

50 години творчество. 24-ти октомври 1870 е първото му публикувано стихотворение

тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #16 -: Януари 10, 2024, 10:33:38 »
50 години творчество. 24-ти октомври 1870 е първото му публикувано стихотворение
Именно.
И 70-годишнина
 Отбелязани са като национален празник. Включително духовите оркестри на софийските гимназии минават пред дома му по "Раковска".

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #17 -: Януари 10, 2024, 13:01:23 »
Отгатнете двете грешки в надписа му
Да не говорим пък, че според правописната реформа на Омарчевски правилото за пълния член е едно, а според иванчевския правопис, действал до нея и след нея (превратаджиите от 1923 я отменят през 1924), е друго.
Точно това смятах за втората грешка (първата е, че са забравили да вмъкнат думата "творчески" пред "юбилей"). Сбъркал ли съм? Ако е така, те моля да поясниш какво е било тогава правилото за пълния член, съгласно което това не е било грешка.
Quote (selected)
Но ти очевидно по́ си знаеш.
Ха-ха-ха! Единственото, което знам, е че нищо не знам (плагиатство от Сократ). И дори това не го знам със сигурност! ;)
« Последна редакция: Януари 10, 2024, 13:07:22 от lucho »

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #18 -: Януари 10, 2024, 15:49:25 »
първата е, че са забравили да вмъкнат думата "творчески" пред "юбилей"
Първата е, че липсва дефис между 50 и "годишният". Втората е  пълният член вместо непълния, но точно по това време явно правописът му е бил силно разколебан (Омарчевски въвежда евфоничен, вместо дотогавашния, а и сегашния, синтактичен принцип). Липсата на "творчески" за мен е пропуск, а не грешка - както са коментирали колегите по-горе, юбилей е 50-годишнина, през 1920 за всички е било ясно, че става дума за творчески юбилей, затова й не са го написали изрично. Действително честванията са били такива, че остават в историята на българския литературен живот.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9564
    • Профил
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #19 -: Януари 10, 2024, 20:07:19 »
Какво е дефис?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #20 -: Януари 10, 2024, 20:44:15 »
Чертица.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #21 -: Януари 10, 2024, 20:49:44 »
Първата е, че липсва дефис между 50 и "годишният".
Ей, вярно! Това не го бях забелязал.
Quote (selected)
Втората е  пълният член вместо непълния, но точно по това време явно правописът му е бил силно разколебан (Омарчевски въвежда евфоничен, вместо дотогавашния, а и сегашния, синтактичен принцип).
Тази дума я чувам за първи път, но чувствам, че става въпрос за това, че ако следващата дума започва с гласна, трябва да е пълен, а ако е със съгласна – кратък член. Понеже "му" започва със съгласна, по евфоничното правило членът трябва да е кратък. Е, станаха 2 грешки наистина.
Quote (selected)
Липсата на "творчески" за мен е пропуск, а не грешка - както са коментирали колегите по-горе, юбилей е 50-годишнина, през 1920 за всички е било ясно, че става дума за творчески юбилей, затова й не са го написали изрично. Действително честванията са били такива, че остават в историята на българския литературен живот.
Да, пропуск е по-точно казано.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9564
    • Профил
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #22 -: Януари 10, 2024, 21:45:02 »
Е като е черта, не се ли нарича черта? Не съм учила за дефис навремето.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #23 -: Януари 10, 2024, 23:39:17 »
За любителите езиковеди



и добавка https://colonelcassad.livejournal.com/8886332.html :smokin:






Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #24 -: Януари 11, 2024, 03:00:34 »
Е като е черта, не се ли нарича черта? Не съм учила за дефис навремето.
Чертата като препинателен знак в изречението се нарича тире (по-дългичко) с шпации от двете страни: партиите от сглобката - ПП, ДБ, ГЕРБ...
Като свързваща две думи при полуслято писане, се нарича дефис (по-късичко) без шпации от двете страни: кандидат-студент.
Понеже от телефонче пиша, на клавиатурката разлика в дължината няма. В печатните текстове ясно се вижда. На компютърната клавиатура най-горе е дефисът (по-късичкото тиренце), тирето в Word се вади от Symbols или човек си го създава сам със съчетание от клавиши, или дума-шпация-малко тиренце-шпация-дума и малкото тиренце става автоматично нормално тире.
« Последна редакция: Януари 11, 2024, 06:13:51 от Zeitgeist »

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #25 -: Януари 11, 2024, 07:55:58 »
Не може да бъде...

Живях в Канада много години, и poutine си хапвах от време на време. Не е лошо, но е много тежко и калорично (като за северен климат). Между другото, произнася се "пуцин". Ако си ял в In-n-Out Burger (единствените бургери които ям), те имат подобно ястие където върху пържените картофки се излива смес от разтопен кашкавал, кайма, и подправки - можеш да получиш инфаркт само като го гледаш.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #26 -: Януари 11, 2024, 08:08:17 »
Ако си ял в In-n-Out Burger (единствените бургери които ям)
Хвалят се, че са единствените на които картофките им са пресни, не замразени. Наистина ги кълцат пред теб.
Посещавахме ги в Калифорния. Не съм виждал тогава, преди 10 - 12 години тези "пуцин",
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #27 -: Януари 11, 2024, 10:49:59 »
Quote (selected)
Quote (selected)
Какво е дефис?
Чертица.
Е като е черта, не се ли нарича черта? Не съм учила за дефис навремето.
Не съм писал "черта", написах "чертица". Така я учихме навремето ;)

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #28 -: Януари 11, 2024, 17:19:34 »
Хвалят се, че са единствените на които картофките им са пресни, не замразени. Наистина ги кълцат пред теб.
Посещавахме ги в Калифорния. Не съм виждал тогава, преди 10 - 12 години тези "пуцин",

Да, така е, кълцат ги и ги пържат пред теб. И не само картофките. Каймата също им е прясна (никога не замразявана), всичко се прави по поръчка и пред теб, и няма престояли или претоплени съставки. Когато в Тексас отвориха първия In-n-Out Burger (те са калифорнийска верига), хората плачеха от радост. Опашките бяха по-големи от Макдоналдс в Москва.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #29 -: Януари 31, 2024, 22:19:44 »
Жена ми гледа телевизия и аз отвреме-навреме чувам по нещичко. Когато съобщаваше за открития самолет на Амелия Еърхарт, журналюшката каза, че "самолетът изчезнал от радарите". Само че през 1937 г., когато е станала катастрофата, радарите още са прохождали. Едва в края на 30-те години в американския ВМФ са били инсталирани първите радари. Така че през 1937 г. просто е нямало как "самолетът да изчезне от радарите", да не говорим, че би било правилно да се каже, че "отметката на самолета" (а не самият самолет) е "изчезнала от радарните екрани" (а не от самите радари).

Вчера пък една говорителка по "Нова телевизия" (искам си старата!) обърка столицата на Унгария. Вместо Будапеща каза Букурещ и преспокойно продължи да чете от телепромптера, без изобщо да се усети каква глупост са ѝ дали да прочете оттам. Което показва, че изобщо не осмисля какво чете, а го прави съвсем механично.

Неактивен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 292
    • Профил
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #30 -: Февруари 01, 2024, 21:27:44 »
In-n-Out Burger
Само да допълня - In-n-Out Burger е 100% фамилна собственост, а не франчайз и поради това се "разпространява" по-бавно, но хората ги харесват (3 вида бургер - като за мен да не мисля много какво искам, но също така има и "тайно меню" за тези които са посветени ;) ... другия път си поръчайте картофките "animal style")
активен участник в Брауновото движение

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: «Девочки-дизайнеры»
« Отговор #31 -: Февруари 02, 2024, 00:24:26 »
Вчера пък една говорителка по "Нова телевизия" (искам си старата!) обърка столицата на Унгария. Вместо Будапеща каза Букурещ и преспокойно продължи да чете от телепромптера, без изобщо да се усети каква глупост са ѝ дали да прочете оттам. Което показва, че изобщо не осмисля какво чете, а го прави съвсем механично.

Да не говорим, че е била по средата на Тихия Океан, когато е изчезнала. Радари-мадари.

Като каза телепромптер, се сетих за "Anchorman" - според мен един от най-добрите филми на Will Ferrell. Култов филм. Та там бъдещата му жена му прави номер и слага на телепромптера, вместо нормалното сбогуване, фразата "Go fuck yourself, San Diego". Та се чудя на говорителките, ако някой им сложи нещо подобно, дали изобщо ще се усетят.
« Последна редакция: Февруари 02, 2024, 07:49:45 от Звездоброец »