За живота, вселената и всичко останало … > Наука и технологии, магия и чародейство …

Израелските учени първи в света са създали живо сърце с помоща на 3D принтер

(1/3) > >>

Чок觧:
Израильские ученые первыми в мире с помощью 3D-принтера создали "живое" сердце
время публикации: 15 апреля 2019 г., 14:20 |
Ученые в лаборатории профессора Таля Двира из Тель-Авивского университета первыми в мире, используя клетки человека, напечатали на 3D-принтере "живое" сердце.
На данном этапе клетки сердца продолжают развиваться. В ходе эксперимента напечатанные сердца будут пересажены животным, чтобы проверить функциональность органа.
Размер сердца составляет около двух с половиной сантиметров - примерно как сердце кролика. Принтер печатал сердце около трех с половиной часов.
Всего в рамках эксперимента были "распечатаны" несколько десятков сердец.
По мнению исследователей, в течение ближайших десяти лет станет возможным с помощью тканей и клеток человека создать для пересадки любой орган
http://newsru.co.il/health/15apr2019/heart_508.html

buratinob:
Това направо е чародейство!
Дано успеят да трансплантират сърцето без да бъде отхвърлено.

ddantgwyn:

--- Цитат на: buratinob в Април 21, 2019, 12:52:06 ---Това направо е чародейство!
Дано успеят да трансплантират сърцето без да бъде отхвърлено.

--- Край на цитат ---

Ако го „печатат“ от клетки от нуждаещия се от трансплантация, надали ще бъде отхвърлено (imho).

buratinob:
Не съм много запознат с този вид печат.
Мисля, че първо се почва от стволови клетки може и чужди.
Да вземеш клетки на 80-90 годишен и да му отпечаташ ново сърце на същата възраст според теломерите едва ли е добро решение.

ddantgwyn:

--- Цитат на: buratinob в Април 21, 2019, 13:10:03 ---Не съм много запознат с този вид печат.
Мисля, че първо се почва от стволови клетки може и чужди.
Да вземеш клетки на 80-90 годишен и да му отпечаташ ново сърце на същата възраст според теломерите едва ли е добро решение.

--- Край на цитат ---

Зависи. Ако преди това удължиш теломерите, защо не?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия