Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Май 23, 2024, 05:47:48

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - МХ1975

Страници: [1]
1
Е, не мога да се стърпя, да не поздравя колегата МХ1975. Но не заради школничеството, а заради завод "Електроника" и най-вече, много колоритното, релефно описание на казармената специфика тогава. Мен ме вкараха със закъснение есента на 7Х г. И вместо във Враца, където бях вече очакван, се отзовах в китен град, от където се захранваха гарнизоните около Малко Търново... Така, че вместо школничество бях декориран редник. Но поради определени може-ности и професионална реализация, веднага след клетвата, се отзовах на работно място в полза на БНА, във ветровит подбалкански град. А последните 6 месеца (от баба Цоловите общо 18 м., променени от 6 късо преди 72 г.) бях стациониран в къщи и с работно място да сътворявам едни неща, в общовойскова Работилница до уволнението...

Всичко това не бе попречило да участвам във всякаквите легендарни по-сетне преживявания на не мамини синчета из поделенията в казармата. Още повече охарактеризирани като "случайни", ако си в извън казармена възраст (най-старият войник в ХХ армия). Разбира се и ареста за една седмица не ме подмина, заради предизвикан приятелски "огън" между дейци от двете единствени екзекутивни организации в Народната република. Известно бе, че те не хранят особени топли чувства помежду си, извън официалните колегиални и разминаването ми, като "без вина виновен", с далеч по-тежко наказание, бе поради вероятните ползи след бързото вкарване в ареста. Презумцията е, за едно деяние, само едно наказание.

Под черта съм убеден, че всеки един млад човек, не минал през казармата си остава (в повечето случай, без изключенията): - Мамино синче, едва ли не - лигльо. Така, че нека служилите в БНА да се поздравим и да не забравяме дадената Клетва на казарменият Плац. Други, при други обстоятелства, не сме давали.

Най-малкото, такива са повечето от мъжете в Мамковината! Но това е друга тема.
Какво Ви свързва със Завод "Електроника", колега Eisblock? Работили сте там? Тогава е възможно да сме се засичали, защото през септември 1980 година шефът Шопов (иначе казано, Генералният директор на ДСО "ИЗОТ" инженер Атанас Шопов) ме "изтегли" от ЗИТ (Завод за изчислителнаа техника) в Централното управление на ДСО-то, което се разполагаше на горните етажи на високата сграда (или в цялата висока сграда?) - част от архитектурата на Завод "Електроника". Идеята на началството беше да се изгради изчислителен център с функции, свързани с автоматизиране (или полуавтоматизиране) и компютеризиране на управленски процеси. Първоначално бях аз, един миникомпютър СМ-4 и 4 или 5 видеотерминала Videoton. После започнах разработките. Това беше една епопея, но не е по темата.
Сега по подтемата "Казарма - мъже". Аз лично съм раздвоен. Едно. че за тези 6 месеца, които бях в НШЗО "Христо Ботев" - Плевен, бях по-малко полезен за Родината, отколкото ако си работех в ЗИТ. Второ, направих поне с 4 месеца по-малко разработки. Защо 4 месеца, а не 6? Ами защото последните най-малко два се ориентирах и си пишех програмите за бъдещите системи в ЗИТ, вместо да решавам задачите от, образно казано, висшата аритметика, с които боравеше артилерийската наука. В нашия взвод висшисти от инженерен тип имаше един огромен образ от Горна Оряховица - единствен завършил неинженерна специалност, а Селскостопанската академия. Той е приятелче, на което често ходя на гости в Горна. А сме се виждали и в едно великотърновско село, където бяхме с жена ми при нейна приятелка. Там той веднъж им обясняваше със сериозен вид, че се готвели да ме арестуват в Школата, защото съм изчислявал задачите по артилерийска стрелба едва ли не преди да ни ги дадат. И това навело казармените началства на мисълта, че тези отговори са ми предоставени или от ЦРУ, или от MI-6, или от някое подобно вражеско разузнаване.
Но от друга страна, там за възмъжаване не може да става дума - все пак бях на 27 години, женен, с двегодишна дъщеря. Бях работил вече три години, един вид бях си взел хляба в ръцете, имах някакво кариерно израстване. Обаче там се почувствах, как да се изразя, може би по-сигурен или по-самоуважаващ се, защото в тези, белетристично казано, сурови казармени условия бях в състава и имах признанието на една група (да се изразя казармено, група пичове), която си величаехме с прозвището "Великолепната седморка".

2
Каква приятна изненада!!! Знаех си аз ,че няма да минем без миролюбивото запасно воинство! Човъркаше мене и  и таз мисъл , ма понеже си имам полог си казвах ,че нема нужда от диверсификация! Поздравление за г-н Фелдкурата за прекрасната идея.Както се вижда не само аз съм доволен. Понеже не разгадавам всички позивни на участниците рапортувам: НШЗО"Христо Ботев"-Плевен,випуск Март-Октомври 1975г., ІVвзвод, СЗА-57,вишисти , ІІ район ,Зенитна Батарея , под. 260, командир по него време полкИванов( so genante "Мечи"),старшина - старшина Симеонов ,- Монката.  Разрешете да остана! :t0328:
От години търся в Интернет по ключови думи "НШЗО" и "1975". Ясно защо. Като висшист и на крехката 27-годишна възраст се запознах с особеностите на казармения живот в НШЗО "Христо Ботев" - Плевен. Отблизо. От края на март до (според мен) края на септември 1975 година. И ето събитие - намирам колега, свързан не само с НШЗО и годината, а и с II район. Поздравявам го с мой уникален спомен за занитната батарея, която ние, мехейците, величаехме с прозвището "Камчатка".
В началото нещо от вида встъпление. Началник на школата беше полковник Чавдаров. Задържан на ниво полковник, а не генерал, защото предишната година били изчезнали десетина пистолета. И мои познати от тогавашния випуск разказваха как школничеството масово обикаляло околностите на Плевен (и по-специално Баала баир, струва ми се) и с шишове мушкало почвата, за да търси пропадналото оръжейно имущество. Полковникът Чавдаров обикаляше като градоносен облак и сипеше като един Зевс гръмотевици, светкавици и прочия мълнии. В един такъв процес моят взвод се готвеше да застъпи караул в района. Гръмовержецът се насочи към нас. Но имахме късмет, защото камионът за погребите в Гривица с другия караулен състав мина покрай нас и от него изпадна една сухарка (това, мисля, беше наименованието на брезентовото чанте), а от нея се изтъркаляха няколко калъпа тротил (или амонит, който май също съдържа тротил). Няма смисъл да описвам подробно какво настъпи. Да твърдя, че началникът на гривишкия караул беше направен на 5 стотинки е крайно неточно. Нумизматичният номинал клонеше вероятно към една десетохилядна от стотинката. Рев, гръмотевици, светкавици, едва ли не късане на пагони на старшото лейтенантче, което много се обиди. След този случай си обръсна главата в знак на протест. А може би това е било и неуставно наказание. Кой знае.
Така... преминавам към самото поздравление за представителя на зенитната батарея. В края на август или началото на септември среднистите напуснаха района - кой като старшина школник, кой като младши лейтенант. И настъпи спокойна, интелектуална, висшистка тишина. В тази обстановка - в зенитната батарея живописна картинка. Почти златен есенен следобед. Дневалният - гол до кръста се е излегнал на пейка и дреме под лъчите на слънчицето. До него едно от онези лунатични същества, които само като преувеличение може да се нарекат коне. Използваха ги за движеща сила на нещо като каручки за транспортиране на разни товари. Е, хайде, кон като кон. Но... на предния десен крак е превързана червената платнена лента, обозначаваща длъжността дневален, а на врата му вместо торба със зоб - противогаз. И в този момент обиденият старши лейтенант, който от описания по-горе потрес е станал хиперактивен, минава на проверка. Някои очевидци твърдяха, че хиперактивността тутакси се трансформирала във вяло безраличие...
Поздрави от второрайонния колега!
Звучи странно, ако сте се дипломирал през 1975, както пишете, би трябвало да Ви пратят в ШПЗО във Враца, където по онова време пращаха вишистите, по странно съвпадение и във Враца по онова време командващият също се казваше Чавдаров, полковник.

От друга страна, във Враца нямаше зенитчици!?!

Нищо странно. Дипломирах се през 1972 година. Започнах работа в Завод за изчислителна техника (ЗИТ) - София. Въпросната техника се явяваше нещо като стратегическо направление и нас, младите специалисти от ЗИТ, ЦИИТ, Завод "Електроника", ни изпращаха на партиди основно в НШЗО "Христо Ботев" - Плевен. Като че ли имаше едно изключение и във Враца. Моята партида беше през март 1975 година. След 6-те месеца останалата година си работехме кой откъдето е срещу старшинска заплата 14.50 лв. на месец, а се опитваха да ни задължат да спим в едно трудовашко поделение. Което им се удаваше с променлив успех. След моята партида останалите ги изпратиха целокупно в едно поделение в Бухово, където служеха (силно казано) 45 дни до клетвата, след което времето до година и половина работеха в съответните заводи/институт. Направиха ги сержанти, за да не ходят уставно остригани. Сега голите/бръснатите глави са едва ли не престижни, но тогава контрагентите от чужбина сигурно много биха се озадачили.
Така че си изкарах 6-те месеца в ковачницата на млади командни кадри НШЗО "Христо Ботев" - Плевен, II район, трета батарея (минохвъргачки), втори взвод. Насъбрах достатъчно жизнен опит от казармен тип. И когато големият син влезе в казармата и му ходех на свиждане, миризмата на смазката ГОИ ме караше инстинктивно да намеря място, от което мога да следя всичко, без да съм много видим, през лятото да ми е хладно и сенчесто, през зимата - на завет. А когато беше в Танковата бригада в Горна баня като новобранец, започна тормозът на старите войници. Например след отпуск да им занесе ракия. Тогава купих някаква гнусна пърцуца, транспортирах го до поделението. Синът се омърлуши, питайки как ще вкара алкохола през КПП-то. Пърцуцата беше в мен и му казах да влиза през въпросното КПП и да ме чака вътре в поделението. На опасенията му, че ще ме видят дежурните, му обясних, че е вечер, лампата в помещението свети, а навън е тъмно и не могат да ме видят. Той - през КПП-то, аз през предварително набройканата дупка в оградата с пърцуцата. Вътре му я дадох, като го посъветвах на въпроса дали носи ракия да отговори небрежно утвърдително. Излязох си през дупката и осъзнах, че съм пропуснал да му разкажа как когато строяхме обекта "Полигон Николаево", с едно приятелче от взвода изтопуркахме 10 километра (май че толкова бяха) до съседното село Беглеж и обратно още толкова, за да закупим всякакви провизии (и от алкохолен, и от безалкохолен вид, и нещо за замезване) - трябваше да отбележим рождения ден на приятелчето. Наистина, нямаше огради и дупки в тях, но се говореше, че имало постове, макар че не срещнахме такива премеждия. Е, по-късно не пропуснах да разкажа на синчето. А и той понаучи самостоятелно някои хватки.

3
Каква приятна изненада!!! Знаех си аз ,че няма да минем без миролюбивото запасно воинство! Човъркаше мене и  и таз мисъл , ма понеже си имам полог си казвах ,че нема нужда от диверсификация! Поздравление за г-н Фелдкурата за прекрасната идея.Както се вижда не само аз съм доволен. Понеже не разгадавам всички позивни на участниците рапортувам: НШЗО"Христо Ботев"-Плевен,випуск Март-Октомври 1975г., ІVвзвод, СЗА-57,вишисти , ІІ район ,Зенитна Батарея , под. 260, командир по него време полкИванов( so genante "Мечи"),старшина - старшина Симеонов ,- Монката.  Разрешете да остана! :t0328:
От години търся в Интернет по ключови думи "НШЗО" и "1975". Ясно защо. Като висшист и на крехката 27-годишна възраст се запознах с особеностите на казармения живот в НШЗО "Христо Ботев" - Плевен. Отблизо. От края на март до (според мен) края на септември 1975 година. И ето събитие - намирам колега, свързан не само с НШЗО и годината, а и с II район. Поздравявам го с мой уникален спомен за занитната батарея, която ние, мехейците, величаехме с прозвището "Камчатка".
В началото нещо от вида встъпление. Началник на школата беше полковник Чавдаров. Задържан на ниво полковник, а не генерал, защото предишната година били изчезнали десетина пистолета. И мои познати от тогавашния випуск разказваха как школничеството масово обикаляло околностите на Плевен (и по-специално Баала баир, струва ми се) и с шишове мушкало почвата, за да търси пропадналото оръжейно имущество. Полковникът Чавдаров обикаляше като градоносен облак и сипеше като един Зевс гръмотевици, светкавици и прочия мълнии. В един такъв процес моят взвод се готвеше да застъпи караул в района. Гръмовержецът се насочи към нас. Но имахме късмет, защото камионът за погребите в Гривица с другия караулен състав мина покрай нас и от него изпадна една сухарка (това, мисля, беше наименованието на брезентовото чанте), а от нея се изтъркаляха няколко калъпа тротил (или амонит, който май също съдържа тротил). Няма смисъл да описвам подробно какво настъпи. Да твърдя, че началникът на гривишкия караул беше направен на 5 стотинки е крайно неточно. Нумизматичният номинал клонеше вероятно към една десетохилядна от стотинката. Рев, гръмотевици, светкавици, едва ли не късане на пагони на старшото лейтенантче, което много се обиди. След този случай си обръсна главата в знак на протест. А може би това е било и неуставно наказание. Кой знае.
Така... преминавам към самото поздравление за представителя на зенитната батарея. В края на август или началото на септември среднистите напуснаха района - кой като старшина школник, кой като младши лейтенант. И настъпи спокойна, интелектуална, висшистка тишина. В тази обстановка - в зенитната батарея живописна картинка. Почти златен есенен следобед. Дневалният - гол до кръста се е излегнал на пейка и дреме под лъчите на слънчицето. До него едно от онези лунатични същества, които само като преувеличение може да се нарекат коне. Използваха ги за движеща сила на нещо като каручки за транспортиране на разни товари. Е, хайде, кон като кон. Но... на предния десен крак е превързана червената платнена лента, обозначаваща длъжността дневален, а на врата му вместо торба със зоб - противогаз. И в този момент обиденият старши лейтенант, който от описания по-горе потрес е станал хиперактивен, минава на проверка. Някои очевидци твърдяха, че хиперактивността тутакси се трансформирала във вяло безраличие...
Поздрави от второрайонния колега!

Страници: [1]