Според законите в САЩ, ако си счупите крак, може да ви бъде издадена фактура за 7 хил. долара, а ако се наложи да останете в болница за три дни, това вероятно ще струва около 30 хил. долара. В случай че си плащате на компании като United Healthcare част от тези суми ще се покрият от тях. Но доста често това не се случва, защото те ще открият причина да не го направят. Ще ви откажат плащането, защото състоянието ви не се покрива от клаузите по договора ви, ще го забавят, защото не сте си попълнили правилно формуляра, а ако решите да обжалвате, ще ви пратят писмо, в което ви приканват да защитите позицията си в съда. Това поставя множество американци, повечето със средни или ниски доходи, в невъзможна позиция да плащат за извънредно скъпи медицински процедури, които могат да ги вкарат в дългове и дори банкрут.
Kaily, предполагаm, че това е цитат отнякъде. Смесица от истини, полуистини, и смешни твърдения.
Преди много години, малко преди да си тръгна обратно за САЩ, една вълна ме завъртя в морето и ми счупи глезена. Един млад доктор в Курортна поликлиника (варненци сигурно я помнят) ми сложи гипс - истински гипс. Като се върнах в САЩ, отидох на тамошен доктор да ми смени гипса с полимерен "гипс", около 3 пъти по-лек. Каза, че варненският доктор е свършил чудесна работа, всичко е наместено отлично. В Курортна поликлиника платих около 100 лева (нямах застраховка, разбира се). В калифорнийската болница платих 5 долара (имах застраховка, тогава преподавах в University of California).
Та мисълта ми, след това дълго въведение, е че има толкова много индивидуалнии обстоятелства, че не е коректно да се правят смешни обобщения от сорта на "Според законите в САЩ, ако си счупите крак, може да ви бъде издадена фактура за 7 хил. долара". Мога да те уверя, че няма такива закони. Сега, разбура се, нещата са много по-скъпи и по-трагични, особено ако нямаш застраховка. Така наречената Obamacare, вместо да изпише вежди, извади очи.